Brand in Yoorhouts jeugdcentrum aangestoken Burgemeester Van der Haar beticht van valse verklaring Zeven ton brandschade in villa 'Teylingerhof -OVER WEGSLEPEN VOORSCHOTENS WOONWAGENGEZIN Verbetering surveillance nachtelijke rijkspolitie Hazerswoudse erepenning voor scheidende pater Wishaupt Toeringcar vernield Noordwijkerhout viert jubileum pater Hooyman Inbrekers gepakt Noordierse kinderen in Sassenheim With the water scouts on the Kaag lough STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 PAGINA 4 g VOORHOUT De brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag het grootste gedeelte van het jeugdcen trum aan de Voorhoutse Boekhors tlaan in as legde, is vermoedelijk aangestoken. De politie heeft dit na een uitgebreid onderzoek dit week einde bekend gemaakt. Het pand is inmiddels dichtgespijkerd. De waarde van de houten opstallen is gering. Elf jaar heeft de Voorhoutse jeugd er gebruik van gemaakt, nadat de keet al zo'n jaar of acht als bouw keet had gefunctioneerd. De schade aan de inboedel is heel wat hoger. Al leen de Jongeren Sociëteit „Kontakt" schat het verlies aan goederen op zo'n dertigduizend gulden. „Kontakt" is verzekerd. Secretaris C. van Velzen en vice-voorzitter P. L. van den Berg van de stichting Jeugdraad hadden zaterdag al een gesprek met de over ste van de Broedercongregratie „Onze Lieve Vrouwen van Zeven Smarten" broeder Th. M. Blokland om ervoor te zorgen, dat tot het nieuwe sociaal Educatief Centrum gereed is, onder dak kon worden verkregen in het oude BNS-gebouw. De stichting Jeugdraad schat de brandschade op minimaal een ton. De stichting liep al met plannen rond om het houten pand te vervangen door een stenen gebouw, waardoor ook be reikt kon worden, dat men de overlast voor omwonenden beter kon beper ken. De bouwkosten worden geraamd op twee ton. Indien men mee zou rei zen naar het Sociaal Educatief Cen trum dan zou een nieuw onderkomen tenminste vier ton gaan kosten. De diverse gedupeerde jeugdorganisa ties hebben dit weekeinde laten weten niet bij de pakken neer te gaan zitten. Zo zal de nationale speeldag op 8 sep tember ook in Voorhout doorgang vinden. „Er staan al een paar acties op stapel om met de burgerij te redden wat er nog te redden valt. We zullen zo spoedig mogelijk moeten gaan bou wen", aldus voorzitter Montanus van de jeugdraad. WARMOND De zaterdag door brand verwoeste villa Teylingerhof in Warmond is wellicht niet meer te herstel len. De brand woedde in de nacht van vrijdag op zater dag. De schade wordt ge raamd op zevenhonderddui zend gulden. De Teylingerhof ligt afgelegen achter de Oude Toren. Het vuur werd pas ontdekt toen de vlammen al stevig om zich heen hadden gegrepen. De be woners werden in hun slaap opgeschrikt door neerstortend hout. De zolder stond toen 'al in lichterlaaie en de dakspan ten hadden het begeven. De bewoners, een man en een vrouw, konden niets meer van hun inboedel redden. Ook een groot deel van het werk van de kunstenaresse, tekeningen, etsen en aquarellen gingen verloren. Het grootste deel van de villa stond leeg. De twee bewoners hadden enkele van de kamers gehuurd. De snel gealarmeerde brand weer van Warmond en Leiden hadden moeite bij het vinden van voldoende bluswater. De Teylingerhof heeft al ge ruime tijd te koop gestaan. Vraagprijs was 1,2 miljoen. Zeer recentelijk had er zich een koper voor de kapitale vil la gemeld. De brandweer en politie heb ben dit weekeinde het onder zoek naar de oorzaak van de brand aangepakt. Probleem bij dit onderzoek is, dat de plaats waar de brand is uitgebroken, de zolder, geheel is verwoest. Geruchten over brandstichting worden vooralsnog