Marianne van der Torre hecht geen waarde aan tennistitel iat Dramatische ontknoping; in Europees ruiterkampioenschap LOUK SANDERS VESTIGT RECORD MET ZESDE KAMPIOENSCHAP Westduitse suprematie in dressuur LEIDSE COURAN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 PAGINA Louk Sanders geconcentrerd op weg naar zijn zesde ti tel in successie. SCHEVENINGEN - De fi naledag van de nationale tenniskampioenschap pen is een teleurstellen de aangelegenheid ge worden. Uitgerekend ten overstaan van het groot ste aantal toeschouwers (circa 3.000) dat de Mets sinds mensenheugenis binnen zijn poorten kreeg werden er eind strijden afgewerkt die slechts van het predikaat "matig" moeten worden voorzien. Toch was er een verheugend ver schijnsel. Met Marianne van der Torre kreeg de vaderlandse tenniswe reld zijn jongste kampi oene sinds in ieder geval de tweede wereldoorlog en wellicht ver daarvoor, want statistici konden zich geen andere speel ster herinneren die een dag na haar achttiende verjaardag tot nationaal kampioene werd ge kroond. Wie verwachtte dat de jeugdi ge Rotterdamse van enthousi asme zoy overlopen kwam be drogen uit. „Die titel heeft ei genlijk geen enkele waarde", verklaarde een desondanks zeer tevreden Marianne van der Torre. ,vHet telt niet mee voor welk klassement dan ook". En dat is tegenwoordig het enige dat telt: punten voor de internationale ranglijsten. En naast het bedrag van 750 gulden voor de winnares en de "eer" was er gisteren niets op de Méts te verdienen. Hetgeen Louk Sanders er overigens niet van kan weerhouden toch elk jaar terug te komen en de "na tionale" te spelen en te win nen. hetgeen hij gisteren voor de zesde keer achtereen pres teerde. Een recordprestatie, hoewel er bij dient te worden bedacht dat Tom Okker het na vijf keer voor gezien hield en zijn heil elders zocht. Anders zou deze wellicht al een tiental titels op zijn naam hebben staan. „Ik vind het toch wel leuk", verklaarde Sanders na dat hij met de alles zeggende cijfers van 6-2,6-0,6-3 had af gerekend met de verassend zo ver gekomen Frits Don. Deze bleek eenmaal in de eindstrijd aangeland zodanig te zijn uit geblust dat hij nauwelijks tot serieuze tegenstand in staat was. Marijke Schaar was dat wel tegen Marianne van der Torre, maar de tegenwoordig nog maar sporadisch in actie komende zakenvrouw bleek na een week in touw te zijn ge weest niet bij machte haar ne gentiende "nationale" af te sluiten met een zesde titel. Waardoor de twee enkelspelfi nales, zoals gezegd, een te leurstellende affaire waren. ne van der Torre het volgens het boekje. Waarmee de 18-ja- rige dochter van een tennis parkeigenaar haar gram haal de op de bondsheren, die haar vorig jaar nog afkeurden voor uitzending naar het buitenland. Rugproblemen Wereldtop Marianne van der Torre kon gisteren niet helemaal duide lijk maken waarom zij dient te worden beschouwd als een talent dat in staat moet wor den geacht door te dringen tot de wereldtop. Hoewel zij het na afloop ontkende bleek zij toch door de entourage en de op het spel staande belan gen zodanig verkrampt te zijn dat van een flonkerende ver richting geen sprake was. Zij bekampte haar tegenstand ster echter wel met de juiste tactische wapens, zodat zij desondanks cte titel met 7-5,6- 3 in de wacht kon slepen. Die strijdwijze hield in Marijke Schaar zo veel mogelijk door het midden te bestoken, om dat dan de tweehandige 34-ja- rige het minst uit te voeten kan. Zij voelt zich het meest in haar element wanneer een op- ponente haar naar de hoeken van de baan jaagt, omdat zij dan met haar twee forehands de van haar bekende "vegen" kan uitdelen. Dat lukte haar in de eerste set nog wel. maar-in' de tweede reeks deed Marian- „Ik ben nu goedgekeurd", deelde Marianne van der Tor- re blijmoedig mee. Toch kampte zij nog tijdens het jeugdtoernooi van Wimbledon met rugproblemen, die haar noopten zich terug te trek ken. Zij werd aanvankelijk nog zonder direct resultaat in Engeland behandeld, waarna de therapie hier werd voort gezet. Dat leidde tot succes, hoewel zij zich