afvalrace Alan Evelyn Ashford doorbreekt Oostduitse sprinthegemonie «lones i SPORTTRIBUME „Wereldbeker atletiek is ontwikkelingshulp" VEELZEGGENDE PRESTATIES AFRIKAANSE ATLETEN VILLENEUVE STICHT ONNODIG GEVAAR Stuck wint procarrace V m MONTREAL Drie jaar ge leden traden de Afrikaanse landen niet aan in de Olym pische Spelen van Montreal. De Afrikaanse boycot devalu eerde toen vooral de atletiek wedstrijden en het bokstoer- nooi. Bij de tweede editie van de strijd om de wereldbekers voor dames en heren waren dé' Afrikanen wel in Montreal aanwezig en zij maakten dui delijk dat over een jaar in Moskou terdege met hen reke- MONTREAL Hoewel tijdens de tweede editie van de strijd om de wereldbeker in Montreal voortdurend gesuggereerd is dat over twee jaar in Rome dit evenement voor de laatste keer wordt gehouden, is daar volgens ir. Ad Paulen geen sprake van. De nog bijzonder fitte 76-jarige voorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Federatie: „Ik begrijp niet waar die verhalen vandaan komen. Er is geen sprake van dat wij als IAAF zouden stoppen met de strijd om de wereldbeker. Rome is al voor 1981 aangewezen en voor de volgende editie zijn er voldoende kandidaten. Misschien is de wereldbeker voor Europa niet zo interessant, maar de andere continenten zouden deze wedstrijd niet graag willen missen. Voor Azië en Afrika is dit de enige mogelijkheid met een ploeg ergens uit te komen". Volgens Paulen heeft de IAAF deze wedstrijd in het leven geroepen om de atletiek buiten Europa en de Verenigde Staten te ontwikkelen. „Men moet dit zien als ontwikkelingshulp. In eerste instantie is het een wedstrijd voor de atleten en niet voor het publiek. Natuurlijk moeten de toeschouwers voor het geld zorgen,- maar dat is niet het belangrijkste. In 1977 was Düsseldorf in alle opzichten een succes. Dat hier de publieke belangstelling tegenviel heeft te maken met het feit dat men in Canada en de Verenigde Staten denkt dat amateursport niets te betekenen heeft". Toch heeft het bestuur van de IAAF in Montreal zijn gedachten laten gaan over mogelijkheden om de formule voor het organiserende land aantrekkelijker te maken. „Wij overwegen in Rome met negen ploegen uit te komen. Het gastland krijgt het recht om deel te nemen. De Italianen voelen alles voor dit plan ook al betekent het dat het Olympisch stadion in Rome met een baan moet worden uitgebreid, maar dat schijnt geen probleem te zijn". ning moet worden gehouden. Niet op de technische num mers, maar wel op de loop- nummers vanaf de 400 meter. Uiteraard kon de kracht van de lopers uit Afrika niet ver hinderen dat ze in het eind klassement laag eindigden. Maar de dubbele overwinnin gen van Yifter op de 5 en 10 km hij herhaalde zijn pres tatie van twee jaar geleden in Dusseldorp en de eerste plaatsen van Hassan el Kas- Evelyn Ashford, de Amerikaanse sprintster, die na de strijd om de wereldbeker in Montreal werd uitgeroepen tot beste atlete. hief (400 meter), James Maina (800 meter) en Kip Rono (3000 meter steeple) zijn veelzeg gend in verband met Moskou. De Verenigde Staten zegevier de bij de heren en kreeg met deze zege genoegdoening voor het ongelukkige verlies in Dusseldorp toen Maxie Parks als laatste loper op de 4 x 400 meter geblesseerd raakte. Oost-Duitsland beschikte over de sterkste damesploeg hoewel die nederlagen moest incasse ren op de sprintnummers Evelyn Ashford doorbrak de Oostduitse hegemonie de 4 x 100 meter en het hoogsprin gen, waar Rosemarie Acker- man het niet verder bracht dan een vierde plaats. De laatste dag bracht het ni veau, dat van een confrontatie van de wereldtop verwacht mag