Earl Mountbatten een man ^an onuitputtelijke energie b~k™1 Rabobank B De winterprogramma's liggen nu voor u klaar! Jonge mensen met drugs verleid tot pornografie Begin: beschietingen op Zuid-Libanon noodzakelijk o/jy|gr. Felici "déiuntius Sin Parijs Ufo's hebben weinig belangstelling voor Groot Brittanië Partij- akkoord in India Ludmilla Vlasova vrijwillig naar Moskou Trein ongeluk in Portugal: 150 gewonden Bestand met Koerden hangt af van Khomeini voor het beste eruit is geld en goede raad -BUITENLAND ■ONDEN De gisteren op 79-jarige Je ojéeftijd omgekomen Earl Mountbatten elk 'an Birma heeft vooral bekendheid ge- re n regen als een der belangrijkste geal- fociiieerde bevelhebbers in de tweede we reldoorlog, en als laatste onderkoning jp an India. In die laatste functie werkte 'elei ij mee aan het onafhankelijkheid- Het proces in dit gebied, dat een eeuw I viang het meest gekoesterde deel van wk et Britse imperium was geweest. Cl 'oen Brits Indië als India en Pakistan he e onafhankelijkheid had verworven, inleef Mountbatten nog enige tijd als ouverneur-generaal, waarna hij in 948 zijn marine-carrière hervatte, let leven van lord Louis Mountbatten, it leinzoon van koningin Victoria, heeft ich goeddeels afgespeeld in de Britse ma rt gt ine, hoewel hij ook faam verwierf als uit- aa inder. Op zijn naam staat onder meer en middel tegen kreupelheid bij paarden, Hiieuwe technieken voor telecommunicatie an p zee, een betere polohamer, een torpe- ovizier en zelfs elastische schoenveters. it ik lijn vader, prins Louis de Battenberg, >f i lootadmiraal en „first sea lord" (chef van ?rt e marinestaf) moest vanwege zijn Duitse i fkomst bij het begin van de eerste we- ~acii eldoorlog in 1914 zijn functie neerleggen. nsti te achternaam Battenberg werd in 1917 het Engels vertaald als Mountbatten. tezelfdertijd veranderde de Britse ko- z inklijke familie, eveneens van Duitse af- ;omst, (Hannover) haar achternaam in Vindsor. De Mountbattens zijn verwant an tal van Europese vorstenhuizen, 'en onder „7 n 1937 werd Louis Mountbatten Enge- r di inds jongste kapitein ter-zee. Bij het uit LEIDSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 PAGINA breken van de tweede wereldoorlog had hij het bevel over de vijfde flottielje torpe- dobootjagers, samengesteld uit de modern ste schepen van deze klasse. Zijn eigen schip de „Kelly" liep schade op bij de campagne voor de Noorse kust, werd op de Noordzee getorpedeerd en ging uitein delijk ten onder in de slag bij Kreta. Ge troffen door Duitse bommen bleef de Kelly tot op het laatste ogenblik doorvu ren, terwijl „Lord Louis" op de comman dobrug de strijd leidde. Het verhaal van de slag bij Kreta wordt door de Britse to neelschrijver-acteur Noel Coward verteld in de film „In which we serve". In oktober 1941 werd Mountbatten door Churchill naar Engeland geroepen, waar hij de leiding kreeg van de „gecombineer de operaties": het samenstellen van een sterke amfibie-strijdmacht van leger, ma rine en luchtmacht waarmee de Europese kusten moesten worden bestookt. In die periode viel onder meer de mislukte inva sie bij Dieppe, die snel door de Duitsers werd afgeslagen. In augustus 1943 werd Mountbatten be noemd tot geallieerd opperbevelhebber van het pas gevormde commando voor Zuidoost-Azië, een post die hij tot 1946 zou houden. Hij wist de Japanse troepen uit Brits-Indië te houden. Aan zijn overwin ning in de „Birma-campagne' dankt hij zijn adelstitel „Lord Mountbatten of Bur ma". Hiër dwong hij de Japanners de strijd voort te zetten in de regentijd, in ge bieden waar de malariamug veel slachtof fers maakte. Hij rekende er op dat zijn ei gen mannen dankzij eén