Hockeyteam geeft zege na 4—1 uit handen Peil zwemstrijd om wereldbeker valt erg tegen Brons na finishfoto voor Hette Borrias Successen voor kano afvaardiging in iandenstrijd Hockeyjeugd derde plaats SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 PAGINA 20 BLED Lang keek ze vragend naar het maar zwart blijvende gigantische scorebord in de Zakabocht van het meer van Bied. Onzeker heid heerste bij Hette Borrias. Aarzelend ver schenen de letters „Rou" ten teken dat de Roemeense Sanda Torna de Oostduitse Chris tine Hahn-Scheiblich was opgevolgd als we reldkampioene bij de skiffs. Daarna vervol gens het „RDA" voor de Oostduitse Martina Schroter. Drie kandidaten waren er voor de resterende bronzen medaille van de wereld kampioenschappen roeien: Hette Borrias, Anorea Schrienen en de Amerikaanse Joan Lind. Eindelijk bracht de elektronica duidelijk heid. Het „Hol" lichtte op. De lach brak op slag door op het bleke gelaat van de Orca- skiffeuse. Oranje behoefde het bij de titel strijd van de dames niet zonder eremetaal te stellen. Even daarvoor was Joke Dierdorp er niet in ge slaagd voor de derde achtereenvolgende maal een medaille te veroveren. Won ze twee jaar ge leden in Amsterdam met Karin Abma in de twee zonder stuurvrouw een zilveren plak en een jaar later op het Karapiro-meer in Nieuw-Zeeland met dezelfde partner het brons, in Bied viel ze met Liesbeth Vosmaer jusit buiten de prijzen. Als vierde, Amerika maar net voor blijvend, ging het Nereus-tweetje door de finish. Hette Borrias startte in een hoog tempo en zag kans dat langer vol te houden dan de voor haar varende Canadese en Bulgaarse skiffeuses. Dat de zege naar Sanda Torna ging. stond halver wege al vast. De Nederlandse lag toen vijfde. In de slotfase bleek Anorea Schriener niet in staat de lange aanval van de Nederlandse te pareren. Gevaar dreigde nog van Joan Lind. De Ameri kaanse kwam gevaarlijk opzetten. De achter stand, opgelopen in de eerste vijfhonderd me ter, bleek echter te groot. De finishfoto wees uit, dat Hette Borrias de streep 0,17 seconde eer der passeerde dan de Canadese en 0,23 secon de eerder dan Joan Lind. Regelmatig In een uitermate regelmatige race heeft de Nereus-twee zonder stuurvrouw eigenlijk geen kans op een ereplaats gehad. De Oost duitse wereldkampioenen Ute Steindorf en Kornelia Bügel leidden met grote voorsprong van start tot finish. Dat de tweede plaats naar de Roemeense Florica Dospoinescu en Elena Oprea zou gaan en de derde plaats naar het Poolse duo Maljorzala Dluzewska en Czesla- wa Koscianska stond ook al heel snel vast. De Nederlandse dames dubbelvier en acht zijn daags voor de eindstrijd in de herkansingen uit geschakeld en naar de kleine finales verwezen. De Russische en Roemeense vier versperden de Nederlandse vier de toegang tot de eindstrijd. De quadrupple revancheerde zich gistermiddag door de kleine finale met grote overmacht te winnen. Ook de acht, die in de herkansing over duidelijk vierde en laatste werd en te zwak leek voor een dergelijk sterk bezet toernooi, kwam op de slotdag verrassend sterk terug. De Ne derlandse boot won de kleine finale met een voorsprong van een lengte op West-Duitsland en werd derhalve zevende in de eindrangschik king. Opmerkelijk is het herstel van de Oostduitse dames en Roemenië. De DDR moest het vorig jaar het „slechts" drie gouden en één zilveren medaille doen. Roemenië was in Nieuw-Zeeland