Phantoms bestoken stellingen rond bolwerk Koerden Castro: echte ongebondenheid bestaat niet Gorillababy Toto roert de Britten '~sl Nr Twee polenexpeditie - volslagen gekkenwerk - gisteren uitgevaren I Gadaffi vormt ambassades om tot volksbureaus BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Om te bewijzen dat het Britse bestaan niet volledig is doortrok ken van Jan Saliegeest is gisteren in Greenwich een expeditie begonnen, die tijdens jarenlange voorbereiding niet zelden werd beoordeeld als een plan ontwikkeld door krankzinnigen, maar die onder beschermheerschap staat van prins Charles en gesteund wordt door ongeveer zeshonderd Britse industrie ën). Het schip, de Benjamin Bowring stak zondag van wal voor een reis naar de meridiaan van Greenwich, via beide po len om de aarde, die drie jaar en moge lijk langer kan gaan duren en die, zou er van een strafexpeditie sprake zijn, de wereld met afschuw zou vervullen van wege de eraan verbonden wreedheden. De deelnemers aan de expeditie hebben hun werk en hun eventuele pensioen rechten opgegeven. Ze krijgen voor hun aandeel in de reis, die tot 1982 en, als al les tegenzit, tot 1984 zal gaan duren, slechts een honorarium in mogelijke Het project is bedacht door de vjouw van een straatarme edelman, lady Virgi nia. wier man de namen draagt van Ra- nulph Twistleton Wykeham Fiennes (36), die naast Stanley, Livingstone, Scott, Hillary en Christopher Columbus in de geschiedenis wil gaan staan. Het enige bezit van Ranulph (bijgenaamd Ran) is een fraaie naam en een grote mate van vernuft. Een van zijn voorva deren, Eustache Fynne de Boulogne, kwam in 1066 met Willem de Verover aar naar Engeland om koning Harold het hoofd af te kappen toen deze reeds een pijl in het oog had. In negen wereldsteden zal door de expe ditie getoond worden wat de kwaliteit kan zijn van de Britse exportproducten. Gehoopt wordt dat er minstens een half miljard en mogelijk 2 miljard gulden aan exportopdrachten uit zal komen. Ra nulph is een geboren avonturier, evenals zijn vader, die strijd leverde in de slag van El Alamein en stierf te Monte Casi no. Ran was toen drie maanden onder weg. Hij heeft zijn vader nooit gekend, maar zijn avontuursaard duidelijk geërfd: hij landde als parachutist in Noorwegen; stak te voet de Pyreneeën over. reed in tanks door Duitsland en hij voerde een patrouille aan van Arabieren in Oman. De zwaarste delen van de expeditie lig gen vanzelfsprekend in de duizenden kilometers diepe ijskasten van de poolge bieden; in de tocht met open rubberbo ten door de noordwestelijke doorvaart; in de gebieden waar temperaturen tot vijftig graden Celsius boven nul oplopen en in poolwoestijnen waar het kwik tot meer dan tachtig graden onder nul zakt en de vullingen gaan rammelen in de kiezen. Het feit dat de straatarme Ra nulph de expeditie op gang heeft gekre gen zondag is intussen op zichzelf al een mirakel. MAHABAD F-4 Phantom-bommen- werpers van de Iraanse luchtmacht be stoken sinds vanmorgen de posities van de Koerdische opstandelingen in de heuvels rond het Koerdische bol werk Mahabad. De stroomvoorziening in de stad is afgesneden en de gebou wen in de stad trilden tijdens de bom bardementen. Koerdische opstandelin gen vluchtten de huizen in om van daaruit de toestellen te beschieten. In Mahabad werd de hele nacht artillerie vuur van buiten de stad gehoord en in woners zeiden te vrezen dat de strijd tussen de Koerden en het Iraanse leger spoedig de stad zal bereiken. Volgens de Koerdische Democratische Partij is de strategie niet direct gericht op het behoud van de steden maar op een guerrilla in het berggebied. Zaterdagavond is het stadje Bukan door het leger ingenomen. Het ligt ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Mahabad, dat daarmee het laatste bastion van het Koer dische verzet was geworden. Duizenden inwoners van Bukan waren voor