Zeshonderd eigen wijze lan d verh uizers congresseren over Nederland g&kke Sou/tont Sa2e laten me niet de boothoe n ik dan werken Geding van Smit was signaal voor meer solidariteitsacties m Kwestie- Aantjes Extreem linkse groepen spannen havenstakers voor hun karretje Vakbonden in slalom door onrust in haven jIN/L JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 Mieke Hollenbach... [IEKE HOLLENBACH IOE STAAT )E STAND, MIEKE ...Reinhard Voorhoeve.. an onze verslaggevers) EN HAAG Met z'n zeshonderden zitten dezer dagen in het Nederlands Congres- •houw in Den Haag. Allemaal eigenwijze ikkers. Sommigen nog met een gaaf huid- de mecsten zon-geblakerd en gegroefd lor zweet en jaren. Maar zonder uitzonde- ng tegendraads. Van jongsaf gedreven oor de overtuiging dat het Geluk zich wel- waar op allerhande plekje op de wereld :huil zou kunnen houden, maar dat al- jans één locatie was uitgesloten. Thuis as het niet. Velen leek het nogal waar- ijnlijk dat het goede leven zich in Aus- alië had verschanst. Anderen gokten op anada. Zuid-Afrika. Diepe doordenkers am na jaren tobben tot de Fidji-eilanden s meest voor de hand liggende gissing. :rwijl enkele zeer geraffineerde lieden t domweg in België zochten, verhuisden. En bleven hun uitgangspunt middels vijf, vijfentwintig, veertig jaar uw. Maar toch met af en toe een vleug jimwee naar een kroket, een scheefgezakt iuten hek in een polder, geraniums voor ramen of een kop koffie in een café. op >'n namaak perzisch tapijtje. En eigenlijk rtdurend benieuwd naar wat de duffe iterblijvers ervan brouwen. fckomstig uit 62 verschillende landen, smeedt ftze laatste behoefte hen tot één gehoor, dat Ih vandaag en morgen in het Congresge- zeilen in het vaderland. Vaderland, w.ant de :este deelnemers aan het door de vereniging ederland in den Vreemde" georganiseerde imposium hebben het staatsburgerschap van is land aangehouden. Min of meer toevallig irmt het getal van 600 congresgangers één •omille van het totale aantal in het buiten- ind verblijvende landgenoten 600.000. Via J.000 over de hele wereld verspreide folders 16(Aeeft de organiserende vereniging, die overi- ;ns samenwerkt met het Nationaal Bureau oor Toerisme, ruchtbaarheid aan de samen- »mst gegeven. Een probleem was wél dat de •derlandse overheid géén potje meer kon uwejnden om overtocht en verblijf te subsidiëren, ndat de financiële steun van het bedrijfsle- ter grootte van 175.000 gulden nodig was lor de kosten van het congres zelf, moesten V deelnemers hun kbmst uit eigen portemo'n- ;e betalen. Wat tot gevolg heeft gehad dat ijwel iedereen zijn deelname combineerde iq|2 et een toch al geplande vakantie. Aan de rij- schakering van het gezelschap, dat gisteren in de Ridderzaal werd ontvangen door mi- ster. Van der Klaauw van buitenlandse za- in en vanmorgen een openingsspeech van inses Beatrix aanhoorde, heeft dit geen af- euk gedaan. ...echtpaar Maas... ECHTPAAR MAAS (74 EN 68)NOOIT MEER WEG UIT RHODESIE REINHARD VOORHOEVE ZIEK VAN APARTHEID wereld verloren gaat. Onze tegenstander, het Patriottisch Front van de guerilla-leiders Nko- mo en Mugabe, danst regelrecht naar de pijpen van Moskou. Het hele zaakje wordt geregeld door de Russische gezant in ons buurland Zam bia". Wie uit deze zeker niet halfzachte houding af leidt dat Maas een extreem-reactionaire die hard is, doet dat voor eigen rekening. Rechts is ie wel. Iemand die zich, naar Nederlandse poli tieke verhoudingen vertaald, krakteriseert als „een Wiegel-stemmer, ware het niet dat Wie gel de laatste tijd wat bangig is geworden". In de Rhodesische situatie betekent dit dat Maas een overtuigd aanhanger is van bisschop Mu- zorewa, de huidige regeringsleider. „Dat het bij ons om een strijd tussen blank en zwart zou gaan is een bijna onuitroeibaar misverstand", maakt de zakenman zich voorzichtig kwaad. „Geen sprake van. Het gaat om een strijd van blank en zwart samen tegen het communisme, belichaamd in het Patriottisch Front". Volgens