hatcher nodigt ynch uit voor besprek over IRA Politiek touwtrekken om zetel van Rome's eerste burger Argan Je Pioneer-11 ^erkent ringen planeet Saturnus L( Debat Veiligheidsraad over Libanon afgesloten Onenigheid tussen niet- gebonden landen ÜUITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 et helikopters van de Britse marine werden de stoffelijke overschotten van Mount- eitten en zijn verwanten vanaf de Ierse kust naar een vliegveld overgebracht voor irvoer naar Zuid-Engeland. LONDEN De Britse pre mier Margaret Thatcher en haar Ierse ambtgenoot Jack Lynch gaan na de begrafe nis van graaf Mountbatten met elkaar praten over een betere samenwerking tussen beide regeringen in de oor log tegen de IRA. Het heeft tot nu toe veel aan die sa menwerking ontbroken. De bedoeling van Thatcher is in het gesprek te bereiken dat de Ierse republiek een min der veilige vluchthaven wordt voor IRA-terroristen. In Ulster stijgt de spanning na de moord op Mountbatten, en kele van zijn familieleden en 18 Britse militairen. Met name wordt gevreesd dat protestant se gewapende benden zullen terugslaan. Londen heeft aan gekondigd dat de Noordierse politiemacht zal worden uitge breid. De leden van deze poli tiemacht, voornamelijk protes tanten, hebben in het verleden veelvuldig als doelwit van IRA-aanslagen gegolden. De stoffelijke resten van Lord Prins Philip en prins Charles (beiden links) waren gisteren In Eastleigh aanwezig bij de aankomst van het stoffelijk overschot van graaf Mountbatten. Mountbatten en twee van zijn verwanten zijn gisteren per vliegtuig overgebracht naar het Zuidengelse Eastleigh. Er waren enkele honderden men sen naar het vliegveld geko men, waar prins Philip, een neef van de vermoorde graaf, namens de koninklijke familie aanwezig was. „De mensen hier waren op hem gesteld, niet zozeer als edelman, maar meer als vriend en buurman. Het is passend dat hij naar ons wordt teruggebracht", ver klaarde een belangstellende. Het stoffelijk overschot is op gebaard in het landhuis van de overledene in Romsey, waar het woensdag, na een plechtig heid in de Londense Westmin ster Abbey, zal worden begra- De twee mannen die maandag waren gearresteerd op verden king van de moordaanslag op de graaf, zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld. Het zijn de Ieren Francis McGirl (24) en Thomas McMahon (31). Zij toonden daarbij geen spoor van emotie. Inmiddels wordt een grootscheepse jacht ge maakt op een derde verdachte, die volgens de politie de bom die het leven van Mountbatten eiste, van afstand tot ontplof fing heeft gebracht. Li tf( (Door onze redacteur rimtevaart) EN HAAG De Amerikaanse imtesonde Pioneer-11 zal zaterdag de ringenplaneet Saturnus op kleinste afstand van 21.400 km isseren. Saturnus is het tweede gro- reisdoel van de al in maart 1973 h) lanceerde robotverkenner, die in wvfecember 1974 een aantal foto's van reusachtige planeet Jupiter naar aarde overseinde. Behalve de pla- jet Saturnus zelf zo'n anderhalf E— liJjard kilometer van de aarde oet Pioneer-11 ook de Saturnus- aan Titan onder de loupe nemen. Dfcet an, groter dan de planeet Mercurius slechts weinig kleiner dan Mars, is or zover bekend de enige satelliet in s zonnestelsel met een eigen damp ing en het wordt zelfs mogelijk acht, dat zich op Titan leven zou nnen ontwikkelen of misschien zelfs heeft ontwikkeld. Pioneer-vluchtleiders in Californië het er overigens nog steeds niet ze- 01 r van, dat ze in hun opzet zullen sla- Uljn. Het zou best eens kunnen zijn hebben zij laten weten dat Pio- V( neer-11 niet aan zijn verkenning van Titan toekomt, omdat het fragile voer tuigje voordien al zal zijn uitgeschakeld door een „aanvaring" met een van de stukken kosmisch gruis in de buitenste regionen van