katwijk beëindigt subsidie an jeugdcentrum Mallegat weer dichter bij bouw sporthal Raad Warmond aarzelt met culturele bestemming van het „Oude Raadhuis" Watercycling and go-cart race Burgemeester Bosma: Wij ontvangen in oktober vstig bootvluchtelingen^oordwijkerhOUt Noordierse kinderen in Sassenheim &TWIJK De in Kat- r(jk gehouden gemeente- dsvergadering stond gis- ivond geheel in het teken het Open Jongerencen- m het Mallegat. Hoofd- ati ipelers in de af en toe "s 1 otisch aandoende verga- 8 ing waren de CDA-wet- iders Bergman en Parle- it, de CDA-fraetie in sa- nwerking met de SGP, en (houder van jeugd- en gerenwerk J. J. van Oos- PvdA/PPR). Het ge- 1 resulteerde in een he it, om het jongerencen- m niet langer meer in de iviteitskosten te subsidië- zodat het centrum irtaan afhankelijk is van zelf gerealiseerde barop- jngsten. Open Jongerencentrum 't egat levert al jaren praat- in overvloed op, vooral als om subsidie gaat. De werk- oorzaak hiervan, en houder J. van Oosten be- rakte dat in zijn vurig plei- voor subsidiëring van het egat meerdere malen, is merkwaardige handelwijze CRM om het jongerencen trum niet te erkennen, omdat CRM niet over voldoende geld beschikt om de daaraan ge koppelde subsidie te verlenen. Al in 1976 heeft CRM laten weten dat het centrum aan alle landelijke eisen voldoet, maar er geen geld is voor di- rekte rijkssubsidie. De ge meente Katwijk heeft toen de rijkssubsidie voor haar reke ning genomen zodat het cen trum niet de dupe werd van een financieel overheidstekort. Echter in confessionele krin gen is het Open Jongerencen trum de laatste tijd een bron vah ergernis, althans zo blijkt uit de woorden van wethouder Bergman. Vandaar, en hij volgde hierbij het standpunt van zijn fractie, dat hij van mening was, dat het Mallegat een financieel halt toe geroe pen moet worden. Het verras sende hierbij was, dat de beide CDA-wethouders afweken van het college-meerderheids standpunt, wat door collega wethouder Van Oosten vol overgave verdedigd werd. Met andere woorden, en zo ver taalde H. van Mierlo (D'66/Gemeentebelangen) het, J. Rampen geridderd KATWIJK Vanmiddag nam de gemeente Katwijk officieel afscheid van loco secretaris de heer J. Ram pen. De heer Rampen is in totaal 48 jaar in overheids dienst werkzaam geweest, waarvan 32 jaar bij de ge meente Katwijk. Tijdens een bijeenkomst in het ge bouw Tripodia benoemde burgemeester C. A. Bos, namens Hare Majesteit de Koningin, de heer Ram pen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. zette de CDA-wethouder de PvdA/PPR-wethouder te kijk. Het voorstel van. CD A-krin gen, bij monde van de heer Berkhey, houdt in dat de ge meente de huisvestings- en personeelskosten moet subsi diëren maar niet de activiteits- kosten voor 80%, iets wat lan delijk wel gebeurt. Deze kos ten moeten volgens het CDA door eigen baten gedekt gaan worden, m.a.w. door barop- brengsten en deurgelden. Dit amendement op het pré advies werd door de SGP overgenomen, waardoor het advies de meerderheid in de raad verkreeg, wat tot veran dering op de subsidieregeling leidde. Nadat deze verande ring in het pré-advies was aangebracht stemde de SGEL om principiële reden tegen de subsidiëring van het Mallegat. Eén en ander lokte uiteraard verbazing bij andere partijen uit. Vooral Dirk van Duijn (PvdA/PPR) kon de handel wijze van de SGP niet vatten: eerst voor verandering in het pré-advies samen met het CDA, daarna het pré-advies, met daarin opgenomen de ver andering, op principiële gron den afstemmen. "AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 JOORDVVIJKERHOUT Met het accepteren oor de raad van een herzien rapport betreffen- ie de behoefte naar sociaal-culturele ruimten is bouw van een sporthal met daarbij sociaal- pte' julturele ruimten weer een stap dichterbij geko- 00 nen. In de raad van 30 mei jongstleden had de e8J éer Van Koningsveld (PvdA) het eerste rap- P'° jort voor wat betreft de cijfers gekraakt. De ge- °v iele raad ging toen ook akkoord met de eis van s*1, ie heer Van Koningsveld, dat het huiswerk op- P© lieuw gemaakt moest worden. Hierbij stond de ijjorthal buiten de discussie daar men het er n b nee eens was, dat deze er moest komen. De cij- >e 1 ers voor de sociaal-kulturele ruimten waren rolgens de heer Van Koningsveld veel te opti- „mistisch en niet reëel. j)ok in de herziene