Stuurwiel op komst om klimaat in elke gewenste richting te draaien HAAG Het meest ingrijke idee van de laatste tornt ongetwijfeld van ard Teller, een Hongaar die uitsland als natuurkundige gestudeerd aan de naarde Universiteit van izlg. Hij vluchtte destijds Hitier. liet zich In 1941 tot ikaan naturaliseren, stond de wieg van de erstofbom en houdt zich nu steeds met kernonderzoek Maar hij doet meer. Mis Albert Einstein is dr. >rzo briljant op zoveel lillende gebieden dat de rheid voor het oplossen van rtei vraagstukken een «p op hem doet. hij beoogt, is de mensheid rlijk een stuurwiel in Jen te geven waarmee het aat van onze wereld in elke enste richting kan worden aaid. „Breng", zegt hij, paar biljoen stukjes aalstrip in de ruimte, zoiets Ie aluminium strookjes die tijdens de Tweede Bldoorlog in wolken uitwierp Be vijandelijke radar op een jalspoor te zetten. Deze ilrepen moeten de op vallende zonnestralen irscheppen of weerkaatsen, zou aldus een beweegbaar krijgen dat het teveel :onneschijn in de tropen ihoudt en richt op atigder streken. Dit zou de >efte aanenergie- lindende installaties voor jnditioning verminderen, alle mensen een jenamer werksfeer scheppen e verbouw van een veel ere verscheidenheid aan hten en groenten mogelijk en". terstdun 'I op de zeer bijzondere t zou het te gebruiken alblad volgens Teller uiterst noeten zijn, te meten in iterdsten van millimeters. Er en ook verschillende len materiaal worden epast zodat men de zonne- ar wens kan irberen of terugkaatsen, kunnen de stroken zo (Hen dat ze schaduwen over de equatoriale eden en zonnewarmte in de ing van de polen dirigeren; eenvoudig een spreiding het noorden en zuiden eg brengen. Met zo'n hting zouden we in staat op aarde elk soort klimaat aken dat we willen. En It het niet. dan kunnen we letaal strookjes met stralen vernietigen. Hoe je etalen repen op de plaats jt waar ze nieuwe patronen in de dampkring ontstaan? Bijvoorbeeld )ehulp van het tependelschip waaraan de 'ikaanse Nasa al jaren aar schuilt de adder van de tl onder het gras. De 'el zou een draagvermogen ien ton moeten hebben en >sten komen in de buurt Ie duizend miljard gulden. rurgie ellers stoute pmstdroom is ontleend aan ojuist verschenen boek op bestelling", hreven door Fitzhugh i, een uitermate deskundig :ist op het terrein van lat en klimaatbeheersing, irschillende hoofdstukken en boeiende lectuur en in de nakende ntietijd waarin het weer cht opnieuw de esprongen gaat maken die even de laatste jaren te vergallen, mens het klimaat werkelijk beïnvloeden...?Zo de vraag die de auteur n de ondertitel stelt. En ntwoord luidt bevestigend, Dank zij griezelige breinbrouwsels van wetenschappers op weg naar sneeuw-, ijs-, lucht-, en aardchirurgie hoe futuristisch de mogelijkheden ook klinken die de wetenschap daartoe aandraagt. Wolkenchirurgie om regen te maken dan wel om slecht weer te matigen. Sneeuw- ijs-, lucht- en aardchirurgie ter verbetering van de wereld, een kunstmatig leefmilieu tenslotte, het blijkt allemaal in een misschien niet eens zo onpeilbaar verschiet te liggen. Gazonnetjes Eigenlijk is de mensheid gedurende de globaal twee miljoen jaren van zijn bestaan voortdurend en steeds drastischer, zij het meestal onbewust, bezig geweest met ingrijpen in de klimaten. Door millennium na millennium bossen te kappen of plat te branden, door gewassen te planten en zelfs, heel kleinschalig, door particuliere gazonnetjes te vertroetelen, hebben we invloed uitgeoefend op ons plaatselijk