Defensief hockeyteam och in eindstrijd Buitenlandse kritiek op Raas Zoetemelk superieur in ronde van Leiden Goudse -en Leidse afdeling beginnen afzonderlijke competitie ;c INTEGRATIE VERLEDEN TIJD WINNENDE TREFFER SOPHIE VON WEILER ips voor uindigt 9ode bij rgentijns ■oetbal Mislukte bemiddeling in waterpoloconflict Sportwereld Monster score softbalteam PORT leidse couranti dinsdag 28 augustus 1979 pagina 13 IDERDORP De geïntegreerde voetbal- npetitie van de afdelingen Leiden en Gouda komend seizoen niet worden gespeeld. Tij- is een vergadering voor belanghebbenden, jgev j werd gehouden in het nieuwe bondsbureau bel Leiderdorp, werd gisteravond na langdurig prei raad besloten, dat de Leidse en Goudse voet nier verenigingen voortaan in afzonderlijke in «petities gaan strijden om een plaats in de il rde klasse van de KNVB. De clubs kunnen o feiten dan in alle rust overdenken en mis- •erl( jen later met een voorstel tot hernieuwde J. B egratie komen. is het vervolg van het door de voetbalver- ging Nieuwerkerk aangespannen kort ge- ig tegen de besturen van de afdelingen Lei- isvrih en Gouda wel zeer fortuinlijk voor deze t wijelingsclub verlopen. Niet alleen het doel, >rt de invoering van een hoofdklasse onge- Jjan zou worden gemaakt, werd bereikt. Ook integratie tussen de afdelingen Leiden en iuda werd ontbonden; een verbond waarte- de Nieuwerkerkers zich al vanaf het prille artijkin hadden verzet, maar dat zij uiteindelijk een voldongen feit accepteerden, lens het vorige week te Rotterdarri gehouden t geding, stuurde de president, Mr Nivard, op schikking aan. Volgens de president moest, als de partijen wederom rond de tafel zouden atsnemen, zeker een oplossing voor het geschil -inden zijn. Aanvankelijk had de gedaagde par- de afdelings besturen Gouda/Leiden) niet veel trouwen in hetgeen de rechter voorstelde, ar onder pressie van de president, die duidelijk akte, dat aan beide kanten fouten waren ge- akt en dat de besturen er niet bepaald roosk- rig voorstonden, werd uiteindelijk gisteren op- uw een vergadering belegd, de opening door voorzitter Ad Dusée kregen afgevaardigden van de diverse clubs de gele genheid hun mening naar voren te brengen. Raadsman Mr J.L. Janssen van Raay voorzag zijn cliënt ook gisteren van de nodige, wellicht door slaggevende adviezen. Een rectificatie op hetgeen Dusée beweerde, was misschien wel het belang rijkste, dat in de eerste helft van de vergadering naar voren werd gebracht. Dusée, voorzitter van de afdeling Leiden, beweerde, dat eerst wanneer unaniem tot wijzigijig van de besluiten (invoering^ van een hoofdklasse) werd gestemd, de reglemen ten doorbroken konden worden. Janssen van Raay gaf de juridische toelichting, dat de moge lijkheid om vrij te beslissen wel degelijk open stond. Leiden heeft correct gehandeld door een enquête te houden; de betrokken verenigingen konden op die manier hun voor of tegen uitspre ken. Van Goudse kant is echter sprake geweest van een dwaling; het merendeel van de vereni gingen waren het beslist niet eens met de beslis singen van het bestuur. Uit dien hoofde moet ie dereen alsnog de kans krijgen te beslissen en een stem uit te brengen, aldus Janssen van Raay. Na een uur vergaderen stelde Dusée voor een pauze in te lassen, waarin de partijen ruggespraak konden houden. Na hervatting van de vergade ring stelden de Goudse clubs na veelvuldig stem men voor het lopende contract te ontbinden en di rect daarop een nieuw contract te tekenen voor het voetballen in twee