Alkemade geen voorstander van Leidse regeling ambulancevervoer Middenstand met braderie op vernieuwde Langeraarse weg Noordens corsocomité werkt aan at the Towerbridge Onbekende „Open Schoor' nog onbemind Regionale knelpunten REGIO LEIDSE COURANT ALKEMADE De gemeenteraad hieid zich gisteravond langer bezig met het vaststellen van de notulen en het bespreken van de ingeko men stukken, dan met de diverse agendapunten zelf. Daar burgemeester Bolten op vakantie was, zat loco-burgemeester Verhaar de vergade ring voor en deze deelde mee dat er in Alkema de ruim 18.500,- was opgebracht voor de aktie Bootvluchtelingen. Dit bedrag betreft alleen de kollektes bij diverse kerken en bij dit gemeen tehuis. Wat betreft de door de gemeente Leiden voorge stelde regeling van het ambulancevervoer in de re gio, lag er van B en W een voorstel om deze rege ling afkomstig van Gedeputeerde Staten. VGA en PA waren het alleen met het eerste gedeelte van dit vooi-stel eens. De heer Kret (VGA) voelde niets voor een wachten op een provinciale regeling. Er moest allereerst een gesprek met de ambulancever voerders zelf komen, zo vond hij. Ook de heer Van Tol (PA) zag liever dat de gemeente zelf initiatie ven nam om tot een goede regeling te komen. Vol gens wethouder Verhaar nemen andere gemeenten reeds initiatieven voof het opstellen van een rege ling die afwijkt van die vart Leiden. Waarschijnlijk zal Alkemade zich daarin kunnen vinden. Zo niet, dan wordt alsnog gewacht op de regeling die G.S. voorstelt. Aan de orde kwam ook de ont\verp-nota van het Recreatieschap Noord- en Zuidhollands Plassenge- bied. Van Tol drong er op aan om deze nota, waar .Alkemade toch nauw bij betrokken is, nu ook in de commissie Ruimtelijke Ordening en in de raad te bespreken. Wethouder Van Duijkeren stemde hier volledig mee in. Voor het VVD-raadslid Verdel woog het zwaar dat er in de nota sprake is van een toekomstige recreatie in een gebied waar nu nog tuinders werkzaam zijn (de Oostpolder). Hij drong er op aan dat B en W hiertegen stelling zou nemen. De beide wethouders achtten het nog te vroeg om dit aan de orde te stellen. Het waren de Progressieven die er op aandrongen dat de kwestie „gemeentelijke herindeling" ook in de raad besproken zou kunnen worden. Zij waren het er ook niet mee eens dat besloten was om bur- gemeeser Bolten als afgevaardigde te sturen naar de intergemeentelijke vergaderingen. „Liever een gekozen, dan. een benoemde bestuurder", zo sprak Van Tol. Volgens wethouder Van Duijkeren was de burgemeester benoemd omdat deze het meest ge schikt zou zijn om over dergelijke bestuurszaken te spreken. Akkoord ging de raad met de verhoging van de jaarlijkse bijdragen aan de Streekmuziek- school. Betaalde Alkemade in het vorig schooljaar nog 106.000,-, nu wordt het dan 110.000,-. De subsidie voor de ophalers van oud papier was geen probleem, zij het dat de gemeente voorlopig weinig zal hoeven bijdragen daar de papierprijs in middels reeds is gestegen tot 5 6 cent per kilo. De gemeente zal medewerking verlenen voor de aan schaffing van meubilair en andere materialen ten behoeve van de St. Josefschool te roelofarendsveen. Hiermee zal een bedrag van 33.D00,- gemoeid zijn. LANGERAAR KRIJGT STANDBEELD LANGERAAR De mid denstand aan de Langeraar- se weg maakt een oude be lofte waar. Op 8 september houden de winkeliers een groots feest op de Lange- raarse weg ter gelegenheid van de reconstructie. Hoog tepunten in dit festijn zijn de onthulling van Lange- raars eerste standbeeld, een oud Hollandse braderie en een bijzondere expositie van foto's en gereedschappen