„Flushing Meadows hevig bekritiseerd P I Democratisering ziekeninrichtingen mag confessioneel karakter niet verdringen KORTE METTEN Sinds 6 Jaar komt Europa's meest verkochte i auto niet uit Duitsland, Frankri jk of Japan, maar uit Italië. De Fiat 127. Boxbergers favoriet in St. Leger Nieuw: de Fiat 127Top. Roeisters naar herkansingen kerk wereld Betty Stöve geeft op door hitte WEGWIJS IN DE Opbrengst Kerkbalans weer hoger SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAGINA NEW YORK De derde dag van het toernooi om de Amerikaanse kampi oenschappen de „Flusing Meadows" is zonnig begonnen. Bij een temperatuur van 33 graden celsius zijn de eerste ron des van het heren en dames enkelspel voortgezet. Betty Stöve werd verslagen door de 17-jarige Amerikaanse Kelly Henry. Nadat zij de eerste set met 76 had verloren en in de tweede met 41 achter stond, verliet Stöve de baan met de opmerking dat zij zich niet goed voelde vanwege de hitte. „Ik ben geen zestien meer", aldus de 34-jarige Neder landse. Zij was geplaatst als zestiende. De enige geplaatste dame, die verder in actie kwam, was Evonne Goolagong, de nummer vijf van het schema. De Australische die van 1973 en 1976 steeds tot de finale doordrong, maar de titel nooit won, versloeg Kay Modaniel met 67, 64, 64. John Lloyd verwoordde na zijn zege met 61, 63, 67, 61 op Charlie Pasarell de algemene kritiek op de open Amei kaanse kampioenschappen: „De omstan digheden zijn de slechtste die ik ooit in een belangrijk toernooi ben tegen geko men", zei de Brit. „Het geluid van de overkomende vliegtuigen (van de nabij gelegen luchthaven la Guardia) maakt het moeilijk om je te concentreren. Je kunt de bal niet horen als die het racket raakt, wat van belang is voor het juiste gevoel en de luchtvervuiling is verschrikkelijk. Je kunt nauwelijks ademhalen". Belangrijke uitslagen: dames enkelspel, eerste ron de: Evonne Cawley-Goolagong (Aus)Kay McDa- niel (Vst) 6—7, 6—4, 6—4; Sylvia Hanika (Oos) Betsy Nagelsen (Vst) 16, 6—3, 6—2; 2e ronde: Bil- lie Jean King (Vst)Chris o'Neill (Aus) 6—0, 6—3; Martina Navratilova—Alycia Moupton (Vst) 64. 6—0; Kerry Reid (Aus)Ann Hobbs (Gbr) 64. 6—0. Heren enkelspel, eerste ronde: Wojtek Fibak (Pol)—Bob Carmichael (Aus) 7—6. 7—5, 6—2; Vijay Armitraj (India)—Riek Meuer (Vst) 6—3, 6—4, 6— 1; Brian Gottfried (Vst)Van Winitsky (Vst) 6—4, 6—2. 6—2. Tweede ronde: Björn Borg (Zwe)—David Carter (Aus) 6—1, 6—1, 6—1; Victor Peeci (Par)—Andres Gomez (Equ) 6—2„6—2. 64. Tegenvallend begin bij WK John Lloyd verwoordde de algemene kritiek op de open Amerikaanse kampioenschappen. „De omstandigheden zijn de slechtste die ik in een belangrijk toernooi ooit ben tegengekomen", zei hij onder meer. BLED De Nederlandse deelneemsters aan de wereld kampioenschappen roeien voor dames in Bied zullen al len moeten trachten via de herkansing in de strijd te blij ven. Geen van de vijf inge schreven boten heeft gisteren op het bergmeertje in Slove nië direct de eindstrijd of de halve finales kunnen berei ken. De beste prestatie leverde op de eerste dag van de kampi oenschappen de Wienese-dub- belvier. Met de op een plaats gewijzigde Bulgaarse ploeg als tegenstander behoorde winst zeker tot de onmogelijk heden. De Nederlandse combi natie moest de Bulgaren in derdaad laten gaan, maar slaagde er via een soepele eindspurt in Polen van de tweede plaats te verdringen. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zowel zaterdag als zondag zijn er rennen en draverijen op de Wassenaarse baan Duindigt. Zaterdag bestaat het programma uit acht draverijen en vier rennen. De entree is dan gratis. Zondag staat de klassieke St. Leger centraal. In deze ren met een prijzengeld van ruim 44 mille komen de beste driejarige mer ries en hengsten aan de start. Box berger Bloem en Boxberger Queen zijn favoriet voor de eerste prijs. Onze tips voor zaterdag (eerste start 14.00 uur) luiden: MONACOPRIJS: Romeo Fortuna, Ru- bjna en Regina du Bois. ANTIBESPRIJS: Rasch Hanover, Pendy en Romance H. AMATEURKAMPIOENSCHAP VIII. (eerste afdeling): Paljas Hanover, Rai nier Gallant en Peter Dartel. CRITERIUM DER 2-JARIGEN: Triomf van Boko, Tasja Lobell en Ty foon Hazelaar. BEAULIEUPRIJS: Ossian, Mai Regina en Never Worry. AMATEURKAMPIOENSCHAP VIII tweede afdeling): Robinia du Bois, Pari- oca S en Oebele Spencer. NICEPRIJS: Rocky Marciano, Riekie V en Rainmaker. CANNESPRIJS: Speedy Rotary, Soren- to en Sio van de Lente. AVIGNONPRIJS: King of Honesty, Mush Kabad en Telexiste. AURILLACPRIJS: Long Meadow, Emlaghmore en Kasto. AVRANCHESPRIJS(eerste afdeling): Kalypso, Partiele en Twitty. AVRANCHESPRIJS (tweede afdeling): Flying Dancer, Annemieke en Sir Raa phorst. De tips voor zondag (eerste start 13.00 uur) luiden: VERSAILLESPRIJS: Speed Buiten zorg. Reine Fortuna en Sanko. BLOISPRIJS: Pier Pander, Olke Oost- wijck en Pronkjewail. WASSENAARPRIJS: Robert Belwin, Okelli en Kairouan Lee. Outsider Nike Volann. VALENCAYPRIJS: Rio Tinto. Remi Star en Oble van Elsene. LOIREPRIJS: Opulent Pride, Nubar van Echten en Snegem Telstar. TOURSPRIJS: Paloro du Bois, Remar- quble W en Prins Hazelaar. CHAMBORDPRIJS: Sigrid, Sjors Bui tenzorg en Reprise. KING'S EAGLEPRIJS (eerste afde ling): Boxberger Eik, China Station en Jewel. GOUDEN SPELDPRIJS: Angry Briga de, Corkstone en King's Lion. ST.LEGER: Boxberger Queen, Boxber ger Bloem, Sir Wouter en outsiders: Maris en Sir Marcel. KING's EAGLEPRIJS (tweede afde ling): Little Korea, That's Swanee en Une de Roi. Zaterdag Paardesport: Duindigt Wasse naar: rennen en draverijen, 14.00 uur. Honkbal: Dedemsvaartweg: Olga ADO-Amstel Tigers (dubbelwedstrijd), 12.00 en 14.30 uur; Machiel Vrijenhoek- laan Kijkduin: Storks-Quick, 14.00 uur. Voetbal: Zuiderpark: Jong FC Den Haag-Jong Excelsior, 14.30 uur. Zondag Paardesport: Duindigt Wasse naar: rennen en draverijen, 13.00 uur. Honkbal: Leyweg: Celeritas- ODIZ Frogs, 14.30 uur; Kerke- hout Wassenaar: Wassenaar- Blue Birds, 14.30 uur. Rolhockey: Houtzagerij Hob- bemastraat: Residentie-Agor, 14.00 uur. Voetbal: Westvlietweg Voor burg: Wilhelmus-HOV, 14.00 uur. Tegenvallend vooral was derde plaats van Joke Di dorp en Liesbeth Vosmaer de twee zonder stuurvrouw! de voorwedstrijd heeft de reus-twee geen rol van bete nis kunnen spelen. De Poo twee, die in de Rotseerega door de Nederlandse pk werd verslagen, leidde ov tuigend van start tot finish, Voor een onmogelijke opga stond de Nederlandse acht l( skiffeuse Hette Borias. In I de gevallen was een zege i dig om een ronde verder komen. De Orca-skiffei deed het, gezien de overmai die tegenover haar stond, r eens slecht. Achter de meense Sanda Torna en Oostduitse Martina Schri werd ze derde. Tegen de uitermate snelle a ten had de Nederlandse I geen enkel verweer. Vtiji van start tot finish voer d i 1 derlandse acht in vijfd* laatste positie. Bij de lichte roeiers plaats de Nereus/Orca-vier zon stuurman en de dubbelti gevormd door Punt en Micl zich door overwinningen in series direct voor de halve nales van morgen. Bijzoni teleurstellend was de verri ting van de Nederlandse a< De zege moest aan de Sp jaarden worden gelaten, daardoor de eindstrijd bere ten. De finishfoto wees uit de combinatie nog door Gr< Brittannië naar de J- - plaats was verwezen. Kartl Knibbeler zal ook via herkansingen moeten zien te komen. Een derde plaats 5p een veld van vijf skiffeursi voldoende om over te naar de halve finales. •b De besturen van de Christelijke Vereni ging van Ziekenhuizen en Diakonessen- huizen (CVZ) en de Katholieke Vereni ging van Ziekeninrichtingen (KVZ) heb ben gereageerd op aanbevelingen van een commissie, ingesteld door de minis ters van cultuur-, recreatie- en maat schappelijk werk. Deze commissie heeft aanbevelingen gedaan inzake het demo cratisch en doelmatig functioneren van gesubsidieerde instellingen. Bij