Ierse bisschoppen willen paus vragen ook een bezoek aan Ulster te brengen Hair"-actrices hij voorpremière tijdens Rotterdamse Casa Nova-beurs voor u Cisca Beaudoux als enige Nederlandse gekozen voor rol in Amerikaanse musical Cheryl Barnes en Ren Woods weg van Milos Forman: ,Ik spey Korte metten KUNST LEIDSE COURANT/ DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 )U Dronten wordt Kuifje- stad DRONTEN De 50-ja- rige stripfiguur Kuifje staat 15 september in Dronten centraal op de elfde door het Strip schap georganiseerde stripdagIn het die dag tot 'Kuifjestad' gebom bardeerde Dronten worden dan tal van evenementen rond de held van tekenaar schrijver Hergé gehou den. Zo zijn er een boe ken- en ruilbeurs, foto- en kleurwedstrijden, films en een stripquiz. Het totale gebeuren vindt plaats in het ge meenschapscentrum De Meerpaal. Kunst en kunstenaars In het Singer Museum te Laren wordt van 2 t/m 9 september een tentoonstelling gehou den van werk van 100. Joegoslavische na ie ven. Galerie Artline, Tous- saintkade 67 Den Haag, exposeert van 2 septem ber tot 20 oktober werk van de Italiaanse kun stenaar Claudio Verna. Galerie Guillaume ex poseert van 1 september tot 1 oktober tekenin gen en grafiek van Inge Krassenburg en Kees Jan van Kesteren. In Panorama Mesdag aan de Zeestraat te Den Haag exposeren van 1 t/m 23 september Ted Kistemaker, Theo Ver haren en Hans Westen berg. Thema van de tentoonstelling is: het naakt. Het jazzconcert door de Dutch Swing College Band en de New Orle ans Syncopators in het Openluchttheater Zui derpark te Den Haag, dat vrijdagavond j.l. door het slechte weer niet kon doorgaan, is verplaatst naar zondag middag 2 september om 13.00 u. Finse schrijver overleden Helsinki Een van Finlands bekendste schrijvers, Mika Walta- ri, is na een lange ziek te overleden. Een van de meest succesvolle van de schrijver, die 70 jaar is geworden, was Sinhue (de Egypte naar) dat in veel talen is vertaald en in Holly wood was verfilmd. (Van één onzer verslaggevers) GRONINGEN De Amsterdamse caba retière en musical-artieste Cisca Beau doux, bekend van de televisieserie „Twee onder één kap" is als enige Ne derlandse gekozen om op te treden als plaatsvervangende ster in de Ameri kaanse musical „Bubbling Brown Su gar". De show die al twee jaar in Londen draait, vorig jaar in Amsterdam ook vol le zalen trok in Carré, begint volgende week aan een toernee door Nederland. Cisca. sterk de aandacht trekkend in het Tingel-Tangel-cabaret van Marijke en Sieto Hoving, moet in de typische neger musical de rol vertolken van een blanke nachtclub-zangeres. Die rol, zo bleek vo rige week tijdens een auditie in de Roy alty Theater in Londen, is de 32-jarige, in Groningen opgegroeide artieste, op het lijf geschreven. De Amerikaanse re gisseur Bob Chapman, die Cisca al eer der had zien optreden, had haar voor die auditie uitgenodigd. Vandaag vliegt Cis ca naar Londen voor de repetities. Uiter aard hoopt ze, dat ze één keer kan inval len. „Want ik ben dol op musicals. Het is gewoon erg fijn werk", aldus de frêle ar tieste, die negen jaar geleden met groot succes eindexamen deed aan de toneel school en sindsdien een ruime flat in de Bijlmermeer bewoont. „Dit is een bui tenkansje. Ik vind het enig. Het is pre cies wat ik wil", zegt ze stralend. De mu sical gaat eerst naar Rotterdam, vervol gens naar Amsterdam (Carré), dan ko men Den Haag, Groningen, Tilburg, Eindhoven. Antwerpen en Utrecht