milieu zonder bekommernis om de vraag of en hoe onze handelingen veranderingen teweeg brachten in het ecosysteem. In wijder verband kwamen er dammen, kunstmatige meren, bevloeiingsstelsels, miljoenen kilometers verharde wegen, nog meer miljoenen vierkante meters asfalt en beton op vliegvelden en parkeerterreinen en in de steden. Rampzalig Green heeft gedurende de zes jaar dat hij werkte bij het Amerikaanse bureau voor milieubescherming, talloze voorbeelden gezien van rampzalige misrekeningen waartoe dit ingrijpen heeft geleid. Als recent spookbeeld zijn vastbesloten het daar te krijgen ook door met behulp van kernexplosies een kanaal van 150 kilometer dwars door de bergen te blazen. Keerzijde Deze Sovjet-medaille heeft, als zovele, een keerzijde. Sommige deskundigen zijn razend over de gevolgen die het omkeren van de stroomrichting van de Petsjora zal hebben. Ze wijzen erop dat de rivier op het ogenblik enorme hoeveelheden zoet water naar de Barentsz Zee voert en daardoor het zoutgehalte beneden een bepaald peil houdt. Als er een einde aan die verdunning komt, zal de Barentsz Zee op den duur zo zout worden dat hij 's winters niet meer dichtvriest Gebeurt dit, aldus de betrokken ecologen, dan zal er een klimatologisch dominostenen- effect optreden, met onberekenbare gevolgen voor andere gebieden, ook voor Nederland. De mens kan het klimaat daarwerkelijk beïnvloeden, dat staat wel vast Maar of de gevolgen altijd en overal voor iedereen even leuk zullen zijn? Green in zijn boek: „Ik geloof dat het in deze hachelijke jaren op zijn plaats zou zijn een soort Eed van Hippocrates (de eed die artsen af moeten leggen) in te stellen voor de geleerden van wier woorden onze toekomst af kan hangen. Dit zou de hoeveelheid reclametekst kunnen besnoeien van een paar onverantwoordelijken die een klein deeltje van de waarheid geven, maar niet de hele waarheid". Geloofwaardigheid „Natuurlijk", aldus Green, „slaat dit niet op het merendeel van de wetenschapsmensen. Zij echter op wie het wel slaat bederven het voor de geloofwaardigheid van de degelijke vakmensen. Nu is het helaas ook nog zo dat enkelen van degenen die graag de trom roeren, tevens de pientersten zijn. Als ze zich bij hun vak hielden en de publiciteit uit de weg gingen, zou de burgerij misschien de volledige antwoorden eerder krijgen. Zowel bewust als toevallig hebben wij stappen gezet om het ritme en de samenstelling van land, zee en atmosfeer te wijzigen. Er zijn projecten aan de gang of in studie om verandering te brengen in de verspillende en vernietigende aspecten van weer, klimaat zeestromingen, woestijnen en aardbevingen. Veel gehoorde gezegden zijn: iedereen praat over het weer, maar niemand doet er iets aan. en: het klimaat bepaalt onze oogsten, maar wij kunnen het klimaat niet bepalen. Het zal misschien niet lang meer duren of we kunnen zulke beweringn weerleggen". Wild dier Lijnrecht daartegenover echter deze waarschuwing van Green: „Onopzettelijke menselijke schade aan klimaat, weer en milieu is enigzins te vergelijken met de schade die een wild dier toebrengt dat uit de dierentuin is ontsnapt. Onze beschaving wordt erdoor bedreigd. En intussen bevinden de voor het milieu verantwoordelijke overheidsinstanties zich in de positie van de blinde pigmee die probeert op de tast een olifant te identificeren. Zij moeten nog veel leren voordat zij het dier zelfs maar nauwkeurig kunnen beschrijven, en zij zullen het nauwkeurig moeten kunnen beschrijven, willen zij ons ertegen