Bollenstreek in zomer 1981 geheel over op kabeltelevisie A tremendous carnival party HASHES RAAD MAANT MIDDENSTAND TOT SPOED MET PLAN VOOR WINKELS IN CENTRUM In Zoeterwoude heb ik me elemaal kunnen ontplooien Verwarm zwembaden met zonne-energie LEIDSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 INOORDWIJK VOLGEND JAAR AL AAN DE BEURT Stal IOOKDWIJK Medio 1980 krijgt Noordwijk ibeltelevisie. De kijkers zullen dan een keuze unnen maken uit niet minder dan negen TV- rogramma's en tien FM-radioprogramma's. lit voor een maandelijks bedrag van 14,50, at tegelijk met de gas-, water- en electrareke- ling wordt geïncasseerd. Wethouder Jansen deelde dit mee naar aanleiding -an het verschijnen van het Eindrapport Kabeltele- -isie Bollenstreek. De portefeuillebeheerder van de edrijven in het Noordwijkse college heeft samen iet directeur J. de Kluiver zitting in de werk- roep, die zich bezig houdt met het voorbereiden an de komst van kabeltelevisie in de bollenstreek- emeenten, De resultaten van haar aktiviteiten zijn het Eindrapport neergelegd. Ie kabeltelevisie is een gemeenschappelijk project an de zes bollengemeepten Hillegom, Lisse, loordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voor- out. Deze gaan daartoe een overeenkomst aan met e N.V. Casema (Centrale Antenne Systemen Ex- loitatie Maatschappij) te Den Haag. Na een over- legperiode van ongeveer twee jaar zijn thans alle zes gemeenten aan de afronding toe. Dit houdt in, dat de gemeenteraden hun fiat gaan geven aan een gemeenschappelijke regeling en leden en plaatsver vangers aanwijzen voor het algemeen bestuur. Het Noordwijkse college stelt wethouder Jansen kandi daat, terwijl diens collega C. van Duijn als vervan ger wordt voorgedragen. Mast De bollenstreek krijgt voor haar kabeltelevisie een eigen mast. De zes bollenstreekgemeenten wilden hun mast plaatsen op een terrein aan de Leidse- vaart, nabij de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Noordwijkerhout. De KEMA is namelijk tot de con-N clusie gekomen, dat daar de meest optimale ont vangst is te bereiken. De provinciale planologische dienst maakte echter bezwaar tegen de gekozen plaats en achtte haar uit landschappelijk oogpunt onaanvaardbaar, zo blijkt uit het Eindrapport Ka beltelevisie. Inmiddels heeft de gemeenteraad van Noordwijker hout besloten tot aankoop van de grond aan de Leidsevaart en voor de bouw van de mast aan Ge deputeerde Staten een verklaring van geen be zwaar gevraagd. Het provinciaal bestuur heeft tot nog toe op formele gronden zijn goedkeuring ont houden. De procedure daarover loopt evenwel nog. Al staat de mast nog meer of minder „op losse schroeven", niettemin heeft de Noordwijkse wet houder goede hoop, dat Gedeputeerde Staten alsnog hun fiat aan het bouwplan zullen geven. Het systeem wordt aangelegd tussen 1 januari 1980 en juni 1981. Op laatstgenoemd tijdstip zal dus de gehele bollenstreek van kabeltelevisie zijn voor zien. Wat Noordwijk betreft denkt men in maart te beginnen en omstreeks oktober-november 1980 ge reed te komen. Dan Zullen zeshonderd kilometers sleuf gegraven zijn en duizenden kilometers kabel gelegd. „Het is een ingrijpende operatie", voegt wethouder Jansen aan de cijfers toe. Men rekent voor de bollenstreek op zo'n 25.00 a 30.000 aanslui tingen. De kosten van het gehele project worden geraamd op zo'n 25.000.000,-. LEIDSCHENDAM Ver korting van het zwemsei- zoen voor het buitenbad, ver laging van de watertempera tuur, het benutten van zon- ne-energie voor verwarming, het terugwinnen van afval warmte door middel van warmtewisselaars en het af dekken van het buitenbad in sluitingstijd. Aldus enkele voorbeelden van gemeente lijke besparingen op de energie waarmee de Leid- schendamse afdeling van D'66 een 14 pagina's tellend rapport „Kanttekeningen bij de Energienota van B. en W. van Leidschendam" af sluit. Het op kringlooppa pier gestencilde rapport (het gemeentebestuur zou het ge bruik van kringlooppapier niet alleen met woorden moeten belijden maar ook met daden in de praktijk moeten brengen, aldus een van de aanbevelingen) loopt alvast vooruit op