Bewondering voor AZ, punten voor Den Haag Grensrechters spelen hoofdrol bij PSV-Feyenoord LOTTO Supertrio Tempel» breekt kuitbeen Hongaarse voetballer verdwenel LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 PAGINA NAC-Willem II 0-1 Sparta-Haarlem 3-0 FC Den Haag-AZ '67 1-0 MVV-FC Utrecht 0-0 PSV-Feyenoord 2-2 NEC-Roda JC 2-0 PEC-FC Twente 0-1 Ajax-Go Ahead Eagles 2-1 Excelsior-Vitesse 0-1 Eerste divisie Heracles-Fortuna S 0-4 FC Vlaardingen-Helmond Sport 3-0 DS 79-Eindhoven 2-2 Groningen-FC Den Bosch 0-0 Heerenveen-Cambuur 0-1 Volendam-Veendam 6-2 Telstar-Graafschap 3-0 Wageningen-SVV 3-1 Amsterdam-Amersfoort 6-2 Fortuna S 3 2 1 0 5 8-1 Ajax 3 3 0 0 6 7-3 FC Den Bosch 3 2 1 0 5 4-0 Feyenoord 3 2 1 0 5 6-2 FC Groningen 3 2 1 0 5 3-0 Excelsior 3 2 1 0 5 5-2 Volendam 3 2 0 1 4 9-5 AZ '67 3 2 0 1 4 4-3 Wageningen 3 2 0 1 4 7-3 FC Den Haag 3 2 0 1 4 3-2 SC Cambuur 3 2 0 1 4 7-4 Vitesse 3 2 0 1 4 3-3 Graafschap 3 2 0 1 4 5-3 PSV 3 1 1 1 3 6-4 Telstar 3 2 0 1 4 6-6 Roda JC 3 1 1 1 3 3-2 FC Amsterdam 3 1 1 1 3 6-5 Utrecht 3 1 1 1 3 3-4 SVV 3 1 1 1 3 4-3 Willem II 3 1 1 1 3 2-3 Eindhoven 3 1 1 1 3 4-3 FC Twente 3 1 1 1 3 1-3 DS '79 3 0 3 0 3 4-4 Sparta 3 1 0 2 2 4-3 FC Vlaardingen 3 1 1 1 3 4-4 Go Ahead 3 1 0 2 2 3-4 Heracles 2 1 0 1 2 2-5 MVV 3 0 2 1 2 3-4 FC VVV 2 0 1 1 1 2-3 NEC 3 1 0 2 2 3-5 Helmond Sport 3 0 1 2 1 1-6 NAC 3 0 1 2 1 2-4 Amersfoort i 0 0 2 0 2-9 Haarlem 3 0 1 2 1 3-7 Heerenveen 3 0 0 3 0 0-5 PEC Zwolle 3 0 1 2 1 0-3 Veendam 3 0 0 3 0 3-12 1. Jensen (Ajax) Petursson (Feyenoord) 3. Waslander (Excelsior) Van der Kuylen (PSV) Van Bommel (MVV) Nanninga (Roda JC) Bleyenberg (Vitesse) Eerste divisie 1. Hazelhekke (Wageningen) 5 2. Kamphues (Amsterdam) 4 3. Jacobs (Graafschap) 3 Cramer (Fortuna S) Van der Ham (DS '79) 6. A. Roosenburg (Cambuur) 2 Peltzer (Cambuur) Lalopua (Heracles) Pala (FC VVV) Van vijfeiken (Wageningen) G. Mühren (Volendam) Kraal (Volendam) Swart (Veendam) Van der Meer (Telstar) Stam (Telstar) Titaley (Fortuna S) Van der Pas (Eindhoven) Programma Go Ahead Eagles-NAC Vitesse-Ajax Haarlem-Excelsior AZ '67-Sparta FC Utrecht-FC Den Haag Feyenoord-MVV Roda JC-PSV FC Twente-NEC Willem ll-PEC Eerste divisie Fortuna S-FC VVV Helmond Sport-Heracles Eindhoven-FC Vlaardingen FC Den Bosch-DS '79 SC Cambuur-FC Groningen Veendam-Heerenveen De Graafschap-Volendam SVV-Telstar SC Amersfoort-Wageningen Zondag 2 september: Bekerwedstrijden SVV-ROHDA Wageningen-Volendam (Amateurs) SC Amersfoort-EHC FC VVV-De Graafschap DS '79-Helmond Sport Achilles '29-VUC DOVO-ACV Volendam-SC Cambuur Heerenveen-Veendam FC Amsterdam-Geldrop Telstar-RVC FC Den Bosch-FC Groningen Fortuna S-Heracles Eindhoven-FC Vlaardingen De juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 2.1-1-1-1-3-1-2-3-2-1-1-1. De eerste prijs in de toto bedraagt bijna 89.000 gulden De -winnende getallen in lotto 34 zijn: 3-5-6-12-17-40. Reservegetallen: 15 en 37. De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 14-17-20-40-42-48. Reservegetal: 34. De uitslag van Spiel 77 is: 9298301. De winnende getallen in de Belgische lotto zijn: 5-8-22-23-32-33. Het