goed voor een derde plaats bij de vier zonder stuurvrouw. In Bied waren er voor de Oostduit se dames drie gouden en drie zilveren medail les. Roemenië kwam tot één gouden, één zilve ren en drie bronzen medailles. Hette Borrias en de sterke Amerikaanse acht, die eveneens der de werd, waren de enigen die er dit jaar in slaagden de landen van het oostblok een me daille te ontfutselen. Rijke oogst Rijk was, overeenkomstig de traditie, de oogst aan eremetaal van de Nederlandse lichte roeiers. De dubbeltwee Roel Michels—Harald Punt en de Nereus/Orca-vier zonder stuurman zorgden in de morgenuren voor zilveren me dailles, de TAC-acht voor brons. Teleurstelling in het lichte kamp was er uiter aard over het falen van Karei Knibbeler. Ten on rechte bleek dat de sculler van Nereus. toen de equipe voor Bied werd samengesteld, het voor deel van de twijfel heeft gekregen. De Amster dammer werd laatste in zijn serie. Hij bereikte weliswaar via de herkansing uit een oor spronkelijk veld van vijftien boten één van de twaalf plaatsen in de halve finales. Zesde en laatste werd hij in zijn halve eindstrijd, vijfde en voorlaatste in de kleine finale. Dat leverde een elfde plaats in de eindrangschikking op. Slechts de Japanner Takao Tanako liet hij achter zich. De finaleplaatsen van de overige drie Neder landse boten zijn niet in gevaar geweest. De Orca-vier zonder stuurman en de Njord-De Hoop dubbel twee werden tweede in de halve fi nales. De acht zegevierde in de herkansing. Als er voor Nederland goud was weggelegd zou dat voor de Nereus/Orca-vier zijn. Vorig jaar tij dens de Fisa-kampioenschappen in Kopenha gen werd daarop al gerekend. De ploeg leed toen zijn enige nederlaag van het seizoen. Uit gerekend in de belangrijkste wedstrijd moest de zege aan de Zwitserse combinatie in Aarburg worden gelaten. In Bied lieten de Nederlanders zich niet door de Zwitserse boot verrassen. Na de Engelsen en de Zwitsers begonnen de Ne derlanders in derde positie aan de tweede dui zend meter. Het verschil van ruim drie seconden was niet meer weg te werken, wel de achter stand op de Zwitsers. Op 200 meter van de fi nish stelde de Nereus/Orca-vier het zilver veilig. RAPPERSWILL De Nederlandse kano-afvaardiging naar de tienlandenwedstrijd in Rapperswill bij Zurich heeft zich ge ducht geweerd. Met vijf eerste en vier tweede plaatsen sloten de Nederlanders de tweedaagse overtuigend af. Zaterdag brachten Gert-Jan Lebbink bij de junioren en Ron Ste vens bij de senioren de tien kilometer op hun naam. Gisteren voegde Ron Stevens er nog twee overwinningen aan toe. Zowel op de 500 als op de dubbele afstand was de nationale kampioen in de k-1 ongenaakbaar. Op de 500 meter was er zelfs sprake van een dubbele triomf. Achter Stevens legde Jan Baayens be slag op de tweede plaats. Het duo Lebbink/Baayens behaalde twee tweede plaatsen. Het Zwitserse duo Amman/Thalman was op de 500 en 1000 meter te sterk voor de Nederlandse combina tie. Bij de dames was er een overwinning weggelegd voor Marijke Kegge en Ineke Bakker in de k-2 over 500 meter. Laatstgenoem de werd in de k-1 tweede achter de Zwitserse Brigitte Küpfer. Aan het toernooi werd deelgenomen door acht Westeuropese landen plus Joegoslavië en Tsjechoslpwakije. Uitslagen: DAMES: k-1 500 meter 1. Brigitte Küpfer (Zwi) 2.13.1; 2. Ineke Bakker (Ned) 2.14.3; 3. Anna Kavarova (Tsj) 2.14.7. k-2 500 meter 1. Marijke Kegge/Ineke