V erkeers vliegers laken besluit van KLM Roemenië zet Israël onder druk Daders moord Mountbatten mogelijk bekend Zelfbouw biedt ongekende financiële voordelen £ddóc@ou^cmt Inrichting Airbus onder de maat Dossier Strippel nu boven water Vaccin op de markt -(tegen longontsteking Het CDA en de kernwapens BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 •orvolg van pagina 1) DEN HAAG De maatregelen die de rege ring in voorbereiding heeft om de zwarte bouw van woningen tegen te gaan hoeven niet officieel door het parlement te worden geodgekeurd. De Tweede Kamer heeft overi gens wel door middel van een motie aan de regering gevraagd om met maatregelen te komen. De zwarte zelfbouw heeft, zo blijkt uit een nog niet gepubliceerde studie van het Bouwcentrum in Rotterdam, vooral plaats in die gebieden, waar niet geheid behoeft te worden en het op trekken van een huis dus relatief simpel is. Het gaat dan meestal zo, dat iemand een stuk bouw grond koopt en vervolgens of zelf of met be hulp van een vakman tekeningen maakt. Zijn deze technisch in orde, dan krijgt hjij op grond daarvan een bouwvergunning (te verlenen door de gemeente). Of hij een erkend aannemer inschakelt of niet, daar heeft de vergunning verlenende instantie nu nog niets mee te ma- Nadat hij zich verzekerd heeft van de hulp van een aantal bouwvakkers, gaat de „doe-het-zel- ver" aan het werk. Dat hij geen aannemer is, geeft niet, omdat de Vestigingswet toestaat,, dat iemand een huis bouwt in eigen beheer. Voor waarde is wel, dat hij er ook gaat wonen. Maar niemand doet iets, als de man kort voor of na gereedkomen van het huis, besluit het toch maar te verkopen (en het kan aanbieden tegen een prijs die zeker dertig procent onder die van de officiële aannemer). Pas wanneer het de spuigaten uitloopt, komt de officier van justitie in actie, bijvoorbeeld in het geval van een arts in Limburg, die binnen een jaar vijf in eigen beheer gebouwde huizen verkocht. De bouwvakkers, die meehelpen of zelfs de ge hele bouw uitvoeren, doen dat vrijwel altijd zwart. In geval van zelfbouw wordt natuurlijk geen BTW geheven en afgedragen. Een bijko mend euvel is dat ook heel vaak volkomen ten onrechte de riikspremie op nieuwe woningen wordt opgestreken. Men komt daarvoor in aan merking als de bouwkosten de 136.000 gulden niet te boven gaan. SCHIPHOL (ANP) Tussen de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers en de KLM is een ernstig conflict gerezen over de Airbus A-310. De KLM die tien toe stellen van dit type heeft besteld en een optie heeft op nog eens tien van deze vliegtuigen, heeft met de fabrikant inmiddels definitieve af spraken gemaakt over de inrich ting van de cockpit in het toestel. De verkeersvliegers zijn het met die afspraken volstrekt oneens en achtten de uitvoering van de cock pit technisch onder de maat. De kritiek van de VNV komt er op neer dat sommige onderdelen van de technische apparatuur op de verkeer de plaats in de cockpit worden inge bouwd. Een ander punt van bezwaar is dat vermoedelijk een cocpit voor twee personen gebouwd gaat worden, terwijl de VNV het noodzakelijk vindt dat er in toestellen van dit type ruimte is voor drie personen. De VNV had de bezwaren al per brief aan de fabrikant van Airbus in Toulouse gestuurd. Nu duidelijk is geworden dat de KLM de suggesties van de Airbus overneemt, is ook de luchtvaartmaatschappij op de vingers getikt. De VNV is er niet over te spreken dat aan de tijdig ingediende suggesties van de vliegers geen aan dacht is besteêd. De KLM zegt in een commentaar op de kritiek er het volste vertrouwen in te hebben dat de inrichting van de Airbus voldoet aan de laatste eisen en dat het toestel dus ook volkomen vei lig zal zijn. Ook zei de KLM dat de keuze voor een twee- of driepersoons cockpit nog niet is gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT Even raadselachtig als het is zoekgeraakt is deze week het dossier-Strippel bij de Duitse justitie weer boven water gekomen. Jhr. mr. L. de Beaufort, de