Daghulp bieden blijkt vaak duurder dan „Boerenhulp" KCB: aubergine en paprika prima produkten nil NAASTENLIEFDE" TOT UITSTERVEN GEDOEMD (2) GROTE AANVOEREN, LAGE PRIJZEN C.C.W.S. heeft een nieuwe naam gekregen Bollenexporteurs voor problemen Aar - ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/r._ MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 >e v» is 3r at vj >or4cHELLINKHOUT ulPiet Posch voorziet, dat linnen tien jaar de meeste 'erenigingen van „Naas- .enliefde" over die in zal Waarland is vorige week va)p deze pagina al uitvoerig Afschreven uit het West Friesland verdwenen zijn. begjHij is werkverdeler in elen|ienst van de Agrarische V0(Bedrijfsverzorgingsvereni- /rou^ing West Friesland. De zo genoemde Boerenhulp. De lienst bestrijkt het gebied tc)an de waterschap West fdenpriesland. t ZOlj Trekkend aan een sigaartje. 6enpat hij weten dat het gebied zes of zeven Naastenlief des telt. „Er zijn er al een he- weg", constateert hij' in hult blazend de kleine so- two^ere keuken van zijn boeren- hetLeve in Schellinkhout in nvJHet blauw. n.'.etïeen wonder, sinds de dienst mi3 irie jaar geleden de hulpver lening in de tuinderij erbij lam, bestaat het grootste deel —tan het ledenbestand (660) •Ut tuinders. Feit is wel, dat Cln het gebied waar nog Naas- pnliefdes zitten, de Bedrijfs- fk/ierzorging minder leden |eeft. boerenhulp kost aanzien- meer dan de Naastenlief- diojje. maar er wordt dan ook rijf irofessioneel hulp geboden. - vc»De meeste jonge tuinders 6 - gillen er uit economisch oog- i ojjunt bekeken niet meer erhi30 aldus Posch, echter niet verinviendelijk doelend op de e jafaastenliefde. „In de seizoe- ien kunnen ze geen dag mis- dcfn. Een dag weg kost hen telepn soms nog meer, dan een 13|ag hulp ontvangen van de [edrijfsverzorgingsdienst. kin?eldt rrtet name in de bloem- )egi]ool en de bollen, die in het indiebied veel worden geteeld, denovendien krijg je bij Naas- verênliefde elke dag een ander. ilm£en kent het bedrijf niet. en ('lke dag moet dus worden di'erteld wat er gebeuren hetzij door de vrouw, etzij door de man als 'e zijn iekte thuis kan uitzitten. De 'g ledrijfsverzorgers zijn echter eeds dezelfden". eehouderij l|iet Posch vertelt, dat de ikeij,rarische bedrijfsverzor- Fiigsdienst is voortgekomen *ie |it de veehouderij. In die sec was hulp het meest nood zakelijk, omdat daarin geen bestond. n ^Waarom?, omdat iedereen var(p'dezelfde tijd moest mel- jen. Vroeger kostte tien melken met de hand De juiste man op de juiste plaats zetten twee uur. Dat gebeurde twee keer per dag. Deed je dat ook nog eens, voor je buurman,- dan was je acht uur zoet. Is niet vol te houden. Natuur lijk werd er onderling wel hulp geboden, maar niet vaak genoeg". De agrarische bed rijf sverzor- gingsdienst functioneert in heel Nederland. Die in West Friesland béstaat 18 jaar en is één van de oudste. Er zijn nu 550 bedrijven bij aangesloten. Piet Posch heeft de functie van werkverdeler zeven jaar geleden overgenomen van zijn vader, grondlegger van de dienst in West Friesland. Aanleiding was een zieke buurman. Toen op een gege ven moment z'n vrouw 's a- vonds laat nog op straat liep te zoeken naar een melker voor de volgende ochtend, vonden hij en zijn vader dat er nu maar eens wat moest gebeuren. Er werd begonnen met 41 leden. De verzorgingsdienst is primair inzetbaar bij ziek tegevallen, daarna bij va kanties en arbeidspieken, wat binnen de dienst „ge zond werk" wordt ge noemd. De 4ienst heeft nu 23 medewerkers, die elk een volledige dagtaak heb