Kunstrijden op de rolschaats, een sport voor familieleden JfumuK op Duindigt |lock@ydames in alt® finales Pdtar Herlings breekt arm SPUBUIK NEEMT UITSCHAKELING AN ROMEO HOLLANDIA NIET Eén dode bij motorrace Lester Piggott buiten zijn boekje CHOTLAND BUIGT AS NA VERLENGING ROTTERDAM De ijsschaats had in de Rot terdamse Ton Menken Ijshal plaats gemaakt voor de rolschaats. Van 22 tot en met 26 au gustus was de Nederlandse Rolschaatsbond organisator van de Championat d'Europe de patinage artistique, met andere worden het Europees kampioenschap kunstrijden op de rolschaats. Een leuk evenement dat door deze kleine sportorganisatie goed op poten was ge zet, maar waar weinig publiek op af kwam. Kunstrijden op het ijs en kunstrijden op de rolschaats is nu eenmaal geen sport waarvoor aan de kassa een gevecht wordt geleverd voor een toegangskaartje. Het publiek bij het kunstrijden bestaat meestal uit vaders en moeders, oma's, soms echtgenoten en tantes. Zelfs ooms kunnen het in de meeste gevallen niet opbrengen om mee te gaan. En omdat het in Rotterdam ging om een Europees kam pioenschap met slechts weinige Nederlandse rijdsters en rijders in de strijd, waren er na tuurlijk veel minder familieleden langs de kant dan bij een wedstrijd van de vereniging of een Nederlands kampioenschap. Maar ge lukkig spreekt deze sport wel bij de Duitsers aan, zodat er een leuk legertje liefhebbers uit dat land was overgekomen. De Duitse supporters kwamen niet voor niets. De eerste drie plaatsen bij de dames en de he ren waren voor Duitsland. Bij het paarrijden en het roldansen namen de Duitsers achter Italië de tweede en derde plaats in. Bij het roldansen was Nederland helemaal niet van de partij en Monique Noten en Tonny Bressers moesten bij het paarrijden genoegen nemen met de tiende en laatste plaats. Feitelijk hadden ze er niets te zoeken. Hun namen kwamen dan niet voor in het officiële programma, maar omdat er maar negen paren op dit kampioenschap afkwamen mochten ze de tien vol maken. Bij de heren zegevierde evenals vorig jaar Mi chael Butzke uit Duitsland. De Nederlanders Ton van de Weyer en Gerd Johanns moesten in het veld van veertien deelnemers genoegen ne men met de elfde en twaalfde plaats. Ook de Duitse Petra Schneider prolongeerde haar titel bij de dames. Loes Dekkers was met de tiende plaats de beste Nederlandse. Betty van de Weyer werd vijftiende en José Smolders negen tiende en voorlaatste. Tevreden De Nederlandse Rolschaatsbond, een organisa tie van zo'n kleine duizend beoefenaars op rol schaatsen, zowel rolhockey als kunstschaatsen, was ingenomen met de tiende plaats van de twintigjarige Loes Dekkers uit Schijndel. En dat was de blondine uit Brabant zelf ook wel. Te gen Duitsland, Italië en Spanje kunnen wij echt niet op met kunstrijden. Maar de andere landen jDleef ik toch voor. Wij zijn sterker dan Zwitser land, Engeland, Belgie, Joego Slavië, Portugal en Oostenrijk. Vergeet niet dat In Duitsland en in Italië veel meer mogelijkheden zijn voor het kunstrijden. In Duitsland trainen Ze# rustig in de winter door. Doordat wij geen overdekte hallen hebben staan we nagenoeg de gehele winter bijna stil". Loes Dekkers nam in 1977 de nationale fjtel over van de. Haagse Rieneke Zendijk en was ook bij de Nederlandse kampioenschappen in 1978 en 1979 de sterkste. Ze doet vanaf 1968 aan de wedstrijdsport mee en staat ruim twintig uur in de week op de rolschaatsbaan van haar vereni ging R.V."De Pirouette" in Schijndel. Loes is getrouwd en werkzaam op een bank. (Vlet haar clubtrainster gaat ze twee keer per jaar naar het Duitse Freiburg en krijgt dan les van de viervou dig oud-wereldkampioene Ziser Kreuzfeldt. Figuur De Nederlandse kampioene over haar toekomst bij het kunstrijden: Zolang ik vooruit gaat blijf ik door gaan. Een Europese titel is er de ko mende jaren echt niet bij. Daarvoor is de ach terstand te groot en bovendien heb ik natuurlijk ook mijn leeftijd tegen. Vorig jaar bij de Europe se was ik veertiende. Het is