Politie Ierland op ispoor van daders Wankel akkoord tussen Koerden en leiders Iran m Londen en Dublin moeten één lijn trekken tegenover de IRA Paus ziet af van bezoek aan Ulster Buitenland Aanslag Lord Mountbatten ïnanciële steun m Nicaragua reëel NORITw-»-*1 Amnesty vraagt om betere behandeling gevangenen Maleisië Young roept Israël op om acties in Libanon te staken LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 LONDEN Over de oorlog tegen de IRA heeft men vanuit Londen en Be lfast al jarenlang dezelfde geluiden kunnen horen die uit de hoofdkwartie ren van eerst Franse en later Ameri kaanse generaals in Vietnam kwamen: er is licht aan het einde van de tunnel in zicht; de vijand zal niet lang meer weerstand kunnen bieden tegen supe rieure troepen; de laatste resten voor de sympathie voor de rebellen onder het volk verschrompelen. Er is echter aanleiding om te geloven, dat de IRA nti beter georganiseerd is dan ooit, meer steun vindt onder de bevolking dan zelfs de regering in Dublin wiï toe geven, en dat er aan het eind van de tunnel duisternis heerst. Het is best mogelijk dat er in Noord-Ier- land niet meer dan 400 officiële IRA-ter- roristen aktief zijn, maar zij marcheerden op 12 augustus omringd door 7000 mede standers. De kranten in Dublin schrijven in schitterende taal over de schaamte die de Ieren voelen bij de dood van Lord Louis Mountbatten, maar het is een feit dat misschien een kwart miljoen Ieren in de republiek niet in die schaamte delen. Zij zijn ofwel van gevoelen dat de tragi sche gebeurtenissen van maandag tot be treurenswaardige, maar verdedigbare oor logshandelingen gerekend moeten wor den, of dat de blaam ervoor op de schou ders van de Britten ligt, die tenslotte de architecten zijn van het gedeelde Ierland en het geweld dat door die deling is opge roepen. Hoe kunnen zonder aanzienlijke Steun van de bevolking 400 procisionele IRA- mannen het Britse leger van zeg 16.000 en 6000 welgetrainde politiemannen in Ulster een tol van 10 tot 12 man per jaar afdwin gen, terwijl zij zelf maanden buiten schot blijven? In de oorlog tegen de IRA mag de Britse troepenmacht in Ulster, gesteund door welgetrainde Royal Ulster Constabu lary en veiligheidsdiensten, niet op door slaggevende successen rekenen. De enige rol van waarachtige betekenis is dat de troepen daar zullen moeten blijven om te voorkomen dat katholieken en protestan ten elkaar op grote schaal beginnen uit te moorden. Volgens ex-minister (in Eire) Connor Cruise O'Brien, thans hoofdredacteur van ,,The Observer" zal de IRA de oorlog heb ben gewonnen, zodra het de Britten uit Ulster heeft weten te verwijderen ten koste van ongelooflijke misère in zowel Ulster als de Ierse republiek. Connor Cruise O'Brien stelt vast dat Jack Lynch, de Ierse premier, er evenveel belang bij heeft dat de IRA wordt getemd als zijn collega in Londen, Margaret Thatcher. Lynch moet maar eens ophouden te bewe ren dat het aan de Britten is om „het pro bleem op te lossen", waarbij hij de protes tanten in Noord-Ierland het idee tracht te .verkopen dat de Ierse eenheid nog niet zo'n kwalijke zaak is. Daar valt geen en kele Noordierse protestant van te overtui gen. Ze sterven liever. Ofschoon de Ierse eenheid in de grondwet van de republiek ligt verankerd, weet Jack Lynch zeer wel dat het verdwijnen van de Britse troepen uit Ulster allesbe halve een zegen zou zijn. Het kan zijn droom niet zijn om overweldigende pro testantse meerderheden met bloed voor de ogen de katholieke getto's van Belfast en Londonderry te zien binnenrukken, zodat het probleem, door burgeroorlog weer „in Ierse handen" terecht zou komen. Dublin heeft te lang gehandeld alsof Ul ster een Brits vraagstuk was en Westmin ster heeft al te lang gehandeld alsof het probleem niet bestond of vanzelf, onder militair toezicht, zou verdwijnen. Lynch en Thatcher zullen samen aan het werk moeten om de condities te vinden voor een politieke oplossing van het vraagstuk. En de eerste conditie is dat Dublin en Londen met betrekking tot de IRA één lijn gaan trekken. Jack Lynch heeft een goede reden