Vebo trok duizenden naar Groen oordhallen A tie tiekhan en Leidse Hout feestelijk in gebruik genomen GS willen geen uitstel meer van regeling ambulancevervoer Kwaliteit universitair onderwijs niet uit het oog verliezen" RECTOR MAGNIFICUS KUENEN IN AFSCHEIDSREDE: STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 jTALLOZE KAMPIOENEN GEKOZEN Ifilm 0.40 W _ANC .05 Wo| 30 Op* 3 Reiza Potafl 5 Med LEIDEN De Leidenaars en andere geïnte resseerden lieten zich zaterdag door het mooie weer niet weerhouden om de 43ste Vebo in de Groenoordhallen te bezoeken. Zo'n zes- tot zevenduizend bezoekers werden geteld. De meeste geïnteresseerden kwamen rond de klok van half elf. Dit veroorzaakte een file voor de hallen, die ongeveer een half uur duurde. De stemming was in de Groenoordhallen opperbest te noemen. De keuringen liepen vlot en er was ook veel be langstelling voor de oud Hollandse markt. De deelnemende dieren waren van zeer goe de kwaliteit en het koste de jury vele hoof- brekens om tenslotte toch een winnaar be kend te maken. Als eerste werden de runderen gekeurd. De vele prachtige koeien werden op tal van onder delen bekeken. Waarbij speciale aandacht voor de uier werd gevraagd. De uier is bij de keurin gen eén van de belangrijkste onderdelen. Er werd zelfs een aparte prijs uitgedeeld aan de koe met de beste uier. Deze prijs ging naar de tweeëneenhalf jaar oude Blesje van meneer Van Stralen uit Woubrugge. Als algeheel beste, mooiste en liefste koe van de ouderen werd Marliesje van boer Van Stalen uit Alphen aan den Rijn gekozen. Reserve kampioene van de oudjes werd Marie van Van Verduyn uit Alphen aan den Rijn. Van de jon gere koeien werd Blesje met de mooiste uier ook algemeen kampioen. Behalve runderen was de hal natuurlijk verder gevuld met geiten, schapen, pony's en dwerg geiten. Ook na de keuringen van deze dieren, verlieten weer velen de hallen als kampioen, getooid met kleurig een lint om de nek. Behal ve het lint verried de trotse blik van de dieren ook duidelijk het feit dat zij kampioen waren geworden. Van de dwerggeiten was dit het lam Poeske van Kroosland van Van Eyk en Van Kroolingen uit Berkenwoude. Kampioen jeugd- geit werd Grietje van Kroosland van meneer H. Doelman uit Maasdijk. Kampioen jeugdbok werd Erik van le Carrefour van de heer A. van Tol uit Nieuw-Vennep. Kampioen geit werd Yfke van de Bamberk van de heer L. Onder water uit Roelofarendsveen. Kampioen bok werd Sieger van de Lange Jammer van boer Van Tol uit Nieuw-Vennep. Van de witte geiten werd Mieke van W. van der Zee uit Rijnsaterwoude kampioene. Kam pioen bok werd de uit Leiderdorp afkomstige Omar. Van de gekleurde geiten werd Pleuntje van boer de Jongh uit Lisse kampioen. In grootste getalen waren de schapen vertegen woordigd in de Groenoordhallen. Het werd daarom ook een byzondere klus om uit de veel heid van deze wollige dieren een keuze te ma ken. Natuurlijk is het uiteindelijk wel gelukt. Kampioen ooi werd nr. 21321 van boer Van der Velde. Van de jongere rammen werd nr.748x van boer Den Hertog uit Bergambacht kam pioen. Kampioen oudere rammen werd nr. 2150 van meneer Rietveld uit Mijnsherenland. Kam pioen oudere ooien werd nr. 19158 van A.J.C. van der Velde. Tenslotte werden de pony's op hun kwalitiet getest. Hierbij werd Petra van Bonaventura van Stal Bonaventura uit Strijen veulenkampi oen. Jeugdkampioen werd Noortje van Blaker van meneer J. van der Griend uit Maasdam. Algeheel kampioen werd Genoveva van het Slot van de heer Hooghart, die ook ere-kam- pioen werd. Wethouder mevr. Faase en VVV-directeur Dekker op de Vebo. Dingen tencursus Evenals in voorgaande jaren organiseert K&O ko mend seizoen twee dirigentencursussen. Eén voor be ginners (de A-cursus) en een voor gevorderden (de li- cursusBeide cursussen hebben een duur van 25 zater dagochtenden, beginnende op zaterdag 15 september. De A-cursus wordt gegeven van negen tot elf uur, de „B" van tien tot twaalf uur 's ochtends. Beide cursus sen staan onder leiding van René Verhoe ff en worden afgesloten met een slotconcert waaraan