Aantjes hoopt op eerherstel na debat in Tweede Kamer Schandalige verkwisting van Europese gelden Tweede Kamer wil duur alimentatie beperken ModeC&A: Terug naar jaren vijftig voor doden Haags garage houdê' OFFICIER OVERWEEG HOGER BEROEP <r, Mr. Beernin begraven Energiebeleid Europa moet meer gestalte krijgen GROTE VRAAG BLIJFT: WAAROM HOOFDZAAK VERZWEGEN (Van een onzer verslaggev5 wi RIJSWIJK Tal van bel; Lei stellenden, onder wie prei aa< Van Agt en oud-premier |vei Jong hebben gisteren in 1 np( wijk de uitvaart en begrai rde bijgewoond van week woensdag overle jer oud-minister mr. H.K.J. B egr nink. gin De dienst werd geleid doo \g t D. Abelsma, een huisvrij ei van de overledene. Het wi eli werd o.m. gevoerd door vroegere premier De J in oud-staatsecretaris en hi i VNO-voorzitter mr. C., Veen en CHU-voorzitter Leeuwen, in wiens partij ;i overledene jarenlang een, minente plaats heeft ing men. lie nsl DEN HAAG Haagse rechtbank hi JJ® vanmorgen de 29-jai in Amsterdam woi de verdachte van doodschieten van de jarige garagehouder - Ruigrok van der uit Wassenaar en een poging tot doods op diens 38-jarige me werker L. Ferenga Den Haag veroorde tot zes jaar gevangei straf met aftrek voorarrest. Van de primair gesti moord werd verdachte gesproken. De doodslag w gepleegd teneinde met weid een diefstal te plejjl De officier van justitie, tien jaar gevangenisstraf geëist, 'overweegt van vonnis in hoger beroep LSS gaan. Op 27 november het vorig jaar kwam dachte in de garage van slachtoffer aan de Gedenfcr; Burgwal in Den Haag en de voor 27.500 gulden auto kopen. Hij gaf vijfhlrt j derd gulden handgeld en de volgende dag térugkoiTH met het restant van de kc> A som. Volgens verdachte v/EK hij" toen dichtbij de ganh, overvallen en van 27.000 den beroofd, dit hoewel een pistool bij zich had. de overval had hij ook gRN aangifte bij de politie ged es zodat de rechtbank geloof hechtte aan de Verdachte wilde met alle weid bedoelde auto in b|ITI krijgen en toen hij na proefrit in het kantoor tel it keerde, trok hij het pist!. Hoewel de heer Ruigrok riep, dat de man de auto de autopapieren zo kon n nemen, richtte verdachte wapen op de twee man en loste een aantal scho waardoor de heer Ruigrol zwaar werd gewond, dat twintig dagen later overl Verdachte beweerde niet opzet te hebben gehad mand te doden. De officier noemde het oplv den van verdachte „koell/ medogenloos, om desnood twee mannen voor in b krijgen van de gewenste dood te schieten". Vooruitzichten in cijfers donderdag: Droog en vrij zonnig. Hojienc temperaturen. eid Weersvooruizichten in cijff ee Aantal uren zon: 4 tot 12. aa Min. temp.: omstreeks 11 »oi den. ef Max. temp.: omstreeks 20 r den. Kans op een droge van minstens 12 uur: 05 Jitie cent. Kans op een geheel droog maal: 80 procent. Opschuddenrangen bij landmacht DEN HAAG (ANP) De Koninklijke leeftijdsontslagen in de „bult" van deze func- Landmacht gaat een „opschudoperatie" ties. Die „bult", een onevenredige opbouw houden, waarbij de tekorten aan hogere van leeftijden in functies, is weer het gevolg rangen zullen worden opgevuld door lager van de organisatie van het Nederlandse leger personeel. Voor de opengevallen lagere kort na de Tweede Wereldoorlog, de Korea- rangen worden vrijwilligers gezocht. Vol- oorlog en het verblijf in het toenmalige Ne gens de legervoorlichtingsdienst wordt er derlands-Indië. nu al een campagne gevoerd om aan vrij- Momenteel bestaat bij de Koninklijke Land- willigers te komen. macht een tekort aan 375 officieren en 650 Die tekorten zijn het gevolg van de komende onderofficieren. DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor een begrenzing van de alimentatieplicht. Alleen het CDA vindt zo'n regeling voorbarig. De VVD juicht de plannen van minister De Ruiter toe. Deze wil de rechter de be voegdheid geven een maximum-tijds duur voor de alimentatie vast te stellen. De minister wilde zich gisteren voor