Geld- zuivering in Nicaragua Bestand in Libanon voortdurend geschonden Strijd even geluwd in Koerdengebied Jitrusting van paus bij „hoog" bezoek eed monden openvallen van verbazing Xieuw offensief van „ontvoeringsindustrie" op Sardinië UITEN LAND LEIDSE COURANT F MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 Chef Witte Huis beschuldigd van cocaine-gebruik JME (AFP) „Anonima Seques- (Ontvoering B.V.), zoals dat in ilië heet, heeft op Sardinië een euw offensief geopend. De Sardijn- bandieten die het droevige produk- J riteitsrecord op dit terrein hebben, :bben in deze vakantieperiode keus over: op de Smaragdkust in het lordoosten verwijlen de captains of dustry uit Piemonte of Lombardije welgestelde buitenlandse toeristen. innen een paar dagen zijn ontvoerd Gi- rgio en Marina Casana en de Piemon- tijnse fabrikant Silvio Olivetti en is een Brits gezin van drie personen, de Schilds, in de buurt van Olbia, een ge liefd vakantieoord voor welgestelde zo mergasten, verdwenen. Het uitgebrande wrak van hun auto is zaterdag gevon den. Beschermd door de „Omerta" (de wet van het zwijgen) maar ook door het ruwe en weinig toegankelijk landschap, kunnen de ontvoerders ongestraft hun gang gaan. De cijfers spreken boekdelen: in twintig jaar zijn in Italië 387 personen ontvoerd van wie eenderde op Sardinië. Sinds het begin van het jaar zijn in dit deel van het land 12 personen ontvoerd. De ontvoeringsindustrie op Sardinië heeft een geschiedenis. En een held: Graziano Mesina, bijgenaamd de „Sar- dijnse Salvatore Giuliano". Zijn „helden daden", in het algemeen veediefstallen, beginnen bij zijn aanhouding op 14-jarige leeftijd in Orgosolo, waar hij zicht oefen de in het schieten. Hij ontvlucht en wordt al gauw een van de belangrijkste „Sardijnse bandieten". Men schrijft hem enkele tientallen moorden en ontvoerin gen toe. Hij wordt meer dan eens gear resteerd, maar ontsnapt evenzoveel keer. Sinds 1977 echter zit hij in Trente in het noorden van Italië in de gevangenis. I Het banditisme op Sardinië is intussen geëvolueerd: van veediefstal zijn de be wonderaars van Graziano Mesina snel ontvoerders geworden en afpersers van bedragen van tussen de 30 en 40 miljoen lire in het begin tot meer dan een mil jard (ongeveer 2.500.000 gulden) nu. In de streek van Olbia en op de Sma ragdkust patrouilleren de „blauwe baret ten", politiemannen die het korps van de carabinieri zijn komen versterken. Ze boeken zelden resultaat. De beboste heu vels dienen „Anonima Sequestri" zeer goed. De grootscheepse bestrijdingsacties van de laatste jaren, zelfs met inschakeling van helikopters, ziin meestal mislukt De schuilplaatsen zijn legio en de 'omerta' zorgt er wel voor dat politie en buiten- taanders niets te horen krijgen. Autochtoon banditisme of banditisme ge ïmporteerd van het vasteland; het weer opleven van de ontvoeringsindustrie verontrust de toeristen zonder hen noch tans af te schrikken. Dit jaar zijn ze 30 procent talrijker en klagen ze meer over de wilde stakingen van het veerbootper- soneel dan over wat er in het binnen land gebeurt Wat waar is, is dat de voorkeursslachtof fers van de ontvoerders, personen die bij machte zijn losgeldsommen van boven het miljard lire te betalen, te gering in aantal zijn om van invloed te zijn op de statistiek. Nederlander in vuurgevecht aan Franse Riviera SAINTE MAXIME (AFP) De Nederlandse toerist J. S. (36) uit Nijmegen heeft zater dagmiddag met schoten uit een buks een jongen en een meisje verwond op het strand van Sainte Maxime aan de Franse Middellandse Zeekust. Daarna opende hij het vuur op de politie die hem wilde ar resteren. S. die zelf aan een arm was ge raakt door een agent, kon za terdagavond worden gepakt na een langdurige achtervol