Dubbele winst Kork Ballington r>oloteam ondanks derde Terugkeer Akii-Bua een teleurstelling ilaats t® wisselvallig (anoërs blijven tuiten finales Slechts brons voor roeijeugd Wereldrecord van zwemmer Salnikov Cees van der Velden wereldkampioen Sportwereld STERKE 400 METER TILLY VERHOEF karhu *«tf£ IN #lNt»HO MOSKOU Wladimir Salni kov uit de Sovjet Unie heeft tijdens zwemwedstrijden in Moskou zijn wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbe terd. Salnikov kwam tot een tijd van drie minuten 51 40/100ste seconde. Dat bete kende een verbetering van het oude record van éénhon- derste seconde. Tijdens de Amerikaanse zwem- kampioenschappen in Fort Lauderdale heeft Mary Meag her voor haar derde recordver betering gezorgd. Meagher won de 100 meter vlinderslag in 1.00,19, een tijd die nog nooit door een Amerikaanse werd verwezenlijkt. Cynthia Woodhead won de 200 meter vrije slag in 1.59,36 waarmee zij bijna een seconde boven haar wereldrecord bleef. Op de 100 meter rugslag (da mes) zorgde de Amerikaanse Linda Jezek met een tijd van 1.03.12 voor de beste wereld- seizoenprestatie op dit num mer. Sue Walsh (VST) bleef slechts 0.16 seconden bij haar landgenote achter. De vijftienjarige Joop Lam van De Otters uit Hilversum heeft de zwemmarathon van Ter schelling naar Vlieland gewon nen. Hij legde de twaalf kilo meter af in 2.23.4. Lidia Ste- gink uit Naarden werd tweede in 2.30.2 en Renè Lamping uit Voorburg derde in 2.30.4. BELGRADO Cees van der Velden uit Boxtel is in zijn mo torboot het afgelopen week einde wereldkampioen in de ON-klasse geworden. Op het Meer van Zenem won hij even als zijn aartsrivaal Renato Mo- linari twee van de vier man ches. De Nederlander en de Italiaan eindigden voorts bei den twee maal als tweede. Aangezien Van der Velden de snelste heat op zijn naam bracht ging de titel naar de Nederlander. De Brit Tony Wil liams eindigde als derde. Atlantic City De Amerikaan Matthew Franklin heeft zijn we reldtitel in het halfzwaarge- wicht boksen, in het duel tegen John Conteh, dank zij een pun- tenzege met succes verdedigd. Welkom De profbokser Sa muel Tshabalala is overleden aan hersenletsel, opgelopen in het daags tevoren afgewerkte duel tegen Samuel Motaka. Hij ging in de achtste ronde knock out. Melbourne De Rus Aleksan- der Romankov heeft de floret- titel bij het schermen in de wacht gesleept. Tweede werd de Fransman Jolyot. Nunspeet RCL uit Leider dorp heeft de titel veroverd van het door de NCRV georga niseerde lustrumtoernooi. De voetballers van DOVO werden in de finale met 2-1 teruggewe zen. Weert Swift Roermond heeft in Weert het zaalhand- baltoernooi van Megacles ge wonnen. De Roermondse da mes versloegen in de eindstrijd hoofdklassedebutant SEW Nibbixwoud met 13-8. North Sydney De twee twintigjarige Amerikanen Dave Chapin en Tim Dixon zijn we reldkampioen zeilen in de sni- pe-klasse geworden. San Francisco De gebroe ders Hans en Robert Jan Cox uit Huis ter Heide zijn als vier de geëindigd tijdens de strijd om het wereldkampioenschap zeilen voor de jeugd in de Flying-Dutchmanklasse. We reldkampioen werd het Ameri kaanse duo Klotz-Williams. Setubal Dank zij drie ach tereenvolgende zeges zijn de Italianen Di- Salie en Vassalo zondag wereldkampioen zeilen in de 420-klasse geworden. Mönchen-Gladbach Jong Oranje heeft de laatste oefen wedstrijd vóór