bijzonde re Officier van Justitie bij de rechtbank van Amsterdam die speciaal belast is met de vervolging van oorlogsmisda digers heeft het Strinpel-dossier deze week aangetroffen in het pakket met dossiers over het concentratiekamp Vught als ware het daar nooit uit vandaan geweest. Tot nog toe is onduidelijk waar het dossier, waarvan door sommige Duit se justitiële autoriteiten zelfs het bestaan werd ontkend, in tussen is geweest. Mr. Dc Beaufort besloot enige tijd geleden zich persoonlijk op de hoogte te gaan stellen van de gang van zaken rond een mogelij ke -vervolging van de ex-SS-er Arnold Strippel. Deze 68-jarige voormalige Schutzhaftlagerführer van het concentratiekamp Vught is onder meer mede verantwoordelijk voor het zoge naamde Bunkerdrama in Vught dat in januari 1944 aan 10 vrou wen het leven kostte. Een van de overlevenden van dit drama, de 69-jarige Non Ver stegen uit Arnhem, diende bijna vier maanden geleden een klacht tegen de ex-nazi in. Kort daarop bleek een uitgebreid dossier over de daden van Strippel, dat de Nederlandse justitie al elf jaar geleden aan haar Duitse collega's toestuurde, spoorloos verdwenen te zijn. UTRECHT Sinds kort is in ons land een vaccin tegen lon gontsteking op de markt dat met name een goede remedie is te gen bacteriële longontsteking die wordt veroorzaakt door de zo geheten pneumokokken. Het vaccin is in de VS ontwikkeld en het is daar sinds eind 1977 in gebruik. De ervaringen in Ameri ka Zijn goed. Het vaccin was in 80 tot 85 procent van de gevallen afdoende, aldus de Amerikaanse arts dr. R. Austrian uit Phila delphia die al jaren bezig is met de bestrijding van de pneumo-' kokken-longontsteking. Circa 360 artsen en onderzoekers namen gisteren in Utrecht deel aan een symposium over de bestrijding van longontsteking. Aan die ziekte overlijden jaarlijks in de VS tussen de 15.000 en 30.000 mensen volgens dr. Austrian. In 1976 stierven in ons ei gen land 1070 mensen aan bacteriële longontsteking, aldus prof. dr. N. G. M. Orie, verbonden aan de afdeling longziekten van het academisch ziekenhuis in Groningen. Demonstraties PvdA tegen nieuwe begroting (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid organiseert op zaterdag 22 september op. vijf plaatsen in Nederland demonstratieve bijeenkom sten tegen de plannen van het Kabinet Van Agt in het kader van Bestek'81. Deze plannen worden op de derde, dinsdag van september na-' der uitgewerkt. Op de bijeenkomsten zal ge sproken worden door onder meer Joop den Uyl, Ien van den Heuvel en jan Pronk, Max van der Berg en Ed van Thijn. „Winning van motoralcohol in landbouw zinloos" DEN HAAG Het winnen van alcohol uit landbouwge wassen ter bijmenging in benzine lijkt in ons land bij de huidige technologische stand van zaken weinig zin te hebben. Het winningspro ces zou nauwelijks minder, of zelfs meer energie kosten dan het oplevert. Hierop komt in grote lijnen het'betoog neer, dat minister Van der Stee van landbouw en visserij op schrift heeft gesteld, naar aanleiding van vragen, die hem onlangs zijn gesteld in een bijeenkomst met de land- bouwcommissie uit de Tweede De bevolking van Eysden, het dorp waar Willy van Hemert opnamen maakte voor zijn populaire serie „Dagboek van een herdershond" heeft de televisieregisseur een borstebeeld aangeboden. In aanwezigeheid van hoofdrolspeler Jo de Meyere (links) en beeldhouwster Valery Hobson werd het beeld gisteren onthuld. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De politie in de. Ierse Republiek, de Garda, denkt de namen te hebben van twee mannen, die behalve de twee die al in arrest zijn, deel hebben uitgemaakt van het team dat de moord op Lord Mountbatten heeft gepleegd. Volgens de Garda is het moge lijk dat personen die bij de aanslag op Mountbatten be trokken waren zich momen teel in Londen bevinden. Scot land Yard heeft de namen van een aantal personen waarin de Garda is geïnteresseerd. Gisteren werd gemeld dat de samenwerking tussen de Noordierse Royal Ulster Con stabulary en de Garda voor treffelijk was in scherp con trast met eerdere gelegenhe den. In Noord-Ierland is door een topfiguur van de politie gezegd dat er mogelijk op kor te termijn arrestaties zullen worden verricht in de aanslag te VVarrenpoint, die maandag het leven eiste van achttien Britse soldaten. ^Meer dan 300 personen die van IRA-aktivit.eiten worden verdacht, zijn door de politie in de Ierse Republiek onder vraagd. Ze kunnen zonder specifieke klacht voor maxi maal 48 uur worden vastge houden op grond van speciale anti-terreurwetgeving, vastge legd in een wet op „misdrijven tegen de staat". De meeste on dervraagden zijn inmiddels weer losgelaten. In het verleden leverden dit soort klopjachten van de Gar da vaak een fors aantal arres taties van IRA-leden op, maar deze organisatie heeft zich in middels gereorganiseerd in cellen van vier man, die be halve elkaar niemand in de organisatie kennen. Door de Garda zijn bovendien meer dan 700 personen ondervraagd in en rond het vissersdorp Mullaghmore, waar de moord aanslag op Mountbatten maan dag werd gepleegd. De politie heeft vakantiegangers die fo to's in het idyllische gebied hebben gemaakt, verzocht hun filmrolletjes in te leveren in de hoop dat deze aanwijzingen ook bewijsmateriaal bevatten. Wellicht heeft een toerist een IRA-man of de auto waarmee de daders vertrokken zonder het te weten, gefotografeerd. John Taylor, voormalig minis ter in de regering van Ulster, was vrijdag het middelpunt van woedende uitbranders, omdat hij protestantse extre misten in Noord-Ierland heeft geadviseerd doelen in de Ierse Republiek aan te vallen. Hij verklaarde dat „geen mens in Eire kon worden beschouwd als een onschuldig slachtof fer". Taylor heeft een zetel in het Europees parlement. Prins DEN HAAG Prins Bernhard en prinses j-v ij Beatrix zullen komende woensdag de rouw- rSernhara dienst bijwonen ter nagedachtenis aan de pn nrincp<5 maandag overleden lord Mountbatten. De D dienst wordt gehouden in de Abdij van Beatrix westminster in Londen. bij rouw dienst De NOS-televisie zal woensdag vanaf half twaalf vermoedelijk via Nederland 2 directe beelden verzorgen van de staatsbegrafenis van Lord Mountbatten. Carter: geen sprake van dreiging met olie-wapen PLAINS (Reuter/AP) De Amerikaanse president Car ter heeft gisteren in een vraaggesprtek met een aan tal hoofdredacteuern ont kent dat tot nu toe ooit door een Arabisch land met het oliewapen is gedreigd. Ook door het bewind in Iran zou een dergelijk dreigement niet zijn geuit. Daarmee sprak hij berichten tegen die een verband suggereerden tussen de plotseling enorm toegenomen Amerikaanse olie-invoer en een mogelijk olie-embargo. Carter zei dat Amerika derge lijke chantage nooit zou accep teren. Hij stelde ook dat het hem was opgevallen dat Ara bische landen zich tegen de buitenwereld aanmerkelijk po sitiever uitspreken over de rechten van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, dan hun diplomaten dat binnens kamers doen. In december van dit jaar moet binnen de NAVO een beslis sing vallen over de vraag of het bondgenootschap wel of niet moet overgaan tot de aanschaf van nieuwe tactische kernwa pens, onder meer als antwoord op de nieuwe Russische SS- 20-raket. Die komende beslissing, die in het najaar ongetwij feld tot hete politieke discussies in ons land zal leiden, werpt haar schaduwen reeds vooruit. Met name in het CDA, de grootste regeringspartij, waar de problematiek van de kern bewapening de laatste tijd veel meer dan voorheen onder werp is van diepgaande discussies. DaT komt vooral door het feit, dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer de laatste tijd langzaamaan een nieuwe koers is ingeslagen, redenerend vanuit het CDA-verkiezingspro- gramma waarin staat, dat uiterste terughoudendheid dient te worden betracht met de ontwikkeling van nieuwe kernwa pens. Nu kan er in het afwegingsproces tussen hetgeen haal baar en hetgeen wenselijk is, altijd een zekere spanning ont staan, zoals dat overigens in iedere