ben: 9 veehouders, 2 fruit kwekers, 10 tuinders en 2 timmerlieden (stalbouw). Posch merkt daarbij op, dat niet in het vaarwater wordt gezeten van aanne mers. De mannen moeten van alle markten thuis zijn. Ze krijgen derhalve diverse opleidingen. Lief hebbers bekwamen zich in klauwveVzorging, anderen worden opgeleid voor koud merken, of gewassen mon sters trekken uit kuilen. „Deze jongens zijn vaak af komstig uit een eigen be drijf", vertelt Piet Posch. „Ze hebben meestal een agrari sche opleiding genoten, maar. niet de financiële mogelijk heid om een eigen bedrijf te' beginnen. In dit werk ver dienen ze meer, dan een boe ren- of tuindersknecht. Bo vendien is het verantwoorde lijk werk. In geval van ziekte moeten ze de leiding van een bedrijf op zich kunnen ne men, verstand hebben van bestrijdingsmiddelen en ook oog hebben voor de economi sche aspecten in het bedrijf. Ze moeten leiding kunnen geven en eventuele spannin gen die al naar gelang de aard van de ziekte in het ge zin voorkomen, kunnen ver werken". ma s Bego De heer Posch zorgt ervoor, dat de juiste man op het juis te bedrijf terecht komt: „Ie der heeft z'n specialiteit. Ie mand die gespecialiseerd is in bloemkoolteelt, moet je dus niet in begonia's zetten" Stevig halend aan zijn sigaar geeft hij toe daarin weieens misgekleund te hebben. „Maar", zegt hij, „van je fou ten leer je". Het verweerde gezicht van Piet Posch, met diepe plooien tekenen zijn veehoudersbe- staan. Het werk heeft hij in handen gegeven van een knecht, want de verzorgings dienst vergt een dagtaak. Tenminste drie middagen in de week toeft hij in het ge bied. Gaat hij praten met de zieke of zijn vrouw, over hoe het loopt en of het tussen verzorger en klant wel klikt. Bovendien willen de verzor gers z'n neus ook weieens zien. Het persoonlijk aspect acht hij heel belangrijk. Ook controleert hij of de zieke wel ziek genoeg is, zodat hij niet aan het werk gaat, ter wijl ook een verzorger aan wezig is. Een kracht voor vijf gulden per uur is immers nooit te duur. Posch laat ech ter los, dat hij dit soort akke fietjes slechts één keer in de afgelopen drie jaar is tegen gekomen. Een verzorger kost de leden normaal f 22.50 per uur. Bij ziekte betaalt men dat bedrag de eerste week. („Anders ben ze ziek als ze drie dagen te kermis weest benne"). Van de tweede tot de vijfde week moet f 9,- betaald worden en van de zesde tot de twee en vijftigste week f 5,50 per uur. Deze bedragen gelden voor een 42-urige werkweek. De leden betalen naast hun contributie van f 200,- per jaar, f 130,- voor het bedrijf.. De regering doet daar nog f 170,- per lid per jaar bij. Verloren „Allicht duurder dan de Naastenliefde", geeft Posch toe, „maar wat is duur? Ver gelijk de tarieven eens met die van een vakman. Trou wens er zijn ook al Naasten liefdes op het vragen van be taling overgegaan. Begrijp me goed, ze hebben indertijd enorm goed werk gedaan. En als het ergens goed loopt, zal ik altijd zeggen: die zaak door laten gaan". Hij voegt eraan toe de toekomst voor de Naastenliefde niet roosk leurig in te zien. „Er zijn er bij, die zo klein geworden zijn, dat de leden om de tien dagen te werk moeten. Als ze er nog drie zieken bij krijgen zijn ze verloren ki :eü ?en Haag Het Kwaliteits 2 s -ontrole Bereau plaatst in em:ijn maandèlijkse rapport, nu uiteraard over juli, weer de wetenswaardige kant- dekeningen. De tomaat tampte enigszins met de kleur. De komkommer gaf, toals gebruikelijk, in de zo- tgi nermaanden de nodige he ïoudbaarheidsproblemen. laa 