Hockey dames blijven aan de wereldtop Feyenoord mist zelfbeheersing Klantenbinding bij trecht-Den Haag er te zoeken Ajax zonder aanvalsvernuft Jeugdploeg finalist CONDITIONELE ACHTERSTAND WEST-DUITSLAND Excelsior overklast Haarlem IMPORT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 150.000.000 huisjes gereedgekomen GROOTEGAST, 30 aug. Sinds maart 1957 heeft zich in Nederland een gigantische bouw nijverheid ontwikkeld. Zo'jt 8 mil joen Nederlanders hebben zich, in hun vrije tijd, op de woningbouw geworpen. Dit werd mogelijk door de import van ca. 2,5 miljard bouw stenen uit Denemarken. Dagelijks worden hiernu ongeveer 500.000 huizen, schepen, kerken en kastelen gebouwd van LEGO5 stenen, door enthousiaste kinde ren en ouderen. Zo draagt LEGO z'n steentje bij in de ontwikkeling van de kreativiteit en fantasie van miljoenen. r\ VERSAILLES Het Neder lands jongensteam plaatste zich voor de halve finales van het toernooi om het wereld kampioenschap hockey door in de laatste groepswedstrijd Spanje met 3—1 te verslaan. De Nederlandse doelpunten kwamen van de sticks van (TRECHT Twee citaten, [et eerste: „Ze zaten vast, in de benen. Voetbal- irs zijn geen robotten. Ze ilden wel, maar het ging iet. Ik heb er geen verkla- |ng voor. Ik had geen enke opdracht gegeven. Ze zou- in aanvallen. Maar het liep iet. Ik heb ze in de rust nog :gesproken. Maar ook dat 1de niets uit. Toch waren geladen. We waren extra roeg bij elkaar gekomen n ons goed voor te berei- :n. Maar het werkte niet. k ben er ook ontevreden ver. Het was een slechte [edstrijd. Maar we hebben ':n punt. En daar ben ik te- reden over". En het tweede: rno< Zaten ze vast? Kom nou! eker met een touwtje aan Et eigen strafschopgebied! n dan op de t.v. maar roe- in dat we voor spektakel (oeten zorgen, dat we het (bliek moeten vermaken. iu als dat dan zo moet. ip ik er mee. Op zo'n ma- r word je ongeloofwaar- Dit was puur opzet. En (armee bezorg je de men- een bedorven avond". ivee trainers, twee meningen, et is al zo vaak vertoond in t betaalde voetbal. Maar wie ook gelijk had, de betalende eschouwer was de dupe. Dat g een wedstrijd tussen FC nmaeht en FC Onwil, waar de eerste omschrijving staat )r FC Utrecht-en de tweede >or FC Den Haag. De twee (fenmeesters die bovenstaand 'oza ventileerden waren, or zover dat al niet duidelijk is, achtereenvolgens Piet de pisser en Han Berger. Van de eerste een wat ontdane druk maakte bij het goed- :aten van de absolute wan- estatie van zijn ploeg en zijn illega pure boosheid etaleer- Want de manier waarop Den Haag de zesduizend jkers in de Galgewaard eende te moeten bedienen waarmee dank zij de 0-0 i punt werd veroverd, tartte :e beschrijving. it oi in el ie 'f teel anders i als het nu nog nodig was i! Weest, als er sprake zou 'In geweest van een tegen- ander voor wie ontzag zou oeten worden getoond, zou 1 zaak anders hebben gele- n. Maar FC Utrecht bleek uiterst bescheiden ploeg- dat slechts volgens het 'kende, maar o zo makke- >n jk te pareren hoge-ballen- la lor-de-pot-voetbal tot suc- s trachtte te komen. dien FC Den Haag dat besef 'd laten resulteren in wat po- 'iever spel zou er niet één int in Utrecht zijn behaald, lar vrijwel zeker twee. En n zouden bovendien positie Lex Schoenmaker komt te laat. Doelman Hans van Breukelen heeft de aanval van FC Den Haag al onder schept. ve berichten aan het thuis front kunnen worden doorge geven. De Hagenaars werden het veld ingestuurd met een op angst gebaseerde taktiek, die resulteerde in een wan prestatie. Het ene punt zou de aanhang volgende week zater dag in drommen naar het Zui derpark moeten lokken bij de thuiswedstrijd tegen Feye- noord. En, naar De Vissers mening, dan kun je dat beter doen door met destructieve middelen het vijfde punt uit vier wedstrijden te bereiken dan met attractief voetbal het risico te lopen een nederlaag te lijden. Dat een trainer zijn zo vaak met