bijkomende num mer is 21. De uitslag van het Supertrio is: 1. nr. 4. Pantwa (W.Velis), 2. nr 6. Parie Norton (S. Hartman), 3. nr. 13. Roland Morgan (G. Hof). Bij een omzet van bijna een kwart mil joen zal de uitkering 606,60 bedragen. DEN HAAG - Vlak onder de voldoening aan Haagse zijde over de met een ongelooflijke portie inzet en werklust tot stand gekomen zege van 1-0 op AZ '67 sluimerde de waar dering en toch eigenlijk ook wel bewondering voor de prestatie van de Alkmaarders. Want hoewel de Noordhollan ders na negentig minuten soms knap spel met lege handen waren blijven staan hadden zij dit slechts te wij ten aan een schitterende tref fer van Henk van Leeuwen en eigen onmacht bij het benut ten van doelrijpe mogelijkhe den. Voor het overige maakte AZ de enige jaren geleden met zo veel bombarie gepre senteerde, daarna tot grote hilariteit van velen vrijwel vol komen mislukte, maar aan het begin van dit seizoen door Georg Kessler tot realis tische proporties terug ge brachte titelaspiraties geheel waar. Want wat de ploeg uit Alkmaar zaterdagavond voor het ondanks alles wat teleur stellende aantal van ruim achtduizend toeschouwers presteerde deed recht aan de al jaren gekoesterde harte- wens van het clubbestuur van AZ: een topclub zijn. Aad Mansveld, de grote uitblinker aan Haagse zijde die een foutloze wedstrijd speelde en elk dreigend gevaar persoon lijk de kop indrukte(hetgeen hem overigens een gele kaart kostte), erkende dat volmon dig. „Een erg goede ploeg, dat AZ. Aanzienlijk sterker dan vorig jaar, vooral tac tisch. 'Als Jan Peters, die ik persoonlijk een wereldvoet baller vind, er weer bij is moeten ze hoge ogen kunnen gooien". De lof van de Haagse routinier betekende voor AZ '67 slechts een pleister op de wonde, de punten waren weg en daarmee de aansluiting met Ajax. En dat was niet nodig geweest. Want FC Den Haag mocht dan zater dagavond met een hartverwar mende ambitie de zege heb ben bewerkstelligd, daarmee kon geenszins de indruk onge daan worden gemaakt dat AZ '67 de (eventueel halve) winst had verdiend. Maar het was zoals Georg Kessler na afloop kort en helder formulerend on der woorden bracht: „We heb ben van de negentig minuten 75 minuten gedomineerd en daarbij zes goede kansen ge kregen. Ja, en als ze dan niet worden afgemaakt, dan heb je de nederlaag alleen maar aan jezelf te wijten. We hebben nog nooit zo'n goede kans ge had als vanavond om Den Haag hier te verslaan. Vooral in de eerste helft waren we veel sterker. Maar mijn ploeg had kennelijk het gevoel: dat doelpunt komt er wel, omdat het zo goed liep". De oud-bondscoach gaf daar mee exact weer wat er in het veld was gebeurd. AZ ver trouwde op zijn klasse, com bineerde ondanks enorm spitsuurverkeer op de Haagse helft voortvarend, maar schoot tekort op het meest vitale onderdeel van het voet bal: scoren. Waarbij de Alkmaarders het overigens ditmaal niet troffen met oud-Wastora-werknemer- /scheidsrechter Jan Keizer, die bij zeker twee gelegenheden kennelijk de ogen potdicht wenste te houden in situaties waarin hijzelf alsook sommige van zijn collega's