'ereldkampioen boycot televisieploeg Wereldtitel voor etra de Bruin sensatie en paniek Dianni Giacominli met dank aan de doktoren Ü5ZH- Boete KNWU WERELDKAMPIOEN AANVANKELIJK AFGEKEURD WEGENS LONGAANDOENING Profiel vaneen klasserenner LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 (Van onze verslaggever) J.KENBURG Sportminnend Nederland teft gisteravond tijdens de uitzending n het televisieprogramma Studio Sport irgeefs gewacht op een vraaggesprek et de nieuwe wereldkampioen op de weg de profs, Jan Raas. Een knallende ruzie isen de vier nationale toppers Raas, etemann, Zoetemelk en Kuiper ener- ds met presentator Mart Smeets en re- seur Martijn Lindenberg anderzijds, pnd dit interview in de weg. Raas maakte afloop van zijn succesvolle greep naar macht op spectaculaire wijze duidelijk, de boycotactie, waartoe zaterdag na diepgaand overleg opnieuw was besloten, zou worden doorgezet. Wel wilde hij kwijt samen met de anderen bereid te zijn tot een gesprek met de chef-sport van Studio Sport, Bob Spaak sr. Regisseur Martijn Lindenberg over de con troverse: „Wij willen ook wel praten, maar zij doen de eerste stap maar. Zaterdag heeft Peter Post mij allerlei nare dingen naar het hoofd gegooid. Hij verweet Smeets en mij geen vakmensen te zijn. Ik heb toen gezegd alleen onze journalistieke plicht te doen en dat wel zou blijken wie de sterkste zou zijn." Met name die laatste opmerking schoot bij de renners in het verkeerde keelgat. Het was net de druppel die de emmer deed overlo pen. Eerder dit seizoen was er al herhaalde lijk ontstemming ontstaan over het niet uit zenden van Nederlands grootste klassieker, de Amstel Goldrace, over de incidenten in de klassieker de Henninger Turm alsmede de houding van de mensen van Studio Sport tijdens de Ronde van Nederland en de wijze waarop de renners steeds werden onder vraagd. Het ongenoegen werd helemaal groot, toen bekend was geworden dat de NOS-ploeg vooral het handelen van Jan Raas tijdens de beklimming van de Cauberg, hij hield zich steeds vast aan een tegenstan der, uitgebreid op de beeldbuis had ge bracht. Lindenberg daarover: „Jan Raas was de fa voriet. Het was onze plicht hem te volgen. Dan is het logisch dat je alles van zo'n man ziet. Overigens hebben we ook het af duwen van Hinault en De Vlaeminck ge toond". Vervolgens haastte hij zich te ver klaren de boosheid van Raas niet te begrij pen. „Als het nu Zoetemelk was geweest. En als ze klagen over de Ronde van Neder land, kijk, toen hebben wij het nieuws (de dopingzaak van Zoetemelk red.) laten pre valeren boven de wedstrijdbeelden. Wij zijn nu eenmaal aan zendtijd gebonden". Overigens had Studio Sport nog de gelegen heid een door de Belgische omroep opgeno men interview met Jan Raas uit te zenden. Daarvan werd geen gebruik gemaakt. Waar schijnlijk omdat geen toestemming was ver kregen van de directie van de BRT. Raas had namelijk alleen aan die uitzending willen meewerken op uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze slechts in België zou worden uitge zonden. In de nacht voorafgaande aan de individuele wereldkampioenschappen wielrennen in Val kenburg werd bovendien voor een bedrag van veertigduizend gulden aan zend- en ont- vangapparatuur van de Belgische omroep gestolen. De NOS hacT dit geleend van de BRT. Van een andere auto van de NOS wer den alle antennes afgebroken. Valkenburg De wedstrijd- commissarissen van het we reldkampioenschap op de weg voor profs hebben de Nederlandse Wielerunie (KNWU) een boete opgelegd van 600 gulden. De bestuur der van de Nederlandse ploegleiderswagen, met Peter Post aan het stuur en KNWU- coach Piet Liebregts naast hem, negeerde namelijk de bevelen van de commissaris sen, waardoor een motorrij der werd aangereden. De motor kwam in het publiek terecht, maar kon de wedstrijd hervatten. Het was een motor in dienst van de Nederlandse televisie met Mart Smeets als commentator. De KNWU moet de boete aan de UCI overma ken iog (Van onze verslaggever) ^JLKENBURG- Hoe onvolwassen het in- ïationale dameswielrennen eigenlijk fttg