betere medische verzorging een grotere immuniteit zouden hebben. Ook de bevrijding van Neder lands-Indië in 1945 had onder opperbevel van Mountbatten plaats. Op 2 september 1945 kon hij in Singapore officieel de overgave van het Japanse leger aanvaar den, nadat de atoombommen op Nagasaki en Hirosjima de Japanse weerstand had den gebroken. De militaire verantwoorde lijkheid voor Nederlands-Indië werd op de conferentie van Potsdam in 1945 aan Mountbatten overgedragen. Voordien viel het gebied onder commando van de Ame rikaanse generaal McArthur. Op verzoek van Clement Attlee, leider van de na-oorlogse Labourregering, en op aandringen van koning George de zesde volgde hij in 1947 lord Wavell op als on derkoning van India. Mountbatten stond op goede voet met de voormannen in de Indiase onafhankelijkheidsbeweging, Ma- hatma Gandhi en Jawaharlal Nehru. 145 dagen na zijn benoeming was, mede op zijn aandringen, de verdeling van Brits- Indië in India en Pakistan een feit, en kregen beide landen de status van domi nion in het Gemenebest. First sea lord Na zijn terugkeer in Engeland, zomer 1948, kreeg de inmiddels tot graaf verhe ven Mountbatten weer zijn geliefde post als bevelhebber van een eskader kruisers in de Middellandse Zee. Hij was 55 jaar toen hij „first sea lord" werd, de post die zijn vader bij het begin van de eerste we reldoorlog had moeten opgeven. Het ver haal wil en Mountbatten heeft het nooit tegengesproken dat de zoon had gezworen het onrecht, zijn vader aange daan, te herstellen door zelf deze meest eervolle postTn de Britse Marine te ver werven. Anderhalf jaar later volgde zijn benoeming tot „admiral of the fleet". Onder zijn leiding begaf de Britse marine zich in het atoomtijdperk met de bouw van de door kernenergie aangedreven on derzeeboot „Dreadnought". Toen hij in 1959 chef van de defensiestaf werd kreeg hij tot taak de verschillende diensten in een administratieve organisa tie onder te brengen, hetgeen ironisch ge noeg tot resultaat had dat de eeuwenoude titel van de admiraliteit als hoofdkwartier van de vloot kwam te vervallen. Kort voor hij in 1956 zijn functie als chef van de defensiestaf neerlegde, leidde Mount batten nog een commissie voor de regeling van de imrhigratie uit het Gemenebest naar Engeland. Ook na zijn pensionering deed de Britse regering nog herhaaldelijk een beroep op v de onuitputtelijke energie van Mountbat ten. Zo had hij in 1966 de leiding van een onderzoek naar de beveiliging van de ge vangenissen, na de ontsnapping van de Russische spion George Blake. Ook de we tenschappelijke ontwikkelingen, met name op het gebied van de elektronica, bleef hij op de voet volgen. Mountbatten, aan wie een aanzienlijke in vloed op Buckingham Palace werd toege schreven, onderhield tegelijkertijd nauwe betrekkingen met de Labour-partij, waar van hij de modernisering van Groot-Brit- tannië verwachtte. Zijn vrouw Edwina Ashley, die zich op so ciaal gebied zeer verdienstelijk heeft ge maakt, overleed in 1960 tijdens een be zoek aan Noord-Borneo. In 1967 maakte de Britse televisie een twaalfdelige serie over „leven en werken van lord Mount batten", waarbij hijzelf het commentaar leverde. Earl Mountbatten in marine-uniform ?k 2 'ra a 'e Vaticaanstad de vroe- zere pauselijke nuntius in Ne- Ierland (tot 1976), aartsbis- chop Angelo Felici, is als vertegenwoordiger van de taus van Lissabon naar Pa- ijs overgeplaatst. Hij volgt Ie tot kardinaal verheven all Egano Righi Lambertini op. ?rf<§ r 1 taliaans blad Llneldt >a Ontmoeting sraëliërs PLO i idd P .ei ïoetingen gehad met verte- "V enwoordigers van de PLO ?Itl.e ie Palestijnse bevrijdingsor- 'n anisatie) ten huize