Sloop is goedkoper ian aanbouw Bewoners Boerenburg verbolgen over verkeers-onveiligheid The Vicon-factory Voorschoten heeft televisiebeelden via kabel ÏITBREIDING RAADHUIS LISSE Westelijke omleidingsweg financiële tegenvaller ^EGIO L. Kruithof nieuwe secretaris van Zoeterwoude Noordierse kinderen in Sassenheim C. Prins Koninklijk onderscheiden LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 'OORSCHOTEN Sinds gisteravond [Voorschoten aangesloten op het kabel- •levisienet via de ontvangstmast in egstgecst. Wethouder Van Dalen druk- eeen knop in en de vele genodigden za- en in de hal het Cultureel Centrum zes •levisietoestellen tot ..leven" komen net programma's uit Nederland, België. )uitsland en Frankrijk. Het was gister avond nog een exclusieve ontvangst al leen voor de toeschouwers in het Cultu reel Centrum. Vandaag zijn de monteurs op stap gegaan en binnen twee weken is de gehele Nassau wijk aangesloten. Wethouder Van Dalen, die nooit onder stoelen of banken gestoken heeft, dat ka beltelevisie het mooiste deel in zijn porte feuille is, hield een leerzame toespraak,, doorspekt met luchtige uitdrukkingen. Hij hield zijn toehoorders voor de enorme om wenteling die de kabeltelevisie gaat ver richten. Hij bedankte alsvast de werkers uit het veld. maar dacht daarbij aan de Chine se wijsheid: „Men moet en leeuw niet eerder prijzen voordat ie een kleedje is". De aanleg van de kabeltelevisie is een mil joenen zaak, maar de verwachting is dat de kabeltelevisie zichzelf zal bedruipen. In de Nassauwijk heeft ruim 80% van de wonin gen aansluiting gevraagd en het hoge aan sluitingspercentage wordt ook in de andere wijken verwacht. Vanavond bestaat er voor de bewoners van de Nassauwijk de gele genheid om in de hal van het Cultureel' Centrum, dat als informatieruimte is inge richt, alle inlichtingen te verkrijgen. Voor lopig zal er twee dagen per maand informa tiemogelijkheid zijn. telkens voor de wijk, die aangesloten gaat worden. Indien alles naar wens gaat is tegen het eind van dit jaar vrijwel het gehele dorp aangesloten op de kabeltelevisie. (Van een onzer verslaggevers) ft SE De gemeenteraad van Lisse ft zich gisteravond in een besloten ing gebogen over twee schetsplan- voor nieuwbouw of uitbreiding het raadhuis aan de Lissese Heere- De twee alternatieven zijn op uit- •j kkelijk verzoek van de raad ter ta- gekomen. Men wilde niet beslissen r een eventuele sloop van het raad- i zonder een uitvoerige bestudering het enige alternatief; aanbouw van derde vleugel. irchitect die al een sehetsplan voor •vbouw na sloop had aangeleverd, aanvankelijk niet zo onder de indruk aanbouwplannen. Pas toen bleek fhet achter het raadhuis gelegen vere- gtgsgebouw „Rehoboth" door aankoop Jiogelijke sloop in het plan kon wor- rbet rokken, stemde de architect toe in lontwerpen van een alternatief plan. Rekenaar mocht van de gemeenteraad [bepalen of de raadhuisvleugel „Een- het aanbouwplan kon worden be- En juist de positie van dit pand Eenhuis kwam tijdens de gisteravond gehouden vergadering niet duidelijk uit de verf. De architect moet zijn huiswerk overmaken en volgende maand wordt er opnieuw een informatieve raadsbijeenkomst gehouden. Opvallend is dat het aanbouwplan met of zonder het pand Eenhuis een half miljóen gulden duurder is dan sloop en nieuw bouw van het gehele complex. Dit terwijl het uitbreidingsplan aanvankelijk een stuk goedkoper leek. Om het bestaande raadhuis wat toegankelijker voor publiek te maken, zal het in ieder geval een groot scheepse verbouwing moeten ondergaan. Die verbouwing zou ook het interieur van het raadhuis aan moeten passen aan de hedendaagse eisen", aldus CDA-fractie- voorzitter H. A. Smith. Na de tweede besloten raadsbijeenkomst mag dan de bevolking van Lisse meepra ten over de raadhuisplannen die beide een investering van bijna tien miljoen gulden vragen. Alle politieke partijen zullen o- penbare fractievergaderingen houden waarin iedereen zijn pleidooi kan houden voor sloop of aanbouw. In december van dit jaar zal de definitieve beslissing wor den