;sralestijnen-resolutie vandaag in stemming Khomeini dreigt leger bij weigeren van orders China overweegt combinatie vrije en geleide economie Libanezen ontwapenden Nederlandse militairen OUNG STAAT KLAAR MET VETO Ontwikkelingshulp aan Antillen moet eindig" zijn Communisten VS willen naasting oliemaatschappijen Balten eisen recht van zelfbeschikking Talbot rijdt alleen op thee UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 EW YORK Vandaag zal de Veilig- eidsraad spreken over de vannacht, ia de verdaging van het debat van gis- PM era vond ingediende ontwerpresolutie "*)ver de Palestijnse rechten. Het ont- rerp wil voor de Palestijnen het recht an zelfbeschikking, nationale onaf- Q ankelijkheid en soevereiniteit en het «echt om terug te keren naar de eigen aardsteden of anders schadeloosstel len nS- De ontwerpresolutie, ingediend .joor de vertegenwoordiger van Koe- niei a's, reit, steunt de resoluties 242 en 338 van n ac iraël erkennen, maar eist tevens dat n je Palestijnen als volwaardige partner rdei /orden betrokken bij het zoeken naar ver|en volwaardige en duurzame vrede in lz v et Midden-Oosten. B< :enqlet debat e Veiligheidsraad die het bestaan van de Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad is rond middernacht door voorzitter Andrew Young verdaagd tot vrijdagmiddag vijf uur Nederlandse tijd. Young zei aan te nemen dat het van daag tot een stemming zou komen en dat hij klaarstaat met een veto tegen een reso lutie die een Palestijnse soevereine staat eist. Over dit veto filosofeerde Young: „Ik ben erg gerust over het resultaat, wat het ook is. Het diplomatieke proces is een vreemde en mooie zaak. Wat er vanavond ook gebeurt, morgen gaan we verder". Hij zei dat het Amerikaanse doel, een algeme ne vrede'in het Midden-Oosten, klopte met het standpunt van de Arabische we reld en Saoedi-Arabië in het bijzonder. „Wij mogen verschillen ten aanzien van de tactiek op dit ogenblik, maar we heb ben geen moeilijkheden ten aanzien van doel en doelstelling". PLO-waarnemer Terzi had tijdens het de bat verklaard „het principiële en moedige standpunt" van Young te prijzen, maar hij had harde woorden voor de Amerikaanse regering. Young aansprekend als „de voormalige ambassadeur" zei Terzi: „Uw ontslag is het symbool van een van de ergste geestelijke vervolgingen". Acht voorgaande sprekers waren het op een punt eens geweest: dat duurzame vre de in het Midden-Oosten moet terugke ren. Egypte had zich uitgesproken voor aanvaarding van de resolutie die de Pale stijnse rechten erkent, en voor volledige terugtrekking van Israël uit alle in 1967 bezette gebieden. De Israëlische afgevaar digde Blum zei dat de onderhavige proce dure in de Veiligheidsraad paste in het kader van de „stelselmatige campagne die is ontketend door hen die de vrede in het Midden-Oosten verwerpen". Andrew Young (r) voor het debat van gisteren in overleg met de Israëlische vertegen woordiger Yehuda Blum. TEHERAN De ayatollah Khomeini heeft gisteren de Iraanse strijdkrachten gewaarschuwd, dat zij het risico lopen om voor revolutionaire rechtbanken te worden gedaagd, als zij weigeren orders uit te voeren. De waarschuwing vormt een nieuwe bevestiging, dat manschap pen van het geregelde Iraanse leger in verzet zijn gekomen tegen Khomeini. Betrouwbare bronnen in Koerdistan zeg gen, dat enkele eenheden geregelde troe pen weigerden te worden ingezet tegen Koerdische opstandelingen. Zij zouden de strijd voornamelijk hebben laten voeren door revolutionaire miliciens. Intussen leveren regeringstroepen en Koer den de zwaarste strijd sinds tien dagen in de stad Saqez in het westen van Iran. In bloedige gevechten hebben leger en revolu tionaire garde de steden Sanandaj, Paveh en Keranstjah weer onder controle weten te krijgen en richten zij zich nu op belang rijke Koerdische steunpunten als Saqez en Mahabadn. dische handen. Volgens Koerdisché krin gen was het leger tot dicht