m m deTijd 1 HP P NIEUWSNET lulpactie bootvluchtelingen kan spanningen rergroten tussen moslims en christenen kerk wereld Amerikaanse steden nodigen om strijd paus tot bezoek uit KV gaat ichten op erkiezings- rogramma 's an politieke *artijen ül Korte metten KORTWEG Mateman opvolger Tolman INENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 PAGINA J secretaris-generaal van de raad van fcrken in Azië. dr. Yap Kim Hao. heeft in Ungkok gewaarschuwd tegen grote fi- tnciële acties in Europa en Amerika, tanneer niet tegelijkertijd een daadwer- telijke bijdrage wordt geleverd voor de ïrvestiging van de bootvluchtelingen, ft meldt de stichting Oecumenische Hulp In Kerken en Vluchtelingen. In deze stich- [ng werken behalve de Nederlandse her vormde kerk en de Nederlandse Zending sraad nog een tiental kleinere kerken en ge nootschappen samen in de internationale hulpverlening. Volgens dr. Yap Kim Hao vormen de boot vluchtelingen niet alleen een humanitair vraagstuk, maar ook een politiek probleem voor landen als Thailand. Maleisië en Indo nesië. Daarom worden daar de bootvluchte lingen ook geïsoleerd in kampen. De secretaris-generaal van de Aziatische raad van kerken vraagt begrip voor de houding van die landen, die moeite hebben met de hulp van kerken en humanitaire organisaties aan de bootvluchtelingen in hun land. Zij zijn namelijk bang voor de hierdoor groeiende spanningen tussen moslims en christenen. In Maleisië bijvoorbeeld verstoren de bootvluch telingen de gevoelige verhoudingen tussen Chinezen en moslims. Ook al werken vanzelfsprekend christenen in het Maleisische Rode Kruis en elders mee bij de opvang van bootvluchtelingen, kan kerkelijke hulp van buitenaf toch verkeerd worden uitgelegd. Dr. Yap Kim Hao beklem toonde daarom, dat financiële acties in Euro pa en Amerika niet wenselijk zijn, wanneer ze niet gepaard gaan met daadwerkelijke bij dragen voor de hervestiging van bootvluchte lingen. rranse <ostj lisschop \wit Zuid-Korea /gewezen uit Frankrijk afkomsti- bisschop René Dupon fan Andong in Zuid-Korea door de Zuidkoreaanse igering het land uitgezet. Jij is beschuldigd van rege- rtngsvijandige activiteiten, jisschop Dupon was gedu- fnde vijfentwintig jaar chop van Andong. regeringsvijandige activi- iten blijken volgens de be- )AGPluldigmg te bestaan in het >ND lit. dat hij borg heeft gestaan tor de schrijver van een igsehrift. In dit pamflet ■rd kritiek uitgeoefend op regering Park. omdat deze vereniging van katholieke had verboden. [vee priesters en twee juris- Jn, die het vlugschrift had- Ten verspreid, werden eind ili al gearresteerd krachtens jn presidentiële verorde ning. die elke kritische activi teit tegenover de regering verbiedt. Uit de Koreaanse gemeen schap in Tokio wordt gemeld, dat de oppositiepartij NDP en kerkelijke organisaties in Zuid-Korea op de regering Park een beroep hebben ge daan om een groepje van acht mensen vrij te laten, die gear resteerd werden vanwege hun protest tegen de gedwon gen sluiting van het handels huis YH Trading Co. In het beroep van de NDP en de christelijke organisaties wordt de regering Park ervan beschuldigd, dat zij christelij ke activiteiten onderdrukt. Kerkelijke organisaties, die niet precies in de regeringspas lopen, worden beschuldigd van regeringsvijandige activi teiten. De voorzitter van de NDP Kim Young-Sam ver klaarde. dat zijn partij tegen over het optreden der rege ring tegen bepaalde christelij ke activiteiten niet langer kan zwijgen. Het kan in de toe komst tot grote diplomatieke moeilijkheden leiden. De twee Nederlandse paters domini canen en drie Columbiaanse zusters dominicanessen die in Peru als vermist waren opgegeven zijn terecht. Pater B. Vocking en de drie zusters hebben onderdak gekregen bij hun ei gen bisschop, pater John Kuhlmann bevindt zich op het provincialaat in Lima. Onder druk