liomst Leona Horvath ost problemen Rust voor Ashe na hartklachten Jamesturnen niet op Ipswich Town verslaat Arsenal Arts wielrenunie stapt op Ruime zege hockeydames IÜÜJORTLEIDSE COURANT IEUWE TRAINSTER WACHT GEEN AANTREKKELIJKE TAAK Charles Ruijs mag weer zesdaagse gaan organiseren WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 LONDEN Arsenal is na de zege van 4-0 op Brighton, waarmee zaterdag het nieuwe Engelse voetbalseizoen werd geopend, gisteren geconfron teerd met een nederlaag van 2-0 op eigen veld te gen Ipswich Town. Een doelpunt in de eerste helft van de Ierse verdediger Allan Hunter en een treffer van de Nederlandse middenvelder Ar nold Mühren beslisten de ontmoeting. Middlesbrough, dat startte met een overwinning in Londen op Tottenham Hotspurs, onderstreepte drie dagen later de goede vorm tegen Manchester City (waar de veelvoudige international Colin Bell inmid dels wegens een hardnekkige knieblessure met voet ballen is gestopt): 3-0. De Australiër Craig Johnston, Micky Burns en Stan Cummins waren de doelpun tenmakers. De Europese bekerhouder Liverpool ging als laatste, club van start en speelde teleurstellend doelpuntloos gelijk tegen Bolton Wanderers. De Engelse internati onal Phil Neal moest na twintig minuten met een hersenschudding uitvallen waardoor de verdediging van Liverpool diende te worden gereorganiseerd. In de voorronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars heeft Glasgow Rangers gistera vond op eigen terrein het Noorse Lilleström met 1-0 verslagen. Het was het eerste duel voor een plaats in de eerste ronde. Ronald Hendriks is door de Nijmeegse eredivisieclub NEC verkocht aan SV Waregem. De 28-jarige rech terspits tekende een contract voor twee jaar bij de Belgische club waar de oud-trainer van NEC, Hans Croon, thans werkzaam is. In een vriendschappelijk duel heeft Frankrijk in Pa rijs met 4-1 gewonnen van Bayern München. Bij de rust stond het Franse nationale elftal al met 2-0 voor. Larios, Lopez, Zimako en Platini maakten de doel punten. In de laatste minuut zorgde Breitner voor de Westduitse tegentreffer. Het Zweedse nationale elftal krijgt een nieuwe trai ner: de 43-jarige Lars Arnesson die Georg Ericsson per 1 januari 1980 zal opvolgen. Momenteel is Arnes son nog coach van het Zweedse jeugdteam. Onder zijn leiding werd Oster Vëxjö vorig jaar landskampi- oen. VALKENBURG Nog voordat het eerste officiële startschot voor de wereldkampioenschappen wielrennen 19.79 heeft geklonken, is de KNWU reeds geconfronteerd met een netelige kwestie die tot resultaat heeft gehad dat dr. Kees Visser voortijdig naar huis is ge gaan. De bejaarde arts uit het Friese plaatsje Grouw, die als één van de nestors van de wielrenu nie mag worden beschouwd, bleek zich niet te kunnen vereni gen met de wijze waarop tal van zaken rond deze titelstrijd wor den afgewikkeld. Als lid van de medische commissie zou dr. Visser zich samen met zijn collega Brun- ner vooral bemoeien met de medische verzorging tijdens de wegwedstrijden. De KNWU heeft thans dr. John Husken uit Maastricht bereid gevonden de opengeval len plaats in deze organisatie in te nemen. Laatstgenoemde is onder meer lid van de Medische Wielerkring en van de gang van zaken op de hoogte. De KNWU betreurt het voortijdige vertrek van K. Visser overigens ten zeerste. Uniedirecteur Harry Meuwese: „Het is een nare zaak, waar ik eerlijk gezegd niet gelukkig mee ben. Eigenlijk is er sprake van een soort generatieverschil. Dr. Vis ser stamt nog uit de goede oude tijd en heeft zo zijn eigen manier van werken. In de loop der jaren is er echter veel veran derd. Zo zijn er jongere mensen gekomen, die een andere mening hebben. Boven dien is de invloed van de internationale cohimissie tegenwoordig veel groter, dan tijdens het lalatste wereldkampioenschap - twaalf jaar geleden - van dr. Visser. Daar naast is gebleken, dat dr. Visser een beetje moeite heeft met de autoriteit die van dr. Mantanaro afstraalt. Dat alles heeft gere sulteerd in een aantal tegenstrijdigheden. Dr. Visser