bij de stad opge rukt, maar moest het Urter terugtrekken op verdedigingsstellingen. De stad, die veertig duizend inwoners telt, wordt ook hevig be stookt door Iraanse helicopters. Saqez was gisteravond nog steeds in Koer- Mocht het lukken de voornaamste haarden van Koerdisch verzet vast in handen te krijgen, dan zullen de Koerdische verzets strijders zich zeker terugtrekken in de ber gen. die moeilijk toegankelijk zijn voor een geregeld leger. Waarschijnlijk zal de strijd in de bergen dan ook worden gevoerd door de revolutionaire garde, maar niemand weet precies hoeveel gardisten van Kho meini er actief zijn in het gebied. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ontwikke lingshulp van Nederland eijaan de Nederlandse Antillen an moet „eindig" zijn, maar op ;ogjdit moment valt helemaal dqniet te overzien wanneer het d Dl— Dijkje breekt: A12 onder water LEIDSCHENDAM Een breuk in dijkje rond opge- pomt grondwater heeft er gisteravond rond kwart voor acht voor gezorgd, dat een deel van rijksweg 12 bij verkeersplein Leidschen- dam ongeveer twee en een halve centimeter onder wa ter kwam te staan. Het verkeer ondervond veel hinder van het water, er kwam een file te staan van on geveer drie kilometer. Na drie werken was het gat in de dijk gedicht, het water van de weg verdwenen en kon het verkeer weer gewoon verder [rijden. De oorzaak van de dijkbreuk is nog niet bekend. tijdstip van beëindiging van deze hulp gekomen zal zijn. Dit zei prof. H. Hoetink, voor zitter van de Nederlandse sec tie van de z.g. gemengde Ne- derlands-Antilliaanse commis sie, gisteren bij de aanbieding van het rapport over de econo mische ontwikkeling van de Antillen in Den Haag. Hoetink sprak de verwachting uit dat het lijvige ralpport di- rekt door de beide regeringen en parlementen in studie ge nomen zal worden. Hij neemt aan dat ook de Antillianen de voor dit rijksdeel moeilijke aanbevelingen (waaronder de sanering van de overheidsfi nanciën) zullen willen uitvoe ren. In het bijzonder benadrukte Hoetink de noodzaak van een ambtenarenstop waardoor aan de excessieve uitbreiding van het ambtelijk apparaat op de Antillen een eind komt. Hoetink weigerde als commis sievoorzitter een prognose te geven voor het tijdstip waarop de Antillen onafhankelijk kunnen worden. Zuiver privé zei hij voorzichtig: „Pas over vijf a tien jaar." Maar ook dan heeft de jonge staat nog grote behoefte aan enigerlei band metNederland, bijvoorbeeld in de Gemenebestvorm. Pompeji Vandaag is het 1900 jaar geleden, dat de stad Pompeji met Herculanum en Stabia bij een uitbarsting van de vulkaan Vesuvius werd verwoest. Achttienduizend mensen werden begraven onder een regen van vuur, zwavel, lava, as en puin. De gebeurtenis wordt van een beklemmende actualiteit bij het zien van deze familie, die werd verrast in de slaap. Het is voor het eerst, dat deze tijdloze herinnering wordt getoond. Aanvallen op basis in Zambia SALISBURY Zimbabwe/R- hodesië heeft bekendgemaakt dat zijn lucht- en grondstrijd krachten nog zes aanvallen hebben uitgevoerd op ver meende bases van het Patriot tisch Front in het naburige Zambia. Het schijnt om een van de meest geconcentreerde acties te gaan tegen bases van volgelingen van Joshua Nko- mo, minder dan drie weken voor deze zal deelnemen aan de conferentie in Londen over de toekomst van Rhodesië. Omgekomen in eigen brand OTTAWA In een zelf aan gestoken bosbrand in de wil dernis in de Canadese provin cie Ontario, zijn zeven jonge ambtenaren van het ministe rie voor bodemschatten omge komen. De drie vrouwen en vier man nen, van wie zes nog studeer den, hadden in het houthak- kersgebied op 300 km. ten noorden van Lake Superior de sporen van kaalslag willen op ruimen. Twintig minuten na dat zij het vuur hadden aange stoken, sloeg de wind om en werden zij door de vlammen ingesloten. In Canada is het afbranden van kaalslag norniaal. Daar mee worden ongewenste bran den