genomen over de kwestie die in Lisse zo'n beetje uitgroeit tot het „gevecht van de eeuw". De strijd is nog open. terwijl er een half jaar geleden een raadsmeerdcrhcid toch wel overhelde naar de sloop voor vervan gend nieuwbouw. De opstelling is duide lijk: Confessionelen tegenover progressie ven. Een strijd die met de VVD op het middenveld zeker in het voordeel van het CDA zou zijn beslist, ware het niet dat deze partij over de raadhuiskwestie on derling sterk verdeeld is. Intussen mobiliseren actiegroepen de Lis sese gevoelens ten aanzien van het raad huis met een posteractie die duidelijk is aangeslagen. „Hou heel, geen houweel", valt deze weken vanachter een niet on aanzienlijk aantal plaatselijke vensters te lezen. Actievoerders Ragas en Karsbergen appelleren in hun protest nogal sterk aan de Lissese portemonnee. Voor wat betreft CDA-fractievoorzitter Smit kunnen ze dat argument gezien de meest recente kosten raming wel inslikken. ED OLIVIER Brug over Oegstgeester kanaal De pijlers van de nieuwe Haaswijkbrug over het Oegstgeester kanaal waren vorige week eindelijk zover gereed dat gisteren de liggers waarop het brugdek zal komen, aangebracht konden worden. Dit gebeurde met behulp van een enorme hijsinstallatie. Vandaag zal dit werk worden voltooid. Burgemeester Van Eysinga zou van plan zijn als eerste het kanaal op deze plaats „te voet" over te steken. Eind november is het werk voltooid. ZOETERWOUDE De nieu we gemeentesecretaris van Zoeterwoude zal de heer L Kruithof uit Dodewaard wor den. De heer Kruithof is mo menteel secretaris van die ge meente en het is de bedoeling dat hij de vacature, ontstaan door het vertrek van secreta ris Wingelaar per 1 september, vanaf 1 december gaat vervul len. Dit was de belangrijkste beslis sing die de- raad gisteravond tijdens de raadsvergadering te nemen had. Donderdagavond komt de raad in een buitenge wone vergadering weer bij el kaar om afscheid te nemen van de heer Wingelaar. Over de manier waarop de verkeersaf rem mende maatre gelen in de Nassaulaan geno men gaan worden kon men het gisteravond voor de twee de maal niet eens worden. Mi- nekus (CDA) betoogde ander maal dat als de plateaus die aangebracht gaan worden in een andere kleur steen én in een ander verband gelegd, uit gevoerd worden, dit de veilig heid nog meer vergroot. Te genstanders voerden aan dat door extra opvallende plateaus er in het begin misschien lang zamer gereden wordt, maar dat dit effect zeer snel ver dwijnt. Bovendien zijn de meerkosten 10.000) een be zwaar. De stemmen staakten op 66. Een volgende raads vergadering zal nu uitkomst moeten bieden. Dorpsfeesten in De Zilk Met een kruiwagenrace voor paren zijn gisteren de schooi en dorpsfeesten van De Zilk begonnen. De wedstrijd be stond uit een race met hinder nissen in Breeland. Kruiwagens en zeepkisten vormden de on miskenbare attributen voor het ludieke gebeuren. Eerder op de dag was er een feestelijke bejaardenmiddag in het Van Nispen-gebouw. Ook werd de kermis geopend die de komen- de dagen de Zilker feesten zal opluisteren. Op het program ma voor de festiviteiten die tot donderdag voortduren, staat onder meer nog kinderspelen, een viswedstrijd in de Leidse- vaart. straattekenen en ring steken. Het jaarlijkse feest wordt morgen besloten met een speldag voor jong en oud. Noordwijkse raad moet maatregelen nemenanders komen er acties NOORDWIJK De bewoners van Boerenburg zijn verbolgen. In brede straten als Clusiusweg, de Stakman Bossestraat en de Duinwetering wordt veel te hard gereden en de vei ligheid van de honderden school gaande kinderen komt daardoor in gevaar. Men verlangt op korte ter mijn maatregelen, daar anders tot akties zal worden overgegaan. Twee Boerenburgers, de heer A. van der Spree en mevrouw Cassee, brach ten gisteravond tijdens het spreekrecht hun grieven ter kennis van de gemeen teraad. Van der Spree vertelde in een dramatisch betoog hoe zijn dochter Linda bij het oversteken van de Clusi usweg bijna was verongelukt. ,,Vaak wordt over deze weg met snelheden van 60 a 70 kilometer