tijdens de warming up nog terdege moet ontzien. „Ik moet op medisch advies dan vermijden met een bolle rug oefeningen te doen", ver telde de Rotterdamse. „Maar tijdens de partijen heb ik ner gens last van". Marianne van der Torre is nog twee jaar contractueel aan de bond gebonden, hetgeen niet alleen betekent dat al haar - overigens door de KNLTB uit gezochte - escapades naar het buitenland worden betaald, maar tevens dat de tennisor- gansatie haar optreden in be paalde landelijke evenementen verplicht kan stellen. Dat kan bijvoorbeeld inhouden dat zij belangrijke toernooien elders moet laten schieten, omdat de bond haar aanwezigheid in ei gen land noodzakelijk acht. „Dat is wel erg vervelend", vond de nieuwe nationale kampioene, die mede dankzij haar Europese jeugdtitel naar eigen schatting nu op de zesde plaats van de wereldranglijst der junioren staat. Zij wil liever zelf bepalen waar ze speelt, maar voorlopig is dat uitgeslo ten. „Ze willen natuurlijk wat terugzien van de bedragen die ze in me hebben gestoken", zei Marianne van der Torre, die woensdag afreist voor toe rnooien in Canada en Flushing Meadows, begrijpend. Overi gens had verslagen finaliste- Marijke Schaar nog een kriti sche noot te richten aan het adres van de nieuwe titelhoud- ster. „Ze loopt niet goed", al dus Marijke Schaar. „Ze valt bijvoorbeeld naar haar fore hand. Het zou een goede zaak zijn als er een atletiektrainer zou worden aangetrokken om die jonge meisjes een goede looptechniek bij te brengen". 0p eigen benen Wie geheel op eigen benen staat is Frits Don. Tot de nati onale kampioenschappen van vorig jaar had hij ook een overeenkomst met de tennis- bond, maar na zijn uitschake ling toen door Marc Albert werd dat contract niet ver lengd. Geheel op eigen benen staande heeft de 23-jarige Ha genaar inmiddels aangetoond Marianne van der Torre stijlvol in actie, hoewel Marijke Schaar enige bedenkingen had over het loopwerk van de winnares. toch een aardig eind te kun nen komen. Hij verbleef een aantal weken in Brazilië kort voor dit toer nooi en kwam mentaal ge sterkt aan de start. Toch schoot hij in het zicht van de haven tekort. „Ik was mis schien wat tè relaxed", meen de de verslagen finalist. „De hele week heb ik inspannende partijen gespeeld en het berei ken van de finale was eigenlijk al een grote voldoening voor me. Ik speelde een beetje bang, hoewel ik dat niet was". De bereikte eindstrijd tegen Sanders(die zaterdag Theo Gorter met 2-6,6-0,6-3,6-3 ver sloeg) was voor Don. die zater dagmiddag in een op een be ter peil staande ontmoeting met 7-6,6-3,3-6,7-5 had afge rekend met Martin Koek, na zijn ernstige enkelblessure van januari een revanche op zich zelf. Zes maanden was hij niet geheel fit, maar op tijd waren de problemen voorbij. „Ik wil nu naar Amerika", aldus Don, die eventueel zijn vertrek wil uitstellen indien hem een actie ve plaats in het Davis Cupteam wordt aangeboden. „Ik -heb geen zin om er weer bij te han gen als reserve. Dat heb ik nu twee jaar gehad. Dan ga ik lie ver in Amerika spelen. Want als je wat wilt bereiken moet je weg, niet hier blijven zitten". En ietwat uitgelaten: „Ik heb er weer erg veel zin in. Ik heb dit in mijn eentje bereikt en ik heb bewezen dat ik het kan". Hoe ver Frits Don er mee kan ko men dient, te worden afge wacht. Maar dat geldt ook voor Marianne van der Torre. FRANK WERKMAN Overige uitslagen finales: gemengd dubbelspel: Veentjer/Koek-Zwaan- /Fleury 7-5.7-5; dameedubbeltpel: Schaar/Moos -Walhof/Veentjer 4-6,6- 4.6-4; herendubbelspel: Gorter/Van Min-Fleury/Sanders 7-5,7-6,6-0. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM De West duitse overmacht bleek niet alleen op de Europe se kampioenschappen springen in het Kralingse Bos in Rotterdam de afge lopen dagen. Ook de in ternationale dressuuront- moeting, die er jaarlijks wordt gehouden was een aangelegenheid van onze oosterburen en dat is ei genlijk al jaren het geval. Op maar liefst de eerste zeven plaatsen op de uit slagenlijst van de Grand Prix Spécial, die gisteren werd verreden als finale van dit vier dagen duren de dressuurevenement, prijkten Westduitse na men. De jonge veelbelovende Uwe Schulten-Baumer behaalde met Feudal en Madras res pectievelijk de eerste en der de prijs en George Theodo- rescu wist met zijn Amatiado van een elfde plaats zater dag in de Grand Prix giste ren verrassend op te klim men naar de tweede. Drie van de vijf juryleden plaat sten Theodorescu zelfs op de eerste plaats. Het deelnemersveld van dit internationale dressuur-con- cours (CDl) was sterker dan ooit tevoren. In de ring, die in tegenstelling tot de la waaierige springpiste op nog geen honderd meter afstand, ondanks de grote publieke belangstelling met een sere ne rust was omgeven, ver scheen onder andere ook West Duitsland's ongetwij feld bekendste en tevens oudste dressuurruiter Jo seph Neckermann. Ondanks het feit dat hij nog pas van een hartaanval is hersteld, was deze routinier met twee paarden in de Maasstad pre sent. Nederland kwam er bij het „grote werk" nauwelijks aan te pas. Ons land was door slechts twee amazones ver tegenwoordigd. De Zaanse Annemarie Keijzer zorgde met haar paard Amon vrij dag wel voor een verrassing door als eerste te eindigen in de Intermédiaire, maar in de beide Grand Prix'en kwam zij niet verder dan een acht ste plaats. Daarbij moet wel worden aangetekend dat één van de juryleden haar giste ren een derde plaats toebe deelde. Annemarie Keijzer: „In de In termédiaire heb ik al veel er varing opgedaan, maar hier in Rotterdam reed ik pas mijn eerste Grand Prix Spé cial. In Goodwood haalde ik tijdens mijn eerste Grand Prix-wedstrijd een tweede prijs, zij het dat het deelne mersveld daar niet zo sterk was. Vooral op de onderde len piaff en passage moet ik met Amon nog veel oefenen, maar er zit een duidelijk stij gende lijn in de prestaties. Ik ben dan ook zeker niet onte vreden met de resultaten van vandaag", vertelde de 21-ja- rige Annemarie Keijzer giste ren na de finale. Uitslag: 1. Feudal-Uwe Schulten- Baumer (Wdl) 1345 pnt; 2. Amatia- do-George Theodorescu, (Wdl) 1339 pnt; 3. Madras-Uwe Schulten- Baumer 1336 pnt; 4. Romeo 26- Manfred Schmidtke (Wdl) 1294 pnt; 5. Kleopatra-George Theodorescu (Wdl) 1280 pnt; 6. Marius-Joseph Neckermann (Wdl) 1275 pnt; 7. Martyr-Cynthia Neale (Can)-1262 pnt; 8. Amon-Annemarie Keijzer (Ned) 1259 pnt; 9. Duero-Joseph Neckermann (Wdl) 1221 pnt; 10. Satchmo-Bonny Bonello (Can) 1144 pnt; 11. Ivar-Francis van Rooij (Ned) 1142 pnt. na|^ TITELS NAAR GERD WILTFANG EN BRITSE LANDENPL De nieuwe Europese kampioen Gerd Wiltfang in actie op Roman. ROTTERDAM Welk een bijzonder drama- zich de afgelopen dagen in de gigarfnk tische ontknoping beleefde gistermiddag strijd heeft gemengd, leverde een rore het vijftiende Europese kampioenschap teleurstellende prestatie af. De indivitf" voor springruiters. Niets leek aanvankelijk titel van Johan Heins noch de eerste pP Hugo Simon nog van de zo fel begeerde titel in het landenklassement, twee jaar gelf af te kunnen houden. De kleine Oostenrijker in beide gevallen te Wenen zo kru.v ging in Rotterdam reeds bij voorbaat als de veroverd, konden met succes worden fiei grootste Tavoriet van start en had die hoog- dedigd. De landenploeg werd zaterdajw; gestelde verwachtingen tot dan toe geens- een vierde plaats teruggevonden, terwir'® zins gelogenstraft. Maar op het kritieke mo- han Heins gisteren pas als vijfde wer£e ment hield hij zijn temperamentvolle paard klasseerd. Anton Ebben, in Wenen nog ru Gladstone even niet meer in bedwang. De voor brons, kwam ditmaal zelfs niet ve1' achtjarige vosruin reageerde toch opnieuw dan de 27ste plaats. En omdat ook Ij Zl onberekenbaar en maakte op de laatste hin- Nooren en Dick Wieken zich niet in hej dernis een catastrofale fout. De eerste vecht tussen de allerbesten konden n»| plaats ging prompt verloren. Omdat de an- gen, moest de zo trots verworven Euro|li dere kanshebbers tot het einde toe bijzon- hegemonie (vorig jaar op het wereldkal der dicht bij elkaar waren gebleven, moest oenschap was immers alleen Amerika f(j het ingewikkelde puntensysteem