bereidheid in Tweede Kamer om Ministers desnoods te vervolgen Wegens belediging aantjes Kabinet breekt zich het hoofd over de begroting ficidócOoivtotit bonden en politici verwachten stormachtig najaar Annuleren behandeling kostte ouders 1500 gulden Moedige houding van bonden in haven-conflict (1CIALE ONRUST TEKENT ZICH AL AF MNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 D. D. ANDARTS TE GULZIG MET DECLARATIES TRECHT Dc afdelingsraad Den Haag i Omstreken van de Nederlandse Maat- happij tot Bevordering der Tandheel- unde heeft een tandarts een waarschu- irig opgelegd voor „een reeks missla- en". Tegen de tandarts was een klacht in- ediend door de vader van een zeventipn- irig meisje. De afdelingsraad vond de lacht gegrond. [et meisje was patiënte van een andere mdarts, ze kwam in een weekend bij de angeklaagde tandarts terecht, die een ies bij haar trok. Haar vader vroeg ad- ies over de verdere behandeling en de indarts raadde aan, op alle aanwezige inden en kiezen kronen te laten zetten en de open plaatsen bruggen aan te bren- èn. Dat zou 20.000 gulden kosten. Te beta len binnen een jaar. De vader maakte een afspraak voor het nemen van röntgenfoto's. Als de resulta ten daarvan bekend waren, zou hij beslis sen over het al dan niet laten uitvoeren van de dure behandeling. Bij het nemen van de foto's werd een volgende afspraak gemaakt en op die dag deelde de moeder van het meisje de tandarts mee, toch maar van de behandeling te willen afzien in verband met de hoge kosten. De tandarts maakte bezwaar, omdat hij naar zijn zeggen voor het bezoek ander half uur had uitgetrokken. De moeder be loofde, dat zowel de gemaakte foto's als een bezoek van anderhalf uur zouden wor den betaald. De volgende dag arriveerde de rekening al: 224 gulden voor de foto's, 58 gulden voor het opstellen van een be handelingsplan en 1.500 gulden kosten in verband met de annulering van de behan deling. Volgens de afdelingsraad mag een tand arts niet beginnen aan een behandeling die 20.000 gulden gaat kosten, voordat er voor geen enkel misverstand vatbare af spraken zijn gemaakt. De tandarts be hoort een schriftelijk behandelingsplan op te stellen en dat met de patiënt te be spreken. De tandarts is volgens de Raad ook tekort geschoten door, behalve het plaatsen van een volledig kunstgebit, geen andere alternatieven voor te stellen en met de ouders van het meisje te bespre ken. De afdeling vindt verder, dat het niet aan gaat, een declaratie te sturen voor een be handelingsplan dat niet op schrift is ge steld. Het declareren van 1.500 gulden voor de „verloren" anderhalf uur over schrijdt volgens de raad „in ruime mate de grenzen van wat in dit opzicht als oir- baar kan gelden''. Tenslotte neemt de Raad het de tandarts kwalijk, dat hij geen contact heeft gezocht met de vorige behandelende tandarts van het meisje. Omdat hij haar nog nooit in behandeling had gehad, zou dat in het be lang van een goede zorg zijn geweest. Het was ook oncollegiaal om behandeling- svoorstellen te doen aan een patiënte, die via de weekenddienst bij hem terecht was gekomen zonder enig contact met haar be handelend tandarts op te nemen. ■g N (Van onze parlementaire redactie) f HAAG De betrokken minis- (Van Agt, Pais en De Ruiter) be- lelen de zaak-Aantjes momenteel grote omzichtigheid, mede omdat :kening houden met de mogelijk- dat zij of één van hen zich voor afrechter moeten verantwoorden r hetgeen oud-CDA-leider is aange- aan in het parlement stemmen op om het iet desnoods te dwingen „nu eindelijk" de iuldigingen tegen Aantjes, geuit in het eer- ipport van prof. L. de Jong en A. L. van