van de roegere Franse premier Men- ès France. Dit heeft het Itali- anse weekblad Panorama be- endgemaakt. ncfen naaste medewerker e PLO-leider Arafat, Issam artawi, zou deze contacten ebben georganiseerd onder ■middeling van Oostenrijk en Demenië en met de steun van 'rankrijk. Panorama noemt Is Israëliërs die zich met de 'LO-vertegenwoordigers heb- en onderhouden generaal leir Pai en Uri Avneri, bei lid van het Israëlische' arlement voor de linkse Shel- partij, en Lova Eliav, een vroegere secretaris van,de so- Dy' ialistische arbeiderspartij, nes tot t-Ai ba Lrmeense anslag op Turks kantoor 92"RANKFORT (AP) lil het ;antoor van de Turkse lucht- iode aartmaatschappij in Frank eert irt is gisteren een krachtige moI1om tot ontploffing gekomen. mg 'r werd ernstige materiële! 3en chade veroorzaakt, maar per- ^omp°nlijke ongelukken deden d ich niet voor. Dit heeft de po- la tie bekendgemaakt, d i Beiroet belde een anoniem spa ersoon het kantoor van de aats ssociated Press op en zei dat -lan e aanslag het werk was van Iaaget Armeense geheime leger ite nDmmando, een ondergrondse 3-nu roepering die vergelding ome )ekt voor de onderdrukking an. an de Armeense minderheid leef1 Turkije een halve eeuw :e ci iden. 1 anderen verdacht 'an brandstichting in Vanse bossen (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Vliegende schotels en hun beman ningen blijken dit jaar maar bitter weinig be langstelling te hebben voor de Britse eilanden en Ierland. Tot dusver dit jaar zijn er minder Ufo's waargenomen dan in de vergelijkbare perioden van voorafgaande jaren. Wel echter is er dit jaar - het was in maart en op het eiland Sheppey - een mensachtige figuur gezien met een hoofd zo plat als een pannekoek, die ge kleed was in een pak van zilver. Tijdens een internationaal Ufo-congres in Londen ver klaarde Laurence Dale dat het zilverkleurige bezoeker- tje op het eiland rondsprong „als een chimpansee". Toen de politie een onderzoek in stelde op het eiland werd geen spoor van de vreemde bezoeker gevonden, die het laatst in een sloot was waar- gebied van vliegende scho tels is en die bovendien als chemicus werkt in een labo ratorium dat zich concen treert op kwaliteitscontrole, zei dat het niveau van Ufo activiteit momenteel buiten gewoon laag is. Dit jaar zijn slechts negentig vliegende schotels waargenomen bo ven de. Britse eilanden. Daarentegen werden er in 1977 niet minder dan 583 gezien. Vorig jaar werden ongeveer de helft van dat aantal waargenomen. Op de conferentie die giste ren werd afgesloten hebben meer dan 350 Ufo-specialis ten uit zestien landen erva ringen uitgewisseld. Ran- doll Jones Pugh vertelde in zijn vakantie te Alicante een glinsterend voorwerp aan de hemel te hebben ge zien dat tweemaal zo groot was als een huis. Het had de vorm van een wiel waar de spaken uitstaken. Pugh: „Ik rende naar binnen en toen ik weer buiten kwam was het weer weg. Het was een vreemde ervaring". Ontvoerde Brit ten in handen van „rode guer rillero's" CAGLIARI In een anoniem telefoontje aan het Italiaanse persbureau ANSA is meege deeld dat de Britse zakenman Rolf Schild en zijn vrouw en dochter vorige week door een stadsguerrilla-organisatie zijn ontvoerd. Een met een sterk buitenlands accent sprekende vrouw zei dat de drie door „de rode guerrillero's" gevangen genomen waren. Haar organi satie eist de vrijlating van ver scheidene Italiaanse gevange nen, onder wie de linkse hoog leraar Toni Negri, die beschul digd wordt van gewapende op stand, in ruil voor de ontvoer den. Een politie-woordvoerder twij felde aan de authenticiteit van de vrouw die het ANSA-bu- reau in Cagliari opbelde, maar men achtte in