worden. Al bleven werel drecords ook ditmaal uit. Hoogtepunt was het versprin gen heren. Larry Myricks (Vst) riep herinneringen op aan de legendarische sprong van 8,90 meter van zijn land genoot Bob Beamon, elf jaar geleden in Mexico Stad. In zijn laatste poging bij absolute windstilte trof de 23-jarige Amerikaan de balk vol en landde na 8,52 meter, de twee de beste prestatie ooit gele verd. Beamon werd destijds gesteund door een maximale toelaatbare rugwind van twee meter per seconde. Debbie Brill bracht de 25.000 Canadezen tot groot enthousi asme door wereldrecordhoud ster Sara Simeoni en Rosema rie Ackerman, aanvoerster van de wereldseizoen ranglijst met 1,99 meter, te verslaan. De Canadese kwam als enige over MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 Let op het linkerachterwiel. Gilles Villeneuve reed anderhalve ronde door met deze kapotte band. Nadat het rubber eraf was en de velg verbrand, reed Villeneuve op drie wielen de pits binnen. LEIDSE COURANT ZANDVOORT De Westduitser Hans Joachim Stuck is za terdag winnaar geworden van de BMW-M1 procarace. De race werd na zes ronden afgevlagd omdat het begon te regenen en omdat de wageRS waren vertrokken op profiel- loze slicks. Na een half uur werd gestart in de posities van het moment van onderbreking.Jacques Laffite eindigde als tweede en Marc Surer als derde. De Nederlander Toine He- zemans legde beslag op de vierde zesde plaats. De VW-Golf GTI-prijs was voor Van Putten (Ned) en in de klasse sportscars 2000 zegevierde Van den Heuvel (Ned). vooral bepaald door de bot sing in de eerste ronde, waar door de snelste mannen van vrijdag en zaterdag, Clay Re- gazzoni (Williams) en René Arnoux (Renault), al direct werden uitgeschakeld. Het gevecht tussen de vier hoogst genoteerden in het klasse ment van de strijd om de we reldtitel werd glansrijk ge wonnen door de Australiër Alan Jones met een Williams, voor Scheckter (Ferrari) en Laffite (Ligier). Voor de vier de keer op rij werd er Spa- rood rondgespoten tijdens de huldiging in plaats van cham pagne. Dit op last van de Ara bische sponsor van de rijders Jones en Regazzoni. Nare bij komstigheid voor Jan Lam- mers was de informele aan kondiging van een zegsman van sponsor Samson dat er definitief een punt wordt ge zet achter de sponsoring. De nieuwe puntentelling, waar door per half raceseizoen slechts de vier beste resultaten gelden, bezorgt de stal van Williams steeds meer maag krampen. Hun rijder Alan Jo nes behaalde in de laatste ra ces drie eerste, een tweede en een vierde plaats, zodat hij al bijna geen punten meer kan verdienen in de resterende drie grand prix. Zonder titelkansen toch gemotiveerd blijven om te winnen gaat Alan Jones echter goed af. Toch /as ook hij ver baasd door het succes van gis teren. Na de laatste officieuze training was hij nog zeer be zorgd uit de wagen gestapt. De goede verstandhouding met teamgenoot Clay Regazzoni bleek toen snel. Deze besnor de Zwitser met zijn Mexicaans aandoende grijns, vergat direct zijn eigen wagen en besprak met Jones diens problemen. „De wagen heeft last van on- kapotte 'achterband reed hij toch nog anderhalf keer het circuit rond, zodat zijn hele achterwielophanging kapot raakte. Het was een grove fout van de wedstrijdleiding dat men de te fanatieke Villeneuve niet van de baan haalde. Stap voets rijdend vormde deze coureur een te groot gevaar voor de nog weinige wagens, die zich in de race bevonden. Eenzaam reed Jones vervol gens naar de zege, de twee grootste titelkandidaten, Scheckter en Laffite, ver ach ter zich latend. De Belg Jacky lekx vierde zijn rentree op Zandvoort met een