i. Garantie tot 1992 8ij ontslagkwesties nrgvuldiger met ensen omspringen eidse Vrouwenraad zet lich in voor De Horst rfc CNV tegen verschuiving koopavond naar vrijdag IwlMiamfal LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 >h)CIAAL PSYCHIATER G.G. EN G.D. LEIDEN DR. HIDDEMA: >rtpr©EN Het is gebleken cWni™ensen mC* een bepaal- 1 karakterstructuur een loogd risico lopen om bij ilag met geestelijke en li- lelijke klachten te rea- i. Het ontslag wordt als [vernedering ervaren die mensen extra moeilijk 'erken. De meesten zijn ;evoelig voor op- en ierkingen Ze hebben zwak zelfgevoel, gaan uit de weg en kunnen 195^ meestal moeilijk uiten. zwakke zelfgevoel Kfvjten ze te compenseren zich geheel op het werk rten om op die manier, het leveren van presta- r® de genegenheid te krij- die zij nodig hebben om goed te voelen. Zodoen- n aken zij als het ware ^het werk getrouwd. Als der f ontslag de enige bevre- <TlJ>g en daardoor de steun het zwakke zelfgevoel Midft afgesneden, voelt de ilagene met bovenge- nde karakterstructuur sjg als het ware plotseling Öjn gevoel van minder- ligheid bevestigd. mrdij Dit blijkt uit een onderzoek van Dr. F. Hiddema, hoofd van de afdeling Geestelijke Gezondheidszorg van de G.G en G.D. in Leiden. Hij onder zocht een aantal werknemers die lichamelijke en psychische klachten hadden gekregen na ontslag. De ziekteverschijnse len bij de onderzochten toon den duidelijke overeenkomst. Dit was ook het geval met hun karakterstructuur. Dr. Hidde ma vond dat het ziektebeeld van de ontslagenen sterk doet denken aan dat van mensen die zijn vastgelopen in een rouwproces na de dood van een geliefd persoon. Dit is niet zo verwonderlijk als men be denkt dat het werk bij de on derzochten een overeenkom stige plaats innam. Na het ont-' slag traden psychosomatische klachten op zoals vermoeid heid, prikkelbaarheid, hoof- pijn, maagpijn, overgevoelig heid voor lawaai, hartkloppin gen, angsten en slapeloosheid. De behandeling van dergelij ke personen wordt op twee verschillende aspecten gericht. De angst- en slaapstoornissen moeten dikwijls eerst met me dicamenten worden bestreden om te verhinderen dat ze in een vicieuze cirkel terechtko men. Slecht slapen vermindert immers de weerstand tegen problemen, waaïdoor die de overhand kunnen krijgen, met als gevolg dat de angst- en slaapstoornissen nog meer toe nemen". Dr. Hiddema acht echter de psychotherapeuti sche behandeling in een groep (om de opgekropte emoties los te maken) het belangrijkste. De omgeving vindt dikwijls al lang dat het gezeur van de ge troffene maar eens afgelopen moet zijn. Behalve het uiten van gevoelens dat in de groepstherapie plaats vindt en dat opluchting geeft, moet een poging gewaagd worden de karakterologische eigenschap pen van deze mensen enigs zins te veranderen om alsnog het ontslag te leren verwerken en om hen in gelijksoortige si tuaties weerbaarder te maken. „De vaststelling dat mensen met een ""bepaalde karakter structuur, na een ontslag, meer lichamelijke en geestelijke klachten krijgen dan anderen in dezelfde omstandigheden, heeft niet alleen gevolgen voor de behandeling' maar ook voor het voorkomen van deze pro blemen", aldus Hiddema. "Als bekend is welke mensen een verhoogd risico lopen bestaat de mogelijkheid ze op te spo ren. Het zijn meestal vlijtige, precieze, wat moeilijk contact makende, stille en verlegen personen. Als er ontslagen dreigen, zou men deze mensen bijvoorbeeld met een deskun dige moeten, laten praten over wat er boven hun hoofd