LPloegentijdrit is het eerlijkst99 Wereldrecord Waterpoloteam spant zich niet meer in Kim Lineham iN GISBERS HEEFT EENHEID GESMEED ïennie Koemans avoriet bij ^eidse Hout Nieuwe bestuur FC Den Haag 3ORT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 ten Het goud van de vier man in ploegentijdrit van vorig jaar te uweiler is min of meer uit de lucht len vallen. Of zoals trainer-coach i Gisbers het gisteren in Geleen stel- ia de terugkeer van het viertal voor jaar uit de Grote Prijs Wilhelm 1: „Vorig jaar zijn wij als betrekke- kanslozen vertrokken. Zeker niet favoriet. Ip West-Duitsland is ge- ken wat je met een behoorlijke frbereiding kunt bereiken", bers is realist genoeg om niet zonder |r op een herhaling van die verrich- i te rekenen. ..Wanneer wij woensdag in de medailles zouden vallen, zal de tassing minder zijn dan de eerste lts van 1978". De enige zekerheid die bers voor morgen heeft, is dat de ploeg let mogelijke gedaan heeft in de voor- fcidingsperiode. „Er is niet slecht Ferkt. We hebben één tijdrit samen ge en, in Maren-Kessel en daar kwamen [niet slechter uit dan de ploeg van vo- Grote Prijs Wilhelm Teil, vorige week [witserland, behoorde tot de voorberei- g. „Wij hebben", verklaarde Gisbers, b wedstrijd zuiver als training gezien. |rom ook zijn de vier man, die morgen éten rijden eerder uit de ronde gestapt, had het van tevoren met de jongens "jrgesproken. Wij zouden alleen tot en t zondag zijn gebleven als het niet goed p. Mij is daar gebleken dat alleen Stamsnijder de voorbereiding werkelijk nodig had. In een paar dag heeft hij zich opgewerkt tot een niveau dat gewenst was en toen zijn we weggegaan. Het is een moeilijke beslissing geweest, zowel voor mij als voor de jongens, maar we reden niet in Zwitserland om de prijzen weg te- halen, maar om te oefenen voor de we reldtitelstrijd". Afvaller Gisbers had ruim twee weken geleden nog de helft van de ploeg uit Brauweiler over. Na het afvallen van Bart van Est bleef Guus Bierings de enig overlevende. „Van Est", dacht Gisbers, „is er uit gestapt omdat hij na een ronduit ongelukkig sei zoen meende op dit moment niet de kwa liteit te hebben om mee te kunnen doen. Hij had al eerder iets in die richting laten doorschemeren. De werkelijke reden van zijn bedanken heeft hij niet verteld, maar het kan nauwelijks iets anders zijn ge weest dan het gevoel niet in de werkelijk grote vorm te zijn". Doorgaan met een kwart van de ploeg. Het is geen ongebruikelijke figuur voor Nederland in de geschiedenis van het we reldkampioenschap in de ploegentijdrit, tot het kampioenschap van vorig jaar wa ren er bij de strijd om de wereldtitel een paar jaar incidentele medailles geweest en slechts op de Olympische Spelen van To kio en Mexico schoot Nederland er met goud werkelijk bovenuit. In het voor-Olympische jaar richt een groot aantal landen zich over het komen de wereldkampioenschap heen op de Spe len. Nederland kan dat niet doen. omdat er ook nu geen enkele zekerheid is dat de vier van 1979 ook in 1980 beschikbaar zul len zijn. Stamsnijder, Bierings en De Rooy zullen een eventueel profcontract voor het volgende seizoen op zijn minst in wel willende overweging nemen. Alleen Theo Hoogervorst zal zeker volgend jaar nog zeker amateur zijn. „Ik heb een eigen be drijfje, een boerderij, en dat is mijn toe komst. Niet, zoals ik er nu tegenover sta, het professionele wielrennen. Dat zou een zaak voor mij zijn om aan te denken als ik niets achter mij had staan". Fascinerend Gisbers en Wagtmans