uit 'die goeie ouwe tijd'. De feestdag is de afsluiting 'van de 'winkelweek' die van maandag 3 september tot vrijdag 7 september wordt gehouden. Gedurende de winkelweek kunnen de klanten bonnen verzamelen die, met een totaal van zes tig, recht geven op een mini atuur van Langeraars stand beeld Het feest van de winkeliers vindt zijn oorzaak in de 'slo pende' maanden van de recon structie van de Laijgeraarse weg. De klandizie liep in die mate terug dat de midden stand actie ging voeren tegen de 'sléchte' weg. Het feit dat de weg nu klaar is wil de mid denstand niet ongemerkt aan de klanten voorbij laten gaan en de winkeliers hebben een feestelijk programma in elkaar gedraaid dat zich voornamelijk op een gedeelte van de Lange raarse weg en op het Kerkpad afspeelt. Kortweg is de dag als volgt in gedeeld. Om half negen (mis schien zelfs zeven uur) wordt de dag muzikaal geopend door de Arti-hoornblazers. De oud Hollandse braderie, met dertig kramen, volgt een half uur la ter en de exclusieve expositie, in het parochiehuis, met een rondgang door het dorp van Arti, wordt omstreeks half tien verwacht. De onthulling van het standbeeld door bur gemeester P.J. Verhoef ge beurt on* half twaalf. Tegelij kertijd worden 500 ballonnen in de lucht gelaten. Hieraan is een wedstrijd verbonden. Ver der een planklig-wedstrijd (een variatie op het paalzitten),- het schilderen van flessen (wedstrijd), een dam-simul- taanwedstrijd waarin men het kan opnemen tegen de kam pioen van Leiden, Johan Bur gerhout en de muzikale afslui ting met een grote taptoe van Arti et Religioni met de volle dige bezetting van het korps. Behalve dé genoemde activi teiten staan er nog vele andere festiviteiten op het program ma. Opnieuw beraad over subsidie peuterspeelzaal HAZERSYVOUDE Het ziet ernaar uit dat de raadsverga dering op donderdag 30 augus tus het nodige „vuurwerk" te weeg zal brengen. Immers, na dat eind mei geen oplossing kon worden gevonden betref fende de verordening van de subsidiëring van de peuter speelzalen, staat aan het begin van de komende bijeenkomst deze kwestie opnieuw op de agenda. Standpunt van het college is, dat twee gekwalificeerde be roepskrachten voor de in standhouding van een goede peuterspeelzaal niet noodzake lijk zijn. De subsidieverorde ning moet, vinden zij, daarop niet worden afgestemd. Zij verwijzen in hun pre-advies naar de benoembaarheidseisen cn arbeidsvoorwaarden, die dit jaar door het ministerie van CRM zijn vastgesteld voor het beroepspersoneel dat eventu eel door de gemeente wordt gesubsidieerd. Volgens het college blijkt uit zeer recente contacten met dit ministerie dkt volgend jaar of uiterlijk 1981 voor het eventu ele beroepspersoneel van peu terspeelzalen ook dergelijke eisen worden geformuleerd. B. en w.: „Wij zijn ons ervan be wust dat de financiële conse quenties daarvan niet relevant zijn voor de beantwoording van de vraag of een of meer beroepskrachten noodzakelijk zijn". De leiding van een groep peu ters (tenminste 15 en tenhoog- ste 20) in „Pippeloentje" of „Wonderland" moet volgens het college berusten bij een kracht die voldoet aan de ei sen door b. en w. te stellen. De benoembaarheidseisen van de CRM^minister zullen daarbij als richtlijn dienen. Ook de-sa larissen zijn aan het fia' b. en w. onderworpen. W J. te subsidiëring aangaat: v. - s> - dachten gaan uit naar e«.v ast bedrag van tachtig centen per peuter per dagdeel. Dit is ge koppeld aan de CBS-indexcij- fers. Vijfentwintig procent van de kosten van de salarissen en niet verhaalbare sociale lasten van de leiding is eveneens