hangt. Als de werknemers meer bij de gang van zaken in hun be drijf betrokken zouden wor den, zouden ze eerder en beter weten wat er in hun bedrijf gaande is en dan zouden ze be ter op eventuele ontslagen zijn voorbereid, doordat ze dan de kans krijgen hun bezwaren kenbaar te maken. Ook de re denen van ontslag zouden dan beter bekend zijn, zodat de werknemer aan het idee kan wennen dat hij op een zijspoor kan worden gezet. Het ontslag is voor velen een grote kren king, omdat ze Vaak meer dan hun best hebben gedaan om maar waardering te krijgen. Ze durven geen nee te peggen als van hen steeds meer wordt „Er wordt te lang en te snel met de valiumpot rondge gaan". gevraagd. Dit heeft direct te maken met niet verwerkte ge voelens uit de jeugd. Toen was het de angst als kind afgewe zen te worden opidat de ou ders het hun liefde onthielden, als het kind niet presteerde wat de ouders wilden. Het niet boos durven worden, het niet kunnen uiten van de kwaad heid over het ervaren onrecht heeft dikwijls een depressieve stemming ten gevolge", aldus de sociaal psychiater van de G.G. en G.D. in Leiden. „Er zou in veel gevallen wat zorgvuldiger met de werkne mers mensen moeten worden omgesprongen, vooral als het om ontslagkwesties gaat, maar ook als blijkt dat bepaalde si tuaties in het bedrijf spannin gen oproepen. De geschetste problemen hangen nauw sa men met het feit dat het in onze maatschappij een gewaar deerd verschijnsel is als ie mand veel presteert. Als men selijk geluk boven prestatie drang wordt gesteld, dan zou het wel eens kunnen zijn dat het huidige maatschappelijke bestel daaraan niet kan voel- doen. Een „gezond" bedrijf in economisch-financieel opzicht hoeft nog geen gezond bedrijf te zijn in de zin van intermen selijke relaties. Wat het ont slag betreft is vroegtijdige be geleiding van werknemers met geooemde karakterstruc turen wenselijk. Nog te vaak komen deze mensen te laat op de juiste plek terecht en nog te vaak wordt er te snel en te lang met de valiumpot rondge gaan aldus Hiddema. SYLVIA VAN LEEUWEN iEIDEN De Leidse centrale van het De dienstbond van het CNV voor winkelperso- sisE INV is een tegenstander van de verschui- a ring van de koopavond in Leiden van don- '°°cjerdag- naar vrijdagavond. Dit deelt de fótynd mee aan de Kamer van Koophandel ma j Fabrieken voor Rijnland die het CNV advies over deze zaak heeft gevraagd. neel heeft te kennen gegeven in principe tegen koopavonden te zijn. Dit in verband met het feit dat nog steeds op zaterdag door het win kelpersoneel moet worden gewerkt. De koopavond is evenwel een realiteit, waar ook de vakvereniging rekening mee moet hou den. Wel is de dienstenbond van mening dat het aantal koopavonden zo beperkt mogelijk moet blijven. Zij ziet de noodzakelijkheid van verschuiving van de koopavond in verband met feestdagen niet in. Toch wordt in verschil lende gemeentes aanstalten gemaakt om de koopavond te verplaatsen naar vrijdagavond. De plaatselijke centrale van het CNV vindt een verschuiving naar de vrijdagavond van de koopavond onverantwoord. In haar brief wijst de centrale erop dat hiermee het personeel juist in de weekeinden te veel wordt belast. „Wanneer er toch een verschuiving van de koopavorid moet plaatsvinden (mag) hiervoor niet de vrijdagavond van toepassing zijn", al dus het advies van de centrale. Fietsestafette Vanaf de Dam in Amsterdam gaat zondag 26 augustus om tien uur een fietsestafette van start. De estafette is bedoeld als een demonstratie tegen bewapening. Deel nemers