het hockeywe- reldkampioenschap van de jeugd met 1-1 gelijkgespeeld. Norbert van den Berg zette Nederland na rust op gelijke hoogte met West-Duitsland. Domington De Zwitser Marc Surer is Europees kam pioen furmule 2-renwagens ge worden. In de laatste wedstrijd eindigde hij als tweede, waar mee hij zijn totaal op de 38 punten bracht. Zagreb Fanny Meijer uit Halfweg heeft dit weekeinde in Zagreb de Europese Waterski- titel bij de junioren behaald in de combinatie. Toronto Drievoudig Wim bledon kampioen Björn Borg heeft de open Canadese ten- nistitel op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg hij de 19-jarige Tsjech Ivan Lendl met 6-3, 6-1. Bij de dames trok Laura Dupont dank zij winst op Brigitte Cuypers aan het lang ste eind. Richmond In minder dan een uur zette Martina Navrati- lova de finale van het Rich mond tennistournooi in winst om. Kathy Jordan verloor met 6-1, 6-3. ,.k tNO Kork Bal- igton heeft giste- n in Brno de Grote ■jj ijs van Tsjecho- owakije in de 350 T* -klasse gewonnen, t s Zuidafrikaan leg- in i met zijn Kawasaki :(i 142,25 kilometer >d in 49 minuten en ,97 seconden. ;e aas Hernandt ein- ei gde met een Ya- jj' aha als achtste. Na n.sn van de elf wed- te rijden voor het we- lidkampioenschap Ballington reeds Brzekerd van de ti- il. Hij verzamelde "it dusver 93 punten. a illington won ook de wed- n ijd in de 250 cc-klasse. Met m achterstand van bijna vijf conden eindigde de Italiaan raziano Rossi op Morbidelli tweede. Paolo Pileri, een landgenoot van Rossi, werd op een Yamaha derde. In de strijd om het wereldkampioenschap in deze klasse was Ballington al onbereikbaar voor al zijn concurrenten. De Fransman Guy Bertin won verrassend de race in de 125 CC-klasse. Op zijn Mba legde hij de 120,175 kilometer af in 46 minuten I5.I8 seconden. Hiermee bleef hij de Oostenrij ker Harald Bartol op een Mor bidelli en zijn stalgenoot Mau- rizio Massimiani (Italië) voor. 'De Nederlander Peter Looyes- teyn eindigde op zijn Special met een achterstand van bijna twee minuten en twintig secon den als negende. De Span jaard Angel Nieto, die als ge volg van een val nog steeds niet aan motorraces kan deel nemen, was al wereldkampi oen. De Zwitser Rolf Biland en zijn bakkenist Kurt Waltisperg pro longeerden hun wereldtitel in de zijspanklasse. Zij wonnen de laatste race en profiteerden van een val van de Duitser Rolf Steinhausen, die voor de wed strijd de ranglijst nog aanvoer de. Steinhausen en zijn bijrij der, de Engelsman Kenny Ar thur Moesten met schaafwon den en kneuzingen in het zie kenhuis worden opgenomen. De Amerikaan Bernie Schrei- ber heeft gisteren in Boraas de negende wedstrijd gewon nen tellend voor het wereld kampioenschap motortrial. De tweede plaats was voor de Zweed Ulf Karlsson. Schrei- ber voert de ranglijst van de competitie om de wereldtitel aan met 95 punten. De Nederlanders Cor den Big- gelaar en Cor van der Bijl heb ben in het Oostenrijkse Feld- kirch hun kans op de tweede plaats in de strijd om het Euro pees kampioenschap zijspann behouden. De gebroeders Emil en Roland Bollholder zijn met nog een wedstrijd vrijwel zeker van de titel. Gerard Rond is gisteren in Den Dungen overtuigend winnaar geworden van de internationa le motorcross in de 500 cc- klasse. De internationale motorraces die gisteren in Sint Joris ten Distel zijn gehouden hebben