hartstocht bele den ideologie (met aanvallend voetbal het publiek boeien) met een zoals gisteren toege paste taktiek zacht gezegd fors op de tocht zet, leek De Visser niet te deren. Hij vluchtte in doorzichtige excuses. Die door zijn collega-oefenmeester Be rger dan ook terecht aan de kaak werden gesteld. Onthutsend Twee spelsituaties typeer den gisteravond op een bijna onthutsende manier de strijdplannen (nou ja, strijd plannen) van FC Den Haag. Eerst verscheen André Wet zel vogelvrij op de linker kant van het veld. Hij had kunnen doorlopen om een medespeler in het spel te be trekken. Daarna belandde, Ton Wickel aan de andere kant in een identieke situa tie. In beide gevallen was de rest van het team domweg ter hoogte van de midden lijn blijven staan. „Ze misten de scherpte", trachtte De Visser te verduide lijken. „Vanaf de kant kun je het bovendien vaak beter be kijken dan de spelers in het veld", liet hij er wat raadse lachtig op volgen. Met beide spelmomenten was de opvat ting van FC Den Haag zon neklaar gekenschetst. Kortom, het was bedroevend. Waarbij Han Berger nog als verzachtende omstandigheid mocht aanvoeren dat hij twee middenvelders, Cabo en Van Staa, miste en bovendien nog niet de beschikking had over de geblesseerde Leo van Veen. FC Utrecht zonder dit trio is een ploeg zonder hart, die wel hard werkte, maar doodeen voudig het vernuft miste om eens iets anders te proberen dan stereotiep hoge ballen richting Ben Rietveld los te la ten. „Daar kunnen we er wel duizend van hebben", merkte De Visser lakoniek op. Gele kaart De enige vermeldenswaardi ge feiten van FC Utrecht-FC Den Haag waren een gele kaart voor de na de rust voor Aad van Bergen Hene gouwen ingevallen Dick Ad vocaat. een bal tegen de lat van Joop Wildbret en een knappe redding kort voor het einde van Hans Galjé op een inzet van Rietveld. Waardoor de wedstrijd tot het einde bleef lijken op een feestje dat maar niet leuk wil worden. FRANK WERKMAN Scheidsrechter: Gans; toeschouwers- 6.000. FC Utrecht: Van Breukelen; Du Chatinier, Wildbret, Van der Vlag- (Streuer), Van Tamelen; Flight, De Kruyk, Tervoort; Gozems, Rietveld, Van Oostrom. FC Den Haag: Galjé; Van Vliet, Mansveld, Wickel, Korevaar, Van Bergehhenegouwen (Advocaat), Schoenmaker, Jonker, Wetzel, Van Leeuwen, Goodlass. Norbert van den Berg (Am sterdam), Tom van 't Hek (Kampong) en Maarten van Grimbergen (Klein Zwitser land). Door deze zege is Ne derland winnaar van groep A geworden. In de halve eind strijd ontmoet Nederland de Westduitse jongens, die in groep B als tweede eindigden De andere halve finale gaat tussen Maleisië en Pakistan. VANCOUVER De Nederlandse ameshockeyploeg, die vorig jaar te ladrid aan de wereldtop kwam oor het winnen van het wereldbe- ertoernooi van de FIJ (Internatio- ale Hockey federatie) heeft deze laats bevestigd in het wereldtoer- ooi van de IFWHA te Vancouver ujoor wederom in de finale West- )uitsland te verslaan. Zij het dit leer met een ruimere marge. Won lederland in Madrid met 10, in Vancouver werd het 41, na een ■uststand van 11. Een glorieuze verwinning, die in de tweede helft een misverstand liet bestaan over relke ploeg de sterkste was. Wederom scheen, zoals in beide wed- trijden eind juli in Hanau en Mann- eim, de strijd met de stand 31 te rij* -orden afgesloten, doch in de laatste ^linuut voegde Elsemieke Hillen, die in je tweede helft Margriet Bleijerveld erving (hetgeen een aanzienlijke ver- iglij terking van de aanval betekende) nog en briljant doelpunt aan de eerste drie Boekhorst, Hillen, Hendriks) toe. Ei- ^een Hyndman, de Schotse presidente "'an de Internationale dames-hockeyfe- eratie benadrukte dat van geen enkel de1* land de deelneming aan het eerste Olympische dameshockeytoernooi (1980 in Moskou) vast staat (ook niet van de beide finalisten van Madrid en Vancouver). Pas in januari 1980 zal daarover de beslissing worden geno men na