is, werd zaterdag duidelijk tijdens rmi wereldtitelstrijd op de weg. Op het lat ment dat de speaker met luide stem [er.ikondigde dat de eerste dit weekein- te vergeven regenboogtrui naar Petra r* Bruin zou gaan, richtte de 17-jarige !bri|o|jere uit Nieuwkoop zich juichend FC net nadat zij zich had ontdaan van de<>r laatste rivale, de Belgische Jenny nn Smed. Het werd haar bijna fataal, J? it op de laatste meters slonk de voor- ong van Petra de Bruin zo snel, dat a fotofinish-apparaat uitsluitsel moest atll ngen over wie de gouden medaille in ttt vangst mocht nemen. Pure sensatie maar ook paniek, want luttele me- na het passeren van de eindstreep lelde Jenny de Smed tegen de harde nburgse grond, omdat een motor in de rliekg stond. <on ijn t was een foutje van de organisatie. iQ° or te snel hekken op het parcours te we< latsen, in een poging het opdringerige pil bliek bij de huldiging te weren, konden dapolitiewagen en een motor van een fo- n, njraaf niet tijdig genoeg worden afgeleid hei< het circuit. Gelukkig liep alles goed af 'ijd<|bleef de schade voor Jenny de Smed erkt tot enkele schaafwonden. Na de Hl Is van Keetie van Oosten-Hage en Tine- >bei Koole-Fopma dus een nieuwe Neder- gejdse triomf. Zij het op het nippertje. Pe- de Bruin verklaarde eerlijk: „Ik schrok Toch was het terecht dat de scholiere van de Inas-school in Alphen aan de Rijn op de hoogste trede van het ere podium mocht plaats nemen. Uiteindelijk had zij niet alleen de beslissende ontsnap ping geforceerd, maar bovendien het me rendeel van het zware werk voor haar re kening moeten nemen. Jenny de Smed, een 21-jarige postbode uit Hamme bij Dendermonde, weigerde in de slotfase ook maar één meter op kop te komen. Het nog veel rensters tellende pe loton zag desondanks geen kans de ach terstand goed te maken. Dat kwam vooral door het uitstekende werk van de Oranje formatie. De voorafgemaakte afspraken dat steeds zou worden gedemarreerd en dat er niet op eikaars wiel zou worden ge reden, werden voortreffelijk nagekomen. Eigenlijk kan worden gesteld, dat er zo sterk werd gekoerst dat Nederland de hele wedstrijd beheerste. Er kon bijna geen de marrage worden geplaatst of een in Oran jetenue gestoken meisje reageerde. Bo vendien schroomden zij zelf ook niet de aanval te zoeken. Anne Möhlman-Rie- mersma, Marjan Bik (met een twaalfde plaats beloond) en Tineke Koole-Fopma grepen elke gelegenheid aan om uit de greep van het peloton te komen. Een groep waarin eveneens sterk werd gere den door de Canadese Karin Strong. De enige die er niet in slaagde zich duide lijk te -manifesteren was Keetie van Oos- Elke keer wanneer Keetie van Oosten- Hage aanzette, reageerde de Westduitse en hield zich voor de rest rustig. Een strijdwijze, die Nederlands troef nummer één mateloos irriteerde. „En als ik al eens wegkwam, haalde Conny Carpenter mij wel terug, ledereen mocht van Habetz weg, behalve ik." Hoe goed de verstandhouding binnen de Oranjeploeg was bleek op het moment dat Petra de Bruin het hazepad koos. In de ronde van Zwijndrecht - enige tijd ge leden - was er nog ruzie geweest door een onregelmatig verlopen eindsprint. Rancuneuze gevoelens bleken echter niet aanwezig. Keetie van Oosten-Hage weigerde ook maar één trap extra te doen, waardoor de ongeveer twaalf kilo meter voor het einde begonnen vlucht van Petra de Bruin steeds meer inhoud kreeg. Alleen Jenny de Smed werd nog toegestaan een succesvolle achtervol ging in te zetten. Daarna ging de poort onverbiddelijk op slot. Het leverde de Belgische een zilveren medaille op. Tot grote verrassing van onder meer haar landgenote, de viervoudige ex-wereld kampioene Yvonne Reynders, die recen telijk uitriep: „Jenny de Smed heeft geen kans in Valkenburg. Haar conditie is niet goed genoeg..." De sprint van het peloton werd tenslotte ten-Hage. De ex-wereldkampioene, die gewonnen door Beate Habetz, die daar van plan is met het wielrennen te stoppen en die in grote vorm stak, kreeg geen me- door opnieuw op het erepodium kwam. Keetie van Oosten-Hage werd vierde. Ver ter ruimte. De