Heffer maakt einde aan slechte traditie KS Aztecs uitgeschakeld, SmSf maar Michels tevreden Kamphues op schot voor FC Amsterdan AMERIKAAN INDRUKWEKKEND IN ENSCHEDESE MARATHON DEN HAAG Op de der competitiedag van de eer divisie vielen in totaal doelpunten, een gemiddel van bijna vier per duel. hoogste scores werden reikt bij Volendam—Veend en FC Amsterdam— Amersfoort; beide malen 2. Het aantal toeschouwt was in totaal 34.715, een r middelde van bijna vierd zend personen per wedstr De grootste opkomst was FC GroningenFC Bosch: 8.500 toeschouwe Er werden veertien gele ka ten uitgedeeld. De gegevens van de wedst den zijn: WageningenSVV 31 (i 0). 24. Hazelhekke 1—0, Van Vijfeijken 20, 61. Vijfeikën 30, 81., Van Vlist 31. Scheidsrechter: verein. Toeschouwers: 2.80C VolendamVeendam (4—1). 12. Kraal 1—0 Swart 1 1, 21. Mühren 2-h 32. Tuijp 3—1, 40. Bijvank 1, 62. Oosterwold (strafschir 4—2, 71. Kraal 5—2, 78. h i ling 6—2. Scheidsrechter: K i kers. Toeschouwers: 3.900. Telstar—De Graafschap 3 (2—0). 13. Van der Meer 1- 14. Stam 2—0, 51. Stam 3 Gele Kaarten: Pieneman Graafschap), Van Oorsci (Telstar), Akersloot (Telst Scheidsrechter- Van Dijk Toeschouwers: 1.500. FC Amsterdam—SC Ame foort 6—2 (4—0). 4. Kampl es 1—0, 25. Bouwmeester 0, 31. Kamphues 3—0, Kamphues 4—0, 54. Hulst 4—1, 82. Stout 5- Kamphues 6—1, 90. Van_L< 6—2. Scheidsrechter: Toeschouwers: 415. Heerenveen—SC Cambi 0-1 (0-0). 63. Schouwenl 0—1. Gele kaarten: Padd (Hqerenveen) en Erkelens Cambuur). Scheidsrect Thomas. Toeschouwers: 6.( Heracles—Fortuna Sittard 4 (0—1). 26. Titaley 0—1, Cramer 0—2, 68. Cramer 3, 78. Hutting 04. kaart: Hutting (Fortu Scheidsrechter: Ram. schouwers: 5.500. FC Groningen—FC Bosch 0—0.Gele kaar® Breuer (Den Bosch) en A" aanse (Den Bosch). DS'79Eindhoven 22 2). 6. Mulkens 0—1, 8. Ham 1 1, 26. Van Ham 2 45. Van der Pas 2—2. G kaart: Van der Linden (DS' Scheidsrechter: Draaisi Toeschouwers: 4.600. FC Vlaardingen—Helmr Sport 3—0 (1—0). 16. Koe\ mans 1—0, 51. Den Haag 0, 65. Gardeslen 3—0. kaarten: Koevermans Vlaardingen) en Mitrovic Vlaardingen). De Hond. 1.500. ENSCHEDE - De 23-jarige Amerikaanse gymnastiekle raar Kirk Pfeffer heeft voorlo pig een einde gemaakt aan de (slechte) traditie, die wil dat er tijdens de Enschedese Marathon geen 'wereldtijden op de klokken gebracht wor den. Zelfs het organistiecomi- té gaf voor het begin van de 17e editie van dit spektakel stuk nog te kennen, dat het wegennet van dien aard was, dat supertijden op Twentse bodem waarschijnlijk nooit gerealiseerd zouden kunnen worden. Pfeffer bewees ech ter het tegendeel door met zijn indrukwekkende tijd van 2 uur, 11 minuten en 50 se conden niet alleen het record van de Enschedese Marathon, dat twee jaar geleden door de ditmaal afwezige Brian Max well uit Canada op 2.15.14 werd gebracht, met bijna vier minuten te verbeteren, maar tevens één der beste wereld- seizoenprestaties te registre ren. Daarmee gaf Kirk Pfeffer exact de woorden gestalte van zijn landgenoot Bob Varsha, eer der deze week uitgesproken. Want Varcha verkondigde dat de Marathon voor hem in feite éèn groot mysterie was, waarin meer dan bij andere evene menten het geval is, met geen mogelijkheid te voorspellen valt wie uiteindelijk winnend de finish bereikt. Juist op de su- perlange afstand kunnen outsi ders toeslaan of vallen ge doodverfde winnaars genade loos door de mand. Zonder het zelf te willen, gaf Varsha voed sel aan deze uitspraken door 20 kilometer lang naar de kop van een vrij snel na de start gevormde vluchthoek ge scheurd te hebben, volkomen in elkaar te klappen, om uitein delijk gedesillusioneerd als VANCOUVER Het sprookje voor Los Angeles Aztecs