...Nooit voorstander van inspraak geweest... A Remarkable Procession Noord-Ierse kinderen in Sassenheim a%URGEMEESTER EYSINGA NEEMT AFSCHEID VAN OEGSTGEEST vlestauratie panden Ars jemula Naturae gestart AD/REGIO LEIDSE COURANT Ie dag 9 35 20 op, Nooraierse jongens met SASSENHEIM Met een geluidswagen, een politieauto en twee brandweerwagens gingen de Noord-Ierse kinderen gisteravond van het gebouw „De Zevensprong" naar het plan Wasbeek voor een groot vreugdevuur. De Noord- Ieren zaten zelf op een hooiwagen van manege Schoonewege die door een tractor werd voortgetrokken. Ierse yells schreeuwend en liedjes als „It's a long way to Tipperary" zingend, trokken de Noord-Ieren bepaald veel publiek en dat was ook precies de bedoeling. Het vreugdevuur moest een Sassenheimse/ Noord-Ierse happening worden. Eerder op de dag braken de Noord-Ierse kinderen het huttendorp op het IJsbaanterrein af en was er een spelletjesochtend in het gebouw van Cees en Ineke. In verband met het weer was er 's middags geen straattekenwedstrijd, maar werd per bus koers gezet naar Hillegom, alwaar de kinderen konden bowlen. Well, it was quite a remarkable procession we were in yesterday. In front of it was a policecar, followed by a firecar and after that were you, sitting on a hay-cart, yelling and singing. After the hay-cart there was another fire-car and then followed a lot of foster parents and other people on bikes and in cars. I'm sure many people living in Sassenheim have seen you and know now exactly who the Northern Irish guest are, they have red about in the paper. The pro cession went from the „Zevensprong" buil ding, where you had your dinner, to the „Wasbeek" field where there was a bonfi re. I think it was a good fire, made of the wood we used for hut building on the ska ting rink field. After the bonfire you all went home with your foster parents. Unfortunately yesterday started with he avy rain. So wrecking the huts and putting the wood on a lorry became quite a net job. Because of the weather we couldn't do the street-drawing competition, so instead of it we went to Hillegom for a bowlingmatch. With that game we spent the afternoon un til we had dinner in the „Zevensprong". I've got a letter from Lorna Elliott and I'm pleased to publish it here: „So far we have had a lovely time in Hol land.- We do a lot of games. It is a change from being at home in Belfast, because I'm usually hanging around the house moar- ning: „I'm bored". I appreciate all the good things that all the leaders do with us and I'm enjoying it all and triying to participate in everything. So I would like to say thank you to all Dutch and Irish leaders". So far Lorna Elliott who is celebrating her birtday tomorrow. Does anyone know what age she is? On monday we'll visit a large amusementpark called „Flevohof" Frits Beutick ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 let I L,. 7.1": •s. I p 8.: 9 00 lers .50 sreli Waardig slot K en O Zomer orgelcon eer ten de K&O Zomerorgelconcerten gaven de organist Ben Fey en de fluitiste Veronica Stein- bach gisteravond een concert in de Marekerk. Zowel de so lostukken als de stukken voor beide instrumenten waren goed gekozen en vormden een boeiend en afwisselend pro gramma. Begonnen werd met Preludio et Fuga van de 18e eeuwse Ita liaanse kerkcomponist Marti ni, in de uitvoering waarvait Ben Fey direct zijn kwaliteiten kon tonen. Opmerkelijk was vooral zijn zeer heldere en lichte toonvorming die niet zelden aan het pizzicato grens de. Hierdoor was hij in staat de structuur van de compositie uiterst doorzichtig te maken. Dit werd nog bevorderd door een zakelijke benadering van de muziek, waarin de muzika le expressiviteit beheerst bleef. Dit leidde tot een rustige, soms wat koele interpretatie. Met name het koraalvoorspel van Johan Krebs, een toch al wei nig boeiende compositie, kreeg hierdoor wel erg weinig klankkleur. De fluitiste Veronica Steia- bach onderscheidde zich door een volle en expressieve klank, die echter in een aantal passages van de sonaten van Vivaldi en Carl Ph. E. Bach onvoldoende uit de verf kwam. Een deel van de muzi kale nuancering ging verloren door de resonantie in de ruim te van de kerk. Met name de sonate van Bach klonk daar door wat eentonig. Wellicht had de