aan de fietsestafette die op zondag 26 augustus ook in andere landen wordt gehouden, kunnen zich za terdag om half een vervoegen bij het station Leiden. Indien voor overnachting gezorgd moet worden moet even naar tel. 154428 gebeld worden. Drievliet Speeltuinvereniging Prinses Beatrix sluit morgen haar zo merseizoen af met een bezoek aan de speeltuin Drievliet in Rijswijk. De deelnemertjes vertrekken om tien uur van af de speeltuin aan de Schubertlaan. De kosten bedragen drie gulden voor leden van de speeltuinvereniging en vijf gulden voor niet-leden. De kinderen zijn rond vijf uur 's'middags weer terug. Vrijwilligers (I) De Vrijwilligerscentrale geeft het komend seizoen weer een aantal cursussen voor vrijwillige hulpverle ners. In deze cursussen wordt aandacht besteed aan de vaardigheden die van belang zijn om als vrijwillige hulpverlener goed te functioneren. Daarbij zal bijvoor beeld worden nagegaan welke mogelijkheden en moei lijkheden er aan het voeren van een gesprek vastzit ten. Ook het luisteren naar de ander zal veel aandacht krijgen. Vrijwilligers (II) Iedereen die zich in georganiseerd verband al als vrijwilli ger bezighoudt met hulpverlening kan aan de cursussen deelnemen. Tevens staat de cursus open voor hen die se rieus belangstelling hebben om in de toekomst vrijwilli gerswerk te verrichten. Men kan zich inschrijven voor een cursus op dinsdag-, woensdag- of donderdagavond. Een maal per week is er een bijeenkomst gedurende twee uur (van acht tot tien uur). In totaal neemt de cursus veertien avonden in beslag. Gestart wordt in de week van 10 sep tember. Aan deelname aan de cursussen zijn geen kosten verbonden, wel wordt verwacht dat de gehele cursus wordt doorlopen. De Vrijwilligerscentrale houdt vrijdag p" september open huis vanaf acht uur in het pand aan de Langegracht 246a. Belangstellenden kunnen dan informa tie krijgen over de cursussen. Informatiemark t De Progressieve Vrouwen Organisaties P.V.O. in Lei den organiseren 15 september een informatiemarkt voor vrouwen op het Stadhuisplein. Het thema van de markt is „Vrouwen en gezondheid(szorg). Aandacht zal worden besteed aan het vrijwilligerswerk binnen de gezondheiszorg, vrouwen en psychiatrie, gezinsver zorging en kraamhulp, arbortus, voorbehoedsmiddelen en steralisatie, werken binnen de gezondheidszorg en preventieve gezondheidszorg. De groep Vrouwen wit boek Leiden houdt op de markt een enquête. Met de uitslag van de enquête wil de groep een lijst samen stellen van alle hulpverleners voor vrouwen in Leiden en omgeving. De markt begint om tien uur. Verschil lende vrouwengroepen zullen de markt muzikaal op luisteren. 's A vonds is er ter afsluiting een feest in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a vanaf negen uur. EN De sektie maat- ippelijke dienstverle- J van de Leidse Vrou- a ^'fraad wil zich inzetten Ja;i de school voor kinde- Reccmet relatieproblemen lentaHorst" in Leiden. Het tebadoigebouw van „De aazif aan de Hoge Mors- 93 brandde in februari van 16.15 jaar af. Het in de school ezige speelmateriaal daarbij verloren. Daar twoord speelgoed voor kinderen van groot be is, willen alle bij de Vrouwenraad aange- :n vrouwenorganisaties gulden bijeenbrengen, f de aanschaf van een "^lobject op het speelplein de school. Zij doen dit iet kader van hun activi- mJk voor het Jaar van het I vrouwen richten een jtt in waar allerlei spullen te koop worden aangeboden. Die markt staat van vrijdag 7 september tot en met zondag 16 september in de Groenoord- hallen, waar