ging. Des middags had hij uit jaloezie geschoten op de 18-ja- rige Martine Gros en op een 16-jarige jongen die zich op het strand bevonden. De beide slachtoffers werden geraakt aan de schouder en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Polisario meldt successen ALGIERS (AFP-Reuter) Bij de verrassingsaanval van vorige week op het garnizoek van Lebouiratt, in zuidelijk Marokko, heeft het Polisario 792 Marokkaanse soldaten ge dood en verscheidene tiental len gewond, zo is vandaag meegedeeld in een bekendma king van het Polisario in Al giers. Spaanse treilers hebben op dracht gekregen de zesmijlszo- ne bij de zuidelijke punt van de westelijke Sahara, die vori ge week door Marokko werd geannexeerd, te verlaten. Dit heeft het hoofd van het depar tement van visserij op de Spaanse Kanarische Eilanden meegedeeld. Portugese artsenstaking geëindigd LISSABON (Reuter) Por tugese artsen hebben gistera vond besloten hun stakingsac tie te beëindigen die een maand heeft geduurd en die de diensten in de staatszieken- huizen en klinieken volledig heeft verstoord. Vertegenwoordigers van de 16.400 artsen maakten bekend dat zij een door de regering voorgesteld statuut dat de sala riëring en verdere arbeids voorwaarden van de artsen re guleert aanvaarden als teken van bereidheid om verder te praten over punten waarover nog geen overeenstemming is bereikt. Zimbabwe zonder Rhodesië SALISBURY (Reuter) Pre mier bisschop Abel Muzorewa heeft zaterdag aangekondigd dat het woord „Rhodesie" vóór de constitutionele besprekin gen die volgende maand in Londen gehouden worden, zal vervallen uit de naam van zijn land. Het land zou voortaan eenvoudig bekend zijn als Zimbabwe en niet zoals nu als Zimbabwe-Rhodesie. Indianenstam ontdekt in Peru LIMA (AFP) Een Frans- Peruaanse expeditie heeft in een woud in het zuidoosten van Peru een stam van India nen ontdekt, zo heeft het dag blad „Expreso" in Lima mee gedeeld. De nomaden, die geen vuur kennen en zich voeden met rauw vlees, wonen in een bos in het departement Madre de Dios, dat grenst aan Brazilië en Bolivia. Volgens Expreso zijn de India nen ruim twee meter lang en waarschijnlijk verwant aan de stam der Amahuacas, die woont in de provincie Manu in hetzelfde departement. Augstein vrij TEMPIO PAUSANIA (AP) De uitgever van het invloe drijke Westduitse weekblad „Der Spiegel", Rudolf Karl Augstein, die op Sardinië was gearresteerd vanwege het be zit van marihuana, is zaterdag voorwaardelijk in vrijheid ge steld en naar huis vertrokken. onze correspondent Piet Turn- volger Karol Wojtyla hem hulde ge bracht in zijn Noorditaliaanse geboorte- ALE D'AGORDO Paus Jo- dorp Canale d'Agordo. Hij droeg er de is Paulus II heeft gisteren op mis op en bracht een bezoek aan het liet alledaagse wijze de grillige geboortehuis van Johannes Paulus I, goden getrotseerd. Komende uit aan wie hij in een toespraak uitvoerig '1 Gandolfo, waar een zomer- hulde bracht. •ra tuur van 27 graden heerst. De wisselende weersomstandigheden in hij zich per helicopter naar het de verschillende delen van Italië noop- ditaliaanse Canale d'Agordo, ten de paus tot het meenemen van een fr het pijpenstelen regende. Ver- ongewone garderobe. Droeg hij bij zijn wmens begaf hij zich naar het op vertrek per helikopter in Castel Gan- Hmeïer hoogte in de Dolomieten dolfo een dunne witte zomertoga, in Hren Marmolada di Rocca, waar Canale d'Agordo was hij in een lange H/j twaalf graden onder nul in witte regenjas gestoken, invliegende sneeuwstorm het An- Vele duizenden bewoners van de in po- 06 rgebed bad. Bij zijn terugkeer litiek opzicht vuurrode bergstreek, wa- Jastel Gandolfo stond er een ste- ren naar Canale d'Agordo gekomen om sirocco. de paus te zien. Hun sympathie moest