een groot aantal Nederlandse overwinningen opgeleverd, Boet van Duimen triomfeerde in beide manches van de 500 cc-klasse voor zijn grote rivaal Barry Sheene. Kork Ballington, tweevoudig wereldkampioen. del KEULEN De Amerikaanse atleet Ja mes Robinson zorgde tijdens internatio nale wedstrijden in Keulen voor de grootste verrassing. De winnaar van de 800 meter bij de Panamerikaanse spelen versloeg voor 30.000 toeschouwers de Engelsman Steve Ovett op zijn speciali teit. Robinson liet 1.44,70 noteren, terwijl voor Ovett de chronometer op 1.45,0 stil stond. Opvallend waren ook de verrich tingen van Renaldo Nehemiah (VSt) die binnen een uur zowel de 110 meter hor den in 13,46 als de 200 meter zonder ob stakels in 20,48 won. De hordensprint bij de dames was voor de Poolse Grazyna Rabsztyn, die met 12,53 slechts een frac tie boven haar wereldrecord (12,48) bleef. De rentree van John Akii-Bua op de 400 meter horden liep uit op een teleurstelling. De Oegandese olympisch kampioen van 1972 beschikt nog wel over de techniek, maar mist (nog) snelheid om tot prestaties van internationaal niveau te komen. Hij eindigde kansloos als zevende in een race die werd gewonnen door de Amerikaan Wheeler. Tilly Verhoef zorgde voor de beste Neder landse seizoenprestatie op de 400 meter. Zij liep de 400 meter in 52,77 en werd daarmee vijfde. De Nederlandse kampioe ne bleef 0,32 seconden verwijderd van het Nederlandse record, dat sedert de Olym pische Spelen van 1972 op naam staat van Trudy Wunderink. Het fè Marcel Klarenbeek, een van de drie Nederlandse finalisten op(de Euro pese jeugdkampioenschappen' in Byd- gocsz niet gelukt om een medaille te winnen. Op zijn specialiteit, de 400 me ter, eindigde hij als vijfde in de overi gens uitstekende tijd van 46.83, goed voor een nieuw Nederlands jeugdrecord. Winnaar werd de Westduitser Armut We ber in de voortreffelijke tijd van 45.77, waarmee hij fracties van een seconde bo ven het jeugdwereldrecord van de Engels man David Jenkins bleef, dat op 45.45 staat. Klarenbeek werd op grond van zijn prestaties toegevoegd aan de Nederland se atletiekploeg, die begin september in Mexico Stad deelneemt aan de Universia- de. Mare Borghans (Caesar) eindigde in de fi nale van de 3000 meter als zevende. De Limburgse junior noteerde een tijd van 8 minuten en 09.9 seconden en verbeterde daarmee zijn jeugdrecord. dat hij op 27 juni van dit jaar op Papendal op 8.11.6 bracht met 1.7 seconde. Edine van Herik werd met 6.20 meter zesde in het ver springen. Er zijn in Europa toch nog landen atletiek- ploegen bij de heren,, die zwakker zijn dan Nederland. Gisteren behaalde de Neder landse ploeg een royale overwinning op Ierland en Wales. In de Ierse hoofdstad Dublin vergaarde Nederland 199 punten, Ierland werd met grote achterstand (137,5 punten) tweede en Wales derde (108,5). De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van Ruud Wielart. De Hoofddorper won het hoogspringen met 2,22 meter en probeerde vergeefs zijn nationale record van 2,27 meter op 2,28 meter te brengen. UISBURG De Nederlandse deelnemers aan de wereldkam- toenschappen kano op de Wedaubaan van Duisburg zijn er iterdag en zondag niet in geslaagd hun verrichtingen van de i enes in de halve finales te bevestigen. Slechts de K2-dames, Mtaande uit Ineke Bakker en Marijke Kegge, kwam zeer i icnt bij een plaats in de eindstrijd. Zij eindigden met geringe ïhterstand op de Zweedse combinatie Olsson/Andersson als Jrae en werden juist uitgeschakeld. Ineke Bakker werd in de U-klasse vijfde. 