tegenge sproken. Ook ontkent de poli tie, dat er van onachtzaamheid sprake zou zijn geweest. In de eerste berichten werd gemeld, dat de bewoners vergeten wa ren een kaars te doven. Een van de bewoners heeft ver klaard, dat er vrijdagavond wel kaarsen hebben gebrand, maar dat alle voor de nacht waren gedoofd. De villa na de brand. LEIDEN „Het is een grof schan daal wat er is gebeurd met de fami lie Van der Werf". Dit stelt Roger Heeneman, opbouwwerker in het Leidse woonwagencentrum aan het Trekvlietplein en bekend voorvech ter voor de rechten van de woonwa genbewoners in de regio Leiden. „Weliswaar heeft de gemeente Voor schoten volgens de woonwagenwet het recht om woonwagens, van een illegale plaats weg te slepen. Maar ik wil wel graag uitgezocht zien of Voorschoten niet vervolgd kan wor den omdat zij de familie Van der Werf op een illegale standplaats bui ten de gemeente heeft gezet". Het gezin Van der Werf verblijft al acht jaar als regio-passant in de Leidse regio. Het staat op een wachtlijst inge schreven voor een legale standplaats. Bij gebrek aan voldoende legale stand plaatsen, had de heer Van der Werf zijn wagen op een parkeerterrein tus sen de Treubstraat en de Oranjeboom- straat in Voorschoten neergezet. Nadat de Raad van State een verzoek van Van der Werf om schorsing van het be vel van b en w van Voorschoten tot verwijdering van de woonwagen uit de gemeente had afgewezen, heeft het ge meentebestuur van Voorschoten er geen gras over laten groeien en de Van der Werfs naar het parkeerterrein ach ter een benzinepompstation langs rijks weg 4 (Leiden-Den Haag) neergezet. Dit terrein ligt op het grondgebied van Leiden en het ligt zeer voor de hand dat het Leids gemeentebestuur tot da den over zal gaan. De laatste kans voor het gezin Van der Werf om wederom in Voorschoten standplaats in te kunnen nemen, hangt af van de beslissing die Gedeputeerde Staten moeten nemen op een verzoek van Van der Werf om hem ontheffing te verlenen van het verbod om stand plaats te kiezen in Voorschoten. Onder tussen verkeert het gezin Van der Werf in kommervolle omstandigheden. De kinderen, die alle drie onder dokters behandeling staan, gaan met plezier in Voorschoten op school. Van af de hui dige standplaats langs de grote weg moet vader Van der Werf een omweg over Leidschendam maken om zijn kinderen naar school te brengen. „Er is mijns inziens een wanprestatie geleverd, omdat het de rijksoverheid er nog steeds niet in is geslaagd voorwaar den te scheppen om voldoende goed in gerichte woonwagencentra te realise ren. Zo hebben de gemeenten weten te bewerkstelligen dat nakoming van hun wettelijk plichten tegenover de woon wagenbevolking' ter discussie is komen te staan", aldus Roger Heeneman. Hij vindt het een groot onrecht dat het de rijksoverheid aan sancties ontbreekt om de gemeenten te dwingen de kleine centra in te richten, terwijl de woonwa genwet vol met dwangmaatregelen te gen de woonwagenbevolking staan, wanneer deze onverhoopt niet bereid zou zijn naar een dergelijk centrum te verhuizen. Op een van die artikelen beroepen b en w van Voorschoten zich, terwijl ze nog helemaal geen woonwa gencentrum hebben ingericht, aldus Roger Heeneman. Roger Heeneman beticht burgemeester Van der Haar van een „valse verkla ring" die deze vrijdagavond zou hebben gegeven aan de Voorschotense raad. De burgemeester heeft gesteld na „een in tensief onderzoek te hebben kunnen concluderen dat er een standplaats was voor Van der Werf in het regionale woonwagencentrum". Heeneman: „Hij wist uit het regionale overleg donders goed dat dat niet het geval was. En stel dat hij dat niet wist, waarom zijn