heeft nahr aanleiding van dit alles op een gegeven ogenblik een ultima tum gesteld, waaraan niet is voldaan. Er is toen een gesprek gevoerd, waaruit naar voren is gekomen, dat hij zich onder de huidige omstandigheden doodongelukkig voelt. In goed overleg is toen besloten voor wat betreft de wereldkampioen schappen, de samenwerking te stoppen. De heer Visser is daarom naar huis ge gaan"! Schulden Charles Ruijs, de organisator van de Zesdaagse van Groningen, die na af loop van deze wielerwedstrijd de profs niet kon uitbetalen, mag blijven orga niseren. Althans, hij krijgt de kans via het realiseren van een nieuwe Zesdaag se zijn schulden te voldoen. Hij dankt dat vooral aan de positieve houding van de KNWU in de FICP-vergadering. waarin aanvankelijk stemmen zijn op gegaan. de zakenman geen licentie meer te geven en failliet te verklaren. De KNWU heeft dat kunnen voorkomen door te wijzen op een tegenstrijdigheid. Toen Ruijs indertijd bij de FICP heeft aangeklopt voor een datum, is hem te ver staan gegeven dat hij geen officiële zes daagse mocht organiseren. Meuwese daar over: „We hebben gesteld, dat het onjuist zou zijn hem dan wel te veroordelen op het overtreden van de reglementen die gelden voor een officiële zesdaagse. Er zijn nog stemmen opgegaan, dat de KNWU het tekort dan maar zou moeten aanzuiveren, maar daar trappen we na tuurlijk niet in. Uiteindelijk is besloten Charles Ruijs nieuwe organisatorische mogelijkheden te bieden, zodat hij aan zijn verplichtingen wellicht alsnog kan voldoen' Het is de bedoeling, dat Charles Ruys zijn volgende baan-spektakel een uiterst sober kartakter geeft Hij kan dan wellicht vooruit een bedrag van 96.000 gulden - het officiële bedrag - overmaken. De heer Meuwese: „Alleen dan krijgt hij een ver gunning om nog eens te organiseren. Het is natuurlijk geen geweldige oplossing, maar op deze manier kan het geld er nog komen. Wie een betere oplossing weet mag het zeggen. Als er niets wordt ge daan, komt het geld ook niet Ook de wie lerbond is het met deze aanpak eens. PETER VAN PUTTEN COUVER Het Neder- se dameshockeyteam t gistermiddag in het we- bekertoernooi te Vancou-. een overwinning met 60 aid op Bermuda. De Ne- ndse dames waren in wedstrijd veruit supe- hetgeen het duidelijkst uit de strafcorner- ver ing: 250, maar waren niet bij. machte dit ook in doelpunten tot uitdrukking te brengen. De doelpunten werden ge scoord door: 20. Elsemieke Hil- len 10 (strafbal), 31. Margriet Bleijerveld 20, 43. Toos Bas uit lange corner 30, 50. Else mieke Hillen 40 (strafbal), 53. Fieke Boekhorst 50 (strafcorner), 60. Fieke Boek horst 60 (strafbal). Nederland speelde in de vol gende formatie: Holien Ma hler, Fieke Boekhorst, Anneke van Puffelen-Bax, Lisette Se vens, Irene Hendriks, Toos Bax, Elsemieke Hillen, Suzan Bekker, Marjolein Bianchi (Annelies Kapteijn), Margriet Bleijerweld, Sandra le Poole. inst Okker Tom Okker in de eerste ronde het tennistoernooi Mason in de Ameri- staat Ohio ge- van Fred net 1-6,6-4 en 6-4. kampioenschappen in totaal Jiefst gulden aan prij- uit te delen. Zijn tennisprogramma heeft dit jaar te weinig rustpauzes ge kend. Hij wilde na een lange periode van blessures snel weer in het wedstrijdritme komen. De hartklachten openbaarden zich twee weken geleden in New York toen hij bij ruim dertig gra den Celsius tennisles gaf. De specialisten van het ziekenhuis wa ren eerst erg bezorgd, maar vanaf het moment dat Arthur zijn rustkuur begon, is zijn toestand in ieder geval niet slechter ge worden. Hij rust nu thuis en mag minstens zeven weken geen racket vasthouden. Arthur Ashe zal niet vóór januari 1980 aan toernooien mogen deelnemen". Toonbeeld Arthur Ashe, ooit een toonbeeld van gezondheid en de am bassadeur van het Amerikaanse .Jogging", heeft het klim men der jaren een moment uit het oog verloren en teveel van zijn lichaam geëist. Zijn verrassende carrière lijkt even verrassend te zijn geëindigd. Arthur Ashe won in 1968 de ti tel op Forest Hills en deed in 1975 de gehele tenniswereld versteld staan door