bestudering van de resultaten van alle landen in de laatste jaren. Het is vanzelfsprekend, dat de supreme council, waarin afgevaardigden van de FIH en IFWHA, daarbij niet meer om Nederland als tweevoudig wereldbe kerwinnaar heen kunnen. Het toernooi van Vancouver, dat zo on gelukkig voor Nederland begon met het uitvallen van aanvoerster Maria Mattheussens-Fikkers in de openings wedstrijd tegen Canada, is tenslotte met vreugdesprongen afgesloten. De span ning, die toch boven menige wedstrijd heeft gehangen, was gebroken en er was alle reden tot grote vreugde. Im mers, het doel was bereikt, voor de tweede achtereenvolgende maal we reldkampioen. In Madrid uit tien lan den, in Vancouver uit achttien. Kansloos De finale was een échte finale, in de eerste helft met nerveus, soms onge controleerd spel. West-Duitsland nam de leiding. Bij een lange corner in de 25e minuut speelde Margit Muller de bal prachtig vrij en met een laag schot maakte zij Det de Beus kansloos: 01. Nederland was door deze tegenslag geenszins aangeslagen en nam gaande weg het initiatief steeds meer van de tegenstander over. Precies na een half uur kreeg Nederland de eerste strafcor- ner toegekend, toen de Duitse doelver- dedigster Christel Behr bij het uitlopen van een overtreding maakte. Christina Moser pareerde het schot van Fieke Boekhorst. Het was uitstel van execu tie, want toen twee minuten later het trio Von WeiierSevensBoekhorst wederom in stelling kwam, had de ver dedigingslijn tegen het schot van Fieke Boekhorst geen enkel verweer. De sco re was weer rechtgetrokken, de uit gangsposities voor beide ploegen bij het begin van de tweede helft gelijk: 11. Tenminste, volgens de cijfers. De feiten lagen anders. De Duitse ploeg, die eind juli in beide wedstrijden tegen Neder land blijk had gegeven een conditionele achterstand te hebben, had die in enke le weken niet kunnen wegwerken. De zware wedstrijden, vooral die in de hal ve finale tegen de Verenigde Staten, die pas in de derde verlenging werd be slist, hadden hun tol geëist. Nederland overklaste zijn tegenstander in het tweede gedeelte. Vooral de tacti sche wissel van coach Timmermans om Elsemieke Hillen in de spits van de aanval te zetten, bleek een goede beslis sing. Zij hielp Nederland in de 42e mi nuut aan een voorsprong (21), waar na Irene Hendriks er in de 64e minuut uit een strafbal 31 van maakte. Weer Elsemieke Hillen (70e minuut) maakte aan alle onzekerheid een eind met haar tweede en Nederlands vierde doelpunt. De Verenigde Staten bewees eerder over een van de beste damesploegen ter wereld te beschikken. Na de goede resultaten tijdens de Euro pese toernee in het voorjaar, met ónder meer de overwinning in het vijflanden- toernooi in Amstelveen en Rotterdam, zijn de Amerikaanse meisjes in het we- reldhockeytoernooi in Vancouver als derde geëindigd. Nadat zij maandag pas in de derde verlenging waren versla gen door West-Duitsland, zegevierden zij gisteren met dezelfde score over Australië in het duel om de bronzen medaille. Typerend beeld uit Fey- enoord-MW: de ver opge rukte Michel van de Korput loopt zich vast tussen drie Maastrichtse verdedigers. Van links naar rechts: Pierre Frantzen, Jo Quaden, Mi chel van de Korput en Sö- ren Busk. ROTTERDAM Het huidige Feyenoord mist nog steeds de zo noodzakelijke zelfbe heersing om defensief ingestelde tegenstan ders de wil op te kunnen leggen. Nadat de verwachtingen omtrent de Rotterdamse ploeg na de redelijk succesvolle oefenperio de plotseling weer bijzonder hoog waren ge spannen, is inmiddels wel gebleken dat de pupillen van trainer Vaclav Jezek nog heel wat moeten leren. Zodra Feyenoord het spel namelijk moet dicteren, blijkt de grote han dicap: er wordt veel te gejaagd gecombi neerd, sommige spelers lopen zichzelf voor bij en in de voorste linie komen daardoor maar al te vaak chaotische taferelen tot stand. Niettemin zal Feyenoord er rekening