in de droge resten van ge velde bomen tegengegaan en wordt bovendien de bodem vrijgemaakt voor nieuwe aan plant. PEKING Om de produktie beter af te stemmen op de behoeften van de bevol king overweegt China zijn geleide econo mie te combineren met een vrije-markt- economie. Dit heeft de Chinese vice-pre mier, Li Xiannian, gisteren gezegd tegen journalisten. Volgens hem moeten fabrie ken en bedrijven kunnen concurreren om zowel in het binnen- als in het buitenland een aanvaardbaar produkt op de markt te kunnen brengen. „Vaak hebben wij kritiek op het kapitalisme omdat het zich blind staart op economische ontwikkelingen. Maar als wij geen goede or dening van de economie kunnen bewerkstel ligen, blijkt dat ook het socialisme het niet al lemaal even scherp ziet", zei Li. Pogingen om onze geleide economie te paren aan een vrije economie zullen op moeilijkhe den stuiten, zo zei de vice-premier, die hoopte dat de centrale autoriteiten accepteren dat hun mindere collega's meer bevoegdheden krijgen bij het nemen van beslissingen, maar eventuele moeilijkheden die hierdoor ont staan mogen in geen geval de produktie na delig beïnvloeden. Li zei verder dat politieke en ideologische vorming van alle lagen van de bevolking niet voldoende is om de Chinezen te motiveren. De mensen moeten ook normaal kunnen eten, een behoorlijk leven kunnen leiden en in staat zijn hun levensstandaard te verbete ren, zo betoogde de vice-premier. Wel moeten we oppassen dat we niet teveel de westerse wereld nabootsen, zoals de Sovjet-Unie dat heeft gedaan in de jaren vijftig. Andere lan den kunnen ons veel leren, maar wat we le ren moeten we leiden in de banen zoals die in China liggen, aldus Li. Volgens hem is China niet van plan om vrij handelszones in te voeren. Wel moet de pro duktie van exportgoederen in de plaatsen langs de Chinese kust worden vergroot. Er zijn verschillende manieren van samenwer king mogelijk met buitenlandse ondernemin gen, zoals het gezamenlijk bouwen van fa brieken, het plaatsen van bestellingen bij be drijven in het buitenland, het verkopen van goederen aan de leveranciers van grondstof fen voor die goederen en produceren volgens de methoden, die kopers van goederen heb ben ontworpen. Li verklaarde verder dat China buitenlandse bedrijven een redelijk rendement zou moeten garanderen van hun investeringen, maar dan moeten de winsten niet onredelijk groot zijn. Chinese ondernemingen mogen leningen af sluiten bij buitenlandse bedrijven en banken. „Maar", zei Li, „Buitenlandse leningen bete kenen schuld aan het buitenland en we wil len niet zulke grote schulden hebben dat we ze niet meer kunnen terugbetalen". China beschikt over voldoende olie. lang niet alle reserves zijn ontdekt. Bovendien hebben we steenkool en andere grondstoffen in over vloed, aldus de Chinese vice-premier. Sterdanser Godoenov krijgt asiel in VS NEW YORK De Russische Danser Alexander Godoenov mag in de Verenigde Staten blijven, zo heeft de Ameri kaanse immigratiedienst be kendgemaakt. Godoenov had donderdag asiel gevraagd toen hij zich met het 125 dansers tellende Bolsjoiballet op toe- rnee in New York bevond. Hij verklaarde dat hij zich „in zijn artistiek leven beperkt" voel de en dat hij voor zijn veilig heid vreesde bij terugkeer in de Sowjet-Unie. Eerder weken de ster-dansers Rudolph Nureyev en Michail Barysjnikov naar het westen uit. Ook de ballet-danseres Na talia Makarova vroeg in het westen asiel. De sterdanser van het Russische Bolshol Ballet, Alexander Godunov, die in de Verenigde Staten asiel heeft aangevraagd. JERUZALEM Op de controlepost bij het dorp Qana in Zuid-Libanon zijn gisteren door „gewapende elementen" de wapens afgenomen van 28 leden van de VN-vredesmaclit. Het betrof veertien Nederlandse militairen en veertien le den van het Fidji-detachementvan Unifil. „Gewapende ele menten" is de Unifil-term voor linkse Libanezen en Pale stijnse guerrillastrijders. Uit