Nog geen eens- gezindheid omtrent het fenomeen doping Heineken wenst alle bezoekers van het rereldkampioenschap Wielrennen het actiefste peleton, e hardnekkigste achtervolgingen, degedurfdste emarrages, de koppigste kopgroepjes, de minste uitvallers, e edelmoedigste knechten, de spannendste prints en dat hun favoriet maar winnen mag. Theo de Rooij blijft amateur fulp voor Paktakor Tennis- circuit kan doorg aan Tennisvereniging verzet zich tegen hogere tarieven Sportwereld ■'NAQRT LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 Theo de Rooij (links) heeft van hem, bezig met een Stamsnijder. Willem Peeters betrapt op fraude (Van onze verslaggever) VALKENBURG Wil lem Peeters, één van de voor de Belgische ploeg gekozen profwielrenners voor het wereldkampi oenschap op de weg, zal zondag niet kunnen star ten. Op 15 augustus heeft hij, na in de zogenaamde B-klassieker de Grote Prijs van Lessen als eer ste te zijn geëindigd, bij de dopingcontrole frau de gepleegd. Niet zoals vorig jaar in de Tour de France zijn land genoot Michel Pollentier deed met een peertje on der de arm, maar gewoon door een flesje met urine bij zich te dragen. De dok ter ontdekte dat er iets niet pluis was omdat de urine niet de normale temperatuur had. Peeters werd derhalve wegens fraude gepakt. Zijn straf: een onvoor waardelijke schorsing van drie maanden, negentig duizend Belgische francs boete en niet starten in Valkenburg. Als zijn ver vanger is inmiddels Jos Jacobs aangewezen. Het* optreden van Peeters is vooral zo onbegrijpelijk, omdat hij op de genoemde datum al zeker was van een plaats in de Belgische formatie voor het wereld kampioenschap. 1.775,50 ontvangen; vierdf? prijs; 8.764 winnaars, die elk 44.00 ont vangen; vijfde prijs: 19.404 winnaars, die elk 19,80 ontvangen. Jackpot voor a s. zondag; 99.997,13. Toto 33 van zondag 19 augustus: Prijzenbedrag: 173.859,03; inleg: 366.019,00; eerste prijs: 62 winnaars, die 'elke bruto 1.121,60 ontvangen; tweede prijs: 1066 winnaars, die elk 40,70 ontvangen; derde prijs: 7605 winnaars, die elk 8,00 ontvangen. Toto gelijk 33 van zondag 19 augus tus: Prijzenbedrag: 27.647,38; inleg: 58.205,00; eerste prijs: geen win naars, een vijfde deel gaat naar de jackpot van zondag a s., de rest is ge lijkelijk verdeeld over de tweede tot èn met vijfde prijs; tweede prijs: geen winnaars; een vierde deel gaat na^r de jackpot van zondag a s., de rest is gelijkelijk verdeeld over de derde tot en met vijfde prijs; derde prijs: 8 wih- naars, die elk 928,70 ontvangen; vierde prijs: 347 'winnaars, die elk 33,30 ontvangen; vijfde prijs: 182 winnaars, die elk 33,30 ontvangen. Jackpot voor a.s, zondag: 2.591,94. tot haar standpuntbepaling is gekomen. „Onze mening is, dat de commissie met bijzon der weinig feitelijkheden het pad van b en w en de raad kiest. Het verbaast ons in hoge mate, dat ondanks het feit, dat wij,op een aantal essentiële punten gelijk krijgen de com missie toch tot de conclusie komt dat het geheel onge grond moet^worden ver klaard", zo stelt de heer Klaas- sen. Hij vindt het verder maar een vreemde zaak. dat de com missie de bewijslast op de schouders van de vereniging heeft gelegd. Hij wijst daarbij op een uitspraak van de com missie, dat hoewel het college van b en w op het punt van overleg in gëbreke is gebleven, de vereniging niet aanneme lijk heeft weten te maken dat verder overleg tot een andere beslissing zou hebben geleid. Werkelijk te dol maakt de commissie het in de ogen van voorzitter Klaassen in de be handeling van de klacht, dat de tennisclub niet gelijk wordt behandeld als alle andere ver enigingen met buitensportac commodatie. De commissie _JSKOU Het leidende sportcomité van de Sowjet |ie heeft de voetbalclub Paktakor uit Tasjkent de pende hand geboden. Vorige week kwamen bij een ïgtuigongeluk alle spelers van de selectie voor het team om het leven. t comité heeft nu onder meer bepaald, dat Paktakor de ste driejaar niet uit de hoogste voetbalklasse kan degra- ren. Voorts werden de transferbepalingen voor Paktakor [soepeld, zodat het