gevechten met oerdische rebellen Gevaarlijk chemisch wapen BZ voor Jan alleman beschikbaar Protesten van Janata na aankondiging verkiezingen India ^ITENLAND [iistreden pnestiewet Brazilië edgekeurd Deristen itvoerd ükj _jrstekelingen igekomen raks nder ihderen de EEG Flinke daling aantal bootvluchtelingen Zwarte lijst YN inzake steun aan Zuid-Afrika Veren in Italië varen weer Troepen Tanzania vernielden wildstand Oeganda KOMENDE TIJD FORSE SANERING NODIG Antillen moeten uitgroeien tot internationaal dienstencentrum Argentinië neemt maatregelen rond mensenrechten Smith als delegatie lid naar conferentie Londen Wiesenthal: helft van alle joden in gevaar LEIDSE COURANT. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 ERAN Straaljagers van de nse luchtmacht hebben gisteren ;posities van de Koerdische op delingen aangevallen in het wes- Van het land. De nieuwe gevech- iebben ongeveer honderd mensen- as geëist. De Koerdische democra- e partij heeft gedreigd met een to tale oorlog wanneer de revolutionaire garde niet uit het gebied wordt terug getrokken. De eis houdt ook in de onmiddellijke invrij heidstelling van alle Koerden die de laatste da gen gevangen zijn genomen. Voor iedere ge vangene die wordt gedood zou een pro-Kho- meinistrijder worden terechtgesteld. Alle poli tieke en paramilitaire organisaties van de Koerden hebben gisteren een eenheidsfront ge vormd. Het doel daarvan is een totale oorlog te gen de centrale overheid als die zou worden op gedrongen. Alle betrokken Koerdische organi saties verwerpen het ultimatum van Teheran dat de wapens moeten worden neergelegd. Khomeini heeft de Koerden een algemene am nestie beloofd als zij zich aan het leger overge ven. Hij heeft hen de olie-inkomsten van één dag aangeboden (150 miljoen gulden) en hen dezelfde rechten als de andere minderheden beloofd. Hij loofde grote beloningen uit aan vrijwilligers die Koerdische leiders aan de overheid uitleveren en waarschuwde deze op standige leiders dat zij streng zullen worden ge straft als zij „de weg van de islam" niet aan vaarden. ®^|SILIA Het Brazili- congres heeft gisteren Ilf^etsvoorstel van de re- Jflg voor een beperkte po- Ijate amnestie goedge- Tegen het voorstel is protest aangetekend. It de amnestie niet l voor personen die zijn Tbrdeeld wegens terroris- I daden. Dit sluit ruim Jevangenen en ballingen inestie geldt wel voor 'eer vijfduizend Brazilia- wie er drieduizend in hap leven. Terugke- j ook Leonel Brizola, lider van de ontbonden 0 Óistische Arbeiderspartij, hjftien jaar geleden het 1 heeft verlaten. Aan de jvond van de stemming (?t congres zijn in veel ^en protestmarsen gehou- JTIoor een algemene amnes- donderden mensen waren Brasilia gekomen. Velen !hen waren familieleden gevangenen, ballingen of [standers van de regering, [erdwenen dan wel ver- ra zijn. O"1"61 enfc, 3P(gsch, t"8 '[ider E Op Sardinië zijn Italiaanse vakantiegan- (ontvoerd. Een groep ge- ttide en gemaskerde ban- h kidnapte gisteren de 15- lf| zoon en de 16-jarige er van een hoge functio- |van een bank in Turijn, laakten de ouders die op jots aan de zee in de zon met boeien vast en |en de jongen en het b mee naar een boot mee zij verdwenen, [s werd op woensdag de lering bekend van de 51- koopman Silvio Olivetti urijn die al op 17 augustus ■egd was. Op het eiland Jit jaar ruim tien mensen Inden van mensenrovers k NON Bij het openma- i van een 12 meter lange. (dicht afgesloten laadkist r 15 ton aan rollen papier in on in de Amerikaanse jCalifornië heeft men de aangetroffen van twee mannen. De twee zijn idelijk gestikt. Vermoed dat het gedeserteerde ten van een in West- land gelegerde eenheid het Amerikaanse leger ,i, die als „verstekelin- r9 fnaar de VS wilden terug- Op 3 of 4 juli is de kist rollen papier in de Finse In Kotka bij Helsinki in (chip geladen met bestem- j Houston in Texas. Van- Iging de kist verder per (itauto en spoor door de lijn naar het zuiden van prnië. >SEL Het percentage ren zal in de Ei inschap tot 1990 i een groei van de ue - teruglopen van 24 tot it blijkt uit een rapport, de Europese Commissie sdag heeft gepubliceerd aanleiding van het - kind. In de n^ ,»ese landen zijn loment ongeveer 60 onderen. besteedt het rapport aan de ontwikkeling et gezin. Er is sprake 'uidelijke wijziging uur ervan. In 1975 Hinder huwelijken gesio- lan in 1960. De mensen ouwden, waren in het al en ouder. 