het echtpaar zal die strijd in het voordeel van de „democratie" worden beslecht als de nu gu- erilla-voerende oppositie ertoe kan worden ge bracht aan vrije verkieizingen mee te doen. Vandaar de steun van het tweetal aan de vre desconferentie in Londen. „We hebben Nkomo en Mugabe al zo vaak uigenodigd en we zullen het in Londen opnieuw doen". Progressiever ÏVJ zegt de met de honorair vice-consul in de pro- Onze Stijl Iliet vincie Alberta getrouwde Mieke. „Naast mijn werk als contactpersoon voor de Nederlandse verenigingen „Ouders van Emigranten", „Wij komen" en „Wereld Contact" doe ik in Canada een hoop journalistiek werk. En dan wil zo'n aanknopingspunt het contact met Nederlandse emigranten nog wel eens op weg helpen". [ieke luisterde bijvoorbeeld Mïeke Hollenbach- elcher naar de prinses. Mieke is al 26 jaar g uit ons land, maar wordt in het Canadese Igary nog immer achtervolgd door kwel- isten die haar vragen „Hoe staat de stand ieke Het gevleugelde woord dat we heb- n overgehouden aan de radioquiz Hersengy- tastiek waarvan Mieke in de jaren '46 tot en ;t '49 de score bijhield.„Drie Philips, vier irkade" anfWoordde ze bijvoorbeeld als haar 2 vraag gesteld werd en daarvoor moet de nu -jarige mevrouw Hollenbach nog vrijwel da- lijks boeten. „Niet dat ik het erg vind hoor", Een klokgave individualist die aan het congres deelneemt is ook de met verlof in een klein Limburgs dorpje verblijvende geestelijke die uitsluitend onder de schuilnaam Toon in de krant wil. Toon drinkt zijn dagelijkse biertje „als ik het krijgen kan een Bokmaatje"nor maal gesproken op het platje voor zijn woning in Bangui. Dat is de hoofdplaats van het Cen traal Afrikaans Keizerrijk. Dictator over de twee a drie miljoen mensen die daar wonen is de vorst Bokassa. „Een zachtaardig soort Idi Amin", aldus de kettingrokende Toon die daarbij ondermeer verwijst naar de door de keizer onlangs gepleegde moord op 100 school kinderen. „De kinderen konden niet voldoen aan de eis van die wreedaard om een schoolu niform aan te trekken. Hun ouders hadden voor de begrippen van dat land grote sommen aan salaris tegoed van de overheid en waren gewoon niet in staat de kleding te kopen", ver telt hij. Zelfs de aard van de door hem beleden en uitgedragen godsdienst wil hij uit vrees voor represailles uit de publiciteit houden. „Het klinkt raar, maar Bokassa heeft ook tol ken in dienst die de Nederlandse taal beheer sen. Als hem ter ore komt dat ik dit allemaal zeg, hang ik. En dat ie opkrast zie ik nog niet zo direct gebeuren. Net als in Oeganda zal een opstand vanuit het buitenland georganiseerd moeten worden". Desondanks verklaart dit geestelijke buitenbeentje, in het land van Bo kassa „vrijer te kunnen ademen dan hier in Nederland". „Ik weet niet, ik krijg het zo vaak benauwd in Nederland, 's Avonds altijd dat kijkkastje. Je komt nooit tot een normaal ge sprek. In Bangui, biertje in je hand, sterrenhe mel boven ge kop ah... daar lééf je". Twee opmerkelijke exemplaren van tegen draadse mensenkinderen op het congres zijn ook Nico Maas en zijn vrouw. Hun bestek voerde aanvankelijk naar Japan. Na 13 jaar bleek het daar toch niet ideaal. Waarop de reiskoffers andermaal gepakt werden en mee genomen naar Salisbury, Rhodesië. Daar zijn ze, na 24 lange jaren, inmiddels niet meer weg te branden. Nico Maas, hoorbaar afkomstig uit het Twentse Hengelo, is 74 jaar en zakenman. Goeddeels in ruste, maar nog actief genoeg om van zijn verblijf in Nederland gebruik te wil len maken voor het leggen van in de toekomst mogelijk lucratieve contacten. Waar hij nou precies in handelt is helaas niet publicabel. „Nee, nee, per se niet. Anders stuiten we op de sancties. U weet wel, die handelsboycot die de Verenigde Naties zo nodig moesten afkondi gen". Zelfs een indicatie heeft het te maken met energie, roken, autobumpers kan er niet af. „Anders kan ik mijn artikel gelijk weL noemen". Dat dit echtpaar van toch gevorder de leeftijd (mevrouw Maas