nog wel eens strafschoppen willen uitdelen. Kennelijk waren de twee buite lingen van Schouwenaar aan het begin en het eind van de wedstrijd niet theatraal ge noeg. Zoals Keizer overigens ook al in de vierde minuut een handsbal van Ronald Spelbos best met een elfmetertrap had kunnen honoreren. Keizer, die een redelijke wed strijd floot, wenste kennelijk niet de ontmoeting op deze wijze te beinvloeden. Dat had AZ zeer zeker wel kunnen doen. De Alkmaarders ont dekten al gauw dat FC Den Haag vanuit dè egelstelling opereerde, in welk (behou dende) concept Simon van Vliet op zijn geprefereerde stelling in de defensie terecht kwam als bewaker van de in de lucht sterke linkerspits Rogier Schouwenaar. Hoewel Van Vliet, die in de eerste helft bij een botsing met Schouwenaar een wenk brauwblessure opliep die na afloop moest worden ge hecht, niet vlekkeloos acteer de pakte dit experiment van De Visser redelijk uit. Dat kon niet worden gezegd vari de overige bestanddelen van zijn taktiek, die bijvoor beeld tot gevolg had dat link sachter Hugo Hovenkamp Henk van Leeuwen (liggend) wordt uitbundig gefeliciteerd door zijn ploegmaten na zijn, hetgeen later bleek, winnende treffer. zeeën vrijheid kreeg en bijge- volg voortdurend als vrij aan speelpunt kon fungeren. De uitgangsideeën van Piet de Visser dienden evenwel dras tisch te worden herzien toen Cees Tempelaar na een trap van Schouwenaar moest uit vallen en de nauwelijks fitte Jos Jonker zijn rentree mocht maken. Diens binnenkomst in de ploeg leidde tot aanpassin gen en die wijzigingen vanaf de 24e minuut veranderden ineens de Haagse motor van een sputterende machine in een aanzienlijk soepeler draaiend mechanisme. De als middenvelder gestarte André Wetzel schoof op naar de rechtervleugel en FC Den Haag beschikte vanaf dat moment over drie spitsen, die evenwel met uitzondering van wellicht Henk van Leeuwen zeer grote porties verdedigend werk voor hun rekening namen. Hetgeen vooral van Ron Goodlass op merkelijk mocht heten, omdat defensieve arbeid nu niet be paald één van zijn favoriete bezigheden is. Typerend Goodlass' inzet en opoffe ringsgezindheid waren type rend voor de manier waarop heel FC Den Haag zich zater dagavond teweerstelde tegen een sterker AZ '67. Dat daar bij de bij de vorige vier thui soverwinningen op rij tegen de Alkmaarders aanwezige louter positieve opstelling iet wat in het gedrang kwam nam de thuisclub op de koop toe. Hoewel Piet de Visser er nog een draai aan wilde geven. „Dat we minder aanvallend speelden dan mogelijk was al leen maar een gevolg van de grote druk die AZ uitoefende", deelde de Haagse oefenmees- ter niet geheel overeenkomstig de waarheid mee. De strijdwij ze van FC Den Haag was vee Henk van Leeuwen (no 10) heeft Ron Spelbos verslagen in de lucht: 1-0. leer een gevolg van ontzag voor de tegenstander en ge brek aan vertrouwen in eigen mogelijkheden, waarbij de fac tor publiek(dat naar veler op vatting liever resultaat ziet dan verliesgevend spektakel) een grote rol speelde. Dat publiek kreeg overigens zaterdagavond een boeiende wedstrijd te zien, waarin