Natte Hiswa biedt veel voordelen ét Primeurs Sneller en ruwer TE WATER Wat, wanneer, waar BINNENLAND ROTTERDAM De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en andere milieuvrienden zullen een< traan weg te pinken krijgen, maar het is niet anders. Steeds meer schepen worden aangeprezen in termen als geschikt voor hoge snelheden en ruw water", „naar keuze uit te rusten met twee -I motoren" en „kan droogvallen op het wad". De Rotterdamse Hiswa te Water zet een uitroepteken achter deze tendens. Er is, geven de organisatoren toe, bij scheepsarchitecten en jachtbouwers een streven naar meer zeewaardigheid te bespeuren in hun ontwerpen en produkten. Dit prikkelt de watersporter om pijn i'aargenot ook op groter water te zoeken. Men haast zich hieraan toe te I voegen dat met groot water buiten de Zeeuwse stromen, Het IJsselmeer en de Wadden, ook del l Scandinavische kustwateren, del Noordzee, het Kanaal, de Oostzee en de Bretonse en Normandische] kustwateren bedoeld worden. Dat l moge zo zijn vast staat dat de heersende trend zich allereerst op i de nationale baren zal uitleven met alle kwalijke gevolgen voor een brok redelijk omgerepte natuur van dien. Hoe het „sneller en ruwer" te rijmen valt met de regeringsoproep tot 5 procent vrijwillige energiebesparing, valt ook al moeilijk in te zien. Maar er is nog iets. De bootbezitters blijven met hun joekels natuurlijk niet altijd buitengaats. Ze willen ook wel eens op het kleine water toeren of op een rivier die slechts via klein water te bereiken is. En daar laten ze de paardekrachten van hun twee motoren eveneens de vrije teugel - zeker bij slecht weer, zoals het afgelopen seizoen, wanneer er op het binnenwater weinig vreugde te beleven valt. Dan wordt het jakkeren geblazen. Onbeschofte hekgolven hebben menig koffertje van niets vermoedende vissers weggespoeld of de pret van minder bedeelde watersporters vergafd, om maar te zwijgen van 'grove schade aan de wallekanten. ■Helaas schittert de Rijkspolitie te Water meestal door afwezigheid, behalve wanneer er een dom\ evenement als „Spelevaren" plaats heeft dat de lieflijkste stroompjes verandert in een Ouderijn voor boten. Hoe weinig rijp dit soort scheepseigenaren vaak is voor zijn sport, blijkt ook uit de waarschuwingen die de organisatoren hun Hiswa te Water meegeven. „De plezierschipper", manen ze, „die zijn horizon verwijdt van meer en plas naar dé watervlakten waar niet direct meer land in zich is, dient zich er terdege van bewust te ziji. dat varen op groot water meer inhoudt dan klakkeloos van A naar B koersen. Zijn schip bijvoorbeeld moet constructief opgewassen zijn tégen de krachten die een onstuimig golfpatroon kunnen opwekken. Tuigage en dekbeslag, afsluiters en dekluiken: eersteklas kwaliteit is geboden, beproefd op duurzaamheid en betrouwbaarheid in de meest barre omstandigheden. Tenminste twee opvarenden moeten de edele kunst van het navigeren beheersen, zo gaat de waarschuwing verder. Men kan overal in den lande terecht voor navigatiecursussen; de naderende wintermaanden bieden er goede gelegenheid voor en ANWB en KNMW kunnen alle gewenste inlichtingen geven. De electronische na vigatie-apparatuur bestaat tegenwoordig uit een i duizelingwekkend assortiment nodige, nuttige en onnutte zaken, klein, betrouwbaar en ongevoelig voor vocht. Maar ondanks al die hypermoderne voorzieningen moet de schipper op groot water altijd teruggrijpen op zijn kaartentafel met inhoud. Een goed bijgewerkte zeekaart, een kaartenpasser en parallel-lineaal, een zeemansgids en een logboek, een precisie-, uurwerk, een verrekijker en een vaarreglement blijven onontbeerlijke zaken aan boord. Betonningen worden nogal eens verplaatst en lichtseinen veranderd. Bij een aantal adressen in Nederland kan men zijn] zeekaarten up-to-date laten bijwerken. Op groter water verdient het aanbeveling altijd j kaarten te gebruiken die zijn uitgegeven door de Chef der i Hydrografie of door een overeenkomstige buitenlandse instantie, bij voorbeeld de British Admiralty. Voor een sluitende navigatie kan men ook niet buiten een stroomatlas van het gebied