En Verder Getekende Tolkien daat weinig aan ^verbeelding over i Vijftien jaar popgroep The Who ±1 Zomerorgelconcert door Van Marion in Noordwijk Hans Vogel in Pulchri Studio r Expositie „Katwijk in heden en verleden" Twaalf kunstenaars in galerie De Oude Rijn Natuurlijk Noordwijk' VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 LEIDSE COURANT B IDO II - In de ban van de ing (a.l.) Regie: Ralph iBakshi r Ralph Bakshi, die met de {ondeugende „Fritz the cat" ivoor een primeur zorgde idoor de eerste „getekende ihoofdfilm voor volwasse nen" te maken, heeft het nu gewaagd J. J. R. Tol kien's „The lord of the rings" te verfilmen. Ge waagd, inderdaad, want af gezien van Bakshi's teken- film-verleden, waarin sex zo'n overheersende rol (speelt, vraagt de echte Tol- jkien-bewonderaar zich toch wel af of het werk van deze auteur wel te verfil men valt. Of zelfs de teken- (film voldoende ruimte laat voor de fantasie van de toe- °Pe'schouwer. uw {Wie was eigenlijk deze John onj7Ronald Roell Tolkien, een nerkprofessor in Oxford, die pas keui na zijn dood wereldberoemd werd door de twee boeken, die hij schreef en die zich ^Jspoedig in zo'n populariteit oc h ten verheugen, dat men vriiiBerust van een cultus kan '«preken? .eeds van jongs af aan was 'olkien gefascineerd door de [oude keltische mythen en le gendes, later gebruikte hij ze om er in zijn afschuw voor jde moderne wereld in te vluchten. Met de legenden als bron creëerde hij in zijn boeken uit de verwachtingen en dromen van de mensen leen mythologie voor de mo derne wereld. Dat kostte hem zestig jaar. Later om schreef Tolkien zichzelf als historicus en zijn litteraire werk als een vluchtige blik naar het begin der tijden. Zijn zoon Michael definieer de het succes van zijn vader als volgt: „Hij beantwoordde eenvoudig aan de roep der mensen, die zich omgeven wisten van lelijkheid, onwaa rachtige normen en goedko pe filosofietjes, die hun gege ven zijn als vervanging van schoonheid, mysterie, opwin ding, avontuur en helden dom". Ga daar als tekenfilmer maar eens aanstaan. Bakshi heeft een lofwaardige poging ge daan de strijd tussen goed en kwaad zo goed en zo kwaad als dat ging in beeld te bren gen, zich in de animatie voor de massa- en ruiterscènes be dienend van „live-action", de contouren iets bijgetekend, zodat een zekere harmonie werd verkregen met meer Frodo wijst Gollem terecht Frodo én Sam krijgen raad van de wijze Gandalf conventionele tekenfilmfigu ren als de tovenaar Gandalf, de kleine Frodo en diens trouwe metgezel Sam, de eni ge ietwat humoristische uit het gezelschap, dat op pad gaat om de Ene Meester-ring in het vuur van de Doems- berg te werpen, zodat de kwade macht gebroken wordt. Was Martin Rosen's „Water schapsheuvel" ondanks een paar lieve konijntjes al beslist geen animatiefilm voor de kleintjes, Bakshi's film met zijn verteller, roodogige gri- zels en een toch wel zeer ge compliceerd verhaal is dat zeker niet en wanneer de filmkeuring deze „Lord of the rings" geschikt acht voor alle leeftijden, dan denken we onwillekeurig terug aan 1937 toen Disney's boze stief moeder-uit „Sneeuwwitje' te griezelig geacht werd voor personen beneden de veer-, tien jaar. Maar de tijden zijn veran derd, al kunnen we ons niet voorstellen dat al te jeugdi gen veel plezier zullen bele ven aan Bakshi's film. Tol- kien-be\yonderaars zullen de sfeer, dié de makers hebben weten te scheppen met fraaie decors en een vaak zeer ef fectief gebruik van het ge luid weten te waarderen. Maar waar de lezer de ruimte krijgt om zijn eigen fantasie de vrije loop te laten, is het bij Bakshi's verfilming wel zo, dat men Bakshi's beelden opgedrongen krijgt, die vaak met Tolkiens lezing overeen stemmen maar in bepaalde gevallen, zoals de blauwogige Vrouwe Galadriel die meteen aan een miss-verkiezing zou kunnen meedoen, herinne ringen opwekt aan de Sneeuwwitjes en de Door nroosjes uit de studio's van Walt Disney. Bakshi's ge waagde poging om Tolkien op het doek te brengen kun nen we dan ook niet hele maal geslaagd noemen. Inter essant, door de gebezigde ani matietechnieken, is de film echter wel. MILO /EB* CAMERA - The kids are allright (a.l.) met The plafWho. Engelse formatie The ho timmert al vanaf 1964 tan de weg. De band is looit echt groot geworden oals bijvoorbeeld The Rol- ihet^ing Stones of The Beatles* laar heeft toch altijd een ielangrijke rol gespeeld in de muziekwereld. Vijftien (jaar na het ontstaan