van de regering sautoriteiten hebben zij de parochie van Tocache moeten verlaten op be schuldiging steun te hebben verleend aan een staking van onderwijzers. Zij hadden de school, die zij leiden, ter beschikking gesteld voor een vergade ring. Door naar hun eigen bisschop en provinciaal te gaan hebben zij de pro cedure gevolgd voor religieuzen die in moeilijkheden komen met de rege ringsautoriteiten. Door bisdom en provincialaat worden dan de zaken met de regering opgenomen. Van 3 tot en met 11 september zullen er aan de katholieke theologische hoge scholen in Amsterdam en Utrecht en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een aantal studiedagen „Talmoedica" worden gehouden. De docenten zijn prof. dr. S. Safrai en prof. dr. D. Flusser van de He breeuwse universiteit te Jeruzalem. Het programma bestaat uit lezingen voor be langstellenden (s avonds), colleges voor hen die in staat zijn de Talmoed te lezen en cursussen voor minder gevorderden. De nadruk zal hierbij vooral worden ge legd op de relaties die er tussen het jo dendom en de christelijke godsdienst be staan. De studiedagen zijn voor belang stellenden toegankelijk. Tot voorzitter van de dorpsraad van de gemeenschap van gehandicapten „Het Dorp" is gekozen mevrouw M. van der Wall-Duyvendak. Zij volgt in deze functie mr. W. P. Bijleveld op. Mevrouw Van der Wall is sinds 1970 voorzitter van de Generale Diaconale Raad der Nederlandse Hervormde Kerk en voorzitter van het commissa riaat voor maatschappelijk en cultu reel werk vanwege die kerk. Zij is oud-burgemeester van Geldermalsen. De Amerikaanse regisseur Milos Forman („One flew over the cuckoo's nest" en ..Hair") gaat een film maken over paus Adrianus VII. Het draaiboek, naar een toneelstuk, is van Jean-Claude Carrière, die samen met Franz Seitz en Volker Schlöndorff ook het draaiboek heeft ge maakt voor „Blechtrommel" en voor tal rijke films van Bunuel. Regisseur For man wil in zijn nieuwe film de geschie denis tonen van een mens die paus wordt. Hevige regenval in de Chinese hoofd stad Peking is er oorzaak van ge weest, dat het vroegere observatorium der jezuieten is ingestort. Van het ge bouw. dat een der oudste monumen ten in Peking is, is niet veel meer dan een ruïne overgebleven. Het observa torium werd in 1296 gebouwd op last van de kleinzoon van de Dzjengis Khan, Koebilai Khan, die keizer van China was. Het gebouw was het oud ste blijk van westerse aanwezigheid in China. In de zeventiende eeuw werd het aan de jezuieten overgedra gen, die betere astronomen bleken te zijn dan de Chinezen. Bij de presentatie van het rapport „Ho mofielen in de samenleving" (zie ook ons blad van dinsdag) heeft de vice-voorzit- ter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, mevrouw mr. G Hoynck van Papendrecht. gezegd dat het niet is gelukt een discussiebijdrage over homofilie uit te brengen, die voor alle bisschoppen aanvaardbaar is. De uitein delijke tekst zal niet door alle bisschop pen in dank worden afgenomen. Het rapport is bedoeld als bijdrage in de dis cussie. die nodig werd geacht nadat de katholieke kerk zich in 1977 niet had uitgesproken tegen de uitlatingen van de Amerikaanse Anita Bryant. De raad meent, dat de handelwijze van Anita Bryant voor katholieken onaanvaard baar is. Bijna alle grotere steden van de Verenigde Staten hebben, naar aanleiding van het bezoek dat de paus begin oktober aan het land zal brengen, uitnodigin gen bij het Vaticaan liggen, maar slechts twee Ame rikaanse steden kunnen tot op heden rekenen op de komst van paus Johannes Paulus II, namelijk New York en Washington. Steden die een uitnodiging aan de paus hebben doen uit gaan zijn onder meer Chicago. Boston, Detroit, Philadel phia, Baltimore, Miami, San Francisco, Los Angeles en New Orleans. Met de meest verschillende argumenten pro beren de bisschoppen van die steden