hebben dus maar weer voor vijfentwintig procent zeker heid voor het volgende seizoen. Jan Gisbers gaat daar niet onder gebukt. „De jongens en ik hebben de afgelopen maanden gewerkt voor dit kampioen schap en dat zullen wij volgend jaar weer doen met een aantal, mogelijk an dere, renners. Het is voor mij een hobby. De tijdrit fascineert mij, omdat het zo helemaal een echt eerlijke wed strijd is. Alle onderdelen van de wie Dank zij medewerking van de rijkspolitie kon het Neder-1 tricht en Heerlen uit de voeten om te trainen voor het landse amateurkwartet De Rooij, Hoogervorst, Stams- wereldkampioenschap in deze discipline dat morgen zal nijder en Bierings gisteren op de autoweg tussen Maas- worden verreden. lersport boeien mij, maar dit het meest. Hierbij kan werkelijk niets ge frommeld worden. Het is een onder deel, waar maar weinigen voor ge schikt zijn. Mensen, die twee uur lang tegen de vijftig kilometer per uur moe ten kunnen rijden. Wanneer ze daartoe in staat zijn en geen pech hebben, dan volgt er ook een beloning. Dat spreekt mij aan. Meer in ieder geval dan een „gewone" wedstrijd, waarin dezelfde mannen misschien even goed preste ren, maar dan óp de eindstreep in een kinderachtig sprintje verslagen wor den door iemand, die misschien maar een fractie van het werk heeft gedaan". „De sterken uit een individueel wereld kampioenschap komen ook vaak voort uit de groep die drie dagen eerder de ploe gentijdrit heeft gereden. De wereldkampi oenen van de laatste tien jaar hebben bij na allemaal ook deel uitgemaakt van het viertal dat de ploegentijdrit reed. De eer ste vijf van 1978 op de Nurburgring ston den ook aan de start in Brauweiler. Dat is geen toeval. Ik geloof dat er dan ook geen enkel bezwaar kan zijn om een paar van mijn vier man in de individuele wedstrijd te laten rijden. Medisch gezien is het ook zeer wel mogelijk binnen vier dagen twee keer een grote prestatie te leveren. De ploegentijdrit is een inspanning, maar het is geen moordenaarswerk. Wanneer de groep op elkaar is ingespeeld, wanneer de mannen het werk juist verdelen, hoeft niemand zich kapot te rijden. Ik geloof dat wij, net als vorig jaar, weer vier ren ners hebben die dat kunnen". China lid van internationale IIDEN Hennie Koemans ondanks het feit dat hij chts als vierde geplaatst is, grote favoriet voor de here nkelspel B titel van het ten- stoernooi van Leidse Hout. Voorschotenaar dient dan de halve finale af te reke- I met de als eerste geplaat- i Amsterdammer Schmidt. Kineer de voorspellingen tl de wedstrijdorganisatie komen, zal ook de Amster- Shirt reclame voor kern energie Van onze sportredactie) LMELO De West- luitse firma Uranit en 5jeJülich, mede-aandeel- tie»ouder der Nederlandse icotlraniumverrijkingsfa- brieken (UCN) in Alme- lo, heeft een reclame- 0 Contract afgesloten met ie Westduitsc amateur- voetbalclub FC 09 Bais- iveiler. Het eerste elftal van de club speelt een ~~®iaar lang in shirts, waar $?%et grote letters de op- ïruk „Kernenergie, JA" is aangebracht. Welk bedrag Uranit voor Ue reclame betaalt, willen och Urani noch Franz eusch, voorzitter van de 'oetbalvereniging bekend aken. „Wel gaat het om •n bedrag van meer dan tienduizend gulden", ver- elt Keusch. De vereniging it Baisweiler, een plaats 3 de buurt van Aken, leeft het contract om zui- er financiële redenen af- 'esloten. „Toen onze spe lers voor het eerst met de ieuwe shirts aantraden, ileek het bezoekersaantal ieer dan verdubbeld: nor- iaal komen hier zo'n acht negenhonderd mensen