araa-» wee patiënten verleden na loedtransfusie Kamer verdeeld over deelname Zuid-Afrika aan Paralympics Kamermeerderheid vol kritiek op kabinet en AR-top in kwestie-Aantjes Win tervahan ties 11 procent duurder uueer Niet te versmaden. Dromen in een fort van zand 'ilNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 kamerdebat ïarrisburg s litgesteld (Van onze parlementaire redactie) (en haag Voor de eede maal zal de Tweede imer het debat met de re- ring naar aanleiding van t ongeval met de kerncen- ile in het Amerikaanse A 1| irrisburg moeten uitstel- i. Als datum voor dit de- t was 11 september vastge- :ld. ■t kabinet heeft echter door igebrek nog niet geant- jord op de waslijst met vra- n die vertegenwoordigers n diverse kamerfracties in ril bij de regering deponeer- n. Volgens CDA-woordvoer- r Van Houwelingen zal op- ;uw bij het kabinet op grote oed worden aangedrongen. ROF. TINBERGEN: |g erdubbeling Werkgelegenheid y' 1 onderwijs en search logelijk )TTERDAM (ANP) er een jaar of tien kan in westerse wereld de werk- egenheid in de onderwijs- researchsector verdub- d zijn, mits de juiste poli- Ie wordt gevoerd. De eds toenemende werk- isheid in deze landen zou nnen worden bestreden or het scheppen van ar- dsplaatsen in deze secto- is de mening van prof. Jan ibergen. hoogleraar aan de ismusuniversiteit in Rotter- n. Hij sprak gisteren op een lenkomst ter gelegenheid het een-jarig bestaan van Wereldhandelscentrum in Maasstad. Volgens prof. ibergen kost de werkloos- dsbestrijding op deze ma- »r zeer veel geld, dat door de lastingbetaler moet worden ;ebracht. Dat kan volgens m ook door onze wensen pr luxe wat te matigen. Er- tiger is het naar zijn mening westerse wereld zal leten accepteren dat werk- »/ieid onder de ouderen zal bestaan en dat jongere eidskrachten die nu werk- m zijn in de zwakke econo- iche sectoren (zoals de tex- zullen moeten worden geschoold. CDA-fractievoorzitter I Willem Aantjes, wiens Ruud Lubbers was gis- oorlogsverleden in de teren de grootste pleit- Tweede Kamer werd bezorger van de heer 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste fracties in de Tweede Kamer hebben woensdag, tijdens de eerste termijn van het af sluitende debat over het oorlogsverle den van mr. Aantjes, forse kritiek ge leverd op de regering en op de top van de ARP, die Aantjes vele jaren gedekt heeft. Zoals verwacht spraken alle woordvoerders behalve die van het CDA zich uit tegen een terugkeer van Aantjes in de Kamer, hoewel zij zich wel realiseerden, dat de Kamer daar in geen enkel beslissingsrecht heeft. Opmerkelijk was dat de regeringspartij de VVD het kabinet nadrukkelijk ver weet de kwestie-Aantjes „onzorgvuldig" te hebben behandeld. De liberale woord voerder Joekes stelde daarbij vast dat de aanvankelijke conclusies van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie „on juist en onvolledig" waren. Hij merkte verder op, dat de regering, in de perso nen van de ministers Van Agt, Pais en De Ruiter, verantwoordelijk was voor de publicatie en de presentatie van deze be vindingen. De VVD-woordvoerder vond het een „verzuim" dat de regering de toenmalige RIOD-directeur De Jong voor de televisie had laten optreden. „Een regering mag dat risico niet ne men. Daarvoor stonden er teveel belan gen op het spel". Vooral omdat premier Van Agt heeft er kend, dat het onderzoek van het RIOD onder zijn verantwoordelijkheid was op gezet en afgerond, betreurt de VVD het dat er geen maatregelen zijn genomen, „zelfs niet besproken" om de gewenste geheimhouding te verzekeren. De PvdA'er Joop Voogd herinnerde er aan dat zijn fractie vorig jaar al verwij ten had geuit aan het adres van de rege ring. „Onze motie is toen verworpen". Voogd noemde het weinig zinvol op nieuw over de handelwijze van de mi nisters te gaan discussiëren. Wel wilde hij nog kwijt dat het tv-gebeuren in no vember vorig jaar en de effecten daar van de verantwoordelijkheid van de re gering. „en van haar alleen" waren. Voor