of die steden zelf aan hun uitnodigingen bijzonder gewicht te verlenen Zo publiceerde het blad „Chicago Tribune" een gedeeltelijk in het Pools gestelde open brief aan de paus. waarin wordt gezegd: „Geen Amerikaanse stad is er meer op gebrand u te begroeten als Chicago". Aartsbisschop William Borders van Baltimore schreef aan de paus, dat hij de stad een bezoek zou moeten brengen, omdat zij de zetel is van de primaat en het eerste Ameri kaanse bisdom is. De katholieken van Miami van hun kant. betogen dat Florida de oudste kerk van Noord-Ame- rika heeft en de meeste vluchtelingen voor het communis me herbergt. De stad Savannah wijst erop. dat binnen haar grenzen de Pools-Amerikaanse held van de bevrijdingsoor log, Casimir Pulaski, is gestorven. De meeste steden zullen zich echter tevreden moeten stel len met een vriendelijke afwijzing, omdat de paus bij ge brek aan tijd waarschijnlijk niet meer dan vijf steden zal kunnen bezoeken, zoals de coördinator van de pauselijke reis, pater Robert Lynch uit Miami, heeft medegedeeld. by'r ID get- ibsidie voor irmte- llatie van iningen -TERMEER/DEN HAAG *Jet Ministerie van Volks- ■vesting en Ruimtelijke Or-, lig, geeft onder bepaalde ^vaarden subsidie in de voor verbetering van irm te-isolatie van wonin- Zij die voor een bijdrage Inmerking willen komen, jen een subsidie-aanvraag Jnen bij de direktie van de lshuisvesting in Zuid-Hol- I Bezuidenhoutseweg 4. ]Haag. Aanvraagformulie- fclus toelichting zijn ver- r bij de afdeling voor van de gemeente Zoe- leer. Dorpsstraat 7. De af- jg is geopend van 8.30 uur iï.OO uur. HAZERSWOUDE Zater dagavond vanaf acht uur, ver zorgt hetgezelschap Choreia op het Ambachtsplein te Ha- zerswoudedorp in het kader van de vijfde jaarmarkt een optreden. Twee jaar geleden opgericht door Margreet Vink- de Lange, bestaat de volk sdansgroep thans uit tweeën dertig personen, van wie de gemiddelde leeftijd dertig jaar is. Op het repertoire staan dansen uit Israël. Frankrijk, Roemenië. Rusland. Joegosla vië. Engeland. Amerika en. uiteraard, eigen Nederland. Thuishaven van Choreai is de gymnastiekzaal van -de Micha- eischool, waar elke donderdag avond twee udr lang wordt ge repeteerd. NOORDWIJK - De jeugd groep van de Stichting JOIN zoektvoor haar aktiv.iteiten voor kinderen van zes tot twaalf jaar, nog enkele vrijwil lige medewerk(st)ers. Het gaat om clubwerk in het JOIN-ge- deelte van dorpshuis De Kuip aan de Noordwijkse Zeestraat. Voor de jongere kinderen van moeders die op zaterdagmor gen en woensdagmiddag mee willen helpen, is er in het dorpshuis een crèche aanwe- LISSE Voor het derde ach tereenvolgende seizoen gaat in Lisse op woensdag 9 oktober een VOS-cursus in het Wel- zijnscentrum aan de Lissese Koningstraat. In het kader van „Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving", kun nen vrouwen over een groot aantal onderwerpen discussië ren. informate over deze en andere cursussen voor volwas senen kunnen ingewonnen worden bij mevr. K. Hey tel. 02521-14779. LEIDSCHENDAM - Toe rclub „De Tol" organiseert za terdag 25 en zondag 26 augus tus een recreatieve fietstocht door het Zuidhollandse Plas- sengebied over 35 en 70 kilo meter. Deelnemers kunnen tussen 08.30 en 12.00 uur star ten bij „Het Tolhuis" aan de Leidschendamse Tol. Het in schrijfgeld bedraagt 3 gulden voor volwassenen en 2 gulden voor fietsérs tot 16 jaar. IN TWEEDE KAMER: DEN HAAG Het Gelder se statenlid W. A. Mateman wordt de opvolger van T. Tolman als lid van de Twee de Kamer voor het CDA. Hij heeft gisteren zijn benoe ming tot kamerlid aanvaard. Mateman werd benoemd nadat oud-minister Kruisinga voor een benoeming tot Kamerlid had bedankt. Mateman (34) is wethouder en loco-burgemeester van Aalten en lid van provinciale staten van Gelderland. Wielercours op Luifelbaan LEIDEN De Leidse wielervereniging Swift houdt ter ge legenheid