}etra de Bruin feestelijk ingehaald Wereld voor Raas paradijs 0 1AAIB0EK VOOR HULDIGING LAG AL KLAAR Apparatuur gestolen „Er verandert TOCH JAN RAAS an onze sportredactie) Ü^VKOOP Het draai- voor de huldiging van de Bruin lag al klaar in 'koop. Voor veel inwo- van het plassendorp was elemaal niet zo'n verras dat hun dorpsgenote op edenkwaardige zaterdag yj alkenburg het wereld- menschap op de weg dames veroverde. Harrie der Wereld van het vkoops wielercomité: mij was het echt niet zienbarend dat Petra de dtitel pakte, ze was één- de grote kanshebsters. ie huldiging hadden we end, daar waren al af- en voor gemaakt". het moment dat bekend dat Petra de Bruin defini- regenboogtrui had aan- I- kken, brak er ondanks raaiboek een drukke tijd Op een arrestee maakte de drit door het dorp. aan voor de organisatoren. Het dorp versieren was het devies. En vooral in de Bruggenbuurt, in welke wijk de ouderlijke wo ning van de kersverse wereld wereldkampioene een ron- kampioene staat, werd daar veel werk van gemaakt. In kor te tijd werden twee enorme er- ebogen opgetrokken. Gistermiddag was het dan zo ver. Petra de Bruin maakte haar feestelijke intocht in Nieuwkoop. Staande in een ar restee, in dit jaargetijde voor zien van wielen, werd de wiel- renster naar het Oude Rech thuis vervoerd. Ondanks de stromende regen en het we reldkampioenschap wielrennen voor professionals, dat op het zelfde moment werd uitgezon den op de televisie, had zich op het Rechthuisplein een gro te menigte verzameld. Burgemeester Op het bordes van het raad huis werd een stralende Petra de Bruin toegesproken door burgemeester Seinstra die de feestvreugde verhoogde met de mededeling dat Jan Raas zojuist wereldkampioen bij de profs was geworden. Burge meester Seinstra, die Petra de Bruin een krans omhing, vond die wereldtitel van de ■M "77; Nieuwkoopse wél een verras sing: Vorig jaar ben je Ne derlands kampioene op de baan geworden, maar dat je de wereldtitel al zo gauw zou pakken, had ik niet verwacht. Voor de eerste keer in de ge schiedenis kan Nieuwkoop een wereldkampioen begroe ten". aldus Seinstra. Nadat de supporters het lied „Lang zal ze leven" hadden gezongen, werd de rondrit door Nieuwkoop voortgezet. Later stond een feestavond in de kantine van de plaatselijke voetbalvereniging op het pro gramma. Een hartelijke ontvangst voor een wielrenster die een aantal maanden geleden een rit in Le Havre verkoos boven een koers in eigen dorp. Van der Wereld, vader van beroepsren ner Kees van der Wereld: „Ja, dat was erg jammer, Petra had toegezegd in Nieuwkoop te Petra de Bruin geflankeerd door haar grootmoeder en burgemeester Seinstra op het bordes van het Oude Rechthuis in Nieuwkoop. zullen rijden maar vertrok toch naar Frankrijk. Vooral voor het publiek was dat erg vervelend. Maar je ziet het, Nieuwkoop is Petra niet vergeten". Petra de Bruin komt uit een gezin van dertien kinderen. Ze is de op één na jongste. De 1,71 meter lange blonde leer- landse wedstrijden. Tijdens het linge van de INAS-school, een verblijf in Frankrijk kwam ze opleiding in de verzorginssfeer, viermaal als eerste over de rijdt al vier jaar in het peloton eindstreep. Ze staat bekend mee. Met name dit jaar is ze als een wielrenster die niet al- zeer succesvol met twaalf leen redelijk kan sprinten, overwinningen. Daarbij bevon- maar die tevens in staat is een den zich acht zeges in Neder- solo te rijden. