ZOETERWOUDSE „EENDENKOOI" WEER BOORDEVOL ACTIVITEITEN Dutch Meteor Society wil meer weten over heldere vuurbol heropening aangepast Waaggebouw Aangeklede Triënnale verlucht n Dud-internationals Afpelen voor oordierse kinderen ^"[AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. this 4SSENHEIM In't jfen sterk elftal van 1-internationals mt woensdag 29 igustus naar Sas- heim om een :tbalwedstrijd te ting 4elen tegen een e £Oimbinatie-elftal, boaflt wordt gefor- ■le /5|eerd uit de eerste tallen van V.V. !r Leede en V.V. :ylingen uit Sas- iheim. De wed strijd staat onder leiding van de ver maarde scheids rechter Frans Derks. Deze zorgt voor een opvallend gebeuren. Komende uit Breda zal hij zich namelijk door een helicopter op de middenstip van het veld laten afzetten. Joop Stoffelen, de aanvoerder van de oud-internationals, heeft al laten weten, met een zeer sterke opstelling te komen. (Barry Hulshof, Piet van der Kuil, Jan Mulder, Roel Wiers- ma, Frits Flinkevleu- gel, Daan Schrijvers en Theo van Duiven- bode.) Met deze zeer geroutineerde spelers verwacht hij een kans te maken tegen het sterke Sassen- heim Combinatie-elf tal. De wedstrijd wordt gespeeld op het hoofdveld van het Sportpark Men- neweg en begint om 19.00 uur. Tijdens-de pauze verzorgt de Drum- en showband „Adest Musica", voor een uitbundig muzi kaal optreden, voor de hopelijk vele dui zenden bezoekers. De voetbalwedstrijd wordt georganiseerd in het kader van het bezoek van 37 Noordierse kinderen die met 6 begeleiders drie weken lang een programma met spel, amusement en in spanning in Sassen- heim afwerken. De toegangsprijzen voor deze zeer bijzondere voetbalwedstrijd zijn f 3,- voor volwasse nen en 1,50 voor kinderen. ZOETERWOUDE Voor het ko mende seizoen zijn er in het tref centrum ..de Eendenkooi" aan het Kooikerspad heel wat activiteiten te beleven. Vooral de cursussen en andere activiteiten, die onder au spiciën van de onlangs opgerichte Aktiviteiten-Kommissie plaats zul len vinden, zijn meer dan de moeite waard. I Rond Pasen van dit jaar werden een groot aantal informatie-formulieren verspreid om een indruk te verkrij gen voor wat voor soort aktiviteiten en evenementen belangstelling be stond. Min of meer aan de hand van de resultaten heeft de kommissie een uitgebreide lijst voor het komende sei zoen opgesteld. Zo staan vanaf begin september filmmiddag- en avonden, klaverjassen, toneelvoorstelling, dans school, exposities, judo, volksdansen, ruilbeurs, open avond fotografie, open avond tuinieren, ski-gymnastiek, trimmen, basketbal. VOS kursus, wandkleden, brooddeegfiguren, bloemschikken en een Engelse talen- kursus op het programma. Het tweede seizoen „Eendenkooi" vertoont dus een groot aantal nieuwe aktiviteiten. Zoals bijvoorbeeld de dansschool van Evert Castelein er een is. De danslessen vangen aan op dins dag 4 september. Ook basketball stond niet eerder op het programma. Geïn teresseerden dienen zich zo spoedig mogelijk te melden bij de Eendenkooi. De judo start vrijdagmiddag 7 septem ber van 4 tot 6 uur met een openbare les voor kleuters en le en 2e klassers. Er is dan tevens gelegenheid tot in schrijving. Vanaf maandag 10 septem ber van 9.45-11.00 uur kan er onder leiding van J. van Heek gezellig ge trimd worden. Informatie over deze en andere akti viteiten, plus de kursussen kan inge wonnen worden in het gebouw de Eendenkooi. Hier kan men ook het volledige programma voor het seizoen '79-'80 krijgen. In deze uitgave is uit gebreide informatie over alle kursus sen en andere aktiviteiten opgeno men. Een rooster met wekelijkse akti viteiten en allerlei kontaktadressen zijn ook te lezen in dit gratis boek werkje. Ook voor de viering van het éénjarig