om met Margaret Thatcher in conclaaf te gaan. De meeste Britten, zo blijkt uit opi niepeilingen, zijn vóór de terugtrekking van de Britse troepen uit Ulster. Ze zijn het gedonder moe. Ze zijn bereid tot te rugtocht in de oorlog tegen de IRA. That cher kan onder zware politieke druk ko men te staan om de troepen terug te roe pen. Dat moet Jack Lynch ernstige zorgen baren. Connor Cruise O'Brien, die het we ten kan, zegt dat Lynch van oordeel is dat de Britse troepen nog lang (de rest van deze eeuw) in Ulster zullen moeten blij ven om enorm bloedvergieten in Noord zowel als Zuid te voorkomen. BERT VAN VELZEN j UBLIN/BELFAST De Britse lice-premier, George Colley, heeft gis- ïren gezegd, dat de Ierse politie naar Jle waarschijnlijkheid al beschikt jvër de identiteit van de moordenaars Lord Mountbatten. Hij maakte |ok bekend, dat de regering een be- rag van honderdduizend pond uit- M>ft voor informatie. ren ondervraagd, die in het verleden banden met de IRA onderhielden. Zij wa ren even na de aanslag aangehouden toen zij in een auto uit West-Ierland onderweg waren naar Dublin. Op hun kleren zou den sporen van nitroglycerine en zeewa ter zijn aangetroffen. Gestoken in een Brits parachutistenuni form heeft premier Thatcher gisteren on verwacht een bezoek aan Noord-Ierland gebracht, kennelijk om het moreel op te vijzelen. Onder meer wandelde zij, toege juicht door verraste voorbijgangers, een kwartier door het voornaamste winkel centrum van Belfast. De burgemeester van Brussel heeft te gengesproken, dat zijn kantoor een tele foontje van de IRA heeft ontvangen, waarin deze organisatie zich verantwoor delijk heeft gesteld voor de bomaanslag van dinsdag in Brussel. Het stoffelijhk overschot van Mountbat ten is vandaag naar Londen overgevlo gen. Woensdag zal de begrafenis zijn. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II zal in het kader van zijn driedaags bezoek aan Ierland geen bezoek brengen aan Noord-Ierland, zo heeft een woordvoerder van het Vaticaan gisteren meegedeeld. Details aankondigend van de tiendaagse reis van de paus naar Ierland en de Verenigde Staten, zei de woordvoerder dat na de recente gewelddaden (dood van Mountbatten en een groot aan tal Engelse soldaten) nu besloten is geen bezoek aan Noord-Ier land in het reisprogramma op te nemen. Van 29 september tot 1 oktober zal de paus Ierland bezoeken. Hij zal dan Dublin, Drogheda, Galway, Knock, Maynooth en Li merick aandoen. De preciese data zullen volgende maand wor den bekendgemaakt. Tiidens zijn bezoek aan de Verenigde Staten van 2 tot 7 oktober zal de paus Boston, New York, Philadelphia, Washington, Chica go en Des Moines bezoeken. Op 2 oktober zal de paus de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties toespreken en op 6 ok tober zal hij president Carter ontmoeten op het Witte Huis, zo heeft de conferentie van Amerikaanse bisschoppen in Washing ton meegedeeld. IIPHOL Nicaragua ft op korte termijn drin- d behoefte aan voedsel- p en medicamenten. Op langere termijn zal het 1 met reconstructiehulp :ten worden gesteund, is de mening van de he- Versteég en Schutte van ministerie van Ontwik- ngssamenwerking, die Nicaragua hebben beke- op welke wijze ons land helpen. Sandinistische regering tiest geldelijke steun bo de hulp in goederen, om rdoor de interne economie het totaal bankroete land r op poten te zetten. De dal,, j)dunov wil fopbaan 5 choreograaf SHINGTON (Reuter- 4) Ik ben uitsluitend artistieke redenen naar de lerikanen overgelopen, be- niet waarom mijn iw heeft besloten naar de fit Unie terug te keren en -mijn verdere loopbaan rnamelijk als choreograaf, a verklaarde Sovjet-danser id tander Godunov, die vori- jweek woensdag politiek de VS vroeg, gisteren zijn eerste verschijnen in openbaar in New York. 'rouw van Godunov, balie- van het Bolsjoi-ballet, maandag naar de Sovjet terug na een langdurig ithoud, gedurende welke van officiële Amerikaan- jde van haar eers,t de ver- n fihg wilde, dat zij geheel 'rije wil terugkeerde. l,. 