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 VALKENBURG- Voor de 26-jarige in 's Heerenhoek wo nende Jan Raas veranderde de wereld gisteren in een paradijs. Nadat zijn seizoen door zijn val in de al even beruchte als legendarische Tourétappe naar Roubaix bleek te zijn vernield, kwam er toch nog een geweldige ommekeer. Hoewel iedereen had uitgeroepen, dat het in de omgeving van Valkenburg uitgezette parcours bij uit stek voor de drievoudige Amstel-Goldrace-winnaar ge schikt was, moest hij het toch maar eerst waar maken. Dat lukte zoals bekend op overrompelende manier. Jan Raas bereikte daardoor dit seizoen toch nog meer dan in het seizoen 1978, toen hij in de klassiekers onstuitbaar was en zijn totaal aantal zegepralen op zeven bracht. Dit jaar eindigde hij als eerste in de Goldrace, in de Ronde van Vlaanderen, bracht de Ronde van Nederland op zijn naam en liet zijn naam ook nog eens een achttiental ke ren achteloos op de verschillende criterium-lijsten bij schrijven. Bescheiden als hij is, betrok hij echter na af loop al zijn ploegmaten alsmede de „buitenlanders" Kui per, Pirard, en Zoetemelk in de algehele feestvreugde. „Het is prachtig zoals iedereen heeft gewerkt. Ik ben hen daarvoor erg dankbaar." ENBURG- Een half uur officiële huldiging van Raas als de nieuwe we- ;ampioen bij de profs op werd het rond de iw angstig stil. In de door fibunes aan het zicht ont- ten permanence boog de zich namelijk over een de Italiaanse ploeglei- ingediend protest tegen onregelmatig verloop van eindsprint. Na alle zaken eens op een rijtje te heb- gezet en de videobeelden ebben bestudeerd, werd laard dat het protest niet rankelijk was. En toen ensluidend oordeel was men kon het feest op- 1 in alle hevigheid los- >n. Jan Raas was en wereldkampioen en op- ir van Gerrie Knetemann. >eleefde een geweldige ^Jif. Vooral voor de Neder- bij se wielersport en vooral hee' anken aan de grandioze inwerking van de Oranje- ers die in de zinderende no^e van deze slopende J® s over 278 kilometer be- zich voor elkander offeren. 6or Nederland tot een da- ide apotheose leidende Idtitelstrijd werd voor de urrentie een huivering- ende nachtmerrie. Uitge- id op de laatste kilome- werd de strijd ontsierd twee valpartijen. Eerst Battaglin het achterwiel inudsen, die in zijn val de iche belofte Daniel Wil- meetrok. Het jeugdige ta- dat in zijn sprintsnelheid at ogenblik tot de absolu- nshebbers mocht worden end, verloor met die val alleen zijn illusies, maar bovendien zijn sleutel- j4)ij bleef het niet, want Battaglin knalde op de e meters tegen de vlakte, lijzonder sterk rijdende Didi Thurau week in een uiter ste poging om Raas de door gang te beletten van zijn rech te lijn af. Raas volgde goed, maar Battaglin die van Moser en Saronni zijn gang mocht gaan kon niet meer uitwijken en zag zich uitgeschakeld. Re den voor de ploegleiding van de Azurri om een protest in te dienen, dat zoals gereleveerd, niet ontvankelijk werd ver klaard. Enthousiast „Hij zal nog wat meemaken!", riep Gerrie Knetemann en thousiast uit, nadat Raas de wereldtitel had veroverd. Zel den zal een onttroonde kam pioen zo hebben geglunderd. Niet, omdat de kassabei op nieuw uitbundig zal gaan rin kelen, er was voor de Neder landers 60.000 gulden te ver delen, maar vooral omdat hij zijn strijdmakker uit de Tl-Ra- leighploeg de zege gunde. Vorig jaar was het immers net omgekeerd. Toen leverde Raas een belangrijke bijdrage in het succes van Knetemann in Duitsland. Opnieuw werd aangetoond dat eendracht nog altijd macht maakt. De Belgen hadden dat overigens ook onderkend. In