het ei genlijk steeds meer verbazing wekte dat AZ '67 naarmate de speeltijd vorderde niet agres siever te werk ging, maar ver trouwde op de te verzilveren kans. Juweeltje Dat gebeurde niet, zodat Henk van Leeuwen zijn ju weeltje van een kopbaldoel- punt meteen de zege zag op leveren. „Dit is erg goed voor mijn zelfvertrouwen", ver klaarde de spits die nog steeds wordt gehinderd door een onwillige spier in het dij been. „Dit had ik nodig. Ik hoop nu dat het vanaf dit mo ment beter blijft gaan". Hetgeen eveneens uit de mond van Ton Wickel, die Europees topscorer Kees Kist volledig in bédwang hield, klonk. „Er heeft dit seizoen nog geen en kele spits tegen mij gescoord", vertelde een tevreden Wickel, die zijn vroegere vorm voelt te rug keren. „Alleen mis ik nog het creatieve element in mijn spel. Ik hoop dat daar ook nog iets aan gedaan kan worden". Ook dat geldt voor heel FC Den Haag dat zaterdagavond bewust het scheppende spe- londerdeel uit zijn arsenaal schrapte. Het leverde wel de zege op. En dat is op korte ter mijn veel waard. Maar niet al- FRANK WERKMAN Scoreverloop: 56. Van Leeuwen 1-0; scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 8100; FC Den Haag: Galjé; Van Vliet, Mans veld, Wickel, Korevaar; Tempelaar- (Jonker), Van Bergen Henegouwen, Schoenmaker; Wetzel, Van Leeuwen, Goodlass. AZ '67: Treijtel; Van Rijnsoever, Van Dongen, Spelbos. Hovenkamp; Met god, Arntz, Nygaard; De Graaf(Tol), Kist. Schouwenaar. ONZEKERHEID OVE ADVOCAAT (Van onze sportredacr*' DEN HAAG Röntgi/ to's hebben gistermifwe pas uitgewezen dat f Tempelaar zaterf vond tegen AZ'67 |ri kuitbeen heeft gebi>,0|^ Waarschijnlijk zal FC nc Haag zijn verdeer 1 /middenvelder ong twee maanden missen. Na Fred mans (knieoperatii Tempelaar de tvl speler van FC Denj die nu al voor lang is uitgeschakeld. Tegenover het verliel Tempelaar staat de korii Dick Advocaat. Met zijns kaanse ploeg Chicago! werd Advocaat dit weel uitgeschakeld in de pier De middenvelder kan dffinp< naar Nederland reizen, njras bestaat nog onzekerhek he ook direct in wedstrijd! ble uitkomen. Manager ierl Hartmann: „FC Den Hals Chicago Sting hebbei Ko loonovereenkomst ge dse met betrekking tot het ujde van Advocaat, waarva rc verzekeringsaspect nog geld moet worden via Lil Londen. Ik weet niet maatschappij alles sne elkaar krijgt. Er zijn te behoorlijke bedragen m moeid". En trainer Piet ser over de nieuwe s „Zeker nu ik twee spele ken kwijt ben, is Advoci tra welkom. Of hij, al van de verzekerings) woensdag meteen teg Utrecht speelt, weet ik 1 wil hem eerst op de tt goed kunnen bekijken. IK^ rijk is ook hoe de knie M Jonker zich heeft gehoipi de wedstrijd tegen AZ'6{ T EINDHOVEN Voor de door gaans anonieme leden van het gilde grensrechters in het betaald voetbal is normaliter een bescheiden bijrol wegge legd. Zaterdagavond toonden Ben Honsbeek en Klaas Huis man, de twee secondanten van scheidsrechter Egbert Mulder bij PSV-Feyenoord (2- 2) .terloops echter aan hun pas tot 115,- verhoogde ver goeding niet voor niets te wil len hebben. De grensrechterlijke drang naar beslissingsbevoegdheid