regerende kampioene Beate zuchtte Tineke Koole-Fopma: „Jammer Habetz week geen moment van haar zijde, voor Keetie. Ik had haar bij het afscheid Petra de Bruin is nog juist op tijd om de Belgische Jenny de Smet voor te blijven. Even later kan de zeventienjarige scholiere uit Nieuwkoop zich laten huldigen als de kersverse wereldkampioene. graag zien winnen. Natuurlijk gun ik het ach Cor Bijster. De finish had hij niet ge- rast door de triomf was hij niet. „Ik durfde Petra ook. Het was ons er vooral om te zien, omdat hij ongeveer 700 meter voor er min of meer op te rekenen. Ik hoop nu doen om Habetz van de titel af te hou- de eindstreep de laatste aanwijzingen aan alleen nog op een Nederlandse finale op den." Dolgelukkig was uiteraard damesco- Petra de Bruin stond te schreeuwen. Ver- de achtervolging." in' nni Giacomini uit Italië gaat in Valkenburg als de nieuwe wereldkampioen bij de •ateurs over de streep. De Pool Jan Jankiewicz legt beslag op de tweede plaats. VALKENBURG- De vorige week net 21 geworden Dianni Giacomini moest zater dag onwillekeurig toch even terugden ken aan die sombere herfstdag twee jaar geleden, toen zijn huisarts hem op enigszins barse toon toevoegde dat hij het bedrijven van sport verder wel kon vergeten. De hem behandelende genees heer had een ernstige longaandoening ontdekt, en adviseerde hem een rustig leven, teneinde perspectieven op een oude dag levendig te houden. De in pa niek geraakte Italiaan benaderde onmid dellijk dr. Fallai, de persoonlijke arts van Francesco Moser, die na een diepgaand onderzoek tot een andere conclusie kwam. Ook hij ontdekte een afwijking, maar achtte die allesbehalve fataal. Zelfs werd Giacomini geadviseerd met wiel rennen door te gaan. De gevolgen wer den dit weekeinde bekend. Diannie Gia comini manifesteerde zich in de finale van de strijd om de regenboogtrui als een geweldige coureur en ging terecht met de hoogste eer strijken. Het was het slot van een kampioenschap dat pas in de laatste vier omlopen werke lijk een boeiend karakter kreeg. Een wed strijd ook, waarin Nederland lange tijd uit stekende kansen leek te hebben, maar in de finale schromelijk tekort schoot. De enige Oranjecoureur, die zich geen verwij ten behoefde te maken, was Ad Wijnands. Het geweldige, nog jeugdige Limburgse talent danste lange tijd in de voorste gele deren mee. Steeds weer sprong hij mee toen de durvers van het eerste uur een po ging waagden aan de greep van het pelo ton te ontsnappen. Lange tijd zag het er naar uit dat Ad Wijnands, die in mei van dit jaar in Olympia's Ronde door Neder land had aangetoond grote klasse te be zitten, op één van de ereplaatsen beslag ,<20u leggen. r Toen de echte groten onder de amateurs, de koele rekenaars met het koersinstinct, zich evenwel met de strijd begonnen te bemoeien, was het gebeurd met Ad Wij nands, evenals met de Russische uitblin ker Averine. Hij moest toen ondervinden in de beginfase van de titelstrijd te roekeloos met zijn krachten te hebben omgespron gen. Op het beslissende ogenblik was - zoals dit in het rennersjargon heet - de pijp leeg. Voor Oranje was de koek daar door meteen op, want de andere strijders waren niet attent genoeg om het vaandel over te nemen. Een merkwaardige zaak, omdat Nederland met Jac van Meer, Adri van der Poel en Theo de Rooy aanvanke lijk toch goed vertegenwoordigd was in het uit een kleine vijftig coureurs bestaan de achtervolgende peloton waarin alle la tere prijswinnaars. Op het beslissende moment moesten de Nederlanders afhaken. Bondscoach Rini Wagtmans daarover: „Onze jongens in het peloton konden niet werken omdat Wijnands op kop zat. Maar toen hij weg viel, was het te laat. Toen waren ze niet meer gemotiveerd". Het was een plausi bele verklaring, vooral wanneer men be denkt dat de bondscoach eerder her haaldelijk had uitgeroepen, dat Wijnands niet sterk genoeg was om het gewicht van een dergelijke koers te dragen. Zelf verklaarde Wagtmans: „Lammertink en De Rooy zijn de te kloppen mannen. Wij nands is nog te licht." Toch zou het onjuist zijn Wagtmans te