versie van het rapport (gistera- ond ter discussie) zijn volgens de heer Van Ko- ingsveld de cijfers niet reëel, maar men gaf dat iin of meer toe door het een „theoretische behoef- te noemen. Hij wilde nu echter niet al te diep op e cijfers ingaan, daar het ook inderdaad een moei- jjke zaak is met keiharde en reële cijfers op de f l roppen te komen. Wel wilde hij de theoretische 1 lehoefte zo goed mogelijk vertalen naar de praktijk nji en vroeg daarom aan het college een inzicht in de te verwachten exploitatiekosten. „We moeten er voor waken, dat het de gemeente en de verenigin gen te veel geld gaat kosten", zo stelde hij. Wethou der Van der Klaauw zegde toe uiterlijk in oktober met dit overzicht te komen. De verbouw van het raadhuis annex bouw van een nieuwe bibliotheek stond in deze raad ook ter dis cussie. Uit een rapport van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten blijkt dat er ruimte tekort is bij het huidige gemeentehuis om zowel het gemeen tehuis te verbouwen en een nieuwe bibliotheek neer te zetten. Het college stelde dan ook voor een commissie ad hoc in te stellen, die moet meedenken over eventuele oplossingen en de voorbereiding van de bouwplannen moet begeleiden. Rijnland Beide vorige puntert zijn ten nauwste verbonden aan de vragen die het raadslid Kuyper (D'66) stelde ten aanzien van het beleid van het Energiebedrijf Rijnland. In een van de vorige raadsvergaderingen stelde burgemeester Bosma al, dat Noordwijkerhout geld genoeg had om verschillende bouwplannen te realiseren. Dit geld kon beschikbaar komen uit het fonds Gemeenschapsvoorzieningen. Eén van de grootste geldschieters voor het fonds is juist het Energiebedrijf Rijnland. Vanaf 1976 wordt jaarlijks een niet onaanzienlijk bedrag gestort in dit fonds, omdat het Energiebedrijf forse winsten maakt. Hierbij stelde de heer Kuyper vraagtekens. Hij vroeg zich af, of het bedrijf zoveel winst moest ma ken (gemiddeld 7 1/2% in de laatste drie jaar, ter wijl in de statuten staat 5%). Ook stelde hij dat in deze tijd van economische recessie en bezuinigin gen de mensen gebaat waren bij lagere tarieven in de sfeer van het electriciteits- en het gasgebruik. In een uitvoerig betoog stelde wethouder Heemskerk (lid van het dagelijks bestuur van het Energiebe drijf), dat men ongeveer 5% mocht maken om de vaste lasten en de stijgende kosten te ondervangen. Verder vermoedde hij dat de winsten in hoofdzaak bij de grootverbruikers (de industrie) en niet bij de kleinverbruikers (de huisgezinnen) vandaan kwam. Tijdens de vergadering deelde burgemeester Bosma mee, dat begin oktober een zestigtal bootvluchtelin gen uit Vietnam zullen worden opgevangen in Noordwijkerhout. Hij wilde nog niet meedelen waar dit zou gebeuren. Wel deelde hij mee dat CRM praktisch zeker akkoord ging met deze zaak. Zonnig sluitstuk Noordwijkse kroningsfeesten De Noordwijkse kroningsfeesten kenden giste- paarden en wagens. Evenementen die, mede ren een zonnig sluitstuk. De feesten, vorige door het uitstekende weer, onder grote belang- week zaterdag al begonnen met het traditionele stelling konden worden afgewerkt. Op de foto touwtrekken en de viswedstrijden, werden gis- een beeld van de schietwedstrijden op het plein teren besloten met schietwedstrijden, jeugd- en van de Koningin Julianaschool waaraan diverse andere wielerrondes en ringrijden met versierde schietverenigingen deelnamen. SOBER AFSCHEID VAN WETHOUDER VAN DER ZALM WARMOND Zes punten van de vrij lange raadsagenda werden gisteravond verscho ven naar een extra raadsvergadering op 10 september. De agenda werd ingekort om op tijd gepast afscheid te kunnen nemen van wethouder Van der Zalm. Allereerst werden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid G. J. M. Slingerland onderzocht en in orde bevonden. Hij neemt de vrijgekomen plaats in in de PW-fractie na het afscheid van de wethouder. Het Oude Raadhuis zou in de toekomst een so ciaal culturele bestemming kunnen krijgen maar de raadsleden vragen zich af of dit wel noodzakelijk is. Onlangs is Het Meerpunt in ge bruik genomen en in de toekomst bieden leeg komende schoollokalen wellicht ook mogelijk heden. Men is het er wel over eens dat aan de buitenkant het gebouw niet veranderd mag worden. De trap bijvoorbeeld zou beslist niet verwijderd mogen worden, ook niet omwille van de bereikbaarheid