1 Europese ""0 - on- e bevol- t jaar negen op mil- aan- ;ling van i de wer- GENEVE Het aantal bootvluchtelingen in Indochina be droeg in de eerste twee weken van augustus 4.717. In mei waren het er nog ruim 51.000. „Hanoi houdt blijkbaar zijn woord", zei de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN in Genve. In de eerste helft van deze maand zijn 9.431 vluchtelingen naar westerse landen gereisd, voornamelijk naar de Verenigde Sta ten. Op 15 augustus bevonden zich volgens de opgave in totaal 362 219 vluchtelingen in kampen in de landen van het eerste asiel. GENEVE (DPA) Een commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens heeft in Genève een zwarte lijst gepubliceerd van circa 2500 banken, fir ma's en organisaties uit bij na dertig westelijke landen, die het „racistische en kolo niale regime in Zuid-Afrika steunen". Volgens de lijst komen de meeste firmals en banken uit Groot-Brittannië (791) gevolgd door 736 Amerikaanse bedrij ven die met Zuid-Afrika en Rhodesë hebben samenge werkt. Daarnaast worden als belangrijkste landen genoemd: Duitsland (232), Frankrijk (219), Nederland (105). Austra lië (101), Zweden (70), Italië (4(j) en Japan (41). De rappor teur van de commissie zei dat er geen bronnen of informa ties waren waardoor de bedrij ven met name konden worden genoemd. Een bedrijf dat wel bij name beschuldigd werd- is Philips. Dat gebeurde gisteren in New York voor een commissie van de veiligheidsraad van de VN. Een zegsman van de Neder landse Anti-Apartheidsbewe ging beschuldigde Philips er van aanzienlijke winsten te maken met het ontduiken van sancties tegen Zuid-Afrika door ondermeer de levering van electronische apparatuur. ROME Duizenden toeristen, die op de Italiaanse eilanden als Sardinië, Sicilië en Lampedusa vastzaten als gevolg van een sta king bij de veerdiensten, kunnen herademen. Gisteren gaven de stakers hun actie op nadat de regering had gedreigd hen onder de krijgstucht te plaatsen en al marine-schepen fiad ingezet om toeristen uit hun isolement te verlossen. Woedende In diërs breken door een poli- tiecordon bij de residentie van president Reddy, waar zij protesteer den tegen de aangekondig de verkiezin gen. Het kwam niet tot ernstige inci denten. NEW DELHI Nieuwe ver kiezingen in India moeten een eind maken aan de poli tieke crisis die het land al maanden verlamt. De ver kiezingen, gisteren door pre sident Reddy aangekondigd, werden door alle partijen gewenst, behalve door de Ja- nata-partij van oppositielei der Ram.xlie zich bereid had verklaard met de hulp van mevrouw Indira Gandhi's Congrespartij een nieuwe re gering te vormen. Een pre cieze datum is nog niet vast gesteld, maar de Indiërs zul len vermoedelijk in novem ber naar de stembus gaan. De laatste keer dat de Indiërs hun stem uitbrachten voor het nationale parlement was in maart 1977. Bij die verkiezin gen leed mevrouw Gandhi, die enkele jaren per decreet gere geerd had, een verpletterende nederlaag. Het kwam tot een anti-Gandhi-coalitie, onder de naam Janata-partij, die onder leiding van Morarji Desai de regering overnam. In de Jana ta groeide echter verzet tegen het autoritair optreden van Desai. Aanvoerder van de cri tici was Raj Narain, de man die Indira Gandhi in 1977 in haar eigen kiesdistrict had verslagen. Narain scheidde zich af, hetgeen in juni de re gering de meerderheid in het parlement kostte. Singh die Desai in juli opvolgde bood na drie weken al zijn ontslag aan, omdat hij een vertrouwensmo- tie in het parlement niet zou hebben overleefd. De verbittering binnen de Ja nata-partij over de nieuwe verkiezingen is groot. Volgens partijvoorzitter Sjechar is de maatregel een weloverwogen poging van de president om Ram, de leider van India's „onaanraakbaren", te verhin deren premier te worden. Sje char kondigde aan in het Ho gerhuis een „impeachment- procedure" tegen de president op gang te brengen, waarin deze in staat van beschuldi ging gesteld wordt wegens schending van de grondwet. De Janata-partij vreest dat de nieuwe verkiezingen in het voordeel zullen werken van mevrouw Gandhi. Haar popu lariteit is weer sterk toegeno men als gevolg van de onrust die de Janata-partij de laatste jaren heeft veroorzaakt. Een van de problemen die zich bij de verkiezingen zullen voordoen is een acuut papier tekort. Alléén voor verkie zingslijsten voor de 350 mil joen kiesgerechtigde Indiërs is al 2500 ton papier nodig. KAMPALA Oeganda heeft giste ren het jagen op wild en de handel