willekeurige politieke partij, die diepgaande interne discussies hoog acht, het geval zou moeten zijn. Die spanning krijgt ook volop gestalte bin nen het CDA, nu een commissie van de drie wetenschappe lijke instituten van de christen-democraten onder leiding van de heer H. Neuman zal gaan adviseren, dat de houding tegenover nieuwe kernwapens aanzienlijk minder terughou dend zou moeten zijn dan de Tweede Kamerfractie van het CDA momenteel zou wensen. MAAR het gaat al te ver om deze gezonde discussie binnen een politieke partij direct uit te leggen als onenigheid, of ru zie, zoals andere politieke groeperingen dat nu meteen maar al te grif doen. Los van de beantwoording van de vraag wiens redenering het meest aanspreekt dient te worden ge constateerd, dat iedere discussie over een zo belangrijke zaak als de kernbewapening, uiterst nuttig is. Zolang daar in de tijd mogelijkheden voor zijn, dienen het vóór en tegen van dit soort ingrijpende beslissingen uitputtend tegen elkaar te worden afgewogen. Dat uit te leggen als ruzie is niet méér dan goedkope politiek. Genscher: Palestijnen hebben recht op thuisland DAMASCUS/CAIRO/BEL- GRADO Reuter/AP/UPI) In Tel Aviv heeft gisteren een tot het laatst geheim ge houden ontmoeting plaats gehad tussen de Israëlische premier Begin en de Roe meense diplomaat Vasily Pongan. Roemenië is het enige land in het Oostblok dat betrekkingen met Israël onderhoudt. De eis is echter nu gesteld, zo bleek gisteren, dat Israël alle troepen uit het sinds '67 bezet gehouden Arabische gebied onvoor waardelijk moet terugtrek ken. Roemenië neemt deze houding aan in verband met de ener gieproblemen in eigen land en uit vrees dat de OPEC-landen1 straks het oliewapen zullen hanteren tegen met israël be vriende landen. Het gesprek' tussen Pongan en Begin volg de op een bespreking die het afgelopen weekeinde tussen Roemeense regeringsfunctio narissen en PLO-leider Yasser arrafat heeft plaats gehad. De Egyptische premier Moes- tafa Chalil heeft gisteren in een vraaggesprek voor de ra dio gezegd dat de PLO erken ning zal krijgen van Amerika als wordt afgezien van alle mi litaire acties en als de staat Is raël officieel door hen erkend wordt. Hij voegde er wel aan toe twijfels te hebben of de PLO werkelijk bereid is tot een dergelijke stap. Het interview werd afgeno men, nadat Chahil gedurende vijf kwartier besprekingen had gevoerd met de Westduit- se minister van buitenlandse zaken Genscher. Deze laatste zei dat zijn land blijft uitgaan van zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen en dat dat uit gelegd moet worden als een streven naar een „Palestijns thuisland". De palestijnen moeten in dat gebied hun ei gen toekomst kunnen bepalen, aldus Genscher, die vandaag wederom met Chahil zal pra ten maar ook een ontmoeting met president Sadat zal heb- Palestijnen melden aanval DAMASCUS (Reuter) Palestijnse commando's hebben het Palestijnse persbureau Wafa gemeld dat aanvallen zijn uitgevoerd op de Israëlische inlichtingendienst. Daarbij zouden doden en gewonden zijn gevallen. Het aantal slacht offers werd niet meegdeeld. De aanval zou hebben plaatsgehad in het kantoor van de inlich tingendienst in Affouleh, ten zuiden van Nazareth. Israëlische functionarissen hebben de berichten afgedaan als „pure verzin- zels". buite BLIJ DAT IK RIJ Ten dele bruin gebrand, ten dele weggespoeld van de regen, maar in ieder geval uitgerust be gon het politieke Den Haag deze week weer aan een nieuw seizoen. Fris van de lever beten de volksvertegenwoor digers zich onder meer vast in het openbaar vervoer, het zorgenkind van de Nederlandse gemeenschap waar \aarlijks 2 miljard gul den uit onze gezamenlij ke portemonnee bij moet. Dat is ook één van de redenen waarom de gebruiker van okto ber af gemiddeld 5,5 procent méér voor z'n kaartje moet gaan beta len. Een controversiële zaak sinds bus, tram en trein al bijna even heili ge koeien zijn als onze onvolprezen auto. Vers van vakantie gin gen de parlementariërs er dus maar es