Bobby houdt niet van katten Belgen en Nederlanders bekampen elkaar volgende week met vogelpikken Louise Schamper laat haar touwwerken metzeehout" bewonderen STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. vijftien touwwerken in Sint Antoniushove, wandkleden met veel ..zeehout" en wat ze noemt hennep. Alles in de natuurlijke kleuren. Aan andere kleuren waagt ze zich nog niet. omdat ze geen vertrouwen heeft in die synthetische kleurstoffen. Ik wil het hooguit eens proberen met plantaardige kleurstoffen. Ik zie wel. Dat is weer iets voor later". Gemiddeld is ze anderhalve maand zoet met het componeren van een touwen wandkleed, dat ligt aan de grootte. Louise is verschrikkelijk benieuwd naar eventuele reacties. Ze exposeert (..het was geen sinecure om deze gelegenheid te krijgen") in Leidschendam samen met een schilderes en een mevrouw de kleiwerken maakt Dan is het voor Louise Schamper niet afgelopen, want in oktober mag ze in het Haagse Congresgebouw tot half november haar kleden tentoonstellen. Een lachende Louise Schamper is trots op haar werk EXPOSITIE VAN BEZIGHEIDS THERAPEUTE Het enthousiasme is van haar gezicht af te lezen. Dat moet ook eigenlijk wel, als je na een betrekkelijk korte „praktijkperiode" van twee jaar voor je eerste grote expositie staat. Louise Schamper, een 28- jarige Leidse, is bezigheidstherapeute aan het ziekenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam. Daar maakt ze lange middagen. Maar haar tweede leven is opwindender: 's Ochtends ben ik bij mezelf in dienst", vertelt ze me, „dan maak ik boven op m'n kamertje wandkleden. Ik werk aan een muur die daar groot genoeg voor is". Daar ontstaan de expressieve touwwerken, waarmee (een stuk of vijftien) Louise vanaf volgende week tot 28 september te zien zal zijn in de tentoonstellingsruimte van het Leidschendamse ziekenhuis. Het zijn lange, geknoopte en soms grillig aandoende resultaten waarvan in feite de basis op het strand te vinden is. want Louise Schamper geeft zich op gezette tijden met veel geduld en opmerkingsgave over aan een zekere strandjutterij: „daar ligt hout in de meest denkbare en ondenkbare vormen; ongelooflijk wat je op het strand in hout vindt", aldus jutster Schamper, die zich na het vinden thuis aan het knopen en fantaseren zet. De bezigheidstherapeute kreeg interesse voor knopen en vlechten via het macramé. „Daar hielp ik op de therapie de mensen ook mee. Meestal waren dat plantenhangers en lectuurbakken". Allengs bekroop haar het idee om eens wat meer in de richting van de knopen te gaan. Zo kwam er een bamboestok te hangen en daaraan kwamen lange draden van touw en zo is Louise Schamper tastenderwijs gaan werken. Van het toepassen van allerlei knopen groeide haar variaties. Daar is op het ogenblik haar grote hang naar touwwerken, maar even zo goed verwierf zijn vier jaar lang op de Leidse teken- en schilderacademie Ars Aemula Naturae vaardigheid in het schilderen en tekenen en daarbij komt dan nog een zijdelingse interesse voor het artistiek kneden van klei. „Kijk. het heeft allemaal met handenarbeid van doen. Dat schilderen wil ik erg graag ook weer gaan doen als het werken met touw en hout wat bezonken is. Het is eigenlijk met alles zo, maar ook in mijn hobby moet je lef en durf hebben. Daar schort het bij mij nog weieens aan. Je moet eigenlijk veel vrijer kunnen werken en je door het touw laten leiden, het voor zichzelf laten spreken. Ik zit echt wel eens voor niks te knopen; dan haal ik het weer uit en begin opnieuw". Volgende week gaat het gebeuren, dan hangt Louise Schamper met ongeveer inspiratie uit naar het vrijere werk en het experiment; grof werk, niet dat fijne, „dat ligt me helemaal niet", vindt ze zelf. „Ik zag dat je veel meer met touw kunt doen. Later ontdekte ik op een gegeven moment dat hout op het strand. Prachtig hout werkelijk, met schitterende nerven en soms in de meest fantastische vormen, gedeformeerd en gepolijst door de zee. Daar was ik meteen door geboeid. Ik spoelde de vondsten af, maar liet het verder naturel. Ruim een maand drogen en dan is het hout verwerkbaar. Ik boor ga»en (soms is het materiaal zo keihard dat er nauwelijks doorheen te komen valt) en verwerk het hout dan in de kleden". Louise Schamper begon er steeds meer plezier in te krijgen; „je merkt hoe langer hoe meer mogelijkheden". Overigens kent de liefde voor handvaardigheid bij Louise een hoofdthema met f Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijlt om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te ha len. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Ge opend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag geslo ten. DARTSPORT HOUDT STEEDS MEER LIEFHEBBERS AAN HET GOOIEN Het gooien met pijltjes in georganiseerd verband heeft een grote vlucht genomen. Was het een jaar of drie geleden nog niet zo vreselijk florissant met de „darts" - een Britse hebbelijkheid die zich vanuit een duister verleden aan heel wat van die eilandbewoners heeff opgedrongen en na de laatste wereldoorlog ook het Continent bereikte - thans maakt deze cafésport opmerkelijk furore. Dit kunnen we vernemen van een uiterst bevoegde autoriteit op dit terrein, Noordwijkerhoutse hoteleigenaar Frans van der Geest, die een jaar of negen terug nog werpend en organisatorisch zendingswerk verrichtte maar alras voorzitter werd van de Nederlandse Darts Bond. „Destijds startten we vanuit Estec met zeven teams hier in hotel Van der Geest, dat daarmee één van de oudste dartcentra van het land werd. Van een exclusieve groep is het vandaag een pure, echte cafésport geworden. Neem nu eens bijvoorbeeld de afdeling Den Haag, waarin ook Leiden zit. Daar heeft men op het moment al zeventig café's waar gegooid wordt. Met darts dan. bedoel ik. Hier, in de afdeling Bollenstreek, hebben we tweeëntwintig teams van zes man elk". Zo kun je doorgaan, door zowat het hele land; alleen in het noorden is men terughoudender. Alles bijeen zijn het zelfstandig draaiende afdelingen onder de overkoepelende vleugels van de Nederlandse Darts Bond, met om en nabij de elfhonderd aangesloten teams. Dit begint op massarecreatie te lijken, geconcentreerd (per gooiveld) op luttele vierkante meters. Van de darts is een sterke wervingskracht uitgegaan en er kan nog meer bij. Zeker volgens Frans van. der Geest. „Het is een feit, dat we in Nederland redelijk internationaal gooien. Dat gaan we bijvoorbeeld volgende week weer beklemtonen met de interland NederlandBelgië die voor de derde keer wordt gehouden op zaterdag 8 september hier in het hotel in Noordwijkerhout. Dan reizen van 30 oktober tot 13 november vier man naar Las Vegas in de Ver. Staten voor het wereldkampioenschap voor teams, met daaraan verbonden de kampioenschappen van Californië en Nevada. Er gaat een aantal supporters mee, ik zal daar ook privé bij zijn. Op eigen kosten, uiteraard, want de bond is niet gek. Die betaalt alleen de reis van de vier deelnemers". In Amerika zijn er bovendien enkele vergaderingen teneinde de dartszaken nog eens goed op een rijtje te zetten en de al bestaande goede betrekkingen te verstevigen. De Westeuropese bonaen hebben hiertoe gezamenlijk een vliegtuig gecharterd naar Las Vegas waar dus gegooid wordt. Onvermoeibaar gaat het vervolgens door naar Londen, voor de individuele kampioenschappen in december. Daar doen dan ook vier leden van de Nederlandse bond aan mee. „Een best najaarsprogramma, mag ik wel zeggen", aldus voorzitter Van der Geest; „trouwens, begin van de winter wordt een groots Amsterdams kampioenschap op touw gezet, in de hotels Schiller en Caransa. Radio Stad Amsterdam werkt mee evenals een stel hoofdstedelijke en annexe kranten die ook belangstelling tonen. Deze grote toernooien zien we eigenlijk zuiver als promotie van onze dartsport, net zo goed als de jaarlijkse open Nederlandse kampioenschappen op Hemelvaartsdag die telkens in een andere plaats worden gehouden". De derde interland Dartsgooien/Vogelpikken (want dat is de goed-Nederlandse benaming die men in België aan deze sport geeft) in Noordwijkerhout belooft een stevige happening te worden. Bondsvoorzitter Frans van der Geest: „De vorige ontmoetingen, in '77 en '78, hebben we beiden verloren. Die Belgen kunnen er wat van, meneer. Ze hebben een bond die al meer dan dertig jaar bestaat. De Belgische vogelpikkers zijn praktisch uitsluitend Vlamingen; ik ben tenminste nog nooit een Waal tegengekomen die darts gooit. Zaterdag 8 september begint het feest 's middags om half vier. Dan worden de deelnemers en aanverwanten (de Belgen zijn er met ongeveer vijftig man) op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Bosma, die