is uit. De ploeg van trainer Ri- nus Michels en vedette Johan Cruijff verloor zaterdagavond in het Canadese Vancouver voor ruim 32.000 toeschou wers van Whitecaps, dat nu in de halve finale van het Ameri kaans voetbalkampioenschap zal uitkomen tegen of New York Cosmos of Tulsa Rough necks. Cosmos verloor de eerste wedstrijd al verras send met 3-0. De andere hal ve finale gaat tussen Tampy Bay Rowdies en San Diego Sockers die respectievelijk wonnen van Philadelphia Fury, en Chicago Sting. Aztecs was zaterdagavond in Vancouver kansloos. White- caps, met de Schot Willy John ston en de Engelsman Kevin Hector als de grote uitblinkers, domineerde de wedstrijd volle dig. Johan Cruijff, die in het eerste duel met Vancouver nog de winnende treffer (3-2) had gescoord, speelde nu een zeer matige wedstrijd. Aztecs miste bovendien de Nederlanders Thomas Rongen en Leo van Veen wegens blessures. Na eên kwartier in de tweede helft werd het massaal verde digende Aztecs overrompeld. Huub Smeets, die zijn defensie veelal te hulp moest snellen, schoot tegen zijn ploeggenoot Galinda aan waardoor de bal in het doel caramboleerde. Hierdoor werd een verlenging noodzakelijk waarin Whitecaps eveneens domineerde. Dat re sulteerde al na drie minuten in een doelpunt van Hector. „We hebben veel meer bereikt dan we in dit stadium al ver wacht hadden", aldus Michels. „Volgend seizoen richten we ons doel op het kampioe- schap". Zowel Johan Cruijff als Rinus Michels hebben inmid dels aangekondigd in ieder ge val nog één jaar in Los Angeles te blijven voetballen. Engeland Nottingham Forest zet zijn verbluffende opmars voort. De club promoveerde drie jaar geleden naar de eerste Engelse divisie, werd het daaropvolgende seizoen prompt landskampioen, pakte toen ook de Europa Cup en is in de nieuwe competitie na drie wedstrijden nog steeds zonder verliespunt. Ondanks de afwezigheid van Trevor Francis, geblesseerd terugge keerd uit Amerika, won Fo rest zaterdag met liefst 4-1 van Coventry City door tref fers van John McGovern nik Zabrze 2-0; Slask Wroclaw- Ruch Chorzow 0-2; LKS Lodz- Polonia Bytom 1-1; Arka Gdy niaZawisza Bydgoszcz 1-1; Wisla Krakau-GKS Katowice 3- 0. Stand aan kop: 1/4. Zagle- .bie Sosnowiec, Lech Poznan, Legia Warschau en Slask Wro claw 8. Hongarije Uitslagen eerste ronde: Be- kescsaba-Tatabanya 2-0; PVSK-Honved Boedapest 2-1; Diosgyör-Zalaegerszeg 1-0; MTK-Dunaujvaros 1-1; DMVSC-Vasas 4-1; Videoton- Raba Eto 2-0; Salgotarjan-Sze- kesfehervar 3-3. Finland Uitslagen 23ste ronde: HJK Helsinki-KPO Kuopio 2-5; KUPS Kuopio-KTP Kotka 6-0; OPA Oulu-TPS Turku 2-1; Rei- pas Lahti-HAKA Valkeakosken 1-1. Stand aan kop: 1. OPS Oulu 34; 2. KUPS Kuopio 31; 3. HJK Helsinki 27. Portugal Uitslagen eerste ronde: Porti- monense-Rio Ave 1-0; Braga- Porto 0-2; Espinho-Beira Mar 1-1; Boavista-Guimaraes 0-0; Varzim-Leiria 4-2; Maritimo- Belenenses 0-0. Tsjecho Slowakije Uitslagen vierde ronde: ZTS Kosice-Banik Ostrava 2-1; RH Cheb-Jednota Trencin 2-1; Zbrojovka Brno-Slovan Brati slava 4-0; Dukla Praag-Dukla Banska Bystrica 7-0; Inter Bra- tislava-Skoda Plzen 1-0; Spar ta Praag-Bohemians Praag 2- 2; Spartak Trnava-Slavia Praag 1-0; Plastika Nitra-Loko- motiva Kosice 0-3. Stand aan kop: 1. Lokomotiva Kosice 7; 2. Plastika Nitra 6; 3/6. Spar tak Trnava, Sparta Praag, Inter Bratislava en Bohemians Praag 5. Joego Slavië Uitslagen achtste ronde: Olim- pija Ljubljana-Vardar Skopje 1-1; Vojvodina Novi Sad-Rad- nicki Nis 1-1; Zeleznicar Sera- jewo-Dynamo Zagreb 2-0; Rode Ster Belgrado-Hajduk Split 0-1; Velez Mostar-Celik Zinica 5-12; Borac Banja Luka- Napredak Krusevac 2-0; Slo- boda Tuzla-Rijeka 0-1; Osijek- Serajewo 