Martin Venix en Keetie van Oosten zorgen voor gouden besluit titelstrijd jirote medail -logst verhult tchamel Olympisch perspectief Stamsnijder wordt prof Hassink heeft prof plannen 42.000 kijkers tei aal i/ISTERDAM Zes gouden, twee zilveren en drie bronzen vormden de indrukwekkende oogst van Nederland 07 r iens de gisteren afgesloten wereldkampioenschappen wiel- nnen 1979. Nog meer dus dan in 1975 toen Nederland ne- n plakken veroverde. Ook tijdens de afgelopen twee weken n he( dek Nederland, vooral dankzij de profs en de dames, alsme- en- de niet op de zomerspelen uitkomende amateurstayers een elernatie van de allereerste orde. Toch was het beslist niet emaal rozegeur en maneschijn. Uitgerekende in het pre- ympisch jaar bleken de amateurs ontstellend zwak. De ver- htingen waren ditmaal zelfs zo pover, dat rustig over een mpleet falen kon worden gesproken. Geen enkele baanren- r haalde de laatste acht. Zelfs een nummer als de klasse- mtswedstrijd waarin ons land per traditie in de finale altijd ooi is vertegenwoordigd werd nu, zonder één Oranje-coureur be lewerkt. Voor Bas Goud, de chef d'equipe van de Oranje- igade, tevens de voorzitter van de sportcommissie van de \IWU, was er dan ook geen twijfel mogelijk. ,,Er moet drin- nd worden gepraat. Zo kan het niet langer. Er moet iets ge il \uren". conclusie, dat alle bij de training en begeleiding van de elrenners betrokken officials rond de tafel moeten gaan zit- n, was niet uniek. Ook in het verleden werd aan het zoge- amde evalueren gedaan. Zelden was de situatie echter zo mpzalig als dit jaar. En als Bas Goud niet tot het conclaaf 0 d besloten dan waren anderen wel in aktie gekomen. Vooral 'ik omdat de resultaten bij de amateurs op de weg eveneens it denderend te noemen waren. Herman Krott, de voorzitter - n de BV AS - de Belangen Vereniging van Amateur Spon- rs - en tevens één van de meest deskundige bij de totale elrennerij betrokken ploegleiders liet weten, anders zelf ze- jeze!r het ,n,t,at,ef genomen te hebben. va'el fouten - recht, want er werden de laatste tijd te veel fouten ge- [j aakt. De afwikkeling van de administratieve beslommeringen id de verschillende wedstrijden van de door bondscoach li Wagtmans voor de weg geselecteerde renners was een inhoop. Bovendien wisten de coureurs te vaak niet waar ze n toe waren, met als gevolg dat het motivatieproces her- al del ijk een op tater kreeg. )kele voorbeelden: Hassink was toegezegd te mogen starten t de Rijnland Pfalts, maar werd thuis gelaten. Jan Jonkers zat n keer tevergeefs thuis met gepakte koffers te wachten, \ar moest later uit de krant vernemen dat een ander zijp ners lats in de ploeg had ingenomen. Lammertink en De Rooy in9® jden in meerdaagse koersen ingezet terwijl hun voorkeur 10 tc ar een andere rondewedstrijd uitging. Een heel recent be is van de zwakke organisatie rond de Orénje-wegamateurs: lelopen donderdag was de ploeg voor de morgen te begin- in Tour de L'Avenir nog niet bekend en stonden tevens de men van de meeste begeleiders niet vast. Al deze ervarin- n verleidden Herman Krott ertoe te zeggen: „Ze hadden op Middelink (de vorige bondscoach van de wegploeg; red.) oit aan de dijk moeten zetten. Op organisatorisch gebied prdt hij node gemist". Krott ging door met: „We missen een ekej|er/ce figuur. Organisatorisch klopt er helemaal niets van. Ik ien'b/j veei gezien dat niet deugde. Een gesprek is noodzakelijk, aar ik wil niet achter de rug om kletsen van de trainers. Bij 070 if gesprek moet iedereen aanwezig zijn. Ook de deskundige )eg leiders". kortkomingen mmm)nd de baanploeg vielen eveneens de nodige tekorfkomin- an n te signaleren. Zelfs al werd ingecalculeerd Rat de baan- ort in ons land al jaren noodlijdend is, dan