deze problematiek gaat het ook om de belangen van kerkelijke instellingen. De be sturen van beide verenigingen ontkennen de opmerking in de aanbevelingen, dat er een afnemende betekenis is te constateren van de confessie als leidend beginsel voor de organisatie van allerlei gemeenschaps voorzieningen. De in vele ziekeninrichtingen vertegen woordigde christelijke waarden hebben zich allerminst overleefd, zo menen zij. Dit geldt met name ten aanzien van instellingen waar geestelijk en lichamelijk zieken en gehandi capten voor langere tijd of zelfs voor het le ven verpleging en verzorging behoeven. Nu de toegenomen medische macht onze maat schappij voor nieuwe ethische vragen stelt moeten christenen en niet-christenen sa men, naar elkaar luisterend, nagaan wat ze kunnen bijdragen aan de hulp van mensen die hulp nodig hebben, aldus de beide bestu ren. In verband daarmee is het van belang, dat er ziekeninrichtingen zijn waar in het be leid vanuit deze intentie aandacht is voor de hele mens. de mens als integraal gehaal, als sociaal wezen, de mens-in-zijn wereld met alle levensvragen, die juist in die situatie bo ven komen. Dit behoeft geen belemmering te zijn voor het streven naar democratise ring. Maar de confessionele ziekeninrichtin gen zullen er voor moeten waken dat bij wijziging in werkwijze en organisatie onder meer bij democratisering daarvan, het con fessioneel karakter niet verdrongen wordt, juist om de belangen van degenen, die zij verzorgen zo goed mogelijk te dienen. De besturen van beide verenigingen menen, dat het recht om instellingen van gezond heidszorg als boven omschreven in stand te houden, gehandhaafd moet blijven. Zij vin den, dat vastgehouden moet worden aan de opmerking in het rapport, dat de verant woordelijkheid voor de democratisering al lereerst bij de instellingen zelf ligt. Daar zal men moeten uitmaken, welke wijzigingen in werkwijze, organisatie en dergelijke wense lijk en mogelijk zijn. De overheid moet daarvoor garanties scheppen. Pax Christi Nederland, Ce- lebesstraat 60 te Den Haag, heeft twee nieuwe publika- ties uitgebracht, geschreven in verband met de her nieuwde discussie in Neder land over de kernwapens. De eerste is „Praten over kernwapens", geschreven voor gespreksgroepen, met vier onderwerpen: De Vijand, Kernwapens, Ge loof en Kernwapens en Ont wapening. De gespreksstof richt zich met name op die mensen en groeperingen, die nog geen stelling heb ben ingenomen. Het tweede boekje „Ethiek Kernwa pens" is een brochure in de Wegwijzer-reeks. De kern bestaat uit ethische overwe gingen bij de huidige kern wapensituatie, de officiële pogingen tot ontwapening en bij eventuele eenzijdige initiatieven. Meer dan driehonderd Poolse rooms-katholieke intellectue len hebben een beroep gedaan op kardinaal Frantisek Toma- sek, aartsbisschop van Praag en de Tsjechische bisschop penconferentie om tien dissi denten, die in Tsjechoslowaki- je terecht moeten staan, onder bescherming te nemen en voor hun gezinnen te zorgen. De iien zijn in mei gearres teerd, beschuldigd van onder mijning. Verwacht wordt, dat zij binnen een maand terecht zullen staan. De onderteke naars van de brief zijn 317 studenten, academici, dissi denten, schrijvers, rooms-ka tholieke journalisten en sta fleden van het Nationaal Mu seum in Krakau. De permanente commissie „Geloof en Kerkorde", een van de belangrijkste afde lingen van de Wereldraad van Kerken heeft een week lang vergaderd in Taizé, de oecumenische kloosterge meenschap. Vijftig theolo gen uit alle werelddelen hebben aan deze jaarlijkse conferentie deelgenomen, onder wie de anglicaanse aartsbisschop Scott, presi dent van het centrale comi té en dr. Philip Potter, se cretaris-generaal van de we reldraad. Men hield zich on- aer meer bezig met teksten voor een leerovereenkomst in kwesties als doop, avond maal en kerkelijk ambt. De