de Van der Werfs dan niet naar het regio nale centrum versleept?" Overigens vindt Heenemah dat het Voorschotense gemeentebestuur een „dubbele moraal" kan worden verwe ten. Nadat burgemeester Van der Haar zijn vérklaring over het waarom van het wegslepen van het gezin Van der Werf had afgegeven, ging de gemeente raad op dezelfde avond akkoord met het beschikbaar stellen van vier wonin gen voor bootvluchtelingen. Heeneman vraagt zich in alle gemoede af waarom een bootvluchteling wel welkom is in Voorschoten terwijl het gezin Van der Werf, dat toch bestaat uit gewone Ne derlanders, wordt verstoten. Volgens hem staat het Voorschotense gemeente bestuur, mede gezien de feitelijke om standigheden en de dubieuze recht vaardiging van de handelwijze jegens Van der Werf geen andere weg open dan het gezin weer toe te laten in de gemeente. Zelf zal hij in ieder geval geen middel onbeproefd laten om het gemeentebestuur Voorschoten met zijn neus op zijn verantwoordelijkheden ten aanzien van het op korte termijn reali seren van woonwagencentra in de ge meente te drukken. HAZERSWOUDE Sedert vrijdagavond functioneert bij de rijkspolitie de nacht-sur- veillanceregeling van de R.V.B., afkorting van de regio „Rijn, Vliet en Braassem". Het bureau van de rijkspolitie aan de Hazerswoudse Vondel laan doet dienst als regionaal steunpunt, dat vierentwintig uur van de dag geopend is. De gemeenten die bij de nieu we regeling zijn aangesloten, zijn: steunpunt Hazerswoude, Nieuwkoop, Ter Aar, Nieuw- veen, Zevenhoven, Voorscho ten, Leiderdorp, Woubrugge, Koudekerk aan den Rijn, Zoe- terwoude, Benthuizen, Alke made, Rijnsaterwoude en Lei- muiden. Meldingen van welke aard ook komen nu recht streeks door bij de alarmcen trale in Leiderdorp waarvan ze aan de bemanning van de surveillancewagens worden doorgegeven. Door deze rege ling komt voor de politiemen sen de wachtdienst in hun ei gen woning te vervallen en zijn de dienstroosters in niet geringe mate verbeterd. HAZERSWOUDE Pater H. M. G. Wishaupt (OCD), die elf jaar lang als pastor werk zaam is geweest in de paro chie van de H. Michael en H. Bernardus te Hazerswoude- Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn, heeft afgelopen week einde afscheid genomen van de parochiegemeenschap. Tij dens de receptie, die zondag middag in Het Anker plaats vond, overhandigde burge meester J. ten Heuvelhof hem de penning van verdienste van de gemeente. De achterzij de van deze onderscheiding bevat als inscriptie het woord „bruggebouwer". „Want", zo zei de burgemeester, „pastor Wishaupt fungeerde als zoda nig vanuit de R.K. parochie ten opzichte van de burgerlij ke gemeente en van de andere kerken". Ten Heuvelhof roemde de gro te verdiensten van pater Wis haupt, die nu vanuit het Diep gangcentrum in de Groenen dijk als religieus assistent van zusterorden en op andere ter reinen actief zal zijn. Hij meende dat de pater, die dezer dagen zijn vijfentwintigjarig professiefeest vierde, zijn vele talenten grondig heeft ge bruikt. De burgemeester sprak over Wishaupts blijmoedig op timisme, kennis van zaken, ge duld en vriendelijkheid. Ge memoreerd werden tevens de vele contacten van de schei dende pastor met het gemeen tebestuur en gemeentesecreta ris J. Verlare, die op de feeste lijke receptie eveneens acte de présence gaf. Pastor Wishaupt, omgeven door zijn Limburgse familie, werd door Q. de Boer, lid van het dagelijks bestuur der paro chie, de „spil en stuwende kracht van het parochiële le ven" genoemd. Als markante feiten in het elfjarig pastoraat somde hij onder meer op: de fusie van de twee parochies, de instelling van de werkgroe pen en secties in