0-jarige solodanser Godu- zei te betreuren dat hij vrouw, voordien niet meer kunnen spreken, want „ik t dat als wij elkaar toen len kunnen spreken wij ^P' ar niet zouden hebben atën". Hij ontkende dat huwelijk van hem en Lud- 'an a-Vlasova een huwelijk uit ?e9 kening was. Godunov zei, do( zijn carrière door de Bols- >hj! ürectie werd afgeremd strenge beperkingen. „Ik ite niet genoeg en mocht choreograaf fungeren h|' andere gezelschappen". I had geen rol gespeeld bij besluit, „want", zo zei hij, er! isers worden goed betaald Kj ië Sovjet Unie".Amerika ■steerd tegen de - Jische beweringen, dat de ht van Godunov een ge- °3 z°u zijn van Amerikaanse U] 'öcaties. beide deskundigen hebben geen directe hongersnood kun- nen constateren. „Wel heerst er op grote schaal ondervoe ding. Ongeveer een miljoen mensen, bijna de helft van de bevolking, zal niet voldoende te eten hebben", aldus de heer Versteeg. i Beiden verwachten, dat minis ter De Koning op korte ter mijn beslissingen zal nemen over de aard en de omvang van de Nederlandse hulp. De heer Versteeg achtte geldelijke hulp reëel. Hij sprak van een zeer goede samenwerking tus sen alle partijen in de huidige regering, wparbij partijpolitie ke stromingen nog moeilijk zijn te onderscheiden. Beide deskundigen toonden zich zeer onder de indruk van de wijze waarop, gezien de situatie in het land, de nieuwe Nicaragu aanse regering functioneert en de orde handhaaft. Tito in Cuba aangekomen President Tito van Joegoslavië is al in Havanna, de Cubaanse hoofdstad, aangekomen waar maandag de topconferentie van niet-gebonden landen begint. De 87-jarige partisanenlei- der van de Joegoslaven is de enige nog levende oprichter van de beweging van niet-gebopnden landen. Zijn vroege komst in Havanna is ondermeer bedoeld om met zijn gastheer Fidel Castro een meningsverschil uit te spreken over een passage in de ontwerp-slotverklaring van de bijeenkomst. Daarin staat dat de socialistische landen (o.a. de Sovjet-Unie) de natuurlij ke bondgenoten zijn van de niet-gebonden landen. Tito wil hiervan niet weten, en hij houdt vast aan het uitgangspunt van de beweging: onafhankelijk zijn van elk der beide super machten. Ook wil Tito voorkomen dat Egypte als Jid van de organisatie wordt geroyeerd. TEHERAN Tussen het gemeentebestuur van de opstandige Koerdische stad Maha- bad en de regering in Teheran is een offi cieel akkoord tot stand gekomen, dat een bloedbad zou moeten voorkomen dat het re sultaat zou zijn van een gewapend treffen tussen de opstandelingen in de stad en de drie met tanks uitgeruste legerkolonnes die de stad ingesloten hebben. Maar het ak koord is afgewezen door de verboden Koer dische Democratische Partij (KDP) die de Ongeveer vijftig Koerden, van wie de meesten in nationale klederdracht, heb ben gisteren op het Haagse Binnenhof gedemonstreerd tegen het optreden van het Iraanse leger in hun woongebied. De betogers riepen de hulp in van de Neder landse politieke partijen om de Iraanse machthebbers tot een andere houding te bewegen. Vluchtelingen gooiden bom over de Muur WEST-BERLIJN Vanuit West-Berlijn hebben maandag drie Oostduitse vluchtelingen een benzinebom over de dwars door de stad gebouwde Muur geworpen en hiermee een wachtlokaal van de Oostduitse grenswacht in brand gestoken. Uit mededelingen van de Westberlijnse politie blijkt dat er bij de brand geeij gewonden vielen. Militairen aan de Oost elijke kant doofden het vuur snel. Het nummer van de auto waarmee de veroorzakers van het incident ontkwamen, werd door voorbijgangers opge schreven en aan de politie doorgegeven. Deze hield hen aan op hun tijdelijke adres, een kamp voor Oostduitse vluchtelingen in West-Berlijn. Miljoenenroof in Frankrijk VALENCIENNES Vijf mannen en een vrouw hebben in Coude-sur-l'Escaut bij Va lenciennes een kantoor van de dienst der staatspensioenen overvallen. Ze sloten acht be ambten op en ontkwamen met ongeveer 15 miljoen franc 7 min.) in contanten, zo deelt de politie mee. opstand leidt. De partij erkent het akkoord niet, omdat zij niet in de onderhandelingen is gekend. De KDP wijst elk akkoord af dat geen reke ning houdt met de door haar gestelde eisen van