is 68) ook onder de huidige omstandigheden het kruitvat Rhodesië verkiest boven de betrekkelijke veiligheid in) het Overijsselse, heeft voor een deel te maken met deze handel. De heer en mevrouw Maas willen daar niet omheen draaien. Belangrijker is echter dat hun dochter is getrouwd met een „witte, ja vanzelf"functionaris uit de Rho desische Air Force. Maar de vóórnaamste overweging dat ze ook nu hun snor niet willen drukken ligt in hun „afschuw van het commu nisme". Terwijl hun mede-„witten" zoals ze de blanken noemen met vliegtuigladingen tegelijk een veiliger heenkomen zoeken weigeren zij ook maar enig krimp te geven. „Wat anderen doen moeten zij weten", legt Maas uit, „maar op de vlucht slaan en in Nederland je handje ophouden, nee meneer, dat is onze stijl niet. Als Rhodesië door de blanken wordt verlaten kan je er vergil op innemen dat het een hope loze janboel wordt en het land voor de vrije Eigenzinnige vogels allemaal, op dat Haagse congres waar de voorlichting over de situatie in ons land in handen is van een reeks promi nenten variërend van minister Gardeniers van CRM tot voorzitter prof. Brenninkmeijer van de Academische Raad. Een vogel van een niet onaanzienlijk progressievere signatuur dan de Mazen is Reinhard Voorhoeve, 58 jaar en toe valligerwijs eveneens in Afrika woonachtig. In Zuidelijk Afrika, waar hij zich vlak na de Tweede Wereldoorlog als makelaar in koffie te Johannesburg vestigde. „In navolging van Multatulis geesteskind Batavus Droogstoppel zeg maar". Voor het apartheidsregiem bleek deze van origine Amsterdamse droogstoppel na verloop van tijd toch niet droog genoeg. „Ik werd er uiteindelijk doodziek van. Heb de ma kelaardij aan de kant gezet en ben naar het onafhankelijk koninkrijk Swaziland vertrok ken. In Swaziland, even ten noorden van ZuidAfrkka heb je geen apartheid. Ik ben er nu leraar handelswetenschappen aan een An glicaanse zendingsschool voor meisjes. In Jo hannesburg was ik lid van de Hervormd-Gere- formeerde kerk. Een kerk met witte en zwarte diensten. Dat kon ik vanzelfsprekend evenmin rijmen met mijn opvatting van christendom en vandaar de overstap". Reinhrad Voorhoeve isi één van de weinige congresgangers die er rekening mee houdt dat hij uiteindelijk toch weer gedwongen zal wor den zich in Nederland te vestigen. De toestand in Zuidelijk Afrika is erg explosief. Niemand kan zeggen wat er de komende jaren gaat ge beuren, maar je moet kan een massale opstand van de zwarten zeker niet uitsluiten. Een ja renlange ongetwijfeld vreselijk bloedige oorlog zal er het gevolg van zijn. Ik voel wel degelijk de dreiging dat ik dat heerlijke klimaat daar, de enorme ruimte en dat prachtige volk zal moeten prijsgeven. Ik oriënteer me op moge lijkheden om eventueel hier weer aan de slag te komen. We zullen zien. Voorlopig zoek ik mijn geluk maar in de vaderlandse kroket, het broodje kaas en de haring met ui". De Tweede Kamer is vandaag begonnen aan de afronding van hetgeen in politieke kringen de Kwestie-Aantjes is gaan heten. Een afronding, die gezien alle nu op tafel liggende fei ten voor een belangrijk deel een rehabilitatie van de mens en politicus Aantjes zou moeten inhouden. HET laat zich echter aanzien dat lang niet alle politieke groeperingen in de Tweede Kamer het zullen kunnen op brengen om tot enige vorm van een dergelijke rehabilitatie te komen. Want dan zouden zij voor een belangrijk deel moeten terugkomen op de achteraf onjuist gebleken conclu sies, die zij in het kamerbedat van november vorig jaar trok ken op basis van de toen bekende en naar nu gebleken is on volledige en onjuiste gegevens. Politiek is het te verklaren, dat men eigen ongelijk niet wil toegeven, maar uit menselijk oogpunt ,te begrijpen is het niet. Het heeft ook deze krant enige moeite gekost om terug te komen op het aanvankelijk harde oordeel jegens Aantjes; in menselijke verhoudingen gezien zouden ook politici een dergelijke stap terug niet uit de weg mogen gaan. DaT