De Kleine Oase blijft voor Leimuiden behouden Hazerswoudse raadsleden komen niet tegemoet aan wensen peuterspeelzalen Openlucht expositie rond Googher wei de RAADSLEDEN UNANIEM VOOR RENOVATIE ;rSn Alphense loco-burgemeeste werkt mee aan ondergang van vele IGOR-gemeenten Jan van der Meer 25 jaar dirigent van koor Vox Laeta REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAGINA 4 Alkeburcht' met ''openbrief ROELOFAREND- SVEEN Het Dorp- shuis de Alkeburcht is het onderwerp van een open brief van 'actiecom- mité Alkeburcht', ge richt aan alle inwoners van Roelofarendsveen. De actiegroep richt zich tegen de verpaupering die in het dorpshuis plaatsvindt. „De jeugd komt niet meer aan bod" zo stellen de actievoer ders. De voornaamste grief van de actiegroep is het feii dat de jeugd het vertier buiten de gemeente moet zoeken. „Naar Leimuiden of naar Leiden. Binnen de ge meente is alle ruimte op geslokt door particuliere feesten en partijen. De verenigingen zijn onderge schikt" aldus de open- brief. Met het vooruitzicht van het twaalfeneenhalf-jarig bestaan van het dorpshuis, in oktober, wil het commi- té weer vaste grond onder de voeten van de jeugd i^i 'hun' dorpshuis. LEIMUIDEN De behandeling van het krediet van 550.000 gulden voor de renovatie van 'De Kleine Oase', vormde gisteravond de hoofdmoot in de druk bezochte ver gadering van de gemeenteraad. Geen van de raadsleden was voor liquidatie van het zwembad, „Waar moeten de ouders zonder vervoers mogelijkheden, dan met hun kinde ren gaan zwemmen" aldus Van Dam (VVD). De kritiek van de raad richtte zich tegen de bepaalde onderdelen in de uitvoering van het project. Onderwerpen van dis cussie tijdens de bespreking van het kredietvoorstel was het niet na gaan door Burgemeester en Wet houders van uitbesteding van het project aan de plaatselijke aanne mers en de energiebesparing, die een niet verwarmd zwembad ople vert. De heer Fischer (Leimuiden 2000) bracht naar voren dat er bespaard kon worden op de installaties. De heer Van Zon (CDA) deed er nog een schepje bovenop met het stellen dat verwarming van het zwembad niet nodig is, "Het zwembad moet het heb ben van goed weer, dan is verwar ming niet nodig". Burgemeester Van der Kroft stelde hiertegen dat de be doeling van de renovatie ondermeer inhoudt dat behalve de jeugd ook ou deren van het zwembad gebruik gaan maken. „Het beeld dat alleen de jeugd in het zwembad verkeert, zoals op het ogenblik het geval is, moet een wijzi ging ondergaan in die zin, dat ook ou deren gebruik van het zwembad gaan maken. Het moet ook mogelijk zijn om in het na-seizoen te zwemmen. Verder moet de raad niet vergeten dat als men besluit om geen verwarming te plaatsen, dat het dan ook nooit meer zal gebeuren. Alles moet dan weer worden opengebroken en dat is waarschijnlijk niet meer te bekosti gen". De heer Van Dam (VVD) sprak zijn verontwaardiging uit over het feit dat er door het college geen informatie bij de plaatselijke aannemers was inge wonnen over de renovatie van de 'Oase' door een bedrijf 'binnen de grenzen' van de gemeente. „Ik heb de afgelopen weken mijn oor te luister gelegd bij de aannemers en die willen het plan graag realiseren". Burge meester Van der Kroft antwoordde in eerste instantie dat het een bedrijf moet zijn dat is ingesteld op dergelijke grote projecten en dat deze bedrijven door ondermeer een eigen tekenka mer en ondervinding met bepaalde bouwsystemen, kostenbesparend kun nen werken. Na de schorsing kwam Van Dam met zijn reactie „Ik ben ge schrokken van het idee