Khomeini: democratische partij is .van de duivel' Weer sleutelpositie voor Indira Gandhi VERLIEZERS VERKIEZINGEN IN NIGERIA WILLEN HERZIENING Tien arrestanten maken Husak het leven zuur Nkomo en Mugabe naar Londen met harde standpunten JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 1 EH ER AN De ayatollah homeini heeft gisteren de de- pcratische partij van Koerdis- b (DPKI) in de ban gedaan de Koerden in een radio- dschap opgeroepen „de lei- frs van deze partij van de dui- d gevangen te nemen", opdat hun gerechte straf kunnen ïdergaan. In geheel Iran ordt op grote schaal tegen de ij geageerd. zei, dat de DPKI „betaald wordt door de Amerikanen en de zio nisten". De Iraanse radio heeft gemeld, dat troepen van de luchtmacht uit ver schillende garnizoenen zijn overge bracht naar Koerdistan, met name naar Sanandaj. Later werd gemeld, dat in Koerdistan alles rustig is. Een Koerdische rebel, die zichzelf Pa- rez Hisyar noemt en zichzelf tot leider heeft uitgeroepen, heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties op geroepen een einde te maken aan de „slachtpartij" onder de Koerdische be volking in Iran. Hisyar, die weigerde zijn echte naam bekend te maken in verband met mogelijke moordaansla- tieke organisaties die zich tegen het be- gen, omschreef zichzelf als secretaris- wind van de Islam verzetten hebben generaal van de Yekbun, de partij van bevel gekregen hun wapens in te leve- vrijheid en vooruitgang voor Koerdis- ren. Een menigte anti-communistische tan. Hij drong er bij de regeringen van betogers heeft gisteren in de steden Is- Turkije en Irak op aan druk uit te oefe nen op de regering in Teheran en oos- fahan en Sjiras de boekwinkels en de stalletjes leeggehaald en de boeken en terse zowel als westerse grootmachten kranten verbrand. Vooral buitenlandse werden opgeroepen om zich met het publikaties waren het doelwit, vraagstuk te bemoeien. Ir» Iran is gisteren de vijfde chef lucht- In Iran zijn gisteren tweeëntwintig op- macht benoemd sinds de februari-revo- positiekranten verboden, zoals die van lutie. Generaal Asghar Imaniyan, offi- de communistische partij, de marxisti- cieel^ afgetreden wegens „vermoeid- sche Fedayien en de centrumpartij, het heid", is vervangen door generaal Amir Nationale Democratische Front. Poli- Bahman Baqeri. lanslag in ast zeven ^SIROET In het christe- ^k stadsdeel van Beiroet is steren een lading spring- of in een auto ontploft, aardoor de drie inzitten den. alsmede vier andere -Hrsonen om het leven kwa len en enkele mensen wer gewond. n slachtoffers maakte een ("K'imaanslag in het islamitische .l/jpdsdeel in de buurt van een icoop, waar een Ameri- |anse film over de geschiede- van de islam wordt ver slond, die door islamieten een ihande" wordt genoemd. h het zuiden van Libanon ebben Israëlische oorlogs- •liegtuigen gistermiddag aan- allen uitgevoerd. Volgens ra io Beiroet zijn zes mensen ge- lond en werd er grote schade mgericht. Volgens het blad An Nahar" heeft president irkis van Libanon de Arabi- he staatshoofden om een top- nferentie over Zuid-Libanon tvraagd. Dertig kilo'springstof richtte in Beiroet een grote ravage aan toen het tijdens het ver voer per auto ontplofte. Zeven mensen kwamen om. RAM DONG OPENLIJK NAAR HAAR GUNST NEW DELHI Ontbinding van het parlementaire steun aan de regering, parlement en vervroegde verkiezin- Waarnemers zijn van mening dat ze nu gen ofwel een laatste poging een nieu- Singh laat vallen, deels uit irritatie van- we regering te vormen met Jagjivan wege de steun die Singh genoot van haar Ram als meest waarschijnlijke kabi- politieke tegenstanders, deels omdat ze netsformateur dat zijn volgens po- van Singh geen enkele garantie had los- litieke kringen in New Delhi de twee gekregen over de ontbinding van de spe- mogelijkheden waaruit de Indiase ciale rechtbanken die zijn ingesteld voor den onderzocht. door politici van zijn Janatapartij steeds als een