Nashville verdient fortuinen aan het evangelie van de country-muziek Zweren bij eenvoud en streven naar luxe NASHVILLE Ergens middenin het uitgestrekte platteland tussen de Amerikaanse metropolen New York en Los Angeles ligt Nashville. Arme boeren en dorpelingen uit de wijde omgeving drukten hun stem pel op deze stad. Hun enige in breng was een verzameling overge ërfde liederen. Maar het was toch die muziek die van verschillende povere plattelanders miljonairs maakte en Nashville de .status gaf van de belangrijkste muziekstad van de Verenigde Staten. Nashville is onmiskenbaar de hoofdstad van de „provincie", het centrum van de country-and- western-muziek. Hier, aan een bocht in de Cumberland rivier in de staat Tennessee, wordt de cultuur van „oprechte, hardwerkende Ame rikanen" gevoed. Sommigen spre ken van een opgeblazen, laag-bij- de-grondse smakeloze smartlap pen-industrie, maar over smaak of een waarde-oordeel gaat dit ver haal niet. Het gaat over het feno meen Nashville, met de legendari sche concertzaal de Grand Ole Opry, het op de country-muziek ge baseerde pretpark Opryland, de muziekkantoren en musea van Mu sic Row en de clubs in en rond Printers Alley, waar eens de druk kerijen voor de belangrijkste in komsten van de stad zorgden. Volgend jaar gaat Nashville het 200-jarig bestaan vieren en kan uit eraard op de maten van de eigen plattelandsmuziek nagekaart wor den over de zeer opmerkelijke his torie van de stad, die bijna syn chroon loopt met de geschiedenis van de country-and-western-cul- tuur. Laten we maar precies In 1780 be ginnen. Uit het noordelijke Virginia kwam een groep boeren, eerst de mannen en na een rampzalige tocht van ruim een Jaar de vrouwen. Bij de Cumberland rivier stichtten ze Fort Nashborough, een zwaar be wapende vesting, die de gemeen schap tegen de Indianen moest be schermen. Het fort werd genoemd naar generaal Nash en later, toen de plaats de hoofdstad werd van de nieuwe staat Tennessee (1797), sprak men officieel van Nashville. De streek had het niet best. In de bergketens van Virginia, Kentucky en Tennessee en de Appalachen kon de landbouw de immigranten uit Schotland, Ierland en Engeland nauwelijks op de been houden. Honger, armoede en vertwijfeling waren de dagelijkse realiteit en de boeren leerden te overleven door het trouweloze aardse weg te den ken en zich te richten op het betere bestaan dat na de dood zou volgen. Er heerste een zeer rechtlijnige zwarte-kousen-godsdienst en men vertrouwde letterlijk op het enige boek dat ze hadden: de bijbel. Op de harde berghellingen rook men de zwaveldampen van de hel en zag men 's zondags de paarlen poorten van de hemel. Stedelingen met moderne fratsen werden met een geweer op flinke afstand ge houden en uit de zich snel ontwik kelende buitenwereld drong niets door in de door hoge bergruggen afgeschermde gemeenschappen. Fanatieke predikanten waren de grootste autoriteiten. Ze zorgden links en rechts voor extase, lazen zondaars de les en begonnen zen- dingstochten in de omgeving. Klaagzangen Steeds meer predikers gingen met hun rotsvaste geloof langs de deu ren en het armoedige hoogland van Virginia, Kentucky en Tennessee werd een soort lanceerbasis van enthousiaste zendelingen. Naast hun religie hadden de boeren nog hun muziek, de oude volksliederen uit Europa en de lyrische klaagzan gen over tegenspoed en opoffering. De muziek, die met evenveel over gave als het geloof werd beleden, werd uitgezaaid over de omgeving. In de dunbevolkte bergstreken bloeiden de muziek, de veelstemmi ge zang en het bespelen van de gi taar, banjo, mandoline en fiddle. Toen rondreizende muzikanten in de jaren twintig van deze eeuw van de hypermoderne radio gebruik konden maken, kwam er duidelijk lijn in de bergmuziek. Liederen die nooit verder dan de huiskamer of het kerkzaaltje waren gekomen. konden opeens in tientallen dorpen gehoord worden. Eén radio-uitzending