dit stadium „al les mogelijk". Schipbreuken in Java JAKARTA Bij drie schip breuken in de buurt van Java zijn dit weekeinde minstens 90 mensen verdronken. Vier mijl buiten Tuban in Noordoost-Java zonk een boot met 130 mensen, van wie er 60 verdronken. In de baai van Jakarta deden zich twee schip breuken voor, als gevolg waar van waarschijnlijk 31 personen het leven lieten. NEW DELHI De coalitie partners in het Indiase inte rim-kabinet de afgeschei den Janata en de officiële Congrespartij hebben be kendgemaakt dat zij bij de dit jaar te houden algemene ver kiezingen met een gezamenlij ke kandidatenlijst zullen uit komen. Ook hebben zij een af spraak gemaakt met vijf linkse partijen om de krachten te bundelen. Dit betekent dat de strijd in de meeste van de 542 districten zal gaan tussen de nieuwe groepering, de partij van oud-premier Indira Gand hi en de resterende Janata- partij. De Russische ballerina Ludmil la Vlasova' even voor haar ver trek naar Moskou, nadat zij verklaard had geheel vrijwillig terug te keren uit New York, waar haar man, Alexander Go- cjunov asiel heeft aangevraagd. NEW YORK (AFP—AP) De Russi sche danseres van het Bolsjoi-theater, Ludmilla Vlasova heeft aan Ameri kaanse functionarissen verklaard, dat zij geheel vrijwillig terugkeert naar de Sovjet-Unie en dat zij niet onder dwang staat. Haar echtgenoot, de dan ser Alexander Godunov had politiek asiel in de VS gevraagd. Volgens hem werd Ludmilla door Russische veilig heidsagenten onder dwang gehouden. Het vliegtuig van Aeroflot, waarin Ludmilla met een aantal Russische passagiers vanaf vrijdag op de luchtha ven Kennedy in New York werd vast gehouden is kort na haar verklaring met bestemming Moskou vertrokken. „De provocatie is mislukt", zo verklaarde vanmorgen het Russische persbureau TASS naar aanleiding van het bericht dat Ludmilla vertrokken was. Volgens TASS was het aan de energieke maatregelen en druk van de zijde van de Sovjet-Unie te danken dat er een einde was gekomen aan een „grove provocatie, georganiseerd door de speciale diensten van de Verenig de Staten". De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken. Warren Christopher, die vrijdag de blokkade van het Aeroflottoes- fel had "bevolen heeft, verklaard, dat hij daartoe het volste recht had. „Ik ben te vreden, dat de episode op de luchthaven Kennedy is opgelost overeenkomstig onze wet, vreedzaam en op een basis zoals wij die van begin af aan hadden voorgesteld". Hij sprak verder van „een overwinning van het beginsel van geen gedwongen re patriëring". Het Bolsjoi-theater heeft inmiddels zijn tournee door de VS voortgezet. ROMEINSE POLITIE ZOEKT NEDERLANDSE ROME De Italiaanse poli tie is op zoek naar de 25-jarige Nederlandse vrouw, Ingeborg van W. die samenwoont met de eveneens gezochte foto graaf Ettore Castellano. Zij worden ervan verdacht, jeug dige personen onder invloed van drugs te hebben gebracht en hen in die toestand ertoe hebben bewogen, te poseren voor aanstootgevende foto's die werden verkocht aan por nografische tijdschriften. De zaak kwam aan het licht toen vrijdag j.l. het stoffelijk overschot gevonden werd van de 29-jarige Alfredo Musella, een werkloze jongeman die zelfmoord had gepleegd. In zijn kleren vond de politie een brief, waarin hij het motief voor zijn daad uiteenzette. Hij was al geruime tijd werk loos en verkeerde in geldnood, toen hij in maart j.l. in contact kwam met Castellano. Deze zou hem hebben uitgenodigd om fotomodel te worden en zich te vervoegen bij de sjieke villa Melissa in een deftige buitenwijk van Rome. Eerst werd een serie foto's gemaakt, zogenaamd voor modetijd schriften. Vervolgens zou Mu sella