de in tocht van het leger naar Mahabad ge vlucht. De Iraanse regering heeft voorts het buurland Irak gevraagd de grenscontrole bij Koerdistan te verscherpen. De opstan delingen kunnen de grens vrijelijk passe ren en worden ze aan de Iraakse grens*, opgevangen en verzorgd in tentenkam pen. Ook zouden wapens over de grens gesmokkeld worden. Koerdische opstandelin gen met een klein mortier en kistjes mu nitie in een ommuurde po sitie. De gematigde religieuze leider ayatollah Sjariatmadari heeft scherpe kritiek uitge oefend op de militaire campagne tegen de Koerden en aangedrongen op een spoedig bestand. Volgens schattingen door kran ten heeft de strijd tot dusver al 600 men senlevens geëist. Ceausescu wil bemiddelen tussen PLO-Syrië-Israël JERUZALEM (UPI-AFP-Reu- ter) President Nicolae Ce- aucescu van Roemenië heeft aangeboden te bemiddelen om besprekingen op gang te krij gen tussen Israël, Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, zo is gisteren uit regeringskringen in Jeruza lem vernomen. Het Israëlisch kabinet heeft zich gisteren beraden over het aanbod van de Roemeense president, dat afgelopen week is overgebracht door diens af gezant Wassili Pungan. Het bezoek van de Roemeen, dat met veel geheimzinnigheid was omringd, is zoveel moge lijk afgeschermd van de open baarheid. Ceausecu heeft indertijd ook ertoe bijgedragen het vredes- gesprek tussen de Israëlische premier Begin en president Sadat van Egypte op gang te krijgen. Toto wordt door een dierenverzorgster op de Londense luchthaven Heathrow naar haar tijdelijke verblijfplaats gedragen. (Van onze correspon dent Bert van Velzen) LONDEN Voor Toto, een babygoril la uit Kameroen die huilt als een pas ge boren mensenkind, blijkt de Britse staat bereid een in ternationale rel te riskeren. Het droe vige gelaat van het aapje, dat op reis is naar Japan, prijkte zondag op de voor pagina van „The Ob server" en het domi neerde op die ere plaats het nationale en internationale nieuws. Het goril- laatje, dat niet meer dan enkele weken oud kan zijn, wordt op de luchthaven van Heathrow door de autoriteiten vast gehouden, totdat is uitgemaakt of het in het belang van Toto is om naar Japan te worden doorgezon den, naar een die rentuin of als huis dier voor particulie ren. Toto, een wijfje, arri veerde vrijdag in een vliegtuig van British Airways, nadat het drie dagen onderweg was geweest. Het vliegtuig was uit We nen gekomen en Toto zou in Londen over stappen voor de laat ste grote ruk van haar wereldreis naar Japan. Toto huilde als een klein kind toen zij, gekleed in een rode overgooier, in Londen aankwam. Met haar reisden een blik babyvoedsel mee, een fles en instructies hoe en waarmee zij gevoed diende te wor den. Zodra de huilende Toto op Heathrow uit haar emballage was gehaald sprong zij in de armen van een van de omstanders om geknuffeld te worden. Zij is een laagland-gorilla en deze zijn als baby vrijwel totaal afhan kelijk van haar moe der. Ze slapen bij de moeder totdat ze aan merkelijk ouder zijn dan drie jaar. Toen Toto op de luchtha ven gedurende een kwartiertje alleen ge laten werd, gilde ze als een mager speen varken. De diersoort waartoe Toto behoort wordt met uitroeiing be dreigd en de handel in gorilla's is verbo den onder een inter nationale handelscon ventie met betrek king tot met uitroei ing bedreigde flora en fauna. Maar Kame roen en Japan hebben die conventie niet ge tekend. Wenep begint inmiddels berucht te worden als vertrek punt van dieren in de internationale sluik handel. Kolonel Gadaffi TRIPOLI Libische ambassades in een aantal we reldsteden, waaronder Washington en Londen, zijn veranderd in „volksbureaus". De veranderingen zijn aangebracht op verzoek van de Libische leider, kolonel Moeammar Gadaffi, die de tiende verjaardag van zijn bewind heeft gevierd met de oproep tot „de macht aan het volk". Studenten