da) ik bij het ver plichte figuur, voorwaarts, buitenwaarts, tegen- drie mijn voet te snel bijzet anders was ik zeker verder gekomen. Normaal gesproken zijn mijn verplichte figuren sterker dan de kür, maar dit keer was het net andersom. Die fout bij de ver plichte figuren kostte bij elk van de zeven jury leden een vol punt, tel-uit je winst. Op zo'n mo ment gaat er echt wel iets in je om. Maar Ik was het daarna toch snel weer vergeten". De Nederlandse Rolschaatsbond is drie bond- strainsters rijk. Stuk voor stuk aardige mense, van wie nationaal kampioene Loes Dekkers ech ter niet veel meer kan leren. Gelukkig had ze op de Europese kampioenschappen de steun van haar eigen club-en privètrainster Ria van der Heijden. Er zijn tijden geweest dat Ria tijdens •de internationale ontmoetingen niet in de buurt mocht komen van haar pupil, omdat zoiets al leen maar voorbehouden was aan een door de bond aangewezen trainster. Loes Dekkers:,, Ge lukkig mag Ria mij bijstaan. Wij kunnen het erg goed met elkaar vinden". Met enkele andere mensen uit Schijndel was Ria van der Heijden twee jaar geleden ook de oprichtster van de vereniging R.V. "De Pirouet te". In Schijndel was bij de vereniging Alico éen grote ruzie uitgebroken. Er volgde een roye ment voor onze nationale kampioene Loes Dek kers en de Nederlands Rolschaatsbond werd gevraagd of men deze schorsing wilde overne men. De oprichting van een nieuwe vereniging bracht in het Brabantse uitkomst. In de Neder landse ploeg zitten ook nog leden van Alico. "We praten met elkaar, maar dat is dan ook al les Maar vooral in het zuiden "des lands gaan steeds neer meisjes en jongens rolschaatsen. Harry Klokgieters, niet alleen competitieleider van het rolhockey, maar ook lid van het organi satiecomité weet te vertellen:" Langzaam maar zeker wordt onze sport steeds groter. Op het ogenblik hebben we een bestuur dat erg hard werkt. We hebben goede hoop voor de toe komst". Zonder hoop vaart niemand wel. Het geen echter niet wegneemt dat de huidige voor zitter van de Nederlandse Rolschaatsbond, de Hagenaar Joop C.Bruijn, vroeger niets van het kunstrijden moest weten. Kennelijk heeft deze rolhockeyman bij uitstek het roer omgegooid. Voor de rolschaatsers is het te hopen dat alles de komende tijden op rolletjes blijft gaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 BORSSELE Bij motorraces in het Zeeuwse Borssele is gisterenmiddag de 23-jarige Juliana Meulmeester uit Vlis- singen om het leven geko men. Het rneisje dat zich met haar verloofde en enkele tientallen andere toeschou wers achter het dranghek bevond langs het circuit na bij Vlissingen-oost, werd ge grepen door de motor van een 22-jarige coureur uit Oss, die in de bocht onderuit ging. Het meisje was op slag dood. Een andere toeschou wer, J. J. uit Aagtekerke moest gewond in een zieken huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een race in de 350-cc-klasse. Het circuit was door een hevi ge regenbui spiegelglad ge worden. Even eerder waren er ook al twee coureurs onderuit gegaan. De wedstrijden, die op een afgezet stuk openbare weg doör het Motorracing Team Zeeland waren georga niseerd, werden direct na het ongeluk afgelast. DEAUVILLE De wereldbe roemde Engelse jockey Lester Piggott ging in de Grote Prijs van Deauville lelijk in de fout. Uit televisieopnamen van deze race bleek dat Piggott de zweep van Alain Legueux 200 meter voor de eindstreep had afgepakt. Na een klacht van Legueux is Lester Piggott voor twintig dagen geschorst. ASSENAAR Het publiek nam iterdagmiddag de uitschakeling n'lin het paard Romeo Hollandia ^od iet en zocht het draverijcomité op de rechterstoel. Een ander ging -n faenhandig op het middenterrein, JJ" lar men de uitslag bekend aakt, de volgens het publiek juis- uitslag ophangen. Er ontstond >n handgemeen en dankzij uit wekend optreden van enkele eige- iren kon het comité in bescher- ka jng genomen worden voordat de ilitie, tien man sterk, op de Was- naarse baan arriveerde. Geluk- i