beschermen". PIET SNOEREN „Weer op bestelling". Fitzhugh Green, Elsevier, 19,75. ...maar menselijk ingrijpen in de natuur heeftal dikwijls tot grote misrekeningen geleid noemt hij in zijn boek de Assoean Dam in de Nijl. De verdamping boven het bijna 500 kilometer lange Nassermeerdat door het kunstwerk is ontstaan (door de ontwerpers verkeerd becijferd) blijkt enorm. „De meedogenloze tropiscne zon", aldus Green, „brandt erop Sis een gigantische soldeerlamp en steelt dagelijks vele miljoenen liters van het water dat bestemd was om door Egypte te vloeien. Het meer zal bijgevolg tweehonderd jaar nodig hebben om helemaal vol te lopen en de zegeningen te brengen die Nasser ermee voor had". Parasol Uit de gedachte van dr. Teller aan een ruimte-parasol valt ondertussen af te leiden dat de mensheid allerminst van plan is het klimatologisch voorgezien te houden. Green behandelt in zijn boek nog een aantal andere fantastische en soms griezelige breinbrouwsels van wetenschappers die gericht zijn op het bereiken van weersverandering op grote, blijvende schaal. Zo spelen de geleerden met een hypothese over de wijze waarop met behulp van een dam door Straat Bering (de 90 kilometer brede waterscheiding tussen Azië en Amerika) een gematigder klimaat in de noordelijke streken van de aardbol tot stand zou kunnen worden gebracht. Volgens deze theorie zou men, na het aanleggen van de dam, warm water van de Japanse Koero Sjio Stroom over het kunstwerk heen in de Poolzee moeten pompen waar dan het ijs na een poosje zou gaan smélten. Dit zou een zichzelf versnellend proces blijken, want als de bevroren witte ijsvlakte onder het donkere zee-oppervlakte verdwijnt, zal de albedo (het weerkaatsingsvermogen) van het betrokken gebied van 60 procent tot ongeveer 10 procent dalen. Met andere woorden: inplaats van 60 procent van de invallende zonnestraling terug te kaatsen, zal het gebied nog maar 10 procent naar de ruimte .afwerpen. Het verschil wordt als warmte opgenomen, de watertemperatuur stijgt en het overgebleven ijs smelt des te sneller. Warmer Het eindresultaat zal volgens de deskundigen zijn dat de hogere temperatuur van de Poolzee ook de lucht-boven het vasteland naar het zuiden warmer maakt zodat daar een meer gematigd klimaat gaat heersen. Als het zover is. kan men de pompen in de Koero Sjio Stroom eenvoudig uitschakelen. Er zal een einde gekomen zijn aan de tegenwoordige strenge winters, zodat in de noordelijke regionen van de aardbol meer kan groeien, en leven of werken voor de mensen meer geriefelijk wordt. Knal Rusland schiep vijftien jaar geleden in één klap een veertien kilometer lang kanaal door het tot ontploffing brengen van 8484 ton hoog-explosieve stoffen, verdeeld over 1936 gaten van tien tot vijftien meter diep. Green herinnert aan deze knal wanneer hij komt te spreken over de behoefte aan zoet water om vele miljoenen vierkante kilometers woestijn weer in cultuur te brengen die zijn ontstaan door onzorgvuldig omspringen mét de bodem en dus met het klimaat. Onderliggende gedachte: kernexplosies zouden een uitstekend middel kunnen vormen om de loop van rivieren zo te veranderen dat het water terecht komt waar men er het meeste nut van heeft. Bekend voorbeeld is de Petsjora. alweer in Rusland. Hij vloeit noordwaarts uit de Oeral en stort per seconde honderden kubieke meters schoon water in de ijzige Barentsz Zee. De Russen hebben dit schone water in het zuiden nodig en

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19