nog kon worden steld dat een andere aanpak moet worden voorgestaan. min t was natuurlijk prachtig te bedenken dat Lau Veldt in Mos- u wellicht toch tot de sterkste acht sprinters zal doordrin- n, maar dat kon alleen worden waargemaakt met een wel al simpele redenering, dat elk land maar één sprinter mag in- -U" brijven. Het feit dat in Amsterdam zeven Oosteuropeanen ie Oostduitsters, twee Tsjechen, twee Russen) bij de laatste ht zaten, zei genoeg. Veldt faalde gewoon toen hij moest bitteren. Daar kon niemand omheen. En dat gold ook voor achtervolgingsploeg. Het werd voor het viertal Van Eg- md, Schipper, Vonk en Hu veneers een roemloze afgang. Op één kilometer tijd rijden verging het Oranje al niet beter. veel bezongen John van Zeijderveld kwam niet boven de auwe middelmaat uit. Samen met Veldt op de tandem ging OEM al niet beter. In de herkansing voor een plaats bij de laat- bf acht werd verloren van de latere wereldkampioenen Ca- *Srd-Depine. die op sensationele wijze de gerenommeerde Koj jechen Fimazal-Fasckar terug wezen. Alleen op de achter- ik. Iging ging het goed. Dankzij een wegrenner! De vierde bats van juist Jos Lammertink onderstreepte de armoede Jidelijk jest ff name voor de goed willende baancoach Peter Nieuwen- [s was het een trieste aangelegenheid. De op onkostenbasis en zwak uitgangspunt - werkende baancoach verwerkte de zeptie ogenschijnlijk blijmoedig. „De voorbereiding was 3d. Alleen de regen zorgde af en toe voor een onderbre- \g. De jongens konden echter niet beter". _ze trainer, die een failliete boedel van voorganger Frans ~}hn, de huidige KNWU-coordinator, heeft overgenomen, sig- leerde al enige tijd geleden dat er iets moest veranderen. fenners die op de baan rijden, worden direct in het diepe gooid. Er is geen opbouw. We zijn als bond te laag ontwik- Id. Er is helemaal niets. Niemand haalt het ongetwijfeld aan- \zige talent uit de regio en zorgt daar voor een eerste oplei- ig. Het zou onjuist zijn de nu geselecteerde baanrenners rwijten te maken. Ze hebben gewoon' hun best gedaan". ngwekkend matige resultaten konden évenwei niet voorkomen dat een ?er van defaitisme zich van de ploeg meester maakte, leder- n besefte dat de aan het NOC voor te leggen prestatie/ijst rgwekkende tekenen van verval te zien gaf. js Goud: „Het is alles bij elkaar een bittere teleurstelling ge- }rden. Er moet iets worden gedaan. Alleen weet ik niet wat. J organisatorische tekortkomingen zijn me niet duidelijk. De £staties van de wegrenners vielen me niet tegen, maar de Iancoureurs waren niet gemotiveerd. Wij dachten met onze êuwe aanpak op de goede weg te zijn, maar dat bleek an- ïrs te zijn. Ik wil niemand aansprakelijk stellen". En over de I handen zijnde moeilijke gang naar het NOC: „We hebben 1/ onze voordraöht nooit problemen gehad. Onze verzoeken 17 altijd ingewilligd. Ik hoop op een verbetering van de pres- |/e op de baan, dan heb ik toch nog vertrouwen in onze kan- fstbloklanden nuit de Olympische standpunten gezien waren de Oost- Bk-landen de grote winnaars van dit toernooi. Oost-Duits- Bc/ eiste het goud op de één km-tijdrit (Lothar Thoms), bij 1 sprinters (Lutz Hesslich) en de ploegachtervolging (Wie- Tid, Winkler, Grosser, Mortag). hl and pakte de achtervolging (Nicolai Makarov) en tijdens 1strijd op de weg was de aanwezigheid van de Oosteuropea- b ook duidelijk. Ook op de niet-Olympische nummers werd wgetoond dat het met de opbouw van het wielergebeuren in j Oosten wel „snor" zat. De klassementswedstrijd werd een Te voor de Tsjech Jiri Slama. Gevreesd moet worden dat eventueel toenemende interesse voor deelname aan stay- wedstrijden er in zal resulteren, dat ook daar vernietigend I worden uitgehaald. Tot dan tot nadeel van Nederland, dat