Bakker (Ned) 2.06.1; 2. Küpfer/Küpfer (Zwi) 2.08.3; 3. i Fiserova/Kavarova (Tsj) 2.21.4. HEREN: k-1 500 meter 1. Ron Stevens (Ned) 2.00.4; 2. Jan Baayens (Ned) 2.00.6; 3. Emil Pderna (Tsj) 2.01.5. k-1 1000 meter 1. Ron Stevens (Ned) 4.04.1; 2. Helmut Lehman (Zwi) 4.04.7; 3. Emil Pderna (Tsj) 4.08.6. k-1 —10000 meter 1. Ron Stevens (Ned) 46.52.7; 2. Helmut Lehman (Zwi) 46.54.2; 3. Michael Ho- ther (Wdl) 46.57.3. k-2 500 meter 1. Amman/Thalman (Zwi) 1.47.2; 2. Lebbink/Baayens (Ned) 1.47.4; 3. Pderna- /Mares (Tsj) 1.50.1. k-2 1000 meter 1. Amman/Thalman (Zwi) 3.39.9; 2. Lebbink/Baayens (Ned) 3.45.4; 3. Maurer- /Wiatte (Fra) 3.46.3. PARIJS Het Nederlands hockeyteam is za terdag in Parijs op de derde plaats geëindigd in het eerste toernooi om het wereldkampi oenschap voor junioren. Oranje won de wed strijd om de derde plaats tegen Maleisië met 21. De wedstrijd werd in Versailles ge speeld. De finale werd gewonnen door Pakistan. West- Duitsland werd in de eindstrijd met 2—0 versla gen. 1. en wereldkampioen Pakistan; 2. West-Duitsland; 3. Ne derland; 4. Maleisië; 5 India; 6. Argentinië; 7. Frankrijk; 8. Ierland; 9. Spanje; 10. Ghana; 11. Singapore; 12. Chili. BRUSSEL Zelden zal het Nederlandse herenhockeyte am aartsrivaal West-Duitsland zo in zijn macht hebben ge had als gisteren in de slot wedstrijd van het vierlanden- toernooi in Brussel. Met nog slechts een kwartier te spelen had Oranje een fraaie voor sprong van 41 en niets leek de zege in dit overigens sfeerloze evenement in het op de laatste dag met 750 toeschouwers maximaal be zette Heizelstadion meer in de weg te staan. Zoals zo vaak bleek de Westduitse vechtlust echter geen gren zen te kennen. In een enorm slotoffensief, waarbij met hoekslagen op het doel van de zich voortreffelijk werende Maarten Sikking regende, scoorden de Westduitsers nog driemaal. Het aldus be reikte gelijkspel (4—4) was voor West-Duitsland voldoen de voor de toernooi-overwin- ning aangezien de doelcijfers, mede dankzij een overwin ning van 8—2 op de zwakke tweede garnituur van Enge land, aanzienlijk beter uitvie len dan die van Nederland. Zo bleek Nederland opnieuw niet bij machte een riant ogen de voorsprong vast te houden. Tijdens het internationale toer nooi in Parth was deze ernsti ge tekortkoming al enkele ma len gebleken. Zo ging daar te gen Pakistan een voordelige stand van 20 volledig verlo ren (2—5) en glipte Groot-Brit- tannië toen in de strijd om de derde plaats nog langs Neder land na een achterstand van 1—4. „Ja, het gebeurt ons veel te vaak", moest aanvoer der ron Steens na afloop toe geven. „Droevig", mompelde coach Wim van Heumen. „Een ander woord heb ik er niet voor. Hoe is het mogelijk. In de eerste helft hebben we die jon Paul Litjens haalt uit bij een strafcorner en brengt Nederland op 10. gens volledig in onze zak. De Westduitsers geloofden er zelf niet meer in. Je zag ze voort durend hun hoofd schudden. En na de rust zijn we toch inpens het initiatief kwijt. Zelfs 41 was nog niet voldoende. Toen die Westduitsers een maal konden drukken was het te laat". En Maarten Sikking, die talloze malen op tijd een been tegen de bal had kunnen krijgen, maar uiteindelijk ook moest zwichten, zei bitter: „Nou staan weer die Westduit sers boven op het erepodium. Daar baal ik ontzettend van. Maar ja, wat moet je tegen dat prijsschieten uitrichten?" Enige Het duel met West-Duitsland was in