Vlatje Pronk ippermachtig Bert Oosterbosch verbaast in zijn eerste achtervolging EDERLANDER WINT GOUD BIJ MATEURSTAYERS GETRUCTE MOSER SCHAKELT SCHUITEN UIT tijwielfabrikant stopt als sponsor Ajax heeft schuld van een miljoen Sportwereld Wijnstekers en Van de Korput in selectie Oranje Wielart bevestigt goede vorm Lotto toto 'AG 'OBT LEIDSE COURANT. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAGINA 15 STERDAM Opnieuw goud voor Oranje. Matje Pronk jde het goede voorbeeld van Petra de Bruin en Jan Raas versloeg in de finale van de amateurstayers om het we ikampioenschap alle concurrenten. De coureur uit War- ihuizen was oppermachtig. Alleen de Belg Van Meel be- fde slechts een ronde prijs te geven. Ook Gaby Minne- deed het voortreffelijk. De 24-jarige voormalige wereld- npioen kwam niet in zijn tempo en maakte het succes r Nederland compleet door beslag te leggen op de derde lts. achter Noppie Koch rijden- Matje Pronk liet er geen fel over bestaan dat hij de ;e was die aanspraak kon een op de wereldtitel. Ge- t op de zevende plaats )g hij als een raket naar de wsitie. Daar schroefde hij tempo nog iets omhoog en on aan zijn rush naar het l. Na tien kilometer was hele veld al verdubbeld, en Guido van Meel slaag- r in de schade beperkt te den. Gaby Minneboo moest indelijk twee ronden prijs ik Noppie Koch veront- ildigend: „We konden niet zamer. We reden met een loge versnelling. Hadden Vertraagd dan was het ver- waarschijnlijk te groot ge- Ondanks de opgelopen terstand was de 34-jarige leboo niet teleurgesteld. ..Het is een kleine pleister op de wonde van vorig jaar toen ik in de finale moest afstap pen. Ik had graag om de eerste plaats meegestreden, maar het ging niet. Ik kon niet in mijn tempo komen. Ik had niet vol doende macht". Matje Pronk - met zijn 31 jaar ook Nederlands kampioen - die uitbundig door iedereen werd gefeteerd, kende dat pro bleem niet. Hij cirkelde over de piste met een snelheid van meer dan 75 km per uur. „Dit is het hoogtepunt uit mijn car rière", sprak hij uitgelaten. „Het ging grandioos". Dat laat ste kwam ook omdat de Ne derlanders in de finale vooraf hadden afgesproken niet tegen elkaar te rijden. Iedereen hield zich aan de belofte. En dat is wel eens anders geweest. De Nederlandse dames begon nen de strijd op het nummer achtervolging op de Olym pische piste in Amsterdam uit stekend. Keetie van Oosten- Hage en Anne Möhlman-Rie- mersma drongen beiden door tot de halve finales, waarin zij respectievelijk de Italiaanse Verona Bissoli en de Canadese Karin Strong tegenkomen. Het enige opmerkelijke was dat de buitenlandse meisjes de beste tijden op de klokken brachten. En dat ontloke Keetie van Oosten-Hage zelfs de opmer king: „Als we niet oppassen moeten Anne en ik straks nog om de derde plaats rijden". Het lijkt echter overdreven de komende ronde met te veel pessimisme tegemoet te zien. Vooral ook omdat Keetie van Oosten-Hage nog nooit van Verona Bissolo heeft verloren. Ook in de eerste ontmoeting van dit toernooi werd geheel volgens de bestaande traditie de winst in Nederland gehou den (4.02.80 om 4.04.64). En al was de Italiaanse dan snel in de kwartfinale, Keetie was toch slechts een halve seconde trager en klopte Connie Car penter met 4.01.94 om 4.07.28. Anne Möhlman-Riemersma, die in de eerste ronde verloor van Karin Strong, bereikte Op weg naar zijn wereldtitel zet amateurstayer Matje Pronk (links) Gerrie Groenewegen op een ronde achterstand. met haar tijd van 4.05.17 mi nuut toch gemakkelijk de laat ste acht. In de kwartfinale ging ze wat sneller rond en stelde tegen Beate Habetz met een tijd van 4.03.72 haar plaats bij