verdienste lijke vijfde plaats. Alan Jones zei na afloop: „Ik kon 25 ronden voor het einde bijna niet meer schakelen en daardoor wist Scheckter op een gegeven ogenblik flink in te lopen, maar bang was ik geen moment. Ik woon al lang in Londen maar na deze serie overwinningen bereiken mij gelukkig weer veel gelukstele grammen uit mijn vaderland Harïy Schulting, de enige Ne derlandse -vertegenwoordiger •in de Europese ploeg, leverde zijn bijdrage op de 4 x 400 me ter. De 23-jarige Brabander, die als derde in de baan kwam en de leidende positie van de Europeanen tot op de streep kon verdedigen, werd voor zijn kwart officieus geklokt op 44.8 seconde. De Verenigde Staten won de 4 x 400 meter in de beste wereldseizoenpresta- tie van 3.00.7, doordat Tony Darden de laatste Europeaan Harald Schmid met een laatste krachtsinspanning achter zich hield. Europa finishte als tweede, met eentiende seconde achterstand. - Na de tegenvallende eerste dag bood de zaterdag, toen zo'n 20.000 toeschouwers ein delijk wat sfeer in het immen se stadion brachten, atletiek van hoger niveau. Al werd nimmer het peil van de finale van de strijd ofn de Europese beker van begin augustus in Turijn gehaald. De kleine Evelyn Ashford zorgde voor het hoogtepunt door voor de tweede keer in nauwelijks twintig uur opnieuw een Oost duitse wereldrecordhoudster te verslaan. Na Marita Koch op de 200 meter was het dit keer Marlies Göhr op de korte sprint. Het tweetal zat naast elkaar in baan zeven en acht. Göhr had de beste start, maar de Ameri kaanse had haar achterstand al na dertig meter wegge werkt. Daarna vocht het twee- Kip Rono. op weg naar zijn overwinning op de 3000 I a ter steeple chase, zorgde voor een van de opvallei I Afrikaanse prestaties. tal zij aan zij. Dertig meter voor de eindstreep versnelde Ashford en op dat moment leek Göhr stil te staan. Ash ford, die dit seizoen met 10,97 seconden even snel is geweest als de Oostduitse, won in 11.06. Van goed gehalte bij de dames was ook de 3000 meter. De Noorse Grete Waitz probeerde door een hoog tempo de Euro pese kampioene Svetlana Oel- masova af te schudden, maar de Russin volgde als een scha duw én sloeg op het laatste rechte eind toe. Oelmasova's 8.36.4 was 4.6 seconden minder dan de beste wereldseizoen- prestatie die Wajjz op 17 juli in Oslo realiseerde. Grazyna Rabsztyn en Ruth Fuchs kre gen revanche voor de nederla gen die zij in Turijn leden. Op de 100 meter horden was Rabsztyn te snel voor de Rus sische Tatjana Anisimova. Ruth Fuchs, die drie weken geleden in de laatste poging verrast werd voor Eva Ra< ia bleef bij het speerwerpei iet Roemeense nu 28 centin voor met 66,10 meter. De ploeg van de Verenjde Staten werd verslagen op onderdelen, die per tra het domein van de Amei >er nen zijn. De Cubaan Silvio en. onard was op de 4 x 100 n r laatste loper te snel voor J Riddick. Niet de tijd van de seconden was de reden va dei uitbundige vreugde van les continentale Amerikaanse ard matie maar het feit da i zoals Leonard later zei z f „gringo's" hadden verslag i Na afloop werd bij de di t< de Amerikaanse Evelyn ford, de winnares van de 100 als de 200 meter, u b roepen tot beste atlete, lm eer viel bij de heren te I ze aan Miruts Yifter, die e en eens twee overwinni p boekte, op de vijf en op de ekt kilometer. ZANDVOORT De Grote Prijs van Nederland voor For mule-I wagens is gisteren voor de 80.000 bezoekers op het circuit van Zandvoort een enorme teleurstelling gewor den. De enige Nederlandse deelnemer, Jan Lammers, blies al na twaalf ronden, voor de hoofdtribune, zijn motor op en mocht terug naar de pits, waar voor de eerste keer de