de Belgische hoofd stad eigenlijk de enige con frontatie waarvoor het Neder lands elftal voldoende inspi ratie kon opbrengen. De lus teloze wedstrijd van vrijdag tegen het jeugdige Engelse team (42) werd een dag la ter gevolgd door een al even matige vertoning tegen België (3-2). Het aanvallende concept van Van Heumen (vier man in de voorhoede, onder wie na lange tijd weer eens van Eijk op rechts en twee spelers op het middenveld) had niet het ge wenste effect. Het resultaat was een opeenhoping van spe lers op de Belgische helft, waar nauwelijks een opening in te maken was. Bijzonder gelukkig kwam Nederland aan de derde treffer. Ties Kruize, die zijn honderdste wedstrijd speelde, beroerde de bal lichtjes na een vrije slag van Tim Steens en doelman Smissaert verkeerde ten onrechte in de veronder stelling dat de Hagenaar bui ten de strafcirkel had gestaan. Tegen Europees kampioen West-Duitsland was de Neder landse accu tot barstens toe geladen. Binnen vier minuten verwierf Nederland zich al drie korte hoekslagen en een lange corner en bij de laatste straf corner had Litjens succes (1 0). Ook in de 16e en 37e mi nuut passeerde Litjens doel man Bassemir kansloos uit strafcorners (30). Daarna moest Nederland het initiatief uit handen geven en bootste Stroedter al snel eenmaal de doeltreffendheid van Litjens na (3—1). Terwijl de regen steeds harder viel en de spelers drijf nat werden, bleef West-Duits land, vooral via Seifert en Trump, aandringen. Voorlopig had Sikking echter een uitste kende kijk op de steeds veel- vuldiger op hem afkomende schoten en bleek Van Asbeck een lijnverdediger van formaat. Toen Bouwman er met een wat fortuinlijk schot van grote af stand 4—1 van maakte leek Oranje niets meer te kunnen gebeuren. De als altijd fel spe lende Westduitsers gooiden er echter nog een schepje boven op en in de slotfase werd Ne derland overspeeld. Aanvoer der Peter benutte twee straf- ballen en Seifer pushte slim over Sikking heen, waardoor Nederland toch weer naar de tweede plaats werd verwezen. Met dit vierlandentoernooi is een periode van intensief inter nationaal contact voor de he- renploeg afgesloten. In een pe riode van ruim drie weken wer den niet minder dan tien inter landwedstrijden gespeeld. Voor de spelers van de natio nale selectie, die de komende maanden vermoedelijk niet zal worden gewijzigd, staat met in gang van het komende week einde de competitie weer op het eerste plan. Het eerstvol gende toernooi in het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen in Moskou staat de pupillen van Van Heu men begin volgend jaar in Ka rachi te wachten. Daar wordt met de sterkste teams ter we reld gestreden om de champi ons trophy. Resultaten: België—Nederland 2—3 (1 1); Engeland—West-Duitsland 2—8 (1—5); Nederland—West-Duits land 4—4 (2—0); België—Engeland 1_0 (0—0). Eindstand 1. West-Duitsland 3 5 177 2. Nederland 3 5 11—8 3. België 3 2 4—8 4. Engeland 3 2 4—13 Opstelling Nederlandse team in het weekeinde zaterdag tegen België: Hermans; Litjens; Tim Steens. Bol huis, Diepeveen; Ron Steens, Van As beck; Van Eijk (36. Bouwman), Lee- fers, Ties Kruize. Hans Kruize. Zondag tegen West-Duitsland: Sik king; Litjens; Van Eijk, Bolhuis (25. Den Hartog), Tim Steens; Ron Steens. Leefers. Van Asbeck; Bouw man, Ties Kruize, Hans Kruize. TOKIO De eerste, door de FINA georganiseer de zwemwedstrijden om de wereldbeker bleken niet