de behan deling van de Energienota door de gemeenteraad op maandag 3 september. Wat het afdekken van het zwembad betreft wordt verwe zen naar een oproep van Sportfondsen Nederland, een organisatie die in ons land ruim honderd van de 600 zwembaden exploiteert, om het wateroppervlak 's nachts met een speciale folie te be dekken. De besparing in de D'66 LEIDSCHENDAM: opwarmtijd van twee weken zou voor alle zwembaden tien procent op het jaarverbruik of 4 miljoen kubieke meter be dragen. Ir. J. D. Schenk van Sportfondsen Nederland zou gezegd hebben dat de meeste zwembaddirecteuren wel wat voor het gebruik van de be trekkelijk goedkope 30 ct. per m2 folie voelen maar dat de overheid in de perso neelskosten van het aanbren gen van de folie zou moeten subsidiëren. De gemeente zou verder stu rend moeten optreden bij in stellingen waarin de gemeente deelneemt: sportcentra, scho len, verzorgings- en verplee ginstellingen. Voor besparing smaatregelen zouden kredie ten of garanties moeten wor den verleend. Bij het vesti gingsbeleid moeten voorwoor den ten aanzien van de doel matigheid van het energiever bruik van de bedrijven wor den gesteld. Bij glastuinbouwbedrijven wil D'66 „total-energy"-projecten waarbij de overproductie aan electriciteit moet kunnen wor den terugverkocht aan het o- penbare net. De kleinverbrui ker moet worden gemotiveerd door bij woningcomplexen het energieverbruik voortaan in dividueel te meten en te ver rekenen, dus de verwarmings- en gaskosten niet meer „ge middeld" om te slaan. Bij nieuwbouwcomplexen moeten afzonderlijke meters komen, aldus de nota. Om besparing aan te moedigen zou moeten worden overgegaan tot een laag basistarief met daarboven sterk progressieve tarieven. Op de nota zou bovendien een bedrag moeten voorkomen dat voor dezelfde woning normaal wordt geacht zodat verbrui kers de verschillen kunnen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIJIIII leken" isoleert aden Waterbos NSBURG Het alge- :n bestuur van het zwem- Waterbos staat positief te- het plan om het in bouw zijnde golfslagbad dekken met isolatiemate- 1 om energie te sparen. eerder gedane offerte om baden met een deken kunststof" af te dekken !k te duur, zodat het be- bang was niets aan er- 'iebesparing te kunnen n. Een nieuwe offerte bood ir perspectieven. Laborato- nonderzoek en enkele re- nties wezen uit, dat de ten" een besparing van op kan leveren. De kunst- rollen zitten in banken, langs de kant staan zodat nateriaal goed op geborgen worden. Het materiaal is sterk en goed te re- Leiderdorp wacht op LEIDERDORP De gemeenteraad, die gister avond voor de laatste maal in het oude raad huis aan de Hoofdstraat vergaderde, wil de middenstanders die een plan hebben ontwik keld voor een winkelcentrum op die plaats aan een termijn binden. Dat bleek bij de behande ling van het bestemmingsplan „Centrum". Het PPR-raadslid J. A. M. Gordijn noemde als ui terste datum 1 januari 1980, waarin hij werd bijgevallen door Frans Leijnse (PvdA). Leijnse maakte het college bovendien het verwijt te lang te talmen. „Wanneer komt er nu eindelijk eens duidelijkheid?", zo vroeg hij aan het colle ge. Wethouder A. H. Meerburg (CDA), die ruimtelijke ordening in zijn portefeuille heeft, kon de raad mededelen, dat de middenstanders volgende week met een nieuw plan zullen ko men. De wethouder liet doorschemeren niet he lemaal gerust te zijn of de middenstanders er in zullen slagen aan de gemeentelijke eisen tege moet te komen. Ook verheelde hij niet, dat de sfeer van onderhandelen er niet prettiger op is geworden. „Het laatste gesprek is niet zo soepel verlopen. Men heeft on verweten te vage stede- bouwkundige aanwijzingen te hebben gege ven", aldus wethouder Meerburg, die niettemin vond dat de middenstanders een faire kans moest worden gegeven. De raad stelde unaniem het bestemmingsplan „Centrum" vast. Voor het raadhuisgebied zal een apart „postzegelplan" worden ontworpen. De behandeling van de tien bezwaarschriften, afkomstig van concurrerende middenstanders en omwonenden, tegen de winkelbestemming werd daarom uitgesteld. Een voorstel van het