en andere Libiërs die in het bui tenland verblijven, hebben de ambassades van hun land in Washington, Londen, Rome, Athene en op Mal ta bezet. Kolonel Gadaffi had zaterdagavod in een toespraak ter ge legenheid van het tiende jaar van zijn bewind de Libische studenten en arbeiders in het buitenland opdracht gegeven de plaatselijke ambassade-staven te verdrijven en hun bu reaus te hervormen tot „volksbureaus". Gadaffi zei dat hij over de meeste ambassades klachten had ontvangen. Die klachten, zo vertelde hij, „toonden de kloof aan die bestaat tussen de volksmassa en hun ambassades, het feit dat ele menten van het afgezette regime (van koning Idris) werk zaam zijn gebleven op de ambassades en (ook) het bestaan van nepotisme en verkwisting bij een deel van de ambassa de-staven". In Rome voerden Libische studenten zondag een bezetting van hun ambassade uit, met de mededeling dat ze „van een bureaucratisch object een volkscomité maken dat de soeve reiniteit van het volk bevestigt en beschermt". Een woord voerder van de groep die de ambassade in Athene over nam zei dat de kanselarij daar voortaan bekend zal staan als het „bureau van de Libische relaties met Griekenland". Op Malta gaf de leider van het daar actieve volkscomité te kennen dat hij zijn inspiratie direct ontleent aan Gadaffi. „Zoals onze revolutionaire leider zegt: macht, rijkdom en wapens behoren in de handen van het volk te zijn", zo zei hij. Er waren geen berichten over acties rond de ambassa des van Libië in Parijs, Madrid, Bonn of andere hoofdste- Nederlandse tuinders beschuldigd MUNCHEN (DPA) De mi nister van landbouw van de Westduitse deelstaat Beieren, Hans Eisenmann (CSU) heeft de Nederlandse tuinders, en de Europese Commissie, het afgelopen weekend beschul digd van concurrentieverval sing. Op een tuindersbijeenkomst in Ingolstadt noemde Eisenmann het onduldbaar dat Nederland se tuinders, die dank zij lage energieprijzen goedkoop kun nen produceren, met hun goedkope produktie de West duitse markt overstromen. Auto schept scholier (13) NOOTDORP Op de Oude- weg in Nootdorp is vanmor gen omstreeks acht uur de 13-jarige scholier Eric R. ge schept door een auto. Hij is met een hersenschudding, een enkel- en een bovenbeen- fractuur naar het Sint Hip- polytusziekenhuis in Delft gebracht. Aan het einde van het fietspad aan de linkerzijde van de Ou- deweg heeft de jongen bij het oversteken naar de andere kant van de rijbaan kennelijk niet voldoende voorzichtigheid in acht genomen. Een nade rende auto, bestuurd door een 25-jarige fotograaf uit Zoeter- meer, kon hem niet meer ont- Britse kinderen maken trektocht zonder geld CALAIS (AP) Acht Engelse kinderen in de leeftijd van vier tot ne gen jaar zijn er twee da gen lang, zonder geld en zonder een woord Frans te spreken, in geslaagd een rondreis te maken die hen per ondergrond se, per trein en per veer boot tot in Frankrijk bracht, nadat ze ongehin derd de Engelse en Fran se douane waren gepas seerd. De kinderen besloten woensdag een reisje te ma ken vanaf het kampeer terrein in de buurt van Londen waar zij met hun ouders verbleven. Zonder te betalen namen ze de on dergrondse naar het Lon dense Victoria-station, waar zij op de trein naar Dover stapten. Omdat zij zich twee aan twee bij ou dere mensen aansloten, vielen zij bij de douane-be ambten niet op in Enge land. Ook op de veerboot van Dover naar Calais, die zij zonder kaartje hadden be treden, kreeg niemand argwaan en in Frankrijk aangekomen. werd de douane op dezelfde manier om de tuin geleid als in Engeland zodat ze onge stoord de trein naar Parijs konden nemen. TITANENSTRIJD MET TITO VERWACHT ontwikkelde landen, vooral het Westen, om tot een eerlijke verdeling te komen van werelds bronnen zonder zich door de rivaliteit tussen de supermachten te laten afleiden. China bevond zich toen nog in een geïsoleerde positie en