navolging van de Nederlanders was zaterdag ijlings tot een pact besloten, nadat Staf Janssens, de sponsor van Da niel Willems, 25.000 gulden op tafel had gelegd. Hoewel Van Springel bekendmaakte toch voor De Vlaeminck te zullen koersen, kozen de anderen voor Willems, die daardoor ge steund werd door een fiks aan tal ploegmaten. Alleen De Meijer ontbrak op het appel. Een plotselinge heftige vinge rontsteking degradeerde hem tot ridder te voet. Op dat mo ment bleek tevens weer de zwakte aan Belgische zijde. Hoewel er zo'n 35 officials aan wezig waren, slaagde niemand De favorietenrol, die hem de laatste weken veelvuldig werd opgedrongen, deerde Jan Raas tenslotte niet in het minst. De gebrilde Zeeuw ging gisteren te Valkenburg voor eigen publiek als glorieus winnaar over de streep in het wereldkampioenschap bij de beroepswielrenners. Rechts de Westduitser Dietrich Thurau, die goed was voor de tweede plaats. In hun midden de Fransman Jean René Bernaudeau, de winnaar van het brons. erin om bijvoorbeeld de op 60 minuten afstand wonende Wal ter Planckaert als vervanger tijdig aan het vertrek te krij gen. Afleggen Maar ook met een complete ploeg zouden de Belgen het waarschijnlijk hebben moeten afleggen. Mede verantwoor delijk daarvoor was Joop Zoetemelk. Hoewel normaliter rijdend voor een concurre rend fietsenmerk, kneep de Franse Nederlander in zijn remmen toen Thurau, Battag lin, Bemardeau, Chalmel, Knudsen, Willems, Raas en Lubberding een kleine dertig kilometer voor de eindstreep ontsnapten uit een groep van 22 renners, waarin zich toen nog alle vedetten bevonden. Het was Saronni, die het sper vuur van demarrages afsloot, maar vervolgens door Zoete melk de snelste „verbinding" naar de eindstreep miste. Hij was niet de enige die in het pact werd gestoken. Ook Mo ser, Hinault, De Vlaeminck •konden het verder vergeten. Vooral voor Hinault was dat een vervelende zaak, want hoewel hij eerder in de week had uitgeroepen niet fit te zijn 'bleek hij in een uitstekende conditie te steken. Eerder tij dens de koers was al geble ken; dat hij alles wilde probe ren om de regenboogtrui om zijn schouders te krijgen. Daar om ook probeerde hij met een handige truc Jan Raas te elimi neren. De bebrilde crack maakte tijdens de eerste be klimmingen van de Cagberg volgens de algemeen in het in ternationale peloton geaccep teerde traditie gebruik van de truien van andere renners om maar zoveel mogelijk krachten te sparen. Dat trekwerk vond Hinault dit keer echter niet passen en derhalve liet hij te gen Raas een klacht indienen. Gelukkig voor de Nederlander resulteerden de bezwaren slechts in een officiële waar schuwing en waarschijnlijk een geldboete. Maar daarover zou na de ontknoping niemand meer zeuren. Als laatste Jan Raas uiteraard als laatste. Ontspannen en opmerkelijk fit vertelde hij zijn verhaal. „Ik ben geen moment bang geweest dat Chalmel weg zou blijven. Je kon zien dat hij stil viel. Bovendien ken ik Didi Thurau. Ik wist dat hij niet niet zou kunnen laten om het gat dicht te rijden. Dat speel de mij in de kaart. Ik ben ei genlijk helemaal niet nerveus geweest door de mij opge drongen favorietenrol. De sa menwerking in de ploeg was voortreffelijk. Er is trouwens nooit ruzie geweest!" Dat werd ook nog eens bena drukt door Piet Liebregts, de door de KNWU aangewezen coach, die voor de tweede keer in successie aan de basis stond van een indrukwekkende wielertriomf. „Het gesprek za terdag om tot een accoord te komen vergde meer tijd