plotseling ker) vaarwel worden gezegd, worden geraadpleegd. Uiteindelijk kwam p£ Gerd Wiltfang toen als triomfator uit de bus. Johan Heins had de voor zijn doen onge\Tej lage klassering vooral te wijten aan een optreden in de eerste manche van de Nadat de 33-jarige Westduitser vorig jaar in Aken het wereldkampioenschap had ge wonnen schreef hij hierdoor nu ook, zij het dag gehouden wedstrijd om de Heir_ bijzonder fortuinlijk, de Europese titel op Prijs. Liefst driemaal nam zijn paard Arg£jl zijn naam. Z onderweg een balk mee, waardoor all^eè sies de grond in werden geboord. Tot a^ev De sympathie van de meeste toeschouwers voorlaatste hindernis ging alles nog ctjc op het uitverkochte CHIO-terrein gold echter maar op de driesprong maakte Heins ijel Hugo Simon. Nadat de dfgen Nederlandse fouten. Dat de nog onvoldoende op eikaa. vertegenwoordigers al eerder in kansloze po- gespeelde combinatie tenslotte ook op dl sitie waren gekomen, koos het publiek zijn lerlaatste hindernis faalde, was een ga jj partij. Het te nerveuze rijden van Gladstone van de verdwenen concentratie. Dat éénl alsmede een onbegrijpelijke fout van Ed van tegenvallende verrichting in dit soort kal den Bent beslisten evenwel anders. De om- oenschappen zwaar kan wegen, werd vel roeper meende het heus wel terzake kundige gens wel bewezen: in de drie volgende t publiek nog eens extra attent te moeten ma- koersen bleef Johan Heins foutloos terwij], ken op het feit dat Gladstone het laatste ob- ook vrijdag nog uitstekend had geprestej stakel naderde. „Mijn paard raakte door die kreet geïrriteerd", aldus een gedesillusioneer de Hugo Simon (die ook nog Paul Schocke- möhle voor moest laten gaan) later. „Gladsto ne is toch al moeilijk te hanteren wanneer er eens wat meer lawaai is dan normaal. Nu was ik helemaal mijn controle kwijt. Er was niets meer mee te beginnen. Bovendien was ik in het begin van de rit één van mijn stijgbeugels kwijt geraakt. Die vond ik even later wel weer terug, maar de onrust bleef voortduren". Vakkundig He» landenklassement werd zaterdagfK wonnen door Groot Brittannië. Ook iift geval was trouwens sprake van een buk gewoon verrassende ontknoping. Hier tfbt den de leren lange tijd het veld aan, mar venals bij Hugo Simon werd ook heflv spanning te machtig. John Roche, Conkid wer, Gerry Mullins en Eddy Macken vek Gerd Wiltfang - voor aanvang van het beslis- |oppeerden zich. De koele Britten profil den dankbaar en uiterst vakkundig I foutloze parkoersen van Derek Rickl o Malcolm Pyrah en David Broome. De Pd: strafpunten van de enige amazone in di|H« zeischap, Caroline Bradley, konden zod^g de worden weggestreept. sende parkoers nog vierde maar behalve Si mon gingen ook Eddy Macken en Derek Ric- ketts in de zenuwslopende slotfase in de fout - had al niet meer op een dergelijke uitslag gerekend. Blij was hij er uiteraard wel mee. „Nu alleen nog de individuele Olympische titel nog maar. Ik ben in München immers Olym pisch kampioen met de landenploeg gewor- gen de chef d'equipe van de Nederll den. In Moskou hoop ik het allemaal rond te se rujters: „Ik had er inderdaad meer vanfe kunnen krijgen. Ik heb bijzonder veel waarde- Wacht. Zoiets met Johan Heins kan echt® ring voor alles wat hier de afgelopen dagen in gebeuren. Even een wat verminderde Rotterdam is gebeurd. Het was een buitenge- centratie en weg ben je. Dat heeft zowel woon sportief verlopen Europees kampioen- individuele klassent als voor het landenkaPc schap. Daarbij komt het vaak op al of niet ge- oenschap de doorslag gegeven. Bijzol luk hebben aan. Ditmaal was ik de fortuinlijke, jammer. Juist voor eigen publiek hadden misschien is het de volgende keer wel anders- 0nze reputatie mooi op kunnen poetsen!!^ om maar naar de Olympische Spelen toe g* Teleurstellend werken. We hebben straks in Moskou! goed te maken". Het kwartet Nederlandse deelnemers, dat DICK De Britse ploeg die de teamprijs op zijn naam bracht v.l.n.r. David Broome, Derek Ricketts, Malcolm P) en Caroline Bradley.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16