ijken, nu waren er meer lan tweeduizend", aldus "eusch. heer Leurink van UCN ederland vertelt dat Ura- lit met de 'shirtreclame robeert in te spelen om sterke roep in West 'uitsland om ook stem- ien van voorstanders van :ernenergie te laten ho en. Nadat de Uranit het contract met FC 09 Bais weiler had afgesloten, tebben diverse andere verenigingen eveneens aangebo'den in dergelijke shirts te spelen, waaronder het elftal van de Westduit- se Bundeswehr. Omstreeks veertig tegenstanders van kernenergie hebben zon dag voor-de poort van het plaatselijke stadion in Baisweiler met spandoe ken bezwaar gemaakt te gen de shirtreclame. Eén van de spelers, libero Günter Neumann, heeft naar aanleiding van het contract met Uranit zijn lidmaatschap van de vere niging opgezegd. dammer Roel Drost de finale bereiken. Zijn pad zal in de halve finale vermoedelijk ge kruist worden door de als der de geplaatste Robert-Jan van der Feen, die overigens alle moeite zal hebben zijn plaat sing waar te maken. In de eer ste ronde had deze Leidse stu- dent, in de competitie uitko mend voor de Metselaars, wei nig problemen met Jean Marc van Maaren: 6-0, 6-2. Bij de dames staat de Sassen- heimse Hertnie Fehling als hoogste genoteerd. Een even tuele finale tegen Anette van der Mey belooft een spannen de partij te worden. Tine Lan- geveld en Maureen Meier staan in deze categorie respec tievelijk als derde en vierde geplaatst. Bij de heren in C is de verwachting, dat de finale zal gaan tussen Jan-Pieter Hop en de winnaar van het vorige jaar Hans Tönjann. De als der de geplaatste Mark Nije en de als vierde geplaatste Freek van der Capelle zijn gevaarlij ke outsiders. In damesenkelspel finale in C zullen Georgette Demminck en Dorien van der Feen elkaar ontmoeten. Marijke Guyt staat in deze categorie als derde ge plaatst. De als vierde genoteer de Annette Karl bereikte al de halve finale door een overtui gende overwinning op Ellen Winkel; 6-0, 7-6. Daar zijn ze dan, de nieuwe bestuursleden van FC Den Haag. Na een half jaar polsen van kandidaten kon gisteravond Nico de Doelder, voorzitter van de gelijknamige com missie, het nieuwe team aan de openbaar heid prijs geven. Daarmee is een einde geko-' men aan een bestuursimpassa die groten deels kon worden opgevangen doordat de oude bestuursleden op hun post bleven en tijdelijk nieuwe krachten toetraden. Vanaf vandaag heeft oud-voorzitter van SV '35, Piet den Duik, de leiding van het nieuwe bestuurs-. college als voorzitter. Hij wordt terzijde ge staan door Fred van Hal, als vertegenwoordi ger van ADO die secretaris en tevens vice- voorzitter is en verder als pernningmeester Gerard Weber, de oud-praeses van Rijswijk, Arend Mondt, oud-bestuurslid van 's-Graven- zande, Adri Duijvéstein en Jan Vos als spe lersvertegenwoordiger, die als enige van het oude bestuurscollege terug keert. Een zeven de bestuurslid wordt nog gezocht, een taak die de commissie De Doelder overlaat aan het nieuwe bestuur. Op de foto v.l.n.r. de he ren Mondt, Vos, Den Duik, Weber en Duijve- stein. Afwezig door ziekte was Fred van Hal. ALPHEN A.D. RIJN Het Nederlands wa terpoloteam heeft zijn voorbereiding op ei gen bodem voor het Europees kwalificatie toernooi begin oktober in Hvar tegen Joego Slavië afgesloten met een gelijkspel. Na de zege van Oranje (7-4) in het zeslandentoer- nooi in Drachten eindigde de tweede ont moeting binnen vier dagen gisteravond in" Alphen aan den Rijn in 7-7. Uitblinker in het zeer matige duel was Erik Noordegraaf. De negentienjarige