subsidiabel. Verwacht kan worden dat van de zijde van het bestuur van de Stichting Peuterspeèlzalen en vgn de kant van de ouders veel belangstelling voor de vergadering bestaat. Eind mei werden er door fervente peu- terspeelzaalfans spandoeken gedragen in de trant van „In het jaar van het kind moet de peuterspeelzaal blijven". En het bestuur van de stichting stelde toen al voor de vergade ring de zetels -beschikbaar. Maar daarvan is nu in elk ge val (nog) geen sprake. Voor de betrokkenen is te hopen dat er donderdagavond een goede op lossing, op democratische wijze tot stand gekomen, uit dè bus komt. Want daar gaat het, tus sen het politiek gekrakeel door, om. Koudekerkers te water KOUDEKERK Na de ope ning van de zwemvierdaagse in Koudekerk aan den Rijn door de heer A. Kimpel, voor zitter van de Zwem- en Polo club Koudekerk, tevens wet houder van Koudekerk aan den Rijn, werd de spits afge beten door zo'n 60 jeugdige zwemstertjes en zwemmertjes, die zaterdag hun eerste zwem diploma hopen te halen in het Prins YVillem Alexanderbad. Na hun demonstratie van school- en rugslag zwaaiden ze enthousiast naar het pu bliek en konden de echte vier daagse zwemmers te water. Hoewel de belangstelling waarschijnlijk iets minder zal zijn dan vorige jaren waren er toch al zo'n driehonderd aan meldingen. Dinsdagavond kan alsnog ge start worden. Op die avond zal er tevens een volleybaltoer nooi op de zonneweide van het 'zwembad worden gehouden, georganiseerd door de heer Een laatste oefening van 60 jeugdige inwoners van Koudekerk voordat zaterdag het diplomazwemmen plaatsvindt. Van Leeuwen beheerder van „De Ridderhof". Woensdagavond treden „Kunst na Arbeid" met het succesvolle majorettenpeloton op. verzorgd door de vereniging VHD, kringgroep Leiden. Vrijdagavond is de medaille uitreiking en zal de avond verder worden gevuld mePeen groots barbecue-festijn, waar bij men zelf mag roosteren op één van de grote barbecues. Inbrekers actief in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens het afgelopen week end zijn in Alphen aan den Rijn vier inbraken gepleegd zo werd gisteren bij de politie bekend. Uit de kleuterschool Olleke Bolleke aan het Marsdiep werd voor 60,- aan schoolbe- nodigejheden gestolen. Een raam van de school was niet afgesloten. Uit de dependance van de so ciale werkplaats aan de Mo- lenwerfstraat werd een aantal balpennen meegenomen. Hier werd een klapraampje verwij derd. Uit de dependance van de scholengemeenschap Albania- nae op het terrein van Rijn stroom aan de Raadhuisstraat verdween 170,50 uit een melkautomaat. Hier .werd een ruit ingeslagen. Uit de bloemenkiosk op het- stationsplein werd een radio- cassetterecorder gestolen ter waarde van 365,-. Hier werd een klapraam geforceerd. De brug krijgt vorm. ZEVENHOVEN Het Corsocomité Noorden neemt ook dit jaar weer met een praalwagen deel aan het 32e Aalsmeerse Bloemencorso dat zaterdag 1 september wordt gehou den. Voor de twaalfde maal is het comité, be staande uit twaalf kwekers uit Noorden, 't Noordse Dorp (gem. Zevenhoven) en YVilnis, vol enthousias me bezig met de opbouw van de praalwagen. Het thema staat dit jaar in het teken van „Internatio nale bloemrijke gerechten" en de keuze van het Corso comité Noorden is gevallen op „Tea at the Towerbrid ge". De voorbereidingen voor het corso beginnen in de maand mei, als ontwerper Frits Vo gel, van beroep beeldend kunstenaar en woonachtig in Frankrijk, van alle toekom stige praalwagens een maqu ette heeft gemaakt. De comi tés die aan het corso mee doen bekijken de maquettes en. maken een eerste, tweede en derde