Ie dag af een jaar, nadat de patri- blijken uit hun aanwezigheid en uit van Venetië Albino Luciani werd hun trotsering van de weergoden, zen tot paus Johannes Paulus I en want, stug als bergbewoners zijn. kon lechts drieëntwintig dagen duren- er maar moeilijk iets van het enthousi- Iji ontificaat van „de glimlachende aste applaus af, dat het optreden een aanvang nam, heeft zijn op- paus in Rome geregeld markeert. In het geboortehuis van zijn voorganger onderhield de paus zich met de daar nog wonende broer van Albino Luciani en diens verdere familie. Het laatste gedeelte van de tocht naar Marmolada di Rocca, vijftig kilometer ten noorden van Canale d'Agordo, werd afgelegd per kabelbaan. Het oord is de laatste tijd erg in trek als winter sportplaats. Enkele jaren geleden is hier, op een der hoogste toppen van de Dolomieten, een Mariabeeld geplaatst. Ondanks het gure weer hadden zich hier tegen het middaguur honderden wintersporters verzameld, evenals hon derden manschappen van de bersaglie- ri, de bergsoldaten van het Italiaanse leger. Hen vielen de monden open van verba zing, toen de paus bij het verlaten van het stationsgebouwtje een wit gewat teerd ski-jack over zijn toog bleek te hebben aangetrokken. De satijnen muiltjes aan zijn voeten waren vervan gen door stevige witte ski-schoenen. Nog verrassender was de uitmonstering van de hem vergezellende kardinaal Casaroli en een aantal monseignori. Duidelijk onwennig droegen zij allen over hun toga's blauwe ski-jacks met rode of paarse afzetting. Terwijl de paus in de heersende sneeuwstorm het Angelus-gebed bad, zag het gezelschap er spoedig uit als een groep met poe dersuiker bestrooide figuren. Voordat de plechtigheid begon, trok de paus over toga en ski-jack nog een rood ka zuifel aan, waardoor hij de omvang kreeg van het merkmannetje van de Michelin-banden. Toen hij ook nog een witte bontmuts opzette, die hem door een jeugdige leer ling van een skischool was aangeboden, was de travestie compleet. Terwijl de monseignori, moeite hadden om hem bij te houden, stapte de aan de Poolse Karpaten gewende paus met grote stap pen door de sneeuw, onder meer onder een erehaag van bergsporters door, die hun ski's voor hem hoog hielden. Met een ski-jack minder pontificaal over zijn pontificale kleding en op het hoofd een bontmuts, waarvan de klep nochalant was neergeslagen stond paus Johannes Pau lus II gisteren 3.300 meter hoog in de sneeuw, nadat hij bij het beeld van Maria, koningin van de Dolomieten, het Angelus had gebeden. 1st iet it ,oon van g' 3 e ngst: een %ON (AFP) igst voor de politie eft in Dijon (Fr.) ge ld tot de voortijdige valling van een die- ]fge van achttien. Bi \belle Morillon, op de te, icht voor de politie na In diefstal in een wa shuis. nam een hinder- f, raakte in de val en ?rd door de agenten ge kt. Toen zij overge- acht was naar het poli- i bureau van Montbard Dijon, dienden zich de •eën aan. Zij was acht landen m verwach ting. nker vergaan Perzische DHABI (Reuter-Upi) en lege olietankboot is en in de Perzische halverwege tussen Dhabi en Qatar, ver- Er is een dode en vijf renden worden vermist, de in Singapore geregis- e Cherry Duke van ton. Er deed zich een offing voor, waarna het begon te zinken. Sleep- hebben 39 van de 45 be- lingsleden gered. innibalisme Cambodja GKOK (AP) Guerril- jders van de ten val ge- te ex-premier Pol Pot n zich schuldig gemaakt annibalisme, zo is zater- jemeld door het Vietna- persbureau VNA. bericht was onder meer eerd op de getuigenis van 17-jarige Cambodjaans voor een commissie van zoek in Phnom Penh. Zij aarde dat haar broer was lofd en het vlees van zijn i geschraapt. Vervolgens het vlees gewikkeld meegenomen. m rlaagt ie-export RAN (Reuter) Iran de