het „verbijsterend" handelen van het kabinet vorige week, toen zij het tweede rapport van De Jong en A.J. van der Leeuw niet publiceerde maar wel zijn reactie daarop, had Voogd bijna geen woorden. Mevrouw Elida Wessel van D'66 vol stond wat de regering betreft met te zeg gen dat de ministers dr. De Jong een te grote machtspositie hadden gegeven en dat zij, „zoals nu ook weer blijkt, „supe- ronhandig" hadden gemanoeuvreerd. Des te meer woorden besteedde me vrouw Wessel aan de topmensen in de Antirevolutionaire Partij, die zij mede verantwoordelijk stelde voor het aanblij ven van Aantjes ondanks zijn oorlogs verleden. „We grijpen dan naar het rap port van de Commissie-Patijn. Wat daar staat is ronduit onthullend". De D'66- woordvoerster noemde het „ongeloof lijk" en "onverantwoordelijk", dat men sen als Berghuis en Biesheuvel hun ken nis voor de buitenwacht verborgen had den gehouden. Namens de PvdA merkte Voogd op te leurgesteld te zijn dat de ARP-top een zo duidelijk onderscheid had gemaakt tus sen een ministerschap, "dat niet mocht", en een Kamerlidmaatschap, „dat wel mocht". „Tussen de normen, die aan de verschillende functies worden gesteld mag geen verschil worden gemaakt. Het doet onrecht aan de volksvertegenwoor diging als dat wel gebeurt". CDA-leider Ruud Lubbers, die als enige fractievoorzitter het woord voerde (de andere partijen vonden het debat kenne lijk niet zo belangrijk), verbaasde zich er niet erg over dat Berghuis en de zijnen gezwegen hadden. „Was de hele geschie denis met alle aspecten inderdaad objec tief in de publiciteit te brengen?" Deze opmerking hield verband met de mening van Lubbers dat Aantjes een te hoge prijs heeft moeten betalen voor zijn fou ten, mede door onzorgvuldigheid van anderen. Lubbers beklemtoonde dat hij Aantjes niet schoon wilde pleiten. „Waarom zou ik. Hij erkent ook zelf zijn fouten". Maar dat houdt niet in, aldus Lubbers, dat Aantjes niet terug mag keren in de poli tiek. „Ik vertrouw dat Wim Aantjes een weg zal vinden om zijn talenten weer ter beschikking te stellen van de samenle ving. In of buiten de politiek. Dat moet beide kunnen. Mocht de samenleving na een besluit van Aantjes en zijn partij straks bij nieuwe verkiezingen terzake weer tot oordelen worden geroepen, dan wachten wij die beslissing in vol ver trouwen af".... Achter de regeringstafel zaten tijdens het Aantjes-debat (vlnr) minister Pais van on derwijs en wetenschappen, minister-president Van Agt en minister De Ruiter van jus titie. DEN HAAG (ANP) Winter- vakanties zijn dit jaar gemiddeld elf procent duurder dan vorig jaar. Vliegreizen naar Spanje en de Cana- rische eilanden zijn gemiddeld zelfs ruim 23 procent in prijs gestegen. Tot deze becijfering komt het Konsu- menten Kontakt in het maandblad Koopkracht. Het blad vergeleek het pakket winterva- kanties van vier grote touroperators met de prijzen van KONSUMENTENKONTAKT: vorig jaar. Volgens deze verge lijking zijn de win tersportvakanties per trein, bus of auto drie procent duurder. Vliegrei zen naar de winter sport zijn bijna 21 procent duurder dan vorig jaar. Vol gens Koopkracht wijten de tourope rators de grote prijsverhogingen in Spanje aan de hoge re hotelprijzen al daar. De personeels kosten zouden ge stegen zijn en ook de waardestijging van de peseta zou een rol spelen. Het Konsumenten Kon- takt wijst erop dat de argumenten van de toeroperators on controleerbaar zijn, omdat de prijsop- bouw voor verzorg de reizen ondoor zichtig is. Volgens Koopkracht heeft het ministerie van exonomische zaken geen enkele vat op de prijzen van de verzorgde vakan ties. Volgende week debat Unifil (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren beslo ten volgende week donder dag een debat aan de proble men rond Unifil te wijden. Ter sprake komen de rechts grond voor niet-vrijwillige uit zending van militairen naar Libanon en „recente ontwik kelingen in het functioneren van Unifil". De ministers Scholten (defensie) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zullen de Kamer de komende dagen een notitie over laats tgenoemd onderwerp zenden. KWJ in beroep tegen McDonalds UTRECHT (ANP) De be- weging van werkende jonge ren KWJ gaat in hoger be roep tegen de uitspraak in het kort geding van de presi dent van de rechtbank in Utrecht. Hierin wordt ondermeer be paald dat de organisatie in pamfletten geen nodeloos kwetsende uitspraken -mag doen over het hamburgercon cern McDonalds. Volgens de KWJ is de uitspraak een vorm van censuur en in strijd met de vrijheidn van meningsui ting. De KWJ zegt te beschik ken over bewijzen dat McDo- nalds-personeel wordt onder betaald en dat dat mede een reden is om in hoger beroep te gaan. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken (links) en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM (op de achtergrond) praten nog wat na over deelname van de Zuidafrikaanse ploeg aan de Paralympics met de VVD-kamerleden Bolkestein en Ver kerk-Terpstra. n een onzer verslaggevers) [STERDAM Twee pa- ïten, een in het Lutherse conessenziekenhuis en in het Ziekenhuis van de je Universiteit in Am- dam zijn binnen een evaarlijke ^ibletten op tijdsverloop van enkele da gen mogelijk overleden door het toedienen van met bacte riën besmet bloed. Het bloed kwam van de Rode Kruis- bloedbank in Amsterdam. De Geneeskundige Inspectie Drs. B.A. van Dijk, waarne mend directeur van de Bloed bank zei ons vanmorgen dat het er inderdaad naar uit ziet dat het gegeven bloed besmet was met bacteriën. Dit staat echter nog niet met zekerheid vast zolang het onderzoek nog niet is afgerond. Men wacht op de uitslag van enkele bacterië- le kweken die zijn gemaakt. Mocht het onderzoek uitwijzen dat de fout inderdaad bij de Bloedbank van het Rode Kruis ligt dan kan deze juridisch aansprakelijk worden gesteld voor de dood van beide patiën ten. eeuwse rand van minstens- 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent ISSINGEN (ANP) Op Zeeuwse stranden zijn teren 21 buisjes met elk tabletten van het bloed- dunnende middel Mare- gevonden. Het middel is t gevaarlijk voor de ge lheid bij onoordeelkun- gebruik. eerste buisje werd eergis- n op het strand van het [ische Wenduinen gevon- Gisteren werden door po- wandelaars en badgasten eens 21 buisjes verzameld stranden van Westka- Veere, Valkenisse en Uwenpolder. De politie on- •oekt de herkomst van de Men vermoedt dat zij irnstig zijn van een schip, r van welk is nog ondui- jk. Ons land bevindt zich op het ogenblik aan de westelijke flank van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum zich nu boven Tsjecho-Slowa- kije bevindt. De zwakke zuidelijke stroming op deze flank voert warme lucht naar ons land, waarin de middagtemperaturen tot dicht bij de vijfentwintig graden kunnen oplopen. Boven Frankrijk bevindt zich een zone met wat meer bewol king. Deze zone trekt de ko mende 24 uur over ons land, waarbij de kans op een lokaal buitje iets groter wordt, maar overigens zal het nazomerweer zich nog wel even kunnen handhaven. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden en vrij warm. Later kans op een bui. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11 Min. temp.: omstreeks 14 gra den Max. temp.: omstreeks 23 gra den Kans op een droge periode Weersgesteldheii Vlisslngen Max Neer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opposi tiepartijen in de Tweede Ka mer vinden deelname van Zuid-Afrika aan de Olym pische Spelen voor gehandi capten (de Paralympics) volgend jaar in Arnhem on gewenst. In een motie van het PvdA-kamerlid Ter Beek wordt erop gewezen dat Nederland voor de VN- resolutie heeft gestemd, waarin werd opgeroepen tot het vermijden van sportcon- tacten met Zuid-Afrika, uit gezonderd als vaststaat dat het om multi-raciale sport organisaties gaat. Het CDA heeft de regering in een motie verzocht vast te stel len of de Zuidafrikaanse ploeg uit blanken èn zwarten bestaat en derhalve onder de uitzon deringsbepaling van de VN vallen. De VVD'is van mening dat deze VN-resoluties niet bindend zijn. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken wees erop dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor het al dan niet toelaten van Zuid-Afrika ligt bij het organiserend comi té zelf. Volgens Van der Klaauw heeft de regering van het organiserend comité de verzekering gekregen dat er een multi-raciaal team zal ko men. Het zou volgens de be windsman een daad van on zorgvuldig bestuur zijn als de regering na de gedane toezeg gingen nu zou weigeren mee te werken. De Tweede Kamer zal over ongeveer een week stemmen over de twee ingediende mo ties. Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. Voorkeursrecht huurder bij verkoop woning DEN HAAG (ANP) De huurder krijgt een voor keursrecht bij de verkoop van de door hem bewoonde woning. Dit heeft staatsse cretaris Brokx van volks huisvesting gisteren mede gedeeld in de Tweede Ka mercommissie voor Volks huisvesting Van de zijde van de fracties van CDA en VVD was in een motie gevraagd dit voorkeurs recht met spoed tot stand te brengen. De staatssecretaris zondigde ook een verregaande huur dersbescherming aan waar door voorkomen zal worden, dat aan de huurder een on rechtvaardige koopprijs zal worden opgedrongen. Zeventig procent post voorzien van postcode DEN HAAG (ANP) An- derhalf jaar na de invoering van de postcode in Neder land is zeventig procent van de post hiermee voorzien, al dus de PTT. De PTT heeft inmiddels 200 miljoen adressen uit adressen bestanden van een postcode voorzien. De resterende 30 tot 40 miljoen van deze adressen zullen naar verwachting in het eerste kwartaal van 1980 zijn aangepast. De vraag naar postcodeboeken blijft aanhouden. Onlangs is het drie miljoenste postcode- boek van de persen gerold. De kleine jongen had een fort van zand gebouwd met vier torens en een gracht, waar het water van de zee in- en uitkroop: de lauwe middag was al uren oud en voelbaar op zijn retour. Een paar meter verder op het strand, dat al bijna leeg was, zat een vliesdunne grijsaard, die uit de verte op een draadplastiek leek. „Zeg Mientje", vroeg hij hijgend, terwijl hij met zijn boek uit de bibliotheek loom naar de gonzende vliegen sloeg, „het lijkt wel, alsof ze een literblik met die krengen hebben opengetrokken. Het haalt niks uit, als je het mij vraagt. Of zou ik misschien wat van ze aan hebben?" „Je moet ook gaan liggen", zei de vrouw berustend, „als je ligt, heb je er geen last van". „Ach mens, wat zeur je nou, riep de man, „ik wil helemaal niet liggen. En dan zeker straks al dat zand in mijn haar. Ik kijk wel uit. Als ik wil liggen, ben ik wel zo mans genoeg om dat zelf te bepalen. En nou wil ik toevallig niet zitten, begrijp je dat? Ik ga zitten, als ik dat lekker vind". De vrouw zweeg met volle overtuiging, want het was immers een warme dag geweest en haar huwelijk duurde al weer zo'n veertig jaar. De tijd had haar lichaam gaandeweg volgegoten met fraaie berusting, die nu als gewapend beton geen krimp gaf onder haar langdurige echtvereniging. Heel lang geleden had ze nog wel eens een eigen mening durven te geven, maar toen er gelijk ruzie van kwam, had ze geweten, dat zij in het rollenspel de Domme August voor haar rekening diende te nemen... „Vang", zei een blonde jongen en de gifgroene bal, die hij gooide scalpeerde één van de torens van het fort. De man had zijn strijd tegen de vliegen inmiddels gestaakt en liet het fijne zand tussen zijn vingers doorglijden. „Als dat nou 's goud was", dacht hij verzaligd, „al was het maar voor duizend gulden". Hij sloot haastig zijn ogen en nam in een ragfijne droom genadeloos revanche op zijn leven. Met duizend gulden in zijn zak zou hij naar de Rivièra kunnen gaan. Niks aan de hand. Gewoon naar Nice en daar met volle teugen genieten tussen de groten der aarde. Hij zou rustig zijn broekspijpen oprollen en door de branding naar al die filmsterren waden. En tegen de avond zou