g ontstonden er dus geen kleer- iheuren voor de leden van het l- Vfaverijcomité. duurde bijna een half uur voordat de 80Cfst op de Wassenaarse baan weer was uggekeerd. De voorzitter van het drave- ;omitè, Piet Dijkstra, nog niet van de 2-jhrik bekomen: „Wij zullen het bestuur de Stichting Nederlandse Draf-en schinsport rapport van dit gebeuren uit- 3. H sngen. De Koninklijke Nederlandse r: K rddraverij en Renvereniging zijn we 00. dankbaar, evenals enkele eigenaren voor hun snelle optreden. Was dat niet het ge val geweest dan waren er wellicht ongeluk ken gebeurt boven op de rechterstoel. Als draverijcomité heb 'je op de koersbanen geen enkele bescherming. Wij doen deze werkzaamheden voor een reis- en onkos tenvergoeding, als pure amateurs dus. Het is onze hobby. Maar op het ogenblik sta je aan een groot gevaar bloot op de Neder landse banen". Op de Nederlandse koersbanen is een be wakingsdienst aanwezig, maar bij inciden ten kunnen deze mensen niets doen. Ze hebben geen enkele bevoegdheid. Door de komst ,van de bewakingsdienst blijft de politie hoe langer hoe meer uit de buurt. Zaterdagmiddag kon de bewakingsdienst niets anders doen dan toezien. Een feit is echter wel dat de baanverenigingen en de Stichting Nederlandse Draf-en Rensport vele duizenden guldens per jaar aan dit bedrijf uitgeeft, geld dat beter besteed kan worden in de paardesport. Belhamels zijn er niet alleen op de voet balvelden, maar ook op de koersbaan. Bij het betaalde voetbal staan hoge hekken om de velden heen ter bescherming van de spelers, maar vooral van schéidsrech- ter en grensrechters. Op de Nederlandse draf en renbanen heeft het comité dat de beslissingen moet nemen over soms vele duizenden guldens geen enkele bescher ming. De Stichting Nederlandse Draf-en Rensport zal zich hier de komende tijd ze ker mee bezig houden. Oorzaak van de rel rond Romeo Hollandia mët Harry van Ooyen was een defect aan de geluidsinstallatie. Doordat in de nacht van vrijdag op zaterdag de geluidsinstalla tie op Duindigt door blikseminslag gedeel telijk kapot was gegaan was het voor pi keur Van Ooyen niet mogelijk aan de over zijde van de baan te horen dat zijn paard was uitgeschakeld wegens onregelmatig draven. Hij vervolgde daarom gewoon zijn parcours en ging als eerste over de eind streep. Daarna had je de poppen aan het dansen: geen eerste plaats voor de grote favoriet, die in de gedachten te hebben gewonnen terug kwam voor zijn ererondje. Het publiek nam het niet. Men was de mening toegedaan dat het co mité het verkeerde paard had uitgescha keld en dat men Sierra Leone (die ook in de fout was gegaan) voor Romeo Hollan dia had aangezien. Piet Dijkstra: „Dat is niet het geval geweest. De draf van Romeo Hollandia was vanaf het begin niet best. Wij hebben het paard een kans gegeven en daarna uitgeschakeld". ARTHUR VAN RIJSWIJK In de Scooterprijs van de koersen van Alkmaar greep H. Schoonhoven met Sobat S de zege bil in ld s Dekkers drievoudig kampioene van Nederland de bij de Europese«kampioenschappen NISTELRODE Toon Kars- makers uit Aalst-Waalre heeft gisteren in Nistelrode beide manches van de vierde wedstrijd voor het Neder lands kampioenschap motor cross 500, cc-klasse gewon nen. Hij heeft in de stand om de'titel met nog twee wed strijden te rijden vijf punten achterstand op Gerard Rond uit Ede, die in Nistelrode tweede en derde werd. Peter Herlings is voorlopig als titel kandidaat afgevallen. Hij kwam in de tweede manche met Ad Verstegen ten val en brak een arm. Gisteren zijn voor de tweede 'maal internationale motorra ces op de weg in Twello ge houden. Boet van Duimen ze gevierde in de 750 cc-klasse. Hij moest echter in de 500 cc- klasse uitvallen met motor- pech. Hier won Henk Twikler op een Suzuki. Peter Looijestein is gisteren op de Nürburgring tijdens de motorraces om de internatio nale Duitse kampioenschap pen als derde over de eind streep gegaan in de 50 cc- klasse. In de 125 cc-klasse werd Looijestein vijfde. Wil Hartog zegevierde