van het niveau, dat mocht worden verwacht. Weliswaar doet de afvaardiging van de Verenigde Staten zijn plicht en heeft het na tweederde van de krachtmeting een straatlengte voorsprong op de concurrentie, de echte competitie, waarop we reldrecords sneuvelen, ontbreekt. Daarvoor zijn aanwijsbare oorzaken. Oost-Duitsland schreef af. De leiding in de DDR vond deze wedstrijden niet passen in de voorbereiding op de Olympische Spelen. De Sovjet-Unie conformeerde zich aan dit standpunt, behield de beleefheid in Tokio met een ploeg voor de dag te komen, Jiiaar liet de voornaamste coryfeeën thuis. De deceptie voor de FINA werd compleet, toen bij de samenstel ling van de Europese afvaardiging Oosteuropese vedetten als Hargitay, Verraszto, Rolko en Petrov hun uitnodiging terugstuurden. Deze afzeggingen resulteerden in een evenement dat eigenlijk de inzet van de wereldbeker onwaar dig is. Het team van de Verenigde Staten, dat ook al experimenteel is samengesteld en enkele werel drecordhouders mist, heeft nu geen moeite de af standsoverwinningen aan elkaar te rijgen. De ba lans van twee dagen geeft voor de Amerikanen twaalf eerste plaatsen, vier tweede en drie derde plaatsen te zien. Cynthia Woodhead, de 15-jarige van Riverside (California), vestigde de aandacht op zich door het nationale record op de 100 meter vrije slag te verbeteren. Zij finishte in 55.63, 0,17 beter dan haar eigen beste prestatie en 0,22 boven het wereldrecord van de Oostduitse Barbara Krau- se. Woodhead verkeert in uitstekende vorm, daar van getuigt haar overwinning op de 400 meter vrije slag (4.10.53), waarbij zij wereldrecordhoudster Tracy Caulkins naar de tweede plaats verwees. Hoogtepunt Hoogtepunt van de eerste twee dagen was het Europese record dat de Zweedse estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag afleverde met 3.26.34. In tegenstelling tot de Oostbloklanden zien de Zweden In deze krachtmeting een uitste kende gelegenheid een jaar voor het Olympisch optreden in Moskou de progressie te staven op een internationaal evenement. Om in Tokio toch maar zo sterk mogelijk voor de dag te komen verwaarloosde men de finales van de Europese bekerwedstrijden door B-ploegen in te schrijven. De verbetering van het Europese record, dat met 3.26.57 op naam van West-Duitsland stond, doet vermoeden, dat de gok van de Zweden zich uitsluitend te richten op Tokio gerechtvaardigd is. Van de Nederlandse deelnemers in de Europese ploeg kwam Monique Bosga op de 100 meter rug slag tot een zeer aanvaardbare verrichting. Met 1.03.86, exact een halve seconde boven haar eigen nationale record, eindigde zij op de tweede plaats achter de Amerikaanse Linda Jezek. Op de dubbe le afstand was er van een groter verschil sprake. De pupil van Marianne Oudkerk moest genoegen nemen met de zesde plaats in de matige tijd van 2.20.05. Clubgenoot Fred Eefting presteerde op dezelfde af stand identiek. Een matige tijd (2.06.31) en een vijf de klassering vielen hem ten deel. Enith Brigitha, die met deze wedstrijden afscheid neemt van het internationale zwemmen, kwam op de individuele nummers nog niet in actie. Wel behoorde zij tot het Europese kwartet, dat op de 4 x 100 meter vrije slag achter de Verenigde Staten en Canada op de derde plaats beslag legde. IwHuHnBUH ■MNHHMMWMK De Nederlandse lichte acht op weg naar de zilveren medaille.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20