goed te genaan. Twee hebben we er nog eens voor u uitgelicht: de socialist Ed. van Thijn, fervent pleitbezorger van het o- penbaar vervoer en Jan van de Ven, kamerlid voor de VVD. Van Thijn maakte zich verschrikkelijk boos over zijn CD A-collega Pam Cornelissen, die ferme taal sprak over het matigen van de ta riefsverhogingen voor het openbaar vervoer in de komende jaren maar de relatief forse verho ging per 1 oktober wel slikte. Van Thijn formu- lèerde: Cornelissen maakt een vuist voor de komende jaren maar geeft de minister nu een slap handje. Hij strooit dus met morning-after- pillen... BLIJ DAT IK RIJ (W Jan van de Ven werd ook al nijdig op kleine Brabantse Pam. Deze had namelijk gesugge reerd dat ook Kamerle den zelf beter met het openbaar vervoer kon den reizen en wilde een deel van de slordige 9.000 gulden die de da mes en heren jaarlijks als reiskostenvergoe ding beuren, omgezet zien in een jaarkaart voor het openbaar ver voer. Van de Ven die als gewezen transpor tondernemer en liberaal nog al eens opkomt voor de auto, zat prompt in de in de re cesperiode schoonge wassen gordijnen. Hij wreef Cornelissen onder de neus dat hij als libe raal zelf wil uitrhaken met wat voor vervoer hij zich wil verplaatsen. In twee uur rijdt hij met z'n wagen" van zijn woon plaats Venlo naar de Residentie. Moet hij dat met de trein doen dan is hij volgens z'n eigen op gaaf drieënhalf uur kwijt. Maar Van de Ven komt niet alleen naar Den Haag. Hij logeert drie dagen in een hotel en neemt voor dit verblijf (al weer volgens eigen opgaaf) vier koffers mee. Die gaan makkelijk in en auto, maar met trein, tram en bus is dat een heel gedoe. Daar komt bij dat hij nog steeds volgens zijn ei gen bloemlezing ge wend is 's morgens een duik in een zwembad te nemen (onder de VVD- ers bevinden zich, zo schreven wij al eerder, nog al wat afnemers van een eigen poel getuige de advertenties in hun partijperiodiek). Van de Ven logeert dus In een hotel dat van zo'n zwembad is voorzien, in dit geval Bel Air (eerste klas, 85 gulden per overnachting) even bui ten het stadscentrum van Den Haag. Nu kan hij zeer eenvou dig met tram 10 en bus 4 van zijn nachtverblijf naar het Binnenhof ko men, maar Van de Ven beklaagde zich bij zijn minister Tuijnman, ver antwoordelijk voor ons openbaar vervoer, niet voor niets over de onhy giënische toestanden in tram en bus. Dus heeft hij ook in Den Haag de auto nodig. Moraal van het liberale verhaal: blij dat ik met m'n auto naar en in Den Haag rij. Boven dien heb ik mijn 1 op 6 lopende benzine wagen ingeruild voor een 1 op 14 lopende diesel, dus de minister doet er goed aan maar spoed te zetten achter het goedkoper maken van de dieselolie als hij tenminste wil voorko men dat onze reiskos tenvergoeding volgend jaar weer omhoog moet", was de verma ning van Jan van de Ven. NEUZEN Het vrouwelijke PvdA- ■kamerlid Wijnie Jabaaij, die dit voorjaar voor het eerst haar neus in de Tweede Kamer stak, blijkt in die paar maan den al aardig op dreef te zijn. In haar betogen is zij bepaald niet op haar mondje gevallen, of liever gezegd niet op haar neusje. Dat Wijnie deze gave ook nog weet te combi neren met een gezonde mate van zelfkennis moge uit haar volgende uitspraak blijken:,, Ik heb toen mijn neus, die wellicht 'niet zo fraai is als die van Cleopatra maar wél functioneel, dieper in deze kwestie gestoken...Nog verder speurende heb ik lucht gekregen van het feit dat...". Als dat niet functioneel is. SPORTMINISTER Wij wisten het ook niet en ook de toehoorders stónden verbaasd, toen staatssecretaris Wallis de Vries van CRM zich zelf in het vuur van zijn betoog in de Kamer bombardeerde tot mi nister van Sportzaken. Hij was er zelf ook wel van geschrokken want met rode konen mom pelde hij even later een excuus. Het PvdA-ka merlid Ter Beek opper de daarop dat bij deze freudiaanse verspreking de wens misschien wel eens de vader van de gedachte zou kunnen zijn. buitensteBinnenhofb

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7