het communiqué valt te lezen dat het gisteren ging om „linkse Libanezen die onder lei ding van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO opere ren". Dit laatste is door de PLO-verbindingsofficier ont kend. Het incident deed zich voor nadat woesndag vier Unifilsoldaten, onder wie drie Nederlanders, gewond waren'geraakt in een schietpartij met Palestijnen bij de Fidji-controlepost in Qana. De Nederlanders waren de Fidji-militairen daarbij te hulp gesneld. De commandant van de Palestijnen wilde na het vuurgevecht spreken met de commandant van de post. Deze stemde daarmee in, maar kreeg een pistool tegen het hoofd gedrukt en moest de mensen op zijn post opdragen zich over te geven. Na langdurige onderhandelingen werden ze vrijgelaten. Over de teruggave van de wapens wordt nog onderhandeld. Na de melding dat er bij de gevechten gewonden waren geval len werden een helikopter en een gepantserd gewondenvoertuig naar de post gedirigeerd. Het gewondenvervoer werd later door de Palestijnen onder vuur genomen. De toestand van de twee enrstig gewonde Nederlandse miliatai- ren is enigszins verbeterd. Soldaat Passon uit Best is geopereerd aan de schotwonden in zijn bil en zijn dijbeen. Luitenant De Bruin uit Zundert is in Zijn onderlichaam verlamd, nadat een schot in zijn schouder een zenuw had geraakt. De derde gewon de, soldaat Schouten, is teruggekeerd bij zijn compagnie. DETROIT De Amerikaanse communisten hebben ge vraagd om de naasting van de Amerikaanse oliemaatschap pijen en hebben president Car ter beschuldigd van mede plichtigheid aan het in de doofpot stoppen van de ener giesituatie. In een openingsre de op het partijcongres in De troit liet partijsecretaris en eeuwige kandidaat voor het presidentschap Gus Hall we ten dat de Verenigde Staten „de hebzuchtigste plunderaar van alle imperialistische olie zuipers is geweest". Hij zei dat de energiecrisis „een paar oude misdaden van het kapitalisme in een nieuw licht plaatste", en hij beschul digde de oliemonopolies ervan dat zij met de medeplichtig heid van de regering benzine tekorten creëerden. De gedele geerden werd verteld dat de tekorten 'ook werden gehan teerd, om het publiek wijs te maken dat als monopolies meer winst konden maken, zij deze zouden besteden aan het intensiever zoeken naar olie en aardgas. Het congres stond op en applaudisseerde toen het hoorde: „Als grotere winst re sulteerde in meer zoeken naar olie, dan zwommen we er nu Het staat nu al vrijwel vast dat opnieuw Hall en de zwarte ij veraarster Angela Davis in 1980 kandidaat voor het presi dentschap en het vice-presi- dentschap zullen zijn. MOSKOU Vijfenveertig burgers van de Oostzeestaten hebben gisteren in Moskou een verklaring uitgegeven waarin zij eisen dat de gevol gen van het „Duits-Russische pact' ongedaan worden ge-' maakt en de Litouwers, Est- landers en Letten het recht van zelfbeschikking wordt toegekend. De tekst van de verklaring werd in handen gegeven van Westerse correspondenten in de Sovjetrussische hoofdstad ter gelegenheid van de veer tigste verjaardag van de on dertekening op 23 augustus 1939 van het verdrag tussen het Derde Rijk en de Sovjet unie door Von Ribbentrop en Molotov. De Balten kregen de steun van vijf autochtone Rus- siche dissidenten, onder wie Andrei Sacharov. De ondertekenaars van de verklaring, onder wie een aan tal rooms-katholieke priesters, herinneren aan de verschillen de verdragsartikelen en zijn geheime aanhangsel aangaan de de opdeling in de verschil lende invloedssferen van Oost zeestaten, Finland, Polen, Be- ssarabië en de noordelijke Boekowina, alsook de aanvul lende verdragen tussen Rus land en het Derde Rijk vooral dat van 10 januari 1941, aan de hand waarvan Duitsland ten gunste van de Sovjet-Unie af zag van het westelijke deel van Litouwen in ruil voor 7.5 miljoen dollar in goud. De Balten in Moskou eisten dat de verschillende geheime protocollen door het