FC Twente betaalt forse prijs voor zege Vitesse hautain geluk hebben?" .Mag Ajax ook eens Roda JC grillig MC schiet te kort Weinig vertier in Ge Geusselt Sparta blijft simpel overeind BROM NA LATE WINNENDE TREFFERS LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 PAGINA M NIJMEGEN De prestatie curve van Roda JC blijft gril lig. Na een slechte voorberei dingsperiode, een opmerkelij ke start tegen FC Twente en een redelijke voortzetting bij PEC in Zwolle, kwam de lijn weer sterk omlaag in Nijme gen bij NEC. Roda in Limburg is een andere ploeg dan Roda JC in de andere provincies, zeker als de tegenstander de moed heeft om het voetbal te spelen dat de meeste trainers alleen met de mond propage ren. NEC's Leen Looyen liet in ie der geval zijn spelers zaterdag avond, voor maar goed drie duizend toeschouwers in De Goffert aanvallen. De ploeg had trouwens een opsteker in de laatste lijn doordat Dries Visser weer kon spelen. Roda kreeg van het beginsig- naal van Beukman, die zich niet als hoogvlieger manifes teerde, te maken met een te genstander, die wilde onder zoeken of de Limburgse verde diging werkelijk onpasseerbaar was. Het antwoord dat NEC begeerde, nee, werd al na ze ven minuten duidelijk. Strik legde al zijn inzicht en ervaring in een verre pass naar Edo Op- hof, die vervolgens de bal met een keurig boogje over Jong bloed heentilde. De eerste tref fer in dit seizoen tegen Roda. Roda was misschien een beet je geschrokken van het doel punt, maar bepaald niet ge schokt. De pressie van NEC werd weerlegd. Roda JC kwam meer in de aanval, maar echt gevaarlijk werd het nimmer in de buurt van Formannoy. Louis Beukman trok de gele kaart voor Willemse (diens tweede van dit seizoen) nadat hij protesteerde. De tweede kaart ging naar Degens na een overtreding tegen Sije Visser. Vlak voor rust verdubbelde NEC zijn voorsprong door Pe ter Hendriks, die raak schoot na een hoekschop. De tweede helft was veel minder boeiend. De beste kansen bleven voor NEC, dat echter door tijdro vend werk de bal niet nog eens voorbij de opnieuw sterk spe lende Jongbloed kreeg. Scoreverloop: 7. Ophof 1—0. 43. Peter Hendriks 2—0. Scheidsrechter: Beukman, toe schouwers 3000. NEC: Formannoy: Willemse. Strik. Dries Visser, Sije Visser; Marijnissen. Jos Hendriks, Koenen; Ophof, Jans sen. Peter Hendriks. Roda JC: Jongbloed; Broeks, Breg- man, Ehlen, Hansen; De Jong, Meu- ser, Degens; Riemens (Nielsen), Nan- ninga, Vermeulen. BREDA De na twaalf jaar weer in ere herstelde Bra bantse eredivisiederby NACWillem II is voor de thuisclub op een enorme te leurstelling uitgelopen. Pro movendus Willem II had na melijk aan een (laat) doelpunt genoeg om uitbundig de te rugreis naar Tilburg te onder nemen. Toch was de winst van Willem II niet onterecht. De ploeg van trainer Henk de Jonge bewoog zich wat uitgebalanceerder over de grasmat dan NAC,. dat vooral in aanvallend opzicht te kort schoot. Als kijkspel was deze derby overigens voor de 11.700 toeschouwers er za ten erg veel Tilburgers op de tribunes beslist niet onaar dig. Willem Jl dwong in de eer ste helft de betere kansen af, maar Bijsterveld en Van Rooy zagen hun doelgerichte pogin gen mislukken. Aan de andere kant was Bertus Quaars dicht bij de openingstreffer, toen hij doelman Samardzic achter zich gelaten had. Johan Haver sians redde echter op de lijn. Na rust trok Willem II zich wat meer in de defensie terug, maar juist toen kwam de on macht van NAC schrijnend aan het licht. Alleen Wanny van Gils kon in de Tilburgse verde diging af en toe verwarring stichten, maar het was te wei nig om veteraan Frans Roem- gens en zijn makkers in verle genheid te brengen. Vreysen, sinds zijn enkelblessure voor het eerst in de NAC-basis bak te er niets van, terwijl spits Sprangers als een eenzame fi guur in het oentrum tegen een te grote overmacht op moest boksen. Tien minuten voor tijd viel de beslissing. Verdediger Haver sians rukte op. wist niet goed waar hij de bal zou plaatsen en waagde een afstandsschot. NAC-doelman Van