op dat moment de „Leidato" wordt gehouden. De vrouwen hebben daar een stand, waar zij boeken, kleed jes, kleine meubeltjes, servies goed,. glaswerk, enz. te koop aanbieden. Veel spullen zijn door vrouwenverenigingen aangeleverd. Ze staan nu op geslagen in een kamer in het bejaardentehuis „Op de Waard" aan de Kaarsenma kersstraat in Leiden. Nog steeds stromen goederen voor de markt binnen. De ieden van de Leidse vrouwenraad, maar ook anderen, sorteren wat wel en niet bruikbaar is voor de verkoop. Ook me vrouw de Jóng in Oegstgeest heeft al een aardige lading boeken en ander spul binnen gekregen van de vrouwen uit Oegstgeest. Behalve de ver koop van de opgehaalde spul len zullen deze ook hun zelf gemaakte Jaar-van-het-Kind stroopwafels te verhandelen. De kinderen en leerkrachten van de school De Horst" zijn erg gelukkig met het initiatief van de Leidse Vrouwenraad. „Na de brand hadden we alle maal het gevoel alleen te staan. Natuurlijk, alles was verzekerd en we waren al met de bouw van een nieuwe school aan de Franchimont- laan bezig, maar dat zijn alleen materiële zaken. Voor het in de oude school gevestigde to neelgezelschap „Achalay" werden gelijk allerlei hulpak- ties op touw gezet. Natuurlijk geheel terecht en we zijn ook blij dat dat is gebeurd, maar wat morele steun konden we toen ook best gebruiken. De onderzoeken die we de afgelo pen jaren hadden gehouden Ie dames van de Leidse Vrouwenraad in het „Huis op de Waard", tussen de die op de Leidato worden verkocht. zijn met de brand allemaal in vlammen opgegaan. De dieren die de kinderen in de school hielden zijn omgekomen. Dat zijn zaken die niet met geld goed te maken zijn", aldus het hoofd van de school, de heer A.L. Kimpel. Met de steun die de Horst van de Leidse Vrouwenraad on dervindt voelt de school zich eigenlijk min of meer door de dames geadopteerd. „De markt die de vrouwen tijdens de Lei dato zullen houden is niet hun eerste gebaar. Ook al bij de o- pening van ons nieuwe ge bouw kregen we bloemen en planten ter decoratie van de school en zij zorgden voor nieuwe dieren voor de kinde ren", aldus de heer Kimpel. „Spel is onontbeerlijk voor de ontwikkeling van het kind. Het speelobject op het pleintje is daarom van groot belang. Al ons geld is gaan zitten in het interieur van de nieuwe school. We zijn erg blij dat we met de steun van de Leidse Vrouwenraad iets op het nu nog kale schoolplein kunnen realiseren". Het speelobject dat op het pleintje voor de school komt te staan en waar de kinderen tus sen de middag en in het speelkwartier op kunnen spe len, is een ontwerp van Huub van der Wijngaard. Voor dit ontwerp heeft het rijk subsidie beschikbaar gesteld in het ka der van de 1 procent regeling. In deze regeling wordt door het rijk een subsidie van 1 procent van de nieuwbouw- kosten verleend door het ver vaardigen van een kunstob ject. Het geld dat daarmee ver kregen wordt, is echter niet voldoende voor het ontworpen speelobject bij de school. De rest van het benodigde geld willen de vrouwen van de Leidse Vrouwenraad bijeen brengen. Wie de Leidse Vrou wenraad wil helpen kan dat doen door eens op zolder of in kasten te kijken of er nog din gen liggen die misschien voor anderen van nut kunnen zijn en dit te brengen naar het „Huis op de Waard" aan de Kaarsenmakersstraat in Lei den of naar mevrouw de Jong aan de Hofbrouckerlaan 2 in Oegstgeest. Goederen worden eventueel ook opgehaald. Hiervoor kan men tel. 150928 bellen. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3