van de .jgroep komt er een film uit VrVer The Who, die de titel ,The kids are allright" neekreeg. Wie met deze film een auto biografie van de band ver wacht, zal teleurgesteld huis waarts keren. De film geeft wi( hoogstens een indicatie van de gedragingen v^n The Who voor de camera: De film is ei- 'enlijk één grote grap en dat liet alleen; dankzij de clown in dit jaar overleden drum mer Keith Moon, maar ook door Pete Towenshend, die komisch uit de bus kan ko men. Jeff Stein, de Ameri kaanse producer en Who-fan, die met „The kids are all- ight" zijn eerste film maak- ite, daarvoor vervaardigde hij «enkele documentaires voor D< televisie, heeft al het filmma- teriaal dat over The Who verscheen, bij elkaar gezocht en daaruit een selectie ge maakt. Wat we te zien krij gen is dus een hoeveelheid aan promotiefilmpjes, tv-in- terviews en ander archiefma teriaal, dat niet chronologisch aan elkaar is gezet. Slechts het nummer „Won't get foo led again", met laser-effec ten, werd speciaal in de Shepperton studio' opgeno men. De film verveelt de liefhebber geen moment. Ei- zijn snelle, helaas niet altijd éven mooie beeldwisselingen en de kijker krijgt een vloed aan informatie over zich heen. Zo horen we Pete Townshend op de vraag wat het Woodstock-festival ver anderde, zeggen: „Het veran derde mij, want ik haatte het". Vijftien jaar Who flit sen over het scherm. De pro gressieve jongens, met de vreemde pakken aan, die na elk optreden de apparatuur in elkaar ramden, de nog- even wild spelende Pete Townshend, de inmiddels wat langzamer drummende Keith Moon, de altijd even rustige bassist John Entwistle en de beter zingende Roger Daltry. LUXOR The China syndrome (16) Be- li klemmende veredelde rampenfilm rond een nple Mankement aan een kernenergiecentrale met landj in de hoofdrollen Jane Fonda, Jack Lemmon, die voor deze rol een onderscheiding op het filmfestival in Cannes kreeg en Michael Douglas (tweede week). LIDO I Moonraker (12) Het nieuwste avontuur van geheim agent 007, James Bond, is een schot in de roos. Liefhebbers van span ning en sensatie kunnen genieten van de ver dichtingen van de niet meer zo piepjonge held druk in de slag met wulpse vriendinnetjes en een levertsgevaarliike anaconda. LIDO'III Animal House (a.l.) Dolle ko medie rond een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink buiten zet (twintigste week); Tom and Jerry (a.l.) Het bekende tekenfilmduo dat de uitdrukking „leven als kat en muis" op over tuigende wijze gestalte geeft (matinee, achtste week). STUDIO Haastige spoed is zelden goed (a.l.) Vakantiefilm met de Franse komiek Pierre Richard in de hoofdrol. De film haalt bij lange na niet het niveau van een Louis de Funès (reprise, vierde week); 50 jaar Mickey Mouse (a.l.) Speciaal aan de eerste zingende 'en .dansende tekenfilmfiguur, die dit jaar Abraham ziet, opgedragen feestprogramma (matinee, achtste week). TRIANON Uit elkaar (12) Een zeer per soonlijke film van Herman van Veen. Het is de eerste film van de melancholieke cabare tier, die ook de hoofdrol speelt. Monique van de Ven speelt de ex-vrouw van Van Veen en Marlous Fluitsma diens vriendin (tweede week). REX Fantastisch bordeel (16) Matige De exposanten van links naar rechts Riet Ouwehand, Leo Vlieland en Dick Hogewoning. KATWIJK Burgemeester C. Bos opent morgenoch tend om half elf de tentoonstelling „Katwijk binnen in heden en verleden". Deze expositie wordt gehouden in de W. van Veenschool aan de Huetingstraat 17 in Kat wijk aan den Rijn. De exposanten zijn Riet Ouwehand-van de Vijver met olie verfschilderijen, Dick Hogewoning met foto's en Leo Vlie land met karakterpoppen. De expositie duurt tot en met 1 september. Zij is dagelijks geopend van vier uur tot half zes en van zeven tot negen uur. LEIDEN De eerste ex positie van Galerie De Oude Rijn aan de Stille Mare 4 na de vakantie is gelijk al een zeer uitge breide: niet minder dan 12 kunstenaars tonen hun werk en dat betekent even eens een grote variëteit in kunsttechnieken. Het gaat om werk van Frank Cou- teaux, Anju Chaudhuri- Dufrene, Irene Dominqu- ez, Dorus Groeneveld, Bas Haasnoot', Heta Marros, Ula van Ophuyzen, Hanny Reneman, Eg Sneek, Lucia Steinbach, Johan Timmers en Marijke Verhoef. De meesten exposeerden reeds eerder in galerie De Oude Rijn. Eg Sneek en Ula van Op huyzen zijn vertegenwoord igd met beeldhouwerk. Eg Sneek werkt figuratief met hout en steen. Zijn figuren zijn niet scherp