Kelle werd door die manoeuvre volledig verrast: 0—1. Voor NAC res teerde te weinig tijd om de ploegen alsnog in evenwicht te brengen. Scoreverloop: 81. Havermans 01 (Willem II). Scheidsrechter: Oetel- mans; toeschouwers 11.700. Gele kaart. Broeken. NAC: Van Kelle; Joore, Beusenberg, Dierckx, Krijnen; Heeren (Lokhoff) Quaars. Neeskens. Vreysen (De Schepper). Spranger. Van Gils. Willem II: Samardzic; Cosic (Hoyer). Huybregts. Roemgens. Havermans; Swaans. Bijsterveld (Hoofs)vVan der Ven; Broeken, Van Rooy. Van Mierlo. ZWOLLE De eerste treffer die Thore- sen zaterdagavond voor FC Twente scoorde, is meteen goed gebleken voor de eerste overwinning. PEC Zwolle bleek ook in de derde competitiewedstrijd na melijk niet in staat tot doelpunten te ko men. De Enschedeërs moesten wel een forse prijs betalen. Kort na het begin van de tweede helft viel Epi Drost uit met naar later bleek een liesbreuk. De Twente-aanvoerder zal waarschijnlijk binnenkort geopereerd moeten worden en lijkt daarmee voor lange tijd uitge schakeld. Bij PEC Zwolle maakte Rinus Israel min of meer noodgedwongen zijn competitiede buut. De oud-international had nog veel hinder van een kniebandblessure, maar kwam toch in actie omdat Ben Hendriks, die hem in de duels tegen Feyenoord en Roda JC verdienstelijk had vervangen, door een gekneusde enkel niet kon spe len. De zwakte van PEC Zwolle schuilt echter niet in de defensie, maar in de aan- valslinie. Hoekstra faalde al in de vijfde mi nuut alleen voor doelman Pasveer. Hij il lustreerde daarmee het gebrek aan schot kracht op treffende wijze. De afwerking vormt bij FC Twente al ge ruime tijd een probleem, maar trainer Spitz Kohn hoopt dat het doelpunt van Thoresen de Enschedese ploeg over het dode punt heeft geholpen. De Noor scoor de in de blessuretijd van de eerste helft, toen de juist ingevallen Van de Wildenberg vleugelverdediger Strijdveen alle gelegen heid gaf door te breken, waarna Thoresen met een schitterende kopbal voor de af- werkihg zorgde. De tweede helft beperkte Twente zich tot het consolideren van de voorsprong. Scoreverloop: 44. Thoresen 0—1. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers 8.500. PEC: Van Geffen; Drost. Israel, Van Moorst, Stein- voort; Hendriksen, Frandsen, IJzerman; Rasmus sen, Hoekstra, Van 't Land (Van de Wildenberg). FC Twente: Pasveer; Strijdveen. Drost (Bruggink), Overweg. Zondervan; Otto, Jol, Kila; Bos, Thoresen (Gritter), Van Staveren. DROST: BLESSURE. blok, hoewel hij na een tijd door een blessure uitgeschakeld geweest te zijn, voor het eerst de eredivisiesfeer mee beleefde. Hans Kraay wisselde een ster ke eerste helft met een mindere tweede af. Aanvoerder Rob Ouwehand bleek een betrouwbare laatste man.- Dick Mul- derij moest een keer zijn doelman as sisteren uit een voorzei van Dick Ernst. In de tweede helft verloor Excelsior de greep op de strijd tegen een veel agres siever Vitesse. Scheidsrechter Bakker, die eerst naar het midden wees, keurde de gelijkmaker van de Arnhemmers ge maakt door Joop Heezen af op advies van zijn grensrechter. Makkie Nijssen, ingevallen voor de vermoeide Struis, bracht de ru^f terug en breidde de voorsprong zelfs uit toen Kick van der Vall zes minuten voor tijd de bal ver keerd wegwerkte (2—0). Het betekende de eerste nederlaag voor Vitesse en Ex celsior is nog slechts één punt kwijt. Heezen kreeg geel te zien in de 56ste minuut toen hij Piasmans torpedeerde. Scoreverloop: 25. Waslander 10. 84. Nijssen 20. Scheidsrechter: Bakker; Toeschouwers: 5.500, gele kaart voor Heezen. Excelsior: Vermunt, Van Tour. Ou wehand, Pattinama. Ridderhof; Kraay. Waslan der. Struis (Nijssen); Ernst, Van Tijl (Pof), Plas- Vitcsse: Beukhof; Zaaijer, Mulderij, Heezenv Mellaard; Das, Husers, Van der Vall; Gerdsen* Bleijenberg, Meijers (Bursac). De kansen van het duel waren dan ook op een hand te tellen. MVV kreeg er één in de eerste helft maar Schapendonks schot werd geblokkeerd door Wildbret. Eén minuut voor het einde van de eerste helft had Tervoort Utrecht op een voorsprong kunnen brengen, maar hij schoot in het zijnet. Na de rust speelde MVV een stuk agressiever, maar op het steeds zwaarder wordende veld kwamen de combinaties nooit goed tot hun recht. De beste kans was nog voor Schapendonk, hij schoot naast. Met 00 werd het spel van twee elftallen naar redelijkheid beloond. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 8000. Gele kaart voor Van der Vlag (FC Utrecht). MVV: Gerards; Webb, Busk, Janssen. Frantzen; Quaden, Dijkstra. Van Marwijk; Van Bommel, Schapendonk, Adam (Schrijnemakers). Utrecht: Van Breukelen; Du Chatinier, Wildbret (De Kruyk), Tamelen, Van der Vlag; Tervoort, Van Staa (Witbaard), Flight; Gosems, Van Oosterom, Rietveld. Doelman Jan Endeman graait de bal nog net voor de voeten van Frank Arnesen weg. ROTTERDAM Sparta heeft de eerste competitiewinst bin nen ten koste van Haarlem, dat na de tiende minuut danig van slag was. Als gevolg van een misverstand bij een ongevaarlij ke situatie. Terry Hendriks speelde de bal van grote afstand hard terug. Boersma stond te ver voor zijn doel en was versla gen (1—0). Sparta bleef de strijd beheersen en na ruim een half uur had de ver opgedrongen Bert Jansen succes via een een-twee-combina tie met de goed spelende Rene van der Gijp (2—0). Haarlem kreeg meer body na dat Abe van den Ban in de plaats van Gerrie Kleton kwam. Haarlem, dat veel risico's moest nemen, ging op nieuw neer tegen het met veel inzet en in een hoog tempo spe lende Sparta. Van der Gijp schoot tegen Boersma op en uit de rebound kopte Stevens, die later aan zijn knie werd geblesseerd in (3—0). Haarlem trachtte de achterstand weg te werken door de zwoegende Keith Masefield en de 16-jarige Ruud Gullit. Doch Sparta bleef gemakkelijk overeind. Scoreverloop: 10. Hendriks 1—0 (eigen doel), 32. Jansen 2—0, 50. Stevens 3—0. Scheidsrechter: Van Ettekoven; toeschouwers: 5000. Sparta: Doesburg; Jansen, Van Gaal, Balkestein, Stuy van de Herik; Van Tig- gelen, Weerdenburg, Van Zoest; Hol- verda (Van der Gijp), Schwarz, Ste- vens (Verbeek). 1 Haarlem: Boersma; Masefield. Huyg, Verkalk, George; Hendriks, Kramer, Kle ton (Van den Ban); Melgers, Gullit, Nijdam (Böckling). MAASTRICHT Het noodweer dat zich zaterdagavond boven Zuidlimburg ontlaadde heeft de wedstrijd MVV—FC Utrecht negatief beïnvloed. Nog geen tien minuten nadat scheidsrech ter Van Swieten de 22 acteurs in het duel had laten beginnen werden zij verrast door hagel- en regenbuien die op slag goed voetbal onmogelijk maakte. Het noodweer hield aan tot het laatste fluitsignaal van de arbi ter en het spreekt voor zich dat er niet al te veel te genieten was in De Geusselt. Waslander deed het beter na een van Dick Ernst, die de bal op beurt van Frans Struis gekregen Waslander kon zijn voet net achter bal zetten en het was 1— Q. Struis op het middenveld een machts- m MSTERDAM Nog steeds heerst in e Watergraafsmeer in Amsterdam een eldadige rust. Bij Ajax lijkt alles pais 'n vree. Voor Cor Brom, het vorig jaar On o fel gekritiseerd over zijn beleid, is zo p het oog niets aan de hand. Maar na e drie afleveringen van de landskampi- en in deze nieuwe competitie begint ;t in de boezem van Ajax toch weer te isten. Niet dat er iets naar boven kwam oor, tijdens of na afloop van Ajax' be- chamende vertoning tegen Go Ahead agles, maar aan alles mbrkt de objec- eve bezoeker dat het rommelt. Want Dg steeds geniet Cor Brom nog niet st volledig vertrouwen van zijn selec- /oensdag na de magere overwinning 1— 1) op NAC kwam iets van die ontevre- enheid naar boven. Enige spelers maak- hun coach het verwijt dat hij in zijn actische bespreking de accenten over et spel van NAC verkeerd had gelegd, ijax won en het summiere gekrakeel 'erd snel gesust. Ook gisteren hadden roms tegenstanders, die nog altijd aan- ezig zijn, alle reden tot glunderen. Want at Ajax de 8000 toeschouwers voor- hotelde was van een dermate bedroe- md niveau dat de opposanten vele oefkaarten in handen kregen gespeeld, aar Brom werd gered. Door de gong zo- Bzegd. In de