eeuw. terug te nemen, voorzover zij on- zijn gebleken. In de ogen van sommige mentariërs is het november-rapport van Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie er dan een „schotschrift", dat de reputa- Aantjes geknakt heeft en ook diens ge- onzegbaar onverdiend" leed heeft berok- iu toe heeft het kabinet niets ondernomen, niet na de publicatie van de rapporten van ►mmissies Patijn en Enschedé, om dit „on ongedaan te maken. De betrokken be llieden. met Pais (Onderwijs), onder wie 10D ressorteert, als centrale figuur, zou- iaartoe gedwongen kunnen worden door de Tweede Kamer. Er is nu een bereidheid om daarbij ook het uiterste middel niet te schuwen. Onmiddellijk De wet op de ministeriële verantwoordelijkheid bepaalt dat een minister, als hij in de uitoefe ning van zijn functie een misdrijf begaat, straf rechtelijk vervolgd kan worden. Zo'n vervol ging kan gelast worden door hetzij de konin- g(in) hetzij de Tweede Kamer. Vijf leden zijn voldoende om iets dergelijks in de Kamer aan hangig te maken, waarna een enkelvoudige meerderheid beslist. Een evéntuele vervolging wordt onmiddellijk ingesteld door de procu reur-generaal bij de Hoge Raad. Het is ook voor 'dit rechtscollege dat een minister terecht moet staan (wegens ambtsmisdrijf). Zes maanden Met name minister Pais, als hoogste baas van prof. de Jong. toen deze directeur was van het. RIOD. zou beschuldigd kunnen worden van be lediging. Artikel 261 van het Wetboek van Strafrecht zegt: Hij, die opzettelijk iemands eer of goede naam aanrandt, door telastelegging van een bepaald feit, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, wordt, als schuldig aan smaad, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste zes maanden of een ge ldboete van hoogstens zeshonderd gulden". Als de smaad geschiedt door middel van geschrif ten of afbeeldingen wordt de straf verhoogd tot maximaal een jaar. De geldboete blijft maxi maal zeshonderd gulden. Smaad of smaad schrift kan niet ten laste worden gelegd, als de dader klaarblijkelijk heeft gehandeld „in het algemeen belang of tot noodzakelijke verdedi ging"- Drie bewindslieden De vraag rijst nu in hoeverre minister Pais ver antwoordelijk is voor hetgeen zijn ambtenaren De Jong en Van der Leeuw hebben geschre ven. De bewindsman vindt zelf dat hij niet ver antwoordelijk is voor de idhoud, maar wel voor de publicatie. Voor dat laatste dragen ook mi nister president Van Agt en minister De Ruiter (Justitie) verantwoordelijkheid. De drie ge noemde bewindslieden besloten gezamenlijk het eerste rapport De Jong - zonder commen taar - door de sturen naar de Tweede Kamer. Bovendien stonden zij toe, dat De Jong voor de televisie optrad op een manier, die door velen werd getypeerd als van een openbare aankla ger, als ware hij de openbare aanklager. Het dreigen met de „strafrechtelijke verant woordelijkheid" heeft inmiddels al een zekere mate van succes opgeleverd. Het kabinet zag er vanaf de eindconclusies van De Jong en Van der Leeuw te publiceren, na dat het - naar verluidt - op het punt had ge staan deze'wel- openbaar te maken. Daarmee werd voorkomen, dat er, onder ministeriële verantwoordelijkheid, een geschrift het dag licht zag. waarin de auteurs maar heel weinig terugnemen en waarin zij opnieuw stellen dat Aantjes voor en tijdens de oorlog waarschijnlijk pro-Duits gezind is geweest. Dit laatste is door de commissie Enschede niet onderzocht en er zijn ook geen harde bewijzen voor aanwezig. Het zal nu afhangen.van de manier, waarop de bewindslieden zich volgende week tijde/is het afsluitende Aantjes-debat opstellen, of de bitte re