bestaan van de „Eendenkooi" op za terdag 20 oktober heeft de Aktivitei ten-Kommissie grootse plannen. Van af dinsdag 16 oktober staat het ge bouw open voor de feestvierende in woners van Zoeterwoude. Enkele feestaktiviteiten. die dan georgani seerd zullen worden zijn: een film middag voor de jeugd, een klaverjasa- vond, badminton- en judodemonstra ties, exposities, wijn- en kaasavond, kinderspelen voor de ouders, een groots Eendenkooibal, schaakmiddag (simultaan) voor groot en klein, met medewerking van een jeugdkampi oen, een prestatieloop en een sprook jesfilm voor de kleintjes. VVEZE WEEK WAS HET 'S NACHTS DRIE SECONDEN BEHOORLIJK RAAK meent Hans Betlem. „Dat waarnemen van meteoren is puur in handen van amateurs, want met deze tak van de astronomie kunnen wetenschapsmensen zich nauwelijks bezighouden, dat zou te veel tijd vergen. Alleen in Tsjecho-Slowakije en in Canada bemoeien vakmensen zich ermee. Het is vrij. eenvoudig werk. daarom kunnen amateurs het wel aan. Zelf heb ik een camera gebouwd in Elsloo, Limburg. Dat is een camera met automatisch transport en tijdklokken die de camera bedienen. De hele nacht is deze camera in de bewaking betrokken. Het is een vuurbol-onderzoek dat ook in Engeland met veel enthousiasme wordt beoefend", vertelt Hans Betlem. Midden augustus is wel bijzonder geëigend in de meteorenwereld. Betlem: „Je ziet dan steeds dezelfde zwermen, ongeveer zestig per uur, die best te zien zijn tegen een mooie onbewolkte hemel. Deze week zat er wel een erg heldere tussen, met de helderheid van de maan zowat. Kijk het ging zo, ongeveer. Die kennis van me fietste om tien minuten vpor half één woensdagnacht bij het Haagse Schouw. Opeens zag hij vóór zich de schaduw van zijn fiets snel wegdraaien. Toen hij zich omkeerde zag hij nog-net in zuidoostelijke richting een zeer heldere vallende „ster". Zo helder zelfs, dat de vuurbol een schaduw gaf, en dat op een punt waar heel wat straatverlichting is. Het moet boven het zuiden van het land zijn geweest; de vuurbol viel ongeveer op 80 tot 100 kilometer hoogte. Het moet een flinke brok zijn geweest, misschien ter grootte van een voetbal. Maar dat zegt op zichzelf nog niet veel, want ook een meteoor met het formaat van een erwt is al duidelijk En dat gaat dan met een snelheid van 30 tot 60 kilometer per seconde: „stel je eens voor: even van Leiden naar Alkmaar in letterlijk een tel. Krankzinnig eigenlijk. In feite was deze vuurbol nog een vrij langzame, want hij was drie seconden te zien hoewel doorgaans het verschijnsel maar een seconde aanhoudt. De vuurbol van woensdag was vrij zeldzaam, al weten we al tot welke zwerm hij heeft behoord. Deze meteoor kwam uit een radiant in het sterrenbeeld de Zwaan. „Radiant" heet ook het tijdschrift dat we uitgeven. Met radiant wordt aangegeven een bepaald punt aan de hemel van waaruit meteoren kunnen verschijnen. We hebben inmiddels per expresse Tsjecho-Slowakije om inlichtingen gevraagd; ik Jieb de indruk dat men daar ons verder kan helpen. Maar we. hopen nu op meer meldingen uit* het land, het liefst uit het zuiden. Wie iets gezien heeft kan zijn of haar waarneming zenden naar het adres De Sitterlaan 37, 2313 TK Leiden". Voorlopig is de laatste hand aan de verbouwing van de Waag nog niet gelegd; maar het wordt er groots I tingé evalL Deftet 1S binnenkort guldlfgelopen met de ik ijeegstand van het aloude ooie Waaggebouw van ■iden. Jarenlang wist en er eigenlijk geen faad mee ook de ;emeenteraad niet die uim een decennium jeleden erover begon te lelibereren. Het was en koud, bijna niet te erwarmen gebouw. ker niet met het geld t ter beschikking was. nu is het zover. De meentebestuurders grootmoedig itieneneenhalf uizend