laatste minuten van het iel tegen Go Ahead Eagles sloeg Ajax snog toe. En dat op een moment dat de ndskampioen geen cent meer gaf voor in mogelijke overwinning op het wils- achtige Go Ahead. Geheel onnodig gaf verdediging van Go Ahead een hoek- :hop weg. Arriesen draaide de bal in de Delmorrd en Ling reageerde net iets sneller dan de overigens sterk keepende Endeman. Via Lings voorhoofd spatte de bal in het doel en daarmee was Ajax' zege een feit. Het schouderklopje dat Brom zijn pupil gaf had meer betekenis dan een complimènt alleen. Na drie competitiewedstrijden is Ajax de enige ploeg in de eredivisie die nog geen puntenverlies heeft geleden. Een resultaat dat goed is en dat Brom ook benadrukte. ,,We hebben een punt meer dan vorig jaar, kijk en de punten tellen. Toch wil ik er niet omheen draaien. We zijn nog zoe kende. Dat komt door het wegvallen van Clarke, die niet door mij is verkocht en het feit dat sömmige spelers nog een trai ningsachterstand hebben. En verder, als je zoveel kansen onbenut laat slaat de onrust toe. Die jongens staan met hun neus naar de klok en zien de tijd maar draaien. Dat geeft een voetballer een knauw. Mag Ajax nou ook eens geluk hebben. Problemen? Niet dat ik weet. trouwens ik bemoei me nergens meer mee en praat nergens meer over." Go Ahead Eagles stelde zich, evenals NAC vier dagen eerder identiek op om Ajax te ontregelen. Joop Brand had een viermansmiddenveld dat erg goed sa menwerkte met de laatste vier in welke linie Dick Schneider de duidelijke leider was. Go Ahead gokte op razendsnelle uitvallen. „Dat was ons plan", zei aan voerder Schneider. „Dat je dan vlak na de rust een tegentreffer moet toestaan kan gebeuren. Maar zo ellendig de boot ingaan en dat twee minuten voor tijd is een regelrechte ramp." Echter niet via een snelle counter kwam Go Ahead na zeven minuten aan zijn ope ningsdoelpunt. Spits Kees van Kooten, niet één van de beweeglijkste aanvallers in de eredivisie, goochelde zich a la Johan Cruyff bij de achterlijn langs een aantal Ajacieden. Zijn trekballetje op de toege snelde Groeneweg was even nauwkeurig als zijn actie er voor. Schrijvers deed nau welijks moeite de bal te stoppen. 0—1. Tot zes minuten na het begin van de tweede helft heeft Go Ahead de illusie ge had Ajax twee punten te ontfutselen. Maar Jensen en Ling vlak voor het einde hielden de twee punten in Amsterdam. ,,Als je zo lang", aldus Schneider, „Ajax onder controle houdt is dat ook een ver dienste van jezelf. Ik vind Ajax minder dan vorig seizoen. De patronen zijn iedere keer hetzelfde. Je weet reeds na een paar minuten hoe het spelbeeld zal zijn. Dat wij er niet van hebben geprofiteerd is onze fout". Het ziet er naar uit dat meer getalenteer de ploegen Ajax wel punten gaan afpak ken. Nu ook Ruud Krol niet volledig fit is en Brom nog steeds in zijn spelersgroep op zoek is naar een echte aanvalsspits, is de as van Ajax zijn hart kwijt. Desastreu ze ontwikkelingen in de strijd om de Euro pa cup zouden bij Ajax best grote gevol gen kunnen hebben. Nog steeds is de po sitie van Brom niet echt in gevaar. Maar ook Brom weet dat zijn vijanden op de loer liggen. Scoreverloop: 7 Groeneweg 0—1, 51 Jensen 1 1, 88 Ling 2 1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 8000. Gele kaart voor Schneider (Go Ahead Eagles) wegens spelbederf. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol. Zwamborn (Van Geel). Boeve; Schoenaker, Arnesen, Bonsink; Ling, Jensen, Tahamata. Go A'head Eagles: Endeman; Koopman, Schnei der, Oude Wesselink, Kist; Woudsma, Kristiansen, Salfischberger; Groeneweg, Van Kooten, Vuskovic. Excelsior en Vitesse een vorstelijke wedstrijd. De vergat in de eerste helft te- een hautain spelend Vitesse ruim te nemen, hoewel er zich ge- kansen aandienden. Vooral Wim enige keren in ideale posi- schoot een keer nét naast en tegen doelman Beukhof op, overwerk moest verrichten. bij Ajax na de gelijkmaker van Henning Jensen. Go Ahead kijkt verslagen toe.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15