de laatste vier veilig. Karin Strong schakelde Uta Rath- mann uit voor een hoge klas sering (4.01.06 om 4.16.83), ter wijl Verona Bissoli de Russin Vera Kouznetsova een halt toeriep (4.01.48 om 4.02.26). Vooral de prestatie van Strong maakte indruk omdat zij door een lekke band twee keer moest starten. PETER VAN PUTTEN .Uitslagen: Stayersfinale voor amateurs: 1. Matje Pronk (Ned) achter Koch, 50 km in 39.34,76; 2. op 1 ronde; Guido van Meel (Bel) achter De Paepe; 3. op 2 ronden: Gaby Minneboo (Ned) ach ter Walrave; op 4 ronden: 4. Roland Vögeli (Zwi) achter Lueinbuhl: 5. Bartolome Caldentey (Spa) achter Mora; op 5 ronden: 6. Gerrie Groene wegen (Ned) achter Stakenburg: 7. Rainer Podlesch (WD1) achter Burst; 8. Marino Bastianello (Ita) achter Dagnoni; op 8 ronden: 9. Felix Koller (Zwi) achter Ruchpi; op 10 ronden: 10. Gerald Schutz (WD1) achter Eindstand amateursprinters: 1. Hesslich (OD1), 2. Raasch (OD1), 3. Drescher (OD1), 4. Joeralev (Rus), 5. Tkac (Tsj). Kwartfinales achtervolging da- Eerste serie: 1. Anne Möhlman-Rie mersma (Ned) 4.03,72, 2. Beate Ha betz (WD1) 4.05,97; Tweede serie: 1. Luigina Bissoli (Ita) 4.01,48, 2. Vera Koeznetsova (Rus) 4.02,26; Derde se rie: 1. Keetie van (Josten-Hage (Ned) 4.01,94, 2. Connie Carpenter (VSt) 4.07,28; Vierde serie: 1. Karen Strong (Can) 4.01,06, 2. Uta Rathmann (WD1) 4 16.83. Kwartfinales achtervolging be roepsrenners: Eerste serie: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 6.10,11, 2. Gunther Schumacher WD1) 6.12,55; Tweede serie: 1. Fran cesco Moser (Ita) 6.07,80, 2. Roy Schuiten (Ned) 6.10,55; Derde serie: 1. Herman Ponsteen (Ned) 6.10,35, 2. Stephen Hefferman (GBr) 6.15,73; Vierde serie: 1. Bert Oosterbosch (Ned) 6.05,03 (baanrecord), 2. Daniël Gisiger (Zwi) 6.16,08. t Oosterbosch is blij met zijn verrassend snelle ach- Jolging. AMSTERDAM De rijwielenfabrikant Union zaf iVolgend seizoen niet meer optreden als sponsor van de Imateur wielerploeg. Dat verrassende besluit werd genomen door de directie in flieuwleusen. Als officieel motief wordt aangevoerd de te genvallende resultaten, de onzekerheid over het rende ment van de geïnvesteerde gelden in verhouding met de 'hoeveelheid publiciteit, alsmede het vertrek van Ad van Peer en Wies van Dongen. Beide coureurs rijden volgend gar als professional voor de Hoogenboom Bewaking Ploeg, pok Jan Jonkers overweegt volgend seizoen zijn heil bij de iroodrenners te zoeken. AMSTERDAM Dé sensatie was compleet. Terwijl Roy Schuiten met een strak gezicht buiten de stadion muren zijn nederlaag tegen Frances co Moser trachtte te verwerken, werd een andere Nederlander door de zesduizend toeschouwers uitbun dig toegejuicht. De voor het eerst op de zo zware achtervolging uitkomen de Bert Oosterbosch verbaasde op deze dramatische avond namelijk vriend en vijand door tot twee keer toe een geweldige tijd te rijden. In de kwartfinale ging hij zelfs zo snel, dat met 6.05.03 een nieuw baanrecord (oude record 6.07.0) werd gevestigd. Dat deed prompt even het leed van Schuiten vergeten. De favoriet werd uitgeschakeld op een manier, waaro ver nog wel een tijdje zal worden ge sproken. Hoewel het niet te bewijzen viel, was er volgens een aantal insiders geen twijfel mogelijk dat Moser met een oude truc zijn grote rivaal had uitge schakeld. Het toeval wilde dat de Itali aan gisteren twee keer tegen Roy Schuiten moest aantreden. In het eerste door loting ontstane duel nam Moser een fikse voorsprong, maar moest ver volgens diep het hoofd buigen toen Schuiten eenmaal was ontketend. Op de laatste twee kilometer ging de in Italiaanse dienst rijdende voormalige wereldkampioen zo hard, dat