Iir gebrek aan concurrentie op dit onderdeel nog de alleen- Brser bleek. Het weinig gedisciplineerde gedrag en de zieli- iruzies in het trainingskamp veroorzaakt door enkele uitla gen, toonde echter aan dat dit „bolwerk"gemakkelijk was ondermijnen. PETER VAN PUTTEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 Keetie van Oosten rijdt haar ererondje met Anne Möhlman in haar kielzog. ENTER Hennie Stamsnij der, nationaal amateurkampi oen op de weg en bij het vel drijden heeft afgelopen week einde een contract getekend bij de Belgische wielerploeg van Fred de Bruyne, waarvoor al Jo Maas en Jacques Ver- bruggen uitkwamen en ko mend seizoen ook Hans Lan- gerijs in actie zal komen. Stamsnijder nam in eigen woonplaats afscheid van de amateursector door een derny- koers na drie series winnend af te sluiten. De 25-jarige coureur uit Enter, in januari zilveren medaillewinnaar bij de wereld kampioenschappen cycle- cross, zal op 28 september bij de profs debuteren tijdens het criterium in de binnenstad van Eindhoven. De kans is niet denkbeeldig dat Stamsnijder volgend jaar als neo-prof zal optreden in de Tour de France. AMSTERDAM Het wss tenslotte de Japanse sprinter Naka no die de laatste tijdens de wereldkampioenschappen wielren nen te vergeven regenboogtrui in ontvangst mocht nemen. De meeste van de elfduizend toeschouwers waren toen al niet meer aanwezig. Zij hadden na het grandioze Oranje-succes in de stayersfinale en de plotseling neerplensende regen de mondiale titelstrijd voor gezien gehouden. De feestvreugde was er echter niet minder om. Nadat zaterdag Keetie van Oos- ten-Hage en Anne Muhlman-Riemersma op de achtervolging triomfen hadden gevierd, deze de profstayers het gisteren nog een dunnetjes over. Martin Fenix bezorgde Nederland de zes de gouden medaille, terwijl Cees Stam in het kielzog van Peff- gen naar een fraaie derde plaats daverde. Een geweldige ver rassing na alle eerder ontstane problemen in het Nederlandse stayerskamp. De eerste tekenen van herstel waren hier overigens zaterdag al te bespeuren. Stam, die na het echec in de serie thuis nog eens goed over alle zaken had nagedacht, besloot in de her kansing toch achter Bruno Walraven te vertrekken. Het bleek een positieve uitwerking 1e hebben. Stam bereikte on bedreigd de eindstrijd waarin hij op kop vertrok. Lang ver toefde hij daar niet, want de 29-jarige Martin Venix kwam met de, naar later bleek, ideale versnelling van 67 x 14 in snel treinvaart naar de leiding. Hij zou er niet meer worden ver dreven. Weliswaar probeerde de naar de tweede plaats op gerukte 36-jarige Wilfried Peff- gen drie keer de stand een an der aanzien te geven, maar de door Noppie Koch voortreffe lijk geleide Venix gaf geen schijn van kans. In de slotfase van de onder een dreigend zwerk - waaruit af en toe wat druppels vielen - verreden race had Martin Venix nog zoveel over, dat hij steeds verder van zijn laatste rivalen wegliep. Hij kwam evenwel tijd te kort om iedereen op een of meer ron den te rijden. Vierde werd Bru no Vicino, terwijl Rompelberg achter Stakenburg beslag leg de op de vijfde plaats. Helpen Na zijn ondubbelzinnige over winning sprak Venix meteen waarderendewoorden voor Cees Stam. „Kort voor de start kwam Cees naar mij toe met de mededeling, dat hij me zou helpen. Dat vond ik geweldig. Er stond van mijn kant natuurlijk wel geld te genover, maar het was toch grandioos. Het is bekend dat ik in 1976 Cees de das heb omgedaan. Toen werd Peff- gen kampioen. We hebben die zaak indertijd uitgepraat en nu heeft hij me gesteund. Ik zal van deze regenboogtrui niet rijk worden, maar de eer telt voor mij ook mee. Er zijn er niet zoveel, die kunnen zeggen wereldkampioen te zijn". Cees Stam hoorde de teksten met een glimlach aan. Hij was meer dan tevreden. De bron zen medaille had voor de ont troonde titelhouder de waarde van goud. „Niemand had hier op durven rekenen. Ik zelf wist echter dat het moest gaan. De spanningen waren vorige week Verdeling medailles De medailleverdeling van het WK-fietsen ziet er als volgt uit resp. goud, zilver, brons. 