Kremlin openbaar gemaakt worden en dat Moskou en de regeringen van de Westduitse Bondsrepu bliek en de DDR officieel ver klaren dat zij het Duits-Russi sche verdrag en zijn aanhan- gels beschouwen als van nul en gener waarde, zoals Bonn het verdrag van München van nul en gener waarde heeft verklaard. Nederland niet eens met zwarte lijst" DEN HAAG De Nederland se afgevaardigde bij de sub commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens, heeft geprotesteerd te gen het opnemen van een aan tal Nederlandse bedrijven op een lijst van ondernemingen die „het racistische en kolonia le regime in Zuid-Afrika' steunen. De commissie heeft woensdag in Genève een tweede rapport van de Egyptenaar Ahmed Khalifa ontvangen over het voorkomen van discriminatie en de bescherming van min derheden en de 'nadelige ge volgen van voortgezette steun van het internationale be drijfsleven aan zuidelijk Afri ka. De lijst omvat de namen van 2.605 bedrijven, voor hei grootste deel Engelse en Ame rikaanse, maar ook 105 Neder landse. De Nederlandse afgevaardigde in de commissie verzette zich tegen het uitgangspunt, dat de activiteiten van westerse on dernemingen in Zuid-Afrika ipso facto bijdraagt tot hei schenden van de rechten van ,de mens. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heefi een economisch embargo tegen Rhodesië, maar niet tegen Zuid-Afrika afgekondigd. Italiaanse marine helpt toeristen ROME De Italiaanse mari ne en luchtmacht zijn gisteren ingeschakeld om de duizenden toeristen over te zetten, die op verschillende eilanden in Ita lië zijn gestrand door de sta king op de veerdiensten. Gis teravond voeren twee schepen van de marine naar de eilan den Lampedusa en Linosa ten zuiden van Sicilië. Een Hercu les van de luchtmacht voert een pendeldienst uit tussen Lampedusa en Palermo op Si cilië. Een groot aantal van degenen, -die op Sardinië vastzitten zijn eilandbewoners, die als gastar beiders in andere Europese landen werken. Zij zijn bang hun banen te verliezen, als zij zich niet op tijd melden. Dochter Sandino teruggekeerd MANAGUA Blanca Sego via Sandino, enige dochter van de Nicaraguaanse opstandelin genleider uit de jaren dertig, Augusto Sandino die zijn naam gaf aan de guerrillabeweging die de somozadynastie ver dreef, is na een ballingschap van achttien jaar uit Cuba in Managua teruggekeerd. Mevrouw Sandino arriveerde woensdag met haar man, Enri que Castillo Delgado, en zal zich vermoedelijk in Managua vestigen. Twee zoons van het echtpaar hebben in de burger oorlog van vijf weken tegen Somoza aan sandinistische zij de gevochten. Mevrouw Sandino was uit vrees voor haar leven naar Cuba gevlucht toen het sandi nistische front kort na zijn op richting aan zijn guerrilla-ac ties begon. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Vijfduizend automobielwerkers van Talbot (ex-Chrysler) in Coventry zijn al meer dan vijf weken in sta king. Ze zijn niet bereid hun thee-pauzes op te ge ven en af te zien van een in de historie veranker de gewoonte om vijf mi nuten voor tijd met bet werk op te houden. De meeste Britten zijn er diep van overtuigd dat theepauzes de produktivi- teit bevorderen. De onder mijning van de Britse theecultuur in het bedrijfs leven kon alleen maar worden uitgedacht door een Fransman, Francois Perrin-Pelletier. het op perhoofd van Peugeot-Ci- troèn. het bedrijf dat vorig jaar de Europese Chrysler- fabrieken (Talbot) over nam. Zelfs in ruil voor en aan merkelijk hoger loon wil len de Talbot-werkers in Coventry hun theepauzes niet kwijt, want zij weten dat zonder thee de Britse volksziel gaat rafelen, dat zonder thee het gehele Britse bestaan ineen zal storten en dat de thee het wondermiddel is dat de Britten ervan weerhoudt revolutie te maken. Zon der theepauze in de fabrie ken worden er, zo werd door vak bonders veel bete kend gezegd, ernstige fou ten gemaakt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11