keuze. Door de or ganisatoren wordt, nagegaan wie het vorig jaar een eerste keuze ten deel is gevallen en wie minder bevoordeeld is geweest. Daar wordt dan dit jaar bij het toekennen van een onderwerp rekening mee gehouden. Noorden heeft de „Tea at the Towerbridge" als tweede keus staan, maar is toch erg blij dat ze dit onder werp kan uitbeelden. Zodra het onderwerp bekend is, be gint een drukke tijd voor het comité. Frits Vogel heeft, naast de maquette, een bouw tekening gemaakt, zodat vlot bekeken kan worden hoeveel materiaal nodig is. Het bouw bedrijf Vink en Veenman uit Noorden levert het meeste materiaal, dat voornamelijk uit spaanplaat en hardboard bestaat. Laurens Tersteeg, van beroep lasser, zorgt al vele jaren voor het laswerk van de wa gen. Vanaf half juni is hij elke avond behalve de za terdag en bondag bezig aan de wagen, terzijde ge staan door leden van het co mité. Laurens is via zijn va der, die jarenlang voorzitter is geweest van het corsocomi té, in dit werk terechtgeko men. Hij doet het met veel enthousiasme en overgave. De „Studieclub Bloemsier- kunst Noordholland" die voor de versiering moet zor gen, is inmiddels druk aan het vergaderen geslagen. Binders, bloemsierkunste- naars en anderen die bij deze club zijn aangesloten maken uit op welke wijze en met welke bloemen, planten en bladeren de wagen opgetooid zal worden. Voor deze praalwagen wor den 7500 bloemen gesneden, hoofdzakelijk bestaande uit de kleuren rood, wit en blauw, de kleuren van de Engelse vlag. De bloemen die gezien het jaargetijde, hier voor geschikt zijn, zijn onder meer gerbera's, diverse soor ten rozen, chrysanten, gladio len, irissen en anjers. Verder dienen 365 planten, waaron der Croton, Colomnea en Ka- lanchoë als decoratie. 225 bla- deren van de Anthurium en de Strelitsia worden in de di verse toeven verwerkt. Een gedeelte van de bloemstuk ken wordt gebruikt om een Engelse dubbeldekker te ver sieren die achter de praalwa gen aan zal rijden. De bus is b?l bemand met 16 figurante die o.a. in Aalsmeer en Ai - sterdam een show opvoereÈ die de aflossing van de wac uitbeeldt. Na veel arbeid uren is het grootste gedee van het geraamte klaar wordt in de laatste weki |v voor het corso, alles opg isi bouwd op een wagen van meter lang en bijna 3 met I breed. Een gedeelte van Towerbridge wordt om ei 1 traktor gebouwd, stuurd wordt door een brojje? van Laurens Tersteeg. speciale schilderploeg van NOS onder leiding van Rij! Kok, decorateur en beke van o.a. de Zeskampdecors een dag bezig om de Tow j bridge, gemaakt van hout spaanplaat te veranderen een „echte" Tower. De leden van de „Studied h Bloemsierkunst Noordh land" zullen woensdag stukken gaas, oases en n op'de wagen aanbrengen. De wagen wordt donderd; 30 augustus onder politieb geleiding (verzorgd door dhh. W. Quist van de gemeentep litie te Zevenhoven) na &-• Aalsmeer gereden, waar o ongeveer 15.00 uur het opst ken met bloemen van de gen begint. De hele avond nacht wordt gewerkt om h Ét geheel klaar te krijgen. Mi jf werkt in groepen die elka regelmatig afwisselen. De officiële opening van 1 Aalsmeerse Bloemencoi vindt 's middags in de vi ling plaats. Na de officiële pening kunnen invaliden bejaarden die met specia bussen naar Aalsmeer gekomen, de schitteren! praalwagens bewonderen. Tot 's avonds 22.00 uur is <71 veiling voor het publi<LU opengesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN De „Open School", een van de vele aktiviteiten van de „Stichting Volksuniversiteit" te Alphen aan den Rijn, blijkt in deze regio nog niet die plaats in te nemen die deze qua