de bij zondere Kamercommissie nog niet vastleg gen op een limiet. D'66 had in een motie gevraagd om een maximum-termijn; zeven iaar leek deze partij alleszins redelijk. De bewindsman voerde aan dat voor verschil lende gevallen verschillende limieten denkbaar zijn. Bovendien zou moeten wor den nagegaan wat het de Staat zou gaan kosten, want na afloop van de alimentatie termijn zou de gescheiden vrouw een uitke ring moeten krijgen als ze niet in staat is voor zichzelf te zorgen. De VVD-er Nijpels. drong sterk aan op een betere voorlichting over de maatschappelij ke gevolgen van het huwelijk. Naar zijn idee wordt daar te weinig aan gedaan. Via het vak maatschappijleer zou dat op de middelbare school goed kunnen gebeuren, meent hij. Het silhouet van de C A-mode is slank met brede schouders en de taille wordt geaccentueerd. De kinderkleding is dit jaar meer dan ooit uitgegroeid tot een echte mode. Voor jongens en meisjes zijn er rechte voor bruin, militair-groen, camel, rood en marine. Kou hoeven kinderen niet te voelen deze winter in de grappige jacks met capuchon en warme voering in de jassen. AMSTERDAM Onder oorverdoven de klanken en bege leid door voortref felijke dia's van Amerikaanse su perwegen toonde C A als eerste zijn nieuwe herfst- wintercollectie *79- '80 in het Amster damse Krasna- polsky. Het wordt een seizoen met een geheel nieuw mode beeld. De wijde, nonchalante kleren, de tentjurken en de cirkelrokken zijn volkomen verdwe nen. Het is alle maal glad en strak wat de klok slaat en de jurken, rok ken en pakjes ac centueren duidelijk de lichaamscontou ren, nog eens extra onderstreept door de zachte, wollige stoffen en breisels, die als een tweede huid aansluiten. Hierbij is de lengte net onder de knie. De schouders zijn nog breder geworden dan voorheen en de mouwen zijn met royale plooien en forse koppen ingezet. Het is wel een opval lend silhouet, temeer door de smalle wes petailles, die nog eens extra gemar keerd worden door de brede ceintuurs. Om echter in die strakke rokken te kunnen lopen, zijn ze voorzien van diepe splitten of een loop- plooi. En natuurlijk behoren daar een paar hooggehakte pumps bij met don kere naadkousen. Het is typisch een mode voor jonge, moderne Viva-meis- jes zonder enige fi guurproblemen. Maar er zijn - geluk kig - ook nog andere kleren en wel in de sportieve sector. De driekwart en zeven achtste jassen - ook terug van wegge weest - zijn behaag lijk en modieus en voor iedereen ge schikt. Uitgevoerd in pluizige mohairs, boucle's, breiwerk en klassieke ratine's, zit ten ze bovendien lek ker warm. De regen jassen en trendcoats in changeant-poplin, lapleer en matelasse zijn ditmaal bijzon der geslaagd. Er zijn in deze materialen ook stoere jackets en blousons, zowel voor dames en heren, maar ook voor kin deren. De pantalons met bandplooien en rechte pijpen blijven in het modebeeld, waarop stoere truien, maar ook fijne, zoeti ge truitjes met pail- letjes en borduur werk worden gedra gen. Opmerkelijk in de hele collectie zijn de aardkleuren, die variëren van fuchsia- rood, bordeaux, ter ra, cyclaam, lila, paars tot violet, met als hoofdkleur auber gine. TOSCA LEENDERS BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 PAGINA DEN HAAG (ANP) De socialist Piet Dankert heeft gisteren fel uitgehaald naar de wat hij noemde „schandalige verkwis ting van gelden" door de Europese Commis sie bij de huur van bedrijfsruimte in Brus sel Dankert deed dat in zijn kwaliteit van Tweede Kamerlid, tijdens een commissie-vergadering over uitwerking en toepassing van de verdra gen tot oprichting van EEG en Euratom. Dan kert, die ook lid is van het Europees parlement, wees erop dat de Europese Commissie (het da gelijks bestuur van de EG) 150 miljoen gulden per jaar moet neertellen voor de huur van hèt Brusselse gebouw waar de commissie zelf en het onder haar ressorterende ambtenarenappa raat zetelen. Eigenaresse