VVD-raadslid Th. Stuivenberg om de winkel bestemming van het oude raadhuis nu al vast te leggen, werd door de overige fracties van de hand gewezen. Heel wat voeten in de aarde had een voorstel van het college om een bijdrage van 17.228,- te verlenen in de kosten van verbouwing van het voormalige kruisgebouw aan de Splinter- laan, teneinde deze geschikt te maken voor een moskee voor de in Leiden en Leiderdorp woo nachtige Islamitische Turken. Het zag er een ogenblik naar uit dat dit voorstel het niet zou halen. Principiële bezwaren waren er van de kant van de PvdA- en CDA-woordvoerders G. Hewitt en J. den Boeft. Moeilijk punt was het feit, dat een subsidie zou worden verleend aan een religieuze groepering voor de vestiging van een gebedsruimte. Hewitt bracht het gevaar voor precendentwerking onder woorden met de opmerking: „Morgen staan er andere reli gieuze minderheidsgroepen op de stoep. Ik weet niet op welke gronden u dan zou moeten weigeren". Wethouder Irma Gehner (VVD) slaagde er met haar verdediging van het collegevoorstel in om de opponenten tot andere gedachten te bren-. gen. „Het gaat niet uitsluitend om een gebe dsruimte. De Islamitische culturele vereniging gaat er ook gebruik van maken voor lessen aan kinderen en vrouwen", zo wist zij de raadsle den gerust te stellen. Het subsidie werd tenslot te toegekend, onder voorwaarde dat de ge meente Leiden 60% van de verbouwingskosten voor haar rekening neemt. Op bestuurlijk ni veau is hier al overeenstemming over bereikt. Alleen CDA-fractievporzitter Jan Hekkelman, die binnenkort de raad gaat verlaten, stemde tegen het collegevoorstel. Het CDA-raadslid Jan den Boeft hekelde nog de opmerkingen die onlangs in de Leidse ge meenteraad zijn gemaakt ten aanzien van het Leiderdorpse woonoord voor buitenlandse gast arbeiders aan de Beukenschans. De veronder stelde deportatie naar een getto en de zoge naamde geïsoleerde ligging van het woonoord, ..rangschikte Den Boeft onder de titel „topogra fische waanzin". „Is het de dames en heren in Leiden in hun politieke bol geslagen", zo vroeg hij zich verontwaardigt af. Burgemeester M. A. van der Have antwoordde ook met enige zorg kennis te hebben genomen van de wijze waar op in de Leidsë raad over Leiderdorp is gespro ken. Hij zegde toe het Leidse college bij de eerstvolgende gelegenheid hierover aan de tand te voelen. De raad maakte verder niet veel woorden vuil aan het bezwaarschrift van de tennisclub „De Munnik" tegen de vastgestelde tarieven voor de nieuwe accommodatie. Zonder meer werd het advies van de commissie Beroep- en Bezwaar schriften gevolgd en het bezwaarschrift onge grond verklaard. Ook werd een ander advies van deze commissie om de bezwaren van bewo ners aan de Van Lennepdreef tegen de bouw van een flatgebouw in het Winkelhof onge grond te verklaren overgenomen. Duizendste aansluiting kabeltelevisie in Warmond WARMOND Gistermid- dag werd een feestelijk tin tje gegeven aan de duizend ste aansluiting op het kabel televisienet in Warmond. Ten huize van mevr. Weijers- Beugelsdijk kwamen de burge meester, medewerkers van ge meentewerken en de aanne mer met enkele van zijn medewerkers bijeen om ter ge legenheid van de duizendste aansluiting mevr. Weijers, Dorpsstraat 56, enkele ge schenken aan te bieden. Uit handen van burgemeester De Vreeze ontving mevr. Weijers een fraai boeket en een gratis aansluiting tot 1 januari 1981. Van de aannemer kreeg zij het aansluitsnoer ten geschenke zodat direkt signaal via de ka- bel-tv ontvangen kon worden. moment you all got soaked because of jumping in the water but fortunately the leaders found a way to get your cloths dry again. Tomorrow we will play a weird kind of soccer during which fire pumps are used. It would be most helpful if you take dry cloths with you. In the afternoon all kinds of handiocraft van be done and in the evening we'll watch the football match between Sassenheim and the former International team. It'll be a great happening. I have to find a way to remove that nail polish from my nails Frits Beutick Hoorzitting over premiebouw in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Zeer