3aprika en aubergine waren bver het algemeen prima van j (kwaliteit. De ijsbergsla ge- ikk eeld onder glas kan kwalita- ;ap ief echter nog wel een stuk off «ter. ijTomaten )e kwaliteit van de ronde to- naten bleef in de sorteringen A en B ondanks de toene- Pj mende ouderdom van vele u gewassen goed. Vooral in de caliteitscombinatie I van [g dasse I waren goed gevulde, ,7 onde tomaten te vinden. In !5 'e sorteringen C en CC daar- 5 tntegen deden zich kleur- en ater vooral kwaliteitsproble- nen voor. Aanvankelijk iO postte het bij de C-sortering 5 Ie meeste moeite om de 0 deur van de tomaten in orde e houden. Dit in meerdere ipzichten. In de tomaten uit O ue weekend-koeling kreeg 0 net te maken mt ongelijk 5 loorkleuren van bepaalde ichte partijen. Bij het ver-' 'S Jakken van dergelijke par- 5 ijen bleken er vele groene 11 .achterblijvers" op te duiken, Üe,een ongelijk kleurbeeld 5 Jinnen de kistjes veroorzaak- I en. Er werden flinke han- ielsvoorraden aangehouden, daardoor het probleem vanaf naandagmorgen soms tot woensdag voortduurde. Ook jn de dagaanvoeren waren er in het meer gekleurde blok wel eens partijen die te onge lijk van kleur binnen de kist jes waren. In geval dit zich plaatselijk vrij hardnekkig voordeed, werd het veiling- sbestuur hierop in het bijzon der gewezen. Met name in de gebieden waar de tussenteelt werd bedreven,.moesten ver der wat partijen van de oude gewassen wegens een gele zonnekleur en vlekkerigheid afgekeurd worden voor klas se I. Partijen die op onjuiste wijze met ethrel behandeld waren, vertoonden daarnaast een doffe vale kleur en wa ren soms te zacht. Vlezige tomaten Om de kwaliteit goed te hou den, hebben de telers veel sorteerwerk verricht. De aan de draad geoogste vruchten vertoonden gebreken als stervormige scheuren bij de kroon, zachte plekken of' groenkragen of scheuren en scheurtjes. Wanneer te slor dig gesorteerd was, moesten tal van partijen afgekeurd worden voor klasse I. Daarbij moest vaak geadviseerd wor den scherper te letten op de scheurtjes bij de kroon, de misvormde tomaten, de groenkragen en de te groene tomaten die te gemakkelijk meeverpakt waren. Overi-, gens is de gewenste kleur van de vleestomaat sterk af hankelijk van de buitentem- paratuur. Zo zijn bij warm weer de Belgische tomaten te rood (zacht). Het is dan ver- Komkommer De tijdens de veilingkeuring te verrichten kwaliteitskor- rekties voor klasse I konden beperkt blijven tot tot enkele partijen van de zwaarste sor teringen waarin geelverkleu- ring en Mycosphearella-pun- ten voorkwamen en tot en kele partijen van de lichte sorteringen wegens stekpun- ten, kromme en versleten exemplaren. De komkom mers van de oude gewassen vertoonden veelal een weinig schuurschade, doch de kleur was bij veilingsaanvoer over wegend goed. Veelal werden deze partijen in de kwaliteits combinatie 2 van klasse 1 in gedeeld. Partijen waarin te veel kromme komkommers meeverpakt waren, behoor den hier echter beslist niet in thuis. Ook in de „binnen landse combinaties" werd toezicht op de kwaliteit uit geoefend, waarbij speciaal gelet werd op partijen met Mycosphaella. Aangetaste partijen behoren niet in het handelsverkeer gebracht te worden. Houdbaarheidsproblemen waren er bij de komkommers weer volop, zoals te doen ge bruikelijk in de zomermaan den. Wanneer partijen twee a drie dagen ongekoeld opge slagen werden, zoals nogal eens gebeurde bij de handel, moesten veelvuldig afkeurin gen verricht worden wegens geelverkleurinng en rotplek- jes. Ook de Westduitse afne