van het gebouw is de Belgische overheid die, zo schatte Dankert, de kosten ervan inmiddels zes keer^heeft terug verdiend. De Kamercommissie uitte gisteren scherpe kri tiek op de manier waarop de begroting van de Europese Gemeenschap wordt vastgesteld. Dui delijk werd dat deze alleen door de Kamer zal worden aanvaard als ze belangrijk gedetailleer der wordt uitgewerkt. „Apothekers assistenten geen trendvolgers" UTRECHT (ANP) Minis- ter Albeda van sociale zaken beschouwt de zesduizend apothekersassistenten in ons land ten onrechte als trendvolgers. Apotheken zijn zelfstandige instellin gen en er bestaat geen ver band tussen de loonkosten van de apotheker en de soci ale verzekeringswetten. Dit hebben de apothekersorgani satie (KNMP) en de bonden de minister in een brief la ten weten. Volgens de bonden heeft de CAO voor apothersassistenten nooit een bepaling gekend, waaruit blijkt dat het trendbe- leid van de overheid wordt ge volgd. Bovendien is de rechts positie van de assistenten op geen enkele wijze te vergelij ken met die van het over heidspersoneel. FRACTIES CDA EN VVD: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fracties van het CDA en de VVD in de Tweede Kamer vinden dat de Nederlandse regering intiatieven moet nemen om het Europese energiebeleid- beter gestalte te geven. Die initiatieven zullen betrek king moeten hebben op een research- en ontwikkeling sprogramma ten behoeve van o.a. alternatieve energie, de in stelling van maximum ver- bruiksnormen voor met name auto's, huishoudelijke appara tuur en verwarmingsinstalla ties en een betere afstemming van de energieprijzen op el kaar. De fracties legden deze wens gisteren neer in een motie die ingediend werd in een openba re commissievergadering over het jaarverslag van de Europe se Gemeenschap. Minister Van Aardenne zei niet veel moeite met de uitvoering van deze motie te hebben, maar hij voegde eraan toe dat de Ne derlandse regering op dit punt ook eigen verantwoordelijkhe den heeft, die niet in strijd met de Europese mogen komen. natorium Port Natal en daar ingedeeld in de Strafkolonie. Aantjes heeft tot aan de bevrij ding als dwangarbeider deel uitgemaakt van die kolonne. Voor zijn zwijgen na de oorlog geeft Aantjes aan de Commis- sie-Enschedé de volgende ver klaring: „Ik heb Germaanse SS om het te ontdoen van de vreselijke lading van de letters SS steeds omschreven". Daar om zou hij steeds hebben ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „IK hoop, dat men zich in het debat niet zal beperken tot de tekst van het rapport (het eerste, red.) van het RIOD (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie), Veel belangrijker is de indruk, die De Jong heeft gewekt in zijn optreden voor de televisie. Die indruk moet worden wegge nomen". Aldus mr.Willem Aantjes aan de vooravond van het afsluitende Kamerdebat over zijn oorlogsverleden dat vanmiddag is begonnen. Hij doelt erop dat de letterlijke in houd van het eerste geschrift van De Jong en Van der Leeuw van het RIOD, vorig jaar novermber uitgebracht, ta melijk genuanceerd is. „Er staat bijvoorbeeld, dat onder zocht moet worden of Aantjes nog Nederlander is". Voor de tv-camera's in no vember vorig jaar gedroeg De Jong zich echter, aldus Aan tjes. allerminst genuanceerd. „Hij slaakte uitroepen als: Stelt u zich eens voor. Misschien heeft er bijna twintig jaar ie mand in de Kamer gezeten, die niet eens Nederlander was!! Op de tv-kijkers is dat natuurlijk zo overgekomen, dat ik inderdaad de Neder landse nationaliteit verspeeld had". Deze opmerkingen van Aan tjes houden verband met zijn vaste overtuiging dat hij niet gestruikeld is door het Grote Verzwijgen maar door de ma nier, waarop professor De Jong de zaak in de publiciteit heeft gebracht. Aantjes meent dat zijn oorlogsverleden op zich geen reden 'is om zijn poli tieke carrière op te geven. Vandaar dat hij steeds weer laat doorschemeren terug te komen, als