We varen kde poen ^met bakken degelijk innen postgiro en rijkspostspaarbank BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? Volgens, overigens goed ingevoerde, informanten uit FNV-kring althans. De om zes uur opkomende ochtendploeg bij Smit kreeg te horen: „Geen werk vandaag, jongens. Om negen uur is er een gesprek met de bonden en de directie over loonsverhoging". Van een afspraak voor een dergelijk gesprek was geen sprake, maar het beoogde resultaat was er niet minder om: tweehonderd man sleepbootpersoneel bleef aan de kant. Het nieuws verspreidde zich, collega slepers wilden niet achterblijven en de staking was een feit. Karretje Onder het lover aan de Willemskade wordt deze visie als zeer geestig ervaren, maar niet ter zake doende. Van der Zanden had er niets mee te maken en voor zover ie er wat mee te maken had, is dat nu niet meer zo. Cor zit gewoon thuis. Jim Stavinga is stakingsleider over de hele Rotterdamse haven. „Allemaal onzin", mengt collega-staker Ton zich in het gesprek, „'t Is geen politieke actie. Je reinste larie dat wij ons voor het karretje van de CPN. de KEN. de OVB of wie dan ook zouden laten spannen. Wij zijn vóór niemand en wij zijn tégen niemand. We Ton, die evenmin met zijn naam in de krant wil „dan douwt m'n baas me uit rancune op een dagboot en raak ik m'n toeslagen ook nog kwijt" wil in de grond van de zaak over zijn arbeidsomstandigheden niet klagen. „We werken in diensten van twaalf uur op en twaalf uur af. Dat betekent dat je drie dagen in de week werkt en éénmaal in de drie weken vier dagen. Dat heeft ?'n leuke kanten natuurlijk en het werk op zich is ook prima. Ik vaar al vanaf m'n veertiende en zou van m'n leven niet anders meer willen, 't Is afwisselend, je bent lekker buiten en het is toch ook verantwoordelijk werk. Teamwork. Als je niet oplet, een fout maakt, dupeer je direct de anderen of breng je ze zelfs in gevaar. Op een grote sleepboot werk je met een kapitein, een machinist, een matroos/motordrijver en een gewone matroos. Een kleine sleper heeft een bemanning van drie of zelfs maar twee man. In ieder geval moet je erg goed op elkaar ingespeeld zijn. En dat zijn wij ook. De Rotterdamse sleepdiensten hebben een heel goeie naam in de wereld. Wij leggen de grootste zeeschepen tot op de centimeter nauwkeurig aan de kade. Wél of geen vliegende storm maakt bij wijze van spreken niet uit. Maar dan mag je ook een goed loon verlangen. En als het geld er nou niet was, maar we varen de poen met bakken tegelijk binnen". Produktie Er komt weer een kranteknipsel tevoorschijn. „Ten opzichte van de eerste helft 1978 is de produktie in de Rotterdamse haven de eerste zes maanden van dit jaar met 8 procent gestegen". „Wat zitten we dan moeilijk te doen", aldus Tons conclusie. „Dat er geen geld is moet je maar proberen aan de kat wijs te maken of aan je tante Jo. maar niet aan mij. De heren verdommen die vijftig piek gewoon, omdat ze anders zelf hun zakken minder kunnen spekken, begrijp je 'm?" De tegenwerping dat deze overwegingen het openbreken van een zojuist afgesloten CAO toch nauwelijks lijken te pogingen om collega's tot looneisen en actie over te halen sinds december vorig jaar aanzienlijk heeft geïntensiveerd. Dit conform de CPN-strategie om het terrein, dat bij de jongste Kamerverkiezingen verloren is gegaan, op het actiefront weer terug te winnen. Zichtbaar resultaat gaven Cors inspanningen niet direct te zien. Maar het gevolg was wel dat toen de berichten over loonsverhogingen in de vleeswaren-industrie loskwamen, de Rotterdamse slepers voldoende voorverwarmd waren om zelf ook een forse opslag te willen bedingen. Op 22 augustus kreeg de op dat moment thuis verblijvende Van der Zanden een telefoontje van een handvol collega's uit de Koningin Wilhelfninahaven. Dat het