doelstelling verdient. Het overbekende gezegde „onbe kend maakt onbemind" is zeer toepasselijk op de Open School zo is gebleken en wordt door de stichting gezien als de belangrijkste reden dat deze vorm van onderwijs (nog) nauwelijks aanslaat. Het bestuur zoekt dan ook al geruime tijd naar de beste weg om de Open School dich ter bij die mensen te brengen waar deze voor'bedoeld is. En dat moet volgens de voorzitter van het stichtingsbestuur, Aleid Belksma, lukken omdat de Open School in andere plaatsen „loopt als een trein". De opzet van de Open School vinden we deels terug in de doelstelling. Deze luidt letter lijk: „De Open School is be doeld voor personen die na'het lager onderwijs en enige jaren voortgezet onderwijs hun ken nis willen uitbreiden in^alge- meen vormende vakken". In de praktijk blijkt nu dat de groep waar op „gemikt" wordt - voornamelijk huisvrouwen - niet of nauwelijks te bereiken is via de geëigende pufajici- teitskanalen. De allesover heersende vraag van het stich tingsbestuur, die vooralsnog niet te beantwoorden is, luidt dan ook: „Hoe bereik je die mensen en hoe krijg je ze ver volgens bij elkaar in een groep die zich wat meer (algemeen) wil ontwikkelen?" Op dit^mpment staat of valt de Open School in de Alphense regio bij het initiatief van een of meerdere cursisten, zo is ook gebleken. Een goed voor beeld daarvan is de groep van 12 personen die op initiatief van een Hazerswoudse ont stond. Zij sleepte de overige deelnemers er als het ware met de haren bij. Dat enthou siasme sloeg over op haar medecursisten en zij gaan - het is ook de enige groep waarop de Volksuniversiteit kan bo gen - volgende maand het tweede jaar in. Aleid Belksma is er van overtuigd dat wan neer iets van dat enthousiasme naar de buitenwereld zou kun nen worden overgebracht, de animo voor de Open School, die gekenmerkt wordt door haar vrijblijvende karakter, stevig zou toenemen. Aleid Belksma stelt dat deze vrijblijvende vorm van onder wijs („de druk van het moeten halen van een diploma is er bijvoorbeeld niet") zeer aan trekkelijk is. Een andere aan trekkelijkheid, zo tekent zij ook aan, is de grote inbreng - er is „slechfs" basismateriaal aanwezig - van de deelnemers zelf. Zij bepalen grotendeels zelf welke onderwerpen be handeld zullen worden. En daarvoor worden 30 lessen van 2 1/2 uur uitgetrokken. On derwerpen die kunnen gaan over alledaagse dingen maar ook kan bijvoorbeeld de Ne derlandse grammatica worden bijgespijkerd. Aleid Belksma: „Belangrijk daarbij is ook dat er rekening wordt gehouden met de levenservaring van de deelnemers. Daar wordt de ALPHEN AAN DEN RIJN Naast de „Open School" heeft de StichtingJVolksuniversiteit een uitgebreid cursus- senpakket samengesteld. Het totaal overzicht voor het sei zoen 1979/1980 ziet er als volgt uit: Creatief taalgebruik I: 20 lessen van 2 uur. Het gesprek, de discussie en de verslaggeving krijgen ruime aandacht. Creatief taalgebruik 2: 10 lessen van 2 uur. Aandacht wordt besteed aan de discussie, sollicitatiebrief en het stu derend lezen. Nederlands voor buitenlanders: 10 lessen van 2 uur. Be doeld voor Engels, Frans, Duits, Spaans en Portugees spre kenden. Nederlandse grammatica: 2 lessen van 2 uur. Een opfris cursus. Spaans en Engels 25 lessen van 11/2 uur. Voor begin ners. Moderne Wiskunde: 6 lessen van 2 uur. Afgestemd op ou ders van leerlingen van de eerste of tweede klas van de middelbare school. Klusjes in huis: 3 lessen van 2 uur. Geleerd wordt hoe kleine karweitjes in huis kunnen worden opgeknapt. Yoga: 15 lessen van 1 uur. Voor beginners en enigszins ge