aan de beurt. Als ze niet hoeft in te vallen, fungeert Cisca Beaudoux als assistent-re gisseuse in de musical. Cisca droomt ervan ooit een hoofdrol in zo'n kleurrijke show te vertolken. Ze werkt er hard voor. Met haar collega Ro bert Smit bereidt ze een eigeshow in 1980 voor. „Dat moet een puur theater programma worden. Geen cabaret. Maar een fijn stuk amusement", vertelt ze en thousiast. Ze geniet al bij voorbaat van haar werk in „Bubbling Brown Sugar". Dat wordt hard werken in Londen. Alle maal Amerikaanse teksten instuderen. Maar dat is geen punt hoor", vertelt ze „want ik spreek een goed mondje En gels". En dan haast ze zich met het pak ken van haar koffers en het zorgen voor oppas van haar beide honden. Een Schnauzer en een Bouvier, plus haar twee katten. In het weekeinde is ze weer terug, want dan begint de musical in Rotterdam. Dag in dag uit staat de show wekenlang op het programma. Cisca, die in Tingel Tangel niet elke dag hoefde op te treden en meer vrije tijd had, neemt dat „ongerief"gemakkelijk op. Dat har de werken is enorm goed, want", zegt ze tenslotte, ,je leert er veel van. Het is een goede training". Cisca Beaudoux: enige. 9? ROTTERDAM Actrices Ren Woods en Cheryl Barnes hebben na Hairin elk geval één ding gemeen: Ze hebben de Tsjechische regisseur Milos Forman zeer hoog zitten. In het Rotterdamse Hil- ton-hotel is het Forman voor en na, van „Hij is een geweldig mens" tot en met „Ik hou van 'm". De Tsjech durfde het tien jaar na het ongelooflijke succes van de theater-rockmusical„Hair" aan, van dat bovendien zeer Amerikaanse feno meen een filmversie te maken. Een in Amerika langzaam op gang komend suc ces, tijdens het filmfestival in Cannes dit jaar zeer enthousiast in Europa ontvan gen. De Nederlandse vóórpremière in een bepaald niet vol Ahoy-sportpaleis in Rotterdam tijdens de daar gehouden ma nifestatie Casa Nova moet daar wat ma gertjes bij hebben afgestoken. De nege ractrice Cheryl Barnes, samen met Ren Woods speciaal voor Rotterdam uit Ame rika overgevlogen: Cannes zal ik nooit vergeten zolang ik leef. Dat was het sterrenverhaal met applaus, schijnwer pers en interviews zoals ie dat in de filmblaadjes leest." „Hair gaat in Ne derland 27 september in zeven steden in première. Milos Forman, die met een bijna onuitputtelijk geduld een Amerikaanse carrière opbouwde en zijn eerste Oscar kreeg voor „One flew over the cuckoo's nest", had eenzelfde geduld met „Hair". Na het zien van de rockmusical tien jaar geleden, was hij onmiddellijk achter het to neel te vinden om de acteurs-schrijvers Gero- me Ragni en James Rado om de rechten voor verfilming te vragen. Ren Woods: „Die rechten lagen vast en het is een jarenlange procedure geweest voor Forman om ze te krijgen. Ieder een vraagt je waarom „Hair" tien jaar later nog als film komt. Voor Amerika is Hair gewoon een historische datum, zoals de Onafhankelijk heidsdag dat is. En daar worden ook nog steeds films over gemaakt. Bovendien maakt Forman altijd iets relevants van wat-ie doet, omdat hij altijd met een eigen kijk komt. Bovendien speelt de nostalgie naar de zestiger jaVen van daag een hele grote rol." Cheryl Barnes valt haar bij: „Die hele hippie-beweging is zo be langrijk voor Amerika geweest. Het was een haar onmiddellijk: „Nee, je hebt een auditie ge kregen via m'n vriend. Maar die rol heb je zelf verdiend." Cheryl Barnes had al toneel ge speeld, maar werkte in een motel als serveer ster tot „Hair" kwam". Daar laat ze een om ap plaus vragende, aangrijpende versie horen van „It's easy to be hard Ook zij is bezig met een platencontract. „Maar film wil ik graag blijven doen. Ik ben op zoek naar een nieuwe rol. Want juist bij de big business die film is, staat er zo'n grote druk op je, dat je opbrandt in de rol die je speelt. En dat is iets enorms." Hun gekste ervaringen met „Hair"? Cheryl Barnes: „Midden in New York in een ijskoude sneeuw staan op papieren schoentjes en terwijl je speelt langzaam vocht en kou langs je benen voelen optrelcken." Ren Woods: „Ik moest voor de scène waarin ik „Acquarius" zing, in een kraan vijftien meter in de lucht ronddraaien. Om het effect te krijgen dat ik zweef terwijl ik zing. Ik was doodsbang. Maar achteraf is het de beste ervaring in m'n leven. Als het even kan, zou ik voor een volgende rol in een race-auto willen rijden." BERT JANSMA met bloemetjes in het haar, hoog aan een kraan „Acquarius" zingend i York. bewustwording op allerlei gebied. Politiek, se- xueel, noem maar op. Maar dat hippie-gebeu ren is de geschiedenis ingegaan als één massaal, unaniem iets. Forman geeft een individueel beeld van die hippies." Vietnam Forman houdt in een Tsjechisch blad over „Hair" de volgende monoloog: „Ik ben vrien den en kennissen gaan vragen wat „Hair" nu eigenlijk voor ze was en waar het over ging. Geweldig was het, riep de een. 't Ging over hippies. Een ander had het over naakte mensen op het toneel. Een derde riep: D'r werd erg goed in gezongen. En een vierde dacht dat het iets met Vietnam te maken had. Maar/ Gewel dig was 't. Niemand wist precies meer wat „Hair" nu wérkelijk was. Waarom zou je dat nu dan niet nog eens laten zien?" Drie originele songs zijn uit de film verdwenen en Forman heeft een lang gevecht met de auteurs moeten leveren om de vrije hand te hebben om van dat theaterdraaiboek een filmscenario te kunnen maken. In veel van zijn Tsjechische films (Het brandt, m'n liefje, De liefde van een blondje, Peter en Pavel) werkte hij met amateurs, even als in zijn Amerikaanse debuut „Taking off". „Cuckoo's nest" werd wel door acteurs ge speeld, „Hair" brengt weer een hoop onbeken de gezichten op het doek. „Amateurs" lacht Forman bijna schamper. „Als je in Amerika kan zingen en dansen ben je geen amateur, dan heb ie in elk geval een grote training achter de rug.' En in Amerika lopen duizenden over straat, onbekend, zonder rollen, maar met die training. Audities Ren Woods: „Er zijn dan ook duizenden op die audities, geweest. Grote sterren bovendien. Maar Forman wilde met minder bekende ge zichten werken om de film geloofwaardiger te maken. Ik zelf heb al een heel stuk carrière achter de rug. Als meisje van negen begonnen in een zangtrio, trad op in clubs, restaurants en voor televisie, maar mijn rol als Dorothy in „The Wiz" heeft m'n leven veranderd. Ik heb daarna allerlei kleine filmrollen gespeeld, o.a. in „Car Wash" en ga binnenkort bij CBS m'n eerste elpee uitbrengen." Cheryl Barnes: „For man is een geweldige regisseur, iemand die voor de underdog kiest. Hij kan gewoon ie mand van de straat oppikkgn als hij denkt dat die geschikt is. Ikzelf heb mijn rol gekregen via een vriend van Ren." Ren Woods corrigeert Cheryl Barnes, uit de rijen der onbeken den gelicht door Milos Forman voor zijn versie van „Hair". BERNARD DRUKKER: a n 1 ij i 'li iet RIJSWIJK Ofschoon de Bernard Drukker zijn veelk levenspuzzel nog bij lange j heeft