er nu toch maar van moest komen. Meer poen. Er was geld zat bij de werkgevers. Volgens de reconstructie in FNV-kring moet de ervaren woordvoerder van de havenslepers toen gezegd hebben: „Okee, maar dan gaan er wel boten tegen de kant, anders heb ik geen poot om op te staan". Op 23 augustus om één uur 's morgens dwong een delegatie van de slepers onder leiding van Van der Zanden een gesprek af met een directie-lid van Smit en legde het voorstel op tafel: 50 piek erbij. Toen die eis eenmaal was afgewezen werd door Van der Zanden en de zijnen een handigheidje, uitgehaald. vechten voor onszelf omdat we besodemieterd worden. Als ik jou nou vertel dat ik als getrouwd matroos van 27 jaar, zonder kinderen, 1575,- in de vier weken beur! Inclusief nacht- en weekendtoeslagen, reisgeld en duwbakkengeld. Soms misschien een pietsie méér als ik een paar overuurtjes maak. Daarvoor zwabber ik 's zomers met mooi weer aan dek, maar ook 's winters bij tien graden onder nul in vliegende storm. Vorstverlet kennen wij niet en dat ik afgelopen winter niet een paar ledematen ben afgevroren, begrijp ik nou nóg niet". toil tOTTERDAM ledereen ^-oept dat de werkgelegenheid ioet worden opgevoerd, legering, vakbonden en werkgevers zijn het er alle jdrie over eens dat daarvoor nJinvesteringen nodig zijn. En HBiat die investeringen alleen ■flnogelijk zijn als we met zijn pannen de bereidheid opbrengen van een stukje extra persoonlijke welvaart af te zien. Nou wilt u opeens jaiowvijftïg gulden loonsverhoging Ecur n de week. Tien procent em< neer dus. Dat betekent toch 925 dat het moeilijker wordt uw neiwWerkloze buurman aan de emb ilag te helpen ;Gel... pardon dame maar dat s allemaal kwatsj", reageert nijn gesprekspartner resoluut. ,Die lariekoek over het- icheppen van werkgelegenheid noet je niet geloven. De sleperij is geen noodlijdend bedrijf. Hier hij pakt een kranteknipsel Winst Van Ommeren 200 omhoog. Tweehonderd procent dame. Is dat meer of is dat minder dan onze armzalige tien procent Boven een buikje dat verraadt dat hij op gezette tijden best wel een biertje lust, zit hij naast me op een bankje aan de Rotterdamse Willemskéde. Zijn naam mag niet.in de krant met het oog op zijn'werkgever. En een foto is alleen al .vanwege zijn vrouw olijk knipoogje uitgesloten. Cor is staker van het eerste uur. Een slepersjongen: kapitein, machinist of matroos doet er niet toe want iedereen denkt overal hetzelfde over, dus wat maakt het allemaal uit, ja toch? We kijken uit op enkele tienduizenden pk's aan Hollands Glorie. Keurig in de verf. Blauw en wit, de kleuren van Smits Internationale Havensleepdiensten. Een zacht namiddag-zonnetje kleurt het water zilvergrijs. Maar over het zomerse weer zijn Cor en de pak weg dertig collega stakers, die zich mét hem aan de kade vermijén, al evenmin te spreken. „Windkracht tien hebben we meer aan. Want laten we elkaar geen mietje noemen, dame. Met dit mooie weer is het voor een werkgever met een béétje contacten niet zo'n toer om een opdracht uit te besteden aan één van die kleine firmaatjes die we hier óók in de haven hebben. Kleine jongens, harde ploeteraars die we niet het brood uit de mond willen stoten en dus ongemoeid laten. Maar een mooie storm zou ons dus niet ongelegen komen, begrijp je 'm? Opgewonden Door de spreekwoordelijke duivel geroepen trekken er op dat moment inderdaad twee sleepboten met een baggermachine voorbij. „Kijk, kijk", kraait Cor, opgewonden wijzend, „die daar werken bijvoorbeeld voor onze baas. Nou zie je zelf dat ik niet lig te zwetsen" Natuurlijk verslijt niemand Cor voor een leugenaar. Maar of het hier toevallig soms om boten van Van Ommeren gaat, valt met het blote oog niet waar te nemen. Bij Van Ommeren werken ze nog steeds gewoon door. De Rotterdamse havensleepdiensten die sinds 