van de burge meester over de kwaliteit van de plaatselijke aannemers". Burgemees ter Van der Kroft: Er is veel te doen in korte tijd. Eén februari moet het gebouw er staan. De zaak ligt erg ge compliceerd wil de renovatie binnen de grens van 550.000 worden gehou den en voor de gestelde periode". Uit eindelijk is er besloten om, voordat contact met een aannemer van 'bui tenaf' wordt genomen, de mogelijkhe den bij een plaatselijke aannemer te bekijken. De raad nam toen unaniem het voorstel van het college aan. Of de renovatie voor het bedrag van 550.000 gerealiseerd kan worden is echter pas absoluut zeker als de onderhandelin gen zijn afgerond. Een ander belangrijk discussiepunt werd aan de orde gesteld door de heer Tijselink (CDA) die over het voorstel inzake onderhouds- en verbeterings plan gemeentelijke woningen, de iso latie naar voren bracht. De heer Fi scher (Leimuiden 2000) vulde aan met het verzoek of het mogelijk zou zijn, dat het bedrijf, door de gemeente aan gezocht om gemeentelijke woningen te isoleren, voor dezelfde voordelige prijs particuliere woningen gaat isole ren. Van der Kroft hierop: „Het is geen taak voor de gemeente en de le verancier wil het op onze voorwaar den niet bij particulieren doen." Aan gevuld door wethouder Den Haan „De voordelen van de gemeente zijn niet voor particulieren". Het eerst gaat men beginnen met de Oostban waarvoor een vergadering op 1 okto ber met de bewoners wordt gehouden over de consequenties voor de huur en de besparingen die de isolatie ople vert. Dit gebeurt in samenwerking met het Energiebedrijf, dat bezig is met een studie over isolatie en de aan- Binnen twee jaar moet de verouderde 'Algemene Politie Verordeningen' worden vernieuwd. Hiertoe komt het college, indien mogelijk, iedere maand met een voorstel tot wijziging van een hoofdstuk van de verordening. Gis teravond werd de eerste in rij in be handeling genomen. In het voorstel is ondermeer het 'zwartboek' gehand haafd. Dit gebeurde na stemming zes waren ervoor, vijf er tegen. Verder voorziet de verordening in bepalingen die de sluitingstijden van cafetaria's regelen. Dit naar aanleiding van de opspraak rond de cafetaria die sinds enige tijd in Leimuiden is gevestigd. Mevrouw Van Puffelen-Vos uitte aan het eind van de vergadering haar on genoegen over de „One man show' van burgemeester Van der Kroft. Zij heeft het er als raadslid moeilijk mee, dat „de gekozen volksvertegenwoor digers zeer weinig bepaalde zaken verdedigen". Aan het begin van de vergadering werd de heer P. Twisk (VVD) beëdigd als raadslid. De Heer Twisk neemt de plaats in van de heer Van der Made. NIEUWE T T I alphense „Verwacht van mij GEMEENTE - secretaris geen politiek ALPHEN AAN DEN RIJN „Politiek getinte adviezen mag u van mij niet verwachten; wel zal ik u graag met mijn kennis en inzicht van dienst zijn. U zult bij mij een open deur vinden als u behoefte hebt aan informatie of ad vies". Dat zei gisteravond Zwollenaar H. Minekus (VVD) tegen de Alphense raadsleden bij zijn benoeming als ge meentesecretaris van Alphen aan den Rijn. Minekus die in Zwolle loco-secretaris was, zei verder te menen dat de raad alleen dan zijn taak goed kon vervullen als alle fei telijk informatie beschikbaar was. „Wederkerig zal ik alleen dan in staat zijn optimaal op bij u levende wensen in te spelen als ik de verlangens en denkbeelden mag kennen. Daarom hoop ik, dat er een goede en open communicatie zal ontstaan tussen uw raad en mij persoonlijk en met het bestuurapparat in het alge meen", zei Minekus verder. Over