gulden op tafel 'oor een verbouwing. In eviktober gaat de Waag ■n iienst doen als open dk Junsthuis, dat alle logelijke en misschien ik onmogelijke akbijjrtistieke uitingen de binnen de muren kan looftjierbergen. Wordt het waagstuk, met de g nieilwe stijl Iruno de Klerk, enige •vergeblevene van de jectie beeldende kunst londjan de Culturele Raad n thans volop bezig met augfiet in elkaar zetten van en manifestatie die de (her)opening van de "aag gaat omlijsten, ziet wel brood in. Ook a Vos, die samen Bruno en nog een angst"v- medewerkster het Buro Culturele Raad vormt, sinds de raad zelf in het niet is verdwenen, heeft, iets van haar oude enthousiasme bewaard. Maria Vos is nog steeds directrice en ze blijft B en W adviseren, ofschoon langzaamaan de grond onder de voeten van het Buro begint te verdwijnen. Wat nu: geluiden in mineur? Geenszins. De laatsten der C.R. bezitten nog een sterk elan en Maria en Bruno vertellen graag over wat er staat te gebeuren. De Waag krijgt veel betere verwarming, prima verlichting en een up to date geluidsinstallatie. De beeldende kunsten en de belangstellende burgerij kunnen er over een paar maanden terecht. Directrice Vos ontvouwt de plannen, boven ten kantore, terwijl beneden vaklieden zich enigszins als bedrijvige katten in een vreemd pakhuis voelen omdat ze binnen een bouwwerk aan het bestraten moeten slaan. „Het voorportaal krijgt iets van een voorhof, met bankjes en planten. Daar kun je zitten en naar buiten kijken zonder dat men je verplicht de drempel van de hardglazen pui te overschrijden. Die pui komt ter hoogte van de toiletten en de opgang naar het kantoor. De deuren naar de Aalmarkt blijven openstaan en iedereen kan naar binnen, het voorgeborchte op, waar men nog kan aarzelen de eigenlijke Waag te betreden, maar inmiddels wordt men al gestimuleerd om door te lopen", verwacht 'Maria Vos, die de voorhof ook ziet als „leuk voor een straatmuzikant bijvoorbeeld, die met z'n gitaar wat wil spelen op dat overdekte pleintje". De lelijke elektrische weegtoestand, die al jaren geen dienst meer doet. verdwijnt. Men ziet uit naar een opkoper. „We zouden alleen willen weten waar die gewichten zijn gebleven die al geruime tijd zoek zijn", aldus de directrice van het Buro. Ze gewaagt ook nog even van een „stoutmoedig plan" aangaande een terras op het fameuze Waaghoofd, tegenover de Waag aan de Nieuwe Rijn, „met zitjes, muziek en zo. Aardig voor de horeca van de Stadsgehoorzaal in zomerse tijden als in de gehoorzaal zelf niet zoveel te beleven valt". Het open kunsthuis de Waag, dat aangenaam verwarmd wordt met radiatoren en vloerverwarming („zodat je lekker naar straattoneel of andere manifestaties kunt kijken", zegt Bruno de Klerk) wordt bij het volk geïntroduceerd met de vierde kunsttentdbnstelling die Triënnale heet; om de drie jaar is het dus zover. Dat wordt de ouverture, van 19 oktober tot 10 november. De Klerk is de motor achter het „centrale gebeuren", die weken. Het middengedeelte van de Waag is dan gevuld- met werk van maximaal honderd beroepskunstenaars uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. De manifestatie wordt educatief begeleid met gegevens over de deelnemende kunstenaars, hun werk en materiaalkeus. Het thema is dan ook „de kunstenaar en het materiaal", geen ratjetoe dus. Door de professioneel wegende kunstenaars, van wie er ongeveer tweehonderd zijn aangeschreven (de vorige Triënnale in '76 trok 90 artiesten en ruim 6000 bezoekers) kunnen alleen beelden, schilderijen en keramiek worden ingezonden want de beschikbare ruimte is beperkt en ook het thema laat geen overschrijding toe. Studenten van de Reinwardt academie, die de Waag willen gaan gebruiken als stage-object, nemen