speler van AZC nam vijf treffers voor zijn rekening. De ruim duizend toeschouwers de opbrengst was bestemd voor de inwoners van het in april door een aardbeving verwoeste vissersdorp Ko- tor hebben slechts zeer spaarzaam kunnen genieten van aantrekkelijk polo. In het Neder lands team waren uitsluitend Hans van Zeeland en Erik Noordegraaf bereid te strijden voor een. aanvaardbaar resultaat. De overige leden ge- 'loofden het wel na de vermoeiende dagen in Drachten. Zij zwommen wat plichtmatig rond' en wekten geen moment de indruk bezig te zijn aan een serieuze oefenwedstrijd. De Joegoslavische studenten manifesteerden zich wat nadrukkelijker. Zij wensten de recente nederlaag uit te wissen, maar de Oosteuropese acties misten intelligentie. In de slotfase be hoedde doelman Ruud Misdorp Nederland voor een nederlaag door 49 seconden voor tijd een strafworp van Roje fraai te keren. Sportwereld DEN HAAG Harry Schul- ting, Koen Gijsbers, Hugo Pont en Marcel Klarenbeek zullen tijdens de Universiade,, die van 2 tot en met 15 sep tember in Mexico wordt ge houden, een poging onderne men aan de Olympische limiet (3.05,00) op de 4x400 meter es tafette te voldoen. TRIEST Het Nederlands honkbalteam heeft in de laat ste wedstrijd van de Europese titelstrijd een overwinning 8-5 op kampioen Italië behaald MILAAN Brabham en Alfa Romeo gaan met ingang van het volgend formule 1-seizoen hun samenwerking verbreken. De Italiaanse fabriek wil de fabricage van racewagens ge heel in eigen hand gaan ne men. Trinidad verrast Argentijnse dames VANCOUVER De tweede dag van het werelddames- hockeytoernooi in Vancou ver betekende een rustdag voor de Nederlandse ploeg. Aanvoerster Maria Mat- thcussens-Fikkers, die zon dag een gebroken neus (17 hechtingen) opliep, zal waarschijnlijk niet meer in actie kunnen komen. De grote verrassing gisteren was het gelijkspel dat Argenti nië moest toestaan aan Trini dad /Tobago. Argentinië zit in de poule bij West-Duitsland. Uitslagen: ArgentiniëTrini dad /Tobago 22; Engeland Hongkong 120; Nieuw-Zee- land—Fiji 12—0; Wales—Zam bia 110; Australië—India 4 0; IerlandBermuda 50. Canadese titel voor Björn Borg TORONTO De Zweed Björn Borg heeft in de fina le van het Canadese tennis kampioenschap met 63, 6—3 gewonnen van de Ame rikaan John McEnroe. Het was de achtste toernooize ge dit jaar van Borg,.die zestig duizend gulden kon incasse ren. In de opderlinge confron- taie tussen beide spielers is de stand nu in evenwicht: 33. FORT LAUDERDALE De Amerikaanse zwemkampioen- schappen zijn geëindigd zoals ze waren begonnen: met een wereldrecord. Nadat Mary Meagher vorige week donderdag de vierdaagse competitie had geopend door tweemaal ach tereen de tot dan toe snelste tijd op de 200 meter vlinderslag te verbeteren, sloot Kim Lineham gisteren de titelstrijd van 1979 in stijl af met een nieuw wereldrecord op de 1500 meter vrije slag: 16.04,49. Zij onttroonde daarmee de Australische Tracey Wickham (16.06,63). Tijdens de landenwedstrijd tussen de Sowjet Unie (199 punten) en Canada (145 punten) in Moskou heeft de Russische 4x100 me ter wisselslagploeg het eigen Europese herenrecord verbeterd. Viktor Koesnetsov, Alexander Fedorovsky, Evgeni Seredine en Sergei Kopliakov kwamen uit op een tijd van 3.45,99. Dezelfde vier zwemmers hadden ook het vorige record in handen dat stond op 3.46,20. Drie Italiaanse zwemmers uit de Europese ploeg, die van 1 tot en met 3 september deelneemt aan de strijd om de wereldbeker in Tokio, hebben afgezegd omdat ze geen