bin- nenkort zal in het bestem mingsplan „Westeinde 11" worden begonnen met de bouw van 59 premiewoningen. Deze woningen komen te staan aan de Reiger en aan de Fuut. Van deze 59 premiewo ningen zijn er 25 zogenaamde premie A-woningen, hetgeen wil zeggen dat ze tot de goed kope categorie behoren. De overige 34 premiewoningen zijn premie B-woningen. Over de komende bouwactiviteiten wordt voor belangstellenden op maandag 3 september in het gemeentehuis een infor matie-avond gehouden, aan vang 20.00 uur. Voor de te bouwen premie-woningen ko men overigens alleen inwo ners van Zoeterwoude in aan merking. Zoeterwoude De commissie Bijzondere Zaken Meerburg opent op zaterdag 1 september om 8.30 uur het seizoen met een feestavond voor alle Meer- burgers. Familie en vrienden zijn ook allemaal welkom. Mu zikale medewerking wordt verleend door het duo „Ben Hen". Ook is er een barbecue. De toegang is gratis. Oegstgeest/Katwijk De actie voor bootvluchtelingen heeft voorlopig in Oegstgeest een bedrag van 12.687,12 opge bracht. In Katwijk was de op brengst ruim 34.000 gulden. Bij deze bedragen komen nog de giro- en bankoverschrijvingen. behaviour. But what a smashing carnival party it was. The local carnival club had done the utmost to make it a fine evening. There was a disco with a lot of Grease music, and there was life music from the „Kleintje Pils," group. The name of that group means a small glass of lager. We walked different polonaises and did a lot of dan cing and everyone seemed to enjoy himself. At the end of this evening everyone got stickers and flags. You might remember the men who were dressed up in the red suits. They are the council of eleven from the local carnival club and normally they are only allowed to wear these suits when the real carnival is on. But because of the fact that you Irish are here they made an exception to let you have a real carnival party. The Dutch committee is very grateful to the carnival club The Saksen for making this evening possible. Thanks lads, Alaaf! By the way, I think that monkey suit was quite fitting for Paddy. He looked much better in it than he normally does, wouldn't you say so. Don't hit me, Pat. During the day programme you all went to the Flevohof amusementspark and had a good time there. At a certain vrijgelaten om mijn ideeën naar voren te brengen. Dat was erg fijn en de band met personeel, raad en burgemees ter en wethouders is al die ja ren dan ook uitstekend ge weest". Nu volgt dan de gemeente Brielle, een oud historisch stadje. Wingelaar is er al di verse malen geweest en heeft ook al enige vergaderingen meegemaakt. Ook is hij al be trokken in de uitbreiding vari het personeel. Deze uitbrei ding is noodzakelijk omdat per 1 januari 1980 een samenvoe ging van de Brielle, Vierpol- ders, Zwartewaal en delen van enkele andere gemeenten plaats zal vinden. Daardoor zal het een zware maar wel uitda gende opgave zijn om daar te beginnn, aldus Wingelaar. „Er is een hoop werk aan de win kel om straks weer een een heid te krijgen, zowel adminis tratief als bestuurlijk. Maar brielle is, met onder andere het mooie, Brielse meer, een echte recreatiegemeente en dat ligt me bijzonder goed. Sport en recreatie ligt me na aan het hart en om aan die ontwikkeling mee te werken lijkt me een interessante zaak". Zijn vertrek naar Brielle, be gin 1980 hoopt Wingelaar te verhuizen, betekent ook dat hij zijn voorzitterschap van de Zoetermeerse voetbalvereni ging D.S.O. op gaat geven. Een dergelijke functie zal hij in zijn nieuwe woon- en werk plaats niet meer aanvaarden. „Om objectief te blijven kun je dat beter niet doen. Omdat ik vind dat de gemeenschap op die manier het best gediend kan worden ben ik ook geen lid van een politieke partij". Over de opvolging van Winge laar zal de komende raadsver gadering van dinsdag 28 au gustus beslist worden. De le den van de commissie be stuurszaken en een delegatie van het gemeentepersoneel hebben twee kandidaten voor de opvolging genoemd. De keuze gaat tussen de heer L. Kruithof, secretaris van de ge meente Dodewaard en de heer J. de