zijn funktioneren als gemeen tesecretaris merkte hij op: „Ik zie mij in de eerste plaats als hulp van de bestuursorganen bij het behartigen van de bestuurstaak. Met de toenemende complexiteit van de bestuurstaken, komt het accent daarbij in toenemende mate te liggen op het voeren van Minekus ging ook in op de wrevel die somtijds ontstaat bij de di verse diensten indien de secretarie zich daarmee bemoeit. „Die tussenkomst wordt dan als onnodig en hinderlijk ervaren. Maar ik hoop dat de contacten tussen de dienstonderdelen zich mogen afspelen in de sfeer die erop gericht is elkaar in het funktione ren zo goed mogelijk te ondersteunen". Over de werksituatie van het ambtelijke personeel zei Minekus onder meer, ernaar te zullen streven „persoonlijk aandacht te schenken voor de mens achtèr de medewerker". „Ik denk dat dit voor een belangrijk deel de sfeer in de werksituatie bepaalt", stelde hij daarover. Minekus zei verder er ook naar te zullen streven om ieders bekwaamheden zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. „Ik zie tegen die achtergrond mijn rol in de eer ste plaats als een enthousiasmerende, als het kan inspirerende begeleider, die deel uitmaakt van een groep mensen die het sa men waar zullen moeten maken". Tot slot merkte Minekus nog op dat „ons gezamenlijk streven erop gericht zal moeten zijn het bestuursapparaat als een eenheid te laten opereren". HAZERSWOUDE CDA-, VVD- en SGP-fracties in de gemeenteraad van Hazers- woude hebben gisteravond hun goedkeuring gehecht aan de verordening die de subsi diëring van de peuterspeelza len in de gemeente regelt. Te gen de tien voorstemmen ston den de drie tegenstemmen van PvdA—PPR-fractie (CDA'er Poot, ziek en VVD'er De Ruiter, in het buitenland, ontbraken). Straks, uiterlijk 1 januari1981, zal de leiding van de groep peuters in „Won derland" en in „Pippeloentje" op grond van de nieuwe regels berusten bij een kracht die voldoet aan de benoembaar- heidseisen van de minister van CRM. Dit betekent, dat zij in het bezit dient te zijn van het diploma „kleuterleid ster A". Wel, dit kan inhouden dat van de negen bij het stich tingsbestuur in dienst zijnde dames er acht zullen moeten worden ontslagen, omdat ze niet in het bezit zijn van dit diploma. F. H. Eijkelhof, deel uitmakend van het stichtings bestuur en voorzitter van de commissie „Wonderland": „Het bestuur zal zich nu op zeer korte termijn over de kwestie beraden". Eijkelhof: „We kunnen dus tot uiterlijk 1 januari 1981 op de oude voet voortgaan". Het be stuur zat, zei hij, meer verle gen om een financiële tege moetkoming („en dan verder werken met de huidige leid sters") dan dat er zoveel aan dacht wordt besteed aan de kwaliteitseisen der leidsters. Zijns inziens gaat het b en w niet zozeer om het geld, maar eerst en vooral óm die eisen. Eijkelhof kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de al ternatieven (van PvdAPPR) niet voldoende door het colle ge en door raadsleden zijn be studeerd. Hij: „Wat de PvdA en PPR naar voren brachten, slaat uiteindelijk méér op de financiën". Ondanks dat en ondanks twee uür discussiëren in de raad van gisteravond (eerder werd al een raadsver gadering aan het onderwerp besteed en was het in commis sieverband al vier keer agen dapunt), haalde de linkse frac tie geen succes bij de college- raadsleden en b en w. Struben en Van de Lecq-de Knikker besteedden er heel wat aan dacht aan. Laatstgenoemde: „Op voorhand wilt u nu een eventueel door de CRM-minis ter in te dienen verzoek gaan inwilligen" (dit wat betreft de kwaliteitseisen). En: „Twee leidsters per groep zijn niet overdreven" (dit inzake het" advies van het college om er een voor in dienst te nemen). Conclusie van de linkse frac tie: „Het moet blijven op de peuterspeelzalen zoals het was, met twee leidsters per groep". Struben: „Er is geen enkele re den om de huidige leidsters als niet gekwalificeerd te noe men". Waarna hij via enig cij- ferwerk tot de slotsom kwam dat met het voorstel van zijn fractie in totaal zo'n 13.000.