geluiden in de Tweede Kamer verstommen. Terugnemen Minister Pais heeft laten weten, dat in het de bat ook het november-rapport van De Jong en Van der Leeuw ter discussie zal staan. De rege ring is dus in staat de hele en halye beschuldi gingen. die niet door bewijzen'gestaafd kunnen worden, officieel terug te nemen. Vooralsnog wordt er echter aan getwijfeld of de ministers hiertoe bereid zijn. Dan is het aan het parlement uit te maken of zij wegens een ambtsmisdrijf vervolgd moeten worden. In de Nederlandse parlementaire ge schiedenis is zoiets nooit gebeurd. Het mag dan ook zeer opmerkelijk worden genoemd, dat het nu dan toch in elk geval wordt overwogen. else staker I gulden per week ;n „speelse" er probeert een I nd lid van de irdamse sleep- iemmaningen de acht op de igseisen te |en. Of hem dat is een tweede 3n stakende islepers zijn door werkgever aag gedagvaard n kort geding, ns werkweigering. ANNESBURG Ex-pre- Ian Smith van Rhodesië gisteren in Johannes- gezegd, dat hij bereid is terug te trekken uit de ttie die Rhodesië verte- oordigt op de aanstaande :ntie over Rhodesië in en, als zijn aanwezigheid p succes bemoeilijkt, de hieraan toe dat n Smith „hoeft' et naar Londen hem nog niet was gebleken, dat zijn aanwezigheid een struikelblok zou kunnen vor- men. Smith, nu minister zon der portefeuille in het kabinet van premier Muzorewa, is door deze opgenomen in de •Rhodesische delegatie die de conferentie in Londen zal bij wonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is er ook vrijdag niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor het probleem van de rijksbijdrage aan de sociale fondsen. Minister-president Van Agt deelde na afloop van het kabinetsberaad mee, dat al in juli in het kabinetsberaad in principe besloten werd de rijks bijdrage aan de sociale fondsen te verminderen. ..Minister Albeda legde toen een reserve op dat besluit. Nu zijn we. aan de hand van de meest recente cijfers van het Centraal Planbureau, ons aan het beraden over de vraag of het besluit van juli bijgesteld moet worden. Daar zijn we nog niet over uitgedacht", aldus Van Agt. Hij zei verder dat het kabinet ook vandaag en volgende week enkele vergaderingen aan het dekkingsplan (en alles wat daarmee verband houdt) zal wijden. Kennelijk, zo was de indruk gisteren in Den Haag, bezorgt de begrotingsproblematiek het kabinet heel wat hoofdbrekens. Zoals bekend draagt het Rijk per jaar zo'n tien miljard gulden bij aan de sociale fondsen. In juli werd, zij het mét de reserve van Albeda, besloten dat de sociale fondsen óók een offer zouden moeten brengen. Van Agt: „Als het kabinet nu zou besluiten een kleiner of helemaal geen offer van de sociale fondsen te vragen zou dat een verschuiving van de problema tiek inhouden en zouden we blijven kampen met de vraag hoe de rijksuitgaven dan wél gedekt zouden worden". Tegen de plannen van het kabinet om de lastendruk te ver hogen hebben ook de werkgevers fel verzet aangetekend. V^n Agt deelde mee dat de werkgeversvoorzitters Van Veen (VNO) en Van Eijkelenburg (NCW) dezer dagen op hun ver zoek spoedgesprekken hebben gehad met de premier en Al beda. Ze hebben het kabinet dringend gevraagd de werk gevers te sparen voor het betalen van premieverhogingen en looneisen te voorkomen. Het beroep van de wèrkgeversvoor- zitters wordt in het kabinetsberaad „meegenomen". Volgens Van Agt zal de groei van het nationaal inkomen in 1980 „belangrijk beneden de drie procent" komen te liggen. Hij wilde niet ingaan op de vraag hoe hoog de stijging van de collectieve lasten zal worden. De premier herhaalde dat het zeer de vraag