1. Nederland 6 2 3 2. Oost-Duitsland 4 12 3. Sovjet-Unie 2 11 4. Italië 1 3 2 5. Frankrijk 1-2 6. Tsjecho Slowakije 1-1 7. Japan 1 - - 8. West-Duitsland - 4 2 9. België - 2 1 10. Polen - 2 - 11. Canada - 1 - 12. Verenigde Staten - - 1 13. Noorwegen - - 1 14. Zwitserland - - 1 alleen voor mij te groot gewor den". Gangmaker Bruno Wal raven zat er instemmend knik kend bij. Ook voor hem was het bereikte resultaat een op luchting. Het betekende dat hij - zoals dat in stayerstermen heet - beslist nog voldoende abri heeft om ook in de toe komst met succes zijn vak te kunnen voortzetten. Volgens Martin Venix lijken er voor de stayerij nieuwe perspectieven te komen, omdat de interesse voor dit onderdeel van de wie lersport in Oost-Duitsland toe neemt, terwijl West-Duitsland van plan is de opleiding van stayers goed ter hand te ne men. Voor Cees Stam liggen er in dit opzicht ook mogelijkhe den. Nu coach Marin Wiersta definitief heeft besloten te stoppen - „Na twaalf jaar is het met deze successen fijn om op te houden" - heeft Cees Stam zich bereid verklaart in principe die taak over te willen nemen. Zaterdag leek het voor Neder land overigens „Ladies Day". Dat was vooral te danken aan het duo Keetie van Oosten- Hage en Anne Möhlman-Rie- mersma, die op de achtervol ging heersten en uiteindelijk alleen de Italiaanse Verona Bissoli naast zich op het ere podium duldden. Niet alle prijswinnaressen wa ren gelukkig. Met name het ge zichtje van Anne Möhlman-Rie- mersma stond op onweer. Na de vorig jaar zo incidentrijk verlopen in ruzie geëindigde Martin Venix op weg naar zijn eerste wereldtitel bij de profstayers. Twee Nederlanders op het erepodium: in het midden Venix, rechts Cees Stam die derde werd en links Wilfried Pefggen, de onttroonde wereldkampioen. eindstrijd - Keetie kreeg toen een lint in het achterwiel en werd, omdat dat in de laatste kilometer gebeurde, tot we reldkampioene uitgeroepen, had de tegenwoordig in Apel doorn wonende Friezin beslo ten dat zij in 1979 aan de beurt was. Zij trof het echter slecht dat Keetie van Oosten-Hage opnieuw afscheid wilde nemen met de regenboogtrui om de schouders. Nadat beide rensters in de hal ve finales via uitstekende tij den zich van de laatste buiten landse rivalen hadden ontdaan (Van Oosten-Hage versloeg Bissoli met de uitstekende cij fers 3.56.01 om 3.57.67 terwijl Anne Möhlman-Riemersma de gevreesde Strong terugwees met 3.57.42 om 3.57.63) werd de finale een kleine deceptie. Keetie Van Oosten-Hage bleek zich aanmerkelijk beter her steld te hebben van de eerder geleverde krachtsinspanningen en dat resulteerde in een dui delijk verschil (4.00.93 om 4.07.59). Geen hand Aan de onderlinge verstand houding tussen de twee riva len veranderde niets. Anne stak haar grote tegenstand ster geen hand toe. „Ik had een beetje zweet in mijn han den staan", gaf zij desge vraagd grijnzend als verkla ring. De 26-jarige, die ook nog vertelde dat de liefde niet van één kant kon komen, had het duidelijk moeilijk met haar nieuwe nederlaag. In een eer ste pessimistische reaktie vertelde zij zelfs het voor beeld van Van Oosten-Hage te volgen en te stoppen met de wedstrijdsport. „Ik ben nu getrouwd en met mijn gedachten meer bij het huishouden dan bij het fietsen. Ik zal eerst maar eens praten met Gerrit (haar man). Door gaan heeft weinig zin in mijn ogen. Zelfs,al zou ik volgend jaar