eerste klassen. (Het groot ste deel van de aanwezige Goudse verenigingen waren vóór handhaving van de integratie, maar tegen de invoering van een hoofdklasse). Met deze uitslag werd overduidelijk vastgesteld, dat de be slissingen van het bestuur van de afdeling Gouda door de clubs werden verworpen. Na dit voorstel werd de vergadering opnieuw geschorst; over het Goudse voorstel werd een algehele stemming ge houden, maar daartoe moesten de Leidse vereni gingen eerst overleg plegen. Van de 23 aanwezige clubs (alleen Oranje-Groen had verstek laten gaan) stemden zestien clubs vóór en zeven clubs tegen de invoering van een hoofdklasse. Voorzit ter Dusée zei na de stemming, dat de besturen het bestaande contract als verbroken beschouwd kon en dat een nieuwe verbintenis vooralsnog niet kon worden opgesteld. Verder leek het Dusée het beste, dat de clubs zich in ,alle rust gaan beraden en dat zij een voorstel indienen als zij de herin voering van de integratie wenselijk achten. Hoewel het voorstel van de verenigingen niet in hield, dat ook de integratie verbroken zou wor den, werd uiteindelijk toch een punt achter de sa menvoeging gezet, de voorzitter van Oudewater, Louer, zei dat de Goudse clubs bereid waren con cessies te doen en ging ermee accoord, dat er in ie-" der geval in het komend seizoen weer gescheiden wordt gevoetbald. Voorzitter Kors van Nieuwer kerk vond het jammer, dat het zo gelopen was, maar dat. hij omdat voorzitter Bredie van Gouda niet luisterde wel genoodzaakt was een kort ge ding aan te spannen. Dusée voegde hem toe: ,,U hebt het kort geding" ook tegen ons, de afdeling Leiden aangespannen, maar u hebt ons nooit ge vraagd naar u te luisteren". Na afloop van de on derhandelingen was een (bijna) algeheel onbevre digd gevoel duidelijk merkbaar... WIM BUNSCHOTEN lNCOUVER Sophie von Wei- gaf tenslotte de verlossende ,p. Twee minuten voor het ein- van de eerste halve finale van toernooi om de wereldbeker ^Jor dames te Vancouver, waarin r derland als tegenstander Aus- lië had, viel de beslissing ten nste van Nederland, dat daar- met de score van 10 de l >rgen te spelen finale bereikte. larin zullen de dames het moe- 3 opnemen tegen de winnaar i de andere halve eindstrijd, gaat tussen West-Duitsland en Verenigde Staten. De Neder- widse ploeg, die in dezelfde sa- nstelling speelde als in de ope- Wedstrijd van het toernooi en Canada dus met aanvoer- Maria Matheusens-Fikkers, in die wedstrijd een ernstige isblessure opliep kreeg trmee het loon dat zij verdien den iri wel Ondanks het sterke verweer van de Aus tralische dames, dat overigens vooral de fensief was gericht, beheerste Nederland toch de boeiende strijd, waarin voortreffe lijk hockey werd gespeeld. Het beslissende doelpunt kwam uit een lange corner, ge nomen door Fieke Boekhorst. De telkens zeer goed ingrijpende Australische verde diging, met als centrale figuur Marilyn Mclntyre, kréég ditmaal geen greep op de bal, die via de sticks van Elsemieke Hillen en Toos Bax bij Sophie von Weiier kwam. Deze liet zich de kans niet meer ontne men en schoot de bal, ver buiten bereik van de doelverdedigster Kym Ireland, hoog in het net. De opdracht van coach Huib Timmer mans was om behoudend te beginnen, met het accent op de verdediging, omdat in de voorgaande*wedstrijden Australië steeds in het begin had toegeslagen. Wanneer Nederland deze periode goed dóórkwam, gokte Timmermans toch voor een belang rijk deel op de strafcorners, overtuigd als hij was van de kracht van de Australische