is of de koopkracht van de modale inkomens groep (ca. f 32.000) en lager wel gehandhaafd kan worden. De laatste berekeningen van het Centraal Planbureau laten zien dat de inkomens van de laagst- en lager betaalden volgend jaar een duidelijke achteruitgang kunnen ondergaan, onder meer door de verwachte stijging van de invoerprijzen, onder meer wat betreft energie. Van Agt toonde zich bepaald niet ongelukkigrnet het feit dat het kabinet zowel van werkgevers- als werknemerszijde de wind van voren krijgt. „Daar worden we sterker van. Als één groep telkens maar roept dat we het verkeerd doen ga ik twijfelen, maar als ze het allemaal doen denk ik dat we aar dig goed zitten". Naar aanleiding van de vraag of hij denkt dat de CDA-fractie zich wel zal kunnen verenigen met een eventuele minlijn voor modaal zei de premier: „Tot het onmogelijke is niemand geroepen. Het behoud van koopkracht voor velen is een ui termate moeilijke opgave". HET besluit van de vervoersbonden FNV zich te distantië ren van de wilde staking die in de Rotterdamse haven voort duurt, moet zonder meer als een moedige stap worden ge zien. Dat de vakbond, Indien het tegendeel het geval was ge weest, de grenzen van geloofwaardigdheid duidelijk had overschreden, wil nog niet zeggen dat het hier om een simpel te nemen besluit is gegaan. ONGETWIJFELD is het afkeuren van de acties bij de bondsbestuurders ingegeven door de hoop, dat de stakers in zien dat actie zonder steun van hun officiële vertegenwoor digers niet bevordelijk zijn voor het arbeidsklimaat. Maar voor meer dan hoop is op dit moment nog geen aanleiding, van'grote risico's daarentegen in ruime mate. HET gevaar, dat de wilde acties van de Rotterdamse haven slepers als een olievlek zullen uitdijen is niet denkbeeldig omdat er nog steeds geen cao is voor het overige personeel in het havenbedrijf en in de chemische sector in het Botlekge- bied. De bonden vrezen dan ook niet ten onrechte eéh „aan passing" van de cao-eisen. Hun onderhandelaars kregen ten slotte eerder dit jaar, na een principe-akkoord met de werk gevers te hebben bereikt, een onvoldoende van hun achter ban. Het geringste succes van de Rotterdamse stakers kan dan ook tot een loongolf leiden welke katostrofale gevolgen zou hebben voor de Nederlandse economie. De vervoersbonden FNV, maar ook het CNV, dat de actie al eerder afkeurde, zijn door de wilde acties in Rotterdam in een uiterst moeilijk parket terechtgekomen. Als de vervoers bonden FNV inéeen veroordeling van deze staking hun ach terban niet mee krijgen zou dat een gevoelige knauw voor het prestige en de invloed van deze machtige bonden elders in het land betekenen. De werkgevers in de vleeswarenindustrie, die hogere lonen zijn gaan betalen dan in de cao was overeengekomen hebben dan ook een bijzonder grote verantwoordelijkheid op zich ge laden. Als hun onverantwoorde handelswijze (zoals in de zes tiger jaren in Rotterdam de koppelbazen met veel te hoge lo nen verantwoordelijk waren voor de loonexplosie van dat decennium) er toe leidt dat de lonen over de hele linie om- hoogéchieten dan zal de gehele Nederlandse samenleving er schade van ondervinden. Het broddbclcg zou er wel eens te hartig door kunnen worden. Weersgesteldheid van gi Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag 18 uur: Wisselvallig en vrij koel. Weersvooruitzichten in ciifers gemiddeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 11 gr. Max. temp.: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 10 gr. Max. temp.: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Leeftijdstoéslag studiekosten vastgesteld GRONINGEN (ANP) De leeftijdstoeslag als bijdrage in de studiekosten van zes tienjarige scholieren is vast gesteld op 1400 gulden per jaar. De toeslag is gekop peld aan het inkomen van de ouders en het kindertal. Dit heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen bekendgemaakt. De toeslag is ingesteld als een tegemoetko ming voor de beperking van de meervoudige kinderbijslag voor schoolgaande kinderen van zestien ert zeventien jaar. Eversdijk secretaris Kamerfractie CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van het CDA heeft drs. H. Eversdijk geko zen als haar secretaris. Hij volgt C. F. Kleisterlee op, die voor deze functie be dankte omdat hij het te druk gekregen heeft; hij is ook eerste Ondervoorzitter van de Kamer. Kleisterlee, die waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de Ka mer zal verlaten, blijft fiog lid van het fractiebestuur. Zijn opvolger als fractiesecretaris, Eversdijk (45) is afkomstig uit de CHU en zit sinds juni 1977 in de Kamer. HAAG Na ruim een maand betrekkelijk grote rust konit er raam maar zeker weer leven in de rlandse politieke brouwerij. Deze is het kabinet vrijwel voltallig gekomen en volgende week her lok de Tweede Kamer haar werk- teden. Alle tekenen wijzen erop regering en parlement een stor- tig najaar tegemoetgaan. Duide- signalen hiervoor zijn de dezer n al ontstane spanningen in de erdamse haven en in de vleeswa- ndustrie. In deze sectoren eisen de nemers méér loon c.q. hogere toe- n, dan in de reeds afgesloten cao's stgelegd. Zij willen met deze sta- n in feite het openbreken van be- e cao's afdwingen. Sommige bonden hebben onlangs al ge- ,f !td bepaalde cao's open te breken. «pieer binnenkort de onderhandelin- over de cao-1980 zullen beginnen lijken dat een aantal bonden met ge eisen naar de onderhandeling- 1 zullen komen. Ook daarover ken de signalen al door. iabinet neemt in deze dagen de laat ste horden voor de indiening van de rijks begroting voor 1980. Zoals bekend deelde minister-president Van Agt 11 juli mee dat de kabinetsbesprekingen over dit on-' dervverp, voorzover toen mogelijk, afge rond waren. Hij maakte toen een nogal optimistische indruk, zo in de trant van: dat karwei klaren we wel. Vorige week bleek echter dat er een fors meningsverschil was blijven liggen. Mi nister Andriessen van financiën liep rond met het plan'om de rijksbijdrage aan de sociale fondsen volgend jaar met ongeveer één miljard gulden te verminderen, een voornemen waartegen zijn collega Albeda (Sociale Zaken) in juli al heftig verzet aantekende. Mogelijk heeft de premier in juli in een opgewekte stemming gedacht dat de tijd de wonden wel zou helen, maar die verwachting is in elk geval niet uitge komen. Toen het kabinet zich afgelopen woensdag opnieuw aan het begrotingswerk zette, met als centraal thema het dekkingsplan (welk soort inkomsten moeten tegenover de in juli geplande uitgaven gesteld wor den?), lag het meningsverschil Andries- sen-Albeda nog voluit op tafel. De anders zo bezadigde Albeda liet zelfs weten dat hij wellicht zou aftreden als hij door zijn collega's in een onmogelijke positie tegen over de sociale partners geplaatst zou wor den. Albeda weet zich verzekerd van de steun van de overgrote meerderheid van de CDA-Tweede-Kamerfractie, die zich krachtig zal verzetten tegen een aantas ting van de koopkracht van de inkomens groep modaal (J 32.000 per jaar) en lager. Een forse vermindering van de rijksbij drage aan de sociale fondsen zou leiden tot verhoging van de sociale premies en als ook de prijscompensatie „geschoond" zou worden (geen vergoeding meer voor hogere