van het zestig-jarig bestaan morgenavond vanaf half zeven een wielerspektakel bij het winkelcentrum Lui felbaan, dat het twintig-jarig bestaan viert. Om half zeven begint de koers voor nieuwelingen waarbij onder meer de talentvolle Jantje van Straaten aan de start verschijnt. Om half acht begint een wedstrijd voor liefhebbers, veteranen en junioren. Deze rit gaat over zestig, kilometer. De jubilerende wielervereniging heeft voor het komende week einde ook een groot wielerspektakel in het industriegebied De Waard op het programma staan. Aan de start verschijnen zon dag 500 deelnemers. Maandagavond volgt dan de grote profron de door Leiden. Aan de start verschijnen onder meer Zoete melk, Kuiper, Karstens. Met enkele rijders uit de ploeg van Pe ter Post, onder wie Jan Raas, wordt nog onderhandeld. De start is om half zeven op de Koninginnelaan. De opbrengst komt ten goede aan het geestelijk gehandicapte kind. Kleisterlee mogelijk uit Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een kans dat het Tweede-Kamer lid C.F. Kleisterlee (CDA) binnen afzienbare tijd de po litiek zal verlaten. Hij voert op het ogenblik besprekin gen over mogelijke advise rende functies ten behoeve van het ministerie van CRM. Dergelijke adviserende func ties zijn niet verenigbaar met het Kamerlidmaatschap. Het is nog niet bekend wanneer de besprekingen afgerond zullen worden en op welk moment Kleisterlee de Kamer zal ver laten Hij is sinds 1956 Kamer lid. Hij was ook geruime tijd lid van de Rotterdamse ge meenteraad. Al geruime tijd is hij eerste ondervoorzitter van de Kamer en verder is hij se cretaris van de CDA-fractie. S HAAG Voor het derde achtereenvolgende gaat het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in Vredesweek (23-30 september) en de maanden rna aandacht vragen voor zijn bekende campag- ,Help de kernwapens de wereld uit, om te begin- uit Nederland". Ditmaal wil men zich vooral M ten op de verkiezingen in 1981, met name op de J kiezingsprogramma's van de verschillende poli- m e partijen. komende tijd zullen de ongeveer 350 kernen van het IKV igen houden in hun woonplaats over de gedachten die le- rond de kernbewapening en met de resultaten daarvan de selijke afdelingen van de politieke partijen onder druk zet- \s *n honderd plaatsen zal dit gebeuren met gebruikmaking 'IX ien enquête, huis aan huis, waarin wordt gevraagd of men r mee eens is. dat in het verkiezingsprogramma van de par- nvoln zijn keuze het punt van het IKV wordt opgenomen, nee, ns een persconferentie ter lancering van de campagne 1979 voorzitter van het IKV, drs. B. ter Veer, dat het voorstel le.diï iet IKV niet pleit voor een eenzijdige ontwapening, maar itiek et. een proces op gang wil brengen in de richting van een* s tijdige ontwapening, waarin ook andere landen dan Neder- ?UW5 'n 00st en west zich verplichten bepaalde stappen te De mogelijkheid, dat het voorstel van het IKV ook in uropese landen gehoor vindt, acht de heer Ter Veer wel ==ijk aanwezig. Het denken in stappen per land is daar niet ftd Ook wees hij op de mogelijkheden, geschapen door de iki akkoorden om contacten te leggen met (kerkelijke) "V er'ngen in Oosteuropese landen II- Ive de Vredeskrant, die in een oplage van 350.000 exempla- J 'ordt verspreid, is er weer een uitgebreid documentatiepak- jfiet onder meer materiaal over de politieke discussie in Ne- Jïd („Van N-bom tot SS-20") en over de rol van het be leven bij de kernwapenproduktie. Ook is er de eerste van tnibrochures over „de vijand" en een project voor het basi- tfwijs, getiteld „Geregeld ruzie, ruzie geregeld". In ELSEVIER de vraag waar om het KNMI er zo vaak naast zit. Weerkundige Emmink: „Dagen dat we alles goed voorspellen, zijn vrij zeldzaam. Nederland ligt erg moeilijk. Er zijn veel onzekere factoren waar zelfs met verbeterde ap paratuur, satellietfoto's en