Geus, momenteel chef van de afdeling financiën in Nieuwerkerk aan den IJssel. Het is de bedoeling dat de be noeming per 1 december in zal gaan. Eerst echter zal de Zoeter- woudse bevolking de kans krijgen om afscheid te nemen van Jan Wingelaar. Van 19 tot 21 uur donderdagavond is ie dereen welkom op de door het- college van b en w aangebo den receptie, ROB JANSEN- SASSENHEIM Een carnavalsfeest dat het èbouw van Cees en Ineke op zijn grondvesten ?MS deed schudden. Dat had carnavalsvereniging f De Saksen gisteravond voor de Noord-Ierse kinderen in Sassenheim georganiseerd. Diverse polonaises werden gelopen op de luziek van Kleintje Pils en als de muziek van Heintje Pils een ogenblik zweeg dan waren er keiharde disco klanken waarop de Noord- Ieren maar al te graag wilden dansen. Maar ook de gastouders en Ierse en Nederlandse Êugdleiders deden enthousiast mee. Bijzonder leuk was het dat de Prins Carnaval van de Saksen en de Raad van Elf in vol ornaat itraden. Normaal mogen de bijzondere kleren an de raad en de prins alleen maar' tijdens het carnaval worden gedragen. Voor deze ene ijzonder keer, hadden de Saksen echter graag en uitzondering gemaakt. Veel eer hadden ze 'an hun werk want de Ieren vermaakten zich ieer dan uitstekend. Overdag waren de Ierse kinderen naar de Flevohof geweest. fHEIDENDE GEMEENTESECRETARIS J. WINGELAAR: Before I start today's newsletter I would like to give you a small lesson in well behaviour. You are never allowed to lift a woman's skirt, even if that woman turns out to be a man! For those who don't understand what I'm talking about: we had a great carnival party yesterday. Most of the kids, fosterparents and leaders were dressed up very well. I saw farmers, clowns and some really weird characters. One leader, I won't mention any name was dressed up like a woman and you had great fun in lifting up his skirts all the time. That's really an example of bad iTERVVOUDE „Wat me inder heeft getroffen is ik me als mens door de "llterwoudse gemeenschap bewegen zoals ik zelf ben. daar dat ik ontzaglijk IJ contacten met allerlei 'ten mensen uit alle lagen de bevolking en vereni- :en heb kunnen leggen. Ik daar zelf ook altijd mijn voor .gedaan". Dat zijn de ichten van de 43-jarige Wingelaar als hij de ze- jaar als gemeentesecreta- oudlvan Zoeterwoude nog 'eens zich voorbij laat glijden, ingang van 1 september is StU gelaar benoemd tot secre- nshl s van de gemeente Brielle, 15.000 inwoners tellende jbotiits op het Zuidhollandse iu V|hd Voorne. zal hij dan ook altijd met e waardering aan Zoeter- de terugdenken. Maar dat t ook andersom. Winge- ..De ophemeling is mo- teel erg groot. Nu ineens ik overal waardering, denk ik wel eens is het- taal wel zo. Wie ben ik ei- ijk? Ik ben nu eenmaal ac- M'n gezin zal ik daardoor '"eens tekort hebben ge- trMaar mijn vrouw had er ie mee dat ik me inzette Zoeterwoude". Het is ral een interessante perio- geweest in Zoeterwoude, volgens Wingelaar. Er is de laatste jaren erliorm veel ver anderd. Zo is vooral onder zijn toezicht het ambtelijk apparaat aanzienlijk uitgebreid. Dat was nodig omdat er steeds meer ta ken aan de gemeente werden toegewezen. Ook het secretari aat van het industrieschap heeft hij als een bijzonder fas cinerende taak ervaren. Zijn inbreng in de totstandkoming van het multifunctionele ge bouw „de Eendenkooi" en de viering van het 700-jarig be staan van Zoeterwoude noemt hij ook zonder meer hoogte punten van zijn Zoeterwoudse periode. „Het comité voor de viering van dit feest heeft uit stekend werk geleverd. Het resultaat heeft me bijzonder verrast. De manier waarop de bewoners van de twee dorp- sdelen het programma met el kaar hebben kunnen uitvoe ren was grandioos". De eerste gemeente waar Win gelaar werkzaam was, was Driebergen-Rijssenburg. Daar na volgde Zoetermeer, waar hij van 1960 tot 1969 hoofd personeelszaken was. Van 1969 tot 1972 werkte hij als chef fi nanciën in Culemborg. „In mijn functie als gemeentese cretaris van Zoeterwoude heb ik me helemaal kunnen ont plooien. Ik ben door iedereen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7