alle deelne mers zullen kunnen deelnemen. Voor nadere informa tie kan men voor 8 september terecht bij K&O. Het te draaien telefoonnummer: 071-141141. Kinderwagen-zi tten Het nu al bijna traditioneel te noemen paalzitten als top sport krijgt, als het aan winkelcentrum de Kopermolen ligt. een echte concurrent in het kinderwagen-zittenIn ieder geval worden in het weekeinde van 14 en 15 septem ber dbor de winkeliersvereniging van dit centrum de we reldkampioenschappen op dit onderdeel verzeten. De deel nemers aan deze kampioenschappen zitten van vrijdag 20.00 uur tot zaterdagmiddag 15.00 uur. Behalve het blijven zitten op zich. dienen de deelnemers ook een aantal vragen goed te beantwoorden en diverse opdrachten foutloos uit te voeren. De winnaar van dit wereldkampioenschap zal uit handen van Barry Hughes de hoofdprijs (een reis ten waarde van 1000 gulden of een geldbedrag van 999.99 gul den) in ontvangst kunnen nemen. Voeten Chiropodist (voetdeskundige) J. de Vries houdt zater dag 8 september opnieuw een voeten-controledag. Voor kinderen tot en met 15 jaar is deze controle geheel gra tis. De Vries adviseert de cliënten aan de hand van de getoonde voeten welk schoeisel het best kan worden gedragen. Voor telefonisch te maken afspraken: 071- 890221. 5 Jou LEIDEN Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland heeft de gemeentebestu ren in de provincie laten weten geen uitstel meer te dulden voor de nieuwe regeling ambu lancevervoer. GS hadden de gemeenten de kans gegeven met een eigen regeling te komen, die zou voorzien in de oprichting van een cen trale post voor de coördinatie van het ambu lancevervoer in de regio Leiden. Met name in deze regio ontstonden moelijkheden. Al in oktober '77 had men aan Leiden gevraagd voor januari '78 met een dergelijke ontwerprege ling te komen. Pas medio '78 kwam er een derge lijke regeling, maar van de overige gemeenten kwamen nogal wat bezwaren. In juni van dit jaar kwam Leiden met een nieuw ontwerp. Daartegen kwamen bezwaren van de particuliere ambulan cevervoerders en van de andere gemeenten, waar van een aantal nu weer opnieuw overleg wil gaan plegen. G.S. wensen echter geen uitstel meer en hebben besloten zelf een ontwerp-regeling te ma ken die aan de gemeenten kan worden opgelegd. In de ontwerp-regeling hebben G.S. al zoveel mo gelijk rekening gehouden met de belangen van belanghebbenden en de betrokken gemeenten. Voor 1 november bestaat er nog de gelegenheid op het ontwerp te reageren. Op dinsdag 4 september wordt er voor de regio's Leiden en Alphen een hoorzitting gehouden in de Stadsgehoorzaal. In de ontwerp-regeling zeggen G.S., dat voor de regio Leiden, waartoe behoren de gemeenten Al kemade, Leiderdorp, Warmond, Zoeterwoude, Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten. Katwijk, Val kenburg, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkw Noordwijkerhout en Voorhout in totaal minimaal twaalf en maximaal drieëntwintig ambulances dienen te komen, waarvan respectievelijk vijf en negen in Leiden en directe omgeving. Voor de re gio Alphen, met de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar. Woubrugge, Hazerswoude. Koudekerk aan den Rijn, Nieuw koop en Zevenhoven zeggen G.S. dat minimaal vier en maximaal vijf ambulances nodig zijn. Dodelijk ongeluk Leidschendamse Noordsingel LEIDSCHENDAM De 38- w jarige Taieb Ben Sidi Féki v.wa vanmorgen om zeven uur 'iekvv]om het leven gekomen, toen hij met vrij hoge snelheid - ter hoogte van de Prinses Carolinalaan - tegen een mast aan de Noordsingel in Leidschendam reed. Zijn werd levensge- aai Jvaarlijk gewond opgenomen lachiijin het Sint Antoniuszieken- Neg huis. erkleu iat' iVolgens nog onverklaarbare verloor de uit de |Haagse Paulus Potterstraat af komstige man de macht over het stuur. De Leidschendamse politie verzoekt getuigen van i3.»het ongeval zich met haar in I4jverbinding te stellen via tele- M5 poonnumrner 070-20.93.04. rbodi IJNSBURG „Philatelica ijnsburg" houdt dinsdag 4 ;eptember een ruilavond in De "oorhof aan de Rijnsburgse Vliet N.Z. De