computers, nauwelijks vat op te krijgen is. Ondanks de hoogwaardige apparatuur is de kwaliteit van de eendaagse weersvoorspelling de laatste twintig jaar niet verbeterd". Staatssecretaris De Koning van Binnenlandse Zaken waarschuwt dat de gemeenten zich moeten hoeden voor het rampjaar 1981. „Ze moeten zich in 1980 niet verslikken in ambitieuze investeringspro gramma's. Verstandige be stuurders anticiperen op eco nomische moeilijkheden. Daarom doen de gemeenten er verstandig aan de ontwikke lingen van de groeivoet van ons nationale inkomen scherp in de gaten te houden". Voorts een groot interview met Peter Post. „Het is heel belangrijk hoe een vrouw van een wiel renner zich gedraagt. Dat is tachtig procent van het vak. De meeste wielrenners zijn egoisten. Geen ego-trippers, maar egoist uit onzekerheid. De vrouw moet zorgen dat hij rustig blijft en dat is niet mak kelijk, want de meeste renners zijn onverschillig tegenover vrouwen Ze geven weinig liefde". Het blad start de serie over moderne stedebouw in Nederland. „Herkenbaarheid, kleinschaligheid en menselijk heid: de nieuwe tredmolen. Zo is ontstaan wat ik de nieuwe truttigheid noem". pi—i In de HAAGSE POST debate ren de Kamerleden Pronk en Bolkestein over de PLO. De eerste: „Ik bestempel degenen in Nederland die hun stand punt zouden veranderen om de olieaanvoer zeker te stellen, als huichelachtig". De tweede: ..Ik vind dat de olietoevoer je wel degelijk kan beinvloeden in je gedachtengang". Voorts een gesprek met werkgever svoorzitter Van Veen. „Wordt in de komende weken niet hersteld, wat dit jaar is misge gaan en het volgend jaar' dreigt mis te gaan, dan boeren we als bedrijfsleven in twee jaar zo'n drie procent achter uit. Dat vind ik voor de hele maatschappij een doodgriezeli ge zaak. Het kabinet moet geen noodmaatregel nemen, maar de eigen uitgaven om buigen. Dat is nodig voor een lastenverlichting waardoor onze rendements-positie ver betert". Een interview ook met de gedoodverfde nieuwe wereldkampioen op de weg Jan Raas. ..Met Hinault, Sa- ronni en de Vlaminek moet ik dus niet naar de meet gaan. Tegen die anderen, nou ja. daar heb ik wel een goede kans tegen. Maar met die drie wordt het heel moeilijk. Dan moet ik al eerder iets probe ren. Met hard rijden alleen kom je er natuurlijk niet". NIEUWSNET geeft uitvoèrig het woord aan oud-onderwijs minister Van Kemenade. Over zijn opvolger Pais: „Politiek vind ik het van belang dat hij er herhaaldelijk blijk van heeft gegeven het parlement niet serieus te willen nemen. Dat hangt natuurlijk samen met de neiging van eigenge reidheid en drammerigheid. Ik vind het in de parlementaire democratie een gevaarlijke ontwikkeling. de manier waarop hij het parlement be handelt". In een ander vraag gesprek zegt AR-voorzitter De Boer: „Ik denk dat het over- grote deel van de partij van oordeel is, dat Aantjes met vlag en wimpel terug zou kun nen. Ik verwacht dat die vraag al over twee of drie maanden actueel zal worden Van het afstoten van kiezers geloof ik niks. Als Aantjes op de lijst komt te staan, zal hij niet meer voorkeurstemmen krijgen dan de vorige keer" Voorts een in terview met autocoureur Jan Lammers, die zijn collega Hunt een pure kwal blijkt te vinden, „omdat zijn indruk over zichzelf hetzelfde is als de inhoud van zijn fanmail. Als je geen zekerheid hebt dat je op een normale manier in het le ven geslaagd zou zijn, moet je geen houding aannemen". Tenslotte een gesprek met Rijk de Gooyer. „Ik heb Han Lammers vannacht een schop voor zijn reet verkocht. Op de Kring (Amsterdamse arties tensociëteit red). Moet je niet nog een keer doen, zei hij. Weer een schop gegeven, moet je geen derde keer meer doen Weer een schop. Toen had hij geen antwoord meer". In DE TIJD een groot inter view met minister Albeda. „Ik voer een beleid van een zoveel mogelijk verwezenlijken