hele familie Lammers - pa, ma, een zus en vijf broers - binnen was gesmok keld. Het deelnemersveld werd daarna zienderogen ge- miniseerd en slechts zeven coureurs wisten de 75 ronden uit te rijden. De race werd derstuur en hapert als ik wil versnellen", verklaarde een nerveuze Jones. Regazzoni glimlachte wat, gaf de technici een hint en liep terug naar z'n eigen Williams die perfect ge lopen had. Jan Lammers kwam verheugd vertellen dat zijn Shadow DN-9 eindelijk weer veel zin leek te hebben. Par mantig liep hij naast zijn nieu we, veel langere vriendin door de pits. Samen met leermees ter Slotemaker werd de smoes-act opgevoerd. Dit be tekende telkens geheimzinnig bij de auto blijven praten, waardoor van alle kanten t.v.- camera-mensen kwamen toe gesneld. Deze dolle pret zou echter een saai racemiddagje inluiden. Verrassend De Fransman René Arnoux, die verrassend met z'n Re nault Turbo de eerste start positie had veroverd met de fabelachtige rondetijd van 1.15,461, kwam direct na de start van de 28ste Grote Prijs van Nederland in lichte bot sing met collega Jabouille. Het achterwiel van Regazzoni werd hierbij ook geraakt en de immer goed gemutste Clay (39) kon zijn wagen reeds in de allereerste bocht laten staan. Binnen vier minuten volgden Reutemann, Fittipaldi en Ar noux. Een ware uittocht van coryfeeën op een droog circuit, dat ondanks de nieuwe chica ne (een vertragende asfalt- bocht), hoge snelheden toeliet. Het publiek, dat niet weinig geld had neergeteld voor deze belangrijkste race in Neder land, kreeg zeer weinig waar voor zijn guldens. Zeker nadat Gilles Villeneuve uitviel. Ville neuve, die na tien ronden de leiding van Alan Jones had overgenomen, bleek niet be stand tegen een tegenoffensief van de Australiër. Villeneuve spinde vlak naar het Scheivlak en vloog uit de baan. Met een Australië. Formule-I rijden is daar niet erg populair en het is jammer dat 'deze race in Aus tralië niet wordt uitgezonden". Publiciteit Anders is het met Jan Lam mers. Zelden zal een sport man met nog zo weinig top prestaties zoveel publiciteit hebben gehad in eigen land als hij. „Als ik geweten had dat iedereen zou uitvallen vandaag, had ik mijn versnel lingsbak ontzien en mis schien nog een punt gepakt", grapte Lammers, „het is Re- baque ook bijna gelukt. Hij starte als 24ste en eindigde als 7de". Met nog drie races - in Italië, Canada en de Verenigde Sta ten - lijkt alleen Jacques Laffite in zijn Ligier de Ferrari-rijder Jodi Scheckter nog van een wereldtitel af te kunnen hou den. Waarschijnlijk lijkt dat echter niet. Scheckter mikte gisteren ook al niet op de i ste plaats en zal zeker de gende wedstrijden zonder i co's via tweede en de plaatsen de benodigde pun binnen willen halen. Circuit-directeur Johan Be< poot kon tevreden zijn met recordaantal bezoekers 110.000 - dat gedurende de gelopen drie dagen de hek was gepasseerd. Maar na vertoonde van gisteren zal record de eerste jaren z< niet worden verbeterd. Ja. i Jan Lammers in een Ferrai Williams,sdan wel. De stand in het WK-klai ment: Jody Scheckter (ZAI punten: Jacques Laffite 36; Alan Jones (Aus) 34; C Villeneuve (Can) 32; Clay gazzoni (Zwi) 24; 6/7 Pa Depailler (Fra) en Carlos I temann (Arg) 20. Snelste w strijdronde (record), Villene (Ferrari), 4226 meter 1.19,438 (191,515 km/u). HERMAN JAN! 1,96 mèter, wat niet alleen een nieuw nationaal maar ook de derde beste wereldprestatie al ler tijden betekende. Alleen Simeoni (2.01 meter) en Ac kerman (2.00 meter) sprongen ooit hoger. Jones. De 32-jarige Australiër boekte op zijn vierde grand-prixzege.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20