mers klaagden steen en been over de snelle kwaliteitsach teruitgang. Paprika en Aubergi ne Bij de groene paprika kwa men praktisch geen afkeu ringen voor, met uitzonde ring van voor wat afkeurin gen in klasse I bij de kleinste sorteringen wegens te jeugdig geoogste vruchten of wat misvormde vruchten die meeverpakt waren. Ook de rode, witte en gele paprika waren zonder meer goed van kwaliteit. Bij de aubergines moesten slechts enkele par tijen die te grijs verkleurd (hard) waren, afgekeurd' worden voor klasse I. In de sortering 100 tot 175 gram per stuk werden daarnaast nog enkele afkeuringen ver richt wegens te licht van ge wicht, misvormde of bescha digde exemplaren. Sla De kwaliteit van de weinig glassla was goed. Enkele par tijen werden afgekeurd we gens binnenrand smet. De onder glas geteelde ijssla was matig van kwaliteit. Afge keurd werd er wegens to- prand. Daarvoor is dit pro- dukt zeer gevoelig. De natuu- rijssla groeide zeer zwaar uit met een hele vaste bol, waar bij de kropgewichten va- riëerden van 60 tot 110 kg per honderd stuks. Op som mige veilingen was het pro- dukt te rijp geworden, waar door smet of rand voorkwam. Dat nam niet weg dat er di verse mooie partijen aange boden werden. Tomaten spotgoedkoop De aanvoer van tomaten neemt wat af, toch is het aanbod nog steeds beduidend groter dan vorig seizoen. Dit grotere aan bod bleef ook de afgelopen week druk op de prijzen uitoefenen. De totale export daarentegen is toegenomen, maar dit had niet zoveel prijscompenserend effect dat er hogere prijzen tot stand konden komen. Vooral de export naar Frankrijk en Zwe den verliep vlot, er werden ook meer to maten naar West-Duitsland geëxporteerd. De concurrentie was gering, alleen Italië levert behoorlijke hoeveelheden aan West-Duitsland. Daarnaast gaat de eigen Westduitse tomatenproduktie een woordje meespreken. De tomatenprijs lag vorige week voor de A-I-tomaten op 56 cent per kilo. Voor de vleestomaten werd er voor de sortering BBB 1,80 per kilo betaald. De aanvoer lijkt wat af te nemen, maar het blijft de vraag of deze afname zo groot zal zijn, dat er hogere prijzen mogelijk worden. Komkommers iets opgelopen Ondanks de tegenvallende export naar West-Duitsland, dit in vergelijking met vorig seizoen, het scheelt ongeveer 1,3 miljoen kilo per week, liep de gemiddelde prijs voor het hele sortiment op. Voor de zwaardere sorteringen was het prijsherstel het grootst. Voor de sortering 61/76 liep de gemiddelde prijs op van 27 naar 47 cent per stuk. De sortering 41/51 liep een dub beltje in prijs op en bracht 32 cent per stuk op. Tegenover de teleurstellende ex port naar West-Duitsland staat een toege nomen vraag van de Scandinavische lan den, ook Engeland toont een grotere be langstelling voor de Hollandse komkom mer. De marktsituatie lijkt ondanks een kleiner wordend aanbod niet veel te ver anderen. Hogere prijzen lijken de komen de week niet mogelijk, een lichte prijsda ling is zelfs niet uitgesloten. Schommelende paprika-prij zen Rode paprika's worden in toenemende mate aangevoerd. Na de prijsuitschieter van 5,80 per kilo van enkele weken ge leden, is de prijs wekelijks bergafwaarts gegleden. Deze prijsdaling zette zich ook in de afgelopen week voort. Voor een kilo rode paprika's werd er gemiddeld 1,81 betaald. De aanvoer van rode paprika's zal waarschijnlijk niet veel veranderen, dit zal voor de prijzen hetzelfde effect hebben, nl. weinig verandering. Door een kleiner aanbod liep de prijs voor de gele paprika's op. De gemiddelde prijs steeg