geldt ook voor de regering. Voor de vrijwel volledige rehabilitatie van Aantjes zal er met name van die kant in het nu begonnen debat nog heel wat moeten komen. Want for meel heeft de regering in de zaak-Aantjes tot nu toe niets meer van zich laten horen dan het naar de kamer gestuurde uiterste belastende november-rapport van prof. De Jong, de brief aan deze historicus van vorige week, waarin zijn nade re rapport onder de maat geoordeeld werd en na enige aarzeling nu ook, ter vertrouwelijke kennisname van de kamerleden, dat nadere rapport. Evenzeer als van kamerle den, mag van het kabinet worden verwacht dat men openlijk zal verklaren, dat Aantjes in november vorig jaar onrecht is aangedaan, en dat in het verlengde daarvan zijn politiek funktioneren ten onrechte op een zo ingrijpende wijze tot een eind is gekomen. (Van onze sociaal-econmomi- sche redactie) ROTTERDAM De Ver- voersbonden FNV in de Rot terdamse haven zijn erg pes simistisch over mogelijkhe den de wilde acties onder vakbondscontrole te krij gen. De reden daarvan ligt in het feit dat extreem link se groepen alles doen om ha venarbeiders tot staken te bewegen en daar kennelijk in slagen: gisteravond meld de het districtskantoor van de vervoersbonden in Rot terdam dat alleen al in de stukgoederensector enkele duizenden werknemers van de avondploegen het bijltje er bij neer hadden gegooid, verspreid over zes bedrijven met meer dan tien lokaties. Enige structuur en coördina tie was er vannacht nog niet in de acties te bespeuren net zo min als de eisen van de stakers eensluidend waren. Deze liepen uiteen van 30 gulden bruto via 30 gulden netto tot 40 gulden netto per week erbij. Volgens Ger Ros, districtsbe stuurder van de Vervoersbon den FNV, die verantwoorde lijk is voor het afsluiten van de CAO Havensleepdiensten, hebben de acties in de Rotter damse haven gisteren geen minuut het karakter gehad van een solidariteitsstaking na het bevel van de president van de rechtbank dat de gedag vaarde Smit-werknemers on middellijk het werk moesten hervatten. Naar zijn oordeel vinden de acties eerder grond in het succes in de voeding smiddelensector. „Ze redene ren in de trant van wat daar kan kan hier ook. Doordat in de havens nog steeds geen cao is afgesloten menen ze ook het volste recht te hebben met deze harde looneisen op tafel te komen", aldus Ros. De FN V-bestuurder is ervan overtuigd dat extreem linkse actiegroepen, zoals het comité van Rotterdamse havenarbei ders en politieke clubs als de Kommunistische Eenheidsbe weging Nederland (KEN) de mensen op grote schaal voor hun karretje weten te span- Dat bleek maandagmiddag overduidelijk toen een groep van 150 „agitatoren" uit deze hoek met bruut geweld en in timidatie de vakbondsleden, bijeengekomen om zich te be raden over de stand van zaken rond de cao-onderhandelin gen, tot stakingen ophitsten. De groep trok van bedijf naar bedrijf waarbij hele slagbomen uit de grond werden getrok ken. Het ging zelfs zo fel toe, dat de vakbondsbestuurders via een achterdeur het veilige districtskantoor moesten berei ken. Behalve door deze „politieke agitatoren" wordt de sfeer in het havengebied harder door de betrekkelijke voorspoed van de laatste maanden, waar in er sprake was van een be hoorlijke groei en er een te kort aan mensen is opgetre den. Ook het koppelbazenpro- bleem steekt weer de kop op. Een soortgelijke situatie leidde in de jaren zestig tot de start van de 400-gulden golf. onze sociaal-economische redactie) TERDflM Wat gevreesd werd, is gebeurd. De sta van de Rotterdamse havenslepers is overgeslagen naar re delen van de Nederlandse wereldhaven. En als er mei op een of andere manier wordt ingegrepen, zal ook etrochemisehe industrie binnen de kortste keren plat n, zei Wim Kok gisteravond. werkgever van Miiller-Thomson in de Rotterdamse Jobsha- „Nou jongens, tot betere tijden Waarom gaat U weg, om zegt U: tot betere tijaen? „Meneer, ik ben al sinds '46 lid de bond van de