verwierf snel een grote populariteit en werd een instituut dat nu, 54 jaar later, nog intact is. Het is de „Grand Ole Opry", een programma dat op 28 november 1925 voor het eerst via primitieve lijntjes de lucht in werd gestuurd. Uncle Jimmy Thompson speelde fiddle en een jonge omroe per, George D. Hay, praatte het aan elkaar. Dr. Humphrey Bates en zijn dochter Alcyone waren vaste gasten. Vlak voor de boerenmuziek zat een pro gramma met stijlvolle opera. Geor ge D. Hay sprak op een avond deze historische woorden: „Dit laatste uur hebt u geluisterd naar de Grand Opera. Nu komen wij met de Grand Ole Opry". Sindsdien kreeg de mu- ziekshow deze toffe, boerse titel. Sterren Kleine meesters op de banjo of de fiddle kwamen met hun muzikale ambacht uit dorpskroegen, stallen en schuren en werden de eerste sterren in „the country", het Ameri kaanse platteland. Uit Maynardsvil- le, meer dan 300 kilometer ten oos ten van Nashville, kwam Roy Acuff, de zoon van een boer die tegelijk ook rechter en natuurlijk predikant was. De jonge Roy zag een carrière als semi-prof sportman verloren gaan toen hij een zonnesteek op liep. In de maanden van herstel wierp hij zich op de fiddle en hij voegde zich in 1932 bij een „medi cine show", een programma met toneel en muziek rond een soort goochelende kwakzalver. Hij moest zo luid mogelijk zingen om de aan dacht van de voorbijgangers te trekken Roy Acuff vormde een eigen band, de „Crazy Tennesseans", later her doopt in de „Smokey Mountain Boys", en zag in 1934 de studio- schuur van de Grand Ole Opry in Nashville voor het eerst. Zijn grote „hit" was „The Great Speckled Bird" (1936), een zeer godvruchtig lied over de tocht naar het hierna maals. Diepgelovig was ook A.P. Carter, Aansluiting Het levenspad van Roy Acuff en de Carter family is de beste leidraad door de Nashville-muziek en later in dit verhaal komen we dan ook weer terug op dat pad. De zaken gingen ondertussen op een revolutionaire manier veranderen voor de Grand Ole Opry en alles wat daarbij hoor de. In de Tweede Wereldoorlog werd het genre meer gestroomlijnd en kreeg het aansluiting met de po pulaire Amerikaanse muziek. Er werd niet langer ongecoördineerd geïmproviseerd op allerlei instru menten, nu had je een bandje als begeleiding voor een zanger, die los stond van de groep. Roy Acuff ging op die toer en later ook mensen als Ernest Tubb, Eddie Arnold en Red Foley. Door de oorlog kwamen ook jonge soldaten uit het noorden van de VS in aanraking met de typisch zuidelij ke muziek en verbreedde het „country-gebied" zich aanzienlijk. Tegelijkertijd begonnen de autori teiten in Nashville eindelijk te voe len dat de boerendeun'tjes serieuze en bovenal goed verkopende han del waren. De stad had het altijd bij klassieke muziek gehouden en voel de zich een zusterstad van het klas sieke Athene, maar in de jaren veertig kregen platenfirma's dan Roy Acuff (midden) in jongere jaren: tokkelen, fiedelen en zingen over tegenspoed en opoffering. een handelaar in fruitbomen uit een paradijselijke vlakte in de Smokey Mountains op de grens tussen Vir ginia en Tennessee. Hij trouwde met Sarah Doherty en Sarah's nichtje Maybelle Addison werd de vrouw van de broer van A.P. Car ter. Sarah, Maybelle en A.P. vorm den een muziekgroepje dat de naam Carter Family kreeg. Ze zongen simpele volksliedjes, ge componeerd door A.P., op een schelle, geknepen manier, op een voudige maar zeer melodieuze gi- taartonen. Hun triest gestemde songs over liefde en religie zijn, God zij Dank, bewaard gebleven op grammofoonplaten, zodat de basis van de latere cóuntry-and-western- music uit de late jaren twintig en de jaren dertig voor het nageslacht ge spaard werd. i toestemming fabrieken en stu dio's op de van vrolijke muziek tril lende grond van Nashville te bou wen. De traditie van de Grand Ole Opry kwam onder zware druk en de be houdende beschermers van de oude stijl