Saturnus' befaamde rin- genstelsel. Pioneer-11 zal de buitenste rand van die ringen op zo'n 1900 km afstand passeren, maar er is een kans dat er ook buiten die ringen nog aller lei stukken puin rond de planeet draaien, die voor de ruimtesonde het definitieve einde zouden kunnen bete kenen. De passage van de ringen neemt iets minder dan 1 sec. in beslag, maar het risico blijft niettemin aanwezig. Enige uren later na de passage van Saturnus zullen de ringen opnieuw gepassseerd worden. Overleeft Pioneer-11 die beide passa ges, dan is er een royale kans op goede beelden van de maan Titan, die tot op een afstand van 356.000 km zal wroden genaderd. Titan heeft een oranje-getin te dampkring, die waarschijnlijk even dicht is als de aardse atmosfeer. De sa menstelling van die dampkring is ech ter duidelijk anders en bevat b.v. veel methaan. Er zou overeenkomst bestaan Een foto van Saturnus, die op 25 augustus door Pioneer-11 geno men werd van een afstand van 5,5 miljoen kilometer. met de oer-atmosfeer van de aarde en dat is dan ook van de redenen waarom sommige onderzoekers menen, dat zich op Titan organische moleculen kunnen hebben ontwikkeld, d.w.z. de bouwste nen van het leven zoals wij dat op aar de kennen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de planeet Saturnus en zijn min stens tien natuurlijke satellieten door een ruimtevoertuig van aardse makelij worden bezocht. Volgend jaar zullen die verkenningen door de veel geavan ceerder Voyager-1 worden voortgezet en in 1981 komt Voyager-2 op bezoek. De 260 kg wegende Pioneer-11 zal in totaal zo'n 150 foto's naar de aarde overseinen (die signalen zullen ander half uur werk hebben om de aardse grondstations te bereiken!) en zeker 100 van die foto's zullen aanzienlijk gede tailleerder zijn dan de beste aardse te lescoopfoto's van de ringenplaneet. Er worden Saturnus-foto's verwacht waar op nog details van een kleine 100 km in doorsnede zichtbaar zullen zijn. NEDERLANDS BEROEP OP PARTIJEN NEW YORK (DPA/UPI/ANP) De Veilig heidsraad van de VN heeft gisteravond het de bat over de toestand in Libanon afgesloten en Nederland heeft zich gevoegd bij die landen, die een beroep hebben gedaan op de strijdende partijen in Zuid-Libanon om de vijandelijkhe den te staken. Nederland heeft geen zitting in de Veiligheidsraad, maar de Nederlandse afgevaardigde, Pieter van Buuren, kon toch het woord voeren, omdat Neder land bijdraagt aan Unifil, de vredesmacht van de VN voor Zuid-Libanon. „De christelijke militie dient zich te onthouden van invallen in het Unifilgebied en de PLO zou haar toezegging gestand moeten doen om alle ge wapende eenheden uit dorpen en steden terug te trekken en met Unifil samen te werken bij de uit voering van zijn mandaat'" aldus Pieter van Buu ren. De Israëlische minister van energie, Yitzhak Mo- dai heeft verklaard, dat de teruggave van de olie velden in de Sinaï mogelijk wordt uitgesteld, tenzij overeenstemming met Egypte wordt bereikt over voortzetting van de olieleveranties aan Israël. FELLE VERKLARING CUBA HAVANNA Cuba heeft voor de conferentie van niet-ge- bonden landen een ontwerpverklaring opgesteld met een felle anti-westelijke toon en daarmee geweigerd enige con cessie van betekenis te doen aan de gematigden, zo hebben afgevaardigden naar de conferentie in Havanna gezegd. Gematigde landen als Egypte en Joegoslavië hadden ver wacht dat een eerdere ontwerpverklaring, van enkele we ken geleden, in matigende zin zou zijn gewijzigd, maar het nieuwe ontwerp zou nog militanter van toon zijn, zo zegt men. Het zal het voornaamste document zijn waarover de minis ters van buitenlandse zaken en staatshoofden de komende dagen zullen discussiëren. In de ontwerpverklarig wordt in feite voorgesteld dat de