gemakkelijker is geworden om spe- p van andere clubs aan te trekken. rigens zijn de namen van de spelers en officials, die op I naar Minsk de dood vonden, toen twee vliegtuigen te- I elkaar botsten, nimmer bekendgemaakt. Het zou om fcntien personen gaan en trainer Oleg Bazilevitsj be- pde niet bij de groep. IAAG Lotto 33 van afge- ■«ondag heeft geen winnaar eerste prijs opgeleverd. De efinaars van de tweede prijs n nu ruim 22.000 gulden ik toto gelijk kende geen an de eerste prijs en tweede prijswinnaars, ersonen komen in aanmer- de derde prijs. In toto 33 eerste prijs gedeeld door kkigen, die nu elk 1121,60 j^pntvangen. "taten van lotto, toto en toto ;ch r f to en toto zondag 19 augustus: ledrag: 1.428.530,20; inleg: 432,00; eerste prijs: geen win- een vijfde deel van de eerste naar de jackpot van zondag ■est is gelijkelijk verdeeld tweede tot en met vijfde i, die elk bruto AMSTELVEEN Het ten- niscircuit met de profs Björn Borg, Roscoe Tanner, Tom Okker, Ilie Nastase en Tim Gullikson dat gepland stond tussen 2 en 7 oktober, gaat door. Het evenement stond op het punt te verdwijnen, omdat de sponsors zich hadden terugge trokken. De orgarrisatoren Sweitze Roffel en Frans Steur vonden echter op tijd een nieuwe geldschieter.- De vijf toptennissers, van wie Borg en Tanner in de laatste Wimble- tonfinale stonden, spelen tus sen 2 en 7 oktober in verschil lende plaatsen in Nederland. Het circuit is reeds goedge keurd door de internationale tennisfederatie. Ook de KNLTB zal naar verwacht zijn medewerking verlenen. Vorig jaar, toen er nog met acht man werd gespeeld die in twee groepen het land rond reisden, was dit niet mogelijk, omdat de organisatoren onbedoeld een niet-vrije week hadden genomen. Ditmaal is daar wel rekening mee gehouden. Het prijzengeld is voorts niet on aanzienlijk verhoogd. Was het vorig jaar 100.000 dollar voor een veld van acht, nu is er 125.000 dollar beschikbaar voor vijf. Björn Borg: In oktober naar Nederland. IN LEIDERDORP LEIDERDORP Het bestuur van de Leiderdorpse Tennis club „De Munnik" legt zich niet neer bij het negatieve ad vies dat de commissie beroep en bezwaarschriften heeft uit gebracht inzake het door de tennisclub ingediende be zwaarschrift tegen de nieuwe tariefstelling. Dit verklaart voorzitter Bert Klaassen. Zoals bekend was de tennisve reniging in verbet gekomen te gen een besluit van de ge meenteraad de tarieven voor de tennisaccommodatie aan de Hoogmadeseweg kostendek kend te maken. Voor ingewij den zal het standpunt van de commissie, dat het bezwaar schrift van „De Munnik" on gegrond moet worden ver klaard, niet als een verrassing zijn gekomen. Tijdens de open bare behandeling op 13 juni werd al duidelijk, dat het be zwaarschrift bij de commissie beroep- en bezwaarschriften en haar (waarnemend) voor zitter mr. B. K. Olivier niet veel kans van slagen had. Voorzitter Klaassen heeft wei nig goede woorden over voor de wijze waarop de commissie stelt op dit punt in haar advies aan het college, dat de tennis club in geen enkel opzicht heeft aangetoond welk belang de club erbij heeft dat de ge meente ook bij andere sport verenigingen het kostendek kende tarief als norm voor de huur neemt. Klaassen: „Dat is de zaak op zijn kop zetten. Wij Hebben er geen enkel belang bij andere verenigingen op ho gere tarieven te drukken. Ons belang is alleen, dat wij op de zelfde manier worden behan deld". Het bestuur van „De Munnik" zal zich nog met een gedetailleerd commentaar tot het college en de raad wenden. Gisteravond zou daaraan d<" laatste hand ,worden gelegd. Door de vakantie is men enigszins in tijdnood gekomen. De gemeenteraad zal maandag 27 augustus een uitspraak over het bezwaarschrift van „De Munnik" doen. De heer Klaassen wil nog niet al te zeer vooruitlopen op de verdere stappen die de tennis vereniging zal gaan nemen wanneer de raad het advies van de commissie beroep- en bezwarschriften overneemt. Hij laat dit afhangen van he< verloop van de raadvergade ring. AMSTERDAM De buiten gewone algemene ledenverga-' dering van de hockeyclub Amsterdam