verdediging., Geen van de strafcorners het waren er totaal twaalf, waarvan zeven voor en vijf na de rust brachten echter het gewenste resultaat. Met Fieke Boek horst noch met Toos Bax „op de plaat".' Det de Beus werd bij de snelle, overrom pelende aanvallen van de Australische da mes enkele keren op de proef gesteld. Maar ook bij de strafcorners (zeven), waarvoor telkens Marilyn Mclntyre naar voren kwam. Het was'vooral dankzij het zeer snelle uitlopen van Marjolein Bian- chi, dat geen van de slagen van Mclntyre hun doel bereikten. Het voortreffelijke spel dat verdediging en middenlinie ont plooiden, liep in de eindfase telkens vast in de Australische verdediging. En omdat het Nederlandse aanvalstrio met Bianchi, Hillen en Von Weiier toch de klasse miste om door te kunnen drukken. Daar voort durend in de Nederlandse defensie Fieke Boekhorst, Anneke van Puffelen, Irene Hendriks en Maria Matheusens zich bove nal concentreerden op hun defensieve taak was het bijzonder moeilijk openingen in de Australische verdediging te maken. Toen dit eenmaal gelukte was het ook di rect raak. Nederland speelde in de volgende opstel ling: Det de Beus; Fieke Boekhorst; Anne ke van Puffelen, Irene Hendriks, Maria Matheusens; Toos Bax, Lisette Sevens, Su san Bekker; Marjolein Bianchi, Elsemieke Hillen, Sophie von Weiier. Sophie von Weiier bracht met haar treffer, voor tijd, de Nederlandse hockeyploeg in twee minuten de finale. [■oeplSSENAAR Zeven dra- ijen en drie rennen staan morgenmiddag op het gramma van de Wasse- renbaan Duindigt. ie tips voor dit program dat om 14.00 uur van ijfhlrt gaat, luiden: jkoi THMENPRIJS: Sammy D, e kc i Alkestis en Poolster B. te wEKELOPRIJS: Nelwyn gai h, Prins Benjamin en Netje >rne. LENPRIJS: Silent Speed, is en Resli. >k g RNEVELDPRIJS: Pimpel- gedies H, Rainier Gallant en mpus. RCULOPRIJS: Riekie V,, ndert, Ralph Spéncer. 1TERIUM DER AMA- (JRRIJDERS: Nozem D, r tei it Buitenzorg en Mack Ax-, pist NTVELDPRIJS: Salix Du autos, Sally Song en Rex Hano- GERSPRIJS: Dutch Abbot, la Khan en Second Son. GENTENPRIJS(tweede af- groüng): Boxberger David, nee Albert en Allanbrooke. verl GENTANPRIJS(eerste af- ing): King Emperor, Sway- en Nan van de Buthe. iad HeNOS AIRES Rellen op tribunes bij de voetbalwed- jd voor dé Argentijnse eer- rs divisie tussen Chacarita liors en Platense eisten in Hoj tnos Aires één dode en ver- eidene gewonden, onder cijf< een ernstig. 12. aanhangers van Chacarita 11 liors begonnen met de on- egeldheden omdat hun club 20 >r het verlies van 21 irschijnlijk zal degraderen, per [gooidén met stenen en de 95 itie was genoodzaakt met ingasgranaten en waar- rooguwingsschoten tussenbeide tomen. Battaglin, geschonden na zijn val, die de oorzaak werd van felle buitenlandse kritiek op wereldkampioen Jan Raas. PARIJS „Wij twijfelen niet aan de wie- lerkwaliteiten van wereldkampioen Jan Raas, die hij al in vele grote wedstrijden heeft bewezen, maar er moet toch worden gezegd dat er aan zijn regenboogtrui enkele smetten kleven". Dat staat onder meer in het commentaar van het Franse sportblad l'Equipe van gisteren. Raas krijgt het ver wijt dat zijn activiteiten in de eerste twee honderd kilometer slechts bestonden uit het zich omhoog laten duwen door zijn ploegge noten en het vasthouden van de tricots van zijn concurrenten om zodoende krachten voor de slotfase te sparen. De Franse ploeg leiding had hiertegen overigens nog tijdens de race geprotesteerd. De Italiaanse sportpers uit harde kritiek aan het adres