mee moe ten blijven houden dat vele ploegen met het idee om althans één punt mee naar huis te ne men naar de Rotterdamse Kuip komen. Zo ook gisteravond MVV. De Maastrichtse ploeg slaag de in die opzet (1-1), maakte op het publiek weliswaar geen al te positieve indruk, maar bleef tegelijkertijd wel kordaat overeind. En terwijl Feyenoord hoe langer hoe nerveuzer werd omdat de aanvalsgolven maar niet be loond werden, ontstonden er aan de andere kant zo nu en dan levensgrote gaten zodat zelfs een overwinning van MVV niet eens denkbeel dig was geweest. Jezek; „Als we in de eerste twintig minuten geen doelpunt maken, worden de spelers ner veus. Dan loopt het allemaal niet soepel meer. Alles gaat hoog door de lucht, dat is de oplos sing niet, We missen momenteel iemand die voor de rust kan zorgen". Grote zorgen heeft de Tsjech om Jan Peters. De centrumspits doet zijn bijnaam van „kamikazepiloot" constant alle eer aan, maar wordt zelden echt gevaarlijk. De vormcrisis, waar Peters mee kampt, wordt voorts verergerd omdat hij met de kansen, in dien die er althans komen, geen raad meer weet. „Hij heeft een doelpunt nodig", zei Jezek terecht. „Jan Peters moet dat zelfvertrouwen weer terug zien te krijgen". Weifeling ken zoals jongstleden zaterdag tegen PSV", verklaarde Jezek na afloop het angstige ge drag van zijn Deense libero. Een andere vrije verdediger uit datzelfde Scan dinavische land eiste ditmaal de onbetwiste hoofdrol voor zich op: Sören Busk. De blonde libero, kort voor het begin van de competitie door MVV overgenomen van de failliet ver klaarde Westduitse club Westfalia Herne, hield het hoofd op de momenten dat Feyenoord de pressie kon laten voortduren, koel en schrok er ook niet voor terug de bal af en toe de tribunes in te jagen. Achteraf blijkt dat ook Feyenoord ooit serieuze belangstelling voor Busk aan de dag heeft gelegd. Na de terugkeer van Aad Mansveld naar FC Den Haag had Je?ek zijn zinnen op de blonde Deen gezet. „Maar Westfa lia Herne wilde vijfhonderdduizend Mark heb ben wanneer Busk naar een Europese topclub zou gaan. MVV heeft aanzienlijk minder voor hem hoeven te betalen". Schapendonk Feyenoord heeft een snelle voorsprong no dig. Anders loopt het de ploeg zelf uit de hand. Maar het kan ook wel eens gebeuren dat uitgerekend de tegenstander in die be ginfase de leiding neemt. MVV deed dat voor 21.884 toeschouwers. In de dertiende minuut kreeg Cees Schapendonk even te veel ruimte, werd door Willy van Bommel gelanceerd en maakte prompt gebruik van een korte weifeling bij Ivan Nielsen. „Hij wilde niet opnieuw een strafschop veroorza Natuurlijk kon Feyenoord voor eigen pu bliek een vrijwel constant veldoverwicht in stand houden. Maar de kansen werden te ge haast om zeep geholpen en aan de andere kant bleef Cees Schapendonk telkens de aandacht voor zich opeisen. De kleine, zeer getructe centrumspits liet zelfs enkele keren een riante mogelijkheid onbenut om MVV's voorsprong uit te breiden. Onder meer kort voor tijd na een misser van Jan van Dein- sen, toen Schapendonk noch Van Bommel doelman Van Engelen kon passeren. Dertien minuten na de hervatting kwam Feye noord eindelijk op gelijke hoogte. Nielsen drong met de bal aan de voet het strafschopgebied binnen, deed alsof hij zelf wilde gaan schieten, maar legde de bal toen behendig klaar voor Pe- tur Petursson, die simpel kon scoren: 1-1. Even later verprutste Jan Peters de mooiste kans van de wedstrijd. Met drie man nota bene stormde Feyenoord vrij op doelman Peter Gerards af. Jan Peters strandde echter op de forse Lim burgse sluitpost. Gerechtigheid trouwens omdat Petursson tevoren duidelijk buitenspel had ge- DICK KIERS Scoreverloop: 18. Cees Schapendonk 0-1; 58. Petur Peturs son 1-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 21.884. Gele kaarten voor Jo Quaden, Van Marwijk en Van Bom mel. Feyenoord Van Engelen; Wijnste kers, Nielsen, Van