heeft besloten dat in het Wagenerstadion te Am stelveen een kunstgrasveld aangelegd zal gaan worden GENUA Giuseppe Meazza, sterspeler van het Italiaanse voetbalelftal in de jaren dertig, is in een ziekenhuis tee Genua op 69-jarige leeftijd overleden. ORLANDO Een Ameri kaanse B-ploeg heeft de En gelse zwemploeg met 124 tegen 100 punten verslagen. De ze ventienjarige Amerikaanse Sue Walsh zwom op de 100 ROTTERDAM Tijdens dc Europese kampioenschapper kunstrolschaatsen is het on derdeel paarrijden gewonnen door de Italiaanse combinati» Fernanda Manca en Gugliel mo Pistocchi. Het Nederlands* koppel Monique Noten er Tonny Bressers eindigde ah Liende. juist. Deze kring wekt ten onrechte het aanzien van au toriteit en deskundigheid, terwijl het een vereniging is, waar ook bijvoorbeeld apo thekers, fysio-therapeuten, tand- en dierenartsen lid zijn. Het zou beter zijn ge weest, wanneer dat bestuur direct met ons in contact zou zijn getreden." Overigens laat dr. Schatten berg er geen twijfel over be staan, dan zijn commissie uit eraard tegen het gebruik van doping gekant is. „Tegen het gebruik in het algemeen van i be-l kol VlaarjKENBURG De ver- g rond alles wat te heeft met het feno- doping is ook in ons compleet De vooral el te.de affaire Joop Zoete- pro-i, hij werd positief be ssen,en na een door zijn arts nsenteschreven medicament bin-pben gebruikt heeft, ge- discussie heeft t wijjnieuw hoogtepunt be- ijve.L Ongevraagd heeft de eenhiging voor sportgenees- traatle namelijk een commu- i zei uitgegeven, waarin hap-ijebruik van doping in zelffe vorm dan ook ontoe- din-|aar wordt geacht. Even nor-vraagd heeft de Medi- s re- Wielerkring Nederland laten horen. Deordt gesteld dat anabole ter- n, ook in lage dosering, moeten worden als van itieverhogende middelen larom als doping dienen orden aangemerkt. De elijke neveneffecten, indt anabolen veroorzaakt van|olgens dit bericht op zich ver-Hen genoeg om deze stof- scheklleen op strikt medische istusfatie voor te schrijven, szig-ens het bestuur van de Buw.bche wielerkring vallen des-jtting en vermagering niet r deze niedische indicatie, ordt benadrukt dat Joop tmelk niet verantwoorde- ,n worden gesteld voor olgen van een behande- lie hem door een medicus idviseerd. iedische wielerkringbes- :rs gaan echter nog ver in het communiqué staat: :n de uitlatingen via de idaan door officiële ver- 'oordigers van de Ko- ijke Nederlandse Wielre- 'waarin de indruk wordt ;t dat anabolen ten on- als dopingmiddelen worden aangemerkt, ihet ons gewenst dat van L 'e van de Medische Com- van de KNWU een offi- standpuntbepaling ten :n van doping in het al- in en van anabolen in Doping mag dan kwalijke gevolgen voor de conditie van de wielrenners hebben, een Limburgse vlaai gaat er kennelijk wel in. Hennie Top (voorgrond), lid van de Neder landse damesploeg, vierde gisteren haar verjaardag hetgeen uiteraard niet vergeten mocht worden. Haar ploeggenotes boden haar dan ook een plaatselijke lekkernij uit Valkenburg aan. het bijzonder op korte termijn wordt geformuleerd". Kanttekeningen Het zijn krasse opmerkin gen, die door de voorzitter van de medische commissie van de KNWU, dr. Schatten berg, van de volgende, kant tekeningen worden voor zien. „Het is ongetwijfeld goed bedoeld wanneer er om een stellingname wordt ge vraagd, maar wat de Medi sche Wielerkring Nederland -waarvan ik overigens zelf ook lid ben - doet, is niet medicamenten om de prestatie te verhogen. Het is echter geen eenvoudige materie. Het middel dat Joop Zoetemelk is toegediend valt volgens de me dische ethiek onder doping, maar juridisch niet. Ik kan nog een voorbeeld geven. In de Ronde van Tsjecho Slowa kije werden recentelijk als laatse redmiddel aan Ad Wij- nands enkele druppels opium gegeven om hem van zijn di- arrhee af te helpen. Opium staat op de lijst van verboden stoffen, maar toch is het toe dienen van deze stof onder deze omstandigheden verant woord geweest". Duidelijk is dat de dopingpro- blematiek velen bezijE! houdt. Ook staat vast dat een opios- sing nog lang op zich zal laten