naar 3,15 per kilo. De komende week kan het aanbod weer wat groter uitvallen, waardoor de prijs wat lager kan komen te liggen. De aanvoer van groene paprika's verloopt vrij constant, de prijs veranderde hierdoor maar weinig, er werd 1,22 per kilo betaald. Naast de drie genoemde kleuren worden er ook nog de minder be kende puntige witte paprika's aangevoerd. De gemiddelde prijs voor de witte papri ka's lag op 1,47 per kilo. Aubergine-markt leefde wat op Het grote aanbod van aubergines kon in de afgelopen weken met moeite zijn weg vinden. Als gevolg hiervan kwamen er matige prijzen tot stand. Naast het grote aanbod was er ook nog sprake van een matige vraag. In de afgelopen verslag- week trad er enige verbetering in de situ atie op. De gemiddelde prijs per kilo liep op van 1,42 naar 1,96. Een verder op lopen van de prijs lijkt de komende week nog geen haalbare kaart. Overige gewassen Voor sla was er sprake van een verbete ring in de prijsvorming. Per krop werd er gemiddeld 19 cent betaald. Hogere prijzen lijken voor de komende week uitgesloten. Van sperziebonen zijn er de afgelopen we ken topaanvoeren geweest. De gemiddel de prijs lag op 1,35 per kilo. De aanvoer kan wat afnemen, maar zal nog steeds van behoorlijke omvang blijven. De prijs kan wat oplopen. Snijbonen brachten 2,30 per kilo op, de aanvoer zal ruim blijven, de prijs kan wat dalen. Spitskool werd voor 17 cent per kilo verkocht. De aan voer lijkt kleiner te worden, er wordt op een hogere prijs gerekend. Chinese kool blijft onveranderd goedkoop, nl. 21 cent Eer kilo. Veel verbetering zit er voor de omende week niet in. Ijsbergsla daalde met een dubbeltje per krop en bracht 42 cent op. Door een groter wordend aanbod worden er lagere prijzen verwacht Prei veranderde niet in prijs, per kilo werd er 71 cent betaald. Prijswijzigingen worden er niet verwacht. Door kleinere aanvoe ren is de spinazieprijs opgelopen. Door een geringere belangstelling van de con sument kan spinazie goedkoper worden. Het ruime andijvie-aanbod werd verhan deld tegen een gemiddelde veilingprijs van 35 cent per küo. Er lijkt de komende week niet veel te veranderen. Vrijwel onopgemerkt is de officiële naam van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling (C.C.W.S.) gewijzigd in „Coöperatieve Centrale Westlandse Sierteeltproduktenveiling", Waarbij de be staande afkorting dus gehandhaafd kan blijven. Deze benaming geeft juister het huidige beeld van de veiling weer, omdat er niet alleen snijbloemen worden verkocht, maar ook potplanten en andere sierteelt- produkten. De wijziging vond gelijktijdig plaats met een noodzakelijke aanpassing van een aantal artikelen in de statuten bij het nieuwe Verenigingsrecht volgens het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Bijzonder de laatste jaren heeft het totale beeld van de oorspronkelijke bloemenvei ling wel een verandering ondergaari! Dat valt iedere week opnieuw te constate ren bij het bezien van de lijst van aange voerde produkten. Vooral in deze tijd van het jaar kan men dat waarnemen. Ondanks de beperkingen in de importbloemen, is er toch een stevig aanbod, afgelopen week van 26.188 bos of stuks dat meer dan het dubbele is van de zelfde week in het vorig jaar. Ook het aantal potplanten mocht er zijn met 550.261 stuks, hetgeen ruim 100.000 meer is dan vorig jaar met een opbrengst van bijna een miljoen gulden. Het totale omzetbedrag was 9.046.817,20 tegen f 7.921.716,56 in het vorig jaar. Toch kan ondanks de groter aanvoer van een redelijke prijsvorming