voor gehandicapten. B en W stellen voor eerst wat nadere informatie in te winnen en later met een pre-advies te ko men. Het zandwincontract zal met vier jaar worden verlengd tot 1-1-1986 zodat de aannemer in de gelegenheid wordt gesteld het zand wat hij ge kocht heeft ook werkelijk te winnen. Door af- zetmoeilijkheden is de aannemer tot nu toe niet in staat geweest de geraamde 10 miljoen m3 zand te winnen. Het nieuwe contract heeft niet alleen voordelen voor de aannemer. Ook de ge meente is voordeliger uit. Enkele risico's zoals de hoeveelheid zand, de gevolgen van dieper zuigen e.d. zijn verlegd naar de aannemer. Bo vendien wordt door een nieuwe methode van zand winnen direkt een groot deel van de ver plichte slibdeken aangebracht in de put. Door deze nieuwe manier van zandwinnen wordt de gemeente ook vrijgesteld van de verplichting de zgn. tussenlagen van kleiveen te verwijde- Mevr. Dalhuisen (PW) en de heer Corijn (VVD) drongen aan op een milieustudie in de put. Burgemeester De Vree ze deelde mee dat vol gens deskundigen zo'ri studie nu niet veel zin heeft omdat het water teveel in beweging is. Pas als alles tot rust is gekomen kan men goede metingen verrichten. Rond de zandwinput wor den wel regelmatig metingen verricht en de uitslagen daarvan zijn bijzonder gunstig. Als andere deskundigen kunnen aantonen dat een milieustudie nu wel nuttig zou zijn kan er als nog geld voor gevoteerd worden. Het vooral door de VVD felbegeerde fietstun- neltje onder de Schiphollijn zal op de prioritei tenlijst worden bijgeschreven en behandeld worden bij de begroting 1980. De raadsleden waren, ondanks aandringen van raadslid Bon- jer, niet bereid alvast 14.000,te voteren voor een schetsplan. De burgemeester zegde hem wel toe nadere inlichtingen bij de NS in te winnen en als blijkt dat er dringende haast is bij de bouw van de tunnel in verband met de werkzaamheden die nu worden uitgevoerd kan de raad daar in de vergadering van 10 septem ber op terugkomen. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van wethouder Van der Zalm die het provinciaal bestuur gaat versterken. Dit af scheid werd op verzoek van de wethouder zeer sober gehouden. Hij kon er echter niet aan ont komen tot ereburger te worden benoemd. Ge schenken onder couvert werden direkt voor de gemeenschap bestemd. Er zal een boom worden gekocht, een beuk, die de plaats moet innemen van de onlangs gevelde grote beuk voor het ge meentehuis. Veel lof voor secretaris Wingelaar ZOETERWOUDE Veel woorden van lof waren er gis teravond voor de scheidende gemeentesecretaris Wingelaar. Zowel de buitengewone raads vergadering als de daaropvol gende receptie werden door enorm veel Zoeterwoudenaren aangegrepen om de heer Win gelaar te feliciteren met zijn promotie naar de gemeente Brielle (15.000 inwoners). Vele cadeaus werden aangebo den waaronder een gouden polshorloge van de gemeente. De heer Wingelaar benadruk te nog eens dat hij altijd met zowel raad, B&W, als burge meester enorm goed op heeft kunnen schieten. Voorts waar deerde hij het zeer dat hij niet alleen op bestuurlijk en op ambtelijk terrein, maar ook als mens enorm goed heeft kun nen functioneren in de Zoeter- woudse gemeenschap. Dank baar blikte hij terug op de vele dingen die in de 7 1/2 jaar in Zoeterwoude met zijn hulp veranderd zijn. Voor de toe komst noemde hij als belang rijke punt de gemeentelijke herindeling. Hiertoe moet ook het contact tussen de leden van de raad en het ambtelijk apparaat weer intensiever worden volgens Wingelaar. «bade ermiddag nam burgemees- hr. T. A. J. van Eysinga van stgeest afscheid van het leentepersoneel. Voordien rpen echter een verrassing letto die bestond uit een ade gebracht door de leer- en uit de hoogste drie klas van alle Oegstgeester la- scholen. Rond half drie en zo'n 1200 leerlingen rtoe bijeengekomen in het lelminapark. Het lag in de teling de burgemeester de achterzijde het raad- te laten betreden. De taxi irmee hij zou worden opge ld was echter enigszins te waarop Oegstgeests eer burger de auto maar nam nietsvermoedend terech- am tussen de duizendkop- kinderschaar. De verras- was er echter niet minder en onder leiding van orga- itor Eegdeman werd er uit borst gezongen, iet raadhuis werd jhr. Van toegesproken door de leentesecretaris de heer Vreeken, de direkteur ge- intewerken J. van Gorkom, adjudant