- per jaar voor het peuterspeel- zaalwerk beschikbaar zal zijn. Dit in tegenstelling tot het be drag van het college voorstaat: zo'n 5.800.-. CDA'er Van de Berg bracht de brief van 27 augustus, door het stichtingsbestuur aan de raad gericht, in herinnering. Daarin wordt onder veel meer gesteld dat de standpunten van b en w en bestuur toch niet zo ver uit elkaar liggen en dat er geen sprake is van een „onover brugbare kloof". In de brief zou tevens de opmerking zijn gemaakt dat twee beroeps krachten per groep peuters niet noodzakelijk worden geacht. VVD'er Fransen sprak over de „stupide voorstellen" van PvdA en PPR. En hij stak een pluim op de hoed van de (eveneens VVD-)wethouder Berlemon. Deze wethouder van welzijns zaken bracht onder meer te berde dat de nieuwe verorde ning het stichtingsbestuur een stuk duidelijkheid biedt. Waarbij hij opmerkte dat in de overgangsfase (tot 1 januari 1981, dus) soepel zal worden opgetreden wat betreft "de na leving van de regels in de nieuwe verordening. De hierin naar voren gebrachte ei aangaande de benoemin van leidsters kenschetste als „objectief". Met nadi n verklaarde hij dat het pevts speelzaalwerk moet word gezien als sociaal-cultur 1 werk (en geen onderw Waarbij hij de oppositie enra beschuldigde niet het welzij31 maar het financiële beleid3" deze kwestie voor te staan.sc' Op 15 maart van dit jaar wi&e de nu door de meerderh van de raad vastgestelde sul dieverordening voor het terspeelzaalwerk voor eerst in commissieverb aangekaart. „Omdat het hoog tijd werd om deze zal te regelen", aldus de wetl der. Na een demonstratie ouders, eind mei van dit rond de eerste raadsvergi ring, nam het college het v< stel terug. Uren zijn hierna praat en gediscussieerd. de verordening is nu dan t vastgesteld. In het bijzijn zo'n zestig dames en heren de publieke tribune, die het slot nog uit de mond wethouder Berlemon vei men dat het college hopen binnenkort met komt om geld beschikbaai stellen voor het opknap van het gebouw van peu speelzaal „Wonderland" speeltuin „De Rode Want dit is immers bitter 1 nodig voor de kinderen di „school" gaan. CDA-RAADSLID SLOT OVER „WERKGROEP HERINDELING" ALPHEN AAN DEN RIJN Het CDA-raadslid A. Slot heeft gistera vond tijdens de raadsvergadering te Alphen aan den Rijn vraagtekens ge plaatst bij de voorgenomen deelname van loco-burgemeester J. Goedhart aan een provinciale werkgroep die zich gaat buigen over de gemeentelij ke herindeling. Slot meende dat goed hart dan mee zou werken aan de on dergang van acht van de tien IGOR- gemeenten. Slot merkte op dat de werkgroep een aantal modellen zal moeten gaan maken waarbij dan wordt uitgegaan van het gegeven dat een ge meente met minder dan 10.000 inwoners, moet verdwijnen. En acht van de tien IGOR-ge- meenten hebben minder dan 10.000 inwoners, liet Slot weten. Volgens hem zou deelname van Goedhart aan de werkgroep de verstandhou ding met de IGOR-gemeenten niet ten goede komen. Slot vond dan ook dat Goedhart zich alleen dan in de discussie zou mogen mengen als het Alphens grondgebied aan de