misschien winnen dan heeft een titel zonder de aan wezigheid van Keetie voor mij geen waarde". Keetie van Oosten-Hage had, zoals gezegd, aan haar Neder landse tegenstandster, die door een operatie aan het sleutelbeen eerder dit jaar vijf kilo was afgevallen („Meer eten helpt niet. Dat gaat tegen staan. Maar het heeft wel kracht gekost") in de finale weinig moeite. De tempoma chine uit Goes maalde met grote regelmaat haar benen rond en werd onbedreigd eer ste. Het feit, dat de regerende wereldkampioene in een zoge naamd geplastificeerd pak reed, maakte Anne Möhlman- Riemersma niets uit. „Dat deed me niets. Ik heb liever een ander pak aan. Ik kan niet tegen dat geplastificeerde spul". En dan plotseling pein zend: „Zeven seconden! Pff. Dat is me nogal wat". Keetie van Oosten-Hage was toen al verdwenen, na nogmaals be nadrukt te hebben dat haar aangekondigde afscheid echt definitief was. „Alleen doe ik miuschlen nog een aanval op Onderuit Een andere Nederlander die zaterdag zijn illusies verloor was Leyn Loevesijn. Deze profsprinter die zich nog één keer met de top wilde meten, ging na een incidentrijke kwartfinale letterlijk en fi guurlijk onderuit tegen de Ja panner Noburu Fujimaki. Bei de renners kwamen in de eer ste manche één keer ten val. De jury interpreteerde de reg lementen vervolgens ver keerd, waardoor Loevesijn in de tweede rit wederom van kop moest vertrekken. „Ik wil niet beweren dat ik an ders zou hebben gewonnen, maar er waren toch wel meer mogelijkheden geweest". En vervolgens kritiseerde hij te recht de wel vaker slecht func tionerende juryleden. Een falen dat de gevestigde orde overi gens niet aantastte. Evenals in 1978 werd bij de sprinters de eindstand: 1. Nakano, 2. Be rkman, 3. Vaarten. Loevesijns nederlaag was eer vol. Dat kon niet gezegd wor den van de klassementsrijders Kos en Slot. Geen moment konden beide coureurs hun af vaardiging waarmaken. Onge ïnspireerd draaiden zij hun rondjes. Slechts een enkele keer waagden zij zich in de sprint tot de punten. Het was dan ook niet verwonderlijk dat een voortijdige eliminatie het gevolg was. PETER VAN PUTTEN NEEDE Arie Hassink over weegt serieus beroepsrenner te worden. De inmiddels 28- jarige Needenaar, door bondscoach Rini Wagtmans niet al te elegant buiten de selectie voor de wereldkam pioenschappen gemanoeu vreerd, heeft na een enkele jaren geleden bij hem gecon stateerde longaandoening lange tijd niet meer aan een dergelijke mogelijkheid ge dacht, maar de laatste maan den is bij Hassink toch het idee gaan leven, dat een car rière ais prof voor hem niet ondenkbaar hoeft te zijn. Hassink ontkent overigens, dat de plannen beroepsrenner te worden worden ingegeven door de manier waarop hij als amateur door de bondscoach is afgedankt. Hassink: „Mijn zaak - een bedrijfje in sport- prijzen - loopt nu goed en als het moet kan mijn vrouw een gedeelte van de werkzaamhe den op zich nemen en is mijn schoonvader bereid de andere helft te verzorgen. Ik wil best, wanneer er een aanbod komt, nog een jaartje of twee, drie als prof door het leven. En dan hoef ik echt geen kopman te worden, ik ben best bereid om te knechten". AMSTERDAM Bij de begro ting van de wereldkampioen schappen wielrennen hadden de organisatoren gerekend op rond 50.000 toeschouwers bij de baanwedstrijden. Dat aantal is niet gehaald, er kwamen 42.000 kijkers. Een aantal overigens dat in een keer in het stadion ruim plaats had kunnen vinden. In het weekeinde, met 9500 kij kers op zaterdag en 11.000 op zondag, trok de belangstelling pas aan, waardoor nog een re delijk totaal werd bereikt, al vallen de 42.000 van Amster dam natuurlijk in het niet bij de bijna 300.000 van Limburg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11