als eerste negertennisser de enkelspelti- tel van Wimbledon in de wacht te slepen. De president van de internationale wielerunie, Adriano Rodoni (uiterst rechts), onthulde gisteravond in de gemeentegrot te Valkenburg een kunstwerk van de hand van de plaatselijke kunstenaar A. Widdershoven gemaakt ter gelegenheid van het komend wereldkampioenschap op de weg. III V f ;- s DEN HAAG/WASHINGTON Beroepstennisser Arthur Ashe heeft zijn te snelle come-back op we reldniveau, begin dit jaar, lichamelijk niet hele maal kunnen verwerken. Twee weken geleden meldde de ex-Wimbledonkampioen zich met pijn in de borststreek in het New York Hospital met het verzoek hem op te nemen en grondig te onderzoe ken. De artsen constateerden een lichte hartaanval, die absolute rust noodzakelijk maakte. Een tweede terugkeer in de tennistop lijkt daarmee uitgesloten voor Ashe, die vorige maand zesendertig jaar is ge worden. Het gerucht over de ziekte van Arthur Ashe werd bij navraag bij respectievelijk de Nederlandse, de interna tionale en de Amerikaanse tennisfederatie, als onwaar schijnlijk afgedaan.,,Het verhaal werd gisteren echter telefonisch vanuit Washington door David Falk, de agent en advocaat van Ashe, bevestigd. „De oorzaak van de hartaandoening van Arthur Ashe heeft men niet kunnen achterhalen, maar dank zij de goede con ditie van Ashe is hem een zwóre aanval bespaard ge bleven. In datzelfde jaar behaalde Arthur Ashe ook de eindzege in het WCT-circuit, maar daarna leek de koek op. Een geslaagde voe toperatie stelde Ashe afgelopen januari weer in staat door te dringen tot de finale van het Masters-toernooi, het slot van de Grand-Prix, waarin hij op het nippertje verloor van John McEnroe. De zwarte tennisser ging vorige maand op Wimbledon in de eerste ronde al onderuit tegen de onbekende Australiër Chris Kachel. Arthur Ashe voorspelde vier jaar geleden: „In 1980 is het afgelo pen voor mij. De toon wordt dan aangegeven door mannen als Brian Gottfried, die per dag twaalf uur trainen en twaalf uur slapen". Gottfried heeft de top nooit echt gehaald ep Ashe zelf is het slachtoffer geworden van te veel trainen en spelen. HERMAN JANSEN niet naar Moskou te kunnen loodsen ge zien de kwaliteit en het potentieel. Ver volgens werd de Tsjech Jan Vlacil ten to nele gevoerd. Hij moest zelfs eerder ko men omdat Asarjan vlugger dan verwacht alsnog naar zijn geboorteland terugkeerde. Tegen Vlacil ontstond enorme weerstand bij turnsters en afdelingsbestuur, waarna hij werd gedegradeerd. IniViiddels heeft het afdelingsbestuur in een brief aan het bondsbestuur gevraagd Vlacils contract op te zeggen. De Tsjech zou er een troep van hebben gemaakt. De manier Waarop hij werd behandeld getuigt van weinig smaak, maar nog meer van weinig inzicht van de turnbond. Opnieuw bleek het KNGV niet op de hoogte van achtergron den van iemand aan wie toch niet de eer ste de beste taak was toevertrouwd. Stilstand Intussen kende het damesturnen een stilstand. Bij de Europese kampioen schappen in Kopenhagen bleken zelfs Westeuropese landen beter, die daar voor niet eens als mogelijke concur rent voor kwalificatie voor Moskou werden gezien. Er volgde een trainings stage in de Verenigde Staten, waarvoor Vlacil zich ziek meldde. In Amerika bleken de meisjes ineens weer een een heid, die keihard werkte. „Er was en is behoefte aan discipline", zegt Marijke Willems van het afdelingsbestuur, die in plaats van Vlacil de trip meemaak te. Eva Bartha werd aangezocht als trainster voor de periode tot de wereldkampioen schappen, want de tijd begon te dringen. Bartha, bekend om haar keiharde, vrijwel nietsontziende aanpak, maar ook om haar successen met de Nederlandse dames (van 1971 tot 1976), is echter fysiek niet meer in staat zo intensief met trainen bezig te zijn. Wel werd zij de adviseuze van het bondsbestuur, dat „geen tijd meer had om kandidaat-trainers heel kritisch te bekij- kep" (voorziter Tiëlrooy). Eva Bartha stelde vervolgens Leona Hor vath voor, een hartsvriendin met wie ze tijdens de Spelen van Tokio (waar