gingen door de grond toen Ernest Tubb in 1943 op het heilige podium verscheen met een electrisch versterkte gitaar! Even la ter waagde Bob Wills het een drum mer mee te nemen. Nou, die moest dan maar achter een gordijn gaan zitten, want dat ging toch echt te ver. In 1950 zong Hank Williams, met Jimmy Rodgers een van de grote helden van die tijd, een liedje waar in het woord „bier" voorkwam. Hank rrfocht zingen, maar moest „bier" wel even vervangen door „melk". In de jaren zestig werd Nashville een stad waar Zaken werden ge daan en waar de muziek die uit de bergen was gekomen zich steeds meer moest aanpassen. De liedjes gaan nog steeds over eerlijke arbei ders, het zuivere plattelandsleven en de Good Lord, maar de artiesten zijn glinsterende sterren geworden in bestikte cowboypakken. Het oude vakmanschap bestaat nog, maar de show en de centen eisen nu de meeste aandacht. Bustochten „Wij zijn niet de jet-set", zingen George Jones en Tammy Wynette. „Wij zijn de Oude Chevrolet-set". Wij hebben niks te maken met de verwende elite in de grote stad, wij zijn gewone mensen. Maar dat is al lang niet meer* zo, daarvoor wordt er natuurlijk teveel verdiend. Nash ville is klein-Hollywood geworden, compleet met dure avonden waar op felbegeerde beeldjes worden uitgereikt en met bustochten langs de zwaar beveiligde huizen van de „nederige" sterren. Ook de kerk heeft de soberheid en strengheid overboord gezet. Baptis ten, Methodisten en Presbyterianen voeren reclamecampagnes om de grootste kerk van het dorp te kun nen bouwen en de extra centen te beleggen in parkeerplaatsen en huurhuizen. Als je iets wilt bereiken in een gemeenschap moet je je 's zondags in de kerk vertonen met een dikke portemonnee. Dat levert zakenrelaties op en je giften zijn af trekbaar van de belastingen. De kerk is een prima belegging, is zo solide als een bank. Zo'n geloofs gemeenschap heeft de sociale sta tus van een exclusieve club. Zweren bij eenvoud en streven naar luxe, het is deze dubbele moraal die grote delen van het Amerikaan se zuiden en met name de rijke mu ziekstad Nashville beheerst. Roem Natuurlijk worden ook de eerlijke, godvrezende country-artiesten in Grote Verleiding gebracht. Ook hier loeren drank, drugs en slechte vrouwen op hun kans. Er wordt ge zongen over Zonde om de schuld gevoelens kwijt te raken, maar Het houten huis waar Roy Acuff het oude muziekambacht Nashville kent net zo goed als New York of Los Angetes de tragiek van de roem. In 1953 liet de jonge, suc cesvolle Hank Williams al het leven in zijn peperdure Cadillac na te veel van zondige genotsmiddelen geno men te hebben. In Music Row is nu een museum voor hem opgericht met zijn bonte showpakken, gitaren^prijzen en de indrukwekkende Cadillac die zijn doodskist werd. Een van de grote helden van nu, George Jones, suk kelt al jaren -met gigantische schul den en alcoholproblemen. Er wachtten op een gegeven moment 13 rechtszaken en een totale reke ning van 3 miljoen gulden, het ge volg van „vergeten" concerten en het niet betalen van al het goede in motels en restaurants. De boerénmuziek is een zaak van miljonairs geworden. De onberispe lijke Carter Family heeft het tijdperk van de verzoeking niet gehaald. Sa rah en A.P. stierven zeer jong. Vo rig jaar blies de hoogbejaarde May belle de laatste adem uit. Maar zij had ondertussen het nageslacht in de muziektraditie opgevoed en de eretitel „Mother Maybelle" verwor ven.' Kleindochters Maybelle Carter leerde haar doch ters de oude autoharp en de gitaar te bespelen en een van die doch ters, June, maakte zich onsterflijk voor de country-muziek door zan ger Johnny Cash uit de goot op te pikken en hem het geloof in de Bijbel en de Muziek terug te geven. De Carter-Cash-familie is nu een van de grote pijlers van de country- and-western. Het is de beurt aan de kleindochters van Maybelle, die van oma al zeer jong het oude vak leer den. Johnny Cash