stopzetting van alle militaire activiteiten in het Koerdische gebied, terugtrekking van de rei zende rechter sjeik Khalkhali, stopzetting van executies van Koerden en uitwisseling van ge vangenen. Het door de partij niet aanvaarde akkoord houdt in dat het leger de stad Mahabad kan in trekken, dat de leden van de KDP onbestraft blijven, maar dat geen amnestie zal gelden voor de leiders van die partij. Na het leger zou in de stad een revolutionaire garde moeten komen, evenwel gerecruteerd uit de plaatselijke bevol king. Dit akkoord is bereikt na dagen van on derhandelen, waarbij ook vertegenwoordigers van ayatollah Khomeini waren betrokken. Khomeini eiste gisteren nog eens nadrukkelijk de arrestatie van de leiders van de KDP en van anderen die in zijn ogen verraders zijn. DEN HAAG Amnesty International heeft gisteren de regering van Maleisië gevraagd de wet op de binnenlandse veiligheid af te schaffen. Op grond van deze wet zitten meer dan duizend men sen om politieke redenen in de gevan genis. Ook dringt Amnesty er bij de Maleisische regering er op aan een on derzoek in te stellen naar beweerde martelingen en mishandelingen van de gevangenen. Een van hen zit al 15 jaar vast in een kamp zonder een proces te hebben gehad. Ook zijn er vijftig ge vangenen die al langer dan acht jaar vastzitten. Daarnaast is gisteren een rapport gepubli ceerd van een onderzoekscommissie van Amnesty- die in november van het vorig jaar Maleisië heeft bezocht. Het was het eerste officiële bezoek van deze organisa tie aan het land. De leden van de missie hebben gesprekken gevoerd met een aan tal regeringsfunctionarissen, maar een be zoek aan de premier en de ministers van binnenlandse zaken en justitie werd niet toegestaan. Ook de toegang tot de gevan genkampen Taiping en Batu Gajah werd de commissie geweigerd. <et rapport vermeldt het toenemend ge bruik van de wet op de binnenlandse vei ligheid, die de regering toestaat politieke tegenstanders zonder vorm van proces ge durende lange tijd vast te houden. Ook gaat het rapport uitvoerig in op de ontoe reikende medische voorzieningen in de kampen. Een aantal gevangenen is ernstig ziek en er zouden zich verscheidene ge vallen van geestelijke instorting en zelf moord hebben voorgedaan. Protesten van de gevangenen tegen hun omstandighe den zouden door de autoriteiten met ge welddadige represailles zijn beantwoord. NEW YORK (AP) De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, heeft gisteren als voorzitter van de Veiligheidsraad tij dens een door Libanon ver zochte zitting Israël opge roepen om een einde te ma ken aan de militaire opera ties tegen Libanon. Young, die als hoofd van de VS-de- legatie bij de VN ontslag heeft moeten nemen wegéns contacten met de PLO, zei dat hij nog sprak met de volledige autoriteit van de regering van de VS. De Israëlische ambassadeur Yehuda Blum verklaarde na mens Israël, dat zijn land het recht heeft om PLO-bases te treffen, omdat vanuit Zuid- Libanon aanvallen op Israël worden ondernomen. Hij zei, dat Israël dit beleid zal voort zetten. De Libanese ambassadeur Tu- eni riep op om van Zuid-Liba- non „een zóne van vrede" te maken. Hij vroeg om meer VN-waarnemers en volledige terugtrekking van Israël uit Libanees grondgebied. In Tyrus waarschuwde de commandant van de vredes macht van de VN, dat de lan den, die manschappen hebben geleverd aan de Unifil, hun troepen zouden kunnen te rugtrekken, als de situatie in Libanon verslechtert. In de afgelopen tien dagen heeft Unifil tien man verloren en er zijn dertien gewonden. In Washington heeft de Saoe- dische minister van oliezaken, sjeik Achmed Yamani de VS gewaarschuwd, dat de kwestie van de Palestijnse rechten ex plosief is. Op de vraag of de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO Saoedi-Arabie heeft gevraagd het olie wapen tegen de VS te gebruiken ant woordde Yamani:„De ole is een constructieve macht, die wij als instrument gebruiken om onze zaak te ondersteu nen. Wij en niemand anders besluiten, wat wij met die macht doen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7