dan anders. Vooral de televisiepro- blematiek stond aanvankelijk centraal, ledereen heeft begrip getoond voor de houding van Zoetemelk. In gesprek over de te volgen tactiek hebben Kui per en vooral Joop veel water in de wijn gedaan. Ik ben er trots op dat dit allemaal is ge lukt." Zenuwen Voor het echter zover was kreeg ook Piet Liebregts bij na de zenuwen. In de slotfase zwaaide Jan Raas steeds met zijn hand ten teken dat hij zijn ploegleider wilde spre ken. Peter Post mocht echter lange tijd van de commissa rissen niet passeren. Toen het eenmaal wel zover was had het geen zin meer. Jan Raas: „Al mijn concurren ten reden met een grotere ver snelling. Ik wilde van fiets wis selen. Maar uiteindelijk durfde ik dat niet meer te doen, om dat daarmee de zeker vijftien kostbare seconden verloren zouden zijn gegaan." Daniel Willems zat in die periode met een soortgelijk probleem. Hij had te kampen met een zoge naamde afloper, een langzaam leeglopende band. Hij bleef echter in zijn kansen geloven, zeer tot ongenoegen van Didi Thurau, die eveneens voor IJs- boerke rijcft. Thurau: „Ik heb de laatste twee kilometers constant op top zitten boren. Als Willems dat had gedaan, had ik van achteren kunnen komen en zeker gewonnen." Willems daarover: „Dat zijn praatjes van een verliezer. Als de eindsprint normaal verloopt kom ik zeker op het erepodi um. "Lubberding lukte dat gis teren ook niet. Maar zijn fraaie vijfde plaats betekende wel een onderstreping van de gi gantische Nederlandse wieler triomf. PETER VAN PUTTEN Hij, ALKENBURG Enkele ren voor aanvang van de jereldtitelstrijd op de leg in Valkenburg ont- lond zaterdag grote pa- jek. In de nacht van vrïj- s ag op zaterdag hadden riverlaten namelijk de uto van Raymond Impa- zorgi5, die als communica- i ecentrum tijdens de oers zou dienen, opën - ebroken en alle appara- iur ter waarde van een I.OOO gulden gestolen. Ileen dank zij de aanwe- gheid van reserve-appa- tuur en de medewer- ng van de NOS konden problemen nog tijdig orden opgelost. Overi- kipns kreeg ook een wa- van de NOS van het ii voJan bij: Naar schatting waren er gisteren 200.000 toe schouwers bij het WK fietsen. Van dat aantal zal deze jeugdige wieleren- thousiast er waarschijn lijk helemaal niets van gezien hebben. Thurau te laat bij controle VALKENBURG Door zijn in Valkenburg ver overde wereldtitel veran dert er niets in het wieler leven van Jan Raas. Hij heeft inmiddels zijn con tract bij Raleigh met één jaar verlengd en hij zal ook dit najaar en het vol gende seizoen hetzelfde gebruikelijke pro gramma afwerken. „Mis schien rijd ik wat meer Zesdaagsen", zei hij gis teravond, „maar mijn wegprogramma blijft het zelfde. Dit seizoen nog de najaarskiassiekers en vol gend jaar het trainings kamp in Zuid-Frankrijk, Parijs-Nice, de grote voorjaarswedstrijden en alleen de Tour de Fran ce". VALKENBURG De vijf renners die zich na de wedstrijd voor de profs voor de controle op het gebruijg van verboden sti mulerende middelen heb ben moeten melden, heb ben gisteren aan die ver plichting voldaan. Het betrof de eerste vier uit de uitslag (Raas, Thu rau, Bernaudeau en Chal mel) plus Daniel Willems, die door het lot was aan gewezen. Alleen Thurau meldde zich feitelijk na de sluiting van de contro le. De toegestane periode van twee uur was voor hem te kort, maar de commissarissen van de UCI aanvaarden zijn ver klaring dat hij eerst naar zijn hotel was gegaan om zich te verkleden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11