olie-export vermin- net 400.000 vaten per dag is het slechte weer in de iche Golf. Dit heeft het se persbureau Pars giste- ekendgemaakt. ns het persbureau heeft orzitter van de Nationale e Oliemaatschappij Hassan Nazih, gezegd exporten vanuit het be- jkste olieterminal op het I Kharg weer op normaal u worden gebracht zodra eer verbetert. Boze Nicaraguanen zwaaien met biljetten van 500 en 1000 codobas die zij verplicht zijn bij de banken te stor ten. NICARAGUA Duizenden Nicaraguanen hebben afgelo pen weekeinde hun-bankbiljetten gedeponeerd bij banken voordat een door de regering vastgestelde termijn deze waardeloos zoU maken. De regering die de grote geldvoor raad van sympathisanten van Somoza in Nicaragua en in het buitenland tot een waardeloze hoop papier wil maken, gaf opdracht alle biljetten van 500 en 1.000 Cordoba (hon derd en duizend gulden) gisteren in te wisselen. Alle biljetten die ingeleverd worden, zullen worden ingewisseld voor certificaten die over acht maanden verzilverd zullen wor den met een rente van acht procent. Bij inlevering van de bank biljetten moet men bewijzen dat men het geld op wettige wijze heeft verdiend. Juntalid Sergio Ramirez schatte dat de verdreven dictator en zijn handlangers voor een waarde van vijftien tot twintig mil joen dollar van de centrale bank geroofd hadden, voordat zij de hoofdstad ontvluchtten. Nu komt het geld Nicaragua weer bin nen en wordt het tegen zwarte-marktprijzen ingewisseld tegen dollars en vormt het een bedreiging voor de economie. Een paar honderd Nicaraguanen van de werkende klasse demonstreerden tegen de geldinlevering. Zij wilden geld hebben en geen deposi- tobewijs. Een van de negen leiders van het Sandinistische Natio nale Bevrijdingsfront, Bayardo Arce, beloofde, dat spoedig een bevredigender regeling voor het geldvraagstuk zou worden be kendgemaakt. WASHINGTON De FBI, de zien gebruiken in „Studio 54", Amerikaanse rijksrecherche, een modieuze gelegenheid in heeft opdracht gekregen een New York City. Dit zou zijn onderzoek in te stellen naar gebeurd begin 1978. de juistheid van de bewering De New York Times schreef dat Hamilton Jordan, de ma- dat de bewering afkomstig was nager van het Witte Huis en van de advocaten van de eige- president Carters adviseur, in naars van Studio 54, Steve Ru- cen discotheek in New York bell en Ian Schragerm die op cocaine heeft gebruikt, zo 28 juni zijn aangeklaagd we- heeft het Amerikaanse minis- gens belastingontduiking, be- terie van justitie bekendge- lemmering van de justitie en ■naakt. samenzwering. I In een verklaring die was on- De Times liet Jordan ontken- dertekend door minister van nen dat hij cocaine of welk an- justitie Benjamin Civiletti, der verboden verdovend mid- stond dat de FBI de opdracht del ook had gebruikt tijdens had gekregen een verkennend een bezoek aan de disctotheek onderzoek naar de juistheid of bij elke andere gelegenheid van de bewering in te stellen. ook. Jordan heeft volgens het De woordvoerder van het de- blad gezegd dat hij Studio 54 partement, Terry Adamson, maar één keer, in 1978, in juli zei dat de advocaat van een of september, heeft bezocht en beklaagde in een rijksbelas- er toen nog geen uur is ge- tingzaak Jordan cocaine heeft weest. BEIROET Enkele uren na het van kracht worden van het staakt het vu ren in Zuid-Libanon zijn gisteren uit het oorlogsgebied nieuwe artilleriebe schietingen gemeld. VN-troepen pro beerden het bestand te handhaven, ter wijl granaten insloegen in de oude ha venstad Tyrus, die vorige week tijdens de bombardementen al zwaar getroffen was. Volgens een falangistische zender bestookten Palestijnen en linkse Liba- nezen de Israëlische grensgebieden cn het bolwerk van de Libanese christe nen