richtte zich op binnenlandse aangelegenheden. De Sov jet-Unie was er toen nog nauwelijks bij betrokken. Bijna twintig jaar later heeft de situatie zich gewijzigd. China heeft zich bij Was hington aangesloten en voert een duidelij ke vijandige politiek tegen de Sovjet- Unie. De Verenigde Staten hebben na de Vietnamoorlog haar zelfvertrouwen te ruggewonnen. Enerzijds omdat de tijd alle wonden heelt, anderzijds omdat de socia listische landen in Indo-China onderling bloed vergieten. Het zal de komende dagen om twee man nen draaien: Castro en Tito. Beiden zijn socialistisch. Beiden kwamen aan de macht nadat ze op succesvolle wijze een guerrillaorganisatie hadden geleid. Beiden zijn bijzonder nationalistisch ingesteld en hebben zich door hun activiteit het recht verworven om zich internationalisten te noemen in een wereld waar echte inter nationalisten zeldzaam zijn. Toch staan ze nu tegenover elkaar. Tito wil terugkeren naar het biina ab stracte begrip „anti-blokvormingGlo baal is dit een herhaling van zijn succes volle dans op het slappe koord in de kou de oorlog. Castro daarentegen is meer ge ïnteresseerd in de economische dimensie, in de enorme ongelijkheid die bestaat tus sen landen van de Eerste en Derde We reld. Alleen als men in staat is om het in Cas tro's ogen voortwoekerende gezwel van anti-Sovjetpolitiek de kop in te drukken, kan men weer komen tot de anti-westerse stemming van het begin van de jaren zes tig. Alleen zo kan men een houding van solidariteit smeden die de armen der we reld een betere kans geeft op vooruitgang. De verwachte botsing in Havanna zal een strijd der Titanen worden. (Copyright The Guardian) (Van onze correspondent Jonathan Steele) HAVANNA De zesde topconferentie van de nog steeds groeiende organisa tie van niet-gebonden landen zou wel eens de grootste vergadering van rege ringsleiders in de wereldgeschiedenis kunnen worden. De Sovjet-Unie, China en de meeste landen uit het Westen hebben zo onopvallend mogelijk extra mensen naar hun ambassades in de Cu baanse hoofdstad gezonden, omdat de 86 landen (waaraan binnenkort Iran, Nicaragua en nog vier andere landen kunnen worden toegevoegd) op de be langrijkste tweesprong zijn aangeland sinds de beweging werd opgericht in 1961. De kans dat deze toch al nooit zo sterke organisatie uit elkaar valt is nu immers groter dan ooit. In heel Havanna ziet men posters met de tekst: „De zesde topconferentie, weer een stap verder op weg naar de eenheid van de niet-gebonden landen". In werkelijk heid zullen de verschillende groeperingen binnen de organisatie heel wat water in de wijn moeten doen om een definitieve breuk te voorkomen en de stille hoop van de afgevaardigden van de supermachten die van dichtbij toekijken, te frustreren. De eerste emotioneel geladen agendapun ten zijn de voorgestelde royering van Egypte en de bezetting van de stoelen met de naambordjes „Cambodja". Maar het be langrijkste punt dat aan de orde zal ko men, is de vraag of niet-gebondenheid en neutraliteit hetzelfde is. Moet de organisa tie tegen elke „blokvorming" zijn en op „gelijke afstand" blijven van de super machten? Of moet de organisatie, zoals de Cubanen willen, aanvaarden dat er niet zoiets bestaat als een „ideologische niet- gebondenheid" in de strijd tegen „het im perialisme en de economische uitbuiting"? Van het eerste uur President Tito is met zijn 87 jaar als enige Tovergebleven van de leden die bij de eer ste conferentie aanwezig waren. Hij vat voorbeeld. Het draagt overeenkomsten met het conflict tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Het is niet meer dan normaal dat Vietnam heeft getracht om zichzelf te beschermen tegen een machtiger buur land door zijn toevlucht te zoeken bij een verder weg gelegen land, in dit geval de Sovjet-Unie. Maar in plaats van zich te identificeren met de hachelijke situatie waarin Vietnam