voltooid, heeft hij tod vast over de stukken, die pijn en gein, mazzel en mes{ 69 jaar aan elkaar heeft gelei lijvig boekje opengedaan. Hel exemplaar van „Ik speel v< (uitgeverij Heuff in Nieuwk 29,90) reserveerde hij voor Cl nister Til Gardeniers, die h< middag op haar ministerie j wijk uit de gretige handen auteur k'reeg aangereikt. Volgens een oude zigeuner1 liet Drukker haastig noteren, zigeunerbaby's vlak na hun gi een viool en een geldstuk ai den. Grijpen ze naar de vic zullen ze zeker musicus pakken ze het geldstuk, dan zij financier of dief. „Hoewel ik kan zeggen dat i. cus geworden ben, geloof i niet dat mijn vader mij een nisch orgel in de wieg heeft houden. Ik heb z'n spierkracl onderschat, maar zo'n insti boven een wieg uittillen, zou, z'n zwakke gezondheidstoestai krachten verre te boven z gaan Toch is het er wel degelijk vai men. Bernard, zoon van een handelaar uit de Amste Rechtboomsloot, vertelt in voor u" met weemoed over dfoi derachtige figuren die ooit kijkdoos van zijn leven tram zijn geworden: Kiksie, de et snorder, Flippie, de hardlope de Maupie, de sterrekijker, de helderziende en oom les, zaak in piano's had en hem dt op het spoor van de muziek Door de dagen van Drukker ook mannen met legendarisi men, Max en Jaap van Praa Tak, Pierre Palla, Heintje Bernard van Leer, Hugo de G in hun kielzog weer artiestei genten, gelukzoekers, kwar ders en tientallen andere Ne ders, die aan de kronkelweg leven een steentje hebben b. gen. Een sterveling, die van all Egan pakt, kan achteraf veel vertt dat doet Drukker dan ook 1 na 's lang: over z'n lange loopl orgelende publiekstrekker in pen en als beiaardier ach galmgaten van Amsterdamse over een emigratie naar Au dat hij uiteindelijk toch maa f ruilde voor Nederland, eerst bij het cabaret van i ders van zijn noot een deugd en later als driftige promote het electrohische orgel zorgt. x honderden muzikale talenten delijk de toets der kritiek doorstaan. ii n Ofschoon Drukker inmidd leeftijd der zéér sterken op e na bereikt heeft, peinst hij over om gas terug te nernt steeds is hij razend actief in uitzendingen en wijdt hij lichtingen in in de geheimen computermuziek. En als h hem ligt is hij in die k rake mi zandbank van Nederland niet uitgespeeld. LEO THl Priesterwijding in Rotterdam Jan Hendriks en Ron van der Vring, oud-stu denten van het vroegere seminarie Leeuwenhorst zullen op zaterdag 29 september in de kathe drale kerk te Rotterdam de priesterwijding ont vangen uit handen van de bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A. J. Simo- nis. De plechtigheid be gint om half elf. Jan Hendriks studeerde theologie te Amsterdam en op het seminarie Rolduc en was daarna als stagiair en diaken werkzaam in de St.-Petrusparochie te Lei den. Ron van der Vring maakte zijn hogere studies te Pa rijs, in Duitsland en in Leuven, was stagiair in Dordrecht bij de paters carmelieten en is sinds zijn diakenwijding werkzaam in de parochie van het H. Sacrament in Den Haag. De vier Ierse bisschoppen, die deze week naar Rome afreizen om de details van het bezoek van de paus eind september aan Ier land te bespreken, zijn van plan er bij hem op aan te dringen ook een kort bezoek aan Ulster te brengen. De Ierse bisschoppen zouden unaniem zijn in hun wens, dat de paus voet op Noordierse by- dem zet. In Noord-Ierland bevindt zich de ze tel van Ierlands primaat, kardinaal Tomas O'Fiaich, in het stadje Armagh, dat in de afge lopen tien