in de 500 cc-klasse. Hij bleef de Zwitser Philippe Coulon bijna zes se conden voor. De Engelse combinatie- Goo- d/Rixon is gisteren winnaar geworden van een internatio nale zijspancross in Anloo. In de eerste manche eindigden zij als derde en in de tweede als vijfde. Toon Karsmakers (voorgrond) won gisteren in Nistelro de beide manches in de 500 cc motocross. kwam uit de zesde Nederlandse strafcorner doordat de bal van Fieke Boekhorst met de voet werd gestopt, scoorde Irene Hendriks op de valreep dan toch eindelijk de verlossende gelijkmaker: 1-1. In de verlenging was Nederland vervolgens su perieur en zette nu met snelle, open aanvallen de vermoeide Schotse verdediging onder zware 'druk. Dat overwicht resulteerde in nog eens drie treffers: Fieke Boekhorst scoorde tweemaal uit strafcorners terwijl Sophie von Weiier de eind stand op 4-1 voor Nederland bepaalde. Fieke Boekhorst later: „Neen, van paniek was geen sprake. We geloofden er steeds in dat we toch zouden winnen". Australië fungeert als tegenstander van Neder land in de halve finale. Ook in de wedstrijd tus sen Australië en Wales viel de beslissing pas in de verlenging. Australië won tenslotte met 3-2, nadat de ploeg een reeds in de eerste vijf minu ten van de wedstrijd verkregen voorsprong van 2-0 prijs had moeten geven. De tweede halve finale zal gaan tussen West Duitsland, dat volgens verwachting met 2-0 van een enigszins uitgeblust Canada won, en de Verenigde Staten. De Amerikaanse meisjes, eind april winnaar van het in Amstelveen en Rotterdam gehouden vijflandentoernooi, schre ven hockeyhistorie door Engeland met 2-1 te verslaan. Hierdoor wist geen van de Britse teams zich bij de laatste vier te kwalificieren of schoon zij drie kwartfinaleplaatsen hadden. Ook tweede hockeyduel overwinning PARIJS Bij het jeugdwereldkampioenschap hockey in Parijs heeft het Nederlands jongenselftal zaterdag ook zijn tweede wedstrijd gewonnen. Nadat vrijdag mef 4-1 van Frankrijk was gewonnen, werd zaterdag Chili met 4-0 verslagen. De man, die de produktie grotendeels voor zijn rekening nam, was laatste verdediger Norbert van den Berg. Evenals in de eerste ontmoeting scoorde de Amsterdammer na de rust tweemaal uit een strafcorner. India, toch een land mét een naam op hockeygebied, leed bij het jeugdwereldkampioenschap een tweede achtereen volgende nederlaag. Spanje zegevierde met 4-3. Op de op eningsdag was reeds met 2-1 van Maleisië verloren. De wedstrijd tussen West Duitsland en Argentinië moest bij stromende regenval na 32 minuten bij een dubbelblanke stand worden gestaakt omdat het veld onbespeelbaar was geworden. Het Nederlands damesteam zich zaterdag geplaatst voor de halve fi- van de strijd om de wereldbeker hockey Canadese stad Vancouver. Nederland de laatste vier door een overwinning 4-1 na verlenging tegen i Schotland, dat minuten voor het einde van de officiële eltijd nog met 1-0 leidde door een doel- van Moira Kerr uit een strafcorner in de minuut van de tweede helft. goed opbouwend werk vanuit de ver en door de middenlinie slaagde het aanvalstrio er niet in de Schotse uit haar verband te halen. Margriet trad geen moment uit dë schaduw permanente bewaakster Norma Kerr, Kapteijn (nog steeds met een bepleis- neus in verband met de in de wedstrijd te- lerland opgelopen blessure) hield zich ken- bevreesd voor nieuw letsel duidelijk afzij- von Weiier miste de greep op de haar snelle en zo menigmaal ver- stichtende acties uitbleven. Huib Timmermans wisselde na de opge- achterstand op het middenveld Sandra Ie voor Elsemieke Hillen en even later haal- ook Annelies Kapteijn naar de kant voor Bianchi werd ingezet. Beide inval- zorgden weliswaar voor meer vaart en ver in de aanvallen, maar vooralsnog leidde tot resultaat. Uit een strafbal, die voort- Fieke Boekhorst scoorde kort voor het einde van de of ficiële speeltijd in de ontmoeting met Schotland 'de ge lijkmaker voor het Nederlands dameshockeyteam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17