van Jan Raas, maar ook de Westduit ser Didi Thurau moet het ontgelden. „Overwin ning van Raas een gevolg van piraterie" en „Battaglin kwam door een misdaad ten val" waren de schreeuwende koppen in de kranten. Volgens de Italianen was de val van Battaglin kort voor de eindstreep veroorzaakt door een ongeoorloofde zwenking tijdens de eindsprint van Raas en Thurau. De jury wordt voor laf uitgemaakt omdat die het niet aandurfde de wereldkampioen temidden van tienduizenden Nederlandse supporters te diskwalificeren. Het Westduitse persbureau noemt het evene ment overigens de wereldtitelstrijd van de chaos. „Renners werden vooral op de Cauberg en de Bemelerberg door de opdringerige me nigte aangeraakt en gehinderd. De weg was veel te smal. Er had een ramp kunnen gebeu ren als het tot een massasprint was gekomen. Om nog maar te zwijgen van de toestanden op enkele honderden meters na de finish. Daar ontstond de strijd om „souvenirs", zoals hele re- servefietsen of gemakkelijker hanteerbaar ma teriaal". „Het is niet verwonderlijk dat de jury een Itali aans protest over de onregelmatigheden tijdens de finish naast zich neerlegt. Wie durft een Ne derlandse coureur zijn wereldtitel af te nemen in zijn thuisland"? zo vraagt het Noorse dagblad Dagbladet zich af in een commentaar op de on gelukkige val van de Italiaan Giovanni Battag lin en de Noorse troef Knud Knudsen. De krant meent dat Raas aan beide valpartijen schuldig was. „Raas heeft de titel te danken aan de slechte registratie van de televisie en een ruim assortiment professionele trucs", aldus het dagblad. Maar er waren ook gelukwensen. Een daarvan, die Jan Raas en Petra de Bruin naar aanleiding van hun wereldkampioenschap bij de profs en de dames in ontvangst mochten nemen, was van koninklijke signatuur. Koningin Juliana en Prins Bernhard wensten Raas en Petra de Bruin geluk met het door hen behaalde wereld kampioenschap. UTRECHT De poging om het conflict binnen de natio nale waterpoloploeg op te lossen is gisteravond mislukt. De vice-voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité, mr. Jaap v.d. Krol, en chef de mission Bram Leeu wenhoek hebben na een ge sprek met alle betrokkenen op het bondsbureau van de KNZB in Utrecht vastgesteld dat terugkeer van AZC-spe-' Iers in de selectie niet moge lijk bleek. TOKIO De wereldkampi oenschappen zwemmen zullen in 1982 in Santa Clara (Vst) worden gehouden. JOHANNESBURG Hennie Thoonen heeft een bokspartij tegen de Zuidafrikaanse zwaargewicht Jim Abott al na twee minuten door knock-out verloren. De Nederlander bleef vijf minuten op de grond liggen. NEW YORK New York Cosmos heeft zich geplaatst voor de halve finales van de play-offs van het Noordameri- kaanse voetbalkampioenschap door een zege van 3-0 tegen Tulsa Roughnecks. NAHAW Chris Evert heeft een internationaal in Nahaw gewonnen doop in de finale Tracy Austin met 6-7, 6-4, 6-1 te winnen. TALLIN Boudwewijn Binkhorst en Kobus van den Berg hebben de vijfde race van de Baltische zeilweek in de Starklasse gewonnen. BAZEL Landskampioen handbal heren Sittardai heeft in de eerste ronde van de Eu ropa Cup geloot tegen Fola Esch uit Luxemburg. Blauw Wit (EC 2) trof eveneens een Luxemburgse tegenstander: HC Dudelange. Op de tweede dag van het toernooi om dit kampioen schap in het Italiaanse Rovere- to is elke twijfel daaraan weg genomen. In niet meer dan vijf innings verpletterden de Nederlandse dames Engeland met 412. Een tweede monsterzege, na dat eerder Zweden met 210 was verslagen. Italië