wekte wel de woede op van PSV. In eerste instantie omdat Mulder het advies van Huis man; zijn assistent uit Wormer- veer niet opvolgde, waarna Pe tursson scoorde (0-1). En in tweede termijn toen hij wel in ging op het vlagsignaal van de Leidenaar Honsbeek. Negen minuten voor het einde kreeg Van Beveren pas achter de doellijn een kogel van Niel sen, Feyenoords nieuwe Deen se libero, onder controle. Vast beraden signaleerde Honsbeek dat, hautain de verontwaardig de blikken van Jan van Beve ren negerend. Zodoende eindigde het boeien de treffen van de twee Neder landse UEFA Cup-deelnemers toch nog onbeslist (2-2) en tri omfeerde in Eindhoven de ge rechtigheid. „Alleen was het jammer voor de wedstrijd", mijmerde PSV-trainer Kees Rijvers. „Want ik denk dat Feyenoord wel andere goals dan deze had willen maken". Vaclav Jezek, zijn collega in de Rotterdamse dug-out maalde daar niet om, ook niet om het eerste puntverlies van Feye noord in dit seizoen. Jeiek: „We wilden één punt hebben. Dus moet ik wel tevreden zijn. Maar eigenlijk alleen dan over het laatste gedeelte van de wedstrijd. Toen wij achterston den speelden we zoals ik het wil zien. Feyenoord is geeste lijk nog niet rijp om dat een hele wedstrijd lang vol te hou den". Stand houden Halverwege de tweede helft raakte Feyenoord in Eindho ven achter op PSV. Tot twin tig minuten na de rust had het stand weten te houden zonder veel kansen weg te moeten geven. In minder dan twee minuten wipte de thuis club echter van 0-1 naar 2-1. Met snelheid over de vleugels, waarna Renè van de Kerkhof en Koster hadden gewisseld, bestookte PSV toen Feye noord. Koster bleek in de twin tigste minuut van de tweede helft te snel voor Nielsen, die de van hem wegdraaiende vleugelspits slechts dankzij een overtreding kon afremmen. Uit de daarop volgende strafschop tilde Willy van der Kuylen PSV naar 1-1. Het aanhoudende beleg leverde de Brabanders tevens een voorsprong op. Poortvliet vond het gat in de Rotterdamse defensie toen die massaal oprukte na een afge slagen hoekschop. De lang uit gesmeerde 1-2 combinatie met Van Kraay bracht Poortvliet voor doelman Van Engelen, die omspeeld werd: 2-1. Niet camoufleren PSV leek op dat moment ge vonden te hebben wat het voordien langdurig en tever geefs gezocht had. De thuis club kon opnieuw niet ca moufleren een aanvalsleider met allure te missen. Tegen Feyenoord fungeerde Van der Kuylen als zodanig, maar PSV's aanvoerder mist de mobiliteit als steeds bereik baar aanspeelpunt te kunnen dienen. Bij gebrek aan een slagvaardi ge spits moest het gevaar bij PSV elders gezocht worden. Rijvers doet dat door binnen zijn team allerlei varianten in praktijk te brengen. Zaterdag avond hielden middenvelder Valke en vleugelspits Koster zich voor de rust op rechts op, en in de tweede helft bleek dat duo geruild te hebben voor de op links gestarte tweeling Van der Kerkhof. Soelaas bood die omzetting vooralsnog niet. De achter stand bleef PSV teisteren. Zoals de totstandkoming zelf, zeven minuten voor de rust, dat al gedaan had. Vol overtui ging gunde grensrechter Huis man PSV