hij dan met zijn vrouw op een terrasje een glaasje drinken en daarna aan de ober zijn bestelling opgeven. Deux biefstuk, met veel petat. Hij, Gijs van Zoelen, hij zag zich al zitten op hetzelfde stekkie, waar Willem Duys altijd zijn consumpties haalt. En waarom ook niet? Want de oude meneer Sjaak had het zelf nog uitdrukkelijk gezegd, toen hij met pensioen ging. „Je gaat nu van het leven genieten, mijn waarde Van Zoelen, je laat nu eindelijk de boel de boel. De wereld ligt voor je open". Het waren verdraaid mooie woorden geweest, ofschoon het jammer was, dat niemand er bij had gezegd, hoe dat nou in zijn werk ging, dat genieten van het leven. Soms in de leren crapaud met armleuningen, die hem door het gezamelijk personeel was aangeboden? Hij keek naar de zee, die vlijtig voortging met het vervaardigen van doelloos schuim. „De zee heeft het maar makkelijk", dacht hij bitter, „die holt een beetje heen en weer en is verder van alle gedonder af. De zee heeft geen Mien". Hij draaide zich op zijn rechterzij en riep: „Nou niet voor het één of ander Mientje. Maar wat is hier nou eigenlijk zo gezellig aan?" De vrouw op de regenjas zuchtte blijmoedig. Ze droomde net van een jongen, met wie ze jaren geleden hier, op diezelfde plaats had gezeten. Hand in hand, met de wangen tegen elkaar. „Ik houd van je Mien", had hij tegen het invallen van de duisternis tegen haar gezegd. En zij had daar op gefluisterd: „Nou joh, dat is toch enig. Ik zal aan mijn ouders vragen of je thuis mag komen". Drie of vier keer was hij geweest. In de voorkamer hadden ze gekaart en de laatste keer had hij haar bij het afscheid in het gangetje tegen zich aangedrukt en gekust. „Dat moet je niet meer doen", had ze gefluisterd, „nog niet". Daarna had hij de buitendeur achter zich dichtgetrokken en was ie nooit meer teruggekomen. Nu ze juist bezig was om de rente van dat afscheid op haar verlanglijstje bij te schrijven, hoorde ze Gijs iets roepen. Ze had hem slecht verstaan. „Riep je wat Gijs?". ,,lk vroeg, wat je nou zo gezellig vindt tussen al die vreemde mensen?", vroeg de man. „Wil je dan soms liever op een terrasje zitten?", polste ze. Maar hij sloeg haar voorstel gelijk in gruzels en riep: „Mens, wat zeur je nou. Ik wil helemaal niet op een terrasje zitten. Als ik op een terrasje wil zitten, bepaal ik dat zelf wel. Wat is daar trouwens voor lol aan? Je drinkt een lauw biertje en als je afrekent lijkt het wel, of je voor het hele zooitje moet betalen". De vrouw knikte rolvast. Zijn woorden braken als tegen haar oorschelp stuk. Het leek in de verte op het zeurend geluid van een oude grammofoon, waar een stukgedraaid plaatje op was gelegd. Ze hoorde de muziek, maar kon er met de beste wil van de wereld geen wijsje van maken. Intussen was avondmist uit zee aangeslibt. „Wat zou je ervan zeggen", peilde de man langzaam, „als we nou 's in Nice zaten? Op hetzelfde terras waar Willem Duys altijd zit". De vrouw glimlachte. „Is Willem Duys dan anders bloot dan de mensen hier?, vroeg ze. „Mens, wat zeur je nou", riep hij, „het gaat niet om bloot. Het gaat om sfeer". Hij stond op en klopte het zand van zijn driedelig pak. „We gaan", zei hij. De vrouw kwam overeind en schoof de slippen van haar blouse in haar rok. „Heb je niks vergeten?", vroeg hij bij de trap, „heb je mijn leesbril?" Ze keek voor alle zekerheid nog in de tas en zei: „Alles, ook je leesbril". Samen liepen ze naar het plein, waar de trams af en aan reden met mensen, schopjes en emmertjes. „Ik zou nou wel 's willen weten wat de koningin vanavond eet", zei hij opeens. Zijn vrouw lachte. „Misschien wel hetzelfde als wij, een tartaartje met doperwtjes en friet", waagde ze. Hij schaterde. „Een tartaartje", hikte hij, „ja, leer mij de koningin kennen". Op dat moment spoelde een grijze golf over het fort van zand. De torens braken en de muren vielen ineen. Toen het water terugvloeide was er nog slechts een ruïne over.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13