23 augustus plat liggen, zijn werkmaatschappijen die worden overkoepeld door de Vigilanten Holding. De stakers zijn werkzaam bij Smit-Vos, Smits Internationale Havensleepdiensten, de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst en Sleepdienst Mars. In totaal gaat het om 700 man. De golf aan wilde stakingen die ons land in deze dagen overspoelt is een reactie op hun initiatief. Traceer je het begin van hun opschorting van de werkzaamheden, dan kom je uit op een telefoontje aan Cor van der Zanden, in de late avond van 22 augustus. Cor van der Zanden, ex- gemeenteraadslid voor de CPN en in 1976 door de FNV geroyeerd, heeft een naam hoog te houden als revolutie maker in het Rotterdamse. Bestuurders van de Vervoersbonden FNV weten dat deze communistische sleepbootmachnist zijn rechtvaardigen is ook volgens kapitein Harry, bepaald naief. Harry is 35 jaar, getrouwd, heeft één kind en vangt naar eigen zeggen tussen de 1825 en 1850 gulden schoon per vier weken. Dat de Vervoersbonden FNV staande houden dat ze alle 473 havenslepers die zijn aangesloten bij de federatie, schriftelijk hun mening over de CAO hebben gevraagd, weet hij ook wel. Dat daarop 292 reacties zijn binnengekomen, waarvan 154 positief is hem eveneens bekend. „Maar kindje", tekent hij hierbij aan, „die stemming was je reinste onrechtvaardigheid. Een hoop leden waren op vakantie. En van de mensen die niet op vakantie waren, hebben er een aantal het formulier helemaal niet gekregen. Dus dan zeg ik: Stemming? Stemming aan m'n hoela Hoe verder? Maar hoe moet dat nou verder, is de volgende vraag. Jullie looneis van 50 gulden komt neer op een verhoging met tien procent. Als jullie daarop aanspraak maken, kunnen al jullie collega's in de havens dat ook doen. En niet alleen in de havens. Buschauffeurs, verpleegsters, computerdeskundigen, arbeiders in de strokarton hebben precies evenveel of even weinig recht op 10 opslag. Als iedereen die 10 ook zou krijgen, is het toch ondenkbaar dat er geld zou overblijven om nieuw werk te creëren? „Dame toch", grijpt Cor nu weer onmiddellijk in. „Wat ben je toch weinig bijdehand. Dat hele verhaal van armoe lijden, poen inleveren, investeringen en dan meer werk moet je helemaal uit je gedachten zetten. Dat is een sprookje. Er is toch helemaal geen werk bijgekomen, de afgelopen jaren. Nee toch? Hier bij Smit worden binnenkort acht nieuwe sleepboten in de vaart genomen. Betaald met subsidie van de overheid, waaraan we dus met z'n allen in dit land ons steentje hebben bijgedragen. En wat zien we? Op zijn minst tien ouwe boten gaan er voor weg. Alles bij elkaar gaan we er qua werkgelegenheid op achteruit in plaats van op vooruit. Zo gaat het hier en zo gaat het overal. Wat doen we dus verder nog moeilijk?", aldus Cor, die trek in een pilsje begint te krijgen en de gedachtenwisseling zo wel afgerond acht. Zijn naam wil hij nog steeds niet prijs geven. „Tenzij in het donker", zo formuleert hij zijn afscheidswoord. „En dan wil ik je best nog een hèleboel meer vertellen". Enfin, Cor is noch de scherpste analyticus, noch de meest inventieve versierder die ik van de week ben tegengekomen. Maar verder een heel aardige man. LUDUIN SALTERS WILLEM SCHEER Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBfiENGST JASTE RENTE 3 JR f 1.000,- 1.268,48 8V„% 5.000- 6.342,40 8V„% 4 JR. 1.000,- 1.398,68 83/«% 5.000,- 6.993,38 83/,% 5 JR. 1.000,- 1.556,35 9%% 5.000,- 7.781,75 9V„% Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra cfe looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7V2% 2 JR. 8 3 JR. 8V4% 4 JR. 83/4% 5 JR, 9V4% 6 JR. 9V4% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: Straat: II- SP -35 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in i een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13