2-3; Buducnost Tito- grad-Partizan Belgrado 2-0. Stand aan kop: 1. Velez Mos- tar 13; 2/4. Hajduk Split, Rad- nicki Nis en Napredak Kruse vac 11. Het dozijn koplopers hield de gelederen voorlopig gesloten, maar nadat de atleten het dorpje Dussen achter zich had den gelaten en het keerpunt na Haaksbergen naderden, ont stond er toch de nodige bewe ging in de kopgroep. Kirk Pfef fer constateerde de inzinking van Bob Varsha en wisselde enige woorden met de Japan ners om vervolgens in de aan val te gaan. Taketomi verrichte echter geen meter kopwerk, kon dat ook niet, omdat de kleine Japanner nauwelijks in staat bleek het beulswerk van Pfeffer te trotseren. Na onge veer 24 kilometer vond de Amerikaan het dan ook welle tjes en verhoogde ophieuw het tempo, omdat hij wel inzag dat van Taketomi in deze race geen wonderen meer te ver wachten vielen. Pfeffer: „De Japanner liep niet goed, hij had moeite met mijn tempo en omdat ik me goed voelde, be sloot ik het alleen te proberen. Nee, last van mijn blessures heb ik niet gehad. Dat was ei genlijk verwonderlijk, omdat ik twee dagen voor mijn vertrek naar Nederland nog een spui tje van de dokter had gehad, omdat ik plotseling weer last had gekregen van mijn knie^i Vlak na de start liep de latere winnaar in de Marathon van Enschede, de 23-jarige Amerikaan Kirk Pfeffer (nummer 1), al voorin het peioton. waar in 1977 allte ellende mee begonnen is". Debutant Stralend van voldoening, als of hij zojuist alleen maar een blokje om was geweest, kwam Gerard Nijboer als vijf de marathonloper en als eer ste Nederlander het overi gens matig gevulde Diekman- stadion binnen. De chrono meters bleven voor hem na 42 kilometer en 195 meter stilstaan op een tijd van 2.16.48. Voor een debutant op deze monsterafstand een for midabele prestatie. Daarmee mag Nijboer zich te vens de nieuwe Nederlandse, marathonkampioen noemen. „Ik had gehoopt en ook wel een beetje gedacht, dat ik bij de eerste drie zou finishen", aldus Gerard Nijboer. „Maar dit is mijn eerste marathon en dan verwacht je niet meteen Nederlands kampioen te wor den." Tweede Nederlander in deze 17e editie van de internationa le Marathon van Enschede werd de door velen als favoriet bestempelde Cor Vriend. En het trio werd volgemaakt door een clubgenoot van de win naar, de soepel lopende Ge rard Mentink, wiens succes echter aan een zijden draadje heeft gehangen. „Na twaalf kilometer werd ik door een wesp in mijn bovenlip gesto- Ken, wat me aanvankelijk erg veel last bezorgde. Het deed eerst behoorlijk pijn, en ik be sloot dan ook als het niet beter zou worden, er in Haaksbergen uit te stappen. Maar ik hield de pijnlijke plek yoortdurend met een spons nat en koud, en toen we bij het keerpunt waren gekomen, ging het al weer een stuk beter." De Ethiopiër Balsha Kebedz heeft gisteren de marathon van Montreal gewonnen in 2 uur 11 minuten en 35 secon den. Vlak achter deze internationaal nauwelijks bekende Afrikaan eindigde de Australiër David Chettle in 2.11,41 als tweede. Chris Warlaw, eveneens een Australiër, werd derde 2.13,52. Aan de volksm thon, die een dag eerdei Montreal werd georganise namen bijna negenduizend leten deel. Onder sle< weersomstandigheden z< vierde de Amerikaan M Mendell. De Nederlandse meisjespl won gisteren in Remscheid wedstrijd tegen Noordrijn 62—55. De jongens verlo echter met 74—88. Stoot van Sprint uit Breda i de 800 meter meisjes in 2.0 Bij de jongens werd Gijs Ruiter van V. en LTC eerste het polsstokhoogspringen 4,30 meter en won Wim de ning van Hellas de 2000 m steeple chase in 6.00.9. Rinus Michels was ondanks de vroegtijdige uitschakeling van Los Angeles Aztecs in de strijd om