postzegelverza- nelende jeugd is welkom van kwart voor zeven. Volwas- ;enen kunnen de bijeenkomst /anaf kwart over acht meema ten. Zes oud-atleten namen de nieuwe baan in gebruik. V.l.n.r. Wim Slijkhuis, Gerda Kraan, Jan van Heek, Truüs Hennipman, Rob Pommee en Rob v.d. Water. LEIDEN Onder grote pu blieke belangstelling opende burgemeester Vis afgelopen zaterdag het nieuwe Leidse atletiekcomplex. Na het hij sen van de clubvlaggen opende burgemeester Vis eerst met een stap over een horde en een draai van een sleutel het clubgebouw, waarna achtereenvolgens de „Oude Glorie" de jeugd, le den van de gemeenteraad, politieke partijen en de sportstichting en tenslotte de wedstrijdatleten de baan in gebruik namen. Na het'hijsen van de clubvlag gen memoreerde burgemeester Vis in zijn openingswoord de rijke historie van de vroegere sintelbaan, die in 1940 in ge bruik werd genomen. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de nieuwe kunststofbaan een minstens zo belangrijke rol in de nationale en zelfs internati onale atletiekwereld gaat spe len. Na dankzeggingen aan wethouder Tesselaar, de sport stichting en de S.A.L.A.G. sprak hij tenslotte de wens uit dat de drie atletiekvereni- gin gen, AV Leiden, De Bataven en AV Holland, onder invloed van het nieuwe complex tot een nauwere samenwerking en misschien zelfs een fusie zouden komen. Na een stap over een horde en een draai van een sleutel verklaarde hij de kantine voor geopend. Alle ogen richtten zich vervol gens op het gebeuren op de baan. Piet Biegstraaten, de voorzitter van de sportstich ting, overhandigde hier na een openingswoord een rondeklok, afkomstig van het oude stad huis, aan Roel Veldhuizen, die de drie Leidse atletiekvereni gingen vertegenwoordigde. Een zestal oudgedienden, Ge rda Kraan, Truus Hennipman, Wim Slijkhuis, Rob Pommee, Rob van der Water en Jan van Heek namen vervolgens met een sprint als eerste atleten, eerder al had het jeugd-mu- ziekcorps Concordia enige tijd op de baan vertoefd, de baan in gebruik. Een estafettewed strijd tussen gemeenteraadsle den, de sportstichting en leden van de diverse politieke par tijen, een feestelijke intocht van de Leidse jeugdatleten en het hijsen van de vlaggen van de steden, die aan de ope ningswedstrijd deelnamen, rondden tenslotte het officiële gedeelte af. Twee Nederlandse records, van Ruud Wielart en Edine van Heezik, zorgden er vervolgens voor dat de baan nu al in de vaderlandse atle- tiekhistorie vermeld gaat wor den. LEIDEN De scheidende rector mag nificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. D.J. Kuenen (hij droeg van middag het rectoraat over aan prof. dr. A.A.H. Kassenaar) benadrukte tij dens zijn afscheidsrede in de Hoog landse Kerk nog eens het belang van de kwaliteit in het universitaire on derwijs. Steeds meer, zo meende 'Kue nen in zijn rede die tevens de opening van het Academiejaar 1979-1980 bete kende, wordt de nadruk gelegd op kwantiteit. „Een begrijpelijk proces", zo stelde Kuenen, „want het is de grondslag waarop de universiteit door de overheid wordt gefinancierd. Op grond van een kwantificeringssleutel wordt nu eenmaal een zekere hoeveel heid geld gegeven." Maar Kuenen wil de in zijn rede wel een waarschuwing laten doorklinken. „Het gevaar dat door deze nadruk het kwalitatieve niet voldoende wordt gehonoreerd, dienen wij onder ogen te zien. Door de concentratie van aandacht op de kwantiteit, is er voor het begrip kwa liteit steeds minder ruimte," Doorgaand op dit gegeven - de redevoe ring was niet voor niets getiteld „Kwanti teit en kwaliteit" - stelde Kuenen dat on derwijs geven een middel is. „Het doel is om de studenten zoveel mogelijk te hel pen in hun studie en dat zou eigenlijk moeten blijken uit een beoordeling van wat er aan de student verandert tijdens zijn verblijf aan de universiteit. En die, zo subjectieve ervaring, van de student kan niet worden gemeten. Wij kunnen er wel een oordeel over hebben, maar de kwantificering is niet exact. Voor een wetenschappelijk onderzoek moeten wij wel weten wat het heeft gekost, maar