zich bevindt, veroordeelt Joegoslavië Vietnam vanwege zijn betrek kingen met Moskou. Kwestie-Cambodja Het feit dat Cuba gastland is bij de topcon ferentie is een pikant detail. Cuba heeft laten weten dat het nou niet direct een voorstander is van de royering van Egyp te, alhoewel weinig mensen meer hebben afgegeven op het akkoord van Camp Da vid dan Castro. Wanneer het op stemmen aankomt, zal Cuba zich waarschijnlijk aansluiten bij Joegoslavië en India en ermee instemmen dat Egypte lid blijft, ondanks het aandrin gen van Irak en Libië op royering. Het is gevaarlijk om afbreuk te doen aan het universaliteitsprincipe. In ruil daarvoor zal Cuba echter hard pleiten voor de in stallatie van Heng Samrin, leider in Cam bodja van de pro-Vietnamese troepen. Hierin zou het wel eens steun kunnen krijgen van India. India heeft de afgelo pen weken afgevaardigden naar Zuidoost- Azië gestuurd om erop aan te dringen een wat soepeler houding aan te nemen met betrekking tot Vietnam en Cambodja. De ASEAN-landen (de landen van de Zuid- oostaziatische verdragsoragnisatie) hebben liever een neutraal dan een pro-Vietna- mees Cambodja en ze staan sterk. Er zul len volgende week in ieder geval bittere noten gekraakt worden over het vraag stuk Cambodja. In het begin was de organisatie van niet- gebonden landen overwegend anti-koloni alistisch. Het doel was om morele en poli tieke druk uit te blijven oefenen op de het nog steeds allemaal erg seriei op. De andere leden van het eerste uur, Egypte en India, hebben het enthousiasme uit de dagen van Nasser* en Nehru verloren. Door haar instabiele regering ontbreekt het India, in ieder geval op dit moment, aan elke belangstelling voor zaken van in ternationaal belang. President Sadat heeft door zijn vredesverdrag met Israël het morele leiderschap over de Arabische we reld verspeeld. Het is heel goed mogelijk dat Sadat er volgende week niet eens zal zijn. Hij hoeft dan niet het voor hem pijn lijke en vernederende debat aan te horen of zijn land nu wel of niet geroyeerd moet worden. Sinds het midden van de jaren zeventig is Cuba de nieuwe leider in de organisatie van niet-gebonden landen. Cuba hield zich internationaal gezien een tijd rustig na de dood van Che Guevara in 1967 en de falende guerrillastrijd van de boeren in Latijns-Amerika. Maar in 1975 richtte Cas tro zijn aandacht op Afrika. Hij heeft An gola met succes verdedigd tegen de bedek te tussenkomst van de CIA en een invasie door Zuid-Afrika. Daarna heeft hij gretig uitnodigingen aanvaard om technische bijstand te verlenen aan niet minder dan 20 onderontwikkelde landen in Afrika en het Caraïbisch gebied. Op verzoek van verschillende regeringen heeft Cuba troe pen en militaire adviseurs gestationeerd. Dit aspect heeft de meeste aandacht ge kregen, maar het is maar een onderdeel van een veel grotere betrokkenheid bij de Derde Wereld. Tito is de laatste maanden erg actief ge weest. Hij ging persoonlijk op rondreis door het Midden-Oosten. Hij stuurde afge vaardigden naar Afrika en Zuid-Oost Azië om het beleid dat Joegoslavië voor staat, te onderstrepen. Hij waarschuwde ervoor dat Cuba een soort paard van Troje is voor de Sovjet-Unie. Castro, zo vreest hij, probeert er zelfs een lopende band van te maken voor de buitenlandpolitiek van Moskou. De Cubanen ontkennen dit heftig. Vol gens hen steunt Moskou vele opvattingen van de niet-gebonden landen en gedraagt het zich als een „echte bondgenoot". Waarom zouden ze dat feit niet onder' ogen willen zien? De Cubanen menen dat de geografische ligging en de geschiedenis Bij zijn aan komst in Ha vanna wordt president Ka- oenda van Zambia door zijn gastheer Castro om helsd. van Joegoslavië Tito hebben geobsedeerd en dat hij op zijn oude dag de werkelijk heid uit het oog verliest. Het Chinees-Vietnamese conflict is een

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7