heeft de mentaliteit van de ploeteraars in de Smokey Mountains uitstekend weten te be waren. Hij is niet alleen zanger, maar ook een zendeling van het oude, vertrouwde soort. Hij maakte een film in Israël, ligt goed bij onze eigen Evangelische Omroep en lar deert zijn concerten met religieuze opwekkingen. De fans en de toeristen Cash te zien zoals zij denken is. Als ze zijn bezittingen kom kijken, duikt hij af en toe o zijn oprecht doorgroefde gela kleed in een tof leren jasje. V oude huis maakte hij een mi dat hij vólstouwde met ant gouden en platina platen. House of Cash" mag je voi gulden bekijken en sinds kor er een nieuwe attractie naai oud station, dat Cash enige k ters heeft laten verslepen o binnen bereik te hebben. Zelf woont hij nu een eind aan het Old Hickory-meer m aardige dierentuin op zijn I Zijn ouders en zijn meest g body-guard" kregen een woning in de buurt. Zijn zust direct maatregelen tegen aai op de roem van de familie huis staat op een heuvel, ma woont ze, uit voorzorg, in e< der eronder. Het zoontji Johnny Cash en June Carter zijn geboorte al op rozen, w lagen direct al enige miljoer hem te wachten. Acuff Roy Acuff is inmiddels 76 ji uiteraard nederig en rijk t< Samen met Fred Rose rich lang geleden een muziekuiti op die een groot deel vi country-markt beheerst. 0 avonden van de Grand Ole de oude Acuff echter nog van de partij. Hij speelt de heer, fiddelt nog even vrolijk de jaren dertig en zingt nal zijn „Great Speckled Bird". Hoewel opa Roy hier nog rondstapt, heeft hij alvast zijn museum. Daar hangen zijn oi taren en foto's uit een levf hem van boerenjongen tot ster maakte. Acuff is de tradi muziek uit de bergen trouw ven, maar ook het diepe gelo zo dicht tegen die muziek aan het Roy Acuff-museum ligge sen de showattributen twei weerde bijbels, één van Acul der en één van zijn grootvad DIRK VELl De trots van Nashville is de spik splinternieuwe concertzaal van waaruit het legendarische radio programma „The Grand Ole Opry" elke zaterdagavond wordt uitge zonden. De beste country-musici hoeven niet meer naar de oude schuur waar eens de opnamen plaatsvonden. Kaarten voor het radio-concert zijn al maanden van tevoren uitverkocht en tegen half tien drommen duizenden het Wal halla van de country-and-western binnen. Precies om half tien begint de show die over heel Amerika kan worden opgevangen. De in paars, rose en snoepblauw gestoken Porter Waggoner opent het con cert routineus en kondigt na tien minuten de eerste reclamebood schap aan met de woorden: „We komen terug na This Good Word". Kellog's cornflakes, Coca Cola, Fender en dierenvoerfabrikanten hebben allemaal een half uurtje opgekocht, waarin ze hun mede delingen kunnen laten horen. De country-artiesten omlijsten de reclame als volleerde verkopers. De show ontwikkelt zich soepel en perfect. Naast minder bekende duo's, meestal een goeige brede kerel van het slagerstype en een hoogbepruikte vrouw, verschijnen niet meer zo prille artiesten op het podium, zoals de kleine Hank Snow, de bij de dames zeer gelief de Marty Robbins en de grootva der van alles en iedereen, Roy Acuff. Connie Smith getuigt van haar unieke relatie met Jezus. Een feest van glamour, overdaad en muzikale sentimentaliteit. Kort om: de heerlijke vulgariteit die Amerika zo interessant maakt voor ons, zwaarculturele Europa nen. De Grand Ole Opry is een fantas tisch fenomeen en laat de Federal Communications Commission, de hoogste radioraad, a.u.b. niet doorgaan met de plannen 1 reik van de zender die d| uitstraalt te beperken. Het station WSM, Nashville, K in heel Amerika ontvang» den, maar de FCC wil er ee) Ie zender van maken, zodafi in het land ruimte vrijkom] ether voor nieuwe plaatseli» tions. Heel Nashville is inj roer, want hoe halen die hij ren in Washington het hoofd een traditie van m» een halve eeuw af te breke

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14