waar het om gaat is de vraag in hoeverre het productie is geweest, wat de weten schappelijke en de maatschappelijke waarde ervan is. Het gevaar bestaat dat men door het tellen van de bomen de waarde van het bos niet meer ziet." „Méér is niet altijd identiek aan beter, veel hoeft niet altijd goed te zijn. Nog al tijd zijn er sommigen onder ons een beet je jaloers op andere universiteiten die groter zijn, ook al weten zij heel goed dat verdere groei ons voor nog ernstiger pro blemen zou stellen. Ook bij gemeenten, bedrijven, diensten en waar al niet, zien wij dat groei positief wordt gewaardeerd en een streven op zichzelf wordt. Naar de gevolgen voor kwaliteitsaspecten wordt niet gevraagd. Het lijkt wel alsof het een ingeboren eigenschap van ons mensen is om naar meer te streven. Het zou in feite best kunnen zijn dat dit echt zo is. De mens heeft zijn hele biologische evolutie doorgemaakt in omstandigheden waaron der een biina voortdurend dreigend te kort aan levensbehoeften slechts door heel korte perioden van overvloed werd onderbroken. En wat gedurende miljoe nen jaren in de mens is ingebouwd, wordt maar heel langzaam, en vaak op pervlakkig door het cultuurgedrag gecor rigeerd." De slotconclusie van Kuenen: „Met een integratie van kwaliteits- en kwantiteit saspecten zou een uitweg uit onze moei lijkheden kunnen worden aangegeven. Daarbij zal de bejaarde, maar nog altijd springlevende institutie van onze wester se cultuur het moeten hebben van zijn leermeesters en zijn leerlingen en zo ook Na de scheidende rector magnificus kwam in de Hooglandse Kerk mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van be stuur van de Leidse Universiteit, aan het woord. In zijn rede „De Universiteit bui ten zichzelf" vroeg Cath zich af wat de maatschappij buiten onze academische kring van „ons" vindt, omdat „Samenspel met de samenleving voor de meeste van onze activiteiten een noodzaak is". De universiteit, zo meende Cath, kent regel matig een vergelijking met een bedrijf. „Ons product is hoogwaardige kennis, die wij via onderwijs aan de man brengen, en die wij via onderzoek trachten up-to-date te houden en te vernieuwen, omdat veel dingen van vandaag de antiquiteiten van morgen zijn. De gedachte dat de universi teit een bedrijf is onderstreept de ver wachtingen, die de maatschappij van ons heeft en relativeert de neiging onze zelf standigheid, onze autonomie te verabso luteren. In de reactie vanuit de universi taire wereld op veranderingsvoorstellen vanuit de maatschappij, bijvoorbeeld, treft men vaak te weinig aan, dat van be sef op dit punt getuigt." „Men heeft", zo vervolgde Cath, „het ons tot nu toe niet moeilijk gemaakt. Ik meen te mogen stellen dat de maatschappij ons in de afgelopen dertig jaar royaal en ruimhartig tegemoet is getreden. Dat men ons niet heeft zitten te betuttelen over kleinigheden en begrip heeft ge toond voor de eigenaardigheden en voor de ruimte die men aan de universiteit moet laten om goed te kunnen functione ren. Maar dat betekent niet dat wij ons niet telkens weer zullen moeten afvra gen, of wij de door de maatschappij ter beschikking gestelde mogelijkheden wel op de meest doelmatige wijze hebben aangewend, en of wij op de wijze waarop wij hebben gefunctioneerd, wel voldoen de hebben beantwoord aan de verwach tingen van de maatschappij. Dat wij nau welijks verder zijn gekomen in de samen werking tussen wetenschappelijk en ho ger beroepsonderwijs en in ons eigen sy steem onaanvaardbaar hoge uitvalper centages bij de meeste studierichtingen produceren maakt duidelijk, dat er te kortkomingen zijn in onze werkwijze. Wij moeten een antwoord vinden voor de massale vraag naar hoger onderwijs voor studenten bij wie het veelal eerder gaat om voortgezet dan om wetenschappelijk onderwijs, en tevens de kwaliteit van De scheidende rector Kuenen werd ver volgens door Cath een nog te schilderen schilderij aangeboden. „Aldus wordt aan de reeks van uw grootvader en uw vader het derde portret toegevoegd."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3