politieke paria is behandeld. Sandjay is nog steeds de voornaamste po litieke adviseur van zijn moeder, en zijn rehabilitatie is haar vermoedelijk wel wat waard. Met name de'rol van Sandjay zou door de speciale rechtbanken wor- Behalve politieke meningsverschillen moeten ook persoonlijke gevoeligheden van Indira Gandhi hebben bijgedragen neemt mevrouw Gandhi opnieuw een Nu Ujk overeenstemming tusse„ haar tot de val van de regering-Singh. Ze zou sleutelpositie in. Dankzij de steun en RJm de Ieider van Insdia,s harijan.s zich hebben geërgerd aan Smghs „arro- tlaar of onaanraakbaren, wel tot de mogelijk- gantie omdat hij haar niet persoonlijk heden. Ram die bij de crisis binnen Ja- heeft bedankt voor haar steun bn de tot- nata in juli het grootste deel van de par- standkoming van zijn regering. Gandh. tij achter zich kreeg, beschikt over 200 heeft Singh gekritiseerd omdat hij „via arlementszetels. Ram heeft president de achterdeur bij haar om steun heeft. ;en na het plotselinge aftreden van dens de door haar uitgeroepen noodtoe- de drie weken oude regering van Cha- stand zijri gepleegd, ran Singh. In deze politieke crisis neemt mevrouw Gandhi opnieui sleutelpositie in. Dankzij de van de 74 afgevaardigden van Congrespartij in het 538 zetels tellen de Indiase Lagerhuis kon Singh op 28 juli worden beëdigd als vijfde pre- Erf? raL'"di hS onafha"kc'ijk- parlementszetels. Kam heett president mén ?nr.rT f'? w' Reddy gisteren laten weten een „stabiele aangeklopt, men voor de vertrouwensmot.e. het- en le„enSvatbare regering" te kunen én„.„ u?l é„é1Jn H S vormen Hij lijkt overigens in dezelfde Anderzijds kon Singh moeilijk beid^hebb" n kunnen krUgen. positie te veWron als sfngh: Gandhi zal doen inzake de politieke pro, Indiara Gandhi steunde in juli de benoe ming van Singh tot premier, maar maakte daarbij het voorbehoud dat zij concessies positie te verkeren als Singh: Gandhi zal doen inzake de politieke processen die veel van de werkelijke macht uitoefe- tegen Indira Gandhi en haar partij lo nen. Pen. zonder zijn toch al gedeukte geloof waardigheid volledig te verliezen. Juist zij kritiek op het uitblijven van Gandhi's Met nog minder scrupules dan Singh arrestatie leidde in juI|j 1978 tot zijn af. eerst de samenstelling en het program heeft Ram naar de gunst van Gandhi ge- trecjen ajs minister van binnenlandse za- van de nieuwe regering zou moeten we- dongen. Zondag stuurde hij een speciale jn ^g regering van Desai, die hij dit ten alvorens een besluit ie nemen over afgezant naar Indira s zoon Sandjay, die jaar als premier zou opvolgen. LAGOS Obafemi Awolowo, een der verliezers in de presidentsverkiezingen De rijkskiescommissie had uitgesproken, in Nigeria, heeft voor zijn plan de ver- dat Sjagari had voldaan aan het grond- kiezingsuitslag juridisch aan te vech- wettelijk voorschrift, dat de winnaar vijf ten, de steun gekregen van de andere entwintig procent van de stemmen in tU verliezers dr. Nnamdi Azikiwe en Al- tweederde van de negentien deelstaten hadji Waziri. De drie verliezers willen, van Nigeria moet vergaren. De beslissing dat een tweede verkiezingsronde wordt lokte protest uit, omdat er onzekerheidi De islamitische aristocraat Sjagari (55), lei der van de Nationale Partij, haalde vijfen twintig procent van de stemmen in twaalf staten, maar slechts ttvintig procent in een dertiende. Awolowo, van de Verenigde Partij van Nigeria, kreeg vijfentwintig procent van de stemmen in zes andere staten. De verkiezingen bekroonden een Toeristen op Sardinië gestrand CAGLIARI Zesduizend toe risten zaten gisteren al 24 vast op Sardinië door een staking van de zeelieden op de veer diensten tussen het eiland en het Italiaanse vasteland. Giste ren vertrokken slechts twee veerboten. De staking zal du ren tot het eind van de maand. Op het eiland Lampedusa heb ben 500 toeristen het vliegveld uit protest bezet. De burge meester heeft om militaire vliegtuigen gevraagd