de parochie, de bouw van Het Anker, en het voorzitterschap van Mid den-Rijnland, de stichting voor maatschappelijk werk in de Hazerswoudse regio. De Boer herinnerde de vele aanwezi gen eraan dat „alles niet even gladjes verliep". Spreker roemde Wishaupts organisatie talent, die dit overigens aan de dag legde vanuit zijn pastor schap. De Boer wenste de scheidende pastor in de toe komst wat meer vrije tijd toe. „Wij zijn blij elf jaar van uw capaciteiten te hebben mogen genieten", stelde de dagelijks bestuurder van de parochie. Waarna hij het geschenk van de parochiegemeenschap, een videorecorder, overhandigde. Waarmee de parochianen te vens de dankbaarheid andere pastores wilden tot uiting brengen. Deken Lamot uit Zoeterwoude bracht de woorden van Rotter damse bisschop dr. Simonis in herinnering: „U hebt het an ker niet yergeefs op deze plaats uitgeworpen. bent een goede visser geweest." De deken tenslotte: „Pastor Wis haupt heeft altijd het heil van de Kerk voor ogen gehad". De priester zelf zei getroffen te zijn door de samenwerking van velen in de parochie en die welke van de kant van de gemeente werd gedemon streerd. Met name gemeente secretaris J. Verlare bracht hij dank en het ambtenarenkorps. „Ik moet nu leren om afscheid te nemen van het werk in de parochie. Ik ben blij dat ik hier mag blijven wonen". LEIDEN Het interieur van een toeringcar van Bovo-tours is in de nacht van vrijdag op zaterdag door onbekende vandalen volledig vernield. De schade wordt geraamd op zeker tienduizend gulden. De toeringcar stond gepar keerd op de ventweg van de Lammenschansweg dicht bij de Zoeterwoudse Singel. Za terdagmorgen ontdekte de chauffeur, dat zijn bus was- opengebroken en dat het inte rieur aan diggelen was gesla gen. Pater Hooiman (midden) rijdt in de open koets door Noordwijkerhout. BOSKOOP/HAZERSWOUDE De Rijkspolitie van Bos koop heeft in de vroege zaterdagmorgenuren twee inwoners van Zandvoort gearresteerd. Het tweetal bleek in het bezit te zijn van een gestolen aanhangwagen, een aantal paarden, zadels en tuigen. De mannen hadden eerst in Hazerswoude-dorp het wagentje uit een schuur gestolen. In Boskoop werden daarna de paarden en zadels ontvreemd De totale buit bij de arrestatie van het Zand- voortse duo, bedroeg ruim 8.500 gulden. Mej. De Graaf geridderd OEGSTGEEST Mej. drs. L.G. de Graaf wonende in het verpleegtehuis Van Wyc- kerslooth in Oegstgeest is vorige week benoemd tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. Mej De Graaf is werkzaam als redactioneel assistente bij de I afdelig Woordenboek der Ne- derlandsche Taal van het In stituut voor Nederlandse Lexi cologie in Leiden. De versier selen behorende bij de benoe ming werden haar, ter gele genheid van de pensionering, uitgereikt door dr. ir. B. Ok- kerse, hoofddirecteur Onder zoekbeleid van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Oprichting belangenvereniging Aarlanderveen AARLANDERVEEN Woensdag 5 september wordt in het Dorpshuis de officiële oprichtingsvergadering gehouden van de belangenvereniging Aarlanderveen. Aanvang 20.00 uur. Tijdens de vergadering worden de statuten en het huishoudelijk reglement van de nieuwe vereniging behandeld. Ook moet er een bestuur gekozen worden. Kandidaten voor dat bestuur zijn: P. van Egmond; Mevr. M. Groot-Gleysteen; J. den Hengst; mej. T. Koot; C. J. Kempenaar; M. C. J. Meyer en J. Tolk. Fortunately the weather was cooperating with us during last Saturday. We spent the whole day on the Kaag Lough and though the water scouts had made a programme for us with dif ferent games, you prefered boating and swim ming. A t first there wasn't enough wind