van de sociale- economische para graaf van het CDA-program binnen de grenzen van het overeengekomen kabinetspro gramma. Daar sta ik voor en daar mag. en moet men zelfs, mij binnen kabinet en kamer aan houden. Geeft men mij die kans niet, dan stap ik op. Als het kan in alle vriendschap, maar ik stap op". Bij de deze week verschenen nota over homofielen in de samenleving concludeert het blad. „Er staat veel in. maar ook veel niet. Het is wel een heel voorzichtig stuk geworden. Je moet het verhaal uiterst zorgvuldig le zen om er de gewenste open heid in te vinden". Een ge sprek voorts met professor D'Oliveira, voorzitter van de Stichting Rijnwater. „Jazeker, ik voel me lid van de milieu- mafia Het klinkt natuurlijk denigrerend, maar zodra je po litieke druk uitoefent en ge bruik maakt van de mogelijk heid om te lobbyen, ben je een soort mafia. In dat opzicht sta ik volstrekt op een lijn met grote organisaties". Ook een artikel over alcohol, het nieu we jeugdprobleem. „Het is aanzienlijk zorgwekkender dan het drugs-vraagstuk. Het is duidelijk, dat een toene mend aantal jongeren de hulp van consultatiebureaux inroe pen en dat het dan nog maar gaat om het topje van de ijs berg". In VRIJ NEDERLAND een kritisch artikel over het mis lukken van de Wet Investe- rings Regeling, door Ed van Thijn tot maatschappijhervor- mend uitgeroepen toen hij nog socialistisch fractieleider was. Nu zegt hij: „Het was het zwakste punt van ons beleid. Nu hebben we allemaal spijt, zelfs Den Uyl, dat we über haupt nog voorgestemd heb ben Voorts een groot inter view met ex-ambassadeur H. Boon over de diplomatieke dienst. „Ze werken zich rot Er is geen kwestie van dat er feest wordt gevierd. De top werkt 12 tot 14 uur per dag, en zon- en feestdagen zijn er niet bij, want dan breekt er weer ergens een revolutie uit. Het ambtelijk leven is leuk totdat je aan de top komt. Dan wordt het vervelend. Ook een ver haal over schijnhuwelijken van buitenlanders. „Het gekke is dat er maar kortgeleden de vreemdelingenpolitie vaak aandrong op een huwelijk, omdat ze samenwonen te vrij blijvend vonden. En nu moet zo'n vreemdeling opeens be wijzen, dat het menens is". Oud premier Baktiar van Per- zië zegt in een vraaggesprek: „Voorlopig ligt de industrie van het land stil. de grote be drijven. de olie, de financiële activiteiten Hoelang denkt u dat dit zou kunnen voortdu ren? Zeven, acht maanden op zijn hoogst. In ieder geval minder dan een jaar Dat staat vast". HERVORMD NEDERLAND over het ontslag van Young: „Het officiële gezicht van Amerika is er niet menselijker op geworden". En over de commercie in de wielersport: „Dat medische begeleiding on der deze omstandigheden ge makkelijk ontaardt in het hand- en spandiensten verle nen aan een mensvijandig sy steem, valt uit gegevens rond om de zaak Zoetemelk duide lijk af te leiden" Een gesprek voorts met de nieuwe burge meester van Eindhoven dr Borrie: „Als u ziet welk een centralistisch machtsapparaat het ministerie van Verkeer en Waterstaat is. dat is onvoor stelbaar. Ik zou er staaltjes van kunnen vertellen waar u van achterover slaat We zullen ons in de hervorming van de maatschappij veel meer moe ten richten op het plaatselijke vlak". Veel aandacht voor ont snapping van ons bedrijfsleven aan wapenembargo's. „Als het krachtige anti-racistische ge voel van de Nederlandse be volking en de vele anti-apar- theidscampagnes in ons land er niet waren geweest, zou Zuid Afrika zeer waarschijn lijk eind jaren zestig Neder landse onderzeeers ontvangen hebben en later Nederlandse kernreactoren en vliegtuigen". Het blad brengt een voorpubli catie van het boek „Religie, sexualiteit en agressie" van de godsdienstwetenschapper Fok- ke Sierksma. „De man moet de moed hebben zichzelf te ontmaskeren als een bluffer en bedrieger".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7