onder invloed van verdo vende middelen zijn gebracht. Wat er toen met hem is ge beurd, zou hem niet bekend zijn geweest totdat hij onlangs een pornografisch tijdschrift in handen kreeg, waarin hij op scabreuze wijze stond afge beeld. Musella schrijft hier door zo geschokt te zijn ge weest, dat hij besloot zich van het leven te beroven. LISSABON Bij een ongeluk op de drukke spoorlijn tussen de Portugese hoofdstad Lissa bon en Cascais zijn gisteren ruim 150 passagiers gewond. Twintig van hen moesten met ernstig letsel in een ziekenhuis worden opgenomen. Een buurtverkeertrein uit Cascais reed in volle vaart op een andere stoptrein in die stilstond op het station van Paco dos Arcos. Verscheidene wagons vlogen uit de rails en de lijn was vele uren versperd. Paco dos Arcos ligt op 20 km van Lissabon aan de monding van de Taag. JERUZALEM (REUTER/AP) Pre mier Begin van Israël heeft verklaard, dat de Israëlische artillerieaanvallen op Palestijnse en links-Libanese stel lingen in Zuid-Libanon ten doel hebben te voorkomen dat Palestijnen en links- Libanezen aanvallen op Israël onder nemen. Met deze uitspraak logenstraf te de premier de verklaringen van Isra ëlische militaire zijde, dat er geen Isra ëlische artillerie betrokken is bij de be schietingen. „Het is een onmiskenbaar feit", aldus de Israëlische premier, „dat, nadat met de beschietingen begonnen is, er zich bijna geen terroristische acties in Israël hebben voorgedaan". Het opperbevel van de VN-vredesmacht in Libanon heeft gisteren zijn uiterste best gedaan om een hechter fundament te leg gen onder het wankele bestand dat sedert het weekeinde in Zuid-Libanon heet te worden nageleefd. Het had er gisteravond alle schijn van dat die pogingen enig suc ces hadden opgeleverd. Er werd althahs, volgens meldingen van Palestijnse guer rillaleiders, weinig geschoten. In Beiroet deden de geruchten de ronde, dat de Libanese regering voornemens zou zijn om niet langer aan te dringen op een spoeddebat in de Veiligheidsraad. TEHERAN Met leidende moslem-geestelijken in Iran 'is overeenstemming bereikt over het uitroepen van een bestand op alle fronten van de Koerdisch revolutie, maar of dit ervan zal komen hangt uiteindelijk af van de goedkeuring door ayatollah Khomeini die vorige week het opperbevel van het Iraanse leger overnam om een grootscheepse militaire campagne tegen de Koerden te beginnen. De geestelijk leider van de hoofdstad Teheran, de geziene ayatollah Taleghani, is giste ren al akkoord gegaan met een bestand. Hij beloofde dat van ochtend opdracht tot een staakt-het-vuren zal worden gegeven via de Iraanse staats radio. Daarna kunnen officiële vredesonderhandelingen be ginnen. Al_ enkele dagen zijn er vage berichten geweest over een een Koerdische delegatie, die in Teheran met de Iraanse geestelijke leiders zou onder handelen. Ook drie ministers van de regering ren bij de besprekingen be trokken. Het zou de Koerden daarbij ondermeer gaan om het vertrek uit het Koerdische gebied van sjeik Khalkhali, die door Khomeini naar het gebied was gezonden om ge vangen opstandelingen te be rechten. Ook gisteren heeft hij weer negen Koerden door hem ter dood veroordeeld. In twee weken tijd zijn ongeveer zestig Koerde^ geëxecuteerd. Gisteren zijn twee mede werkers van Khomeini naar de heilige stad Qom vertrok ken, 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, vertrokken om de Koerdische voorstellen over te brengen. De Iraanse regeringstroepen staan inmid dels nog ongeveer 35 kilome ter ten noorden van de Koer dische stad Mahabad aan ,de voet van een bergweg die door Koerden wordt beheerst. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11