orti de gestrande toeristen te vervoe- georganiseerd, waarbij de winnaar Sja- bestaat over de vraag of twaalf of dertien' w 1 stel e" Awolowo tegenover elkaar staten neerkomt op tweederde van negen- ger^jk bestuur terugkeer naar bur- Slavernij van Haïtianen ontkend SANTO DOMINGO Domi nicaanse functionarissen heb ben een rapport van de VN waarin de verkoop van dui zenden Haïtianen als slaven naar de Dominicaanse repu bliek wordt gemeld, in krach tige woorden ontkend. Vol gens minister van buitenland se zaken Jiminez zijn er geen slaven in zijn land. De rappor teurs hadden verklaard dat de Haïtianen voor elf dollar per stuk worden verkocht aan de Dominicaanse republiek, waar de suikeroogst voor 90 procent door Haïtianen wordt binnen gehaald. Mao-getrouwe moeilijkheden PEKING In een muurkrant op de „Muur van de democra tie" in Peking wordt een open bare berechting geëist van Wang Dongxin, nummer vijf in de machtshiërarchie in Chi na, en lijfwacht van wijlen Mao. Wang, thans vice-voor- zitter van de partij, is de laat ste tijd geregeld aangevallen. Hij is de laatste weken niet meer in het openbaar gezien. Wang heeft sinds de dood van Mao een groep Mao-getrouwen geleid die vast wil houden aan de door de ex-voorzitter uitger zette lijn. Zijn tegenstanders, als Deng Xiaoping, vinden dat de praktijk de .theorie moet domineren. Een Duitse stunt man heeft voor een nieuwe record- sprong gezorgd. Voor de Zwitserse film ,,De sprong vanaf de brug" liet de Duitse stunt man Wolfgang Köpke zich giste ren van de 42 me ter hoge spoor brug over de Rijn bij Eglisau vallen. Het liep goed af. Baskische partij verwerpt statuut MADRID De linksnationa- listische Baskische partij „Her ri Batasuna" (volkseenheid) heeft gisteren het zogenaamde statuut van Guernica verwor-, pen. Het statuut dat door de regering in Madrid was opge steld, verleent Baskenland meer autonomie. Alle andere partijen in het parlement heb ben het aanvaard. „Herri Ba tasuna" zit mer drie leden in het Spaanse parlement. De partij eist volledige onafhan kelijkheid van Baskenland van Spanje. De partij staat in nauwe betrekking met de af scheidingsbeweging ETA. Somoza geniet gastvrijheid in Paraguay ASUNCION Ex-president Somoza van Nicaragua is in Paraguay aangekomen, waar hij een toeristenvisum heeft gekregen dat negentig dagen geldig is. Het kan eventueel verlengd worden, zo is bekend gemaakt. De oppositiepartijen in Paraguay hebben gisteren het verblijf van Somoza in hun land echter veroordeeld. Zij noemen het „het natuurlij ke gevolg van de overeen komst tussen zijn politiek stel sel en de 25 jaar oude dicta tuur van Stroessner" (de presi dent van Paraguay), „alsmede van de persoonlijke vriend schap die altijd tussen dictators bestaat". WENEN Ruim honderd vooraanstaande Oostenrij kers hebben gisteren een beroep gedaan op president Husak van Tsjechoslowakije de tien ijveraars voor burgerrechten vrij te laten die in mei zijn gearresteerd en beschuldigd van staatsgevaarlijke activiteit. De Oostenrijkers hebben er Husak op gewezen dat het werk van de beweging Charta-77 of haar nevenafde ling, het „comité voor ten onrechte vervolgden", niet in strijd is met de wet. Onder de ruim 100 Oostenrijkers zijn 25-parlementsleden. Intussen meent men in Praag dat de regering van Tsjecho slowakije een beetje met de zaak in haar maag zit. Zij had een snelle berechting van de tien in het vooruitzicht, maar de weken zijn verstreken zonder dat er iets is gebeurd. In Praag werd het vermoeden uitgesproken dat de rege ring twijfelt aan de kracht van haar zaak tegen de tien. Eind juli heeft het openbaar ministerie nogmaals dertig da gen de tijd gekregen om zijn zaak voor te bereiden. Tegen de aanhouding en het voorgenomen proces is gepro testeerd door president Carter, Andrei Sacharov, Europese parlementariërs. Amnesty International en anderen. Nog meer nadelige publiciteit zou de Tsjechische autoritei ten kunnen