van de Rijkspolitie heer Gelderblom en de rzitter van de pers.ver. de r Van Turenhout. Zij allen len afscheidsgeschenken ftSSENHEIM De in Sassenheim ïrblijvende Noordierse kinderen zijn sterochtend naar de Linnaeushof ïweest/waar ze zich uitstekend ver- aakt hebben. In de belangstelling onden vooral de skelters, waterfiet- in en schommels. Sommige jongens laakten hun hele knipkaart op in de telterbaan. Voor de middag was een lm en een bingo gepland, maar om- at het weer eindelijk erg mooi as geworden, werden deze plannen ïwijzigd. De kinderen brachten de liddag door in zwembad Wasbeek en srmaakten zich daar uitstekend. Avonds was er geen programma, e meeste kinderen hebben toen, op a Sassenheimse koopavond, met hun astouders souvenirs gekocht. Ook i 'erd er door velen aan de plakboe- en gewerkt. Het Nederlandse comité °mt soms voor opzienbarende ver dingen te staan met de Noordieren, an jarig meisje kreeg een rauw ei in aar haar gesmeerd. Maar kwaad erd ze niet. „Dat is traditie bij ons in elfast als je jarig bent", merkte ze toog op. And again we had a bus waiting for us near the Zevensprong-building yersterdaymorning. It brought us this time to the Linnaeushof, an extre mely large amusementpark near the loveley town of Bennebroek. You spent all morning there, paddling on waterbicycles, racing in small motor cars, playing on swings and riding in the small train. Many of the lads didn't get enough of the go-carts. Re ally exciting racings were held yester- daymorning in the Linnaeushof. Today's letter is from Nancy and Rhonda: „We would like to thank the people we are staying with for the nice way they have treated us. They have trea ted us like their own children. We even call them mum and dad. And we would like to thank the people who arranged the program for the three weeks as we all have enjoyed oursel ves. We would most like to thank the Irish leaders, especially Duncan for coming in to look after us when he wasn't fit enough. It is our friend Tra- cey's birthday and we would like you to say happy birthday to her for all the group". Thanks Nancy and Rhonda. Duncan must be very proud now being menti oned by you in this paper. But he de serves it. Yesterday afternoon we intended to watch a movie in the canteen of the local football club. But the weather was bright and shiny, so we cancelled the movie and walked to the swim- mingpool where we spent the after noon swimming and playing. At five o'clock your foster parents waited for you because there was no evening-program. I learned that many of you went out shopping or worked on your scrapbook. Tomorrow we'll be guests of a special branch of the boy-scouts in our area. This branch has a lot of sailingboats, so we'll leave shore at ten o'clock in the morning and go to an Island in the Kaag Lough. Half of the group will do serveral games there, while the other half will get sailing-instructions. You'll be all professional sailers at the end of the day. In the evening we'll go to the dunes for other activities. Frits Beutick. Het door zon overgoten buitenverblijf voor de gorilla's in het Dierenpark Wassenaar was giste ren het toneel van een experiment om VIP, Ne derlands eerste in gevangenschap geboren go- rillajong, los te maken van moeders pappot. De bioloog en directeur Jan Louwman achtten de tijd gekomen dat de als kool groeiende apetelg het begrip sociale contacten werd bijgebracht. Wie zou deze rol beter kunnen vertolken dan oom Bobby uit de naastliggende kooi, die nieuwkomer VIP vanaf de eerste dag van zijn geboorte met grote belangstelling door de tra lies heeft gevolgd. Bobby moet dus als een soort peetvader gaan fungeren voor de mini-uit voering van deze kolossale mannetjesgorilla. Maar de sociale hiërachie is bij de mensapen heel wat gecompliceerder geregeld dan bij men sen. Het kwam daarom nog niet tot een „Aap, wat heb jij mooie jongen", zelfs niet tot een af tasten, maar uitsluitend tot het om elkaar heen- draaien. Belangrijker leek het elkaar vooral niet uit het oog te verliezen. Toch heeft de leiding van het Wassenaarse dierenpark goede hoop dat de toenadering het drietal binnen enige da gen beter af gaat. De izegrimmige blik van Oom Bobby beloofde gisteren echter nog niet veel goeds. VIP hangt nog aan moeders pappot

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7