wachten. Niet alleen omdat het bestrijden van dit kwaad geenszins eenvoudig is, maar ook omdat de inzichten van een aantal belangrijke betrok kenen nog al verschillen. Wie bijvoorbeeld gisteren in Maas tricht de vergadering heeft bij gewoond van de medische commissie van de UCI, heeft kunnen constateren dat ook op dit niveau bepaald nog geen eensgezindheid bestaat. Belangstelling Even onthullend is de gerin ge belangstelling voor dit soort bijeenkomsten. Een vergadering, die is aange kondigd met de mededeling, dat over anabole steroiden zou worden gesproken; ploegleiders, renners en ook de meesten van de bij de ver schillende landenploegen werkende artsen schitterden door afwezigheid. Het weg blijven van de renners kan nog enigszins worden begre pen. Uiteindelijk moeten zij zich concentreren op de titel strijd en het is dan nu be slist niet nuttig te verne men, hoe het lichaam op een aantal dopingprodukten rea geert. Dan wel, wat de ge volgen zijn yan dat gebruik. Aan de andere kant moet wel worden opgemerkt, dat deze vergadering van de Medische Commissie van de UCI mede omdat bijvoorbeeld niet is ge sproken over zaken als verbe tering van de controle, het uit sluiten van fouten en het niet ingaan op de gevaren die kle ven aan het nemen van over doses vitamines geen succes is geworden. Het door de KNWU in de middaguren gehouden symposium, waar verschillen de inleiders een aantal medi sche aspecten van de wieler sport hebben belicht, was aan merkelijk interessanter. PETER VAN PUTTEN (Van onze verslaggever) GELEEN „De plannen om beroepsrenner te worden zijn voorlopig definitief van de baan. Ik heb Rini Wagtmans medegedeeld dat hij nog een poosje op mij kan rekenen". Deze verrassende uitspraak deed Theo de Rooij gisteravond in het trainingskamp te Geleen, waar hij zich samen met de andere Nederlandse coureurs voorbereidt op het wereld kampioenschap om de individuele wegtitel bij de amateurs. Het 22-jarige onlangs aan de Utrechtse LEAO afgestudeerde talent is daarmee teruggekomen op eerder in een opwelling gedane uitlatingen. Zelfs het eventueel veroveren van de re genboogtrui zal hem niet meer van gedachten doen verande ren. „Er zijn tot nu toe alleen maar contacten met DAF Trucks ge weest. Fred de Bruijne heeft me verteld dat er twee plaatsen in zijn ploeg vrij zijn. Daarvoor komen zeven gegadigden in aan merking. Ik heb over dit alles nog eens een beetje gepiekerd en besloten voorlopig maar amateur te blijven. Misschien haal ik zelfs de Olympische Spelen nog wel". Inmiddels concentreert Theo de Rooij zich volledig op de ko mende strijd. De inspanningen van de honderd kilometer ploe gentijdrit zijn goed verwerkt, de woensdag geleden nederlaag doet geen pijn meer. „Die Oostduitsers zijn verder dan wij. Ze hebben speciaal materiaal en doen misschien dingen die wij niet zouden durven. Ik richt me nu helemaal op de wedstrijd van za terdag. We zullen er meteen invliegen om het kaf van het koren te scheiden. Er zijn bij deze kampioenskoersen altijd veel „India nen" die het risico voor valpartijen groot maken". Het feit dat hij moet starten met de last van het favoriet zijn, doet Theo de Rooij weinig. „Ik ben niet bang om af te gaan. Als zoiets gebeurt, begrijpen de mensen het toch niet. De achtergronden blijven vaak onbekend. Ik ben daarom gewoon van plan mijn eigen koers te rijden en dan zien we wel hoe ver ik kom". Hij beseft overigens wel dat de con currentie hem sterk in de gaten zal houden. Nuchter constateert hij: „De Russen hebben jarenlang eigenlijk ook met dat probleem gezeten. Misschien kunnen zij nu eens op hun beurt van de situatie profiteren. Ofschoon, echt daarin gelo ven doe ik toch niet. De grootste tegenstand zal dan komen van de Belgen Van Holen en Claes, van Richard Trinkler en Gilbert Glaus, terwijl er ook rekening mee moet worden gehouden dat Jos Lammertink een vooraanstaande rol zal spelen." voorlopig het professionele wielrennen afgezworen. Rechts spelletje Mens erger Je niet, Jos Lammertink en Hennie

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13