niet- gebonden landen zouden moeten samenwerken met de Sovjet- Unie tegen het westen, zo zeggen afgevaardigden. De westelijke mogendheden worden aangevallen op een reeks van zaken van af economie tot het Midden-Oosten en Afrika. In het document wordt Egypte beschuldigd van schending van de overeenkomsten van de organisatie, omdat dat land het vre desverdrag met Israël heeft gesloten. Voorts wordt aangedron gen op een volledige economische boycot van Israël. Het imperialisme, de omschrijving van de niet-gebonden landen van de westelijke mogendheden, wordt beschuldigd van bevor dering van de koude oorlog, inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van ontwikkelingslanden en van het voornaamste obstakel te zijn voor hun vooruitgang. Enkele concessies die Cuba heeft gedaan, zijn weglating van een paragraaf waarin Vietnam wordt geprezen en die zou kunnen worden uitgelegd als steun voor de Vietnamese militaire aanwe zigheid in Kampuchea (Cambodja) en de beschuldiging dat im perialisme tot de ernstigste vormen van schending van mensen rechten behoort. Volgens de afgevaardigden wordt in de nieuwe versie van de Cubaanse ontwerpverklaring aangedrongen op uitbreiding van militaire steun aan een aantal bevrijdingsbewegingen, waarbij de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en het Patriottisch Front voor de bevrijding van Zimbabwe-Rhodesië. In het document wordt geen standpunt ingenomen over het fel omstreden punt van de Cambodjaanse vertegenwoordiging op de conferentie. Llis 10 en 8 .ar voor 'verval op 6j ederlanders CKEBURG (DPA-Reuter) aTegen twee Westduitsers gisteren onder meer we- een nachtelijke overval 11978 op Nederlandse solda- i op oefening op de Lüne- •gerheide gevangenisstraf- i van tien en acht jaar iist. in jaar werd in het proces in ckeburg geëist tegen de 42- ige „gouwleider" Uwe Roh- r van de rechtsextremisti- e organisatie Viking-jeugd, en de ander," die alleen had slgenomen aan de overval de Nederlanders, acht jaar. esterschelde Tl ivaarlijker dan pha, aterweg j,S i ISSINGEN (ANP) De ol sterschelde is zevenmaal zo aar lijk als de Nieuwe Wa- bI 1S weg. Dit blijkt uit een vol- TeL is het VMZ-( Vereniging Mi- -r^fiihygiëne Zeeland) lijfblad -,he gouden Delta" geheim derhalf jaar oud rapport 1 het Nederlands Maritiem G tituut. In het rapport wor- d 1 vergelijkende cijfers ver- a« over ongevallen met [epen op de Nieiiwe Water en de Westerschelde. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De strijd om de bezetting van de burgemeesterspost van Rome is opnieuw ontbrand, nu prof. dr. Giulio Carlo Argan te kennen heeft gegeven met pensioen te wil len gaan. Hij is onlangs zeventig jaar ge worden en heeft in 1976, toen communisten, socialisten en sociaal-democraten hem geza menlijk aan de macht brachten, te kennen gegeven dat hij bij het bereiken van deze leeftijd zou aftreden. Prof. Argan is een niet-partijgebonden commu nist. Terwijl hij zich als kunsthistoricus in en buiten Italië een grote naam had verworven, was hij in de politiek nooit erg op de voorgrond getreden toen hij in 1976 werd aangezocht voor het burgemeestersambt van de Italiaanse hoofdstad. De communisten ahdden toen in Rome 35 procent van de stemmen behaald en vormden de grootste plaatselijke partij. Van daar dat ze vonden dat de lijn van christen-de mocratische burgemeester, die de stad sinds de Tweede Wereldoorlog onafgebroken had be stuurd, een einde diende te nemen. Professor Argan werd aan het hoofd geplaatst van een stad met onvoorstelbare problemen. Rome is een monumentale stad van eerbied waardige ouderdom, die tevens de grote sprong naar de moderne tijd onderneemt. Niet alleen door geboorteaanwas maar ook door forse im migratie is de bevolking van Rome in een kwart