jaar het toneel is geweest van afgrij selijke terreur. De Ierse bisschoppendelegatie zal het Vaticaan en de paus kunnen vertellen van het enorme enthousiasme waarmee de Ieren het pauselijk bezoek tegemoet zien. De enige negatieve ge luiden zijn tot dusver vernomen van dominee Ian Paisley, die met een aantal van zijn volge lingen de paus als de „anti-christ" ziet en die alles wat katholiek is als duivelswerk be schouwt. Maar tal van andere Noordierse pro testantse leiders hebben zich positief uitgespro ken over een eventueel bezoek van de paus aan Noord-Ierland. Een van de Ierse bisschoppen die naar Rome gaat is dr. Edward J. Daily, de bisschop van Londonderry, waar tien jaar geleden de pro testanten en katholieken in bloedig conflict kwamen en er een periode van terreur begon, die bijna tweeduizend levens heeft geëist en twintigduizend mensen verwondde tot nu toe. Bisschop Daily is van mening, dat de Noordier se katholieken zich diep gekwetst zouden voe len' als de paus zich alleen in Dublin en in het pelgrimsoord Knock zou vertonen. Er wordt druk gespeculeerd in Ierse dagbladen over nieuwe initiatieven over het knelpunt Ul ster bij gelegenheid van het bezoek van de 'paus, die overigens alleen maar een bezoek aan Noord-Ierland kan brengen wanneer de Britse regering daar tijdig van op de hoogte wordt ge steld. Er is nog niets vernomen omtrent con tacten tussen het Vaticaan en Westminster over een eventueel pauselijk bezoek aan Ul ster. Inmiddels heeft het gemeenteraadslid van Be lfast, Bill Jeffreys, zestigduizend handtekenin gen weten te verzamelen onder een oproep aan de paus om ook Noord-Ierland aan te doen. Hoewel het maar èen derde is van het aantal, dat hijverwachtte, is hij van mening, dat de actie een „volstrekt representatieve uit slag" had. De zestigduizend namen beschouwt hij als een weerspiegeling van de zeshonderd duizend katholieken in Noord-Ierland, een op vatting, die door aanhangers van ds. Paisley echter met kracht weersproken wordt. De bisschoppen houden het er overigens op, dat het bezoek van de paus niet tot triomfalis me aanleiding mag geven, maar leiden moet tot een terugkeer naar een echt christelijke le venswijze. Voorlopig zijn het alleen de straten en wijken van Dublin, waarlangs de paus zal passeren die waarneembaar een opknapbeurt krijgen, hetgeen in het bijzonder geldt voor het „Phoenixpark", waar de paus de eucharistie zal vieren en waar de grootste mensenmenigte van Ierland wordt verwacht sinds het eucha ristisch congres van 1932. De bisschop van Roer mond, mgr. dr. J. Gijsen, heeft geweigerd om drs. J. M. Slabbers (32), afgestu deerde van de Hogeschool voor Theologie en Pasto raat (HTP) in Heerlen, aan te wijzen als pastor van de streekparochie voor jonge ren „De Jonge Kerk" in Roermond. De weigering berust, volgens een woord voerder van de HTP, op het principe van mgr. Gijsen om geen afgestudeerden van de HTP in zijn bisdom te laten werken. Drs. Slab bers, redemptorist, kan wel buiten het bisdom Roer mond worden aangesteld als pastor. Het bisdom heeft bevestigd dat al ge ruime tijd geldt, dat afge studeerden van de HTP niet zonder meer kunnen worden aangesteld als pas-, tor in het bisdom Roer mond. Met ingang van 1 november is drs. G. J. M. Klijn be noemd tot lid van het pasto rale team van het Laurens- ziekenhuis in Breda. Vóór 1971 werkte hij als pastor in Den Haag. Daarna was hij staffunctionaris bij de stich ting Sociaal Geriatrisch