gereden." Waar om moet er eerst iets gebeuren", vroeg de verontruste Boerenburg-bewoner aan raad en college. Van der Spree brak een lans voor een veilige school- route. „Ik zal mij niet met een kluitje in het riet laten sturen. Ik sta hier als vader, die er voor pleit, dat z'n kind veilig aan de overkant van de straat kan komen", aldus de geëmotioneerde bewoner. Aan de Stakman Bossestraat staan mo menteel zes scholen, die door ongeveer zeshonderd leerlingen worden bezocht. Straks, als de nieuwe openbare school gereed is, gaat het om acht-a negenhon derd kinderen, die de scholen in Boe renburg bezoeken. Mevrouw Cassee voerde het woord namens deze scholen en de oudercommissies, die zich uiter aard nauw bij de veiligheid van dë schooljeugd betrokken gevoelen. Uit het betoog van mevrouw Cassee bleek, dat scholen en commissies zich reeds in juli van vorig jaar over deze kwestie met de gemeente contact had opgeno men. Men had echter de indruk dat wat nonchalant over de bezwaren werd heengewuifd. Gebelgd was mevrouw Cassee over het soms maandenlang uit blijven van een antwoord op de inge diende bezwaarschriften. Eerst toen Van der Spree, boos en overspannen het raadhuis was binnengehold, waren de gemeentelijke autoriteiten tot aktie overgegaan. Behalve op de Clusiusweg. wordt ook op de Duinwetering met grote snelheid gereden. „Honderd kilometer is geen uitzondering", deelde mevrouw Cassee mede. „Het is krankzinnig wat er in de Boerenburg gebeurt". Ook zij vreesde, dat bij het uitblijven van maatregelen de oudercommissies tot akties zouden overgaan. Bij de gemeenteraad vonden de bewoners een open oor. Alkemade (CDA) en Rubingh (VVD) bleken zich persoonlijk van de situatie te hebben overtuigd en ook zij waren tot de con clusie gekomen dat er in Boerenburg vaak te hard werd gereden. Een pro bleem is echter, dat de schooljeugd bij het aan- en uitgaan van de scholen niet op één of twee plaatsen, maar op een reeks punten de brede, druk bereden straten oversteekt. Kritiek was er op de ouders, die hun kinderen met de auto naar school brengen en daarbij zelf alle verkeersregels aan hun laars lappen. Daardoor ontstaat er bij de scholen een chaotische situatie. Dreigen met akties achtte Rubingh ondemocratisch en on toelaatbaar. Een mogelijke oplossing werd - onaf hankelijk van elkaar - aangedragen door mevrouw Voorham en De Ritter (PPR). De woordvoerster van de PvdA-fractie bepleitte voor Boeren burg snelheidsbeperkende maatregelen, zoals het leggen van verkeersdrempels en het versmallen van de rijbaan en van kruispunten door het plaatsen van bloembakken. Haar suggestie kreeg een applaus van de stamvolle tribune. „Het gaat er niet om automobilisten te pes ten. maar om hen te noodzaken hun snelheid te matigen", aldus mevrouw Voorham (PvdA). De Ridder wilde ook de scholen en de ouders bij de beveili ging van de jeugd betrekken. Hij brak een lans voor het bemannen van over steekplaatsen met verkeersbrigadiers. „Dit is met een dergelijk groot scholen complex gemakkelijk uit te voeren en het kost niet veel ook", merkte het PPR-raadslid op. Besloten werd tenslotte, dat de ver- keerscommissie, samen met de scholen en de oudercommissies, op korte ter mijn een vergadering gaat beleggen, om gezamenlijk naar een oplossing te zoeken. SASSENHEIM De Vicon fabriek in Nieuw-Vennep heeft zich wederom alle moeite getroost om een geslaagde dag voor Noordierse kinderen te organiseren. Reeds tweemaal eerder verbleven Noordierse kinderen in Nieuw-Vennep en de Vicon fabriek zorgde beide keren voor een bijzonder geslaagde dag. Ook nu er iassenheimse Noordieren op bezoek kwamen had de Vicon zijn programma haarfijn voor elkaar. Begonnen werd met een ilm waarin vertoond werd hoe de Nederlanders door inpoldering land kunnen winnen. Vervolgens werd een rondleiding over het ^fabriekscomplex gehouden, vaarin vooral de ijzergieterij veel belangstelling trok. Het as voor de Noordierse kinderen interessant mensen fi.et vloeibaar metaal te zien werken. Na de lunch werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Noord- Ieren