fluitiste dit effect kun nen overwinnen door het tem po wat lager te nemen. Ben Fay speelde nog 2 fuga's van Schumann,.humoristische muziek, die technisch uiterst verzorgd werd gebracht, en een fantasie van zijn leermees ter Schuurman. Het hoogte punt van de avond was de uit voering van Bachs Fantasie en Fuga, waarin Fey vooral im poneerde door zijn technisch meesterschap. Bovendien bracht de doorzichtigheid van zijn spel de bouw van de fuga prachtig in het licht. Jammer was alleen dat de muzikaliteit erg strak \verd opgevat. DIRK VOOREN. masseur John White, Jilles van Soest, Aad Blom, trainer Nick Schoemaker en John Zandbergen. eigen record verbeteren Als het aan masseur John Whi- dan gaat het bowlingteam van For- volgend jaar een poging ondernemen 3igen wereldrecord marathon-bowling scherper te stellen. Een optimistische stelt voor een eventuele poging een beschikbaar. Dit gebeurde op de receptie, ter ere van het in het afgelo pen weekeinde behaalde wereldrecord, die- Formule gisteravond hield in het restau rant van Hans Menken. Burgemeester Vis vond zestig uur bowlen een geweldige prestatie en bedankte het vijftal John Zandbergen, Jilles van Soest, Aad Blom en Jim en Tjeerd Scheffer namens het ge meentebestuur. De heer Vis sprak van ver warring die was ontstaan door het wereld record van Holiday Inn, een record dat ook in het afgelopen weekeinde werd ge vestigd. „Ik geloof dat ik met mijn felicita tie wel aan het juiste adres ben", zo ver onderstelde burgemeester Vis. Burgemeester jonkheer T. A. J. van Eysinga. Tjeerd Scheffer, Jim OEGSTGEEST „Hoera we p=jhebben een nieuwe burgemees ter" klonk het zo'n elf en een half jaar geleden in de Oegs- tgeester raadszaal toen wet- Rffll houder Van der Voet jonkheer I jT. A. J. van Eysinga de hand ^schudde ter verwelkoming. 1 April 1968: Een gedenkwaardi ge dag. Even gedenkwaardig al volgende week de 31e au- justus worden als Burgemees- nqter Eysinga afscheid neemt Van Oegstgeest. „Een heerlijke Euci tvoongemeente vanaf het mo- J w nent dat je je in het westen ^Rovan het land je werk hebt", zegt hij er zelf van. no q n de statige b en w-kamer van het Jegstgeester raadhuis blikt hij even iu2 erug op de bijna afgelopen burge- bei neesteriijke periode waarin Oegst- u hoe ,eest verder gegroeid is en vele zaken D< 'c^ geconso''deerd hebben, open n *968 speelde de opkomst van het Op V ;ewest Leiden een grote rol binnen iet gemeentelijke gebeuren. Er ver ehenen stapels publikaties en rappor- en en toch.het kwam niet van de ;rond. Wél kwam een groot aantal ge- neenschappelijke regelingen tot 8.1itand. „Intergemeentelijk functioneert 20 0 lit alles goed, ik heb het Gewest Rijn- Iko! nonc' tot stanc' zien komen en eerlijk 045 jezegd ben ik er niet zo van onder de De ndruk", aldus burgemeester Van Ey- rgen, iinga. „Ja met die kwestie van het Gewest Leiden is ons weieens voor de q 'oeten gegooid dat 't gewest niet regi- >naal wilde denken en dat heeft ons vief lijzonder onaangenaam getroffen. want niets is minder waar", zegt bur gemeester Van Eysinga. Samen met de periode Hellevoetsluis zit jhr. Van Eysinga zo'n 31 jaar in het ambt. „Ik zie de huidige burgemeester ais een eenlingfiguur in een zich ontwik kelde maatschappij. Daarin wordt die „eenling" gewoon meegenomen. Vroeger was een burgemeester nog een klein „vorstje", maar dat is hele maal verdwenen. Hij draait mee in het apparaat, is voorzitter van twee bestuurslichamen, heeft verantwoor delijkheid op politioneel gebied en is een stimulator van de werkzaamhe den. Zijn managerrol is iets zeer ont wikkeld en het oude machtsdecorum is weg. In grotere gemeente gaat dit wel eens in zijn tegendeel werken", aldus jhr. Van Eysinga die het be treurt dat de vormen van burgelijk fatsoen verwatert zijn. „Vroeger toon de men een zeker respect. Er is geen gevoel meer voor verhoudingen, hel komt er tijdens de opvoeding niet uit. Openheid „Wie willen zoveel mogelijk open staan voor een ieder", benadrukte de nieuwe burgemeester Van Eysinga tij dens zijn maidenspeech in 1968. Al die daaropvolgende jaren is hij zoveel mo gelijk bereikbaar geweest op alle tijd stippen van de dag. Iets anders wordt het als het gaat over de openbaarheid van commissieverga deringen. De heer Van Eysinga heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij daar niet bepaald ^en voorstander van is omdat het de vrije gedachten- wisseling zou remmen. „Ik heb het gevoel dat de bevolking geen enkele belangstelling koestert voor het ge meentebestuur. Het gaat vaak niet verder dan 25 meter rond de woning en dan houdt het op. Voor wat betreft inspraak: dit wordt nagestreefd door een handjevol mensen met een groepsbelang. De raadsleden luisteren en glijden uit.Ik vind inspraak een fout gebruik van het democratische systeem. Mensen kiezen hun verte genwoordigers en deze hebben dan de volle verantwoordelijkheid voor de gemeente. Dan heb je de „gedeelde verantwoordelijkheid". Het is een uit holling van ons hele wettelijke sy steem dat is gebouwd op de verant woordelijkheid van de gekozene". Afscheid Het onvermijdelijke afscheid doet de familie Van Eysinga van Oegstgeest verhuizen naar het Friese plaatsje Rijs. schilderachtig gelegen in Gaas- terland. „Ik heb dan wat meer tijd om mij bezig te houden met „De Holland se Molen, waar ik tweede voorzitter van ben. En voorts wacht mij de tuin en heb ik mijn bemoeienissen met het Nationaal Brandweermuseum waar van ik eveneens tweede voorzitter ben". Hij had nog veel willen doen binnen de Oegstgeester grenzen. Over het rondmaken van de plannen Haaswijk I. II en III: „Ik had graag wat méér klaar gehad. Een zaak die rond gekomen is. is de grote restauratie en installatie van het fraaie antieke orgel in de Willibrord- kerk. De naam „Van Eysinga" zal on verbrekelijk hieraan verbonden blij ven door het Orgelfonds. ANTOON KOCH £'tj \n Wolkers wegens ziekte niet aanwezig e SplL Met J. DEN De eerste aanzet voor de restaiv* van de monumentale panden aan de erskerkgracht 9 en 11 heeft gistermid- plaatsgevonden. Kunstenaar en auteur Wolkers, die aanvankelijk deze eerste deling zou verrichten kon wegens ziekte aanwezig zijn. De handeling werd der- .'e verricht door de wethouders Waal en outen. Zij deden dit door een natuurste- pinakel van het dak te verwijderen. restauratie van dé panden aan de Pieters- 8^gracht. die sinds 1859 door het Leids schil- en tekengenootschap Ars Aemula Natu- R<in gebruik zijn. past in het stadsvernieu- gsbeleid van de gemeente. Diverse hofjes, nhuizen.de Koorenbrug en het Herenloge- zijn op deze wijze reeds in ere hersteld, totale restauratiekosten vpor de beide pan- aan de Pieterskerkgracht bedragen, onge- 4(5 miljoen gulden. Hiervan wordt 78 pro door de rijksoverheid vergoed. De overige irocent wordt door de gemeente betaald, houder Schouten achtte de restauratie van it belang voor het Leids kunstleven. De lemie geniet een grote belangstelling en zijn leden nauwelijks herbergen. Na de res- atie zal meer ruimte beschikbaar zijn. Ver der refereerde'hij aan het feit. dat er zo lang al leen gepraat is over de restauratieplannen. Ter illustratie citeerde hij uit „Kort Amerikaans" van Wolkers, waarin ook al spake zou zijn van verbouwingsplannen. Jan Wolkers was lid van de tekenacademie en heeft tijdens de oorlogsja ren in het pand gebivakkeerd. De leden van Ars kunnen hun werk tijdens de verbouwing verder verrichten in het pand Pie- terskerkgraeht 11. Eventuele expositie's zullen in de Waag gehouden kunnen worden. Expositie Direct na de officiële handeling tot restauratie van de panden, opende wethouder Waal de foto-expositie „Een dagje openbare werken". De tentoonstelling geeft een beeld van vele en veelsoortige aktiviteiten die zich. in de sfeer van openbare werken, op een willekeurige dag in het voorjaar van 1979 in Leiden afspelen. De lo.to's zijn van Dirk Ketting en de bijbehorende teksten zijn van de hand van de gemeente- voorlichter Wim Issendonck. De tentoonstelling is vanaf maandag 27 augustus te bezichtigen in het gemeentelijke informatiecentrum naast de hal van het stadhuis. v Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. ZEVENHOVEN Het circus Quaiser uit Bremen geeft van avond, op het terrein aan de Vrijenhoek, een voorstelling. De aanvangstijd van het ruim anderhalf uur durende pro gramma is 19.00 uur. Het circus brengt een vol waardig programma met onder andere een sensatio neel cowboy-nummer van de Rodgers. De circustent biedt plaats aan 600 perso nen. Circus Quaiser in Zevenhoven

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3