FNV n_ Maar volgens mij pakken ze het naai verkeerd aan. Sympathie met de stakende slepers? ik denk het niet. Het was alleen maar een aanleiding om ede met het beleid van meneer Kok en de zijnen eens een tje te uiten. En aangezien er hier nou helemaal niks meer te en valt, wat moet ik hier nou nog doen? En, wie maakt er eigenlik de cao uit? Wij of de bonden? dat wil zeggen dat we ongelijk zijn aan de vleesindustrie, it die werkgevers daar boven de cao hebben betaald? Je hier eens kijken naar de SVZ (Scheepvaart Vereniging Die heb ik weet niet wat gedaan om mensen te krijgen. '<en? Geen hond kregen ze :j 'akhoed - ligt ook plat - zegt een jong, enthousiast lid van de I -vervoersbond: de rechter heeft gezegd, dat er een cao is af-, ten, en dat het erg moeilijk is om daar buiten te gaan lopen, 1 onze cao is nog niet afgesloten, de werkgevers zijn er niet appig op, en daarom staken we mee met de jongens van B.V. En hij lacht om zijn eigen rijmsel. m wachtkamer, iéts verder op in de Willemshaven, zitten 'stien mannen die gistermorgen door de president van de trdamse rechtbank zijn gesommeerd weer te gaan werken. Van hen: „Mijn boot ligt er midden in, wat mot ik als m 'n In me d'r niet uit willen laten? Als ik niet kan werken, kan w niet werken Tomlow zegt: Volgens mij zullen de vervoersbonden bak- \alen. Maar vergeet niet dat het niet tegen de bonden alleen De jongens hier staken tegen het werkgeversbeleid en te- het beleid van het kabinet. En dat zij steun hebben gekre- van de andere werkers in de haven, pleit alleen maar er- dat zij gelijk hebben. (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vakbewe ging beleeft moeilijke da gen. Op de ene plaats breekt arbeidsonrust uit, die men moet steunen. Op een andere plaats wordt gestaakt en daarover moet een veto wor den uitgesproken. En op een derde lokatie wordt ge staakt en daar doet de vak beweging heel omzichtig. In tussen geeft de minister-pre sident de vakbeweging een bemoedigend schouderklo pje voor haar optreden. „Je moet het lef maar hebben", zegt FNV-voorzitter Wim Kok daarover. „Het kabinet luistert absoluut onvoldoen de naar ons enprijst ons vervolgens als brandbestrij- ders". Heftige beroering op drie plaatsen aan het Nederlandse arbeidsfront, blijft het daarbij? Kok: „Ik hoop van wel, maar verwacht het niet, al kun je er niets van zeggen. Wel is het zo, dat het kort geding van de werkgevers tegen mensen bij de sleepdienst door de wijze waarop en het tempo waarin het is geschied een uitnodiging tot escalatie inhield. Ook ?d ben je het met de stakers niet eens, als je ze door de kadi laat veroordelen ontstaat er solida riteit". Deze keer is het begonnen in de vleeswarenindustrie. Daar was na lang onderhandelen een cao tot stand gekomen, die de vakbonden weliswaar niet geheel zinde, maar die het ui terst haalbare leek, temeer omdat er in bepaalde bedrij ven zelfs ingekrompen moest ■^vorden,. Maar ziet: de con- junctuur leefde in deze be drijfstak wat op en men kon voor het onaangename werk niet voldoende mensen krijgen (ook al vanwege de inkrim- pingsberichten) en dus gingen enkele - werkgevers spontaan het loon betalen, dat de vak bonden niet uit de onderhan delingen kon slepen. Begrijpe lijk, al was er dan een geldige cao, dat de vakbonden achter hun mensen gingen staan in andere bedrijven, toen die via staking ook datzelfde „meer" wilden hebben. Kok: „Logisch, dat onze voedingsbonden niet konden accepteren dat enkele werkgevers alsnog gingen be talen wat tijdens de onderhan delingen werd afgewezen. Daarom moest hier opnieuw worden onderhandeld". Enkele (communistische) agi tatoren bij de havensleepdien sten in Rotterdam meenden hieruit munt te kunen slaan. Al had men ook daar een con tract, zij meenden uit, de situa tie bij de vleeswarenindustrie en met name uit het resultaat van de heronderhandelingen kanen te kunnen braden door eveneens nieuwe looneisen te gaan stellen. Maar hier kon den de vakbonden geen steun