energieprijzen) zouden met name de lagere inkomensgroepen het zwaar te verduren krijgen. Daar komt bij dat vast staat dat de regering op Prinsjesdag een verhoging van een aantal indirecte belas tingtarieven zal voorstellen en dat kan de consumenten óók een flinke cent kosten. LOONEISEN Albeda voorziet, terecht, dat de vakbewe ging niet zal aarzelen looneisen te stellen als de koopkracht van de werknemers, speciaal van de lagere inkomensgroepen, aangetast zal worden. Als die eisen inge willigd zouden worden zou dat gevolgen hebben voor de uitvoering van de doel stellingen van Bestek'81. Het kabinetsbe leid gaat uit van de nullijn voor de modale inkomens en daarvan zou niets terechtko men als er looneisen komen die ingewil ligd worden. Ook dit jaar is van die nul lijn weinig terechtgekomen en dat mag, aldus het kabinet, in 1980 niet opnieuw gebeuren. De acties in de vleeswaren-industrie en in de Rotterdamse haven wijzen er duidelijk op dat het sociale klimaat aan het ver slechteren is. Terecht sprak FN V-bestuur der Frans Drabbe de vrees uit dat een en ander zou kunnen leiden tot een golf van looneisen, zeker nu de werkloosheid niet daalt (en daarvoor moeten immers de of fers gebracht worden) en van echte ar beidstijdverkorting (ten behoeve van de werkgelegenheid) niet zoveel terecht blijkt te komen. Het is dan ook niet ge waagd te veronderstellen dat we een peri ode van sociale onrust tegemoetgaan. Daarbij doet zich ook nog het feit voor dat regering en vakbeweging niet „on spea king terms" zijn en een centraal akkoord een illusie lijkt. Het zal dan ook heet toe gaan bij de komende onderhandelingen in de bedrijfstakken over de collectieve ar beidsovereenkomsten voor 1980. In het licht hiervan kan men zich dubbel en dwars indenken dat Albeda zich bin nen het kabinet hard heeft opgesteld. Hij zal er al het mogelijke aan doen om een rijksbegroting op tafel te krijgen die de verhouding tussen kabinet en vakbewe ging niet nog slechter zal maken dan nu al het geval is. Er zijn immers al genoeg „hobbels". KRACHTPROEF De zwaarste confrontatie tussen kabinet en Tweede Kamer zal in oktober, tijdens de algemene politieke en financiële be schouwingen, plaats heben. Dan zal moe ten blijken of een meerderheid in de Tweede Kamer zich zal scharen achter de keuzen die het kabinet doet om de doel stellingen van Bestek'81 te bereiken. Of liever: zoveel mogelijk te bereiken, want Van Agt gaf enkele maanden geleden al toe dat, als gevolg van allerlei omstandig heden, niet alle doelstellingen van Bestek gerealiseerd kunnen worden. Voorspelbaar is dat er dil najaar wel weer forse spanningen tussen de fracties van CDA en VVD zullen optreden. De volgen-' de Kamerverkiezingen komen al wat in zicht en dat zal er zeker toe leiden dat de beide coalitiefracties zich duidelijker zul len willen profileren. De moeizame en verwarde discussies van juli rond de CDA-besprekingen over de „smaaknota" waren er al een voorspel van. Ook de op positie zal er alles aan doen om verwar ring in de coalitiegelederen te stichten, waarbij het voor de PvdA te hopen is dat ze zich duidelijker (en beter op harde cij fers gebaseerd) dan tot dusver over het te voeren sociaal-ecpnomisch beleid zal uit laten. Ook andere onderwerpen, zoals het ener giebeleid, de buitenlandse betrekkingen, de onderwijspolitiek en de kernwapenpro- blematiek, zullen voor heel wat politieke golven zorgen en daarnaast wordt met grote spanning uitgekeken naar het rege- ringsantwoord op het uiterst kritische „voorlopig verslag" van de Kamer over de abortuswetgeving. EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7