eeuw verdrievoudigd tot 3,8 miljoen in woners. Op grote schaal zijn er nieuwe wijken uit de grond gestampt, maar de manier waarop dat is gebeurd is niet altijd even gelukkig ge weest. Daarnaast bezat en bezit Rome nog tal van krottenwijken en zijn er ook nu nog stads delen, bestaande uit „woningen" die vervaar digd zijn van kistplanken en golfplaten. Het zou niet billijk zijn om te beweren dat daar nooit iets aan gedaan is, maar terwijl op de ene plaats problemen werden opgelost, ontstonden op een andere plaats weer nieuwe. Veel van dergelijke krottenwijken zijn opgeruimd en de bewoners hebben een beter, hoewel niet altijd ideaal onderdak gevonden. Toch leven vandaag de dag in Rome nog altijd zo'n 20.000 mensen in dergelijke door henzelf in elkaar gespijkerde bouwsels. Terwijl nieuwe wijken bij dozijnen uit de stad zijn gerezen, is de oude binnenstad met haar schat aan historische gebouwen ge deeltelijk ontvolkt. In het „Centro Storico" staan vierhonderd kerken, meestal kolossale en monumentale gebouwen die duur zijn in onder houd. Er zijn daarnaast buitenwijken met 150.000 inwoners waar geen kerk staat. Datzelf de kan worden gezegd ten aanzien van thea ters, scholen, postkantoren en dergelijke, die zeer ongelijk over de stad zijn verdeeld. Merk waardig is ook, dat Rome enkele honderddui zenden gastarbeiders herbergt, meest afkomstig uit Noord-Afrika, waarvan er velen illegaal in het land verblijven. Geldgebrek Ook burgemeester Argan is er niet in geslaagd, alle problemen in drie jaar tijds op te lossen, evenmin als zijn communistische collega in Na pels. Voor een deel hangt dat samen met het gebrek aan geld, waarvoor de steden in de eer ste plaats zijn aangewezen op de nationale be groting. Tot de goede dingen die Argan op zijn conto kan schrijven behoort de opstelling onder zijn leiding van het plan voor een „archeolo gisch park" in de Romeinse binnenstad, waar alle gemotoriseerde verkeer omet worden ver bannen. In dit gebied ligt onder andere het Fo rum Romanum alsmede een belangrijk deel van het oude Patrimonium, zoals het Colos seum, de Thermen van Caracalla en het Capi- tool. Of de mooie plannen ooit in daad worden om gezet is echter een andere vraag. Een burge meester heeft het ook in Italië niet alleen voor het zeggen en professor Argan lijkt' ook niet over de harde hand te beschikken, nodig om in deze stad en in dit land zijn goede bedoelingen erdoor te drukken. Het was ook professor Ar gan die persoonlijk ingreep, toen een internati onale hotelgroep de betonnen fundamenten voor een torenhoog hotel aan de historische Via Aurelia liet leggen, zonder dat hiervoor een bouwvergunning was verstrekt. Deze keer had den de brutalen eens niet de halve wereld, zoals ze dat nog hadden toen het aartslelijke, noordelijk Rome dominerende Hilton Hotel op de Monte Mario werd gebouwd. Te midden van geruchtmakende bouwschandalen is er toen rustig aan doorgebouwd en daar staat het nu voor een lange reeks van jaren lelijk te wezen. De geplande nieuwe kolos aan de Via Aurelia is echter, dankzij burgemeester Argan, niet ver der gekomen dan de kelders en de betonnen vloer op de begane grond. Niettemin is daar on der een gebied van grote archeologische waar de bedolven. Niemand hoeft zich echter te ver bazen als vroeg of laat, na het aftreden van Ar gan, ter plaatse toch nog eens de kolos verrijst die een Romeins aquaduct en de restanten van Romeinse villa's in de verdrukking zal bren gen. Vier kandidaten Er zijn thans vier kandidatep voor de opvol ging van de briljante kunsthistoricus die profes sor Argan is. Favoriet is de 54-iarige, in Rome geboren Luigi Arata, die de volle steun geniet van de nog adtijd machtige communistische par tij in Rome. Hij heeft, in tegenstelling tot