Marjayoun. Israël maakte bekend dat Israël zal doorgaan met de acties tegen de Palestijnen, ondanks Ameri kaanse bezwaren tegen Israëlische aan vallen over de grens. Washington heeft Israël gewaarschuwd tegen voortzetting van de bombardemen ten op Zuid-Libanon. Houden de bombar dementen niet op, dan zullen de Verenig de Staten in de Veiligheidsraad een Ara bische resolutie steunen, waarin Israël wordt veroordeeld, zo meldt het Israëli sche blad Yedioth Acharonoth uit „zeer goede bron". In Israël was geen bevestiging van dit be richt te krijgen, maar na het kabinetsbe raad van zondag, waarbij minister Weiz- man verslag had uitgebracht over de toe stand aan de noordelijke grens, werd- slechts bekend dat „bepaalde besluiten waren genomen". Weizman stelde na- drukkeliojk dat Israël de burgerbevolking en de nederzettingen in het noorden van het land zal blijven beschermen tegen de terreuraanslagen door de PLO. Gisteren werd het door de VN-troepen af gekondigde bestand voortdurend geschon den. Zaterdagavond had Israël, enkele uren voordat het staakt het vuren zou i gaan, de artillerie ingezet nadat enkele Palestijnse Katoesja-raketten op Noordis- raëlische nederzettingen terecht waren gekomen. In Israël gaf men te kennen dat de acties van vorige week bedoeld waren om te voorkomen dat de Palestijnen in Zuid-Libanon zich zouden versterken. Judy slaat toe in Korea Groepjes Zuid- koreanen pro beren zich in veiligheid te brengen uit de overstroomde gebieden die in het afgelo pen weekeinde door de wer velstorm Judy zijn getroffen. Volgens de laatste tellin- gewn zijn 115 mensen omge komen en worden nog ongever dertig mensen vermist. Het zwaarst ge troffen zijn de marinebasis Tsjin in de buurt van de havenstad Poesan, en Tsjinjoe, waar een aardver schuiving meer dan vijf tig slachtoffers maakte. GROTE SLAG OM HOOFDSTAD VERWACHT MAHABAD De strijd tus sen het Iraanse regeringsle ger en de opstandige Koer den in het noorden van het land is tijdens het afgelopen weekeinde enigszins geluwd. Een belangrijke oorzaak daarvan was dat de Koerden zich zaterdag terugtrokken uit de omstreden stad Saqez. Ze hebben echter stellingen ingenomen buiten de stad en blijven van daaruit de rege ringstroepen bestoken. Uit legercommuniqué's valt op te maken dat de moeilijkhe den zich uitbreiden tot ande re plaatsen in het gebied en dat op korte termijn een op leving van de strijd te ver wachten is. Gisteren fungeerde de plaats Solduz als buffer tussen de op standige Koerdische hoofdstad Mahabad en een pantserkolon- ne van de regering. De lege- rautoriteiten hebben de Koer den in Solduz een ultimatum gesteld, dat vannacht afliep, om de verkeersweg naar Ma habad vrij te maken voor de legertanks. Koerdische guer rillastrijders hebben zich ech ter langs de weg ingegraven. Op de vraag of de Koerden Mahabad zullen ontruimen als ze daartoe opdracht krijgen van het leger, zei een woord voerder van de verboden Koerdische Democratische partij: „We hebben beloofd te zullen vechten als de regering niet instemt en we zullen zo nodig de heuvels intrekken om een guerrilla-oorlog te be ginnen". De Koerden denken een aanval over de grond te kunnen weerstaan, maar ze zijn bevreesd voor luchtacties, ondanks de aanwezigheid van luchtafweergeschut rond de stad Mahabad. Vanuit de stad Baneh deed de geestelijk leider van de Koer den, sjeik Hosseini, een beroep op de Verenigde Naties en op de niet-gebonden landen, die deze week in Havanna een conferentie houden, druk uit te oefenen op het bewind in Teheran. Radio Teheran maakte gisteren bekend dat 9 Koerden in de stad Marivan als verraders zijn geexecu- teerd. In totaal zijn al 45 Koer den voor vuurpelotons ge bracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7