de eer de bal vanaf de zijlijn in te gooien. „Geen sprake van", reageerde scheidsrechter Mulder na éf- De Feyenoord aanwinst Nielsen brengt Adrie Koster ten val: strafschop. loop. „Ik stond er dichter bij ■dan mijn grensrechter en dan beslis ik zelf". Albertsen mocht daarop ingooien. Terwijl PSV om de ingooi bleef vragen, zet te Van der Lem de bal voor waarop Van Beveren mistastte en Petursson scoorde: 0-1. Geblesseerd PSV kroeg pas gevoel voor richting na de overwinning toen voorstopper Stevens ge blesseerde afhaakte. Tien mi nuten na de rust werd invaller Lubse in het aanvalscentrum geposteerd, waardoor Van der Kuylen en Poortvliet een linie terugzakten. Pas in de hoedanigheid van middenvel der voelde Van der Kuylen zich thuis. Toen ook pas kon hij de vleugels gaan bedie nen, al ondermijnde hij daar mee PSV's kracht in defensief opzicht. Toen het plotseling met een achterstand geconfronteerd nog naar een gelijkspel wilde reiken, ontmoette Feyenoord op het middenveld weinig hin dernissen. Notten, Van der Kuylen's opponent, bleek een rijpe voedingsbodem voor esn lucratief slotoffensief van de Rotterdammers en in de front linie kwam Petursson als cen trumspits beter voor de dag dan de naar rechts geswitchte Peters, terwijl Van der Lem de aanvoer vanaf de linkerflank verzorgde. De toenemende offensieve nei gingen bij Feyenoord boden PSV wel meer ruimte voor een royale voorsprong. Nadat Poortvliet en René van de Kerkhof de kansen daarop hadden laten liggen, sloeg Fey enoord toe. Negen minuten voor het einde bereikte Albert sen de vlak voor het straf-1 schopgebied vrijstaande Niel sen, die met een halve volley Van Beveren verschalkte. PSV's doelman, verrast door het projectiel, reageerde wel, maar drukte pas achter de doellijn de bal tegen de borst. En dat was grensrechter Hons beek, zaterdagavond eens géén mariohet zoals de meeste van zijn collega's, niet ont- Scorerverloop: 39. Petursson 0-1; 64. Van der Kuylen (strafschop)1-1; 67.Poortvllet 2-1; SO Nielsen 2-2; scheidsrechter; Mulder; toeschou wers: 27.000". Gele kaarten: Brandts(PSV) en Al bertsen en Van Deinsen(Feyenoord) PSV: Van Beveren; Brandts, Van Kraay, Stevens(Lubse). Wildschut; W.v.d.Kerkhof, Poortvliet. Valke; R.v.d.Kerkhof, Van der Kuylen, Kos ter. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers. Nielsen. Van de Korput, Van Deinsen; Albertsen, Notten, Stafleu- (Van Til); Van der Lem, Peters, Pe tursson. DICK ZEKERINGSPROBLE CADIZ Zoltan Tot doelman van de Honiif voetbalploeg Ujpest Do sinds vrijdag spoorloo nam met zijn team de een internationaal vc J toernooi in de Zuids| m stad Cadiz. m Vrijdagavond zou hij m ploeggenoten naar het i gaan voor een lichte tr Daar aangekomen cons den zijn medespelers doelman verdwenen w Spaanse politie poogt •blijfplaats van Toto v stellen. Als hij inderdai jf£ sloten heeft in het wes blijven, zoals wordt ve f; is hij de tweede Hon voetballer die in enkele tijd is uitgeweken. Veert gen geleden bleef in Be international Istvan I achter. Deze heeft inr ju asiel aangevraagd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12