'e K4 500 meter bestaande uit Willems, Stevens, Van der Doe in Van Weerdenburg was met een vijfde plaats nog het dichtst 'ij een kwalificatie voor de eindstrijd. Op de 1000 meter kwam 'et kwartet niet verder dan een zesde plaats. Ook in de K1-klas- e waren de prestaties bescheiden. Jan Baaijens werd op de 000 meter zevende, Ron Stevens op de 500 meter zelfs achtste n laatste in zijn halve finale. jucces was er ook niet voor Willems, Stevens, Van der Doe en 'an Weerdenburg op de 10.000 meter, die direct als eindstrijd 'erd gevaren. Deze, in de ogen van bondscoach Karei Muys zeer terke troef, werd wegens hinderen bij het ronden van de eerste '°ei gediskwalificeerd. 'ladas Tsjessjoenas, Olympisch kampioen C2-klasse in 1972, teeft het afgelopen weekeinde in Duisburg politiek asyl aange vraagd. Tsjessjoenas, die in zijn land nog als kanotrainer werk zaam is, verbleef als toeschouwer bij de wereldkampioenschap en kanovaren in Duisburg. De Russen Vladimir Parfenovitsj en Sergej Tsjoeraj ontspannen na hun zege op de 500 meter. MOSKOU Een bronzen medaille voor de meisjes dubbelvier vormde de tastbare oogst van Nederland bij de wereldkampi oenschappen roeien voor junioren in Moskou. Ruim achter Oost-Duitsland en met zeventiende seconde verschil met Bul garije werd de Nederlandse boot derde. De formatie ging erg voorzichtig van start, doch wist in het tweede gedeelte van de race de sterke Russinnen te weerstaan. Teleurstelling was er bij de Nederlandse vier met stuurvrouw. Linda Cornet, Erica van Eeden, Cateline Neelissen, Annelies van der Zee en stuurvrouw Lidwien Vriend moesten mede door een traag begin genoegen nemen met een vierde plaats achter Oost- Duitsland, West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Bij de jongens bereikte alleen de Nederlandse vier met stuurman de eindstrijd. Douwe Atsma, Albert Waayer, Rob Waayer, Hein Wiersinga en stuurman Marcel Berkhout leken goed voor een vijfde plaats. De finishfoto wees evenwel uit dat de Bulgaren toch juist nog iets sneller waren geweest zodat de Nederlanders als zesde waren geëindigd. Skiffeur Ronals Florijn maakte met een zege in de kleine finale de teleurstelling over het missen van de eindstrijd nog enigszins goed. Andrè Kühn en André de Jong werden in de troostronde van de tweeën zonder stuurman derde. Een grote tegenvaller was de tiende plaats van de jongens dubbel vier (Weber, Vos. Verdonck, Boom). Opnieuw toonden de landen van het oostblok zich tijdens de ti telstrijd bij de jeugd oppermachtig. Ze veroverden 30 van de 42 beschikbare medailles. Van de resterende twaalf gingen er zeven naar vertegenwoordigers van West-Duitsland. ae JcHTEN De tijd begint iteit'r'n9en voor Neder- Jw,se waterpoloteam. Begin i hei ber moel °P het J°e9°" ,ta sche eiland Hvar de eer- fiindernis op weg naar de ld npP'sche Spelen genomen j len. Afgaande op de wis- allige verrichtingen in het candentoernooi in Drach- - mag er ondanks de aan- kelijk lijkende hoge klas- fig in Drachten (derde I ts) slechts sprake zijn een gematigd optimisme. toernooi werd gewonnen de Sovjet Unie, dat na echec in Montreal 1976 tste plaats) maar een doel ogen heeft: goud in eigen