Moser op de streep meer dan vijf seconden tekort kwam (6.13.52 om 6.18.79). Toen bekend was welke acht snelste coureurs de kwartfinales hadden be reikt, bleek Schuiten volgens het regle ment opnieuw te moeten aantreden te gen Moser. Een strijd die de Nederlan der met vertrouwen tegemoet zag. E- venals in de eerste rit liep Moser ver weg. Niemand maakte zich evenwel zorgen, want de trage starter Schuiten zou in de tweede helft van deze achter volging zijn achterstand wel wegwer ken. Het pakte echter anders uit. Uitge rekend op het moment dat de aanval van Schuiten kon worden verwacht - na bijna drie kilometer - kreeg Moser een lekke band. Toeval of opzet? Die vraag werd onmiddellijk gesteld. Voor al ook omdat de Italiaan kort voor het lekrijden een abnormale beweging had gemaakt, waardoor het mogelijk zou zijn geweest de zo dunne achterband te vernielen. Boevenstreek of niet, voor Schuiten was de ontwikkeling van de strijd in ie der geval fataal. Na opnieuw te zijn ge start - op de plek waar de race was on derbroken - moest hij aanvankelijk we derom terrein prijsgeven. Ondanks een laatste krachtsexplosie kwam hij op de eindstreep ruim twee seconden te kort. Gelaten sprak de Nederlander later: „Dat is het risico van mijn stijl van rij den. Ik ben nu eenmaal een trage star ter, en moet het van de laatste kilome ters hebben." Opgetogen Heel wat opgetogener was uiteraard Bert Oosterbosch, die samen met Herman Ponsteen Nederland in de race naar de gouden medaille hielp. De neo-prof Oosterbosch deed dat op de fraaiste manier. In zijn eerste de beste echte achtervol ging - hij had dit onderdeel van de wie lersport nog nooit beoefend en zijn trai ning bestond slechts uit vijftien rondjes op de baan - degradeerde hij zijn direk- te tegenstander Jan Banbury tot een fi gurant. Met een tijd van 6.08.96 plaatste Oosterbosch zich als snelste voor de kwartfinales, daarmee nogmaals aanto nend, dat hy vorig jaar als amateur in derdaad een belangrijk aandeel had in het veroveren van de gouden medaille op de 100 km ploegenachtervolging tij dens de wereldkampioenschappen van 1978. En in de kwartfinale deed de roodharige coureur het nog eens dun netjes over. De toch door iedereen ge respecteerde Daniël Gisiger kreeg geen schijn van kans. Ondanks de triomf bleef Bert Ooster bosch nuchter. „Van de vijftien oefen rondjes op de baan heb ik er drie op volle snelheid gereden. Toen moest ik van Post stoppen en op de weg verder gaan. Ik heb zestig kilometer gereden met zes staande starts. Ik weet eigenlijk niet wat ik kan. Ik probeer gewoon zo snel mogelijk in mijn tempo te komen en dat zo lang mogelijk vast te hou den". Die strijdwijze bracht hem op merkelijk ver. Zo ver zelfs, dat nu al geducht rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid dat hij de aan Schuiten toebedachte medaille plak krijgt overhandigd. Wellicht slaagt overigens ook Herman Ponsteen er nog in de finale te berei ken. De Twentenaar, die door een ge broken ellepijp zijn voorbereiding zag mislukken - „ik ben maar naar een an dere dokter gegaan, anders had mijn arm nog in het gips gezeten" - beant woordde ruimschoots aan de verwach tingen. Hij versloeg eerst Schumacher met een tijd van 6.11.94 om 6.18.03 en schakelde vervolgens in de kwartfinale de lastige Engelsman Stephen Heffer man uit (6.11.94 om 6.18.86). Minder succes Aanzienlijk minder succes had de Nederlandse amateur achtervol- gingsploeg. De uit Dick van Eg- mond, Geert Schipper, Hans Vonck en Barend Huvenaars bestaande vier man tellende formatie, ging he lemaal door het stek. Met een tijd van 4.40,84 minuten bleven de pupil len van baancoach