zelf bijzonder dartsminded is, trouwens zijn zoon gooit ook. Het gemeentebestuur biedt ons een receptie aan, waarna we achter de muziek van de plaatselijke harmonie St. Jeanne d'Arc aangaan. Op weg naar het betere gooi- en smijtwerk". Bij Van der Geest vinden aansluitend de lotingen plaats en zet men zich aan het diner. Voldaan denkt men zich vervolgens op te stellen voor het aanhoren van de twee volksliederen en het ceremonieel met de nationale vlaggen, waarbij misschien ook de klauwende Vlaamse leeuw aanwezig is. Allemaal behorend tot het vriendelijk welkom van sportbond tegenover sportbond. En dan moet het gebeuren: venijnig scherp en uitgekiend zullen tot ongeveer half elf de darts en vogelpikken op het wedstrijddoel afvliegen. Schijnbaar is men daarna nog niet verzadigd, want Van der Geest heeft het over een koud buffet en afrondend dansje, „en dat zit het erop. En of ze gewonnen hebben of niet, de volgende zondag zullen de Belgen wel naar het strand willen, als het goed weer is tenminste; anders staat, naar ik aanneem, Amsterdam op het programma. Toen wij vorig jaar in KnokkeHeist waren zijn we naar de "vogeltjesmarkt van Antwerpen geweest en daar vonden we het een aangename zaak. En hier heb je een set darts van de bond; dan kun je thuis alvast even oefenen". De lieftallige Jolanda Bakker oefent op het Dartbord LEIDEN Honden en katten liggen el kaar van nature niet zo, dat is altijd al zo geweest en dat zal wel altijd zo blijven ook. De langharige teckel Bobby maakt op deze vuistregel geen uitzondering en in zijn geval kunnen we zelfs van een soort kattenhaat spreken. De kortpotige reu Bobby demarreert zodra hij maar een poe zen beest ziet, blijkbaar een aangeboren jachtinstinct dat hij niet kan onderdruk ken. Bobby is niet meer één van de jongste honden met de zes levensjaren die hij achter de langwerpige rug heeft, maar hij kan zijn korte pooties nog behoorlijk snel bewegen. Bobby is in het asiel terecht gekomen door inmiddels overbekende omstandigheden. Bobby's verhaal is dat van de flat, het alleen zijn, het daar niet tegen kunnen, het gegil en de zenuwen van de turen en tenslotte de verbanning naar de Besje slaan. In dit geval werd het alleen zijn in de hand gewerkt door de vrouw des huizes die van haar man wegliep. De achterblijvende echtgenoot en dochter waren respectievelijk de gehele dag op werk en op school en Bobby kon zich alleen niet vermaken. Het afscheid van Bobby in het asiel was hartverscheu rend, dus van hardvochtige en luchthartige eigena ren was geen sprake. Bobby zit nu twee weken in het asiel en omdat hij een beetje een lefgosertje is, is hij nog niet bepaald aangeslagen. Gezien zijn leeftijd is het echter toch beter dat hij weer spoedig in een huiselijke omgeving komt. Bobby heeft een compacte hoogte van ruim dertig centimeter en is een echte rashond, tevens een dashond, de Nederlandse benaming voor „Teckel". De langharige vacht is egaal bruin. Bobby is nog al tijd speels et) vrolijk en een echte liefhebber van mensen, ongeacht de leeftijd. Ook met kinderen kan hij uitstekend overweg. Van auto's moet Bobby niets hebben, daar draait zijn kleine maag van om. Bobby is ook erg waaks. Gehoorzaamheid staat niet zo hoog geschreven in het vaandel van een jachthond en daarom heeft Bobby wel eens een straffe stem nodig. Het spreekt vanzelf dat Bobby beter niet te lang al leen kan zijn maar dat geldt natuurlijk voor de meeste honden. Bobby kan door zijn afmetingen te recht in vele soorten huishoudens. Hij kan in ieder geval goed terecht bij mensen die de auto niet als het enige aanvaardbare alternatief voor de benenwagen zien en die niet teveel katachtigen in de buurt heb ben rondlopen. Bobby De Bobby van vorige week, het boerenhondje is nieuwe teleurstellingen niet bespaard gebleven. Er kwamen mensen speciaal voor Bobby, maar die za gen als ze verder in het asiel rondkeken honden die eigenlijk nog liever wilden hebben en dan was Bóbbv weer sn. vergeten. De door ernstige aanval len van heimweL I gen Bobby kon daar niet bij ster enthousiast over zijn en hoopt nu op iemand die niet zo snel wordt afgeleid door het hoop ongeregeld dat zich in de omliggende kooien bevindt Teckel Bobby kan op zijn korte pootjes erg goed uit de voeten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5