zijn voorganger, ruime politieke ervaring, waarvoor hij school heeft gelopen in de CGIL de onder communistische invloed staande grootste va korganisatie van Italië. Tweede serieuze kandidaat is de van huis uit katholieke journalist Piero Pratesi, voorheen plaatsvervangend hoofdredacteur van het christen-democratische partijorgaan II Popoio. Pratesi behoort tot de christen-democraten die naar links zijn geëvolueerd. Hij behoorde tot de partijgenoten, die voorstander waren van de in voering van de echtscheidingswet en daarmee vierkant ingingen tegen de christen-democrati sche, door het Vaticaan geïnspireerde, partijlijn. Later brak hij met de Democrazia Christiana en werd in 1976 als „onafhankelijke" gekozen tot gemeenteraadslid op de communistische lijst. Evenals Argan is hij eerder een intellectu eel met een diepgaande culturele belangstelling dan een politicus. De beide overige kandidaten zijn op dit ogen blik de 55-jarige Calabrees Ugo Vetere, commu nist en lid van de Senaat, en de 47-jarige Luigi Petroselli, eveneens communist en bekend als eeri echte doordouwer. Er zal nog heel wat water, of wat daarvoor doorgaat, door de Tiber vloeien vooraleer de partijen het met elkaar eens Worden over Ar- gans opvolging. Bovendien is het niet uitgeslo ten dat, waar vier honden vechten om het Ro meinse been, een vijfde ermee heen gaat. Er zal echter een wonder voor nodig zijn, wil de eer ste burger van de wereldstad der katholieke kerk een christen-democraat zijn. Mulder deels vrijgesproken PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaanse oud-minister van voorlichting die later de portefeuille voor zwarten be heerde, Connie Mulder, is gis teren vrijgesproken van be schuldigingen dat hij gewei gerd zou hebben te getuigen bij een gerechtelijk, onderzoek naar het voorlichtingsschan daal, namelijk misbruik van overheidsgelden. Het schandaal dwong dr. Mul der af te treden en zijn mach tige functie van leider van de regerende Nationale Parij in de provincie Transvaal op te geven. Orkaan David verwoest Dominica BRIDGETOWN (AP) De orkaan David heeft verwoes tende gevolgen gehad op het kleine eiland Dominica in de Caraïbische zee. Ten minste zeven zijn mensen gedood, ter wijl bijna alle huizen in de hoofdstad Roseau zijn platge legd. Dit heeft premier Olivier Se- raphin gisteren verklaard. De premier deed echter de sombe re voorspelling dat het doden tal vrijwel zeker zou stijgen. De orkaan, een van de sterkste deze eeuw, verwoestte woens dag de bananenplanten op Do minica, raasde over de naburi ge eilanden Martinique en Gu adeloupe en zette vervolgens koers in noordwestelijke rich ting naar de zuidkust van Por to Rico en het eiland Hispanio- la dat bezit is van zowel Haïti als de Dominicaanse Repu bliek. Nog twee vanachtling in leven NAPELS (AP) Een van de drie in leven ge bleven babies van de achtling die op 16 augus tus in Napels op de we reld werd gebracht, is gisteren gestorven, zo is meegedeeld door artsen van het San Paolo-zie- kenhuis. De verantwoordelijke arts, dr. Ugo de Bellis, ver klaarde dat hij de ouders had gewaarschuwd geen valse hoop te koesteren over de levenskansen van de overgebleven twee ba- bies. Aanvaring bij Dakar: 38 man vermist ROTTERDAM (ANP) Bij een aanvaring tussen de bulk carrier „Scherpendrecht" van Drecht Ships nv uit Curasao en de onder Panamese vlag varende trawler „Parto nr. 81" worden 38 zeelieden vermist. Dit heeft een woordvoerder van Van Ommeren uit Rotter dam donderdag meegedeeld. De aanvaring gebeurde in de nacht van dinsdag op woens dag ten noorden van Dakar, nabij de kust van Mauretanië. Na de aanvaring is de trawler onmiddellijk gezonken. De bulkcarrier liep lichte schade op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11