had evenmin moeite met de Zweedse dames: 130. PELETON OP EEN RONDE LEIDEN In feite was de ronde van Leiden voor professi onals gisteravond al na vier ronden beslist. Want toen spea ker Wim van Duivenbode het rondebord op 56 liet plaatsen en er nog zo'n 95 kilometer onder de wielen dienden te wor den verreden, plaatste Joop Zoetemelk een demarrage waarop niemand,, behalve Hans Langerijs, een antwoord had Johan van der Meer, Theo Smit én Alex van Linden probeerden nog te nad.eren toen het gat nog niet groter was dan zo'n 110 meter. Maar al gauw moesten zij erkennen dat het de mateloos populaire Joop Zoetemelk ernst was om deze ronde zijn 21ste seizoenoverwinning te laten worden. Zij kwamen er niet meer bij. Alleen de eerder genoemde Hans Langerijs mocht aanvankelijk aan het wiel (en soms even voorop) profiteren van de geweldige snelheid welke Zoetemelk ontwikkelde. Ondanks het feit echter dat al vanaf een zo vroeg stadium nie mand meer twijfelde aan Zoetemelks overwinning, werd het echter geenszins een saaie koers. Niet in de laatste plaats was dat te danken aan de naar schatting 15.000 toeschouwers die bij elke ronde eendrachtig met de uitroep "Jopie, Jopie"Zoetemelk steeds verder naar voren schreeuwden. Zoetemelk stelde al die enthousiaste supporters niet tejeur, want steeds opnieuw ver scheen hij aan de kop van een groepje dat. onder zijn geweld had moeten bukken en een volle ronde achterstand moest erkennen. Intussen kon Hans Langerijs dit geweld nog lang volgen, maar ook hij moest tenslotte zijn meerdere erkennen in het fenomeen Zoetemelk dat volgens organisator Joop Riethoven een bedrag van minstens 5000 gulden aan startgeld had laten schieten om' hier in zijn oorspronkelijke thuishaven voor het geestelijk ge handicapte kind te fietsen. De andere vedetten van Nederland, waaronder Raas, Kneteman Lubberding en Kuiper hadden die gedachte kennelijk niet gekoesterd en waren voor de nodige frankskes ergens in België aan de slag getogen. Hun goed recht, maar het zal een vraag blijven of ook zij wel tegen deze losgesla gen Zoetemelk zouden zijn opgewassen. Wellicht niet, want Zoe temelk had niet alleen zijn klasse op het parcours maar ook die 15000 hartstochtelijke toejuichers ernaast. Erj Gerben Karstens dan, waar was de winnaar van vorig jaar? Welnu, Karstens had volgens zijn zeggen sinds donderdag niet meer op de fiets gezeten: „Geen tijd gehad. Ik ben wielrenner, organisator van de profronde van Rijen, laat een huis bouwen, moest een contract tekenen voor de zesdaagse van Londen en daarnaast moest ik de bomen van m'n boomkwekerij in de gaten houden".Behalve de drukke werkzaamheden brak tijdens de koers ook nog zijn zadel en al zit de 'Karst' zo'n twintig iaar op de racefiets, ook hij heeft een zadel nodig om te kunnen blijven zitten op zijn fiets. Al met al een tweeëneenhalf uur durende triomftocht voor Joop Zoetemelk derhalve. Een gedubbeld peloton, op enkele vermete- len na, en een 'tevreden organisator Joop Riethoven. Zijn wen sen: een overwinning voor 'zijn' Joop en een flinke buidel geld (naar schatting 5000 gulden) voor het geestelijk gehandicapte kind waren vervuld. Uitslag: 1. Joop Zoetemelk.2. Hans Langerijs.3.Jan Alking. 4.Mar- tin Havik.5.Sylvester Aarts.6.Roelof Groen.7.Fons van Katwijk- .8.Gerrie Mak.9.Roelof Groen. 10.André Gevers. GIJS ZANDBERGEN Met grote overmacht bracht Joop Zoetemelk, uiterst links op de foto, de ronde van Leiden op zijn naam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13