in jachttrofeeën voor de duur van vijf jaar verboden om de kudden oli fanten, leeuwen en nijlpaarden de slachting te boven te laten komen die, onder meer de Tanzaniaanse be zettingstroepen hebben aangericht. De verantwoordelijke minister, James Obua Otua zei op een persconferentie dat in de laatste acht jaar zo onder het wild is huisgehouden, dat de küdden zijn teruggebracht tot minder dan de helft van hun oorspronkelijke omvang. Hij gaf de schuld aan ex-president Amin en noemde de Tanzaniaanse troepen die de dictator verdreven niet maar de Amerikaanse bioloog Karl van Orsdol die twee en een half jaar in het Ruwenzori-park van Oeganda heeft ge woond,, heeft gezegd dat de Tanzani aanse bezettingstroepen de laatste paar weken alleen al tienduizend dieren hebben gedood om vlees en huiden te gelde te kunnen maken. „Ik ben te zeer van afschuw en verdriet vervuld om nog door te kunnen werken", zei hij. De befaamde Westduitse profesor Barnhard Grizmek, schrijver van het boek „Serengeti zal niet sterven", heeft in een telegram aan president Nyerere van Tanzania tegen de slachtpartij van zijn soldaten geprotesteerd. Het opper bevel van de Tanzaniaanse troepen in Oeganda heeft begin van de week mee gedeeld een onderzoek naar het gedrag van de soldaten in stellen. Officieren van onderdelen werden naar Kampala ontboden om ondervraagd te worden. De opdracht was waarschijnlijk afkom stig van Nyerere zelf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de ontwikkeling van de economie van de Nederlandse Antillen zal nadruk gelegd moeten worden op de uitbouw van dit rijksdeel als internationaal diensten centrum. Andere mogelijkheden, zoals industrie en land bouw, zijn slechts in beperkte mate te realiseren. Dit staat in het vandaag aan de regeringen van Nederland en de Nederlandse Antillen uitgebrachte rapport over de economische financiële, sociale en culturele ontwikkelingen op de Antillen op lange termijn. Het rapport werd in opdracht van beide regerin gen opgesteld door een commissie van Nederlandse en Antilli aanse deskundigen; het zal een belangrijke rol spelen bij de voorbereiding van de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen. „De staatkundige toekomst, intern en extern, van de Nederland se Antillen staat niet vast. De economische en financiële toe stand is zorgelijk, de sociale en culturele voorzieningen zijn, naar eigen behoefte gemeten, onbevredigend", aldus de rappor teurs, die ook opmerken dat de openbare sector zich kenmerkt door een ondoelmatig beheer, een deels improduktief ambtena renapparaat en een kritieke financiële situatie. Naar hun me ning is een saneringsperiode van drie a vijf jaar nodig, die nu moet ingaan. Tal van maatregelen zullen genomen moeten wor den. De rapporteurs, die hun aanbevelingen eensgezind opstelden, vinden dat de oude „brugfunctie" (op terreinen als toerisme en internationale handels- en financiële activiteiten) uitbouw ver dient. Daar liggen de mogelijkheden. Industriële expansie is wenselijk maar op z'n gunstigst beperkt van aard. Landbouw zal economisch van weinig betekenis blijven en op baten van olie winning mag de komende tien jaar niet gerekend worden. Ver der wordt grote aandacht voor verbetering van het onderwijs stelsel aanbevolen en wordt gezegd dat het belang van ruimtelij ke ordening, natuurbeheer en milieuhygiëne op de eilanden tot nu toe ernstig is onderschat. Veel verbetering behoeft het stelsel van sociale voorzieningen. De ontwikkelingshulp aan de Antillen moet vooral gericht wor den op het stimuleren van de groei van de dienstverlenende pri vate sector. Hogere inkomensgroepen op de Antillen zullen offers moeten brengen, aldus de rapporteurs, om de positie van de armste groe pen verder te verbeteren. Te denken valt aan bepaalde belas tingmaatregelen. BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft bekend gemaakt dat een aantal „maatregelen rond de mensenrech ten" zijn genomen die in eerste instantie zijn gericht op het helpen van families van duizenden vermiste personen. Twee desbetrefende wetsontwerpen voorzien in de oprichting van een interministeriële adviescommissie voor individuele vrij heden. Over twee weken komt in Bueonos Aires een mensen rechtencommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten aan en tussen Argentinië en de Verenigde Staten is momenteel een verbitterd debat over de rechten van het individu in Argen tinië gaande. Plaatselijke