het Amerikaans voetbalkampioenschap al met al tevreden over de verrichtingen van zijn pupillen. (tweëmaal), Tony Woodcock en John Robertson. Norwich City, de andere eerste divisieclub die drie wedstrijden achtereen heeft gewonnen, dankte de overwinning van 2-1 op Leeds United voor een be langrijk deel aan Kevin Bond. De zoon van manager John Bond scoorde beide doelpun ten. Middlesbrough verspeelde het eerste punt door een ge lijkspel van 1-1 tegen Crystal Palace. West Duitsland Bayern München, dat het recht om in de eerste ronde van het Westduitse beker voetbal thuis te spelen voor 35.000 mark verkocht, behoeft van die transactie geen spijt te hebben. De gepromoveer de amateur-hoofdklasser SC Oestringen werd in een met elfduizend toeschouwers uit verkocht Waldstadion met 10- 1 geklopt. Het was de hoogste produktie van de dag. Met uitzondering van MSV Duisburg, dat de pech had in de eerste de beste ronde tegen FC Kaiserslautern te loten en vrijdagavond met 2-0 verloor, handhaafden de clubs uit de eerste Bundesliga zich stuk voor stuk. Zij het dat Borussia Mönchengladbach thuis tegen FV Bierbach (2-1) en Schalke 04 bij Eisbachtaler Sportfreunden nogal moei zaam acteerden. Oostenrijk Uitslagen tweede ronde: Admi- ra Wacker-Rapid 2^2; Voest Linz-Wiener SK 4-1; Grazer AK-Austria Salzburg 1-0; Vien- na-Linzer ASK 1-0; Austria Wien-Sturm Graz 6-1. Stand aan kop: 1/3. Austria Wien, Grazef AK en Vienna 3. Bulgarije Uitslagen derde ronde: Levski Spartak-Sliven 2-2; Etur-Beroe 1-0; BotevrLokomotiv Sofia 2- 0; Marek-Trakia 5-1; Spartak- CSKA 1-1; Chernomorets-Mi- nior 1-2; Lokomotiv Plovdiv-Pi- rin 3-0; Slavia-Chernomore 1- 1. Stand aan kop: 1. CSKA 5; 2/4. Spartak, Chernomore en Minior 4. Polen Uitslagen zesde ronde: Szom- bierki Bytom-Widzew Lodz 3-0; Zaglebie Sosnowiec-Lech Poz nan 3-1; Odra Opole-Stal Mie- lec 1-0; Legia Warschau-Gor- Maagkrampen Nadat Bob Varsha in de be ginfase het zware werk had opgeknapt, vertoonde Pfeffer zich na vijftien kilometer steeds meer voorin de kop groep van twaalf man, onder wie de Nederlanders Gerard Nijboer, Cor Vriend en Gerard Mentink. Harry Patist uit Bre da, de winnaar van de Mid wintermarathon van Apel doorn, had al snel vanwege maagkrampen moeten los sen. naamloze 73e te finishen. Varsha gold met de Japanners Taketomi en Okubo als een fa voriet voor de overwinning en niet de uit het Amerikaanse Boulder afkomstige Pfeffer, die sinds januari I977 als gevolg van een schier eindeloze reeks blessures geen marathon meer had gelopen. Voor de belofte volle jonge Amerikaan, die al op 16-jarige leeftijd in staat was gebleken de enorme af stand in nauwelijks twee uur en 25 minuten te overbruggen, kwam dit succes net op tijd. Want met de militaire dienst plicht voor de boeg ziet het er naar uit dat Kirk Pfeffer zijn trainingsarbeid die hij sinds mei jongstleden op ongeveer 140 kilometer per week had gebracht, weer drastisch zal moeten verminderen. Hij legde na afloop van deze voor hem zo glorieus verlopen race dan ook uit, dat zijn aandacht niet zozeer op de Olympische Spe len van Moskoy gericht is, maar veel meer op de Spelen van vier jaar later in zijn ge boorteland, wanneer hij gezien zijn leeftijd tot nog veel meer in staat moet worden geacht. Want wat Kirk Pfeffer gisteren, onder overigens voor lange af standslopers ideale weersom standigheden presteerde, grensde al bijna aan het onge looflijke. De deelnemers aan de Marathon van Enschede kregen zaterdag met barre weersomstandigheden te kampen. Dat weerhield echter ook het publiek er niet van om langs het parkoers de lopers aan te blijven moedigen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16