en de bedrijfsschool van Vicon. De Noordieren wonnen met 9—4. Yesterdaymorning private cars took us to a little village called Nieuw Vennep, in which we had a tour around the Vicon-factory, The Vi con-factory is making agri cultural machines and I think they made a marvelous programma for us. We star ted at ten o'clock in the mor ning with drinking tea and watching a film about the Dutch struggle against the water. The Dutch try to make land from loughs* and parts of the sea and this was properly shown in the film. In fact, about hundred years ago Nieuw Vennep did not excist. It was a part of the Haarlemmermeer Lough. Once there was all water on the spot where you were watching the movie. But they made land of it in the way which was shown to you in the film. factory. I think the part which impressed you most, was the part in which people used to work with fluid me tals. It was quite amazing to see how these people were working with fluid metal like they were working with water or any other 'normal' fluid stuff. When we had fi nished the tour around the factory you got a demonstra tion of the agricultural equip ment they make in that fac tory and then we had lunch. You got a very nice surprise after lunch. First you all got something to smoke and of course all the boys took a ci gar. I saw some of you, who never smoked a cigar before, smoking it as if you were used to it. Unfortunately no one of you turned pale or green, as mister Masury had promised to those who never smoked a cigar before. You did very well in the football-match which was played after lunch against a team of the Vicon ïactory- school. You won with nine goals against four and I think that's a very good result. Es pecially when you keep in mind that the players from the Vicon-team were about eighteen or nineteen years old. After the Vicon-visit Duncan took you for a walk about Nieuw Vennep. He was there before with a group of Northern Irish kids and he has a lot of sweet memories to the place. In the evening you made nice banners for today's football match. Tomorrow we'll spend the morning in an amusement- spark not to far from Sassen heim. All kinds of handicraft can be done in the afternoon in the 'Velthuij^' and that might be a possibility to make something nice for your foster-parents. In the evening you'll be off. So that's a smashing opportunity to work on your scrap-book. Frits Beutick. iSSENHEIM - De Nationa- Inzamelingsactie voor Viet- >ng fese Bootvluchtelingen achl tft in Sassenheim een be- Wat Hg van 20.500 gulden opge- acht. Dit bedrag werd in het [elopen weekeinde door de fken ingezameld. Op het Ikantoor werd 930 gulden imeld voor de actie. OEGSTGEEST Tien jaar geleden startte in Oegstgeest het ambulancebedrijf-Prins en Van Delft. Het verwierf onder meer bekendheid vanwege vele internationale niertran sporten. Gisteren vierde de heer Prins zijn 55e verjaardag en was hij precies 26 jaar lid van de vrijwillige brandweer te Oegstgeest. Ook was hij 30 jaar reservepolitieman bij de Rijkspolitie in de rang van re serve wachtmeester le klasse. Beide functies mogen bij het bereiken van de 55-jarige leef tijd niet meer gecontinueerd worden. Reden waarom de heer Prins op het raadhuis werd ontboden waar hij werd onderscheiden met de medail le in goud behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Bur gemeester jhr. T. A. J. van Ey singa speldde de versierselen op. Namens de vrijwillige brandweer ontving de heer Prins een oorkonde en voorts was kolonel Paul, distrikt- skommandant van de Rijkspo litie, aanwezig. Ook hij had een oorkonde in petto. „Nacht" vol Voorschotens verenigingsleven VOORSCHOTEN - De com- missie „Verlevendiging Dorp" heeft plannen om te komen tot een „Verenigingsnacht", waarin alle verenigingen en eventueel individuele beoefe naren van lichte of zware kunst zich kunnen presente ren aan de Voorschotense bur gerij. De verenigingsnacht zal star ten op een vrijdagavond rond tien uur en doorlopen naar de vroege zaterdagmorgen. Als plaats voor de nacht van het