afgetekend zodat zijn werk op het eerste gezicht abstract lijkt. Bij een nadere beschouwing zijn on derwerpen als „moeder en kind" en „Icarus" goed te herkennen. De plastieken van Sneek zijn voortreffelijk rond afgewerkt en uitge voerd in beukenhout, Itali aans marmer of Belgisch hardsteen. Ula van Ophuy zen geeft haar inspiratie in brons gestalte. Een opval lend kenmerk van haar werk is dat het bewuste hia ten vertoont. De kunstena res beeldt bijvoorbeeld van twee mensen op een bankje alleen de bovenlichamen en gedeelten van benen en bankje af. Afbeeldingen van de natuur beheersen een aanzienlijk deel van de tentoonstelling. Hanny Reneman beeldt op lithos planten uit die ze zelf heeft ontworpen. Zij geeft die planten dan ook namen zoals „Hannifolia Orbicula- ta" en „Petunia Hannysien- sis". Van Dorus Groeneveld zijn een paar prachtige zeer ingetogen landschappen in zeefdruk te zien. Baas Haas noot fantaseerde in zoge naamde mono prenten een aantal niet bestaande dieren bij elkaar, prachtig gedetail leerd uitgevoerd. De aqua rellen van Johan Timmers tonen zeer fraai gekleurde impressionistische land schappen. Opvallend is een serie litho's van Marijke Verhoef, die steeds dezelfde blouse te zien geeft, maar dan steeds in an dere kleurschakeringen als of iemand bezig is met het afstellen van het kleurente levisietoestel. Lucia Stein bach geeft in een aantal gou aches haar impréssies van een reis naar Griekenland weer. Enkele kunstenaars zijn in de vitrine's ook vertegen woordigd met kleiner werk, bijvoorbeeld etsen. De expo sitie in galerie De Oude Rijn loopt tot en met 16 septem ber. De galerie is van don derdag tot en met zaterdag van 12.30 tot 17 uur geo pend, op zondag van 14 tot 17 uur. OEGSTGEEST De schilder Hans Vogel exposeert tot en met 13 september zijn schilderijen in galerie „Pulc hri Studio", Passage 10. De tentoonstelling wordt van middag geopend. De galerie is dagelijks, behalve zondag, geopend van tien tot vier uur. De officiële opening is om vijf uur vanmiddag. Deze tentoonstelling kwam tot stand met medewerking van de Jacob-Marisstichting. NOORDWIJK Van 14 tot en met 23 september zal de Vereniging voor Na- tuur- en Vogelbescherming in samenwerking met de Culturele Commissie Noordwijk in de Kapel aan de Hoofdstraat een tentoonstelling inrichten odner de titel „Natuurlijk Noordwijk". sexfilm (eerste week). EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn Uit elkaar (12) Zie Trianon (tweede week). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Fire Power (16) Nieuw spektakelwerk. (eer ste week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Moonraker (12) Zie Lido I (zevende week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Pas op of we slaan erop (a.l.) Het Trinity- duo is altijd goed voor veel vertier (zesde week). Op deze expositie zal onder meer te zien zijn: uitbeeldin gen van het landschap rond om het dorp, zoals de dui nen, het bos en de polder, de relatie Natuur en Milieu, broedvogelinventarisaties, spel en lesmateriaal voor kinderen, verkoopstand pos ters en dergelijke, een zee aquarium, een doorlopende diavoorstelling en een bijen stal. Tevens zullen werkstukken van schoolkinderen, ge maakt vart schelpen, worden uitgestald. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur van 19 tot 21 uur. De toegang is gratis. NOORDWIJK In het kader van de zome ravondconcerten, die de stichting Orgelcen trum in samenwerking met de Evenemen tencommissie van de VVV houdt, speelt de Haagse organist en dirigent Sander van Ma rion vanavond in de Grote Kerk in Noord- wijk-binnen. Van Marion is onder meer diri gent van het Katwijks christelijk mannen koor „Jubilate". Voor zijn orgelconcert in de Grote Kerk heèft Van Marion een bijzonder aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Hij speelt zelden ge hoorde werken op het orgel van de Grote Kerk, zoals de Suite Portuguezes van Carlos Seixas, het Adagio in g-klein van Tomasso Al- binoni, Engelse contradansen uit 1650 in een ei gen bewerking en het Caprice in g-klein van H. Crackel. Voorts vermeldt het programma de beroemde Toccata und Fuge in d-klein van Jo- hann S. Baclv het Concerto in d-klein van de zelfde componist, drie choralvorspielë van Bach en van Georg F. Handel: Larghetto en Allegro. Sander Van Marion besluit het concert met een eigen improvisatie. Het concert begint om kwart over acht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7