worden ge sproken. Het feit dat in een aantal Europese landen katholieke feestdagen werden gevierd heeft aan die prijsvorming bijgedragen, door ruimer aankopen en export naar het buitenland. De laatste dagen van afgelopen week nam de aanvoer weer wat af en ook de prijzen lieten het meer afweten. De aanvoer van Amerikaanse anjers handhaafde zich op ruim drie miljoen en een gemiddelde prijs van 30 cent tegen 23 vorig jaar. Er kwamen ruim zeven mil joen trosanjers, twee miljoen meer dan vo rig jaar met een lager gemiddelde prijs van 26 cent, vorig jaar 30 cent. De geplozen jaarrond chrysanten namen sterk af in aantal maar de gemiddelde prijs lag met 61 cent redelijk in de markt. De freesia deed het afgelopen week met gemiddeld 22 cent vrij goed bij een aan voer van bijna twee miljoen. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die dan vorig jaar zijn anthurium 99 (1,11) jaarrond trosanjers 38 (35) idem geplozen 61 (45), freesia 22 (24), gerbera 42 (34), gla diolen 13 (10), irissen 14 (27), leliekelken 74 (38) waarbij moet worden aangetekend, dat de aanvoer nu nog geen 300.000 be droeg en vorig jaar ruim het dubbele. Le- lietak 30 (33), grote rozen 21 (24), idem kleine 18 (19), sonia 17 (22) belinda 17 (15) red garnette 12 (14). Opvallend groot was de aanvoer van de trosanjers althans voor de maand augus tus. Er valt kennelijk nog wel wat te ver wachten. Met de potplanten liep het niet zo best en de prijzen lagen beneden die van dezelfde week in het vorig jaar. Ondanks alles zag de handel toch kans alle aangevoerde produkten af te nemen, zodat aan de CCWS geen doordraai van enige betekenis plaats vond. dit in tegen stelling met de gang van zaken aan de groenteveilingen. En dat geeft toch wel weer reden tot te vredenheid. De gang van zaken voor deze week zal naar het zich laat anzien geen grote ver schillen te zien geven, vooral nu zo lang zamerhand ook de handel weer op volle toeren gaat draaien en de weersomstan digheden verre van zomers zijn. Niet alles wat is verkocht, zal geleverd kunnen worden dat is de kern van een zgn. oogstmededeling die de Bond van Bloembollenhandelaren voor verschillen de afnemerslanden heeft opgesteld. Een en ander is een gevolg van de matige oogst, waardoor verschillende grote maten van bepaalde soorten heel moeilijk te koop zijn. Nu mag men aanvoeren dat de handelaren toch met hun klompen kon den aanvoelen dat dit voor de deur stond. Waarom dan niet tijdig maatregelen geno men? Alles goed en wel, maar de expor teurs die wel grote hoeveelheden bollen in de voorverkoop hadden, krijgen ze nu ook niet in huis. De kwekers halen veel minder dikke bollen uit de grond dan men normaliter had mogen verwachten. En waar niets is, verliest zelfs de keizer zijn recht. De Bond rept in de oogstmede deling alleen over tulpen. Niet de eerste keer Het is niet de eerste keer dat de expor teurs zicht gedwongen zien hun klanten op een dergelijke mededeling te tracteren. Zo was er in de zomer van 1963 na een eveneens zeer strenge winter, sprake van een noodsituatie. Daarna kwam een perio de waarin wat de kwekerij betreft, een kind de was kon doen. Twaalf jaar aan één stuk kon men, bij wijze van spreken, de tulpen wel op de straatstenen telen. Zo staan 1973 en 1974 te boek als ware ramp jaren, omdat men toen werd geconfron teerd met topoogsten en enorme hoeveel heden bollen geen kopers konden vinden. De kwekers klaagden terecht steen en been omdat ze niet alleen heel lage prijzen kregen, maar ook nog eens een hoge hef fing moesten