waarin men vaart. Op zee wordt gevaren volgens de regels als neergelegd in het Internationale Zee-aanvaringsreglement. De schipper moet een goede basiskennis van dat reglement bezitten" en een exemplaar van de tekst in zijn boordbibliotheek hebben. Tot slot: de Hiswa heeft, in samenwerking met ANWB en KNWV, inventarislijsten ontworpen hdie een beschrijving geven van wat, er minimaal aan boord dient te zijn om de veiligheid van r schip en opvarenden te garanderen. Maar „al deze zaken hebben natuurlijk weinig'nut wanneer de schipper en zijn bemanning zich niet houden aan de-basisbegrippen die hen tot goede zeelieden stempelen. Zeemanschap - daar gaat het in de allereerste plaats om". Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter.' ROTTERDAM De tweede Hiswa te Water wordt van 5 tot en met 9 sep tember gehouden in en aan de Leuve- haven te Rotterdam, in de buurt van het museumschip „Buffel". 135 Expo santen beslaan met 297 boten 35.000 vierkante meter water en 6000 vierkan te meter kade. De natte Hiswa zal dagelijks van 11 tot 19 uur geopend zijn. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6 gulden, voor kinderen tot 10 jaar, 4 gulden. De Leuvehaven is het eenvoudigste te bereiken per openbaar vervoer (metro halte Beurs). Parkeren is er alleen mo gelijk bij parkeermeters. Wie toch met de auto komt, zal zijn toevlucht moe ten zoeken in de parkeergarages Gro- temarkt, Rodezand, Aert van Nesstraat, Weena, Schouwburgplein en Kromme Elleboog. ter 50. Het schip heeft kimkielen waarin de brandstoftanks zijn ondergebracht. Binnen- en buitenbesturing geschieden hydraulisch. Na de Yamaha 33 introduceert de fabriek dit jaar de Yamaha 30 op de Europese markt. Ook bij dit schip is de motor voor in geplaatst en heeft men de hoofd kajuit voorzien van wegklapbare kooien zodat hij van een luxe salon veranderd kan worden in een functionele zeileriberging voor de racer. Prijs 96.500 gulden. Dick Carter heeft de Royal 33 ontworpen, een snel en comfortabel jacht van 189.500 gulden. Opvallend is de laag gehouden op bouw waardoor snel werken aan dek een eenvoudige zaak is. De uitrusting is over eenkomstig de ANWB-norm, categorie C voor zeegaande zeiljachten. Voor het eerst buiten Engeland wordt de Sigma 33 getoond, een ontwerp van David Thomas dat met zijn zes zeilen (inclusief kleine spinnaker) al tijdens verschillende races gedurende het eerste halve seizoen successen heeft geboekt. Prijs 105.700 gul den. De First 30 Halfton, door André Mauric Een snelle Jeanneau Melody. PIET SNOEREN Piewiet 930. ontworpen en uitvoerig getest in de „Cu- rore" single handed race, is nu door Bene- teau in serie-productie genomen waardoor de prijs op 75.000 gulden kon komen. Het standaard dekbeslag maakt de First 30 wedstrijdklaar. De snelle toerzeiler C C 34, in Amerika een overdonderend succes, beleeft in Rot terdam zijn Nederlandse première. Hij is leverbaar met vaste kiel (ruim 135.000 gulden) of met midzwaard (ruim 142.000 gulden). De Cobra 1050 is de jongste aanwinst in de serie kajuitzeiljachten of vinkieler; ook als bouwpakket leverbaar) is zeer geschikt voor langere tochten of voor de verhuur. Deze noviteit kost 136.000 gulden. Als wereldprimeur wordt ook de 170.000 gulden dure Pretorian 35 aangekondigd, een ontwerp van Holman en Pye die op dracht kregen een supersnel schip te teke nen. De internationale zeilwereld ver wacht veel van dit jacht. Daarnaast valt de luxe op. Zo bevat de Pretorian 35 zelfs een achterkajuit met volledige stahoogte. LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAG|D( een zeilende De nieuwe Westerfly Konsort. De Sigma 33. werel ROTTERDAM Vorig jaar nam de Hiswa als overkoepeld orgaan in de sport- en kampeerbranche het initiatief om naast zijn grote inter nationale tentoonstelling in de Amsterdamse RAI ook een natte show te gaan houden en zo het publiek in de gelegenheid te stellen de sche pen in hun ware element te bezichtigen. De eerste Hiswa te Water werd in Scheveningen gehouden en bleek een doorslaand succes. Dit maal is gekozen voor de meer beschutte Leuvehaven van Rotterdam en dat zal in de