Honga rije ..vijfde werd) nog mede-assistente van hoofdtrainster Nagy was geweest. Het bondsbestuur liet zich volledig door Bar tha leiden, ook al ging de voorkeur uit naar een man vanwege het aanleren van acrobatische onderdelen. Ze werd aange steld voor de periode tot de wereldkampi oenschappen, met de toezegging van twee kanten dat een verlenging mogelijk is. Enthousiast De 55-jarige Hongaarse arriveerde gis teren op Schiphol terwijl Vlacil (nog steeds ziek) op papier haar assistent is. En tegelijkertijd heeft het KNGV in Amerika al contact met een vervanger van de Tsjech. Wie luistert naar de en thousiaste verhalen over de ervaringen in Amerika, weet dat in de toekomst daar waarschijnlijk de grote trainers gehaald zullen worden (nauwelijks problemen met mentaliteit en taal). Het is dus niet zo gek te veronderstel len dat de toekomstige assistent van Leona Horvath wel eens naar Neder land gehaald kan worden met de be doeling hem na de WK hoofdtrainer te maken. Leona Horvath kenmerkt zichzelf als een zelfde type trainster als Eva Bartha, hard dus. Evenals haar vriendin (die volgens alle betrokkenen slechts de eerste dagen bij de trainingen enige assistentie zal ver lenen, maar zich verder volledig terug trekt) brengt Leona Horvath internationa le ervaring mee. Dat is wel een winst ten opzichte van haar voorganger. Naast haar drie jaar als assistente ten tijde van Nagy werkte ze na de Spelen van München (1972) tot en met de Spelen van Montreal (1976) als hoofdtrainster vap de Hongaarse damesploeg. Daarmee bereikte ze een vierde plaats. Die gegevens werden giste ren pas duidelijk na moeizame gesprek ken in gebroken Duits, waar veel mensen aan te pas moesten komen. Na Asarjan en Vlacil dus nog stee/Is het grote, vaak on derschatte probleem van de communica tie. Maar Leona Horvath (niet op de hoogte .van de voorgeschiedenis met Vlacil) wil daar niets van weten. Zegt ze over haar niet bepaald aantrekkelijke taak: „Ik ga de turnsters geen enkel, nieuw onderdeel meer aanleren. De oefeningen die ze kun nen, zijn goed, maar moeten alleen geper fectioneerd worden. De komende week leer ik de zwakke punten wel kennen. Ook moet er discipline zijn. Als aan die voorwaarden wordt voldaan, heb ik er veel vertrouwen in dat Nederland zich plaatst voor de Spelen. Ik begin in elk ge val met hart en ziel aan het werk". Daarvoor zal de selectie vijf dagen per week drie uur gaan trainen op Papendal, afgezien van enkele trainingsstages. Als de bijna onmogelijk lijkende kwalificatie over drie maanden wordt gerealiseerd, zal het net lijken of het zo gepland is. of er geen problemen zijn geweest. Als dat zo is. zou een afgang misschien het beste ge neesmiddel zijn, zodat de komende jaren eindelijk eens in alle rust weloverwogen met capabele mensen in alle geledingen gewerkt kan worden aan gezond dames- turnen en wellicht ook prestaties. DICK HOFLAND ur Ashe: voorlopig afwezig aan het internationale tennisfront. 'YS mt IPHOL Met de komst van Leo- i Horvath als nieuwe turntrainster r de nationale damesselectie is nau- jks een probleem opgelost. De gaarse is aangetrokken om een tal meisjes, dat bijna een half jaar r een beetje heeft aangerommeld, rie maanden weer in het gareel te pen. Zo goed zelfs, dat de ploeg zich n december in Fort Worth plaatst de Olympische Spelen van 1980 in kou. Dat zij zo weinig tijd heeft, kent al dat er iets behoorlijk fout De turnbond heeft zich diverse ke- zodanig vergaloppeerd, dat er wei anders dan een puinhoop is ont- Albert Asarjan had laten weten Rusland terug te willen, werd met de komst van zijn landgenoot Popov ekondigd. Het voortbestaan van het èsturnen was verzekerd, daar kwam igenlijk op neer. Popov bleef lekker usland, Asarjan verlengde-zijn verblijf ederland nog eventjes, maar ging toch weg omdat hij bang was Nederland Leona Horvath, de nieuwe turntrainster van de damesselectie, met op de achtergrond Eva Bartha, die een belang rijke rol heft gespeeld bij de aanstelling van de I'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13