verlenen. Zij zijn gebonden aan de handtekening, die zij onder de cao hebben gezet en kunnen pas ten behoeve van de cao voor 1980 weer over nieuwe eisen gaan praten met de werkgevers in de haven- sleepvaart. „Juridisch hebben we geen been om op te staan", aldus de bonden en bovendien vonden zij een looneis van 50 gulden netto per week absurd. Dat zei de rechter in feite ook nadat een werkgever zestien werknemers naar de rechts zaal had gesleept. Terug naar het werk, zei-de rechter. Toen sloeg maandag de vonk over naar andere Rotterdamse havenarbeiders, die zich tot dan rustig hadden gehouden ondanks aansporingen van de agitatoren bij de sleepdiensten. „Zo zie je maar weer", aldus Kok, „dat zo'n rechtszaak geen bijdrage levert tó)t het oplossen van de problemen. Als je zo snel naar de rechter loopt en daarvoor zestien man uit de stakers selecteert roep je een solidariteitsbeweging op". Tot het betuigen van solidariteit waren sommigen des te sneller bereid omdat men diep in het hart kwaad is dat yoor de ha venwerkers (anders dus dan bij de sleepdienst) nog geen cao heeft voor 1979 - nota bene aan het eind van de zomer, als men al weer moet gaan den ken aan de cao voor 1980 - en men eindelijk wel eens geld wil zien. Nu is er wat dit betreft in de Rotterdamse haven een wat merkwaardige situatie. Onder handelingen tussen werk gevers en vakbonden leidden aanvankelijk wel tot'overeen stemming, maar de leden van de Vervoersbonden FNV we zen het onderhandelingsresul taat af; die van de CNV-bond aanvaardden het wel. Die FN V-bonden consulteren nu hun leden over wat er wel in de cao moet komen te staan. „Wij nemen het de haven werkgevers kwalijk, dat zij zich zo passief opstellen en de ontwikkeling maar op zich af laten komen. Zij weten, dat er een vervolg moet komen,, maar ze doen net of hun neus bloedt. Zij hebben er het grootste belang bij - dat blijkt nu eens temeer - dat er spoe dig heronderhandelingen be ginnen", zo stelt Kok. Maar de vervoersbonden zijn zelf nog niet helemaal klaar met het voorbereiden van die nieuwe cao-gespreksronde. Ze worden daarbij gehandicapt door de geringe opkomst op vergaderingen: hoe kom je er dan achter, wat de leden ei genlij willen? Daarom zitten ze ook een beetje- met de stakin gen van de havenwerkers. Enerzijds zien de bonden die wel als een steuntje in de rug, maar aan de andere kant kun-», nen ze er moeilijk achter gaan staan als er nog niet uitput tend onderhandeld is. Pikant is wel, nu er allerlei bedragen als looneisen in de publiciteit komen, dat het onderhande lingsresultaat door de FN V-le den niet in de eerste plaats werd afgewezen vanwege de „centen", maar vanwege de werkgelegenheidsonderdelen. En dat was ook het geval bij de petro-chemische industrie in het Rotterdamse havenge bied. Hier liepen de onderhan delingen reeds vast op het scheppen van werkgelegen heid, met name de invoering van een 5-ploegen-dienst. Het zou geen verbazing wekken, dat de nog beperkte actiegolf ook nog overslaat naar die pe trochemische industrie. Ze is ylakbij De vakbeweging manoeu vreert dus enerzijds behoed zaam, anderzijds vastberaden. Premier Van Agt heeft de FNV zelfs geprezen omdat de vakcentrale zich distancieerde van de actie der havenslepers. Dat nam bij het kabinet een stuk van de zorg om een bre dere actie weg, zei Van Agt. „Je moet maar durven", zei Kok maandag. „Het kabinet heeft volstrekt onvoldoende om ons te helpen de 1 duidelijk te maken, dat een terughoudendheid in de loneisen uit solidariteit met de werklozen inderdaad leidt tot meer arbeidsplaatsen. Dat geldt trouwens ook voor de werkgevers. We mogen ken nelijk alleën delen in hun zor gen, maar de vruchten van de matiging in de vorm van een vertaling in meer werk, zien we niet. Het wordt ons wel erg moeilijk gemaakt om de mati gingsgedachte nog verder uit te dragen bij de leden. Er moe ten dan ook waterdichte af spraken worden gemaakt".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9