orde kwam. Het CDA-raadslid had ook moeite met het dat het altijd burgemeesters zijn „die voor soort zaken worden gevraagd". „Die struikelen toch al over de funkties die zij den. Ze weten trouwens nauwelijks in commissies ze zitten. En dan moeten ze praten over zo'n belangrijke zaak", zei hij ontwaardigd. Slot meende dan ook dat het ter zou zijn om een „gewoon" raadslid vaardigen die dan streng geïnstrueerd zou ten worden. Slot stelde verder voor om d meentelijke herindeling in de commissie maar eens aan de orde te stellen. Daar zou moeten blijken dat Alphen zich redelijk o ten opzichte van de andere IGOR-gemee aldus Slot. Goedhart verzekerde Slot dat zijn houdi de werkgroep „afstandelijk" zal zijn en d een „loyale houding zal aannemen ten op van de kleinere gemeenten". Goedhart zei der dat het toch wel goed was er bij te zijn over je eigen grondgebied wordt gepr „Maar ik zal weinig zeggen, maar vooral luisteren", aldus Goedhart. En met dat woord en de toezegging dat de gemeen herindeling inderdaad op de agenda van zou worden geplaatst, was Slot kennelijk den gesteld. Wethouder Van Duijkeren sprak in zijn openingswoord over „Het kind met het water hoofd" waarbij de Sport dan het waterhoofd voorstelt en de Cultuur het kleine lichaam. De expositie moet de inwoners van Alkemade meer ver trouwd maken met het begrip kunst. De tentoongestelde werken zijn voornamelijk gemaakt door kunstenaars van buiten de gemeente. De 'Carolus- kring' hoopt er een jaarlijks evenement van te maken maar dan wel een expositie die geheel bestaat uit werken van Alkemadense kunstenaars. ROELOFARENDSVEEN De openlucht-expositie van de 'Caroluskring' rond het bejaardencentrum 'Googher- weide', is gistermiddag om vijf uur in 'De Tweesprong', door wethouder van Culture le zaken, de heer Vaji Duij keren, officieel geopend. De tentoonstelling van de 'Ca roluskring' kwam in samen werking met de gemeente Alkemade tot stand. De ex positie van abstracte en rea listische werken duurt van 30 augustus tot en met 12 september. Het bejaarden centrum is gelegen aan de Rembrandt Van Rijnsingel. Hiernaast kunstenares Marij ke Deege bij een van haar werkstukken. Op de toto onder: De tentoon- stelling is geopend. V.l.n.r. Van Duijkeren, Agnes Berck, Marijke Deege en Marcus Ra- venswaay. ROELOFARENDSVEEN Gisteravond vierde het Veense koor Vox Laeta het zilve ren jubileum van dirigent Jan van der Meer. Het werd een groot feest dat voor de diri gent geheel als een verrassing kwam. Een repetitie die normaal begon, ging tijdens de pauzr over in een huldiging in de vorm van een lied. Daarna werd de jubilaris toegesproken door de voorzitter van de vereniging, Jan Ver del. Deze diepte enigè historische feiten en data op, met name de datum 26 augustus 1954, omdat Toon Vranken toen na een negen jaar dirigeren afscheid nam van Vox Laeta en werd opge volgd door de 26-jarige Jan van der Meer. Na de speech ontvingen Jan en zijn vra I Coby uit handen van de voorzitter een ke misch werk, voorstellende „de drie Muzen". cadeau, dat gegeven werd namens alle led werd in opdracht van Vox Laeta vervaard door Piet Schadewijk, beeldend kunstenaar Roelofarendsveen. Daarnaast werden de d gent twee albums aangeboden, waarvoor ie< koorlid een pagina had gemaakt. Samen met de genodigden, waaronder colli Huub Buurman, en organist Leo van Doesela j met de ere-leden en met de koorleden 2 werd het feest tot in de kleine uurtjes voort] Het cadeau voor de jubilerende dirigent Jan van der Meer

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4