vrij van hun school kunnen krijgen. Het zijn Manuelle Delia Valle (200 meter wis selslag), Cinzia Savi-Scarponi (4x100 meter estafette en 100 me ter vlinderslag) en Giovanni Franceschi (reserve voor de heren- ploeg). Enith Brigitha zal de plaats op de 100 meter vlinderslag overnemen. De Noorse Guri Kogstad komt nu uit op de 200 me ter wisselslag en de 4x100 meter estafette. Spaanse atletiek in rouwstemming MADRID In een tijdsbestek van nog geen vierentwintig uur heeft de Spaanse atletiek- sport twee vooraanstaande le den verloren. Ana Maria Molina, de veer- tienvoudige Spaanse kampioe ne op de 100 meter horden en het kogelstoten, overleed za- terdag aan de gevolgen van een auto-ongeluk in de buurt van Barcelona. Een dag later overleed in Madrid Manuel Juan Boix, de wereldjeugd kampioen crosscountry. Hij was ernstig gewond geraakt bij een drievoudige bom-aanslag op 29 juli. Zijn dood brengt het aantal slachtoffers van de bom-aanslag in Madrid op ze- Bermuda-driehoek Diane Nyad /30) heeft als eerste zwemster km/u. Een laag latex beschermde haar te- de Bermuda-driehoek tussen de Bahama's 9er> de kwallen en helpers moesten diverse en Florida bedwongen. Zij legde de 142 hongerige haaien met electrische prikken kilometer tegen de stroom in af in 27 wegjagen, uur en 38 minuten, een gemiddelde van 5 1 wielerfederatie MAASTRICHT De Volk srepubliek China is gisteren op het congres van de FIAC (Federation Internationale Amateur de Cyclisme) te Maastricht met 26 tegen 25 stemmen en drie onthoudin gen aangenomen als lid van de internationale wielerfe deratie (UCI) De FIAC is daarmee de twaalfde organisatie in een Olympische sport, die China op sportief gebied erkent. De stemmen werden uitgebracht op grond van een motie, die- gebaseerd was op aanbevelin gen van het internationaal Olympisch Comité, in april te Porto Rico gedaan. Deze motie houdt in: een erkenning van het bestaan van het Olympisch Comité in Peking onder de naam van Olympisch Comité China, alsmede het blijven er kennen van het Olympisch Comité van Taiwan onder de naam „Olympisch Comité Tai wan", echter met die restrictie, dat deze organisatie haar vlag en volkslied ,zal veranderen, zodat die niet meer gelijk zijn aan die van de Volksrepu bliek. De afgevaardige van de wie lerbond van Taiwan zei na de stemming, dat de UCI Taiwan in een moeilijke parket heeft gebracht. „De UCI en de FIAC weten dat we deze voorwaar den niet accepteren. Het enige dat we nu echter kunnen doen, is de vergadering van het Internationaal Olympisch Comité, in oktober te Tokio, afwachten, voordat er een be slissing zal worden genomen". Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR De tips voor de rennen en drave rijen vap morgenmiddag op de Wassenaarse baan Duin digt zijn als volgt De eerste start vindt plaats om 14.00 uur. BACKERSHAGENPRIJS: Sa- lix du Bois, Sally Song en Ru- bina. BLIJDORPPRIJS: Rara Extra. Rob Alkestis en Solo Fortuna CAGNES SUR MERPRIJS (eerste afdeling): Boxberger David, Margot en Prince Al- bert. CAGNES SUR MERPRIJS (tweede afdeling): Regency Tune. Royal Ballet en High Wave. CAGNES SUR MERPRIJS (derde afdeling): Grey Run, Rilana en Grace Helen. EIKELENBURGPRIJS: Paljas Hanover, Pimpelmees H en Magne N. EIKENHORSTPRIJS: Rea Sil via, Race H en Peter Kid. OVERVLIETPRIJS: Rio Tin to, Pallieter en Max Record. BIJHORSTPRIJS: Mai Regi- na, Nubar van Echten en Opu lent Pride. NOORDNEYPRIJS: Rocky Marciano, Rio del Sol en Rindy Fortuna.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13