Pieter Nieuwen- huis ver verwijderd van de volgende ronde. Daarin wel als achtste en laatste Zwit serland. „Onbegrijpelijk", steunde Pie ter Nieuwenhuis. „Vorige week hebben wij die Zwitsers nog verslagen. Onze ploeg heeft zelfs al eens 4.32 gereden. En ook de Denen, die we in een recht streekse confrontatie eerder met 4.37 minuten aan de kant zetten, zitten nu wel bij de laatste acht". De diep teleur gestelde begeleider begreep er niet meer van. Het leidde zelfs tot de ont boezeming dat hij alle zaken binnen kort eens op den rijtje zou zetten. „De te leveren inspanningen moeten zinvol zijn. Ik heb een volledige baan en doe dit allemaal op onkostenbasis. Ik vind het leuk, maar er moet wel perspektief blijven". De Russische formatie bleek gisteren de snelste „trein". Op de voet gevolgd door Oost-Duitsland (4.25.07 om 4.25.79) dat één jaar voor de Olympische Spelen alle troeven voor het vergaren van een stapel eremetaal in handen lijkt te heb ben. Want ook bij de sprinters waren de Oostduitsers dit jaar oppermachtig. De regerende wereldkampioen Anton Tkac werd door Christian Drescher uit- schakeld. In de eerste rit werd de Tsjech gediskwalificeerd wegens het given van een zwieper. Na de tweede rit wel te hebben gewonnen ging het in de belle mis. Drescher won duidelijk. Veel hielp het hem niet, want in de halve finale stuitte hij op zijn landge noot Emmanuel Raasch, die in de eind strijd met Lutz Hesslich afrekende. Voor de Oostduitse officials alle reden om te glimmen, want ook aan de derde mast hing de Oostduitse vlag. PETER VAN PUTTEN AMSTERDAM Ajax zit behoorlijk in de schulden. De nationale landskampi oen staat voor bijna één mil joen gulden in het rood. Dat bleek eerder deze week op een vergadering van de le denraad, toen de begroting van dit jaar op advies van de financiële commissie werd aangehouden. Penningmeester Ton Brand- steder, voor het tweede jaar als zodanig bij de Amsterdamse club werkzaam, heeft aange kondigd aan het einde van dit seizoen zijn functie neer te zullen leggen. Vorig seizoen bedroeg het tekort 503.061 gul den, dit jaar liep dat tot nu toe al op tot 950.158 gulden. Voor het lopende seizoen wordt zelfs een verlies ingeschat van 1,1 miljoen gulden. Ter illu stratie: twee jaar geleden kon de Amsterdamse club nog bo gen op een batig saldo van 1,4 miljoen gulden. Tom Okker uitgeschakeld FLUSHING MEADOWS Tom Okker is in de eerste ronde van het open Ameri kaanse tenniskampioen schap in Flushing Meadows uitgeschakeld. De Nederlander verloor van de blonde Amerikaan Peter Fleming, de vaste dubbelspel partner van John McEnroe. De partij duurde vier sets, Ok ker won de derde. De uitslag was: 7-6, 6-4, 0-6 en 6-3. DEN HAAG Door het beter >en van strafschoppen heeft ODB de finale om de Henk Stadhouder bokaal tegen SOA gewonnen. Na negentig minuten was de stand 2-2. VENLO Jochen Vieten, doelman van FC VVV, zal ze ker vier weken zijn uitgescha keld. Hij liep woensdag tijdens de ontmoeting met Fortuna Sittard een gebroken neus en een lichte hersenschudding op bij een botsing met Ruis. Vie ten verloor ook twee tanden. VEENENDAAL Evenals in Arnhem wordt nu ook in Vee- nendaal actie gevoerd tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten. AMSTERDAM Op aandrin gen van de ijshockeyvereni- gingen heeft de bond de nieu- we opzet voor de bekercompe titie (drie poules met elk drie 1 clubs) van tafel geveegd. WILLEMSTAD Nadat er twee partijen zijn uitgespeeld is de stand in de traditionele schaakinterland Nederland- België 1-1. TOKIO De Canadese com binatie kunstzemmen Helen Vanderburg-Kelly Kryczka heeft het onderdeel duetten gewonnen