doen aarzelen om het proces in september te houden, wanneer het Amerikaanse Congres zijn debat her vat over ratificering van Salt-II. Westerse kringen in Praag betwijfelen of de Sovjet-Unie zou dulden dat een dergelijk proces in een van haar satellietstaten plaats heeft voordat het Amerikaanse Congres tot een besluit is geko men. De Tsjechoslowaakse wet staat verder uitstel toe en de tien kunnen voor onbepaalde tijd in voorarrest worden gehou den. Er zijn er die menen dat het Centraal Comité van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij over de zaak is* verdeeld. De orthodoxe leden hiervan zouden aandringen op een spoedig en voorbeeldig proces om voor goed af te rekenen met de lastige mensenrechtenbeweging in Tsjechoslowaki je. De technocraten in het comité zouden tegen zijn, uit vrees dat een proces de niet-partijgebonden deskundigen zou afschrikken die zij hopen aan te trekken voor regering en industrie om 's lands economiecrisis uit het slop te ha len. LUSAKA Het Patriottisch Front beschouwt Engeland niet „als de enige grondwette lijke autoriteit in Zimbabwe- Rhodesië" en het verwerpt Brits toezicht op voorgestelde verkiezingen in het land, al dus een gezamenlijke verkla ring van de twee leiders van het front, Jushua Nkomo en Robert Mugabe. De verkla ring onthulde tevens het be sluit van de guerrillastrijders deel te nemen aan de confe rentie van alle partijen over het lot van Zimbabwe-Rhode- sië. Volgens de verklaring be heerst het Patriottisch Front nu grote delen van Zimbabwe- Rhodesië en is Engeland daar om niet meer de „enige grond wettelijke autoriteit in het land". Tevens verwerpen de guerrillaleiders onderdelen van een voorlopige grondwet, waarin wordt voorgesteld de 230.000 blanken in het land vaste zetels in het parlement te geven. Het besluit van Nko mo en Mugabe om de Britse uitnodiging voor de conferen tie, die 10 september in Lon den begint, te aanvaarden „moet goed begrepen worden als bereidheid van het Patriot tisch Front om over een oplos sing te onderhandelen" aldus de verklaring. Het Front verwerpt het voor stel van Engeland om zelf toe zicht te houden op nieuwe verkiezingen. Volgens de ver klaring heeft Londen „elk recht verbeurd om toezicht te houden op een overgangspro ces. Het is beslist bevooroor deeld ten gunste van onwetti ge regimes". De guerrillalei ders doen een beroep op „die personen of groepen van per sonen die ontegenzeggelijk ob jectiviteit en onpartijdigheid bezitten" om de rol van toe zichthouders op zich te nemen. Joshua Nkomo zei gisteren dat het Front bereid is een vredes macht van de Verenigde Na ties te aanvaarden in Zimbab- we-Rhodesië tijdens een over gangsperiode. Hij verwierp evenwel uitdrukkelijk oproe pen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. Dat kan al leen wanneer een alomvatten de regeling is overeengeko men, aldus Nkomo. Hij voegde eraan toe grote twijfels te heb ben over het succes van de conferentie in Londen. Maandag is in Salisbury ver nomen uit bronnen binnen de partij van premier Muzorewa dat Ian Smith deel zal uitma ken van de regerings-delegatie naar de conferentie. De pre mier verdedigde zijn besluit Smith mee-te-nemen door diens betekenis aan te tonen als woordvoerder van de blan ke bevolking van Zimbabwe- Rhodesië. priester- bandiet ziet zijn onschuld bewezen WILMINGTON - De Amerikaanse katholieke priester Bernard Pagano, die terecht heeft gestaan als de „gentleman-ban- diet" van de staat Delawa re, is gisteren in vrijheid gesteld. Een ander heeft de misdaden bekend die Pagano in de schoenen waren geschoven: zes overvallen op winkels in Wilmington, waarvan vijf met roof. De priester, tot voor kort kapelaan in een parochie in de staat Mary land, heeft steeds zijn on schuld beleden en gezegd dat er sprake moest zijn van persoonsverwisseling. Zeven getuigen hadden hem als de overvaller her kend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11