de kiezers zich daarvoor uitspreken. Voorwaarde daarbij is natuur lijk wel, dat zijn partij hem weer aanvaardt. Nu. is vastge steld dat hij Nederlander is, niet daadwerkelijk bij de Waf- fen SS heeft gediend en als ge vangene en niet als bewaker in Port Natal heeft gezeten, draait hët in het Kamerdebat alleen nog om de v vraag of Aantjes zich in de zomer van 1944 heeft aangemeld als lid van de Germaanse SS met het motief „er tussenuit te knij pen'Of dat er iets anders achter zat, nameliik dat hij „Deutschfreundlichwas en „begeistert" van Hitier. De Commissie-Enschedé, hoe wel niet ingesteld om gevoe lens te achterhalen, heeft een poging gedaan dat te ontdek ken. Zij citeert in haar rap port, wat Aantjes daar zelf over zegt: „Onze conclusie was dat als wij een vluchtweg moesten bewandelen, de Ge rmaanse SS het meest voor de hand lag „De opleiding zou in Nederland plaats vinden. Daar was het mij nu immers net om begonnen"; „Ik wilde in ieder geval een militaire weg vermijden. Dan bleef al leen de Germaanse SS over. Hoe dat allemaal in elkaar stgk. wist ik niet. Daar heb ik mij ook niet zo in verdiept. Mij ging het erom mij aan de te werkstelling voor de vijand te onttrekken"; „Ik had ver wacht dat ik me in Hamburg zou moeten melden om naar Nederland gebracht te worden voor de opleiding in het kader van de Germaanse SS. Mijn bedoeling was dan de benen te nemen en mij zo aan tewerk stelling te ontrekken". Wot daar nu van te denken? zo vraagt de Commissie zich af. „De Urlaubsperre gold van af 16 maart 1944 en is nimmer meer opgeheven. En al waren et toen nog moeilijkheden om niet bijzonder verlof te gaan, gemakkelijker was het er niet op geworden. In elk geval staat vast dat aanmelding voor de Germaanse SS een manièr yv'as om naar Nederland te ko men, ook tijdens de Urlaud- sperre.... Voor wie naar Neder land wilde komen was dit dus inderdaad een weg". De Commissie komt er dus niet helemaal uit. Een aanwij zing is natuurlijk wel dat Aan tjes zich niet heeft laten pres sen om, als lid van de Ge rmaanse SS, dienst te nemen in de Waffen SS, een onder deel van het Duitse leger. De weigeraars werden overge bracht naar Assen, naar het gebouw van het voormalig sa- Midget-golf voor ARNHEM (ANP) Rol stoelgebruikers kunnen van af vrijdag op het sportcen trum „Papendal" bij Arn hem midget-golf spelen op een speciaal voor hen aange- gehandicapten op legde en nu reeds internatio naal erkende baan. Het is de eerste in zijn soort in Nederland en vrijwel uniek in Europa. Alleen Zwitserland heeft al een midget-golfbaan voor gehandicapten. Papendal De baan bestaat uit achttien holes. De paden zijn breder dan nor maal. Er wordt gespeeld op een tien centimeter dikke be- tonlaag vanwege het gewicht van de rolstoelen. sproken van politiediensten, wachtdiensten en Wachtbatal- jon. „Het was een omschrij ving. Ik \frilde het niet bagatel liseren, maar ik wilde vermij den iedere keer te zeggen dat het de SS was geweest". Nu zegt Aantjes daarover spijt te hebben. „Als ik over dat verzwijgen gestruikeld ben, vind ik, dat ik terecht gestrui keld ben". Dat laatste zou heel goed de den kunnen zijn, waarom Aantjes in het Kamerdebat waarschijnlijk niet krijgt wat hij wil hebben: eerherstel. Niet in de laatste plaats is Aantjes daaraan zelf schuldig. Tot het laatste moment heeft hij ge weigerd volledige opening van zaken te geven. Zelfs ha het tv-optreden van De Jong in november ontkende hij iets met de SS van doen te hebben gehad. Diploma Nederlands voor 20 Chinezen Tijdens een informele bijeen komst in de Technische Ho geschool in Delft heeft dr. A. Sciarone (rechts), voorzitter van de vakgroep toegepaste taalkunde, het diploma Ne derlands uitgereikt aan twin tig Chinese studenten. Het papier was welverdiend, want de twintig hebben onze taal in een half jaar geleerd. Re den om trots met het diplo ma te poseren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12