het educatieve deel van de Triënnale alsmede een stukje van de vormgeving voor hun rekening. De Triënnale gaat er tegenaan na de opening door wethouder Schoute- met fanfaremuziek, volksdansgroepen en zigeunerorkest Czardas. De grotere evenementen zijn ingevuld op de donderdagse koopavonden en zaterdagen, als het meeste publiek op de been is. Op het programma staan onder andere een dichtersfestival (Leidenaars, wie dan ook, kunnen uit eigen werk komen voorlezen in wedstrijdverband, verlucht met Nederlandse muziek. Het moeten gedichten over Leiden zijn en men kdn zich daarvoor nu al opgeven bij het Buro Culturele Raad), een schrijversmiddag (lastige jongens, want ze willen doorgaans allemaal voor hun optreden een honorarium ontvangen), een Kijkdoosproject, een jazzsession, een straatmuzikantenfestival en wie wil kan gedichten komen voorlezen uit poëzie albums, zowel kinderen als moeders die nog zo'n verzameling ontboezemingen met plakplaatjes ergens in de la hebben liggen. Dit en nog veel meer in het kader van de vierde Triënnale en de nieuwe geboorte van het onvolprezen Waaggebouw, dat nu pas goed vat op alleman gaat krijgen. Bruno de Klerk gooit nog een visje uit: „alwie in die weken in de Waag iets cultureels wil doen, kan contact opnemen met het Buro, dat dan zal kijken of iets dergelijks in die maand valt in te passen". Dat de Waag opnieuw moge bloeien. Iedere Leidenaar kan daar iets aan doen en mooier kan het niet. In dit verband, althans zo beschouwd, is zeer zeker een fijne uitdrukking van toepassing: wie Waagt, die wint. L ten opname van een meteoor: een kleine vuurbol tegen de achtergrond van yveg- afslJrekkende sterren- twijl °n!J WIE WAAGT, DIE WINT. izen| ïrevr 7 „Het leek wel een vuurpijl van twaalfvijftig", zei de fietser tegen Hans Betlem toen hij zijn vurige waarneming kwam melden. „Dat kan natuurlijk helemaal niet, want een vuurpijl suist omhoog en is gedoofd als-ie naar beneden komt, maar hij bedoelde dat een bijzonder helder licht was", vertelde Hans Betlem mij weer. We hebben het over de vuurbol die in de nacht van dinsdag op woensdag deze week door een fietser werd gezien en waarvan de wielrijder melding maakte bij een kennis die toevallig bij wijze van vrijetijdsbesteding bezeten is van de sector meteoren binnen de astronomie. „Inderdaad", aldus Hans Betlem, „ben ik erg geboeid door die verschijnselen binnen onze dampkring en wat er van de week is gebeurd, daar wil ik het fijne van weten". Hans Betlem is een natuurkundige van 24 jaar die volgend jaar hoopt af te studeren. Hij hakt al een jaar of tien met dat meteorenbijltje en nu is het zelfs zover, dat hij een stichting in oprichting achter de hand heeft: de stichting Dutch Meteor Society, een tak van de Federation of European Meteor Astronomers, waarvan hij een der oprichters was en die in Engeland, België en Nederland met wijd open staande camera's opereert. Op zijn bovenkamer aan de Leidse De Sitterlaan wordt Hans bekwaam geassisteerd door 19-jarige vriendin Jeannette Nievaart, eerstejaars studente Farmacie aan de universiteit hier ter stede. Ze is door Hans aangestoken, als het ware, en verzorgt de organisatorische kant van de onderzoekingen waarmee de aanstaande stichting zich wil opzadelen. Er zijn al bijna honderd lieden die zich het lot van de Dutch Meteor Society hebben aangetrokken, een stuk of veertig leden en verder geïnteresseerde waarnemers. „We willen proberen uit allerlei waarnemingen van meteoren gegevens te verzamelen voor wetenschappelijke instituten. Het gebeurt al gauw, dat iemand die 's avonds laat even de hond uitlaat een vuurbol ziet. Zo is het toch vaak. nietwaar

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5