bewegingen voor de mensenrechten zeggen dat in de laatste vijf jaar meer dan 5750 Argentijnen spoorloos zijn ver dwenen na te zijn ontvoerd door lieden die zich legitimeerden als leden van 's lands veiligheiskorpsen. Volgens minister Harguindeguy van binnenlandse zaken zijn er in Argentinië niet meer gevangenen dan over wie de regering rapporteert. Krachtens de staat van beleg zijn er 1526 gedeti neerden, van wie er 719 terechtstaan, zei hij op een persconfe rentie. SALISBURY (UPI) Premier Moezorewa van Rhodesië heeft zijn blanke voorganger Ian Smith opgenomen in de delegatie die het huidige bewind zal vertegenwoordigen op de volgende maand te houden vredesbesprekingen in Lon den. Aan de conferentie wordt verder deelgenomen door gu- erillaleiders Nkomo en Mugabe en door vertegenwoordigers van de Britse regering. Doel is tot overeenstemming te komen over een nieuwe, meer democratische grondwet voor Zimbabwe/Rhodesië. Smith, de man die de opstand tegen Engeland leidde die uitmondde in een eenzijdige onafhankelijkheidsverkalring, heeft de Britse bodem niet meer betreden sinds zijn blank minderheidsregiem in no vember 1965 de macht overnam. Inmiddels heeft het militaire hoofdkwartier in Rhodesiës hoofdstad Salisbury beker.d ge maakt Lai gevechtsvliegtuigen in Zambia gelegen kampen heb ben bestookt van het gezamenlijke guerillafront van Nkomo en Mugabe. De aanval was de eerste waarvan sinds 1 juli officieel melding is gemaakt. Alle vliegtuigen zouden behouden zijn te- rUggegkeerd. Van de aangerichte schade is niets bekend. (Van onze correspondent Bert van Vel- zen) LONDEN Met betrekkelijk eenvou dige apparatuur, die tegen een investe ring van enkele honderden guldens kan worden gebouwd kan een che misch oorlogswapen worden gemaakt door schooljongens. De formule van het wapen, dat bij slachtoffers ernstige zinsbegoocheling teweeg brengt en dat honderdmaal krachtiger is dan LSD is voor enkele centen te bemachtigen bij het Britse Patent Bureau, waar het al jaren voor iedereen ter inzage ligt. Het in de Verenigde Staten ontwikkelde wapen heeft als officiële chemische naam „3-Quinuclidinyl Benzilaat" en het wordt in de wandel BZ genoemd. „The Guardian" meldde gisteren; dat de chemische formule van het wapen nog in 1970 door de Wereldgezondheids Organi satie (WHO) als een militair geheim werd beschouwd. Maar al lang vóór die tijd was de formule beschikbaar in het Britse Mu seum en kon het middel door iedere schooljongen met een beetje chemische kennis binnen twee uur worden vervaar digd. Het wapen kan in Engeland ongestraft ge produceerd worden, omdat er op het eer ste gezicht geen enkele wet bestaat die de produktie, het bezit en de verkoop van BZ zou verbieden. In de Verenigde Staten is er rond experimenten met BZ op soldaten aanzienlijk rumoer ontstaan, nadat door een aantal soldaten werd beweerd dat zij door BZ permanente hersenbeschadiging hadden opgelopen. wj Volgens een rapport dat in 1970 door de Wereldgezondheidsorganisatie werd gepu bliceerd veroorzaakt BZ in de eers'te uren waarin men er aan wordt blootgesteld sy mptomen als overgeven en verwarring, onder meer gevolgd door onvoorspelbaar gedrag voor perioden tot 96 uur. De nade lige gevolgen beginnen te verminderen na een periode van twee tot vier dagen. De omstreden „Church of Scientology", die de beschikbaarheid van de chemische formule van BZ in Engeland ontdekte, de monstreerde dinsdag met eenvoudige ap paratuur hoe gemakkelijk het was BZ te vervaardigen. Scheikundigen in Engeland hebben de eenvoud van het vervaardi- gingsproces gisteren bevestigd. De grond stoffen zijn eveneens zonder grote moeite te verkrijgen. S CHICAGO De helft van alle joden op de wereld is in gevaar en het antismemitis- me wordt gevoed door het geld van de Arabische olies- taten, zo meent Simon Wie senthal, die al tientallen ja ren jacht maakt op natio- naal-socialistische oorlogs misdadigers „Wij moeten ons er van be wust zijn dat zeven van de veertien miljoen joden in ge vaar zijn", zo zei Wiesenthal gisteren in Chicago tijdens een bijeenkomst van een Ameri kaanse organisatie van vrou welijke zionisten. Tot deze ze ven miljoen behoren, aldus Wiesenthal, de drie miljoen in Israël woonachtige joden. De drie miljoen die in de Sovjet unie wonen en de in totaal een miljoen in Oosteuropese landen, de Arabische wereld irr Iran en andere landen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9