tijdens de strijd om de FINA-beker. De Neder landse meisjes Marijke van Engelen en Catrien Eijken werden vijfde. ferstel f i>ftbalteam JERETO Op de vijfde van de strijd om de Euro- softbaltitel heeft Neder- »- zich tegen Spanje her- [d van de misstap tegen ië. De manier waarop dit nirde. was echter aller- ist overtuigend, liswaar liet de eindstand 17—0 geen twijfel bestaan het krachtsverschil, over vertoonde spel was coach Houtkamp bepaald niet te- ien. ong Oranje gen selectie :erste divisie ST Op dinsdag 4 sep- iber in stadion „De Vliert" i FC Den Bosch speelt g Oranje een oefenwed- d tegen een elftal dat is ngesteld uit spelers van ter divisieclubs, wedstrijd begint om half en wordt gespeeld in het r van de voorbereiding op edstrijden om het Euro kampioenschap voor lan- eams onder de 21 jaar. voor speelt Jong Oranje 6 oktober een uitwedstrijd Polen. ZEIST Ben Wijnstekers en Michel van de Korput, beiden van Feyenoord, zijn door bondscoach Zwartkruis voor het eerst gekozen in de selectie van het Nederlands ëlftal, dat woensdag 5 september in Reykjavik tegen IJsland speelt in de voorronden van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap. Wijnstekers en Van de Korput zijn de enige debutanten. De zes tien voor Reijkjavik zijn: Ruud Krol, Tscheu-La Ling, Piet Schrijvers, Simon Tahamata (allen Ajax), Hugo Hovenkamp, Kees Kist, Johnny Metgod (allen AZ), Michel van de Korput, Ben Wijnstekers (beiden Feyenoord), Ernie Brandts, René en Willy van de Kerkhof,'Jan Poortvliet, Huub Stevens, Michel Valke (allen PSV) en Pim Doesburg (Sparta). Bennie Wijnstekers, debutant in de selectie van het Ne derlands elftal. DUSSELDORP Onder goede weersomstandigheden zijn gisteravond in het Rheinstadion van Dusseldorp tijdens de internationale atletiekwedstrijden tal van aantrekkelijke prestaties geleverd. Het onbetwiste hoogtepunt was de 800 meter bij de heren, die op de streep werd gewonnen door de Keniaan James Maina. Maar ook de 100 meter horden bij de dames leverde door toedoen van Grazyna Rabstyn een we reldtijd op. Voor Nederland was er succes weggelegd in de vorm van de overwinning van Ruud Wielart bij het hoog springen. Daarnaast realiseerden Evert Hoving en Elly van Hulst hun beste seizoentijden. Ongekend boeiend voor de 12.000 toeschouwers was de 800 me ter bij de heren. James Maina, zaterdag winnaar op deze afstand tijdens de wereldbekerwedstrijden in Montreal in 1.47,7, moest Willi Wülbeck, zaterdag derde voor Europa, lange tijd voor en naast zich dulden. Pas op de streep besliste de Keniaan het duel in zijn voordeel: 1.45,7 tegen 1.45,8. Dat het in het Rheinstadion erg hard ging, werd wel bewezen doordat vijf lopers onder de tijd van Maina in Montreal bleven. Voor Evert Hoving en Arno Körmerling, de Nederlandse deelnemers op deze afstand, was in dit gezelschap geen ereplaats weggelegd. Hoving liep voortreffe lijk en eindigde als zevende in een tijd van 1.47,7, wat een ver betering van de beste nationale seizoentijd inhield. Arno Kör merling kwam als achtste over de streep in 1.48,3. Bij de dames kwam Elly van Hulst op hetzelfde nummer even eens tot deze verrichting. In de strijd om de hoogste plaatsen kwam zij niet voor, maar regelmatig lopend kwam zij tot 2.03,5 (zevende), waarmee zij haar eigen beste seizoenprestatie tot nu toe (2.04,7) ruimschoots overtrof. Zeer succesvol was Ruud Wielart. De Haarlemmer bevestigde zijn goede vorm door het hoogspringen te winnen. Als enige in het sterke gezelschap kwam hij over 2 meter 24. Zijn concurren ten Carlo Thranhardt en Dieter Mögenburg, bleven steken op 2.21.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15