ka pittelen. In de eerste plaats was het vooral de besluiteloosheid van de Oranje-cou reurs zelf, die beslissend was voor het schamele eindresultaat. Om verschillende redenen werd geen initatief ontplooid om de situatie aan het front te veranderen. Theo de Rooy: „In het begin was ik niet vooruit te branden. Later ging het beter, maar ik kon niet wegkomen. Vorig jaar had ik een superdag. Nu was het minder." Van der Poel, die wel probeerde de strijd een ander aanzien te geven, werd slacht offer van een valpartij, terwijl Lammertink en Stamsnijder helemaal niet in het stuk voorkwamen. Lammertink: „De Cauberg was voor mij vijftien meter te lang. Wagt mans had geadviseerd in mijn eigen tem po naar boven te rijden. De anderen gin gen echter sneller." Maar Henny Stamsnij der: „Ik reed lek, maakte mijn achterstand goed, maar moest toen van Wagtmans blijven zitten omdat wij al drie man in de achtervolgende groep hadden." Te laat Toen de Oranjecoureur in de gaten kreeg dat er toch iets moest gebeuren, was het te laat. Kort voor het ingaan van de laat ste ronde sprong de Pool Jankiewicz weg uit het kopgroepje van zeven man, waarin Wijnands het bijzonder moeilijk had. De sterke Oostduiters Bernd Dro- gan ging achter zijn Poolse rivaal aan en ook Robert Millar ging mee. Juist toen de beslissende slag scheen te zijn gele verd, werd één van de achterblijvers toch nog winnaar. Giannie Giacomini de marreerde op onweerstaanbare wijze en reed superieur in een mum van tijd het gat van 25 seconden dicht. Eenmaal bij de koplopers aangekomen liet hij zich niet verrassen, maar werd een spectacu laire winnaar. En terwijl hij zich uitbundig liet huldigen, likten de Nederlanders hun wonden. De volledig leeggereden Ad Wijnands werd in de slotfase nog achterhaald en finishte pas als 39e. De Rooy werd 40e. En dat in een grote groep die op twintig seconden van de als zesde geëindigde Belg Jan Bovaert over de eindstreep daverde. Voor Neder land was het een kampioenschap gewor den om snel te vergeten. VALKENBURG Gianni Gia comini, de nieuwe wereld kampioen bij de amateurs op de weg, is een klasserenner. Hoewel hij pas vijf jaar actief in de wielrennerij bezig is (daarvoor deed hij aan atle tiek) reed hij een indrukwek kende erelijst bij elkaar. De op 18 augustus in Cimadalmo in de provincie Treviso gebo ren Italiaan werd in 1976 we reldkampioen bij de junioren op het onderdeel ploegentijd rit. In 1978 pakte hij het we reldkampioenschap op de weg en de militaire in Tripo lis, terwijl hij enkele weken geleden een sterke tweede werd op de Spartakiade ach ter de Rus Goesseinov. Tij dens deze sterk bezette koers hield hij echter wel vier andere Russen achter zich. De student geometrie behaal de in totaal als amateur al veertig overwinningen. Hij had zijn hele seizoen op de wereld kampioenschappen afgestemd. Daarom ook zag hij af van deelneming aan de zo zware étappewedstrijd Warschau- Berlijn-Praag. Hij bereidde zich vooral op de titelstrijd voor door in Italië onder meer deel te nemen aan speciaal daar voor georganiseerde koersen over afstanden van meer dan 200 kilometer. Zes keer was hij daarin de sterkste. De 1.78 meter lange en 69 kg zware Giacomini - na de Spe len wordt hij profrenner - staat bekend als een redelijk klim mer. maar vooral als sterke sprinter. „Battaglin", zo zegt hij, „Is mijn grote voorbeeld. Ik voel me sterk in zogenaamde ééndagskoersen. In etappe wedstrijden heb ik wat minder trek, hoewel ik er geen hekel aan heb. Ik ben blij dat mijn voorbereiding goed is geweest. Aanvankelijk heb ik nog even getwijfeld of ik In Zwitserland zou meedoen aan de Grote Prijs Wilhelm Teil, maar ik ben nu blij dat ik alleen maar aan een wereldkampioenschap heb gedacht." Laatste opmerkelijke feit: Gi anni Giacomini maakte deel uit van de Italiaanse formatie voor de 100 kilometer ploegentijdrit. Ook de als tweede geeindigde Bert Brokamp - 23 jaar - en derde prijswinnaar Jankiewicz hadden duidelijk geen last van de woensdag gereden honderd kilometers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13