Cubaanse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer van tienduizend bijbels in de Spaanse omgangstaal. De bijbels worden geleverd en betaald door de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Ook het Nederlands Bijbelge nootschap draagt in de kosten bij. De vertaling is gemaakt door een commissie van pro testantse en katholieke bijbe lvertalers. De bijbels zijn de zer dagen naar Cuba ver scheept. In opdracht van de confe rentie van christelijke ker ken in Azië en van de We reldraad van Kerken zal be gin september het eerste vliegtuig met voedsel, medi cijnen, een arts en een land bouwkundige naar Cambod ja gaan, dat onder een ern stige hongersnood te lijden heeft. Kort daarna zullen Geschat wordt dat verge leken met 1978 de op brengst van de actie Kerkbalans 1979 (de in terkerkelijke geldwer vingsactie voor plaatse lijke gemeenten, kerken en parochies) over 1979 om de hervormde kerk minstens 8,32 procent ho ger zal zijn. De gerefor meerde kerken kunnen een toeneming met tien procent verwachten. De rooms-katholieke kerk had nog geen cijfers ter beschikking. Een en ander blijkt uit het verslag over de landelijke financiële actie Kerkba lans, dat door de hervorm de commissie geldwerving is uitgebracht. De reële toeneming zal, zo leert de ervaring, lager liggen. Pas in 1981 zullen precieze cijfers bekend zijn, waarbij ook inkom sten aan levend geld uit andere bronnen, zoals col lecten en giften, zullen worden opgeteld. Er is voor alle deelnemen de kerken een groei in het aantal meedoende ge meenten en parochies te constateren. Ongeveer acht miljoen Nederlanders, verdeeld over zeven ker ken, werden bereikt. nog vier vliegtuigen volgen. De hongersnood zal nog er- ergeren, nu de oogst in no vember vrijwel niets zal op leveren. De Vietnamese in val eind 1978/begin 1979 vond net in de planttijd plaats. In het Belgische Kortrijk wordt dit weekeinde een in ternationaal congres gehou den, gewijd aan het perma nent diaconaat. Het congres, dat drie dagen duurt, wordt bijgewoond door driehonderd diakenen en hun echtgenoten uit de gehele wereld. Afge vaardigden van diverse lan den zullen verslag uitbrengen over de plaatselijke werking van het permanent diaconaat. In België zelf zijn er nu 102 diakens werkzaam, verspreid over alle bisdommen. Het hui dig internationaal secretariaat bevindt zich in Freiburg. Met ruim 3'A miljoen verkochte exem plaren is de Fiat 127 vanafl973 de onge slagen kampioen op de Europese automarkt In zes jaar tijd is het gemoderniseerde 127-programma uitgebreid tot acht verschil lende modellen. Variërend in motorvermogen, luxe en komfort, doch eensgezind in zuinigheid, kompaktheid en kompleetheid. Een suksesformule die natuurlijk ook weer is toegepast op de nieuwste versie: de Fiat 127 Top. Tot de standaarduitrusting behoren o.a.: Lichtgrijs gekleurde bumpers en grille Achteruitrijlampen Brede, lichtgrijs gekleurde zijstrips Afsluitbare tankdop Dubbeltonige claxon Hoofdsteunen op de voorstoelen Twee matzwarte buitenspiegels 3-punts automatische veiligheidsgordels Getint glas rondom Voorruit van gelaagd glas Achterruit- wisser met sproeier Elektrische ruitesproeier Tweekleurige, brede velgen (4'/$J) met 155/70 x 13 banden Ruitewisser met intervalschakelaar Twee make-up spiegels Sportstuur Kleuren: metaalblauw of metaalbrons 37 kW (50 DIN pk) Prijs: f 13.470,- Fiat 127: leverbaar in vele uitvoeringen. Stoffen bekleding Beklede zijwanden Prijs vanaf f 10.412,- (900 L, 2-deurs). van de voorportieren Bredere arm leuningen vóór met handgrepen Tapijt over de gehele vloer Velours hemelbekleding Derde deur In tweeën neerklapbare achterbank Wijzigingen voorbehouden. Imp. Leonard Lang b.v., Daniel Goedkoopstraat 9, Industriegebied/Amstel 1096 BD Amsterdam. Tel 020-924888. VASTE ji u«j AFLEVERINGSKOSTEN Mfffj M f275,-. Prijzen inkl. BT.W. fffgfffl lil It h as

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6