toekomst zo blijven. Waarom het tijdstip van 5 tot en met 9 september, zo helemaal achter in het seizoen, mosterd na de maaltijd bijna? Hiswa-voorzitter F. la Grouw heeft er weinig moeite mee verschillende pluspunten boven water te bren gen. „Het najaar biedt de adspirant koper twee belangrijke voordelen", zegt hij. „Hoewel veel schepen in serie worden gebouwd, kan de toekom stige eigenaar vaak enige invloed uitoefenen op detailafwerking. Voorts kan de bouwer dikwijls rekening houden met indelingswensen van zijn klant, mits die tijdig worden gemeld. Wanneer men zijn verlangens in het najaar kenbaar maakt, is de bouwer in staat zijn bouwschema daarbij aan te passen zonder in tijdnood te komen of tot verlate aflevering gedwongen te worden." Bovendien heeft de koper in veel gevallen als hij al bootbezitter was het afgelopen vaarseizoen nog vers in het geheugen. Hij kan (en dat geldt uiteraard ook voor de bootvrouwe) zich een meer duidelijke voorstelling maken van de manier waarop hij het „ideale" schip wil zien ingedeeld en aangekleed. De bouwer is daar ook bij gebaat en de importeur van jachten eveneens; hij kan het wensenpakket van de koper-in-spe doorgeven aan de fabrikant die het dan weer zal verwerken in zijn leveringen voor het mo deljaar 1980. Daarnaast lonkt er financieel voordeel voor wie in het najaar een schip be stelt. De opdrachtgever namelijk verzorgt in dat geval de voorfinanciering niet de bouwer of de importeur hetgeen een lagere prijs en een be lastingvoordeel betekent. Op de Hiswa te Water zijn de tentoongestelde schepen vrijwel allemaal te bezichtigen aan de pieren in de Leuvehaven. Voor de koper vormt dit een uitstekende gelegenheid om elk vaartuig te beoordelen op stabiliteit, zit comfort en loopruimte aan dek en onderdeks. Ook kan hij het bediening sgemak van tuigage en accessoires in de praktijk beoordelen. Zo ontpopt de natte Hiswa zich als een waardevolle aanvulling van de voorjaarsshow in de Amsterdamse RAI met zijn meer complete doorsnee van het jachten- en bootjesaanbod op de Nederlandse markt. ROTTERDAM Onder de 297 schepen van 6 tot 22 meter die de Natte Hiswa te Rotterdam toont, bevindt zich nogal wat nieuws. Daaruit hier een kleine bloemle zing om belangstellenden weg wijs te maken. Juist voor de tentoonstelling is het nieuwe Waarschip 660 gereed gekomen. Réeds in het ontwerpstadium bleek er zoveel inte resse te bestaan, dat het eerste productie jaar (een kleine honderd boten) vrijwel direct uitverkocht is. Romp plus compleet afbouwpakket kosten 16.750 gulden. Zelf afbouwen levert een besparing van 50 procent op. Ook voor het eerst wordt de Westerly Konsort getoond. Het bijna 9 meter lange, ruim 77.000 gulden dure jacht is ontwor pen naar de eisen van de moderne zeiler met de nadruk op prestatie, accommoda tie, veiligheid en vooral eenvoudige be- dienbaarheid. De Piewiet 930 is een nieuw ontwerp dat sterk de aandacht trekt door de onortho doxe indeling. Het is ook als wedstrijd- schip zeer snel. Vallen en reefuitrusting zijn vanuit de kuip zeer gemakkelijk te bedienen. Individuele eisen van de koper (die 106.000 gulden neer zal dienen te tel len) kunnen tijdens de bouw nog verwe zenlijkt worden. De Kolibri-werf levert al 18 jaar de Koli- bri 560. Het nieuwe, grote schip waarnaar zelfbouwende zeilers lang hebben uitge zien, is er nu ook. Deze Kolibri 700 heeft intensieve proeven doorstaan op alle wa teren en is zelfs op en neer naar Wight geweest. Het bouwpakket kost 19.000 gul den. Van der Meulen en Zoon te Sneek heeft zijn nieuwbouwprogramma van open-, kajuit- en zeeschouwen uitgebreid met een klassiek gelijnde Staversejol van 87.000 gulden. De romp is gebouwd van duims eikehout, geheel roestvrijstaal ver nageld en afgedopt. Het hout is behandeld met een olieproduct dat men gemakkelijk bij kan houden. Een wereldprimeur is de 210.000 gulden dure beachcomber 38. een stalen multi- knik zeiljacht met een lengte van 11 me- Scheepswerf De Rietpol in Spaarndam ontwierp met deze Beachcomber 38, een stalen multiknikjacht, De Draco 2500 Fly-fish.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14