betalen om de opkoop van het surplus te financieren. Het mes sneed toen van twee kanten - zij het in ongun stige zin. „Brander" In de nazomer van lD7i»*'fïerstelde de markt zich weer en in de jaren daarop is er eigenlijk nooit meer sprake geweest van normale gewassen. Dan was er een „brander" tijdens de Pinksterdagen die de hoop op een normaal gewas meteen de bo dem insloeg, een volgend jaar was het te droog, te nat of te noem-maar-op, maar normaal werd het niet. Het gevolg was dat de bloembollenmarkt - nu eens niet opgescheept met overschot ten - sinds 1975 een heel vriendelijk ka rakter heeft gehad. Door de bank geno men hebben de kwekers een comfortabel inkomen verdiend. Nu leek het er op dat in 1979 aan de gouden jaren een einde zou komen, omdat de omvang van het stor machtig gegroeide areaal dat van het rampjaar 1974 al had overschreden. En er van een spectaculaire groei van de bolle- nexport al jarenlang geen sprake meer was. Maar ziet: opnieuw kwam de natuur het vak te hulp. Deze branche vaart ken nelijk wel bij rampen. Geen „carte blanche" De Bond van Bloembollenhandelaren heeft zich beperkt tot de uitgifte van een oogstmededeling en geen oogstbericht in zee laten gaan, waaraan men het recht kon ontlenen om geheel of gedeeltelijk van de leveringsplicht werd ontslagen. Wel wil men van de afnemers begrip vra gen voor de moeilijkheden waarvoor de exporteurs nu worden geplaatst. In het oogstbericht worden ook geen percentages genoemd, omdat dit weer de weg zou kun nen openen voor een eindeloos gekrakeel van hele en halve deskundigen. Men wil de leverancier dus bepaald niet de gele genheid gaan bieden om flink in de orders te gaan schrappen, nu het vast staat dat bij bepaalde leveranties ongetwijfeld dik geld bij zal moeten. Rustiger vaarwater Intussen is de bloembollenhandel toch wel in een ietwat rustiger vaarwater geko men. Ondanks tegenvallende oogsten was de aanvoer bij de veilingen in Lisse aan de forse kant. Toch heeft de prijsdaling die vorige week begon, zich niet doorge zet. Althans niet voor de gevraagde broei- soorten van het zgn., Zweedse sortiment. Ook de dikke maten van dubbele vroege tulpen, van parkieten en dubbele late tul pen zijn zonder meer „Bloed-duur", zoals dat nu eenmaal heet. Gemakkelijker in de markt lagen de rode Darwinhybriden. Dit jaar een tegenvallende oogst aan twaalven en dat wil dus zeggen dat het aanbod van tienen veel groter is dan normaal. De prij zen van deze maat stonden dan ook duide lijk onder druk. De irissen kan men moeilijk een baas ge ven voor redelijke prijzen en bij de narcis sen zijn het voornamelijk de enen en tweeën van het zgn. zaadhuis-assortiment die bepaald niet vlot van de hand gaan. Hoog in prijs lagen de gele trompetten, terwijl crocussen eveneens ongekend hoge prijzen opbrachten. Met de hyacinten gaat het boven verwachting. Wie weet het? Het is hier al eens meer gezegd: er is nie mand die een betrouwbare schatting kan maken hoeveel bollen de export nodig heeft en hoeveel leverbaren er bij de kwekers in de schuren liggen. Meer dui delijkheid komt er pas aan het einde van deze maand. Misschien hebben de opti misten gelijk als ze zeggen dat er bollen tekort zijn. Maar evengoed kunnen de handelaren die nu hun inkoop uitstellen straks het gelijk aan hun kant krijgen en, dat de prijzen zullen gaan dalen. Zo is het bollenvak nu eenmaal. Het is ei genlijk geen vak. Het is een „way of li ving' Met alle voor- en nadelen daaraan ver bonden!.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7