verenigingsleven wordt ge dacht aan het Cultureel Cen trum en de bijgebouwen. Mu ziek, toneel, dans en declama tie zijn al vaste onderdelen. Naast de beide Voorschotense muziekverenigingen zijn ook de kleine muziekensembles en gelegenheidsbandjes gevraagd evenals de beide toneelvereni gingen. Ook de zankoren, waarvan Voorschoten er meerdere telt, krijgen de gele genheid om zich waar te ma ken. De verenigingsnacht valt of staat met de medewerking va"h het Voorschotense vereni gingsleven. Alle verenigingen krijgen een brief van de afde ling Culturele Zaken met het verzoek om deelname. De cen trale aanmeldingspost voor deelname zowel door vereni gingen als individuelen is de culturele ambtenaar Tim Bon hof. De verenigingsnacht is speciaa1 gedoemd om het win terse gebeuren van Voorscho tense vrijetijdsbesteding ken baar te maken. Lissese begroting 1980 gematigd optimistisch LISSE De gemeente Lisse wil in het be grotingsjaar 1980 40 miljoen gutden uitge ven. Dit is 2,8 miljoen gulden meer dan dit jaar is begroot. De gemeenteraad van Lisse bespreekt in oktober de begroting die sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 430.000 gulden, een ruime ton minder dan vorig jaar als reserve kon worden opge voerd. De opstellers van het gemeentelijke huishoudboekje zijn gematigd optimistisch over de nabije en verre toekomst. Dit dan dank zij gunstige resultaten op de gemeente- rekeningen. de goede reservepositie en een redelijk sluitend dekkingsplan. „Om voor de toekomst een goede begrotingspo sitie veilig te stellen, dient een duidelijk finan cieel beleid te worden gevoerd en dienen prio riteiten scherper te worden gesteld", zo schrij ven burgemeester en wethouders in de Nota van Toelichting aan de raadsleden. Inwoners van Lisse kunnen het volgend jaar een kleine verhoging van hondenbelasting ver wachten. Een verhoging van 50 tot 52,50 gulden levert Lisse een meeropbrengst van 2500 gul den op. De onroerend-goedbelasting hoeft vol gens het gemeentebestuur niet gewijzigd te worden. Als gevolg van de toename van de be bouwing kan de opbrengst van die belasting op 130.000 gulden meer worden geraamd. De totale opbrengst wordt dan 1,8 miljoen gulden. Lisse vraagt 800.000 gulden minder aan zijn inwoners dan wettelijk is toegestaan. De overige rechten en tarieven zullen met een trendmatige 3 1/2 procent worden verhoogd. Lisse is voor wat betreft de realisatie van een \^estelijke omleidingsweg rond de lissese dorp skern wat in financiële problemen geraakt. Enige jaren geleden is het gemeentebestuur be gonnen met de vaststelling van het tracé en de grondaankoop op basis van de hoge, door de provincie toegekende prioriteit. Nu is dit jaar echter gebleken dat een provinciale bijdrage aan het plan niet voor 1985 verwacht mag wor den. Lisse heeft nu al alle benodigde grond ge kocht met uitzondering van 200 meter, ten noorden van de Achterweg-Spekkenlaan. Dit komt de gemeente tot de daadwerkelijke uit voering van de omleidingsweg te staan op 1.9 miljoen gulden renteverlies op investeringen Als deze zware last moet worden opgenomen in de gewone dienst gemeentebegroting, komt het hele Lissese investingsschema op de tocht te staan. Het gemeentebestuur wijst verhoging van de onroerend-goedbelasting is „niet rede lijk" van de hand. In de begroting wordt de gemeenteraad dan ook gevraagd het renteverlies als investering op het wegenplan te mogen opvoeren. Dit zóu de Lissese inbreng in het 12,5 miljoen gulden kostende project verhogen tot 5 miljoen gulden. De opstellers van de begroting beloven in de nota verder alles in het werk te zullen stellen om de realisatie van de westelijke omleiding sweg te bespoedigen. Volgend jaar wil het gemeentebestuur een be gin maken met de uitbreiding van het gemeen telijke Sportpark aan de Spekkelaan. Als dit nieuwe sportpark gereed is, volgt er een herin deling van het bestaande sportpark-noord. Eveneens volgend jaar zal de Lissese atletiek vereniging de aanvraag voor een nieuwe atle tiekbaan gehonoreerd zien.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7