De wisselende prestaties de Nederlandse ploeg kre- in Drachten een rooskleu- intje door de ten dele ma- i afvaardiging van de deel- lende landen. De Oosteu- t/irjse vertegenwoordigers rden gelegenheidsteams, die geen werkelijke afspiege ling vormden van de nationale sterkte. De overwinningen op Joegoslavië (75), dat aanwe zig was met een studentente am dat deel gaat nemen aan de komende Universiade in Mexico, en het B-team van Roemenië (11—6) moeten in dit kader geplaatst worden. Al had het partijtje vrij worstelen zaterdagavond tegen de Roe menen voor zo'n 800 toe schouwers een spectaculair karakter. Reële krachtmetingen vonden plaats tegen de selecties van Spanje en Italië. Het duel za terdagmorgen tegen de Spaanse lichtgewichten vorm de het absolute dieptepunt van de Nederlandse ploeg. Een op eenstapeling van individuele fouten en het te steriel power- play, waardoor vier van de vijf afgedwongen nummerieke meerderheden niet afgemaakt werden, resulteerden in een te leurstellende nederlaag (5—7). Tegen wereldkampioen Italië, dat al jarenlang in dezelfde for matie speelt en in dit pré- Olympische jaar zijn in West- Berlijn veroverde status nau welijks waar maakt, kwamen dezelfde fouten boven water. Na een enerverende start (1 0 na vijf minuten) werden ze ven Oranjespelers door een Italiaan volledig ondergedom peld. Gianni Dimagistris begon aan een act voor één heer en tekende voor zes van de zeven Italiaanse doelpunten. De spe lers van Trumbic kregen alle kans de scoringsdrift van Di magistris in evenwicht te hou den, maar evenals een dag eerder tegen Spanje, liet de ploeg vier keer op rij een num merieke meerderheid onbenut. Het Nederlandse waterpolote am sluit de voorbereiding op „Hvar" af met een trainings kamp in Italië. Direct na de na tionale bekerstrijd, vertrekt de voltallige selectie naar Portofi- no aan de Middellandse Zee. Tussen 10 en 16 september wordt naast een dagelijkse training een testserie van zes wedstrijden tegen wereldkam pioen Italië gespeeld. Na te rugkeer in Nederland vertrekt de ploeg een week voor de aanvang van het plaatsing- stoernooi naar Joegoslavië. Aan dit toernooi nemen zeven landen deel: Zweden, Groot Brittannië, Frankrijk, Grieken land, Spanje, Bulgarije en Ne derland. De vier sterkste ploe gen gaan over naar het mondi ale plaatsingstoernooi begin mei in een nog nader aan te wijzen land buiten Europa. Nico Landeweerd en Dick Nieuwenhuizen hebben bonds coach Ivo Trumbic en de voor zitter van de werkgroep natio nale waterpoloselecties, Henk Lichtenveldt, laten weten dat zij bereid zijn terug te keren in het nationale zevental. De twee HZC/De Robben-spelers wa ren beiden om studieredenen tot dusverre niet beschikbaar. Nico Landeweer, terug in de nationale waterpoloselectie. Uitslagen: Nederland—Spanje 5—7 (2—1. 1 1. 2—2. 2—1); Sovjet Unie—Roemenië 8—4 (1—0, 1 1. 2—1, 4—2); Italië—Joegoslavië 5—5 (2—1. 1 1, 1 1. 1—2); Neder land—Roemenie 11—6 (3 2. 1 2. 2—0, 5—2). Sovjet Unie—Italië 4—2 (0—0, 1—0. 3—2. 0—0); Spanje— Joegoslavië 4—8 (1 1, 2—1. 0—3, 1—3); Roemenië—Spanje 5—5 (0— 0, 1 1, 2—3, 2—1); Joegoslavië— Sovjet Unie 85 (30. 21. 21. 1—3); Nederland—Italië 37 (1—0, 0-3. 0—1. 2—3). P iud Wielart, in de drielandenwedstrijd tegen Ierland en Wales goed voor 2,22 meter le het hoogspringen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15