de Korput, Van Deinsen; Stafleu (Van Til), Notten, Albertsen; Van de Lem (Budding), Peters, Petursson. MVV Gerards; Webb, Busk. Jans sen, Frantzen; Quaden, Dijkstra, Van Marwijk; Van Bom mel, Schapendonk, Adam (Schrijnemakers). HAARLEM „Zeven punten hebben we alvast", glunder de trainer Thijs Libregts van Excelsior na het nieuwe suc ces van zijn ploeg. De Rotterdamse eredivisiedebutant speelde gisteravond Haarlem van het veld met de alleszeg gende cijfers van 5-1 en handhaafde daardoor zijn hoge posi tie aan de top van de ranglijst. Tegenover de gelukkige, maar het succes relativerende Libregts stond Barry Hughes. Bijkans radeloos, want zijn ploeg zit volko men in de vernieling. Er klopte tegen Excelsior helemaal niets van en de vraag is hoe Hughes deze problemen denkt te gaan oplossen. „We moeten opnieuw beginnen", verzuchtte hij na af loop, maar hetzelfde had hij zaterdagavond na de nederlaag te gen Sparta ook al gezegd. Het was bijna gênant hoe Haarlem „voetbalde" tegen Excelsior. De Rotterdamse ploeg beleefde een heerlijk avondje in Haarlem en scoorde er vrolijk op los. Bij de rust was het 2-1 nadat Excel sior een voorsprong van 2-0 had gehad. Op dat moment was Haarlem eigenlijk al verslagen. De treffers van Piasmans en Pattinama werden op slag van rust gevolgd door een tegentref fer van Van de Ban. maar de hoop, die Haarlem daaruit putte, werd snel teniet gedaan. Twintig minuten na de hervatting was het al 4-1 (doelpunten van Tijl en Van Tour) en een kwartiertje voor tijd zorgde Pattinama voor 5-1 na een mislukt overstapje van Kramer, die met zijn belachelijke actie de ellende binnen de ploeg symboliseerde. Score: 16. Piasmans 0-1, 25. Pattinama 0-2, 42. Van de Ban 1-2, 61. Tijl 1-3, 65. Van Tour 1-4, 77. Pattinama 1-5. Scheidsrechter Van der Laar Toeschouwers: 3000. Haarlem: Boersma; Masefield, Gul- lit, Verkaik, Huyg; George, Haar (Reuser) Van de Ban (Melgers); Kramer, Kleton, Hendriks. Excelsior: Vermunt; Van Tour, Ou wehand, Pattinama, Ridderhof; Waslander, Struis (Nijssen) Kraan, Ernst, Till, Piasmans (Pot). Elsemieke Hillen had met twee treffers een belangrijk aandeel in de tweede wereldtitel van het Nederlands hockeyteam. ARNHEM Ondanks een indrukwekkend overwicht in de tweede helft heeft Ajax geen kans gezien Vitesse de beide punten afhandig te maken. Achteraf waren de Amsterdam mers niet eens ontevreden met de onbesliste eindstand, om dat zij pas in de slotfase erin slaagden de dreigende neder laag te ontlopen. Vitesse, dat het in hoofdzaak moest hebben van snelle uitvallen over de vleugels, kreeg al vroeg een ruggesteuntje via Bleijen- berg, die na goed doorzetten van Meijers en een lelijke beoorde lingsfout van Derby alleen voor Schrijvers verscheen en de kans meteen afmaakte: 10. Dat Ajax in een volgende fase, waarin het een steeds duidelijker stempel op de wedstrijd ging drukken, niet scoorde, lag enerzijds aan de besluiteloosheid van het trio Ling-Jensen-Tahamata en anderzijds aan uitmuntend werk van doelman Beukhof, die met enkele reddingen in uiterste nood het klasseverschil teniet deed. In de tweede helft heeft Vitesse vrijwel doorlopend met de rug tegen de muur gestaan, moest Ajax hoekschoppen aan de lopen de band toestaan, maar bleef overeind omdat de Amsterdam mers hun moordende tempo geen aanvalsvernuft meegaven. Totdat dan eindelijk Arnesen na een door Bonsink verlengde hoekschop van Ling mocht aanleggen voor de gelijkmaker. Score: 4. Bleijenberg 1—0, 81. Arnesen 11. Scheidsrechter. Keizer. Toeschou wers: 18,000. Vitesse: Beukhof; Zaaijer, Mulderij, Heezen, Mellaard; Das, Husers, Van der Vall; Gerdsen (Bursac), Bleijenberg, Meijers. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Wijn berg, Krol, Boeve (Bonsink); Schoenmaker, Arnesen, Lerby; Ling, Jensen, Ta- hamata. Spelers van Vitesse proberen La Ling van de bal te hou den.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15