vorderden. De kleine tuin: 7 lessen van 2 uur. Aan de orde komen onder meer, het ontwerpen van een tuin, het snoeien en „dode" materialen. Dieren in huis: 3 lessen van 2 uur. Aandacht wordt be steed aan de omgang en verzorging van de kleine huisdie ren. Historie van Alphen: 3 lessen van 2 uur. Behandeld wordt de geschiedenis van 20 eeuwen Alphen aan den Rijn. Hulp aan het kind: 4 lessen van 2 uur. Besproken worden de mogelijkheden die er in ons land zijn voor hulp van buitenaf. Wetwijs: 4 lessen van 2 uur. Informatie wordt verstrekt over het familierecht, arbeidsrecht, huurrecht en sociaal recht. Na deze lessen is er ruimte voor een aanvullende cursus van nog eens 4 lessen. Voor alle cursussen geldt dat zij alleen doorgang vinden bij voldoende deelname. Voor informatie over tijdstip, plaats en cursusgeld alsmede voor aanmeldingen kan men terecht bij de volgende adressen te Alphen aan den Rijn: Corrie Baas, Groenoord 293, telefoon (01720)-44962; Willy van der Laan, Haagwinde 12, telefoon (01720)-21872 en Aleid Be lksma, Barnsteenstraat 37, telefoon (01720)-21030. De in schrijvingstermijn sluit op 10 september. „stof" op afgestemd". Volgens haar is het verder gebleken dat met het vorderen van dé lessen, de cursisten niet alleen leren om naar elkaar te luiste ren maar ook, dat het zelfver trouwen danig wordt opge poetst. Voor drempelvrees is er geen enkele reden volgens Aleid Belksma, al kan zij best begrij pen dat die aanwezig is. „Het vergt meer moed om te erken nen dat je niet helemaal mee- kunt in je omgeving omdat het je aan enige kennis ontbreekt.( Op de Open School kom je' mensen tegen die in dezelfde omstandigheden verkeren. Die* ook hun mond niét open dur ven te doen als er onderwer pen aan de orde komen waar ze onvoldoende vanaf weten. En als je daar nu achter bent gekomen dan is het zeer aan te bevelen om eens geheel vrij blijvend met ons te gaan pra ten. Of begin, als dat gemak kelijker is, eerst met een tele foontje", aldus Aleid Belksma. De stichting heeft voor het ko mende seizoen dat volgende maand start, plaats ingeruimd in het uitgebreide lesrooster, voor een „daggroep" die op elke woensdagochtend om 9 uur in een van de bijzalen van de Opstandingskerk te Alphen aan den Rijn kan beginnen. Docent is het hoofd van de LNHO-school te Boskoop, A. G. Vermeulen. Voor aanvul lende informatie kan men te recht bij Corrie Baas, Groe- noord 279, Alphen aan den Rijn, telefoon: (01720)-44962. ADVERTENTIE UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale cAanbieding: Wie 4 weken van tevoren bij ons z'n geboortekaartjes bestelt en dé juiste geboortedatum raadt, krijgt ze QRATIS Een katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven f 50,- KADO. Nieuwe Rijn 34 ©@(^3 ii tel. 071 - 146291 MULTICOPY voor al uw handels- en familiedrukwerk ALPHEN De huishoude lijke vergadering van de streekcommissie Alphen aan de Rijn, biedt vanavond aan degenen die geïnteres seerd zijn in regionale knel punten, de gelegenheid om zijn of haar woordje te doen. De vergadering wordt ge houden in café de Halve Maen aan de Hazekade 14 in de Meije- Zegveld, om acht uur. De streekcommissie houdt zich voornamelijk bezig met bevorderen van inspraak de bevolking. Het staat eeVer der dan ook vrij in deze v de dering, de commissie te a deren op moeilijkheden i 0CI streek en om op agendapii te reageren. Agendapunten zijn vana onder andere: signalen u"e) streek, structuurschema gerluchtvaartterreinen er spraak bij basisrecreatii oel Noord- Zuidhollands Plaf"1^ gebied. M acl del

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4