to do any proper sailing, but later on it went better. Most of you tried tot handle the sailing boat themselves and some didn't do that too bad. But don't think you can sail now, because handling a sailing boat when the weather is rough is quite something different. At ten in the morning we gathered near the lovely situated farmhouse of mr. Vergeer whe re the scouts and the boats were waiting for us. Then we went to the island in the Kaag lough where we were split in two groups. The first group went into the boats to do some sailing, the second group remained on the island to do different games. In the afternoon the second group went sailing and then the first group jumped into the water to do swimming. It was a bit crowded on the water of the lake because different sailing races were going on. At four in the afternoon we went bach to the farmhou se and there your foster parents were waiting. They wanted tot take you home, but first so mething else had to happen: frogs catching. There were many frogs between the weed in the ditch and you tried to catch many of them. I don't know why; at first I thought you wan ted to eat them for supper. But when I asked one of you she denied firmly. So it must have been just for the joy of catching. Tomorrow we have a very nice programme for you. In the morning we do a lot of sports and games under supervision of a teacher of al lo cal school called „Rijnlands Lyceum". In the afternoon we'll do flower arranging in the „Velthuijs" building. In the evening korfball will be played. Frits Beutick NOORDWIJKERHOUT Zaterdagmiddag startten de festiviteiten rondom het 25-ja- rig priesterjubileum van pater L. Hooyman. Sinds 1978 is de pater pastoor van de St. Vic- torparochie, alwaar hij in no vember 1975 als kapelaan in dienst getreden was. Pater Hooyman, Oegstgeeste- naar van geboorte, begon in 1946 zijn noviciaat in het Franciscanenklooster St. Lud- wig te Vlodrop. Hij studeerde filosofie in Venray en theolo gie in Alverna en Weert. Op 29 augustus 1954 werd hij priester gewijd door mgr. Kra mer. Van 1956 tot 1963 was hij leraar op het college in Kat wijk, waarna hij van 1963 tot 1974 kapelaan werd in Oude water. Voor hij in 1975 naar Noordwijkerhout kwam, was hij voor korte tijd pastor vooi de St. Martinusparochie van Kerkdriel. In 1978 volgde hij pastoor Kleijn op in de St. Vic- torparochie. Pater Hooyman werd begeleic door de muziekvereniging „St Jeanne d'Arc" en de kabouters van de Bernadettegroep in een open koets ingehaald bij de St Victorkerk. Na een feestelijke serenade volgde in de kerh een misviering. Op zondag morgen waren de kinderen een gezinsmis present om sa men met de jubilaris het jubi leum te vieren. In de namid dag vond in de pastorie een re: ceptie plaats, waarop vele par rochianen de gelegenheid kre gen de jubilaris geluk te wen sen en hem nog vele jaren in de St. Victorparochie toe tt; wensen. Parapluhangen Lisse trok 150 deelnemers LISSE De eerste ronde van het parapluhangen in Lisse heeft het afgelopen weekeinde 150 deelnemers getrokkei Winnaar werd P.Slobbe uit Lisse met een tijd van 1 minui en 57 seconden; hij won daarmee gelijk een bedrag van 11] gulden, te weten een gulden voor elke seconde. Tien 'hangers' plaatsen zich voor de te houden finale. Dit zijl behalve de winnaar W. Dijker, B. de Jong, Hans Delnooy, Vil cent van Dijker, A. v.d. Putten, H. Drunen, W. Kozvbek, Faas en Van Eeuwijk. De Pool Kozvbek zal de finale stellig nii meemaken, want hij was slechts op vakantie in Lisse. Komeni' zaterdag vindt een nieuwe ronde plaats in winkelcentrum Blo] poel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4