Ge- rontologisch Centrum te Rot terdam. Hij blijft in deeltijd geestelijk verzorger in het gemeenteziekenhuis te Dord recht. Voor de eerste maal sinds hun organisatorische schei ding in 1969 hebben de evangelische kerken in de DDR en in West-Duitsland een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Dit naar aanleiding van de veertigste verjaardag van het uitbreken van de twee de wereldoorlog op 1 sep tember. Het schrijven roept de kerken, in beide Duitse staten op bewust te zijn van hun bijzondere verant woordelijkheid voor de vrede en zich in te zetten voor een consequente op voeding tot vrede. Het do cument sluit aan bij de „Verklaring van Stuttgart" uit 1945, waarin de Evange lische Kerk in Duitsland haar schuld bekende en bij de laatste gemeenschappe lijke verklaring, waarin de Duitsers werden opgeroe pen de vrede als de belang rijkste basis van hun ge meenschap te beschouwen. De Italiaanse protestanten gaan meer aan de weg tim meren. Zij richten een eigen persbureau op, beginnen met tv-uitzendingen en vermeer deren hun radioprogramma's ter versterking van hun ge tuigenis. Zij vrezen een toe neming van het clericalisme, versterking van de katholie ke privileges in de Italiaanse staat en een pauselijk beleid, dat schadelijk zal zijn voor de protestanten in Italië. De oe cumenische betrekkingen in Italië zijn onder de pausen Johannes XXIII en Paulus VI zeer vooruit gegaan. De Italiaanse protestanten be merken, dat deze onder de nieuwe paus afnemen. Bo vendien constateren zij een groeiende invloed van diege nen die tegen de oecumene zijn en voor een versterking van de prvileges van de r. k. kerk in Italië. De Lutherse Wereldbond, die vergadert in Joinville in Brazilië, heeft al zijn le den-kerken verzocht er bij de Turkse regering op aan te dringen, dat deze „de vereiste maatregelen neemt om de vastgestelde rechten der christelijke minderheden te bescher men". Volgens de wereld bond heeft met name het orthodoxe patriarchaat van Constantinopel in Istan- boel het bijzonder moei lijk. In het algemeen wor den de slinkende minderhe den der christenen in Tur kije in toenemende mate gediscrimineerd, zowel op politiek als maatschappe lijk gebied. Mgr. J. Dyba pronuntius West-Afrika De in kerkelijke kri van Nederland zee kende mgr. J. Dyl door paus Johannes lus II benoemd tot nuntius in West-Af Hij vestigt zich in rovia, de hoofdstad Liberia. Hij is tegeli tijd pro-nuntius in bia en apostolisch gaat voor Guinee Sierra Leone. Van 1968' tot 1972 mgr. Dyba secretaris de nuntiatuur Haag. In die periode len de benoemingei mgr. dr. A.J. Simoi Rotterdam en van J. Gijsen in Roer#' Volgens het Rom persbureau CIC mgr. Dyba de bel; van de kerk tijdens riode van grote sp; gen tussen de plaat kerk van Nederlai Rome. In Den Haag mgr. Dyba de eerste werker van pro-ni Angelo Felici, momi nuntius in Lissabon. Mgr. Dyba (49) heef1 snelle diplomatieke re in Vaticaanse dien maakt. Na zijn studi kerkelijk recht en matie aan de Later universiteit en de matenacademie in trad hij in dienst Vaticaanse staatsseci aat. In 1967 vertri naar de nuntiatuur i: nos Aires, in Den Haag, in 1972 Zaire en in 1964 naai ro. Sedert 1974 tweede secretaris pauselijke commissie titia et Pax (gerechti et en vrede). ir\ ar 'ra: ant( aart n^rt ,r pm dich i la l'e 1 dn B< tsfsoc e aa et njpmn U "--K- ieoekt an c Tu Alen <un olen z n ïjf r arië: epal acht a cw'.-i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10